Stadsnieuws. Meerloo (dorp) 167 000. Blitterswyk 180000, RoKRel- Laitk 186 000, en uo< t»l van andere plaalsen van 40 tot .00 duizend, zonula Vlodrop, Grnlhem, Ma/is- aiel, B.eiera, Horn on Hergenboech. Zelfs net kleine Amerika met zyn keuiers en arbeiders zond 108 000 eierea uaar de myn. waHrvoor dien eenvou- digen meoschen f4'18 werd uitbetaald, een rijkdom, de opkomst van die plaats. Het spijt ons, dat er zoovele onderafdeelingen zijn, die geen verslag hebben ingezonden en waarover wy bier due ook niets zeggen kunnen. En wat sommige onderafdelingen nu zooal deden tot verbetering van den hoenderata el en tot voor deel der leden, moge uit bet volgeude blyken: Scharn leverde bona aan de leden voor 12 broed- eieren van uitgezoohveu legfUm. Venraij hield 5 fokstationa van 25 goede legators, waar de leden tegen marktprijs hun broedeieren konden halen, terwijl voor 1908 een ceötraal fokstation wordt geïnstalleerd, waarin foktoomen van uitgezochteu stam zullen geplaatst worden. Maasniel schafte een beendermolen aan, die steeds ter bescbikkiog van de leden staat; Meerloo hield 2 foktoomen, Pmrys leghofn enjZwarte Minorca's, waar 60d0 broedeieren gebaald werden, terwijl Bsexern besloot foktoomen aan te schaffen en broedeieren van vertrouwd adres voor gezamelyke rekdning te laten komen. En Sevenum 1 Id verhouding tot de bevolking overvleugelt bel zelfs Horst en Venray wat productie betreft en zal dan ook spoedig aan de spits staan van heel Limburg. In 1907 werden er vele broed eieren eekOeht in 1908 werken er 5 groote broed machines. Reft ons nog Amerika. Het spijt ons git prachtige verslag niet beelemaal te kunnen weer e- ven. Onzen besten dank eohter aan de i Secretaris, voor wat door zyn toedoen daar is tot stand ge komen. Men ontvangt daar niet alleen een prachtige som voor zijn eieren, maaT men voedert ook heel wat goedkooper door gezamenlyken aankoop van granen en andere voederartikelen. In 1907 werd door den beer L. Verscheuren te Heythuisen doorgegaan met cootroleering door valnesten van een toom Zilver-wyandoi ten. Waren de resultaten het vorig jaar minder gunstig, thans kon op vn 1 betere uitkouwen gewez n worden. Bovendien wordt aan no» zelfde siation voor ODZe i afdeeling een toom Wilte-Wyandoiten gecontroleerd, j Nadr wij ec'iter vernamen, worden er door de leden veel te weinig broedeieren gevraagd van deze uitge- I zochte leghoenders. Een uitvoerig verslag zal onze I geachte Onder-voorzitter over eenigen tijd zelf publi- I ceeren. In dit jaarverslag vermeld ik met dankbaarheid de on vangen subsidie'* van Z. N. Z. ad f 150 en v a n 1 de Provincie ad f 100. Voor deze laatste moeten we echter in het vervo g aankloppen bij den Lim- burgschen Landbnuwbond. Waar het Bestuur van dit lictinam echter de aangegeven cijfers ziet, zal bet zich in het belang der Pluimveehouderij vau ons dierbaar Liraburg ook zeker niet onbeiuigd laten. Verrassende, belangrijke, beteekenende enters, niet waar in 1903 2870900 eieren a f3.76 p. h. f108171.44 in 190/' 9020 290 eieren a f4. - p. h. 1360811.60 in slechts twee ja»r een meerderen ver koop van f252 645.16. Amersfoortsche winkeliers en neringdoen den, vrachtrijders en sjouwers, is bet niet om van te watertanden Als de eieren- verkoop ook hier eens zóo werd opgevoerd dat er jaarlijks voor f360 811.60 werd ver kocht. Welk een deel daarvan zoude niet over uw zakken verdeeld worden. En Amersfoort, dat in zijn omgeving en aan zijn spoorlijnen groote en kleine pluimvee houders bij honderden telt, zou dat zelfde, misschien nog in grootere mate, kunnen hebben, als het had: primo een ruime, doel matige eiermarkt, secundo een onder- afdeeling der V. P. N.. die ook zou krachtig en vooral zoo aanhoudend en vast houdend was opgetreden als de V. P. N. in Limburg. Amersfoortsche belanghebbenden, binnen kort zal de voor de geheele stad belangrijke murktkwestie bij den Raad in behandeling komen. Zoude Je tijd nu ook niet zijn ge komen, dat de onderafdeeling Amersfoort van de V. P. N., die reeds voor meer dan een jaar geleden a d- haesie aan het adres en plannen van» Handel en N ij verheid" be tuigde eens en spoedig uit denslof schiet en óuk eens een avond organiseerde waarin een der voormannen eer, lezing houdt en daarbij bet groote belang van eiermarkt, eiermijn en pluimveehouderij bepleit. I Zoo iets behoort toch tol den werkkring der V. P. N. En