te veel boomen bet is er dikwijls muf. De heer Kroes stelt voor, nog eea jaar te wachten. De toestand zal dan wellicht nog erger worden en het vocht zal dan het huis invreten. De beer Kroes: Daarover maak ik me werkelijk niet zoo ongerust. De heer Oosterveen: Ik steun het voorstel-Kroes. Het is zeer gemakkelijk, die boomen te kappen, doch men beeft ze niet zoo gauw terug. Dat er geen particuliere woningen aan het Plantsoen zouden mogen worden gebouwd, meen ik niet zoo goed. Veel plaatsen in het zien er werkelijk niet zoo prettig uit. De heer Veis Heyn: Ik vraag voor de derde maal het woord en wil besluiten met de mededeeling, dat het daar in huis donker isik heb dat gezien. Er is nog een bezwaar om het rooien een jaar uit te stellen en wel omdat de toegang dan niet kan afgewerkt en aaders weer moet ondergraven woiden. De beer R u y sIk kan niet meegaan met bet voorstel van de heeren Kroes en Ooster veen. Het Bestuur is voldoende op de hoogte. De heer Kroes: Dit is geen zaak voor b«t Bestuur dier school, doch voor deD Raad. Het voorstel-Kroes (een jaar uitstel) wordt nu verworpen met 10 tegen 5 stemmen (die van de heeren Van Duinen. Hagedoorn, Van Esveld, Oosterveen en Kroes). Het voorstel-Van Duinen (de twee boomen bij de Diaconie-school te behouden) wordt eveneens verworpen met 10 tegen 5 stem men (de zelfde voor-stemmers). Het voorstel van B. en W. (rooien van alle 44 boomen) wordt hierop aangenomen met 13 tegen 2 stemmen (die van de heeren mr. Heyligers en Van Duinen). 9. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van A, Los tot schadeloosstelling, geleden in ver band met de vaststelling van het uitbreidings plan, of tot overname van grond. De heer Kroes: In hun rapport en voorstel van 18 April 1907 hebben B. en W. als gronden voor de weigering der bouwver gunning aangegeven1° dat het gebouw niet in de rooilijn zou worden gesteld, 2° dat de slaapkamer te klein zou zijn, en 3° dat op bet terrein een bouwverbod is gelegd ten gpvolge van de goedkeuring van het Uitbrei dingsplan, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten den 6 September 1906. Door deze volgorde heeft adressant het bouwplan laten wijzigen en een nieuw verzoek ingediend, hetgeen niet geschied zou zijn als het sub 3 genoemde, tevens het alles afdoende, eerst ware genoemd en beslist afwijzend ware beschikt. Voor 't overige ben ik sterk tegen eenige vergoeding. De V o o r x i 11 e r Ik wi! alleen opmer ken. dat de gronden der weigering moeten worden meegedeeld. De heer Kroes: Ja juist, M. de V., doch alloen het hoofdmotief, het verbod door Gedeputeerde Staten op het terrein gelegd. Ware dit gebeurd dan bad adressant geen nieuwe kosten gemaakt. Wethouder C e 1 o s s eIk beprijp den heer Kroes niet recht. Het sub 3 ge noemde, is inderdaad het krachtigst, doch het komt meer voor, dat h-.-t krachtigste argument het laatst wordt aangevoerd. Het heelt trouwens geen invloed op de beslissing, dat een andere volgorde is genomen. De heer Kroes: Ik meen toch, dat het bo> fd-argument het eerst had dienen genoemd te worden. Adressant is feitelijk in de waan gebracht, dat, als hij het bouwplan liet ver beteren, hij nog wel toestemming zou krijgen. Wethouder Visser: Deze beslissin gen worden altijd gegeven met vermelding van alle bezwaren. Bij 3 had adressant zich kunnen verzetten tegen het bouwverbod bij den Raad B. en W. kunnen geen afwijking daarvan toestaan? De heer Kroes: Ik blijf meenec, dat «le door mij aangegeven volgorde beter is. De Voorzitter; B. en W. zullen reke ning houden met uw verlangen. Wenscht u hoofdelijke stemming. De heer Kroes: Dank u, M. d. V. De Voorzitter: Dan is 't voorstel aan genomen. 11. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende >Birkhoven". De heer Van Esveld: Ik heb het nader advies van B. en W. gelezen en begrijp daaruit, dat B. en VV. gaarne willen ingelicht omtrent het minst aangename f'eelde min derheid van het college van B. en VV. wil geen commissie van bijstand, doch zal zich daartegen toch ook niet verzetten. Het komt tnij toch vreemd voor, dat zoo'n com missie alleen het moeilijkste, het onaange naamste deel zou krijgeD dat zal, dunkt me, lijden tot wrijving en tot minder aangename verhoudingen. In geen enkelen tak van dienst wordt aan een commissie van bijstand een gedeelte van het werk toevertrouwd. Ik zou dan ook hier wenschen een commissie voor het onbeperkte beheer, te meer daar die commissie slechts een adviseerendestcm heeft en de uitvoering berust by B, en W. en den Raad. De Voorxitter: Maar B. en W. stellen reeds voor, de commissie te benoemen voor het geheele beheer. Dat wijst de concept verordening uit. De heer Val Esveld; Ja maar, in de inleiding wordt toch voorbehoud gemaakt en ik meen juist, dat de Raad zal weuschen een commissie voor het geheele beheer. De heer Plomp; Ik meen, dat het stand punt, dat de heer Van Esveld inneemt, niet juist is. Ik wil daarentegen B. en W. dank zeggen voor de flinke wijze waarop zij zich onderwierpen aan de wenscheD, door den Raad in de vorige zitting te kennen gegeven. B. en W. schrijven slechts, dat wanneer de Raad anders wenscht dan de meerderheid van hun college, zij met dien wensch rekening zullen houden. Ik dacht dan ook dat, toen de heer Van Esveld begon, bij daarop doelde; maar ik blijk niet goed gedacht te hebben. De heer Van Esveld: Ik heb een heel andere opvatting van het voorstel. Ik heb namelijk uit de eerste bladzijde opgemaakt, dat B. en VV. gaarne het beheer der bosschen aan zich willen houden terwijl zij aan het slot schrijven, dat, als de Raad wenscht dat de commissie het onbeperkte beheer heeft, zij voor dat geval de concept-verordening bijvoegen. Her begin van dat schrijven acht ik een poginkje om het beheer over de bosschen nog aan zich te houden. Wethouder Visser: Zou het niet beter zijn, dat de heer Van Esveld uitlokt een verklaring waarin de Raad nog eens duidelijk uitspreekt, dat deze het geheele beheer aan zich wil houden De heer Veis H e ij n Ik ben het geheel eens met de lezing welke de heer Plomp geeft van het voorstel. De Voorzitter: B. en W. hebben toch het recht te zeggen wat zij het best achten en zij maakten gebruik v»d dal recht. Ik meen, dat de heer Van Esveld niets méér te verlangen heelt. Wenscht iemand hoofdelijke stemming Wethouder Visser: Wij deden bet voorstel om het geheele beheer aan de com missie op te dragen. Verschillenden: Neen, neenjuist het tegendeel. De heer Van Esveld: Het doet mij nu toch genoegen, dat zelfs de Wethouder van Publieke werken in de war is. De Voorzitter: Ik meen, dat de Wet houder zich versproken heeft. Mr. Heyligers: Ik wensch te consta- teeren, dat wanneer de concept-verordening wordt aangenomen het geheele beheer zal berusten bij de commissie. Het voorstel van B. en VV. wordt nu aan genomen met 13 stemmen t<-geu 2 (die van de heeren Visser en mr. Heyligers). De Voorzitter: Ik stel voor thans over te gaan tot de benoeming eener com missie van vier leden. M r. Heyligers: Hebben B. en W. geen voordracht? De Voorzitter: Ik acht het 't best als de Raad zelfstandig benoemt. Gekozen worden de heerenTromp van Holst, Plomp, Van Kalken en Kroes. Eerste lid. Gekozen de heer Tromp van Holst met 9 stemmen. De heer Plomp krijgt 3 stemmen, de heeren Hamers, Veis Heyn en Kroes ieder 1. Tweede lid. Gekozen de heer Plomp krijgt 14 