Laatste berichten. Ingezonden. Correspondentie. daarvoor is bijeengebracht, terwijl sommige commission hun lijsten nog niet hebben in gezonden. Ook de arbeid van bet dames-comite tot organispering van de in de eerste week van Maart voor dat doel te houden bazar gaat zeer voorspoedig. Nochtans zijn eenvoudige voorwerpen, welke ten verkoop kunnen ge steld, hoogst welkom. Ds. J. L. F. de Mojjere Job. Czn. zal morgen- ochtend voorgaan in bet gebouw van den Protestantenbond te Baarn. Zijn vervanger in de Lutherscbe kerk bier is echter ongesteld geworden, zoodat in die kerk morgen geen dienst is. Diakenen der Ned. Hervormde diaconie zullen Maandag bun tweede winter-collecte houden en bevelen deze bij advertentie in dit nummer ten zeerste aan. Op vermakelijke wijze steekt de «Residen- tiebode" den draak met de vele «vage crisis- berichten" door »met de meeste stelligheid te verzekeren", dat als bet demissionaire Kabinet heengaat, een ander ministerie met of zonder éen of meer der tegenwoordige Ministers aan bet bewind komt. Eén zaak is intusschen zeker en wel, dat men moet letten op de Kiezerslijst, een taak, ditmaal gewichtiger dan ooit, gezien de po litieke omstan ligbaden. ieder die voor loon-, woning-, examen-, of spaarkiezer in aanmer king komt, geve zich als zoodauig op, van 1 tot 15 Februari e.k. of roepe de voorlich ting in van een bestuurslid der Kiesvereni gingen, die natuurlijk up hun qui vivej zijn. De Directeur van bet Postkautoor deelt mede, dat de in het buitenland in te vorderen quitantiën en wissels niet meer mogen worden ingeschreven op oud-model formulieren No. 235. Deze formulieren zullen niet meer ter verzending worden aangenomen. Belanghebbenden kunnen de voorhanden oude formulieren aan het postkantoor koste loos tegen nieuwe inwisselen. De »Ned. Philatelist" heeft ontdekt, dat de De Ruyter-portzegels van den nieuwen druk afwijkingen vertoonen in de breukcijfers. Zij zijn dus niet te gebruiken ter comple teering van den eersten druk. Een tegenvaller voor menig verzamelaar. Bij Kon. besluit is de jaarwedde van den Commissaris van politic varhoogd met f'200. Zooals wij 14 Januari berichtten, zal 17 Februari te Utrecht een cursus worden ge opend ter verkrijging van het diploma van hulpkeurmeester van vee en vleesch, welke onder leiding van den Directeur van het abattoir zal worden gegeven. Het toelatings-examen daarvoor zal plaats vinden op 7 en 8 Februari in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, aan de Mariaplaats te Utrecht. Voor toelating kunnen acht personen in aanmerking komen, die gedurende twee maanden aan den cursus zullen moeten deelnemen. Zy moeten den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben en zich vóór 1 Februari hebben aangemeld bij den Directeur van het gemeen telijk abbattoir te Utrecht onder overlegging van: 1. hun geboorte-akte; 2. een bewijs van goed gedrag, afgegeven door het Ge meentebestuur hunner woonplaats3. een bewijs, dat zij ten minste gedurende twee jareu als slager werkzaam zyn geweest. Zijn er ;:een flinke jongelui hier ter stede, die dien cursus willen volgen De Directeur van het abattoir te Utrecht is bereid inlich tingen te geven omtrent de examen-eischen. Van de 42 lotelingen der lichting 1908 uit deze Provincie gingen niet minder dan 18 uit Amersfoort voor de herkeuring voor Provinciale Staten. Zouden de stadsnoer.schen zooveel minder gezond zijo dan de jougelui uit de dorpen, die slechts éen brachten? De N. V. Stoora-olieslagerij en graanhandel van J. van Vollenhuven zal 2 Februari weder een herinneringsdag kunnen vieren, de vijfde reeds. Dien dag toch zal Teunis van den Hoek 23 jaar onafgebroken in dienst zijn bij den heer Van Vollenhoven. Van den heer M. W. van der Valk is een groot stilleven, appelen tegen een donker blauw fond, aangekocht «n aangeboden aan .de «Vereeniging tot het vormen van een openbare verzameling van hedendaagsche kunst" in het Stedelijk museum te Amster dam. Het verheugt ons zeer, dat daarmede een werk van dezen sympatbieken schilder in het A msterdamscbe museum zal worden op genomen naast dat van zijn mede-oud-leer- lingen der Amslerdamsche Academie, Veth, Wiisen, Van Looy, Haverman, mocht ook het zijne wei in het