Donderdag 12 December 1907. No. 7439. 57e jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. ia If IE T1H. Stadsnieuws. uitgave: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—8 regels 80 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Wie zich met 1 JANUARI wenscht te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers in N I S O E V ING. «Soï,™ m WETHOUDEBS brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een vr^rnio11 Dwe,nber 19°7 van SIERIK KAREL KIELDER, houdende verzoek om vergunning voor den verkoop van sterkedrank iu bet klein, voor ge- i o i'er l''""'36 va verkoop, bedoeld in artikel 1, 2e lid, letter a der Drankwet, voor de beneden- voorlokaliteit van het perceel, staande aan de Lau- gestraat nu. 20 alhier; dat binuen twee weken na deze bekendmaking een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen der vergunning kan inbrengen. A mersfoort, 12 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Melk-controle. Een vriendelijke band zond ons uit Roer mond het Zaterdag verschenen nummer van „De Nieuwe Koerier", waarin het volgende schrijven van de Gezondheids-commissie voor het district Roermond aan de burgerij De Gezondheids-commissie, bijgestaan door den zuivelconsulent voor Limburg, den heer Araent, heeft zich onledig gehouden met bet onderzoek van rnelk, die door inelkslijters wordt geleverd aan de ingezetenen van Roer mond. Op verschillende dagen werden monsters genomen uit de voorraden melk, welke namens verschillende leveranciers aan de woningen der ingezetenen worden bezorgd. Aldus werden genomen 119 monsters melk, afkomstig uit Roermond, Maasniel, Melick, Herten en Swalmen. Slechts 33 van die 119 monsters voldeden aan de eisohen, welke men aan onvervalschte melk van normale samenstelling kan stellen 17 van die monsters waren twijfelachtig; de overige 69 bleken afkomstig te zijn van voorraden, die gedeeltelijk waren ontroomd (room afgeschept) of verwaterd, die dus als vervalscht moesten aangemerkt worden. Het onderzoek zal worden voortgezet en indien dan mocht blijken, dat melk-Ieveran- ciers met hun misdadige vervalschingsprac- tijken blijven voortgaan, zullen hun namen aan Rijks- en Gemeentepolitie te hunner be straffing, en aan de openbare meening ter verachting, worden overgegeven. 22). De volgende stap, welke de detective noodig oor deelde, «u Ti bald1» kamer te doorzoeken. Dien tengevolge begaf b\j zich den volgenden dag tegen Jen avond, wetend dat Gibbs was .uitgegaan, naar diens woning; daar verklaarde hy aan de buia juffrouw, bet doel van zijn bezoek ver.wygeude, <l»t bii ziin vriend wensebte te spreken. Gibbs is uitgegaan," antwoordde hem de vrouw "Dan zal ik hem wachten, want we hebban een afspraak "è..Ut en bij wide me dat, als ik ko- men mocht, eer bij terug was, ik in zyn kamer mMDo? moal»Twenscït;n"de tweede deur recht. 0PWd«'WsneldeefnK»en en trad de hem aangeduide binnen Daar stond een koffer, welken by mfititfilliik niet een van zyn sleutels opende; maar Inn tiich daarin niets, wat voor hem van e' f helauK Daarop doorsnuffelde by alle eenig belang eD d0 kleerk88t. In een hoek van iïeze laatste vond bij een ledigen geldzaMoo- ala di» aan de Munt voor het verpakken van groote Behalve op de vervalsching maken wij de burgerij van Roermond opmerkzaam op de voor de gezondheid zoo gevaarlijke onzinde lijkheid der mei welk euvel in zoo hooge mate hier ter stede voorkomt. Ziet eens wnt vuiligheid op den bodem der vaten, of bij filtratie der melk op het filter achterblijft. Zuiver behandelde rnelk mag op den bodem