Stadsnieuws. sen toet vele wantrouwen. Maar ziet naar bet Westland. waar men over den Hoek van Holland direct uitvoert naar Engeland ziet naar Arnhem, dat exporteert naar Duitschland. En ziet naar 't kleine Eist, waar opkoopers komen uit Arnhem, Zutphen, Apeldoorn en Dieren, maar óok uit Leeu warden en Heerenveen en uit Baarn en Hilversum, en uit Dordrecht en Rotterdam en uit Berlijn en Hamburg omdat Elet heeft verworven een goede renommee voor zijn vruchten. Welnu, als we zorgen; dat ook hier goede Eroducten worden aangeboden, dan komer. ook ier de opkoopers. Verkoop ter markt. Laat ons niet beschouwen de markten in het buitenland, die zoo hemels breed verschillen met de onze, omdat bijna alle markten in het buitenland zijn overdekt en alles daar in de puntjes is, al is 't niet overal zóo als te Huil, waar dan ook de aanvoer reusach- 'gDoch beschouwen we de groentenmarkt te Amsterdam, waar 's zomers van 4 tot 7 en 's win ters van 6V» tol 9 wordt gemarkt en een vaste staanplaats van 5 M* per jaar f 40 kost. Of de echt-proviuciale markt te Utrecht, waar de in 1892 gebouwde fruithul f114000 kostte, wier 14 kelders f30 per jaar koetenen men kosteloos 10 H. L. raag opslaan. Jammer intupschen, dat daar ter pla use de groentutmarkt op hel Jacobi- kerkhof wordt gehouden, want de producent, moet zijn beide producten kunnen overzien. Eon standplaats op die groentenmarkt kost f2.50 per jaar en f0.20 per dug. Ook zeer verkeerd bier te lande is, dat er geen regelmaat is bij den verkoopde een verkoopt per mand, de ander per zoodje. En 6ok geeft men geen acht p de verpakking, dooh bezigt gemoedelijk vuile uiauden of zakken. Hoe kan dit worden veranderd? Doord'en de autoriteiten de marktplaatsen verbeteren. Doen zij dit, dan zullen alle misstanden worden ver beterd. Engeland bewees dit ten volle. En met deze verbeteringen stygt de marktwaarde der producten. Welk een schoon arbeidsterrein voor de Ge- zondheids-commissiën, die een sloot als schade lijk voor d>' openb ire gezondheid aanwijzen, doch niet schadelijk noemen dat eetwaren worden verkocht bij urinoirs, die o< k wel voor andere doeleinden worden gebruikt dan waarvoor ze bestemd zijndie niet de uandaeht vestigen op het zoo licht te constateerea feit, dat honden over de uitgestalde eetwaar vliegen dat worden uitgestald waren als salade en porselein die door zon moeten bederven. De verkoop van denpen- bare straat is dan ook uit hygiënisch oogpunt wel zeer af te keuren. Niet ernstig gemeend kan zijn de clausule in het advies der Kamer van Koophandel „Wij gelooven dan ook niet, dat groenten, die reeds vanaf hun ooreproDg met minder welriekende stoffen in aanraki g komen en ten slotte veelal in slootwater worden gewasschen, daardoor [d.i. door het verkoopen van de openbare straat] nog van mindere kwaliteit zullen worden". Dit toch zou bewijzen totale onbekendheid met groenienteelt en zou zijn een zeer ongegronde beschuldiging aan het adres van de kweekers. Misschien echter wordt bedoeld onverteerde mest; doch de groenten nemen alleen op het scheikundig ontlede voedsel; de rest blijft in den grond. De eroentenkweeker gebruikt wel beer en .nejt. bijvoorbeeld op spinazie, doch alleen om in de jeugd kracht bij te zetten aan de plantjes. Ook deze plantjes nemen alleen op het scheikundig afgezette voedsel. Is er al eens mest op de blaadjes gekomen, dan spoelen de voorjaursregens dien w<-l weer af. 