oars EEN HUIS No. 199. DIENSTBODE EEN WINKELHUIS Quaker Advertentiën. Faillissement Cbr. Een Buitengewone Voorstelling geveild: Notaris A. P. I - en Daarna ging het echter beter, zóo zelfs, dat dikwij s do beide backs op de Helft van het veld .tonden. Dok het samenspel der voorhoede was inderdaad zeer goed, maar vóór het doel was het steeds mis, deels door den slechtnn toestand van het terrein, deels door keurig verdedigen by U. D., waar vooral Kok opviel. Redenen om ontevreden en moedeloos te zijn, bestaan er gelukkig bij Quick niet. Het moge vreemd lijken met het oog op den uitslag, maar toch vonden wij het spel der Amersfoorters veel beter dan we dat de laatste weken gewend zijn. Er was zeer veel publiek. Den volgenden Zondag verwacht Quick te Nijmegen beslist succes, ten minste wanneer het aantal invallers niet te groot is. Door afkeuring van terrein ging de wed strijd van de tweede elftallen van U. V. V. en Quick niet door. Het derde van Quick ontving hier het tweede van D. O. S.een gelijk spel (1—1) was de uitslag. H. V. C. speelde te Bussum tegen A. W. en zag zich door een nederlaag met 1—2 momenteel van de eerste plaats gewerkt. De rust ging in met 0—0. Een eenvoudig, onschadelijk en goedkoop middel om te voorkomen, dat het water in acetyleenlantaars bevriest, is dit te vermengen met ongeveer een vijfde deel brandspiritus. I)e kantonale afdeeling der Vereeniging tot verpleging in het huisgezin van halfverweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen hield Don derdagavond onder voorzitting van den heer F. M. van Veen huar jaarvergadering in „Ons Huis", aan de Kortegracht hier. Buiten de zeven Beatuursleden was slechts éen lid tegenwoordig. Tot lid van het afdeelingsbestuur, ter vervan ging van den heer J. L. H. de Jong Schouwen burg, werd gekozen de heer R. G. Rijkens. Voorstellen aan het Hoofdbestuur zal de afdeeling niet doen. De rekening en verantwoording over 1907 werd vastgesteld op f 1292.59 in ontvangst en uitgaaf. Het saldo van f 188.83s op 1 Januari 1907 is geslonken tot f32. Er zou zelfs een tekort van f200 zijn geweest zonder het concert, ten bate van de afdeeling gegeven. De begrooting voor 1908 wijst aan f750 in ontvangst en f 1030 in uitgaven. Het tekort zal vermoedelijk slinken tot f159. Een subsidie van het Hoofbestuur zal niet worden gevraagd, omdat het zelf noodeuitkomt met de gelden. Tot afgevaardigden naar de Algemeene ver gadering der vereeniging werden benoemd de heeren Ed. van Vollenhoven en Van Rossera, tot hun plaatvervangers de heeren prof. Kenninck en Bommel. By de rondvraag had niemand iets in 't midden te brengen. e Secretaris, de heer C. L. D. Mounier, bracht het volgende verslag uit: De afdeeling verpleegde 24 kinderen, waarvan 4 voor eigen rekening; zij kostten per hoofden per jaar f200. Met uitzondering van enkelen, die veel zorg baren, deels om gezondheidsredenen, deels om redenen van moreelen aard, mag de afdeeling met voldoening op haar arbeid terugzien. Wat de financieele zijde betreft, is zulks echter niet het geval. Tegenover een vlottende uitgave van f900 'sjaars, staan slechts gedeeltelijk wis selvallige inkomsten ad f700, herkomstig van 169 leden. Het déficit ad f200 werd tot heden aangevuld, dank zij de voorspraak onzer Dames- bestuursleden, die de muzen wisten te bewegen om dit tekort aan te vullen. Ten opzichte van de naamloos vele instellingen van liefdadigheid, die tegen elkaar concurreeren, en dusdoende een aanblik