Stedelijk museum vei tegen- woordigd worden. En er is in dit stuk zoo veel knaps, dat het hie^ een goed figuur zal maken, zegt het »Hdbld.". Half December deelden we mee, dat tus- sehen de Gemeenteraden van Tienheven, Maarseveen en Breukelen-Sint-Pieters ee geschil was ontstaan over de benoeming van een gem eenschappelijken Gemeente-genees heer ter standplaats Tienboven. üp aandrin gen van inwoners dier Gemeenten benoemde de Raad vanMaarseveen eenHervormden arts in de Raden der andere twee Gemeenten gaf de meerderheid de voorkeur aan een Gereformeerden arts. Ingevolge de gemeenschappelijke regeling tusschen de drie genoemde Gemeenten heb ben thans Gedeputeerde Staien van Utrecht beslist, dat de heer M. Eeftiuk Srhattenkerk, te Uithoorn (Ned. Hervormd), benoemd is, omdat de billijkheid medebrengt, dat ook wanneer de Radeu der drie Gemeenten af zondei lijk vergaderen, de beslissing af hankelijk wordt gesteld van de som der in elke vergadering op den zeilden persoon uitgebrachte stemmen. De benoemde had 11 stemmendr. J. Smit, te Amersfoort, 9 stemmen. Er is heel wat nieuwsgierigheid gewekt door de advei'tentiën over „De Grot". Wat is toch die grot, waar die grol? Hedenavond wordt ze geopend in het per ceel aan de Langestraat no 34, vroeger be woond door den heer Maarschalkeüweerd. De heer J. J. Heijmen vestigde er een melksalon en bodega en de heer Th. II. G. Brand&en heeft den melksalon keurig versierd voor den jongen man, die ruim 12t/j jaar een trouwe bediende was in zijn sigaren magazijn. Een heel aardig denkbeeld is't, dat de melk zoowel van Amersfoiiia als van Vinkenhoef legen de gewone prijzen wordt verstrekt, niet per glas doch in gesloten llcschjes en dus onder alle waarborgen van echtheid en zui verheid. Vooral 'szomers zal 'teen prettig zitje wezen; doch eer we zoo ver zijn, zal wel menigeen zijn gaan kijken hoe daar een grot is ontstaan en zich hebben gelaafd aan puike melk of de even goede «alcoholhoudende doch andere dan sterke dranken' uit «De Moor". In »De Kampioen" komt onder een voor- loopig bericht over de automobielen-tentoon stelling, die gister in het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam werd geopend, voor een zeer vleiend getuigenis voor de N. V. Atners- foortsche rijwiel-, automobiel- en machine fabriek, voorheen D. H. Eysiuk, die stand 11 inneemt en «met uitmuutende motorrij wielen en kleine auto's voor matigen prijs voor het licht komt". Het eerste elftal van Quick zal morgen naar Middelburg gaan om tegen M. V. V. O. Ie kampen om den beker. Goede reis en uitstekend succes. Velen zullen zich nog wel herinneren hoe, bij de oprichtiog der plaatselijke afdeeling van de V. P. N. de heer J. Kooiman zeide, dat in plaats van invoeren van eieren het moest en zou komen tot uitvoer. Die voorspelling is bewaarheid, dank zij het krachtig werken der vereeniging over heel het land. Werd vroeger S'/a miliioen Kilo eieren ingevoerd, in het afgeloopen jaar is 18 miliioen Kdo uitgevoerd. En die uitvoer moet nog grooter worden, meent het Hoofdbestuur, dat een leening van f14000 aanging om den centralen verkoop te Amsterdam en te Rotterdam over te nemen. Houders van nuthoenders denkt ér aan, dat ge voor éen gulden per jaar lid kunt worden van deze zoo nuttige vereeniging en ge kunt genieten van de vele voordeelen welke haar degelijke organisatie biedt. ledereen spreekt van hem" aldus begint een keurig uitgevoerde circulaire van Maggi's fab'it-k van voedingsmiddelen teKempttalin Zwitserland, Iedereen te Amersfoort zal van hem spre ken nu Maandag en Dinsdag in het filiaal van den heer Ooslerveen aan de Arnhem- schestraat door een jongedame, welke uit de fabriek is gezonden om dat in heel Nederland te doen, een tentoonstelling der Maggi's producten met kookproel wordt gehouden, welke voor ieder kosteloos toegankelijk is. Men zie de advertentie in uit nntnraereu ga vooral eens een kijkje nemen. De gemengde zangvereeniging «Kunst naar vermogen", opgericht in J902, is ontbonden wegens gebrek aan leden. Het R. K. timmerlieden-secretariaat heeft zich afgescheiden van den R. K. Volksbond I wegens het verwerpen, met éen stem nog wel, van hot voorstel van liet Bondsbestuur om voor de leden van bij dien Bond behoo- rende