Stadsnieuws. aan «Juitenania-aanvoBrdflrs. Het meg als bekend worden aangenomen, dut hei niet m> gelijk, doch ook niet riood- zuke yk is, daarin te voorzien, uitsluitend door z. g. beroeps-officieren. Reeds sedert lung vormen de ïwerve-oflicieren een zeer gewaardeerde versterking van het officiers korps. In de laatste jaren zijn daar de militie- otTicieren bygekomen. Blijft de opgewekte gepst tot weerbaarmaking van ons volk levendig, dan mug met grond worden ver wacht, dat in het tekort aan luitenants- uanvoerders binnen niet ul te langen tyd zal zijn voorzien. Daarvoor is liet echter beslist noodig, dat elk jaar eeu voldoend aantal ontwikkelde miliciens zich ter opleiding tot militie-officier aanmeldt. Die opleiding vangt aan in het begin vun Maart en duurt ongeveer een jaar. Zij legt verplichtingen op en natuurlyk zyn er ook voui'deelen aan verbonden. Wie vermeent of kun vermoeden de be kwaamheden te bezitten, vereischt om de opleiding tot militie-officier te volgen, onder- zoeke niet angstvallig of die voordeelen wel opwegen tegen de verplichtingen, maar vrage zich ernstig af of hij tegenover het vaderland wel ten volle zyn pli ht vervult, wanneer liy zich tevreden stolt mol een positie of rung in hot leger, die hem belet, dat leger ten volle datgene te geven, waartoe h\j door aanleg en geestvermogens in stiat is. Keeds nu zyn er ren niet onbelangrijk getal miliciens tot officier opgeleid en als militie-luitenant in bet oflieierskorps opge nomen. Moge ook dit jaar de deelneming aan die opleiding zoo belangrijk en ernstig zijn, dut dit korps in het volgende jaar met een groot aantal m litie-luiienants wordt versterkt. De aanmelding voor de opleiding kan ter stond, doch moet uiterlijk op den 24<*u Februari u.s. plants hebben bij den com- niand mt vun liet regiment, waarbij zy wordt gewenscht. Deze commandanten verstrekken tevens alh- inlichtingen omtrent eischen van toe lating en plichten en rechten. T. g. Voor hulpbehoevenden. Een onzer stadg-mooion bracht ons ter plaatsing het volgende scliryven, dat hij gister ontving Uit naam v.inde liepriviligeerde vereeni- ging ter begunstiging van de productie en handel in krenten, te Athene, heb ik aan de Commissie uit de burgery ten behoeve van de werkloozen te A n-terdam 5000 bons aangeboden, goed voor 5000 kreutenbrooden. De nrooden zijn af te balen Vrijdag u.s. by de hoeren A. J. de Haan Co., Vrijdag eu Zaterdag a.s. by den heer Eduard Bundels, de Maatschuppy voor Meel- en Broodfabrieken, de Amsterdamsche Arbeiders Maatschappij en den heer A. W. Zwaneveld, allen te Am sterdam. Het zil my aangenaam zyn indien u het meest gelezen blad m uw plaats wilt verzoeken bovenstaand bericht op te nemen, want daar ik waarschijnlijk nog eenige koeren de zelfde schenkingen uit naam vin bovenstaande Chartered Company te doen heb, kunnen zich andere vcreenigiugen uie voor werke lozen en hulpbehoevenden zorgen, zich bij mn daarvoor aanmelden. U by voorbaat dankend voor de moeite. Hoogachtend, J. TAS Ezs. Amsterdam, j Wy hebben oen exemplaar van dit nummer gezonden aan de Besturen van hei comité voor werkhuizen en van lieldadige instellingen bier ter stede. Üs. P. Hering, u't 's G'-avenhage, hoopt aanstaunden Zondagochtend half elf in de Remonstrantscbe kerk hier voor te gaan. Bij du godsdienstoefening van den Doops gezinden kring hier zal voorguan ds. E. M. ten Cate. Het in de Troonrede aangekondigde wets ontwerp betreffende de keuring van vee en vleesch voor het binnenland is zoo goed als gereed. De keuring zal