stemmen, tegen 1 op den heer Veis Heyn. Derde lid. Gekozen bij tweede vrije stemming de heer Van Kalken. Eerste «temming: Van Kalken 6, Gerritsen en Ruys 3, Hamers, Salomons en Vau Duinen 1; tweede stemming: Van Kalken 8, Ruys, Gerritsen en Salomons 2, Kroes 1. Vierde lid. Gekozen bij herstemming de heer Kroes. Eerste stemming: Kroes 4, Gerritsen 3, Van Duinen, Ruys en Salomons 2, Van Esveld en Jorissen 1"tweede stemmingKroes 7, Gerritsen 3, Salomons en Ruys 2, Van Duinen 1herstemming: Kroes 40, Gerritsen 5. De Voorzitter: Ik hreng in behan deling de concept-verordening, houdende bepalingen omtr. nt de werkzaamheid der commissie. Wenscht iemand algeraeene be schouwingen? Zoo niet, dan breng ik in stemming de artikelen. Art. 1 tot 9 worden nu aangenomen z. d. of b. st. en de geheele verordening mét al- gemeene sterameD. 12. Rapport van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van de Ver- eeniging «Handel en Nijverheid" tot ver betering van het marktwezen, van 3 Januari 1907. De beer Oosterveen: Met dit punt wordt weer een zeer belangrijke zaak aan de orde gesteld Wij hebben thans het adres der vereeniging «Handel en Nijverheid", hot ad vies der Kamer van Koophandel en Fabrieken en het rapport van B. en W.. doch er is geen eenstemmigheid verkregen. Algemeen echter is men van oordeel, dat althans de eiermarktplaats dient verbeterd. Ik meen, dat de discussies in deze vergadering vrijwel onvruchtbaar zullen wezen en stel daarom voor, de zaak te renvoyeeren naar de af delingen. De heeren Hamers en Gerritsen: Ik steun dit voorstel. De Voorzitter: Dan gaat de zaak terug naar de afdeelingen. De Voorzitter: Ik verzoek even te mogen terugkomen op een zooeven afgedaan punt. B. en W. zijn werkelijk overkropt met werkzaamheden en verzoeken alsnog, dat in zake het verzoek der arbeiders- vereenigingen om geld beschikbaar testellen voer gedwongen werkloosheid alsnog een commissie uit den Raad worde benoemd. De heer Plomp: Ik stelde aanvankelijk voor, eerst een advies vaD B. en VV. te vragen, doch nu ik zooeven van den Voor- ziiter hoorde, dat B. en W. reeds werkzaam waren en een schat van gegevens hebben verzameld, wil ik myn voorstel terugnemen. De Voorzitter: B. en W. willen gaarne tie gegevens die zij hebben ter beschikking stellen van de commissie. Wenscht de Raad de commissie zelf te benoemen? Zoo niet, dan heb ik de eer aan te wijzen de heeren Visser, Gerritsen, Plomp, Kroes en Salomons. 13. Rapport van de Raads-commisie in zake de Hoogere Burgerschool. Dat rapport, van 21 September 1907,luidt in zijn geheel In uw vergadering van 30 April 1907 werd, nadat mededeeling was gedaan van een schrijven van Burgemeester en Wethouders dato 12 April j.l.. houdende inlichtingen betreffende de Hoogere Burgerschool, door den Vooi zitter voorgesteld en door den Raad besloten tot bet benoemen ran een commissie tot het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van de ten opzichte der Hoogere Burgerschool te nemen maatregelen. De commissie, uit uw midden door den Voorzitter daartoe aangewezen, heeft in haar eerste bijeenkomst besloten a. De moeilijkheden, tegen welke Burge meester en Wethouders maatregelen genomen hadden, als afgedaan te beschouwen b. te trachten zich een algemeen oordeel omtrent de school te vormen, door het hoo- ren van leeraren, Directeur, Inspecteur op bet Middelbaar onderwys, Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, en Bur gemeester eu Wethouders. Aan het einde van onze taak aanbiedende de notulen van de vergaderingen, hebben wij de eer U als onze meening te doen ken nen: ie. dat de algemeene toestand gunstig en vau dien aard is, dat het nemen van bij