van tegenstrijdigheid bieden, nog grooter dan de tegenstrijdigheden van het leven die zij trachten te bezweren, be toogt het verslag hoe de positivist dit als de natuurlijkste zaak der wereld beschouwt, want het leven is nu eenmaal een strijd (zegt hij) niet alleen tussohen de individuen onderling, maar ook voor lichamen en corporatiën de liefdadige vereenigingen niet uitgezonderd - en wie dien strijd niet kan bestaan, is per se ver wezen om onder te gaan. Of de idéalist dit met den positivist eens is? Luister, is hoe een der corypheün vanhetidóa- lisrae tegenover deze krijschende levensopvat ting er een van geheel anderen aard ontwikkelt „Niet in het overhuast driftig hereiken van eenig hooger peil, maar in het gestadig door rustig reiken daarnaar, zoeken wij de quintes sence van het leven, dat we ons voorstellen onder het beeld van een onafzienbaar geborgte, slechts bestijgbaar langs een al wentelend op gaand pad. Een ieder stelle zich naar gelang van zijn moreel en intellectueel peil op een dezer hoogere dan wel lagere ommegangen. Blikt hij van daar opwaarts, voor zoovor zyn oog reikt, dan onderscheidt hij intellingenties van hooger orde dan hij zelf, die hem aanmoe digen in zijn reiken naar hooger; blikt hij naar beneen zoover zijn oog reikt, dan onder scheidt ly intelligenties van lager orde dan hy zelf, die hij op zijn beurt weer heeft aan te moedigen in hun reiken naar hooger. En zoo opwaarts dan wel terugwaarts of om zich blikkend, eindigt ons gezichtsveld steeds in éen en het zelfde visioen dat zich aan onze verdere waarneming onttrekt, en zich slechts laat aanduiden als het onuitsprekelijke, ondenk bare zelf do Alpha en de Omega het Begin en het Eind, de Almachtige, waarin al wat W! om ons waarnemen, ontwaakt, leeft, streoft, en weer te ruste gaU, om straks ver- frischt rn versterkt andermaal te ontwuken, en zijn beigtocht te vervolgen. Nu kunnen we ons voorstellen (zoo vervolgt de idéoloog, die dit betoogt) dat haastige, voort varende lisden het strijdvaandel kiezen boven onze levensopvatting, in het denkbeeld, dat onze bergtocht geen actio kiost. Maar niet alzoo stellen wij ons het leven voor, maar evenals gy, onder het beeld van worstelen en overwinnen, onvoorwaardelijk gepaard met gevaarlijke tochten over steile klippen, longs enge bergpassen en levensgevaarlijke afgronden, waartoe evenzeer beleid, moed en volharding vereischt wordt als het overkomen der gevaron, die u te trotseeren hebt met uw levensleuze „strijd om het bestaan". Bij ons vallen minstens evenveel slachtoffers als bij U«mar hierin sohuilt het versohil tussohen U en ons: wij verplegen hen die struikelen en vallen en rusten hen weer uit tot het vervolgen van hun tocht in onze hos pitiums, die zich bevinden op alle onze bergom- raegangen en aan wier instandhouding wij allen naar rato van ons bezit bydragen. Bij U zijn die bydragen algeheel vry gelaten: bij ons daarentegen is ieders gave progressief geregeld in verhouding tot zyn have. By ons worden die bydragen met orde beheerd, zoodat alle onze hospitiums ruim voorzien zijn voor alle denkbare gevallen dat ze helpend moeten optreden, hetgeen bij U (met uw verlof) onbe staanbaar is door uw gemis aan centralisatie. Uw gemis aaneen progressivearraeubelaiting, naar gelang van ieders bezit, en niet het minst door de onderlinge concurrentie die uwe lief dadige vereenigingen elkaar aandoen, waardoor de barmhartigheid zich van u vervreemdt, en liever haar een