't Is echter zeer jammer, dat deze bemesting wordt toege past omdat de kostelijke beer veel beier is om te composteeren en de ammonia dusdoende vast te leggen, terwijl we nu chili-sulpeter moeten koopen. Zou 't slootwater, waarin de groenten worden gewasschen, zóo nadeeligzjjn? Stellig kan door slootwater ziekte veroorzaaktdoch alle groente wordt thuis duchtig nagewasschen en de meeste groenten worden gekookt. En veel groenten kunnen Ook niet gewasschen eer zij in 'thuis der koopers zijn omdat ze anders bij 't vervoer en op de markt rotten. De uitspraak der Kamer van Koophandel.dat een overdekte markt niet noodig zou zijn,blijkt evene ns onjuist. De groenten vervuilen op de straat? teenen. Neen, die corporatie helpe on9 aan een goede marktplaats en wij zullen de kweekers helpen aan een betere cultuur, die meer winstgevend is. Er is meer. Een betore marktplaats zal aan- leiding gevn tot moer han dei,zooals het rapport van H N'. dan ook zeer terecht zegt. Doch eerst is noodig een markt-commissie, bestaande uit vorkoopers en vertegenwoordigers der autoriteiten en dus niet alleen con markt meester. De vrees van B. en W. voor markt gelden ie zonder eenigen grond. De door H. N. voor gestelde geringe marktgeldcn zullen don aanvoer niet drukken. Wie een goede ftfzetmaikt vindt, brengt er zijn waren heen, ook al vraagt men billijke marktgelden. De veilingen bewijzen dat overal. De oprichting van zulke goede marktplaatsen eisobt uitgaven, dooh zij brengen hun rente op. Zelfs t« Liverpool, waar men een goede vier millioen voor dit dool uitgaf, maakt men G.(J%. Rotterdam zag na de inrichting van goede markt plaatsen zijn marktgeld was verdubbeld vn 2 tót 4 ton. on het conservatieve Nijkerk *»ub vroeger Bteeds ve0narkt in ean café, welks eigenaar staangeld vroeg voor kalveren en biggen. T..on bouwde men een, markt en vro"g tien ocnl per beest; de enfghoudor eischic aanstonds veen staangeld, lin na een paar weken werd alles naar de Wang gebracht. En is er behoefte uan een goeiemarktplaats te Amersfoort Zeer zeker. Want nu vervoert Harderwijk naar Eist omdat er in de buurt geea goede markt plaats is. En te Nykerk weten velen niet waar ze hun producten moeten laten en trokken nu met hun boonen het halve land door. Wat een tijdverlies voor den kweeker. it het verslug van het Departement van Landbouw over 1903, no. 3, blijkt overtuigend, dat de groententeelt in Zuid-Holland zoo is toe genomen doordat de marktplaatsen zoozeer zijn verbeterd. u i Ook hier kan men dit in de hand werken, de tuinbouw op hooger standpunt brengen en de markt te Amersfoort zal dan bewijzen, dat zij recht van bestaan heeft. Dit kan men bereiken door ook te Amersfoort te stichten een afdeeling van de Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, het oprichten van winter-cursussen, het maken van proefvelden, het nemen van cultuurproeven, het houden van populaire voordrachten over cultuur en planten ziekten, het houden van cursussen over hulp- meststoffen, het coöperatief aankoopen van mest, broeiramen en rietmatten, het wijzen op oordeel kundig verpakken en sorteeren. Op den voorgrond echter dient uitgebreid de cultuur. Dit kan als men de kweekers maar wakker schudt, ook al is dit dikwijls een moei lijk eu ondankbaar werk. Dit is getoond te Langendijk, waar de eerste veiling in 1887 een schrikkelijken tegenstand vond; doch weldra kwam men tot inzicht en in 1897 werden