vakvereenigingen een lagere coutri- butie te heffèn dan voor de overige leden, j Donderdagavond hield de anti-revolutionaire j Ki"svereeniging «Nederland en Oranje" haar Jaarvergadering Uit het verslag van den Secretaris bleek, dal het ledental steeds toeneemt. Dann werd gebracht aan de prnpaganda- club «Groen van Prinsterer" voor haar krachtige hulp. Tot Besliiursleden werden herkozen de hoeren H. Koning, W. Kleber en T. van Vuurst. Aanstaanden Woensdagavond zal mr. H. Smeenge in het «Nut" spreken over het zoo belangrijke onderwerp «Verwaarloosde kin deren". De vergadering is óok toegankelijk voor niet-leden en eenigerraate bedoeld als volks avond. De Oudheidkundige vereeniging «Flehite houdt Woensdagmiddag haar Jaarvergadering. 's Avonds zal de heer Achille E. Daled de Pierre, van het Gemeente-museum te Brugge, voor leden en genoodigden oen lezing niet lichtbeelden houden over Oud-Bru 'ge en zijn praalgebouwen. Wel heel jammer, dat dit samenvalt met de lezing van mr. H. Smeenge. Aan de Centrale boiermijn werd gister aangevoerd 2100 Kilo fabrieksboter Ryks-controleaan de markt 1100 Kilo boerenboter. De prijzen aan de mijn liepen van 1 '1.24 tot fl.44, middelprijs dus f 1.41 aan de markt, van fl.35 tot f 1.00. Opmerkelijk, dat Donderdagavond, juist toen 's middags de zoo sterke dooi was in getreden, de couranten zoo vele ijswedstrijden in alle oorden des lands aankondigden. Een woord van hulde komt stellig toe aan Publieke werken, dat, zóo toeu de dooi intrad, afsluitingen liet maken voor de bruggen. De politie heeft in den afgeloopen nacht ornstieoks half vier «en aanhouding gedaan waarvoor haar groote lof toekomt, ook wegens haar waakzaamheid en volharding. üp hun ronde zagen twee agenten drie jongelieden, die ieder een zak droegen. Toen de agenten eeus naderbij wilden beschouwen wat zoo in 't holle van den nacht werd ver voerd, wierp het trio de zakken weg en zette het op een loopen. Een wilde jacht volgde en ten slotte werden twee van het drietal meegenomen, terwijl de derde in den loop van den dag uit zijn huis werd gebaald. Het bleek, dat zij op verschillende plaatsen rond de stad allerlei hadden gestulen, o. a. kippen, konijnen, duiven, waschgoed en al wat maar voor 'tgrijpen was; een gansche verzameling. De twee uit Amersfoort, die ondanks hun 19-jarigen leeftijd reeds goede bekenden zijn van politie en justitie, hebben na een scherp verhoor bekendde derde weet van niets het oude middeltje van oud-bezoekers der Tuchtscholen. Na een verder onderzoek in deze zaak, die zeer uitgebreid is, omdat zoo veel eigenaars der gestolen zaken moeten worden geboord) zullen de daders naar Utrecht worden geleid, Omrtent den Woensdagavond gepleegden manslag op G. v. D. kan alleen nog worden vermeld, dat het lijk van den verslagene, na te Utrecht geschouwd te zijn, heden aan de familie is terug gegeven en geplaatst in het lijkenhuis op de Nieuwe algemeene begraaf plaats. De 37-jarige zoon is te Utrecht ingesloten. Het getuigen-materiaal moet voor hem zeer bezwarend zijn. Enkele hoofdgetuigen zijn reeds heden te Utrecht gehoord. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft bevolen dat, te rekenen van middernacht van 17 op 18 Januari, geen zware vrachten mogen worden vervoerd op de Rijkswegen in die Provincie. Zulks met het oog op de ingevallen dooi. De wijze zegt wat bij gedaan heeft, de dwaze Iwat hij doen wil; Hedenochtend overleed te Utrecht na .langdurige ziekte in den ouderdom van 73 aar prof dr. H. Snellen, ond-hoogleeraar in de oogheelkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Men telefoneert ons Hedenochtend is door de hevigen mist de Harwichboot «Vienna" bij het binnenkomen van den Nieuwen Waterweg aan de zuidzijde van de Zuidpier bij hel derde baken aan den grond gevaren. Er is geen oogenblik- kelijk gevaar, doch de passagiers ondervinden belangrijke vertraging. Sleepbooten bevinden zich in de nabijheid om bij gunstig gety de «Vienna" af te brengon. De «Berlin" verging daar 21 Februari 1907. Nader bericht: Het schip is afgebracht. Geen ongelukken. Hui opnetneu van Inyeionden stukken bewjjst niet, dat fle Redactie «leeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan uiet geplaatst i wordt