[Quanerpab Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Advertentiën. Faillissement J Th. MASSA. Cirkelgang. De opmerking, dat onze tijd zoo vaak doet denken aan den vervaltijd van het Romein- sche Keizerrijk, is niet nieuw; zij dringt zich telkens met vernieuwde kracht weer aan ons up. De zucht voor bedeeling en voor wedren nen en zenuwspannende spelen die, saam- gevat in twee woorden (panis, circenses) dien tjjd heette te karakteriseeren, is ook in onzen lijd aan de orde van den dag. Staatsilwangverzekering en de hang naar openbare betrekkingen zijn op dit gebied even karakteristieke verschijnselen als de teeds afnemende weerzin tegen bedeeling. En wat de circenses aangaateen paar dagen later geleden begon te New-Yotk de sesdaagsche wielerwedstrijd. Iets zóo mals, lóo ongezond-zenuwprikke- lends, zóo tegennatuurlijks heeft ous voor beeld niet gekend. En als men meent, .lat dit wat ver weg is, dan zie men wat dichtbij gebeurt. De »Nederlaodsche Sport" berekent, dat er alleen in ons kleine land in het afgeloo- peu jaar voor ruim 150 U00 gulden aau prij zen zijn verreden, alléén op de harddraverijen op de lange baan, die er ten getale van maar eventjes drie honderd en acht geweest zijn en waarin éen paard f7375 heeftverdiend" en vier stallen achtereenvolgens f 12325, f12075, f10 375 en f8200. En vlak ouder deze berichten vinden wij melding gemaakt van een andere buitenspo righeid, van de enorme sommen voor schil- deiijen en voor kunst«naarssalarisseri. Was voor een jaar of veertig een 6000, 7000 gulden per jaar voor Weener opera sterren veel, Selma Kurz gaat nu van de Weeuer-opera weg, omdat ze omaar" 25 000 gulden verdient, terwijl men haar in Ame rika voor minsten» 00 voorstellingen per jaar minstens 180 000 gulden heeft aangeboden. Er zouden nog meer voorbeelden te noe men zijn. Inderdaad, het ziet er erg «oud-keizerrijk" uit. K E X X I S G E V I X G. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gericn urtifeei 41 iter Gemeentewet, breuRt ter keunis van de iugezetenen, dat de Raad deier Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 24 December aanstaande, des namiddags te 1'/, ure. Amersfoort, 19 Deember 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS Bij gecommitteerden tot de zaken der Ned. Hervormde gemeente is naar de „Kerk bode" meldt voor het fonds tot stichting eener nieuwe kerk, van een lid der gemeente een gift ingekomen van veertigduizend gul den. Wel te verstaan, te Rotterdam. Wanneer zullen we melding mogen maken van een dergelijke gift een vierde deel wordt óok in dank aanvaard voor de kerk in bet Soesterwegkwartior te Amersfoort? Kapelaan P. J. Garrels is met ingang van morgen verplaatst en wordt in de kerk op het Zand vervangen door assistent-kapelaan J. B. F. Hooglugt, thans te Ankeveeri. Mevrouw F. E. Munzebrock, weduwe van den heer J. W. F. Hubert Maassen, hier, is aan de Tweede Kamer voorgedragen ter na turalisatie. De heer J. Stuurman, sedert 1 Mei dezes jaars onderwijzer aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellir.gstraat hier, is benoemd tot Hoofd der school te Aalsmeer. De heer W. Visser, nier, vroeger Hoofd eener school te Den Helder, is benoemd tot leeraar aan de Rijks-normaallessen aldaar. De bevordering van den heer G. J. Huet tot medecinte doctor geschiedde met lol. De dirigeerende officier van gezondheid 2e klasse A. W. Pulle, thans nog in Indië, hier ter stede vooral bekend door zijn be werking van den «Julius Cmsar", is aange wezen als opvolger van wijlen dr. J. G. H. H. Mackuv, chef van hel marine-hospitaal te Hellevoetsluis. By Kon. besluit zijn, in verband met de benoeming van den commandant van het veldleger eenige wijzigingen gebracht in de vredesorganisatie van het veldleger, waardoor thans de regimenten vf-ld-artillerie en cava lerie reeds in vredestijd zijn gesteld onder de bevelen van de divisie-commandanten. Een divisie bestaat alzoo thans uit: den staf der divisie, drie regimenten inlanterie, éen regiment cavalerie er» éen regiment veld artillerie. Een andere lezing dus van het berichtje in het vorige nutnrner. Luitenant O. H. G. Gelderman, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, is