er 15 veilingen gehouden en thans 70 met een omzet van 6 millioen. Wil men veranderen, dan doe men dit zeer geleidelijk en denke voorloopig niet aan veilin gen. doch late de menschen in den oude sleur en geve hnn dus een lokaal voor de gewone markt. Dan komen da opkoopersjen dan ook kan men specialiseeren en volgen de veilingen van zelf. Op die wijze ook zal men de kweekers winnen, mits men ze niet passeert en hen dus opneemt in de markt-commissie,'.opdat zij buren en vrienden overtuigen, dat er niets achter steekt. Het rapport van H. N. en haar raarkt- commiesie zijn eensluidendverbetering van marktplaats en van den tuinbouw zijn dringend noodig. Die verbeteringen zullen echter eenige uitgaven noodig maken, uitgaven echter die rente dragend zullen blijken. Zijn er om linancieele redenen nog geen over dekte marktplaatsen te bouwen, dan kan de Raad toch aciit geven op de hygiene, óok al zegt de K. v. K. in haar advies„In plaatsen waar groenten minder dan bier aan de huizen gevent, doch op de markt gekocht moeten worden, hebben die allen, voorzoover ons bekend, plaats op de openbaren straat". Terecht vroeg de Rijks- lulnbouwleeraar Klaassen met het oog op het ontbreken nn alle beschutting tegen vervuiling der groenten op de straat te 's Hertogenbosch Is dü nu zindelijk Nederland? En dat het elders treurig is en geen controle wordt geoefend, mag nog geen motief zijn om te handhaven wat men weet dat verkeerd is. Dit heeft de K. v. K. trouwens ingezien toen zij, sprekend van 'ergrooting der eier- en boter markt, voorstelde tevens een plaatsje in te ruimen voor de groenten. En tot wie moeten de tuinbouwers zich anders om hulp wenden dan tot de Kamers van Koop handel? Er zijn immers geen Kamers van tuinbouw en de Kamers van Koophandel zijn er toch om de belangen voor te staan van allen, ook van de boeren. B. en W. schreven in hun rapport: „Indien een dergelijke cultuur [het tuinbouwbedrijf] inderdaad bestond". Zij twijfelen dus. Doch die cultuur bestaat; men zie naar Hoogland, het Veen, Nijkerk en Puttenen dat zij zich zal uitbreiden, staat als een paal boven water. Als men de tuinders leidt en steunt, hen nieuw leven inblaast, dan zal men de bewijzen krijgen, dat een goede marktplaats ten gevolge heeft ■neer aanvoer. Ik hoop dan ook, dat de Raad niet alleen zal verbeteren de murktplaast voor eieren en boter, maar óok die voor fruit en groenten. ik dank H. N. namens mijn vereeniging, voor welke ik hier optrad, voor de lans, die zij gebroken heeft voor het tuinbouwbedrijf en hoop op haar steun te mogen rekenen. Men moet het ijzer smeden als het gloeiend is en daarom stel ik voor, over te gaan tot de oprichting eener afdeeling van de Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde, die dan collectief kan loetreden tot de pomologische vereeniging. Ik vraag dus thans uw daadwerkeliiken steun. En aan de leden van den Raad en van de Kamer van Koophandel vraag ik: wilt ons steunen treedt toe als lidhelpt den tuinbouw vooruit brengen. Ik kan me niet voorstellen, dat iemand zou weigeren uit persoonlijke overwegingen en ik hoop. dat men thans er van overtuigd zal zijn, dat de groentenkweek hier recht van bestaan heeft en zal zeggenjelui, tuinbouwers, wilt werkenwelnu, onzen persoonlijken steun hebt ge. Ik heb in de plaatselijke bladen de verslagen over het markt-rapport gelezen en daarin ie me opgevallen de min of meer scherpe toon. De