der vaten en op filters geen vreemd stofje achterlaten. Ook in deze richting zal de Gezonheids- commissie haar onderzoekingen uitstrekken. Van onreinheid bij rundvee, stallen, vaten, kleeding en handen van melkers en melk sters, bewaarplaatsen van melk en woningen van leveranciers zal aanteekening gehouden en, zoonoodig, aan de gemeenteuaren kennis gegeven worden. Wij geven dus den oneerlijken en slordigen melkslyters onzen welgemeenden raad, voor taan met de meest nauwgezette eerlijkheid en zindelijkheid hun bedrijf te willen uitoefe nen, opdat schade en schande niet hun deel worden De Redactie teekent daarbij aan Het is een treurig feit, dat de Roermond sche Gezondheids-commissie hierboven mede deelt. Treurig, omdat er uit blijkt, hoe er nog zoovelen zijn, die zich aan vervalsching van levensmiddelen schuldig maken, en nog wel wetens en willens. Want by melk moet de vervalsching ge beuren door de verkoopersbij andere waren gebeurt het dikwijls, dat de verkooper onkun dig is van de vervalsching. Voor melkvervalsching is het woord «mis dadig" gebruikt. Niet zonder reden. Voor kleine kinderen, voor ziekeu en voor zwakke personen is melk zeer dikwijls het eenige voedsel. En als dit vervalscht wordt, zijn de ergste gevolgen te vreezen.. Daarom moet er verbetering komen. Uit de samenwerking van de Gezondheids commissie met de eerlijke melkslijlers kan een gezoude toestand geboren worden. Uit het verslag van den Hoofdinspecteur der volksgezondheid over 1906 blijkt, dat op andere plaatsen middelen zijn gevonden, die de levering van zuivere melk waarborgen. Ook hier dient zulke controle te komen. De vervalscbers der melic zijn een schande voor den boerenstand, die zelf door de veel vuldige coöperatie wil zorgen voor zuivere waar tegen billijken prijs. Daarom hopen we, dat ook zoover moge lijk de landbouwbonden zich deze zaak zullen aantrekken. Het is onzen lezers bekend, dat ook de Gezondheids-commissie voor Amersfoort een dergelijk uitgebreid onderzoek instelde. En, d t het overgroote meereudeel der melkslijters controle wenscht. Maar óok, dat het Gemeentebestuur wacht met het aanhangig rnaken der concept-ver ordening tot bij rechterlijke uitspraak zal zijn beslist of werkelijk met naam en toenaam een knoeier mag worden overgegeven »aan de openbare meeniag ter verachting". Toch mag het bovenstaande doen zien, dat, terwijl hier een zóo noodige controle nog steeds in wording is, hoe men deze materie elders aanpakt en niet te zeer het voorbeeld volgt van den man met de muts met zeven keelbanden. gebezigd. Gedurende dien tijd behoort dus bij elk voor Duitschland bestemd pakket, een adreskaart en een duoaneverklaring to woiden gevoegd. De adelborst le klasse R. L. E. de Bruyn zal Zaterdag aan boord van 11. M. pantser- dekschip «Noord Brabant" van Amsterdam via het Suez-kanaal naar Oost-lndië vertrek ken. De heer J. B. A. Hermes is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. school te Gelli- cum. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden passeerden hedenochtend Amersfoort op hun reis van Het Loo naar Amsterdam, waar zij omstreeks half twaalf aankwameu en vanwaar zij Zaterdagochtend naar 'sGravenhage zullen vertrekken om daar den winter door te brengen. De Apeldoornsctie coi respondent van het .Vaderland" schrijft H. M. de Koningin-Moeder is tydens haar verblijf op het Loo aan een groot gevaar ont snapt. Na het diner trok H. M. zich in haar salon terug om wat te rusten en bemerkte toen niet, dat de lamp walmde, zoodat de kamer zich geheel met rook vulde, flalf