be noemd tot adjudant bij dat bataljon ter ver vanging van luitenant H. P. van den H am van Heyst. Hei Amersfoorlsche Vrijwilligers Korps zal Tweedon Kerstdag deelnemen aau de veld- dieostoefeuing by Hilversum. De Burgemeester dier Gemeente heeft niet alleen toestemming gegeven tot het houden van een propaganda-tochfc,muar tevens den lei der en zijn officieren ten Gemeentehuize ge- noo.iigd om aldaar de troepen te zien voor bijtrekken. Het stuk van Utto Zeegers, waarin Louis Bouwmeester de hoofdrol zal vervullen en waarmede hy een tournée door ons land zal maken, heeft tot titel«Goudkoorts", een drama van onzen tijd in 4 bedrijven. Prof. dr. T. Cannegioter, hougleemar m de godgeleerdheid vanwege de Ned. Her vormde kerk aan de Rijks-universiteit te Utrecht, hield Dinsdagavond, in de Remon- strantsche kerk hier, een rede over «Gods dienstig geloof", de normale levensuiting van den menschelijken gessi, de natuurlijke be wustzijnstoestand welke de onzichtbare waar- beid naar zich toehaalt, in zich opneemt niet een verzameling vau leerstukken, niet de werkzaamheid van den geest waarmede zekere meeningen worden aangenomen doch het bezit van die waarheden. Godsdienstig geloof gelooft niet, doch is de ontsluiting der ziel voor dingen van hoogere orde. Spr. herinnerde, boe vooral in de tweede helft der vorige eeuw te dezen opzichte een crisis is gekomeu en hoe het nog voortdurend is een «luclor et emergo", een worstelend overwinnen, dat niet door allen wordt gade geslagen in gelijke stemming, doch waarbij sommigen vragen «quo vadis" en anderen in rustige kalmte met vol vertrouwen toezien, wetend, dat uit den strijd der meeuingen de godsdienst verjongd naar voren zal treden, terwijl slechts zeer weinigen onverschillig blijven. De «Mercure de France" heeft de vraag gesteld verkeert het godsdienstig geloof in verbinding of ontwikkeling. Meer dan 150 antwoorden zijn ingekomen op die vraag en die antwoorden zijn thans vertaald onder den titel «Het vraagstuk van den godsdienst ontbinding of ontwikkeling", welke vertaling is vermeerderd met de ad viezen van eenige Nederlanders, óok van spr., die in den breede hierover uitwijdde, herin nerend aan Schleiermacher, Abraham des Amorie vau der Hoeven don Jongere eo Allan! Pierson. Spr.'s antwoord op de vraag «heeft nog godsdienst recht van bestaan" is onomwon den dit is geen vraagzij is evenmin be staanbaar als de vraag: heeft kunst, heeft liefde recht van bestaan. De godsdienst be weegt al de eeuwen door des raenschen zieleleven en is niet uit te drijven; zij is de psalm van het hijgend hert, en spr. is't dan ook hartelijk eens met Abramsch des Amorie, die in 1847 zoo mooi zong: «Ja, in ons ligt de kiem, bet wezen van ons wezen (enz.)keer, mensch, keer tot uzelven iu, want in u is uw God". De belangrijke rede werd vol aandacht gevolgd. De spoorwegmaatschappijen zullen bij ge legenheid van het Kerstfeest en wegens de Kerstvucantiën voor- en volgtreinen doen loopen. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van het onderhoud der openbare bestratingen iu deze Gemeente gedurende 1908 en 1900 werd ingeschreven door de volgende stadgenoten: J. van Harpen26cent, T. van Daal 21, J. van den Berg 22l/o, G. VVassinck 22y2. T. W. Bonte 21 enC. Ruiten berg 193'4 cent per vierkanten Mpter. Het werk werd den laagsten inschrijver gegund. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 1493 Kilo fabrieksboter onder Rijkskeur. De prijs liep van f 1.33 tot fl.43. Iemand, die gisteravond onder de voor stelling van Tewe's bioscoop was flauw ge vallen 'twas weer stampvol in «Amicitia" werd, na bijgeholpen ie zijn, naar huis geleid. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een bosje sleutels en een rozekrans. Weder is bier een iemand aangehouden, die nog drie dagen tegoed had. We moeten leeren de poëzie niet in het leven te zoeken, maar ze in het leven te brengen. Uit den omtrek. De Wognummers zullen Tweeden Kerstdag, des middags, zich te Baarri doen hooren. De heer Jansen, onderwijzer aan de Chr. schcol aan den Eemdijk te Bunschoten, is in gelijke betrekking benoemd aan een Chr. school te Amsterdam. Aan den heer W. van Dijk is eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van Com missaris van politie te Hilversum. Er wordt thans bard gewerkt aan den aanleg der tramlijn Nunspeet—Hatturn. Dinsdag werd begonnen met het leggen der rails in den Nieuweweg bij het station Nunspeet, De Tweede Kamer beslout gister met 07 tegen 17 stemmen tot aankoop van 39schil deryen der collectie-Six van Vromade voor f 551 400, waarbij nog f 200 000 van de ver- eeniging «Rembrandt" te Amsterdam, als mede tot aankoop van een schilderij van Albert Cuyp »De retourvloot der Oost- Indische Compagnie op de roede te Batavia" voor 112 000, waarbij nog fOUOO van een kunstminnaar. Sedert den tijd van Lodewijk Napoleon heeft het Rijk geen dergelijke kunstverzame ling aangekocht. Men wil 27 Juni 1908 te Zwolle den dag herdenken waarop honderd jaur to voren E. J. Potgieter daai werd geboren. Daar is niots tegen. Maar wel is 't beden kelijk, dat men hem aanduijjt als «de bekende dichter". A. Ir> zijn «Hygiënische kroniek" in de „Hilv. Crt." schryft ar. Feenstra; Met eieren hoeft geeft een moeder de vrouw, die pienter is, zich in den nek te laten kyken. Er bestaan verschillende manie ren om bedorven eieren en kalkeieren van versche te onderscheiden. De meest practische berust op het verschil in soortelijk gewicht dat er bestaat tnsschen versche en rottende eieren. Neemt men een versch ei, en bepaalt men daarvan bet soortelijk gewicht, dan is dit 1.07, na 'n week 1.0(5, na 2 tot 3 weken beneden 1.05. Eieren, die nog maar 1.015 hebben, staan aan 't grensje der rotting, zoo ze al niet van binnen voos zijn. Wat doet men nu? Men maakt twee op lossingen, een van precies 70 Gram keuken zout op éen Liter water, die heeft het s.g. 1.05éen van precies 30 Grain keukenzout op 1 Liter water; die heeft het s.g. 1.02. Alle eieren, die in de eerste oplossing zinken, zijn vrij zeker: goed; die drijven, zijnver dacht. Men brengt ze in de tweede, slappere oplossing. Drijven ze ook daar, dan is "t zoo goed als zekermis. Men doet dan 't beste er een open te slaan om te zien oldesoort- telijk-gewicht-bevinding zich met 'n geurtje en 'n vies mengkleurije dekt. Ook kan men de verschbeid van eieren zeer geschikt beoordeelen naar den graad hunner doorzichtigheid. Op dit beginsel zijn toestelletjes gebouwd, die men zeer geleerd «ovoscopen" heeft genoemd. Met een gewone petroleumlamp kan je echter óok puik ovos- coopje spelen. Je knipt of snijdt iu een dik stuk carton een of meer ovaalYormen, waar eieren zoo wat in passen, en laat je jongste zoon het ding met inkt besmeren, of uiet zwart glanspapier overplakken, zoodat het apparaat er donker uitziet. Een ei, dat ge keurd moet worden, wordt in een der ovalen gestopt en zoo dicht mogelijk tegen de vlam bekeken. Frissclie eieren zijn helder, door schijnend, hebben maar 'n kleiue, zich grauw atteekenende luchtblaas aau den top zitten. Hoe troebeler de lucbtdoorlating iu de eie ren is, des te grooter is de luchtblaas, en te meer de kans, dat ze rot, rotter, rotst zyn. In de «Review of Reviews" houdt William Stead een betoog voor uitbreiding der En- gelsche vloot en wel in die mate, dat Engeland twee schepen op stapel zette voor iederen nieuwen oorlogsbodem van Duitscbland. Hij noemt dit met een müoien naam: de formale der veiligheid. Hij wil in 1908 op stapel doen zetten 8 slagschepen van 2 millioen p. at. elk; 4 pant serdekkruisers van 300 000 p. si. elk; 24 tordedojagers van 80 000 p. st. elk; totaal 19120 00Ü pond sterling natuurlijk niet op zijn kosten. De geheele Marine-begrooting zou daardoor over een som van 40 millioen p. st. loopen. Up bet Friedrich-gymnasium te Berlijn wordt na Pascheu in de hoogere klassen het Engelsch als verplicht, hetFransch alsfucul- tatief leervak iugevoerd. Denkelijk zal op andere Duitsche gymnasia dit voorbeeld worden gevolgd. 1 loe lang reeds worden aan de Nederlundsche gymnasia Fransch, Duitsch en Engelsch als verplichte leervakken onderwezen? Gouden bruidsparen. Wie hun gouden bruiloft mogen vieren, genieten wel een zeldzaam voorrecht. Van de duizend echtpa ren is er gemiddeld slechts éen waaraan dat te beurt valt. 