aalmoes persoonlijk uitreikt dan aan u, die noodgedwongen zoo ettelijke aanvra gen om hulp moet afwijzen by gebrek aan mid- lelen. Na dit betoog van uit het idéalistisoh kamp hervat het Jaarverslag zyn uiteenzetting in de volgende bewoordingen Dames en heeren, het is ons natuurlijk onbe kend of deze ideologische beschouwing al dan niet weerklank by u vindt. Wat daarvan zij 't is een idéale toestand, die hier geschetst wordt, die vooralsnog niet bestaat. Het is vooreerst nog maar toekomst-muziek niettemin luistert een ieder doarnuar in 't alge meen met voldoening, en niet het minst het opkomend geslacht, dat in zijn onbevungen levensopvatting, onder aanvoering der pionierB op humanitair gebied, zich aangordt om een eind te maken aan die heillooze phrase „strijd om het bestaan", en die te vet vangen door de zoo levenwekkende leuze: „Niet in eeu wilde jacht en het roofzuchtig grijpen naar hooger peil zoeken wij onze kracht, maar wol in een gestadig aan elkaar steunend reikeD daarnaar". In afwachting,Jdat ideëen als deze allenge in burgeren en zich in daden omzetten, hebben wij ons voorloopig nog te behelpen met ome kreu pele hulpmiddelen om, waar we der lydende menscheid geen volle hand kunnen reiken, haar althans een vinger toe te steken. Vandaar onze bode, dot ook de lezer onze afdeeling moge gedenken, bij de verdeeling zijner gaven Pro-Deo voor het loopende jaar. Aldus de Secretaris, Pieter Bothetraut 3. De Chr. Jougelings-vereeniging Ps. 119:9 zal morgen haar 38ste jaarfeest vieren. Ook hier heeft zich een comité gevormd om de behartiging van de belangen der medische faculteit aan de Vrye universiteit te Arasterdam te bevorderen. Aan de Centrale botermijn werd Vrijdag aangevoerd 740 Kilo fabrieksboler onder Rijkskeur. De prijzen liepen vud fl.40 tot 11.47; middelprys dus f 1.45. Er zijn weer eenige rijwielliefhebbers iu den omtrek der stad bezig geweest, uit so- citeiten, scholen en dergelijke rijwielen le stelen. Opgepast dus en uw karretje goed opge borgen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen eenige tappers die na bezetten tyd gasten in hun lokaal hadden. Voor de eigenares is aan het Commissa riaat van politie terug t,e bekomen een bro che, op de openbare straat gevonden. Tegen J. J. van der L„ die hier handkarren huurde en die elders verkocht voor nog geen f 40, terwyl ze een waarde hadden van ruim f 180, eisebte de Rechtbank te Utrecht 8 jaren. Zij veroordeelde W. van P., die zyn hond zoo deerlyk mishandelde, tot f5 of 10 dagen; E. V., wegens wedespaonigheid tegen den adjunct-inspecteur van politie, tot zes maunden; en den Bosscher automobilist, die op den Bunschoter straatweg zoo jakkerde en de tolboom by Hoogland stuk reed, overeen komstig den eisch tot f50 of 10 dagen. Beleefdheid is als een windkussen. Ofschoon er blijkbaar niets in is, kan het toch het schokken aanmerkelyk vermiudcren. Uit den omtrok. Tot kapelaan te Achteveld is benoemd do heer J. H. B. M. Elskamp; tot assistent te llainersveld, de hoor W. de Groot. De korkeraad der Evangelisch Lutherscho gemeente te Amersfoort zal ook dit jaar twaalf godsdienstoefeningen doen boudon te Baarn. 