gij, eierproducnten en eierhandelaren, is de tijd ook niet voor u gekomen om een krachtig protest te laten hoorei» tegen den miserabelen en onhoudbare» toestand waarop ge nu jaren en jaren gedwongen zijt uw kostelijk product te moeten verhandelen zonder dat de stad, die gy bevoordeelde!, een enkele handreiking deed. Producenten, handelaren en neringdoenden, plaatst u in deze zoo belang r ij ke marktkwestic op den voorgrond. Het is immers in hoofdzaak uw bel ng waar »H. N." zich voor gespannen heeft. Dringt by uw vertegenwoordigers in den Raad er op aan, dat zij medewerken om le Amersfoort markten te doen inrichten, die Eroducten en menschen lokken en daardoor apitual naar hier doen stroomen. Ameisfoortsche neringdoenden wordt lid van de V. P. N.. wordt lid van de eerstdaags op te richten tuinbouw-vereeniging opdat ge daarin medezeggenschap krijgt, opdat gc kunt medestrijden om de zoo lang verwaar loosde bronnen van inkomsten te verbeteren. Immers van de grootere koopkracht van landbouwers, pluimveehouders en tuinders moeten in hoofdzaak uw zaken bloeien. Niemand beter dan gy weet het verschil aan te toonen tusschen een goeden en eon slech ten marktdag. Denkt, u den tijd eens in, dat er vier maanden lang iederen dag groentenafslag of mijn isdat tal van boeren en tuinders .iederen dag komen om te verkoopon, dus geld te ontvangen enuit te geven aan waren en behoeften voor hun bedrijf. Dat alles komt en zal zeker komen, als ge maar raedehelpt, mede strijdt, niet van verre blijft staan. Maar laat het niet blijven bij afwachten bij toekijken, protesteer, adresseert, neemt de woorden van den heer Schutte- vaer ter harte»smeed het ijzer nu het gloeiend is." De toekomst is vermeerdering der pluim veeteelt, uitbreidiog der groenten en ooftcul- tuur. Beide uitbreidingen eischen hoe ook tegengehouden, hoe ook tegengewerkt goede, ruime marktgelegenheid, mijn, af- slag. En als de Gemeente dan niet op tijd gereed is met haar marktplaatsen, dan, ja dan f Lezers, de botermijn die hier nu reeds recht van bestaan heeft is gevestigd in een particulier huis huis bij toeval midden in de sta/1 maar zoude op haar plaats zijn io een Gemeente-markthal dat woord Gemeente geeft cachet, geeft vertrouwen naar buiten voor eeü dergelijke zaak, maakt ze gemakkelijker groot. Waar zal nu de eventueel op te richten eiermijn en groentenafslag onderdak vinden? Mijn vaste overtuiging is, dat de wakkere Centraal Spoorweg Maatschappij in combi natie met d - Staatsspoor en deconcureerrende Hollandscbe IJzeren poorweg Maatschappij spoedig terreinen, of afdeelingen in hun ge bouwen, daarvoor zullen aanbieden. Zij toch weten bij ondervinding welke enorme voor deel hun het vervoer der producten van en naar mijn en afslag over huu lijnen aan brengt. En dan, wilt het bedenken, stadgenooten, dan komen en gaan de koopers en verkoopers zonder de stad gezien te heb ben kart en en wagens zullen daar stalling en koffiehuis vinden want stalling enz. zal overal in een minimum tijd daar verrijzen waar behoefte is. in welk deel der stad dan ook, 'tzij Havik of station misschien wel met magazijnen voor verpakking, enzoovoort, enznovoort, enzoovoort. En dan? Ja, dan houdt de binnenstad over zijn «markt voor allerlei of te wel rommelmarkt" en zijn op de stoepen neer gehurkte oude vrouwtjes met bosjes radijs, peterselie en worteltjes en een halt' mandje aardappels. Daarmede en met de weinig koopkrachtige bezoekers dier markten kunnen zich de talrijke café's en winkels op en om den Hol dan blij maken en hun dan o zoo sober voordeel doen. Neemt er nota vap, Amers foortsche belanghebbenden bij een bloeiende markt in de bin nenstad. Bedrijf en handel wijzigen zich met reuzenschre den en als die niet langs nieuwe wegen geleid worden, dan banen ze zich een weg maar storen zich er niet aan wat ze dan op dien weg omver werpen. J. van DER WAL KZN. De bladen, d:e geregeld de stukken over de marktbeweging overnamen, worden beleefd uitgenoodigd, ook aan dit artikel een plaats te geven. De Minister van Buitenlandsche Zaken waarschuwt in de «Staatscourant" andermaal tegen het emigreeren naar Canada. Zoolang de tegenwoordige ongunstige toestand der arbeidsmarkt daar aanhoud), worden ergeen immigranten toegelaten, di niet rechtstreeks komen uit het land hunner geboorte of ves tiging en niet aldaar gekochte rechtstreoksche plaatsbiljetten