Donderdag 6 Februari 1908. OH TWEE TON. No 7463. 57e Jaargang. Feuilleton. AMSFOORTSCHE COURANT. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLCEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telepboon 19 KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter algemeene kennis, dat blijkens bericht van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, 4e Afdeeling, no. 468/320, in de Gemeente Utrecht een geval van MILTVUUR is voorgekomen en in de G- meente Loosdrecbt een geval van MOND- en KLAUWZEER. Amersfoort, 5 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT breugt ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 4 Februari 1908, 4e Afdeeling no. 501/361, ter kennis van belanghebbenden, dat in de G .meente Mijdrecht een geval van MOND- en KLAUWZEER is voorgekomen. Amersfoort, 6 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Denkt om de Kiezerslijst. Het is volstrekt aiet onmogelijk, dat nog in 1908 algemeene verkiezingen plaats hebben voor de Tweede Kamer en daarom is bet zaak, te zorgen, dat in de de Kiezertlijst, welke 22 Maart wordt vastgesteld, allen voor komen die daarop recht hebben. Is 't telken jare een onafwijsbare staats burgerlijke plicht, er voor te zorgen, dat in het tijdperk van Mei tot Mei, waarvoor de Kiezerslijsten definitief worden vastgesteld, ieder aan wie de wet het kiesrecht toe kent, zijn kiesplicht ook kan uitoefenen, thans klemt deze plicht des te meer. Voor deze allen geldt daarom de eisch, te zijner tijd (ni half Maart) de voorloopig vastgestelde lijsten aandachtig te controleeren. Van hen die alleen door aangifte op de lyst kunnen worden geplaatst, wordt reeds eerder waakzaamheid gevorderd; zij hebben vóór 1) Februari aangifte te doen ten Geraeentehuize hunner woonplaats, waar de in te vullen formulieren aan de Secretarie kosteloos te verkrijgen zijn. Een voor alle kiezers zonder onder scheid geldende voorwaarde is de leeftijd, op 15 Mei, van ten minste 25 jaar. Voor dn kiezers krachtens belastingbetaling bepalen zich de verplichtingen voorloopig tot het voldoen hunner achterstallige belasting (alle belasting; de rijwielbelasting telt niet mee) uiterlijk vóór 1 Maart en, voorzoover zij in een of meer Rijks directe belastingen zijn aangeslagen en deze betaald hebben in andere Gemeeuten dan in die waar zij ge vestigd zijn, vóór 15 Februari ten Gemeente huize daarvan te doen blijken door overlegging van de voor voldaan geteekendc aanslag- 41. „Daarop zette hij xich aan zijn lessenaar en begon ijverig te schrijvenna een poosje liet hy evenwel bet hoofd op de hauden zinken en schrapte het geschrevene weder door. Hij acheou geruimen tyd niet met xicbaelven eens te zijn, wat hij schijven zoueindelijk nam hij een nieuw vel papier voor ej.cl1 ??..lha"8 scheen hij tot een besluit gekomen te zijn. Hij schreef wel tien minuteu lang; daarop ging hij naar zijn brandkast en nam er iets uit. Kort daarop vernam ik eeu doffen, nauwelijks hoorbaren knal; Melville Palmer viel op den grond en deed in zijn val de tafel, waarbij hij op dit oogenblik stond, mede omstorteu." Gibbs had zich het ontzettende tooneel in elk Ïeval zeer goed in het geheugen geprent en nadat iij het besluit had genomen, een volledige beken tenis af te leggen, ook al de bijzonderheden in zijn gedachten zoo geregeld, dat by ze tamelijk vloeiend kon weergeven. Het gewichtigste bewijs evenwel voor het geval, dat zijn getuigenis mocht betwijfeld wordeu en hy door onvoorziene omstandigheden gevaar liep, dal er een aanklacht wegens moord tegen hem werd ingediend, bad by zich bijna instinctmatig gewaar- K - ;d in leu vorm van een nagelaten gesohreven s.uk van Melville Palmer. biljetten. Voor 't overige kunnen zij af* wachten of op de op 23 Maart openbaar te maken voorloopige Kiezerslijsten bun naam voorkomtis dit niet bet geval, dan hebben zij tot 15 