een gemeentezaak blyven. nochtans onder verplichting om voor de keuring te handelen volgens de van Ryksweue u- geven voorschriften. Een vrpliciuiuct voor de Gemeenten om openbare sbohtpluatsen op te richten, zal het wetsontwerp niet bevatten. Maar of het ontwerp nog door dezen Minister wordt ingediend Het schyut ook al voor te komen, zegt „Land en Volk'', dat jongelieden om van dén militiedienst vry te komen, zich laten inschry- ven als student iu de geneeskunde en dan een verbintenis aangaan om later, als z(j arts zullen zyn, reserve-officier van gezondheid te worden. Arts worden zij nooit; maar Inmiddels zijn zy van den militiedienst vrij- opkotaen. py Koninklijk Besluit is nu bepaald Do in dit besluit bedoelde vrijwilliger, die binnen den tijd van negen jaren, te rekenen van den dag waarop de bedoelde verbintenis door of namens Onzen Minister van Oorlog is bekrachtigd, den titel van arts niet ver worven heeft, zal, voor de laatste acht maanden van zijn loopende tienjarige ver bintenis, door of vanwege dien Ministerondcr de wapenen worden geroepen, tot het vol brengen van den oerste-oefeningstijd (als gewoon milicien). In de jongste Begrootingsvergadering heeft de heer Van Duinen gesproken over de loous- regeling van hen die voor de Gumeente zandsteen bewerken eu later in deze courant aaugetoond, dat er heel wat voor te zeggen is, hun hooger loon te geven dau aan andere steenbewerkers. Thans is ingesteld een Rijks-commissie van onderzoek naar de eigenschappen van bin- nenlandsche kalkzandsteen. Van deze commissie, welke bet gebruik vun dien steen zal hebben te beoordeelen en die uit acht leden bestaat, is Secretaris de heer A. J. Kloos, te Hof van Delft. Bij leden van Gemeentebesturen en amb tenaren van Gemeenten beeft groote onge rustheid gewekt het antwoord van de Regee ring aan het Kamerlid Van Dcdem, dat als «krijgsman in werkelijken dienst" moet beschouwd worden iedere militie- en land- weerplichtige die herhalings-oefeningen of inspectie maakt. De Gemeentewet verbiedt aan Burgemeester, Secretaris, Ontvanger, ambtenaren van den Burgerlijken Stand en leden van den Raad om te zijn «krijgsman in werkelijken dienst". Reeds dus het maken van de jaarlijksche inspectie voor militie of landweer doet volgens de opvattiDg der Regeering voor de betrokkenen het Raads lidmaatschap verliezen, het Gemeenteambt verluren gaan. De landweerdienst duurt tot 35 jarigen leeftyd. Het vereischt geen uitvoerig betoog welke groote bezwaren deze opvatting kan ople veren, niet alleen voor betrokken Raadsleden en ambtenaren, maar ook voor de Gemeen ten. Geen enkel belang vordert intusschen, dat iemand een soms na veel moeite ver kregen Raadszetel of Gemeenteambt verliest omdat in 's lands belang enkele dagen her halingsoefeningen of enkele uren inspectie bij militie of landweer moeten worden ge maakt. Integendeel is dit hoogst onbillyk en tegen het algemeen belang. Wetswijzi ging mag dus in dit opzicht in hooge mate urgent heeten. In den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren wordt dan ook reeds krachtig aangedrongen, dal alleen beroepskrygsliedett en niet zij, die tot militie- en landweerdienst verplicht worden, van het Raadslidmaatschap en van Gemeente ambten zullen worden uitgesloten. De heer G. J. van Sierenberg de Boer zal hedenavond voor de afdeeling Utrecht van «Ons Belang" herhalen zijn belangrijke lpzing over tuberculose, verduidelijkt door lichtbeelden. De beer B. Folkers, thans ontvanger der Rijks-belastingen te Groningen, is op zijn