386e STAATSLOTEBIJ. Vyfde Klasse. Dorde week. Trekking van 3 Februari 1908. (975 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. O. LE IN WEDER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zyn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 9069. Prijs van f200 op No. 13073. Prijzen van f70: 2217 2410 2432 2454 1501015020 15372 en 20233. Te znmen 10 prijzen. Zonder prijs ziju uitgetrokken 542 1246 1271 2214 2459 9070 10083 13058 13063 15015 en 20252. RECLAME 8, van 15 regels f 1.25 elke regel meer f0.25. Quaker Oats kost slechts een derde deel ven den prijs, dien men voor dezelfde hoeveelheid vleesch betalen moet, en heeft een veel hoogere voedingswaarde, Alleen in pakken. Heden overleed te Ooster hout onze Vader en Behuwdvader de WelEdelGestrenge Heer E. J. GELDERMAN, Gep. Ritmeester der Cavalerie. Namens de familie, O. H. O. GELDERMAN. P. M. S. GELDEKMAN- Backer van Leuven. Amersfoort, 31 Januari 1908. Eenige kennisgeving. t Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, ons innig geliefd oudste dochtertje JOHANNA HKNDK1KA, in den ouderdom van ruim 15 jaren. Haar diepbedroefde ouders, J. van der LAAN. H. W. van der LA AN— Beek. Amersfoort, 2 Februari 1908. Kerkstraat 3. Allen, die waarden in bewdkfcg of admi nistratie gegeven hebben, wordFverzocbt dio in ontvangst te komen nemen ton kantore Oudegracht W.z. 72 te Utrecht, vóór 1 Maart a.s. Curatoren zullen daartoe aldaar aanwezig zyn eiken Maandag, Donderdag en Vrijdag van 2 tot 4 ure namiddags. Do Curatoran, mr. P. G. H. DOP. jbr. mr. K. J. SCHORER. gevraagd te HILVERSUM, in gezin vnn 4 volwassen personen. Goed kunnende koken. Brieven 's-Gravelandsche weg 40, Hil versum. Bet Amsterdamscb Tooneelgezelscbap artistiek leider: DAAN van O L L E F E N. Dinsdag 11 Februari, 8 uur, in do Sociëteit »AMIC1TIA" „De Weduwe" HANSEN" Nieuw oorspronkelijk Kluchtspel in 3 be drijven door MARTIN LIKET. Gevolgd door E R O K M D Coraedie in 1 bedrijf nanr oen Franscho novelle, door JAN MULDER. Prezen f 1.25, f0.60 en 10.40. Plaatsbespreking (b(j loting) 11 Februari te hult een namiddags. to i Op Maandag 17 Febroarl 1908, des avonds 8 nur precies, zullen ie Amersfoort, in het hotel »DE VER GULDE ZWAAN1' aan de Utrechtschestraat, in het oponbaar worden aan den Leusder weg No. 42 te Amersfoort, tegenover den hoofdingang dor kazerne, met PLAAT», SCHUUR en TUIN. waarin sedert jaren met succes gedreven wordt handel iu Koloniale waren en Bierbottelary met verlof. Het perceel bevat: ruimon Kelder met ingang aan der» weg, Winkel, Huiskamer, Keuken mot pomp, Boven voorkamer en grooten Zolder. In eigen gebruik en te aanvaarden b(j do betaling der kooppenningen uiterlijk 1 April waarin Bierbottelury en Tuppery, aan den Zuidsingel No. 30 te Amersfoort, op den hoek van do Kinine Haag, kadastraal beken'! Ge meente Amersfoort, sectie E. Nos. 4135 en 4136, ter grootte van 93 centiaren. In eigen gebruik en te aanvaarden by do betaling der kooppenningen op 1 April 1908. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags en op den dag der veiling van 2 tot 4 uur. Breedvoerige bilj <tten en inlichtingen te verkrygen ten kantore van Utrechtflcheweg 12. Amersfoort. Bergstraat 18 te Amersfoort, is telefonisch aangesloten onder Amersfoortsche Met MEI of eerder biedt zich Ran een BURGERMEISJE, P.O., I vier jaar in laatste betrekking ge woest, als De Rekoning en verant woord 'uk over T^A^EEDE MEISJE 1907 ligt van 5 tot 20 dezer ter Inzage ojpt on„onPjien nm met kindoftgomü gaan. Uitstekende getuigen. Brieven onder b-tters J. W. aan het voor do leden In het Schoolgebouw, Hen drik van Vlandenstrant 19. Amersfoort, 4 Februari 1908. HET BESTUUR. Bureau (oude) I Kortegracbt 9. Amersfoortsche Courant,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 3