oorzaak daarvan is me onbekend en interesseert me niet; doch ik hoop, dat geen personen zijn verwisseld met zaken cn dat men thans mijn woorden zal overwegen met onpartijdigheid. Nog een enkel woord over de oprichting eener tuinbouw vereeniging hier ter stede. Wel zal zij ons leden doen verlieze, omdat Amersfoorters lid zijn van de afdeeling Nijkerk, maar het doel der Maatschappij zal beter wordoD bereikt De afdeeling Nijkerk, Putten en omstreken heeft thans 80 loden, van welke 40 of 50 elke maand samenkomen om cultuurkwesties te hooren bespreken, raad te vragen of te geven, lezingen met en zonder lichtbeelden bij te wonen, iu 't kort om meer kennis te verspreiden, de kwee- kors meer te beschaven, hen cn de cultuur vooruit te helpen. Heel moeilijk gaat dit bij men-chen van reeds eenigen leeftijd, doch bij het jongere geslacht gaat dit best. In anderhalf jaar is het ledental verdubbeld. Zooveel 't in ons vermogen is, zullen we u voorliohten. De contributie loopt van f 1.50 tol f4, te De heer Van Duinen 101de M""»: Het gehoorde hooft mij teer vei8tolM>n »'J" opinie, "lit ook dit deel van bet markl-rapwrt allo recht van beslaan heefl. de kosten rendabel worden gemaakt. Deaanvo van producten, dok van tuinbouwproducten, i van dien aard, dat zij voor een groot deel de kosten van verbeterde marktplaatsen zullen den ken. Marktgeld blijkt geen bezwaar te zijn zoouis ook H. N. in haar laatste antwoord schroei. Op deze zaken wensch ik thans niet verder in te gaan; ik zou vreezen het geboorde te ver wateren en ik zou zoo gaarne willen, dat men het overdacht en nog eens overdacht. Hartelijk dank ik de aanwezigen van do ai- deeling Nijkerk. Mocht bier een afdeeling worden opgericht en ik hoop dit, want ik gelool werkelijk aan een groote toekomst voor Amers foort door deze herboren industrie dan hoop ik, dat de de naburige afdeeling evenveel hulp en waardeering voor ons zal over hebben als dezen av >nd. Voor de waardeering van ons streven zeg ik haar hartelijk dank. Ook tot U, mijnheer Sehuttevaer, een woord van hartelijken dank. Hetgeen u zeide, had be trekking op een deel van ons rapport doch het beheerschte het criterium van dat rapport. Of de tegenstanders zijn bekeerd tot voorstan ders Ik durf dit uiet uitspreken. Doch dit weet ik, dat veel van hetgeen u hebt gezegd rijpelijk zal worden overwoge n. Ik hoop, dat hier esn afdeeling zal komen, dat zij zal slagen en dat Amersfoort er van zal profiteeren, maar ook, dat door de samenwerking met de afdeeling Amersfoort de afdeeling Nijkerk en omstreken zal toenemen in kracht. Want hoe meer het de omstreken goed gaat, des te grooter is de terugslag daarvan op Amersfoort eu als we dan ook nieuwe banen kunnen opeuen om Amersfoort vooruit te brengen, dan kunt u rekenen op onze hulp evenals ik wederkeerig hoop te mogen steunen op uw raad en voorlich ting en steun en hulp. De vergadering werd hierop gesloten. Een atdeeling van Tuinbouw en Plantkunde werd hierop gesticht, aanvankelijk met tien leden. Moge ze groeien en bloeien tot welzijn van Amersfoort. De herziening der Grondbelasting vindt dit jaar voor het eerst haar toepassing. Voor de Gemeente Amersfoort geeft dit een voordeeltje van een drieduizend gulden, doch menig belastingbetaler zal zijn aanslag biljet zeer veranderd vindenmeestal ver hoogd. Volgens het kohier voor 1007 was de hoofdsom voor de gebouwde eigendommen f 30 169.87 en voor de ongebouwde