zonder* maatregelen in geen enkel opzicht noodig of gewettigd zoude zijn; 2e. dat de commissie verwacht, dat -Ie minder juiste verhoudingen die hebben be staan, gea:ht kunnen worden tot het ver leden te behooren, en dat ieder der bij deze zoo belangrijke inrichting betrokkenen zal streven naar goede verstandhouding en naai de behartiging van de belangen van de Hoo gere Burgerschool; 3e. dat de commissie vermeent, dat her ziening van de betrekkelijk dit onderwijs bestaande reglementen en een juiste om schrijving van ieders rechten en plichten hiertoe krachtig kan bijdragen, zoodat zij vertrouwt, dat Burgemeester en Wethouders bereid zullen zijn, spoedig daartoe de noo- dige voorstellen te doen. De V o o r z i 11 e r In de eerste plaats xullen de heeren hebben opgemerkt, dat het rapport vrij kort is, doch uit de notulen blijkt, dat de commissie menigen zomer avond wijdde aan het onderzoek. Ik breng hulde aan de commissie voor haar objecti viteit, maar ook dank namens deze vergade ring voor de wijze waarop zij zich heeft ge kweten van haar taak. De heer Ro 1 andus Hagedoorn: lk ben wat huiverig, in openbare vergadering discussies te houden over dit onderwerp en meen, dat ook velen mijner medeleden het gemakkelijker zullen vinden hun meening uit te spreken in een vergadering met ge sloten deuren en heb daarom de eer, voor te stellen de deuren te doen sluiten. De deuren worden gesloten van 3.18 tot 3.50. Na heropening zegt de Voorzitter, dat de conclusie der commissie is, dat de algemeene toestand gunstig is. Ik deel tevens mee, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk de herziening der reglementen aan de orde zullen stellen. De heer Hagedoorn: Toen ik zooeven de vergadering met gesloten deuren verzocht, was dit omdat wellicht zaken ter sprake zouden worden gebracht, welke veel gemak kelijker in gesloten vergadering te bespreken zijn. Dat is juist gebleken. Ik heb intusschen gebruik gemaakt vau die besloteu vergadering om dank te brengen aau de Raads-commissie, die eeR zeer moeilijk werk had en alle stukken heeft doorgeworsteld. Ik vereenig my volkomen met haar con clusie en heb vertrouwen, dat met samen werking van alle autoriteiten, zoowel de Directeur als B. en W. en de school-autori- teiten, de toestand goed zal zijn en goed zal blijven. .We hebben uit het feest van den Directeur gezien, dat de toestand goed is en die toestand kan goed blijven ondanks spontane uitingen. Als ik thans voorstel, de conclusie aan te nemen dan doe ik dat in de stellige ver wachting, dat die goede toestand zal blijven en de school, die een zóo goeden naam heeft in heel het land, die goede reputatie zul behouden (applaus). De Voorzitter stelde nu voor, de com- misaie te ontbinden, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Waartoe z. b.st. werd besloten. Bij de rondvraag zegt de heer V a n D u i- n e n, dat het Reglement van orde voor de Raadsvergaderingen herziening behoeft, nu de notulen niet meer worden gelezen, doch ter visie liggen. De Secretaris: Dit is reeds gewyzigd 28 Juli. De heer Van Duinen: Dan heb ik niets gezegd. De vergadering wordt hierop te 3.55 ge- loten. ln de Remonstrantsche kerk wordt Zondag ochtend half tien weer gehouden een gods dienstoefening voor jongelieden en oin 11 uur de gewone dienst, beide ouder voorgaan van ds. I. Hooykaas. Tot ouderling der Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel ;s herkozen de heer M. Schreu- der en geKozen de heer J. A. G. Baldorhaar ten Velde. Tot diakenen zijn gekozen de heeren K. de Gooijer en A. vau den Brink. Aan den heer D. C. Prins is ontslag ver leend als Deurwaarder bij de Rechtbank te Utrecht. Verschenen