Februari 1908. Dinsdag 4 57e Jaargang. No. 7462. Stelt me in 't ongelijk! COURANT. F1R1A A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.45. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt toe algemeens kennis, dat de slaat do. 76 der Grondbelasting van 1 Februari 1908 tot 1 Maart daaraanvolgende ter inzage is nedergelegd ter Secre tarie der Gemeente. Amersfoort, 1 Februari 1908. De Burgomeee er van Amersfoort, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDBRS van AMERSFOORT. Gelet op art. 87 der Drankwet, brengen ter openbare keunis: le. dat bjj hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan Bterkedrank. voor gebruik ter plaatse van verkoop, door CORNELIS van dbn BRUL, café houder, iti de voorlokaliteit van het perceel Bree- destraat no. 1 alhier; 2e. dat binnen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 4 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis, dat bij hen is ingekomen een adres van SOPHIA DEKKER, weduwe van Arik Mastwijk, bierliuishoudster, wonende alhier, in houdende het verzoek haar vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor bet voorvertrek van bet perceel Kampstraat no. 80 alhier dat binnen twee weken na deze bekendmaking een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 4 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Bank ran leening. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 3 der Verordening op da Banken van leening wordt het volgende tor kennis gebracht 1. De Ame afoortsche Bank van leening ver strekt voorschotten hoofdzakelijk op juweelen, gouden- en zilveren werken, horloges en aanver wante artikelen voorts op in goeden staat verkee- rende naaimachines, lijnwaad en bovenkieeding. 2. Bana ten 1 of boveu 300 gulden wordt geen pand aangenomen. 5. De Bank is gevestigd Krommestraat 18, ingang Zuidzijde van dat perceel. 4. l)e verschuldigde kosten worden per week berekend en bedragen van 1 tot en met 100 gulden voor de eerste week 1 cent per gulden, elke week daarna 1 halve cent per gulden boven 100 tot en met 300 gulden voor de eerste week 1 halve cent per gutden, daarna 1 kwart cent per gulden. 6. De beleeningen geschieden voor ten hoogste drie tnaandeu. 6. Na den vervaldag kunnen de panden alsnog tot uitorlij* drie dagea vóór den publieken verkoop ingelost worden. Drie maanden na den verkoop van een pand blijft de opbrengst, na aftrek van de hoofdsom, rente en kosten op den verkoop vallende, op de daarvoor aangewezen dagen eu uren ter besohikking van den beleener. 7. Do panden zjjn ten bate van dn inbrengers togen brandschade en diefstal door inbraak verzekerd. 8. Eau volledig afschrift van het Reglement, be vattende alle andere voorwaarden van beleening en inlossing, zoomede da uitgewerkte tarieven zijn op duidelijk zichtbare wijze iu de lokalen der Bank opgehangen; bovendien zijn op de achterzijd# der beleen briefjes de hoofdbepalingen vervat. Amersfoort, Januari 1908. De Directeur, J. var WESSUM. Ja, doei datl Al was het alleen maar om der curiosi- teitswille 1 Want 't gebeurt niet dikwyls, dat je zelf vraagt om ongelijk te krijgen En dut dit thans 't geval moge zyn,hoop ik toch ztovan harte. Omdat Als go even verder leest, dan vult ge zelf dit «omdat" wel in! »lk wil 't werkelijk wel doen, mevrouw, graag zelfs, maar ik vrees, dat m'o vragen zoo weinig zal baten, waar door de meesten onzer reeds zooveel gegeven ..ordt." Dat was m'n antwoord vanochtend aan een der twee Dames van kleeding, toen zij my verzocht oog eeus de aandacht te vesti gen op haar liefdewerk door beiden zoo liefdevol verricht, zooals mij meer dan een door haar gesteunde huismoeder verzekerde. Eu er werden mij zóóveel treffende staaltjes verteld van nood en ontbering, dat ik maar weer eens 'de intermediaire wil wezen van haar, die de eens begonnen taak zoo gaarne zouden willen voortzetten. Nu dan, boveukleeren zijn er op 't oogenblik, dank zy