verziek eervol uit dat ambt ontslagen, ter wijl iijf is benoemd tot ridder in de orde van Or&nje-Nassau. In «De Prins" en in «Het Leven" komen voor twee portretten van den heer A. J. Stilting, Directeur van de Nederlandsche Bank van vc'zekering te Amsterdam, vroeger hier woonachtig, den schryver na van de door de geheele Pers hijzonder gunstig beoordeelde studie over Werkloosheid", die hij in 1903 deed voorafgaan door zijn even gunstig beoor deelde «Geschiedenis dor spoorwegstakingen", aan welke zelfs een fiansche bewerking ten deel viel. In den ouderdom van 75 jaar is te Zwolle overleden de heer J. S. Piquet, vroeger leeraar in de Fransche taal aan de Hoogére Burgerschool aldaar, die als lid der eind- ex iraen-conmissie meermalen ook hier ter stede vertoefde. Zoo juist ontvangen we den 59sten jaar gang van den Amersfoortschen almanak tevens volledig adresboek. Zoo tor loops het onmisbare boekje door ziend, vonden we er heel wat verbeteringen in. Lotelingen, die in Maart a.s zullen worden opgeroepen en bestemd worden voor vol ledige oefening en die een blaas-instru.nent bespelen en genogen zyn bij de muziek van t het 10e of het 11e reg.mom infanterie, te Leeuwarden, Haarlem of Nijmegen, ge plaatst te worden, kunnen daarvan schriftelijk kennis geven aan den luitenant-kolonel pro vincialen adjudant in de provincie Utrecht te Utrecht. Belanghebbenden worden gewezen op de bijverdiensten, welke zy door het neven van concerten genieten, op de bijzondere wijze waarop zij hun die» tplicht kunnen vervullen en op de gelegenheid die wordt geboden kosteloos onder goede leiding hun bekwaam heid in het bespelen van hun instrument te vetboogen. Het sHdbld." verbetert het ook door ons meegedeelde communiqué over <!o oefeningen der Landweer-intaulei'ie in dier V<JW' de lichtingen 1903 tot 1907, behalve 19Jj, districtsgewyze alle te gelijk ouder de wapenen komen. Ook dit jaar zullen beroepsotiicioren dienst doen bij de laudweeroefeoingeu. By beschikking van den Minister van Oorlog is de kapitein M. 1. Looijen, van het le regiment vesting-artillerie, eervol ontheven uit de fuuctie van plaatsvervangend militair lid der provinciale regelingscomraissie voor de paardenfokkerij in de provinciën Utrecht, Gelderland, Overijsel en Drente terwijl als zoo danig is benoemd de le iuitenant N. O. J. de Pauw Gerlings, van het le regiment veld-urtillerie te Utrecht, Dinsdag vergaderde de plaatselijke afdee ling van den Kon. Ned. Bond van Oud-On derofficieren onder leiding van don waarne mend Voorzitter, den heer H. S. Valkenburg. Verblijdend is het, dat de opkomst geleide lijk grooter wordt en zelfs zeer bevredigend was, namelijk l(j leden, 3 aspirant-leden eu *2 donateurs. Twee nieuwe leden werden aangeuomen, zoodat er dit jaar een toename is van 5 leden. De Voorzitter wees allen op hun plichten en sprak de hoop uit, dat zy juiet alleen toegetieden waren om te genieten van feestjes, doch dat zij ook wilden medewerken tot bereiking van het doel: bevordering der kameraadschap, een streven dat ieder mensch reeds jegens zijn naaste als plibt dient te beschouwen. Aan het degelijk uitgebracht Jaarverslag untleenen we, dat de afdeeling op 17 Janu ari 1908 telde27 leden, 3 beschermers, 57 aspirant-leden, 38 donateurs eu 1 donatrice. Al is de vereenigitig in kwantiteit achteruit gegaan, in kwaliteit heeft zij veel gewonnen. De Voorzitter bracht den Secretaris een welverdienden dank. Het verslag van den Penningmeester gaf aan ontvangsten 1500.07, en aan uitgaven f437.09 met een saldo