is de winter-editie van den Postgids, ditmaal een zeer lijvig boekwerk omdat het de nieuwe tarieven bevat zoo voor den postdienst naar- ais het telefoon verkeer met het buiteuland. De gids, die vooral door den handel zeer dikwijls zal dienen geraadpleegd te worden, is verkrijgbaar ten Postkantore. Evenals we indertyd berichtten, dat de nieuwe lichtkroon in de Raadszaal was aan gebracht, deelen we thans mee, dat het stokoude vloerkleed daar thans vervangen is. Als nto ook de dikke draperieën boven de publieks tribune voorgoed worden weggelaten, dan zou 't volmaakt zijn, Die zware gordijnen mogen heel mooi wezen, ze dempen echter ten zeerste het geluid, Dinsdag daarentegen waren alle sprekers verstaanbaar. Eigenaressen eu eigenaars van honden mogen wel eens goed nalezen de kennisgeving aan het hoofd vaD dit nummer. De hondjes, die worden opgevangen omdat ze zonder penning loopen, worden slechts .wee dagen aan het Commissariaat van politie bewaard en dan afgemaakt. Voortaan zullen (le secretarissen van de Raden van administratie der korpseu hier iu garnizoen zich niet meer behoeven te bege ven naar den Ryks-b staalmeester te Utrecht, doch kunnen verrekenen met den Ontvanger der Rijks-belastingen hier. Sergeant-schrijver S. Joustra is met ingang van 3 December overgeplaatst vau h<-t Mili tair hospitaal le Harderwijk naar het 5e regiment infanterie hier. Luitenant J. T. Hi-ins van het 5e regiment infanterie wordt ontheven ran zijn deta- cbeering bij de Militaire verkenningen te 's Gravonhage en keert naar Amersfoort terug. Kolonel J. V. Westenberg, commandant van het 2e regiment huzaren, is op nou- activiteit gesteld. We deelden reeds vroeger mee, dat overste A. J. P. Metelerkamp bestemd is hem op te volgen in dat commando. Luitenant-generaal A. Kool, commandant van het veldleger, komt hedenavond in Hotel Reichmann hier aan ter bijwoning van het gouden feest der Rijschool. Gister had daar ook plaats de uitreiking van de prijzen, behaald in den jongsten jachtrit. Mevrouw Piepers had de welwillend heid, als gastvrouw op te treden bij de five o' clock tea. Is 't nog noodig, te herinneren aan het Rijschool-feest en om de stadgenooteu uit te noodigen, de vlaggen uit te steken? Behalve het koor der krijgers „Der Freiheit Banner weh' voran" is er weinig muzikaals in het oratorium „Arminius" van Max Bruch en wellicht daardoor doet het van het begin tot het eind zoo zeer denken aan hetoratorium.dat het Udel-quartet indertijd zoo kostelijk char geerde. Een roden te meer om de Zangvereeniging van Toonkunst te loven, nu voor haar G4ste uitvoering dit werk wa9 gekozen, dat zij er zich zoo kranig doorgeslagen heelt; de koren waren heel goed, zoowel het unisono gezongene ala de vierstemmige en merkwaardig was 't zooals het handjevol bassen zich weerde. Jammer toch, dat zooveel goed onderlegde zangera met krachtige stemmen er de voorkeur aan geven een eigen zangkoor op te richton boven mee te zingen met Toonkunst. Wat zou hier een mooi geheel te vorkrijgen zijn als allen zich schaarden onder de bezielende leiding van den heer M. W. Petri, die zelfs zonder het voor dit werk zoo hoog noodige orkest en met zóo weinig mannestemmen dit oratorium op werkelijk goede wijze wist te doen uitvoeren. Naast het slaglied verdienen wel even gereleveerd de koren „In der Eichen stolzen Kronen", dat metjwerkolnkc devotie werd ge zongen en het koor der Romeinen „Wir sind des Mars gewaltge Söhne", dal aan bravour niet» te wenschen liet. Mejuffrouw Joh. Wolter had zich wederom belast mot de zeer zware laak den zang te be geleiden en is er werkelyk in geslaagd het

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2