veler zendiugen, voldoende. Maar ondergoed Aan vrouwe- en manshemden, pantalons, kousen ja, aan kousen vooral is heel, heel groote behoefte, te grooler, omdat dit een en ander meestal in de arme gezinnen ontbreekt en óok, wijl die artikelen zoo weinig inkomen. Zou het daarom wezeo, omdat men begrijpt, dat het meer afdoende is om hemden, enz. te koopen dan om uit eigen garderobe dat alles te zenden Zoo ja, dan heeft men wel goed gedacht doch daarmee zyn de Dames van kleeding nog niet gebaat. Niet met 'n goede gedachte alleen, zoo er geen nog betere daad op volgt.... de daad om haar wat geld te zenden, zoo dat zij het benoodigde en geschikte zelf kunnen koopen. Elke gave is haar zoo welkom! Zegwie volgt hel goede voorbeeld van het speelkransje, dat reeds den inhoud van zijn potje voor genoemd doel afstond? Dat zou nog eens aardig zyn op »zoo'o avondje" vooraf te bepalen, dat het «kaartje-leggen" dienstbaar werd gemaakt voor het kleeding- fonds t Dunkt u niet, dat het doel den inzet waard is? Kom, éen vriendelijk, opwekkend woord van de vro iw en ik wedmanlief stelt 's middags de in soos aan zijn partners voor om dezen enkelen keer eens te wbisten voor het kleedingmagazijntje van Liefdadig heid. 'tls zoo koud en guur, moeders, en de influenza viert hoogtij juist daar, waar zij den minsten tegenstand kan verwachten toemet overleg valt er nog wel een geldstukje af te zonderen komt probeert het eens En... en... vele kleine giften kunnen ook heel wat ondergoed doen aankoopen Maar Neenik laat m'n vrees rusten En ik eindig, zooals ik begon: «Stelt me in 't ongelyk En ik verzeker u, dat zich in dat «onge lijk" niet alleen verheugen zullen de Dames van kleeding, mevrouw Prins, Utrechtschen weg nr* 8, en mevrouw Van Arkel, Wyers- straat no. 14, maar 't allermeest ik zelf. Qui perd, gagne! Svze Frederiks Van Cleeff. Tuinbouw rond Amersfoort GEEN hypothese. Met dit slotwoord van den heer A. Schuttevaer, wandelleeraar van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde en practiach kweeker te Nijkerk, willen we aanvungen, omdat het zoo heel juist samenvat al hetgeen hij gisteravond op de door de afdeeling Nykerk dier Maatschappij in het leven geroepen en door de vereeniging „Handel en Nijverheid" mogelijk gemaakte open bare vergadering hier heeft aangevoerd. Die vergadering was goed bezocht, straten en bevolking in aanmerking genomen. Het Gemeentebestuur was vertegenwoordigd door Wethouder Celosse, den Gemeente-secretaris en eenigo Raadsleden; de Kamer van Koop handel en Fabrieken door haar Voorzitter, haar Voorzitter, haar O ader-voorzitter en enkele leden; er waren vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeelingen van het Utrechtsoh genootschap voor landbouw en kruidkunde en van de V ereeniging voor Pluimveehouders in Nederland. Op verzoek van den heer Schuttevaer gaf H. N. leiding aan de vergadering en zóo sprak haar Voorzitter, de heer Van Duinen, het het openingswoord, waarin hij autoriteiten en bestuursleden van corporaties dankte voor hun opkomst. Ditmaal, vervolgde spr. geldt het een zeer bijzonder geval; de heer Schuttevaer heeft op zeer ongezochte wijze kennis gekregen van het rapport der markt-commissie van H. <k N. en zich Dij haar Bestuur geopenbaard als warm strijder voor de beginselen in dat rapport neer gelegd. Geheel onafhankelijk van ons heeft hij een onderzoek ingesteld en daarna bij ons inlichtingen gevraagd. De besprekingen hadden tot resultaat, dat hij ons vroeg, deze bijeenkomst te beleggen. De heer Schuktevaar zeide in hoofdzaak Men zal wellicht denken, dat ik met alle macht zal strijden voor de quaestie te Amers» foort, welke mij uit de courantenverslagen, die ik er op nalas, is gebleken te zijn geworden een brandende quaestie; doch op den voorgrond wil ik dan zeggen, dat men zich te eenen male vergist als men denkt, dat ik hierheen kwam als propagandist voor of van H. N. Ik wil slechts