in kaa van f 121.20. De Voorzitter bracht onder het oog hoe moeilyk deze functie is te vervullen en wijdde eenige woorden van xvuardeering aan de accurate wijze waarop de heer N. G. van de Stadt vele jaren de taak vervulde en sprak er zyn leedwezen over uit, dat deze functionaris ontslag bad ingediend, hem onder de aandacht brengend, dat het persoonlijk belang aan het algemeen dient opgeofferd te worden. Het Ondersteuningsfonds (bij overlijden) telt thans 20 leden. De totale ontvangsten er van beliepen f78.16®, welk bedrag nis batig saldo mag gerekend, daar er in 1907 geenui tgaven waren. De «Kerkbode" kan de berichten de ver bouwing van de Gabrie-Meben-school tot de ware verhouding terugbrengen. De Bestuur ders der school hebben aan het dagelyksch bestuur opgedragen te overwegen of ver grooting der school noodzakelijk en ook mogelijk is. In de eerstkomende bestuurs vergadering verschijnt het rapport en zal waarschijnlijk een besluit genomen worden tot uitbreiding. Meer niet. Het perceel aan de Muurhuizen by het kerkje der Vrye gereformeerde gemeente, waarin thans het logement «De Vriendschap" is gevestigd, is aangekocht door de congre- gratie van Onze Lieve Vrouw. Op het uitgestrekte terrein zal een meis jesschool worden gebouwd voor meeruitge- breid Lager onderwijs. De tooneelisten van liet Paleis voor volks vlijt te Amsterdam, onder directie van den heer Daan van Ollefen, die in de kermisweek in Amicitia hier met zoo groot succes «Ze- uuwachtige raenschen" gaven, zullen aan staanden Dinsdag hier opvoeren «De weduwe Hansen", oorspronkelijke klucht van Martin Liket. Omtrent het 7e wapeufeest van den Kon. onderofficiers-schermbond, waarvan wij de uitslagen reeds meedeelden naarmate die inkwamen, verzoekt men ons nog het volgende op te nemen Bij dat wapenfeest zijn niet minder dan acht prijzen behaald door onderofficieren uit het garnizoen Amersfoort, leden der scherm- vereeniging E.M.M.A, waarvan 4 korpspryzoo, dus op alle wapens, en wel op sabel, lloret, geweer en zware sabel, welke vertegenwoor digd werden door de sergeanten-majoor De Jong en Katerberg en de sergeanten Derosré en Botesy. 6 Sergeant-majoor Katerberg en sergeaut Deroge verwierven elk nog twee personoele prijzen, wel een bewijs, dat de leiding en instructie dier vereeniging in zeer goede handen is, wat dan ook bij monde van den kolonel-commandant van het 5e regiment ten volle werd beaamd, die hen dan ook aan het station deed opwachten door de stafmuziek van genoemd regiment. Jammer, dat sergeant-rnajoor De Jong ah Bestuurslid van den scherrnbond niet kon deelnemen aan de persorieele wedstrijden, waarin hem stellig zeer groote kans wuro gegeven. Een gegeren paard moet men niet in den mond zien, doch eeu geschonken sigaar, die men in den mond moot steken en wï xrvan dan nog «een woordje" wordt gevraagd, moet beproefd en beoordeeld. Bij de keurige verpakking der Sanital- sigaren, die ons werden toegezonden, was een macht litteratu r gevoegd tot aanbeve ling; aanbevelingeu echter van medische tijdschriften en medici. De rooker echter oordeelt niet van medisch ot hygiënisch standpunt en wil gaarne ge- looven, dat deze sigaren puik zijn voor tien, die een kwast aan hun rookhoutje plegen te kauwen, doch komt alras tot de ervaring dat door de harde punt, „gedrenkt in een oplossiug van acetyl-cellulose in aceton", de sigaar niet tusscheu de lippen blijft zitten en niet uit een pijpje te rooken is. De tabak der sigaren is best althans van het monster dat men ons toezondde Maatschappij, die