Dinsdag 28 Januari 1908. No 7459. 57e Jaargang. Feuilleton. OM TWEE TON. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco pc post ƒ4.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephoon Gymnastiekfeest. Zaterdagavond werd in De vergulde zwaan" een vergadering gehouden van het Dagelijksch bestuur van het comité van voorbereiding van de op 29 September hier gehouden 9e openbare uitvoering van het Middengewest van het Ned. gymnastiek verbond met garanten. Van de zes leden van het Dagelijksch Bestuur waren afwezig met kennisgeviug de hee.ren Rolandus Hagedoorn en Tromp van Holstvan de 116 garanten waren er 12 aanwezig. De V o o r z i 11 e r, de heer Celosse, opende kwart over negenen de vergadering en zeide De Penningmeester van het comité heeft moeilijkheden ondervonden bij het incasseeren der bedragen waarvoor geteekend is voor het waarborglonds. Men heeft gedacht, dat dit fonds niet zou behoeven aangesproken te worden, vooral niet orndat het feest onder de meest gunstige omstandigheden is gegeven en ieder meende, dat de kosten ruimschoots waren gedekt. De Voorzitter van het Middengewest, de heer Mieremet, op wien we wel geheel moesten afgaan, raamde die kosten op f890. De Gemeente gaf een crediet van f150 en voor het waarborgfonds werd aanzienlijk geteekend. Doch na het feest kwam voor ons allen een bittere tegenvaller. De uitgaven bleken niet te bedragen f890, zooals door een vak man werd geraamd, doch f 1196.72® en daar door moest hetgeheele waarborgfonds worden aangesproken. Dit komt omdat de raming en de werke lijke uitgaven zoo zeer uiteen zijn geloopen. Zoo is voor Gewestelijk bestuur en Jury noodig gebleken f 450, terwijl daarvoor door den heer Mieremet werd geraamd £140. Het Dagelijksch Bestuur zoowel als de financieele commissie heeft geconfereerd met den heer Mieremet, doch alle uitgaven zyn gespecificeerd en er blijft slechts over, ze te betalen. Nu zult u zeggen laat het Gewest óok een deel der uitgaven voor zijn rekening nemen; doch toen ook wij de mogelijkheid daarvan bespraken met den heer Mieremet antwoordde deze, dat dit nooit gebeurt, omdat een Gewest geen geld in kas heeft daar het uit de cou- tributiën moet betalen de voorturnerslessen. Zelfs de reizen van de leden van het Gewes telijk bestuur moeten worden gedragen door het feest. Zulk een overschrijding van de begrooting heeft het Dagelijksch bestuur niet kunnen voorzien, omdat het meende te moeten afgaan op de raming van den heer Mieremet, die reeds heel wat dergelijke feesten leidde. Een zeer groote tegenvaller is geweest de post voor de muziek. Werd daarvoor aan vankelijk een zeer klein bedrag uitgetrokken 39.) „Ho* staat het nu met het geroofde geld v*o Melville Palmer?" vroeg thans Rider. „Dal geld ia volstrekt niet gerooid, uinar Palmet heeft het zelf in ons kantoor gebracht en daar in tegenwoordigheid van Kent en «en derde aan ons uitbetaald." „Deze verklaring schijnt maai weinig geloofwaar dig, want de heer Palmer was u niets schuldig waarvoor sou hij dus hot geld gegeven hebbon Op dit oogeoblik trad een collega van Kider bin nen en deed dezen oen mededeeliug. Franklin wendde zich daarop tot de aanwezigen en zeide „Het bericht, dat ik daar ontvangen heb, zal ook 8tratton wel belang inboezemen. Wy zija er in ge slaagd, een prachtige vangst te doen. Powel is hedenochtend bij „moeder" Darrel met een gedeelte van het getoekende geld gearresteerd. Wilt u nu nog langer de waarheid verzwijgen mynheer Birat- ton Do aangesprokene was verbleekt. „Als Powel gearresteerd is, dan is verder zwijgen omdat de muziek van het 5e regiment i infanterie belangloos werd aangeboden, op den i dag van het feest bleek zij elders een concert te moeten geven en dus moest nog een contract worden aangegaan met de Amers- foortsche Muziekvereeniging, die flOO ontving, terwijl door het ineenloopen der verschillende afdeelingen de menschen niet naar huis kon den om te eten en zij dus op het terrein iets moesten gebruiken, hetgeen