bewusteloos wist H. M. nog tijdig het vertrek te ontvluchten. Het gebeurde heeft blijkbaar geen nadeelige gevolgen gehad voor den gezondheidstoestand van Hare Majesteit. Meldden we in het vorige nummer, dat de Vein die den Duitsche» Keizer morgenavond naar Potsdam terugbrengt tegen middernacht hier zou aankomen en lien minuten opont houd zou hebben, thans wordt ons meegedeeld, dat die trein te 10 uur (stadstijd) van Am sterdam vertrekt, te 10.54 hier passeert en geen oponthoud heeft. Wie dus het voornemen mocht hebben gehad, eens te gaan kijken, geve zich die moeite maar niet; te meer, wijl toch nie mand tot de perrons wordt toegelaten. Het salariswetje voor het personeel bij het Lager onderwijs is zonder hoofdelijke stem ming door de Tweede Kamer goedgekeurd. De Directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt in de «Staatscrt." ter algemeene kennis, dal gedurende de laatste twee weken vóór Kerstmis (dat is dus met ingaDg van heden) in Duitschland wordt buiten werking gesteld de bepaling, dat een zelfde adreskaart en een zelfde duuanever- klaring voor «meerdere" gewune pakketten, doch ten hoogste drie, kunnen worden bedragen ia goud gebruikt wordefl. Op den zak was met inkt de naam Meville Palmer geschreven. Hij verliet daarop de kamer weder en snelde naar benedeD by zeide lot de buisjuffrouw, dal Gibbs hem te lang wegbleef eu hy hem daarom in zijn eethuis zou gaan opzoeken- Bebalve het onderzoek betreffende den moord van Palmer en bet by hem geroofde geld had Rider nog een andere zaak te onderzoeken, welke hem op een der volgende avonden naar een der verdachte stra ten in het Oostelijk gedeelte der stad, in de nabij heid van East River, dreef. Hij had zich zorgvuldig vermond, waut onder de misdadige elementen in die duistere schuilhoeken was hy te goed bekend en had hy te veel bitiere vijanden, dan dat hij zich alleen, zonder zich onkenbaar gemaakt te hebben, bij avond in die buurt zou hebben durven wagen. Toen hij de slecht verlichte straat overstak, kwam uit een zijstraat een vrouwelijke gedaante, welke met verhaasten tred vóór hem uit ging. De gestalte kwam hem bekend voor en met eenige haastige stappen was by haar op zijde; zij had wel is waar een voile voor bet gelaat getrokkeu, maar het was winderig en de voile woei een weinig op. Een blik was voldoende om haar te herkennen. Het was Jane Palottc.-- Rider verbaasde zich, bet meisje bier te vinden, maar zyn scherpzinnigheid deed bem besluiten de eerstvolgende straat in te slaan en haar dan onop gemerkt te volgen. Eenige straten verder bleef Jane voor een onaan- De heer R. Boon, te Enkhuizen, is benoemd tot administrateur van «Ons Belang", het orgaan der gelijknamige onderofliciers-ver- eeniging, dat met Januari als weekblad hier zal verschijnen. Üe heer J. H. H. Gunther Mobr, thans inspecteur der posterijen en telegrafie te Middelburg, is benoemd tot lid der commis sie tot verbetering der positie van commie- zeu en directeuren der pusteryen en tele grafie en tot algeheele reorganisatie van het hoogere personeel bij die dienstvakken. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid", Dinsdagavond onder voorzitting van den heer Van Duinen gehouden, werd door 5 Bestuursleden en 7 gewone leden bijgewoond. Er is opeens ook weer zooveel te gelijk te doen. De Voorzitter opende te half negen de vergadering en herinnerde, dat volgens het Reglement deze week moest worden vergaderd. Aanstonds na het Sint Nicolaas- feest is het Bestuur bijeen geweest en zoo spoedig mogelijk heeft betde convocatie doen uitgaan. Dit als excuus voor den ditmaal zeer korten termijn van oproeping. De Secretaris leest de notulen der vergadering van 11 November, die ongewijzigd worden vastgesteld onder dankbetuiging. Aan de orde is de verkiezing van een Be stuurslid, ter voorzienning in de vacature ontstuau door het vertrek van den heer Jacq. M. Reuten. De heer Van Goor vraagt of het Bestuur geen aanbeveling kan doen, maar oukofom het klein aantal aanwezigen de Bestuursver kiezing niet moet uitgesteld. De Voorzitter; Het Bestuur noemt liever geen gros en acht het beter, dat de verkiezingen vrij zijn. Wat de verkiezing zelve betreft, is deze aangekondigd op de convocatie. Wie er belang in stelde, kon dus komen. De hoer Smits: Zal het niet vreemd loopen als de stemmen eens verdeeld zyn? Zou uitstel niet beter wezen De Voorzitterlk ben volstrekt niet tegen uitstel als de^yrprgadering dat. verlangt, doch weet óok niet te zeggen of de volgende vergadering beter bezocht zal zijn. zienlijk huis staan en sobeeu daar op iemand te wachten. De detective sloop in de naast bet huis uitko mende zijstraat en lette op hetgeen er verder voorviel. Miss Palmer had nog maar weinige minuten ge wacht, toen er van het andere einde der straat een man omzichtig naderde en eindelijk naar haar toe hartelijk te begroeten; vervolgens traden zjj beiden het huis binnen en sloteu de denr acbier zich Rider vond het raadzaam, hen niet te volgen, i wachtte liever, tot zy er bidden weder uitkwamen, en het duurde ook nauwelijks een half uur of Jane eu haar geleider verecheueu weder in de deur. De lamp' iu het voorbuis was iutusschen aangestoken eu bij haar schijnsel kon Rider een vollen blik op het gelaat van den man werpen. De baard was waarschijnlijk valsch of geverfd, maar het litteeken boven het linkeroog blijkbaar echt, eu ziju voorko men etemde overigens zóo volkomen met de door Hicka gegeven beschrijving van zyn naohlelyken reisgenoot overeen, dal hy niet meer twyfeide of deze man was Powel, de moordenaar van Jane's vader. Miss Palmer en haar begeleider liepen samen tot den hoek der eerstvolgende straat, waar zy scheidden. „Thans moet ik myn man pakken I" zeide Rider bij zichzelven en eer de verdachte het vermoedde, had hy hem met stevige hand by den kraag ge pakt. Maar snel draaide de man zich om en gaf zyn aanrander zulk eeu hevige» vuistslag tusschen de oogen, dat de laaisto struikelde on byna op den grond viel. De deieotive herstelde zich wel is waar snel en achtervolgde den vluchteling, maar het was le laat de auder verdween in een nauwe steeg tusscheu twee huizen. Kwaad op zichzelf, dat hjj niet ni"t meer omzichtig heid te werk was gegaan, keerde Rider thans op zijn schreden terug eu beslont Jane Palmer onder handen te nemen. Hij ontmoette haar voor haar wouing juist toen zij van haar samenkomst met den vreemdeling terugkeerde. Hy was besloten, thans krachtig op te treden en, terwjjl hij zyn hand op haar arm legde, vroeg hij op bestisteu toon „Miss Palmer, wie was de man, met wion u een half uur geleden dat huis in de Oostzijde biunen- gingt eu een onderhoud badt?" Met een uitdiukkiug van schrik keek het meisje dau detective aan, dien zy iu zijn vermomming niet herkende, en riep: „Wat verlaugi u van mij, mynheer?" „Ik hen uw vriend en trao'it den moordenaar van uw vader op te sporenzeg my wie die man ia 1" Jane leunde sidderend tegen de deur eu scüeen geen antwoord te kunnen vinden, „Wilt u me niet antwoorden riep Rider au, ongeduldig wordend. Miss Palmer zweeg nog altijd. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1