dit nieuwtje exploiteert, beliekt ook haar sigaren van de bes^e fa brieken en doet er de harde, volstrekt niet lekker smakende en zeer licht brandbare puntbesrherming om heen. Wie de Sanital-sigaar eens wil beproeven, kan die in verschillende prijzen koopeu in „De Moor". Of 't een blijvertje zal zijn? Van mevrouw Smolders van Osch, depot- houdster der Continental Bodega Company, ontvingen we een zevental vloeibladeu, welke die Maatschappij als reclame uitgeeft. Practisehe blaudjes met bijzonder mooie reproducties in kleuren naar schilderiji i van Ferris, Th. B. Craig, G. Muss. Birney, Rose- land, A. W. Buhler en J. G. Brownkenne lijk Engelsch werk, dat gezien mag worden eu eigenlijk te mooi om met inkt te worden beklad. De koeien van de melkerij «Vinkenhoef', toebehoorende aan den heer Knottenbelt, zijn van Rijkswege ingespoten met een serum tegen mond- en klauwzeer. Dit serum wordt bereid en in voorraad gehouden aan de Rijks- seruininrichling te Botterdam. Met eenige proeven heeft men reeds goede resuliaten verkregen, zoodat men verwacht dat dit serum een middel zal worden om mond- eu kliuw- zeer te bestrijden. Het wordt aangewend bij koeien welke nog niet duor de ziekte zijn aangetast, doch aan besmetting blootstaan. Mocht op een boerderij de ziekte uitbreken, dan is het raadzaam de aangetaste dieren af te zonderen en aangifte te doen bij den Burgemeester. Heeft Jaarna de dist'icts- veerts de ziekte geconstateerd, zoo worden de gezonde dieren, indien de eigenaar dit verlangt kosteloos rnetserum ingespoten. Deze operatie kan ook door het Ryk geschie den bij het vee, dat zich op aangrenzende erveu bevindt. De stal van den heer Knottenbelt is geheel vrij van de ziekte, Joch het mond- en klauw zeer komt in zyn buurt voor, waarom die inspuiting heeft plaats gehad. Wellicht zullen andere landbouwers het voorbeeld volgen van den heer Knottenbelt, die in deze streek de eerste is geweest om het nieuwe middel te doen toepassen. Zondag passeerden hier weer twee extra- treinen met een 900 uit Amerika terugkee- rende landverhuizers, meest werklieden en bijna allen Duitscbers. De politie had gistermiddag een droeven plicht te vervullen. üp Rommelenburg moest zij een gezin Yan man, vrouw en zes kinderen zetten uit een onverklaarbaar bewoond huisje. Reeds in December was hun aangezegd, de woning te verlaten, in verband met de Woningwet; doch toen ook de volle twee maanden waren verstreken en zij oudauks velerlei waarschuwingen niet de minste aan stalten maakten om te verhuizen, werden zij met den sterken arm uitgezet. Het gevat had veel bekijks. Gisteravoud echter hadden de menschen alweer een huisje gevonden, waarheen het boedeltie hedenochtend werd gebracht. Ons leven knelt als een nieuwe schoen, waarmee wij in groot tenue onder de men schen moeten verschijnen; thuis sloth») wij gemakkelijk voort op wijde, oude, pleizi vige neergetrapte pantoffels. Uit den omtrek. ^''iL' Onvleo, Hoofd der school met den Bijbel voor Lager onderwijs te Burn, school g "ooftl M"or Chl'- Toen Zaterdagochtend een naaistertje te Sü a ,ek,:n,n8 kwam presenteoren, werd haar gezegd, dat rij maar even op dó f°' Vk" oren iiet men Ti. hm iae<'elijdende dame uit drin£ r8 e8U "t00f W,lt 2M "V° s s""J<i 2« "r »°81 toen girig zij maar naar huis. «o.m „1 ,'re.efs,,er "r" «ooit .The song of the shirt" gelezen. Maandagavond is te liarneveld oen ver- XÜSuS Va« 'ageretenen gehouden ter he sp, ekmg van de viering van het ii5-jarig

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2