nog een f26 vorderde. Een tweede groote tegenvaller was de uitgaaf voor Gewestelijk bestuur en Jury, die ruim f400 vorderde. Zooals gezegd, alles wordt behoorlijk aan gegeven door gespecificeerde rekeningen, die ter inzage zijn voor de vergadering. De Penningmeester, de heer Van der Horst Bruyn, doet nu voorlezing van de rekening en verantwoording. De Secretaris, de heer Frederiks, zegt: Mij is ter oore gekomen, dat onder meer bezwaren is gemaakt tegen den post druk werk, ad f222. Ik wil dien post thans toe lichten. Hij bestaat uit drie deelen de rekening van den heer Slothouwer ad f53 die van de firma Van fileeff ad f 102, en die van bet Gewestelijk bestuur ad f67. De eerste post is wegens het drukken van den feestgids. Aan alle drukkerijen hier ter stede werd verzocht, daarvoor in te schrijven de firma Van Cleeff onthield zich van mede dinging omdat een harer leden zitting had in de feest-commissie, die het drukkeD op droeg aan den heer Slothouwer, die op de aauneerasom de opbrengst der advertentiën in den gids in mindering bracht. De post van de firma Van Cleeff beslaat uit f 34 aan voorschotten wegens advertentiën in couranten zoo hier ter slede als in de hoofdbladen der drie provinciën waarover het Gewest zich uitstrekt en in bladen uit de omliggende Gemeenten, opgegeven door het Bestuur, dat daarvoor f35 uittrok; fit aan voorschotten van het Secretariaat, linten voor de juryleden enz, (het drukken van con- vocatiëD, enz. werd niet berekend) en f57 wegens drukwerk (biljetten, entreekaarten, ent). Op aanhoudenden aandrang van het Gewestelijk bestuur maakte zij dit drukwerk, onder voorwaarde, dat de Secretaris van het middengewest, te Arnhem, de prijzen zou opgeven, welke ook elders voor dit drukwerk door hem werden betaald, hetgeen dan ook is geschied. De derde post ad f 67 is wegens drukwerk, door het Gewestelijk bestuur bij zijn eigen drukker, die buiten Amersfoort woont, ge maakt. Die post is zoo hoog omdat, toen in Juli het feest geen voortgang kon hebben, voor in September al het drukwerk moest worden overgemaakt, daar door den laogeren tijd van voorbereiding de oefeningen voor de wedstrijden konden worden verzwaard. nuiteloo»; ik zal derhalve zeggen wat ik weet," begon hij. „Powel ie een zoon van Melville Palmer uit zijn eerste huwelijk, die zich door lichtzinnigheid tot verduisteringen heeft laten verleiden en al dieper en dieper is gezonken is; zijn ware naam is Hiraiu Paliner. „Hij heeft ten slotte onder den naam Alfred Fair een kolossale bedriegerij te Denver gepleegd en werd onder dezen laatsten naam op verschillende plaatsen gezocht. De beluoningeu, welke van meerdere zijden op zyn arrestatie waren gesteld, beliepen vijftigdui zend dollar. Hoe goed hij het ook verstond, zich te vermommen, herkende ik hem tqch terstond en «loot Powel in ons particulier kantoor op. Toen hij zag, dat hij verraden was, smeekte hij mij zoo goed t* zijn, een briefje aan zijn vader te scaryveu en dien van het gebeurde op de hoogte te brengeu. Wij de den net en Melville Palmer kwam terstond bij ons om zijn ontaarden, maar toch nog geliefden zoou te zien." Stratton zweeg een oogeublik daarop ging hy voort „Van Tibald Gibbs hadden wy intusachen verno men, dat Palmer 86 000 dollar uit de Bank had ge haald, met welk bedrag wij den volgenden dag door Amos Dwigbt betaald zouden worden. Dit geld had de oude man, dio zoo pas van de Bank was terug gekeerd, nog in zyti zak, wat wij van hem zelf ver namen. Wy verlangden van hem de geheele som als losgeld voor de vrylaliug van zyn zoon, die berouw vol, onder dure eedeu en heete tranen beterschap beloofde. In het eerst wilde Palmer op onzen voor slag volstrekt niet ingaan, maar ten slotte, toen hjj Een ander bezwaar is gemaakt tegen den post, uitgetrokken voor den Voorzitter en den Secretaris van het Gewestelijk bestuur. De Penningmeester is bereid, dien post toe te lichten. Een heel groot geluk is 't, dat het feest werd begunstigd door zeer fraai weder. Daardoor