propageeren voor de tuinders en moet dan op de allereerste plaats voor hen vragen om een plaats voor afzet hunner producten, een naar de eischen des tijds ingerichte marktplaats. Toen ik hoorde, dat zóo dicht by Nykerk een vereeniging vroeg om betere marktgelegenheid, ging ik informeeren en zóo werd ik in contact gebracht met een winkelier te Amersfoort, die mij beter kon inlichten. Ik pleegde toen over leg met mijn afdeeling en het resultaat was, dat wij alle rapporten van H. N. en de andere lichamen ter inzage vroegen. Vooral éen ding aaarin interesseerde mij, zcoals wel vanzelf spreektde groentenmarkt en hetgeen werd gezegd over groen tenteelt en vruchtenteelt. En al aanstonds kwam het in mij op, te wijzen op het hooge belang voor particulieren en kweekers beiden ra dit nieuwe gezichtspunt te propageeren. Het gevolg was, dat een vergadering werd gehouden met de afdeeling Nijkerk der Ned. Maatschappij voor T. en P., die een adres van adbsseie zond aan den Raad van Amersfoort, terwijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijkerk evenzeer een adres van steun verzond. We klopten daar dus niet aan doovenmans deur, doch vonden er warme belangstelling, omdat men bij ons inziet, dat voor onze streek de tuinbouw van het hoogste belang is. De verbetering der voortbrenging der in dustrie, als ge wilt wordt bereikt op twee wijzende industrieel, die tevens vakman is, profiteert van de ervaring en verkrijgt daardoor betere productie, dus grooter waarde van betgeen hij voortbrengtof de vorderingen der wetenschap worden dienstbaar gemaakt aan de industrie. De eerste wijze wordt het meest gevolgd. De tweede wordt veelal ontvangen met achterdocht, vooral door de niet zeer-ontwikfcelden en zij die al aanstonds aannemen een zeer conservatieve houding tegen al hetgeen nieuw is. Wel komt er verbetering te dezen opzichte in ons land, doch ze komt langzaam. En vooral geschiedt dit langzaam op het gebied van bodemcultuur en bovenal ten opzichte van den tuinbouw. De kweeker houdt de wetenschap van zich af, Yooral omdat hij van ouder tot ouder gewend is, iets zóo te doen en niet anders, en bang is, als hij in de nieuwe richting gaat, nóg schraler verdiensten te zullen krijgen. De Reguering heeft dit begrepen en al veel goeds gedaan door bet instellen van tuinbouw- winterscholen eu cursussen, proefvelden, proef- reizen, statistieken, enz. En het ligt m. i. op den weg van Gemeenteraden en corporatien, dit goede voorbeeld te votgen en dit vooral waar niet zijn te vinden onvruchtbare gronden en slechte verkeerswegen. Waar deze goed zyn, hebben zij te zorgen voor goede marktplaatsen. Hoeveel wordt er niet aan tuinbouwproducten uitgevoerd naar de omringende landen En waarom zou dit nu alléén moeten plaats hebbpn uit de groote centra en niet uit de kleine, waar de omstandigheden óok goed zyn, zoo niet beter Dat heeft men begrepen te Lent bij Nijmegen, waar nog slechts 15 jaar geleden de uitvoer zeer onbeteekenend was, doch thans zeer groot is. Naar Hamburg, Mannheim, Düsseldorf, ja naar alle groote centra, waar tuinbouw te duur is, wordt daar uitgevoerd. Maar kan dan ook rond Amersfoort gekweekt Stellig wel. Nu reeds zijn 80 bunders daar in cultuur voor groenten, vroege aardappelen, boonen, enz., producten die alle gretig afnemers vinden. Het verslag der Kamer van Koophandel te BUREAU KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telepbooo 10 Amersfoort zelf zegt, dat alleen te Amersfoort in 1906 aan de markt zijn gebracht 11 200 H.L. aardappelen, vertegenwoordigend een waarde van gemiddeld fl.90 per mud. Er wordt bijge zegd, dat de cijfers aproximatief zijn en daarom moeten we de cijfers laten rustendoch in ieder geval blijkt dan toch, dat alleen ia dit artikel er nog heel wat omgaatblijkt, dat er cultuur iB en dat het dus slechts weinig moeite kost om die cultuur uit te breiden en te verbeteren. Maar eenige moeite kost