nimmer teruggeven. Bede om hulp Stadgenooten Hebt gij, waarde lezers of lezeressen, wel eens kennis gemaakt met armoede? Hebt j gij wel eens gebrek geleden Weet gij wat honger, wat kou lijden is, wat het is, gebrek I te hebben letterlijk aan allesf Geen bed orn op te slapen, kinderen te hebben, en hen toe te moeten dekken met ernigo lakken, en dat in deze barre koude! Neen hè? Zóo iets hebt U nooit gezien, laat staan dan onder vonden. Nu dan! Er zijn vrouwelijke officieren van het Leger des Heils, en deze hebben op hun huisbezoeken zulke treurige huisgezinnen ontmoet, en er kennis mede gemaakt. Niet waar, g(j hebt uwe linnenkasten goed gevuld; uw kelders vol winterprovisie; uw haardvuur brandt heerlijk; ja zelfs uw slaap kamer is lekker verwarmd Wie heeft en geeft, is waard dat hy leeit i Zou U niet een kleinigheid willen afs'aan om deze mensc'ien te helpee Deze, eet ige oude kledingstukkengene een maal eten die weer een oude stoel of een dekenzoo zoudon dn Zusters van liet (.«iter des Heils in staat zijn, deze lieden te helpen. Zy wi len U gaarne inlichtingen geven en zyn bereid, het bij U aan huis" te halen als ge uw adres raanr opgeeft aan het Leger des Hols' Krankeledenstraat. Laat deze bede niet onverhoord blijven. De officieren van het L. d. H. Er wordt hier te stede heel veel gevraagd en ook veel gegeven, maar toch willen we bovenstaand verzoek ten zeerste aanbevelen vooral omdat hot «Leger" juist die uicnscheu bereikt die, om welke reden dan ook, door andere instellingen van weldadigheid niet Morden geholpen. Red. A Q, en R. Wij achten het beter uw ingezonden stukken niet op te nemen; in liet belang der zaak. Unvorstandjge vrienden bederven meer en brengen dikwijls meer i» de war dan tegenstanders. En dat zou o.i. hier 't geval zijn, wanneer we aan uw verzoek voldeden. De kopij wordt niet terug gegeven (Zie hierboven). ij1 Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Alileeliug Raam. S< Vrijdag 24 Januari Cp Mai Bruch, Lied von der Glocke. J Leden met éen dame. ^5 PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Jaouari. Evang. Luthersche keik. Geen dienst. Remonstrantsche kerk. Voorin. 101/, uur, ds. Hooykaas Gereform. kerk (Laugegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donuer. 'sAvonds 51/, uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 'sAvonds 51/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente Voorm. 91/, uur, lezen. 's Avo ds 5 uur, lezen. Cfor, Gereformeerde gemeente. Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening, 's Avonds 51/4 uur, godsdienstoefening. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zul eene commissie uit liet Bestuur op MAANDAG den 20 JAN. aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óik voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De- pa r terne ntshoofde n. W ij k bezo e- k e r s e 11 Belangstellenden zal het Centraiil-bureau a.s. DINSDAG 21 JANL'ARl des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. Bnrgurlyke MLaud va» Amendeert. Van 9 tot lü Januari 1908. GEBOREN Albarlha Everarda Johanna, d. van Evert Vis en Johanna de Wit. Cornelis Jacobus, z. van Jan Uijmering en Evertje Veldbuiien. Cornelia Johanna, d. van Johannes van Raaij e.i Helena Hemlrica de Kruijlf, Hendrika, d. van Gerrit Cornelis van Breuk en Nelletje Kuis. Martinus Johannes, z. van Pieter Johannes Bruinsnu en Wilbel- rnina Hein. - Frederikn, ,1. ran Hendrikus van Bnkktim an Juhinm van da Lr,dijk Franciscus Gerhm-dus Maria Antonius, z 'van Franciscus GerliardusJanninken Willielmin» Elisabeth Komma. Gijaberlus Johannes,!, van Hendrik van Patten en Hendrika van ï.|.Hl°ef- M»"» Cornelia, d. van Johann Wilhelm Engelenburg on Metta Everarda leekman. ONDERTROUWD Philippu» Bartholomew Merkenij en Ileintie van don Brink. - Bernardus Jasink er, Anna Goal makers. OVERLEDEN: Hendrika Maria Grontveld, 55 i.. echte yan Liidnvicus Josephus Hontelé. - Cornelia Carlos, 03 j., ongeh. Gerrit Kok 7tj i ongeh. Johanna WilhelminaMaria Verhoef 7 m. -- Beatrix Hol, 49 j., echtg. van Mijnr'ert Pijpers. - Head,-ik va» Roek, "j m - Evertje van Kampen, 42 j., echtg. van Gerrit Meerbeek. Woutera van den Berg, 73j.,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2