April gelegenheid aau het Gemeente bestuur alsnog plaatsing op de Kiezerslijst te vragen. Voor het overige zorgen Burge meester en Rijksontvanger voor hen. Dat het noodig is, zijn belastingen i n t ij d s te voldoen, blijkt uit de kiesrecht-statistiek over 1Ü07, toen niet minder dan 31 391 per sonen hun kiesrecht verloren omdat zij pas nk 1 Maart hun belasting ten volle hadden aangezuiverd. Dat ambtshalve op de Kiezerlijsten brengen geschiedt echter niet voor de zoogenaamde aangifte-kiezers, welke te onderscheiden zijn inwoning-, loon-, pensioen-, spaar- en examenkiezers. Zoo beknopt en duidelijk mogelijk willen wij trachten, hun verplichtingen vóór 15 Februari op dezen uitersten termijn kan niet genoeg de nadruk worden gelegd in herinnering te brengen, in de hoop, dat de tijd, welke ons nog van dezen datum scheidt, te nutte gemaakt zal worden door kiesvereenigingen, door belanghebbende en ijverige politieke voorgangers en door de belanghebbenden zeiven, om op de Kiezers lijsten van dit jaar te doen voorkomen allen, aan wie door de wet de kiesbevoegdheid wordt geschonken. Woningkiezers zijn zij, die, als hoof den vau gezinnen of als alleenwonende per sonen, op 31 Januari 1938 edert 1 Augustus van het vorig jaar hebben bewoond, krach tens huur, een huis of een gedeelte van een huis, waarvoor, met of zonder bijbehoorenden of io huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen voor Amersfoort-stad fl.50 en voor Amersfoort-overig deelfl.00, of wel achtereenvolgens in de zelfde Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen. Ook zy die, als hoofden van gezinnen of alleenwonende personen, op 31 Januari 1908 sedert 1 Augustus 1908, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig, van ten minste 24M3. inhoud of 2400 Kilogram laadvermogen hebben bewoond, behooren tot de woningkiezers. Indien men het zelfde perceel of het zelfde schip is bljjven bewonen, waardoor men bet vorig jaar op de Kiezerslijst is gekomen, is aangifte thans niet noodig. Maar goed is het, even na te gaan of ter Secretarie geen vergissing heeft plaats g had. Loonkiezers zijn zij, die op 31 Janu ari 1908 achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of, als inwonende zoon, in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten voor Amersfoort-stad van f 400, voor Amersfoort-overig deel van f300. Loonkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, ontvangen, met de noodige toelichting, blanco-aangiftebiljetten ter in vulling voor hun toelating tot de lijst. Pensioen-kiezers zijn zij, die op 1 Februari 1908 in het genot zijn van eeD door een onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijf rente van f400. Door hen, die minder dan het vereisebte bedrag aan pensioen of Infrente ontvangen en boveBdien een inkomen hebban, verkregen op de wijze als onder de rubriek eloonkie- zers" is vermeld, mogen pensioen, lijfrente en nkomen worden saamgeleld. Bereikt deze som dan ten minste het vereisebte cijfer, dan kan de pensioen- of lyfrente- en loon trekkende persoon kiezer worden. Pensioenkiezers, die op de lijst van het vorige jaar voorkomen, behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Even nakijken ter Secretarie is echter gewenscht. Inkomen, pensioen en lijfrente van de vrouw geldt voor haar man, van de inwo nende minderjarige kinderen voor de helft voor den vader. Wy hebben ons, wat de cijfers aangaat, bepaald tot de Gemeente Amersfoort; onze lezers in andere Gemeenten verwijzen we naar de tabel, afgedrukt achter Je Kieswet, waarvan in art. 2 sub 2° dier wet sprake is. Spaarkiezers zijn zij, die op 1 Fe bruari 1908 sedert een vol jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) in geschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld, of vaQ ten minste f50, ingelegd in de Rijks Postspaarbank, in een Gemeentelijke spaarbank, of in een spaarbank, beheerd door het Bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van een Naamlooze vennootschap, van een coöperatieve vereeni ging of van een stichting. Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die grond ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuw aan te geven. Even nagaan ter Secretarie kan geen kwaad. De Gemeentelijke of particuliere spaar banken, waarvan hierboven sprake is, moeten zijn opgericht vóór 1 Mei 1900 of, later ge sticht, blijkens opgave aan het Gemeente bestuur harer vestigingsplaats, een waarborg som van ten minste f25 000 gedeponeerd hebben bij de Nederlandsche Bank. Examenkiezers zijn zij, die met goed Het was een bekentenis van den kassier van zyn besluit tot zelfmoord en de opgave van de beweeg redenen, welke hem daartoe drongen. „En waar is bet stuk, dat bet bewys kan leveren, dat je geheele bekentenis niet een wel overlegd plan van je is om ons te misleiden?vroeg Rider. „Dat zit hier in mijn jas genaaid, maar ik mag bier geen mes hebben waarmee ik de naden kan lostornen," antwoordde Tibald. De detective reikte den gevangene zijn zakmes toe en deze tornde een naad vau zyu jas los. Spoedig werd onder de voeriDg eeu saamgevouwen ptaper zichtbaar, dat Gibbs er tusschen uit trok en aau Ri der over bandigde. Dat stuk was geschreven door den overleden kas sier en luidde „Aan myn geliefde doohter Jane en aan mijn ge- achten patroon Amoa Dwight, „Met het doel, myn eenigen zoon voor een wel is waar recbtvasrdiR maar hard lot te bewaren, betaal de ik heden de 86000 dollar, welke ik van de Bank ontving, aau Stratton en Kent uit. Ik had plan, voor bet geld onmiddellijk een gelijke som in de plaats te geveo, welke ik in myn partiouliere brand kast in bet kantoor bewaarde. Nadat ik het bedrag, dat my niet toebehoorde, reeds tot een ander doel had gebruikt, ontdekte ik met schrik, dat myn brand kast beroofd en myn eigen geld verdwenen was. Ik ben te zwak of te lafhartig om de scnande in het gelaat te zien dat ik mij toevertrouwd goed verduis terd beb, vernietigt deu goeden naam, welke ik door getrouwe waarneming van myn betrekking, myn leven lang, my heb verworven. Op dien grond beroof ik myzelven van het leven, en ten einde te voorkomen, dat iemand beschuldigd wordt van rnjj vermoord te hebben, laat ik dese regelen aohter. gevolg hebber» afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeeneu maatregel van bestuur of io verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van benige betrek king of de uitoefening van eemg bedrijf of beroep. Hy, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer was, behoeft niet opnieuw aan gifte te doen. Dit alles geldt voorde Kiezerslijsten voor Tweede Kamer. Voor die voor de Provinciale Staten gelden de zelfde voorwaarden, vermeerderd met die van het ingezetenschap der Provincie gedu rende ten minste éen jaar. Voor kiesbevoegdheid voor den Gemeente raad wordt een gemeentelijk ingezetenschap geëischt van ten minste éen jaarbovendien voor allen, die niet als belastingkiezer kies- bevoegd zijn voor de Tweede Kamer, een aanslag in de plaatselij t e directe belasting van f 3, welke vóór 1 Maart moet zijn vol daan. Ten slotte zij allen, bij wie omtrent hun kiesbevoegdheid ook ma «r eenige onzekerheid mocht beslaan, ten dringendste aanbevolen, zich ter Gemeente-secretarie hunner woon plaats aan te melden, waar hun met groote bereidwilligheid de weg zal wordeu gewezen in den doolhof van de bepalingen der Kieswet. Om éen stem kan het gaan. God en de goede menschen mogen myn arme geliefde docher beschermen! Al dagenen, die mij gedurende mijn leven achtten, bid ik kort vóór myn dood, van mij te denken, dat ik wel ongelukkig, maar niet eerloes was. Melville Palmer." Dat de brief werkelijk door den kassier geschre ven was, daarover kon geen twyfel ontstaan, want van zulk een lang stuk