het toch. Vooral tegenover de conservatieven, die de leer huldigen dat de zoon moet doen zooals vader en groot vader deden en daarvan allé n is af te brengen als hij financieel voordeel ziet. Eer we echter zóo verzijn, moet veel veranderen. In deze streken is geen wisselbouw en men weet dus niet wat er uit den grond te halen is. De tuinbouw breidt zich echter gestaag uit rond Amersfoort, Nijkerk en Putten en meer en meer legt men zich toe op cultuur van vruchten dn groenten. Want dit i9 het loonende. De vetweider kan, evenals de boer in de Betuwe, profijt trekken van zijn boomgaard; de vruebtenkweeker kan dubbel profijt behalen als hij een onderbeplanting toepast met gras of bessen. De Rijks Landbouw- leeraar Klaassen heeft zelfs f1174 voordeel geconstateerd door onderbeplanting op éen bunder. Doch de landbouwer verandert niet licht zijn bedrijfsvorm. Men ziet dat aan de rentelooze muurvlakten van huis en schuren, terwijl in België en in Frankrijk zooveel mogelijk profijt van die vlakken wordt getrokken door op oor deelkundige wijze leiboomen te planten. Zeer voldoende resultaten zyD al Bpoedig daarmee te bereiken; al heel gauw wint men fl per vier kanten Meter. De groote moeilijkheid is, dat de boer onbe kend is met boomplanten en boomsnoeien en friet op de hoogte is met de voor zijn grond meest geweusebte cultuur en bovenal geen begrip heeft van de financieele resultaten. Doch dit alles kan worden verholpen als men volgt het voorbeeld, gegeven door den heer Snellen, Ryks-tuinbouwleeraar in Limburg, die de boeren er toe wiet te bewegen, coöperatief boomen aan te koopen en ze te doen snoeien door een vakman. Het resultaat was zeer groot. Ik zelf ben practisch groentenkweeker en dus niet alleen theoreticus en ik beb daarom dikwyla te meer deernis met den boer in 't Nijkerkerveen die kl zijn geld zet op de éen kaart: het boonen- kweeken. Als de bouw mislukt, dan zijn de raenschen soms jaren achteruit. Waarom geen aardbeien naast aardappelen en booner.? Waarom geen wisselbouw, geen tus-s.hen- cultuur? Waarom alleen aardbeien uit Westland en Aalsmeer Daar is de grond niet beter dan onze oude tabaksgronden met bun prachtige, zware teeltlaag. Waarbij voor deze streken nog komt dit groote voordeel, dat de tuinbouwe de hulpmeststoffen hier veel goedkooper kan be trekken dan elders omdat Amersfoort ligt aan het mooist denkbaar punt, in het centrum der verkeerswegen naar alle groote plaatsen in ons land en aan directe verbinding wegen naar Duitschland. Dit Bchynt hier niet bekend. Aalsmeer heeft slechts 60 bunder warmoezerij hier zijn er reeds 80. En als de cultuur maar ia andere banen wordt geleid, dan zullen ook de financieele resultaten even groot zijn als te Aals meer. Het kan zoo licht geschieden. Men kweek* slechts augurken, vroege bloemkool en Brue- selsch lof. Dit laatste wordt thans nog voor driekwart aangevoerd, doch ik heb er zelf de proef mee genomen en zeer goede resultaten verkregen. En voor slechts éen zaak beeft men te waken en wel, dat de cultuur niet eenzijdig zij, doch gecombineerd en men dus bijvoorbeeld teelt fruit groente, evenals dit algemeen geschiedt in Duitschland. Naast goede cultuur behoort echter een goede afzetploats. Deze kan zijndirecte verkoop aan de huizen; op een veiling; op de markt; door een groenten winkelaan een fabriek aan op» koopers, zelfs „op stam". Bij verkoop aan huis is de producent een groot deel van den dag onttrokken aan zijn arbeid. Wel ontvangt hij iets meer geld, dooh hij wordt te gelijk gedwongen, van alles een beetje te verbouwen en kan zich dus niet toe leggen om in een of ander artikel specialist t* worden, waardoor hij ook meer zou ontvangen. De verkoop aan de veiling is de meest ideale men ziet dat vooral in het Westland. Doch dit is voorhands een te groote sprong voor des* omgeving, omdat het nieuwe er wordt ontvan-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1