'n Leukert. Emmy is in de kookschool de lieveling van al haar medeleerlingen, de schrik der leeraressen, Onlangs is de leerares aan 't uitleggen hoe vleeschpastijtjes gemaakt worden. „En nu moet je eens opletten, meisjes. Ik heb hier een nond kalfsvleesch, dat ik in vier gelijke deelen snijd. Wat is nu elk zoo'n stuk »F.en vierde deel", roept een meisje. «En wanneer ik de stukken nog eens doorsuij V* „Achtste deelen", antwoordt het volgende meisje. «En ik snij ze dan nog eens door?" «Zestiende deelen", antwoordt nommer drie. >Eu nóg eens «Gehakt", roept Emmy. Luchtkaartcn. De Aero Club de France'' gaat, ten behoeve van zijn leden, oen reeks luchtkaarteu uitgeven. Daarop zullen voor komen de ligging van luchthindernissen, die bij nachttochten gevaarlijk voor de schippers kunnen zyn, byv. torens, hoogö gebouwen, bosschen, bergen, telegraafdraden kortom alles wat boven hot gewone aardsche uit steekt. Records. Dupont, te Gourdon, heeft iu éen uur 2844 noten gekraakt. Wolfing, to Berlijn, heeft in twee uur 19 sigaren gekookt zonder gedronken of gespuwd te hebben. Bollaert, te Brussel, heeft een sigaar twee uur aangehouden. Lowney, te New-York, heeft in 4 minuten 104 oesters open gemaakt. Een vrouw te Groningen 'n héél eenvou dige vrouw, 'n vrouw uit 'n woonscheepje iu het Damsterdiep, heeft 'n prachtige uit vinding gedaan op 't gebied van 't redden van drenkelingen, 'n uitvinding, die in de practijk reeds het schitterendst resultaat heeft opgeleverd. Men luistere. In 't Damsterdiep, boven genoemd, geraakte gisteren 'n jongen, zoon van de vrouw hierboven, en schreeuwde om hulp. Mensuheu kwamen eu liepen angstig langs den walmen wilde wel helpen, maar men kon niet. De toestand van den knaap werd hoe langer zoo hachelijker om hulp roepen zelfs kon-ie niet meer. Een vriendje kwaiu op 't denkbeeld de moeder van de zinkenden knaap te waar schuwen. Deze kwam, zag en overwon. Want toen ze met 'n stem, die niet voor de poes was, haar spruit iu 'i water drei gend toeriep«BIjong, wat dust doe in 't watertoenja, toen deed de knaap van schrik een laatste krachtsinspan ning en stond gelukkig weer op den wal. Een nieuw beroep voor blinden. Ernest Vuughati maakt het door zijn jongste uit vinding, die hoogst eenvoudig en daardoor zeer praotisch is, mogelijk, dat blinden voort aan de boekdrukkunst kunnen beoefenen. Hij heeft n.l. zetkasten voor blinden laten vervaardigen die onze gewone letters bevat ten, doch aan elk vakje staat de letter iu Braille-schrilt. Dn blinde leert zeer spoedig den weg iu deze kasten, waai bij zijn groot tastvermogen hem niet weinig helpt. Een unicum iu haar soort is de Gemeente Budensteio in den Boven-Pfalz. Ze telt slechts 197 zielen, behoort niettemin tot twee diocesen en vier kerspelen. De inwoners worden dientengevolge op 5 kerkhoven be graven zij hebben 9 scholen te onderhou den, hoewel er maar 10 leerlingen (15 meis jes en 1 jongen) zijn, die allen op de school te Miihlbach gaan. Een nieuwe uitvinding. De heer Be dient, electi'O-ingenieur te Akron, Ohio, heeft langs electrischeu weg een tempera- tuursrcgeling uitgevonden, waardoor warmte en licht zóo overvloedig worden voortge bracht, dat zomerbloemen ook des winters buiten kunnen tieren. RECLAMES, Van 15 regels f 1.25 elke regel moer f0.25 i6 Procent zuiver eiwit W de grondstof tot instandhou- 1 I ding van het lichaam bevat 1 Quaker Oats. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oats vergeleken worden. Geen andere spijs is L zoo smakelijk en goedkoop, i ALLEN, die iets to vordo- ron hebben van den heer Van •j den HAM van H£1J$T wor den verzocht hun rekeningen in te dienen vóór 25 December 1907. De door den EdolAchtbaren heer Rechter commissaris goedgekeurde eenige ultdoe- lingHljjst in liet faillissement van J. Th. MASSA, destijds koflicliuishoudor, wonende te Amersfoort, is gedeponeerd ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Utrecht, aan de Hamburgerstraat, en van hot Kan tongerecht to Amersfoort, aan den Zuidsingel bij do Hoerenstraat, tor kostelooze inzage der schuldeischers. De Curator, mr. H. J. M. van dun BKKGH, Wilhclminastraat 5. Amersfoort, 17 December 1907.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2