toch is het mogelijk geweest, aan entrees en verkoop van feestgidsen te ont vangen f521.45. Ware ook dit aanzienlijk bedrdg niet ontvangen, dan zou het comité thans werkelijk geeu raad hebben geweten. De heer C. J. D. van Eek: Bij het presenteeren der garantie-lijst is mij mee gedeeld, dat bij deze gymnastiekfeesten, evenmin als by landbouwfeest of kegel concours, nooit geld behoefde bygepast te worden en het garanllï-foads dan ook alleen werd gevormd voor het geval, dat door zeer slecht weer alles in den letterlijken zin in het water zou valleD. Zooeven hebben we van den Voorzittier gehoord, dat het feest is gegeven onder de meest gunstige omstan digheden en de Secretaris heeft meegedeeld, dat er een goede f520 is ontvangen. Nu hebbeu alle garanten wel gedacht, dat ze een percent of wat zouden moeten missen voor dit eerste gymnastiekfeest hier te Amers- foorl, desnoods een 30 of 40%; inaar dat zij de vuile 100% zouden hebben moeten storten, heeft niemand kunnen nagaan. Doch de zaak ligt er nu eenmaal zoo toe en het Dagelijksch bestuur, dat flink voorging in hei teekenen op de lijst, verkeert thans in het zelfde geval als wij en raag het volle bedrag aanreiken. Er is gezegd, dat ten hoogste f 700 noodig zou zijn de Gemeente gaf f 150, ontvangen is f520; en nu komt men toch om het volle bedrag der garantie en blykt, dat er niet t'700, doch fll97.625 of bijna f1200 is uit gegeven. Ik geloof ten volle, dat alle posten be hoorlijk zijn gedekt door rekeningen en quitanties, maar ik meen toch, dat enkele zaken wel wat heel hoog zyu berekend; vooral de uitgaven van Voorzitter en Secre taris van het Gewestelijk bestuur, samen f 298.6 3. De Voorzitter: De heer Mieremet heeft aan het plaatselijk comité herhaalde malen verzekerd, dat er bij een gewestelijk gymnastiekfeest nooit geld bij moest en ons het slagen er van op 't allermooist voorge spiegeld als 't weer maar meewerkte. Nu, dat heeft het gedaan en het bezoek is dan ook zeer druk geweest. Thans blijkt echier, dat de raming van kosten niet deugde. Wij vertrouwden ten volle, dat een vakman als de beer Mieremet, die al zoo veel feesten van dezen aard heeft meegemaakt, de be grooting eerder te hoog dan te laag zou ramen en toen hij, telkens als we in de eerste vergaderingen de mogelijkheid bespraken, ons verzekerde, dat t'7Ü0 ruim genoeg was, gingen wy er op in. Ik geloofde óok, dat de Jury nogal heeft ingegrepen, docb de heer Mieremet heeft ons bij de verificatie der rekeningen ver zekerd, dat de zelfde bedragen zijn in reke ning gebracht als altijd. De heer Van Eek: Het is in de verste verte niet mijn bedoeling, een verwijt te richten tot het comité. Dat de begrootiug zoo heel ver is overschreden, moet worden ge weten aan het Gewestelijk bestuur. Mag ik vragen voor walk bedrag door de garanten is geteekend De Penningmeester: f530, terwijl tot dusver van hen ontvangen is een f425. De beer Van Eek: Dan zou ik zeggen, dat de garanten dit tekort moeten bijpassen en niet hetgeen boven de begrooting en dus te veel is uitgegeven. De heer Van der Meiden: Mij is niet zoozeer opgevallen, dat in rekening is gebracht f20 jurylid als wel «lat de Voor zitter en de Secretaris van het Middengewest f 70 hebben in rekening gebracht voor reis kosten. Ik begrijp niet boe dit mogelijk is. Een reis heel uit Utrecht naar hier is toch niet zoo duur. De Penningmeester: Op het lijstje, dat ik in de portefeuille legde, die aan de garanten werd ter iuzige gegeven na het feest, heb ik de verschillende gelijksoortige posten saamgenomen. Daarom staat er ook op: onkosten Voorzitter en Secretaris Ge westelijk bestuur f72.85. Feitelijk is dat echter een f38 en bestaat deze post uit reiskosten voor bezoeken aan autoriteiten reeds in Juni, bijwonen van vergaderingen en besprekingen hier ter stede, audiëntie bij den Minister van Oorlog, requ^sten, tele grammen aan den chef der 2e afdeeling van het Departement van Oorlog en reis- en verblijfkosten, maar óok huur van hand doeken