was hel gemakkelijk te be palen of bet zyn handschrift was. Nu werd het Rider ook duidelijk, waarom Jane zoo zonderling had gehandeld. Zij had Bpoedig na den dood baars vaders ontdekt, dat hy uit vrees voor schaude zelfmoord had gepleegd; daarom nai het wapen weg en trachtte het aandenken van overledene rein te bewaren, daar xy het geloof deed ontstaan, dat by vermoord en beroofd was. Het was een volkomen edele, uit kiuderliefde gekozen be weegreden, welke Jane had geleid. Door bet hard nekkig doorzetten van haar plan hadden zich al die tegenstrijdigheden ontwikkeld, welke allen in de war hadden gebracht. „Maar nu Tibald," zeide de detective, „heb ik nog óen vraag, welke mij en anderen zeer veel belaug inboezemt. Waar is het geld gebleven, dat je uit Palmer's brandkast geroofd hebt?" „Ik heb daarvan omstreeks drieduizend dollar uitgegeven; bet overige bebikseouur verborgen, zóo secuur dat gy bet nimmer vinden zult,"«antwoordde de voormalige kassiersknecht. „Maar je zult ons toch wel zoggen, waar het ts viudeu is", vroeg Rider. „Daar denk ik geen oogenblik aan; ten minste doe ik het niet, als er niets tegecover staat" hernam Gibbs; „ik ben te vinden. Beloof me straffeloosheid, en ik leg het geld over; anders doe ik het niet, en Militie-luitenants. Men schrijft ons: Over enkele weken zal weder een groot aantal jongelieden als recruten io het leger treden, om opgeleid te worden tot geoefend soldaat. Velen raeenen, als zij dat geworden zyn, zich voldoende van hun plicht tegenover het vaderland te hebben gekweten. Waar echter de aanwezigheid van een voldoend aantal goed geoefende aanvoer ders voor het leger eert levensvraag is ligt het voor de hand, dat de meer ontwikkelde zich niet tevreden mag stellen met «ie positie van eenvoudig soldaat, zoolang een groot aantal plaatsen in de korporaals- en onder officiersrangen nog ter vervulling open zijn. Gelukkig is tot nu toe de aanmeldiug ter opleiding voor die raugen, niettegenstaande de uitbreiding van ons leger, als gevolg van de vergrooting der jaarlijkscbe lichtingen, vrij bevredigend. Door die uitbreiding zal onze weermacht slechts dan evenredig in kracht toenemen, indien alle aaDvoerdersplaatseD, dus óok die iu de officiersrangen, regelmatig kunnen wor den bezet. En nu heeft juist de legeruitbrei- ding een bepaalde behoefte rlopo ontstaan het geld kan me nog van nut zyu nadat ik myn vrijheid zal herkregen nebben, al ware ditookeerzt op myn ouden dag." „Goed; daarover kunnen we later Dog spreken," hernam Rider; ik heb daarover niet alleen te beschikken, inair moet eerst dairover anderen, die in deze een beslissende stem hebben, raadplegen. Ik voor mijn persoon wil 't wel." Hiermede liep bet onderhoud tusschen den de tective en Gibbs af. Er verliepen verscheidene dagen, eer Jane's be denkelijke ongesteldheid eeu gunstige wending nam eu tot Roger War reu s groote vreugde kon de arte korten tyd daarna verklaren, dat zij buiten gevaar was, Zoodra haar gezondheid het veroorloofde, deed Wa ren haar tuededeeliug van al de bekentenissen, weUe Stratton en later ook diens compagnon Kent zoowel als Tibald Gibbs en haar halve broeder Hiram- afgelegd hadden. „Ja, het geheimzinnige van mijn gedrag werd uitsluitend bepaald door de begeerte oiu deu gorden naam van myn lieven vader beschermen" antwoordde du zieke daarop, „maar laat mij nu ook uog de rest van het duistere ophelderen. Dien avond werd Ik door bet lang uitblijven vau vader ongerust en zonder iemand in buie te storen, ging ik naar het kantoor, waarin by somtijds nog laat werkte. Ik voDd hom dood op den grond liggen, nasst hem hel wapen eu een aan my en den heer D sight gerichte belij denis, dat liy zelfmoord had gepleegd, omdat by geld, da: hem niet toebehoorde, in zjju eigeu belaug had gebruikt en zyu geld was gestolen." (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1