f 4317.96; de Gemeente hief daarvan onderscheidenlijk 40 oti 10 opcenten of f 12 067.95 en f43M9, totaal f 12 505.14. het kohier voor '1908 geeft in hoofdsom f 37 517.55 voor de gebouwde en f4372.03 voor de ongebouwde eigendommen. De Gemeente zal Jaarvan heffen f15007.02 en 1437.20, samen dus 115 444.22. De belastbare opbi engst der gebouwde eigendommen bedraagt thans f771980 en voor de ongebouwde 172867.15. Belanghebbenden kunnen ter Gemeente secretarie inlichtingen ontvangen. De zilveren vyfcentslukken, de zooge naamde oude stuivertjes, kunnen tot nadere aankondiging alsnog worden ingewisseld ten kantore van den Ontvanger der directe be lastingen, Zuidsingel 20. De telefonische gemeenschap met Amster dam is nog niet hersteld. De gesprekken moeten nog geroerd langs een grooten omweg. Doch er zal nu wel verbetering komen, want reeds Zaterdag zijn een sergeant en vijf soldaten-lijn werkers van het regiment genietroepen uit Utrecht vertrokken om hulp to verleenen bij het herstellen der lijnen van de Rijks-telegraaf. Tot deurwaarder bij de Arrondissements rechtbank te Utrecht is benoemd de heerJ. Kuyters, thans deurwaarder te Sliedrecht. Hem is Amersfoort als standplaats aange wezen, ter vervanging-van deurwaarder D. C. Prins. ui) contrioutio toopt vi regelen door de afdeeling. Gedeputeerde Staten hebben de jaarwedde van den Burgemeester van Amersfoort ver meerderd met 1500, ofschoon hij verzocht, dte verhoogiog, met het oog op de Gemeente- financiën, eerst volgend jaar op de Begroutiug te brengen. Do overweguachter H. de Mots, aan Jen Kleine Koppel mocht, Zaterdag don dug her denken waarop hij 25 jaar te voren in dienst trad bü de H. IJ. S. M. Per rytuig werd hij door kameraden naar hot station gobrucht, waar hij hartelijk werd toegesproken en, behalve de gebruikelijke gratificatie der Maatschappij, vaf> hel per soneel een mooie kachel als uandenken ont- Tounis van don Hook, reeds de derde jubilaris bij de firma J. van Vollenhovun, herdacht Zondag den dag waarop hij een kwa-t eeuw geloden bij den oudsten firinunt in betrekking kwam, Ook hier hartelijke toespraken en, behalve een geschenk in enveloppe, van »de beeron vau 't kantoor" eu van het fabriekspersoucel, een fauteuil, stoelen eu een vloerkleed. De heer F- J- Matthysen, thatB clioÉJpr tractie hij de H. IJ- M. te AmsttMMi, vierde Zondag zij" «ilV'-ren ambtsjubilé ah» ingenieur bij die Maatschappij. Herinnerd zij, dat de verbintenis voi r adspiranl-iuiliiie-ol'iiciur vónrSS Februari mo )t worden gesloten, óok door hen, die eet at later worden Ingedeeld. Inlichtingen op het bureel van den com mandant van het 5e regiment infanterie. Luitenant-kolonel A. J. P. Metolerkamp h Bister te paard van hier vertrok kon naar Veuluo om het bevel te aanvaarden over het 2e regiment huzaren. Ritmeester E. W. baron Van derCapellen zal Donderdag hot bevel over hot eskadron ordonnansen overdragen aan ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll on optreden als instruc teur bij de Rijschool. Paardenurts 2e klasse H. W. Klerk de Reus wordt 8 dezer gedetacheerd van het le regiment veld-artillerio hier bij het 2e regiment huzaren to Venloo. Kapitein-paardenarts L. J. van Rhyn, Van het 4e regiment huzaren, wordt dan tevens belast met deti veterinairen dienst bij het le regiment veld-artillerie. Er is bepaald, dat du Landvveer-infauterie dor lichting 1903 zal opkomen van 6 tot 11 April, die