voor de wascbgelegenbeid op het terrein. De heeren kunnen de specificatie inzien. Ue heer Van der Meiden: Het zal in ieder geval hoogst moeilijk zijn, hier ooit weer een garantie-fonds bijeen te brengen en dit vind ik nog het meest jammer. Een andere vraag is dezeis het plaatse lijk comité verplicht, goed te keuren wat boven de begrooting in rekening is gebracht? De Voorzitter: De neer Mieremet heeft al aanstonds toen wij in een Bureau vergadering er ons leedwezen over uitspraken, dat de begrooting zoozeer overschreden was, te kennen gegeven, dat hij geneigd was, zijn persuneele uitgaven te laten vallen. Ik stel er prijs op te verklaren, dat de heer Mierenet eerder te weinig dan ook maar iets te veel heeft gedeclareerd. Zoo bracht hij voor zijn bezoeken aan de autoriteiten van het Depar tement van Oorlog slechts f 5»50 in rekening. De heer Van der Meiden: Ik zou toch gaarne een e'-tre lij king h-hhen met zag, dat wij «tyf op ons stuk bleven staan en syu zoon hein bij de nagedachtenis zyner overleden moe der bezwoer, boni uit het gevaar te redden, werd by toegevend en gaf bij werUelijk de 80 000 dollar." „Is dat waar?" vroeg de beer Wake. „U kunt bel zelf vrageu" antwoordde Stratum eu hy vervolgde: „Do oude Palmer had bet plan, de som terstond van zyn particulier vermogen, dat bij bewaarde in de brandkast welke in bet kantoor van den heer Dwight stond, al tenemen. „Neemt gij hel geld," zeide iiij tot ons „bet is de prijs voor mijns zoons vrijheid; het maakt mij en mijn dochter tot arme lieden, want wy bezitten maar weinig meer dau dit. Dit bodrag vertegenwoordigt nietaUeende spaarpenningen van tuiju gausche leven, maar ook het vermogen mijner tweede vrouw, dat thans het eigeudotn mijner dochter is: maar alles zalgebruiki worden om deu hoor Dwigbt geen schade to doeu lijden." „Palmer's kleine brandkast werd evenwel dien zelfden nacht beroofd, want er werd geen geld in gevonden," bracht Rider in het midden, „zoudt ge one ook niet willen moedeelen, op welke manier Tibald Gibbs met de zaak in betrekking stond?" „Voorzoover ik weet,' antwoordde Stratum, „was Tibald met Palmer's zoon siDds jaren zeer bevriend, eu daar bij van den iniusschen gesloten koop kenni* gekregen had, verlaogdo hy van ons een g-doelie van bet geld voor zijn stilzwyg*ndh"id, wat wij tietn ook toezegden. Hoe Melville Palmer's geld verdwe nen is, daarvan bob ik geen vermoeden. Dit is de gebeele geschiedenis, en elk woord, dat ik gesproken heb, is de zuivere waarneid 1" Na deze mededeeiing begaven zich Rider en Roger Warreu onmiddellijk tnar den gearresteerden Powel, die in een cel van de politie-gevangenis zat. „Gij heet Hiram Palmer 1" sprak Rider hem aan. Do jonge man stond verbaasd, dat men zijn waren naam kende en aarzelde uu niet alles te belijden. Van den moord op zyu vader «as hem niets bekend. De reis naar Newnurg had hij on lemoiuon omdat hij Stratton eu Kent, 111 weerwil van de hoogeeora, welke zij voor ziju vrijlating ontvangen hadden, Diet vertrouwde, en de jassen nad liij eenvoudig verwis seld, opdat hij geruakkolijker zou kunnen ontsnap pen, ingeval hij vervo g l werd. Het was toch roogelyk giMveesi, dal er zich iets had opgedaan waardoor zyn vader aanleiding vond, de teruggave van het geld van Stratlon en Kent te verlangen. Hij was van plan geweest, met de duizend dollar, welke Straiton hem ingevo'ge den dringenden wenach zyns vaders van het losgeld had afgestaan, in een verwyderd oord een nieuw leven te hegitinnn. Maar toen hy daarop had vernomen, dat hy onder deu laatst aangenomen naatn Powel, van den moord op zijn vader werd verdacht, bad by een samenkomst met zyn balf-zustor Jano gezocht, met het doel haar van zyn onschuld te overtuigen. Hy had steeds genegenheid voor zyn zuster gevoeld eti deze was hem insgelijks vriend-lijk geziud, omdat sy meende, dat haar vader te hard tegen hem was geweest en hy v«el beter was, dan de roep, welke er vau hem uitgiDg. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1