van de lichting ;904 van27April tot 2 Mei, die van de lichtiug 1900 var. 4 tot 9 Mei en die van do lichting 1907 van 11 tot 10 Mei. De lichting 1905 komt dit jaar niet op. In de «Staatscourant" 28 wordt meege deeld, dat dit jaar plaats is voor 32 jongelieden als adelborst tweede klasse voor den zeedienst. Eind-examen H. R. 8. verplichtend. Aanmelding uiterlijk 1 Juni. In „Het Turnblad", weekblad voor het Ned. Gymnastiek Verbond, van 24 Jan ari komt voor bet volgende schrijven van den heer J. U. Snouck, president vau «Volhar ding1', aan den Secretaris van het Midden- gewest «Uw verslag van de gewestelijke vergade ring te Deventer is onjuist en iu uw woorden is leugen «De Voorzitter van het M. G. heeft niets bewezen en kou dit ook niet, omdat onze zaak nimmer is onderzocht. Alleen een volledig en onpartijdig onderzoek zal het bewijs leveren, dat onze klacht, die wij in elk opzicht handhaven, billijk is en waar. »Wij vragen dit strukó aan de bondsver gadering. Het gewestelijk bestuur beeft, nii t gewildmoge ons beroep op de bondsver gadering niet te vergeefs zijn." In het nummer van 31 Januari antwoordt de Secretaris van het Middengewest «Hoewel ik er /.eer tegen ben, het Turn blad te misbruiken voor twistgeschrijf, gevoel ik mij genoodzaakt, U te antwoorden. •Van do jaarvergadering te Deventer /.fin door tnij notulen gemaakt, beslaande 15 pagina's. Daarvan heb ik een beknopt ver slag samengesteld en io het Turnblad ter kennis van de leden gebracht. Dit verslagje geeft dus den eindindruk weer, dien het gesprokene op tnij gemaakt heeft. Is u van meeniug, dat deze onjuist is, dan kan u uw bezwaren opperen op de eerstvolgende ver gadering, waar de notulen al of niet aange nomen zullen wot den; doch het geeft u vol strekt niet het recht, mij voor een leugenaar uit te maken. Dat is Gen beleediging. »ünze kennismaking is nog betrekkelijk van jongen datum, mijnheer Snouck. Het eerst ontmoette ik u op den avond van den 28 September '07 te Amersfoort, U zal u nog wel herinnoren toen u mij ver- telde, alle mogelijke pogingen iu het werk te zullen stellen om de gewestelijke uitvoe ring, die den volgenden dag gehouden zou worden, in den war te doen loopen. (Nog ben ik u dankbaar, dat u zoo beleefd was, mi; te voren van uw plannen in kennis te stellen, want wij waren toen nog juist in de gelegenheid, afdoende maatregelen te treilen). «Welnu, mijnheer Snouck, van dien 28 September '07 lol heden heb ik u dus lee- ren «kennen" en ik verzeker u, dat mii die kennismaking hoogst aangenaam is geweest De Reductie van het «Turnblad" teeKent hierbij dat door do algemeen* vergade ring, op 26 Januari to Utrecht gehouden is bepaald, dal een onderzoek zal worden 'in- gesteld. W. Impen to zijner ,ij,| hsl ro,ullaat va„ dit onderzoek mee te deelen. Onze stadgenooten waren Zondag niet bijster gelukkig. Eerstens moesten z,y de reis naar Deventer aanvangen i„ot een elftal, waarbij niet minder dan vier invallers on vervolgens ver oren zij don wedstrijd met bijzonder ge flatteerde cijfers, 0-5. Ken 4-2 of 5-3 over winning van U. 1). had ongetwijfeld veel beter ue 'erhoiidiiig uitgedrukt. Over de spelers valt weinig te zeggen, looo reeds vrij spoedig na het begin Meek, 'lat de op telling in het elftal verkeerd was waren er door de Deventenaren ul con drietal doelpunten gemaakt en de achterstand was dus al groot

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2