kunnen vertoonen. Tot den Ryks-cursus in vee- en vleescb- keuring, die aanstaanden Maandag te Utrecht aanvangt, zijn zeven jongelieden toegelaten. Duar is er niet éen bij uit Amersfoort waar toch te dezen opzichte zoo'n goede toekomst is weggelegd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de zilveren 5-centslukken, welke op 31 December 1907 zijn buiten omloop gesteld, alsnog gedurende de maanden Februari en Maart 1908 aan de kantoren Tan de Ontvangers der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen tot elk bedrag zullen kunnen worden ingewisseld. Een der bladen builen de stad bericht, dat „de Inkomstenbelasting te Amersfoort dit jaar met 30 pCt. zal worden verboog/I". Slecht geknipt. Bedoeld is de Grondbe lasting. Maar ook deze is niet voor allen verhoogd. Als gevolg der herziening voor de Rijks- Grond belasting, welke in 1S97 aanving en thans voor 't eerst in werking treedt, zullen ook de aanslagen voor de Gemeentelijke Straat belasting worden gewijzigd. Wie hooger is aangeslagen in de Grondbelasting tnag nu ook meer Straatgeld betalen. do «oorhoede, werd le veel in ile piten ge- hnudes om gevaarlijk te kunnen zijn, lloveii- dien moest hij ongeveer een kwartier róor tijd het veld wegens een knieongeval verlaten. Een aangeboden invaller werd uiot geacrep- teBH do rood-witten muntte niemand beprald uit. uitgezonderd Keen te als achterhtck met llmke, verre trappen steeds zyn terrein zuiverde en nooit mistrapte. Allen werkten hard en vormden een goed ^Wanneer Marin en Muiis zich wat meer op schieten toelegden en Tjassens K eiser den bal beter aan zijn voorhoede gal, zou net elftal veel versterkt worden. Scheidsrechter Drijver was zeer beslist en correct in zijn optreden, iets wat, gezien liet ruwe spel der Nyraegenaren, dubbel te waar- deeren was. Het tweede elttal van Quick wist zich Zondag op de eerste plaats te werken door hier het tweede van U. V. V. met 4—1 te slaan. II. V. C. speelde hier 1—1 gelijk tegen B. V. C. uit Du Bilteen wonderlijke uitslag als men nagaat, dat het den vorigen keer de Biltenaars op hun eigen terrein klopte met 50 en op het terrein achter «Rust oord" maar eens werd geslagen. De «Ned. Sport" vraagt of de hoek »y- spelende dames uit Amersfoort, gocombintvrd mei die uit Velp en Zutfen »op het mooie Amersfoortsche terrein" hun krachten i.n-t eens zouden willpn meten mei de Chisivick Ladies Hockey Club, die in April in ons land vier dames-wedstrijden komt spelen. Wat denken de Amersfoortsche dames daarvan? Onze lezers zullen zich herinneren, il.it de heer Van Duinen in de jongste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken een lans brak voor het gebruik van maat houdende flesschen. Als gevolg daarvan heeft de heer Van dei' Wal reeds zijn flesschenleveranciers aange schreven, er op te letten, dat hij niet- maat houdende flesschen onverbiddelijk weigert. Waarom zou ook hior niet kunnen, wat in Duitschland reeds lang bestaat. De vereeniging „Handel en Nijverheid" is heden op korter termijn dan gewoonlijk ge convoceerd voor de gewone maandvergade ring, welke aanstaanden Donderdagavond wordt gehouden, dus op 13 dezer en niet 14 Februari zooals op de convocatie staat. Zij die tevens lid zijn van de V. P. N. j zullen zeker wel uilen ter vergadering zijn, nu onder meer aan de orde komt de werking der eiermijnen. I Rij advertentie in dit nummer wordt mee gedeeld, dat tot 29 Februari nieuwe leer lingen kunnen ingeschreven voor deAmbachls- school. De vereeniging «Het Groene Kruis" telt thans bij de 1450 leden. Zou vóór de jaarvergadering, in Maart, de 1500 vol zijn? Het is nu zeker, dat «ie Vereeniging v m beoefenaars van het Nededandsche kortschrift «Groote" op 8 Juni, Tweeden Pinksterdag, hier haar Jaarvergadering houdt. Zaterdagmiddag werd daartoe te Amster dam oen vergadering gehouden, wuarby o. a. genood waren de Secretarissen van «Vreem delingenverkeer" en van «Handel en Ny ver heid". Laatstgenoemde woonde die bij. De Jaarvergadering wordt hier gehouden omdat dan tevens kan herdacht het 10-jarig bestaan van het kortschrift-Grodte. Er zal worden gehouden een wedstrijd en openbare vergelijkende proeven, terwijl na een gemeenschappelijke!» maaltijd eer» gezel lige avond do beoefenaars van het zeer mooie systeem nog wel lang zal bijeenhouden. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een bril in étui, een ceintuur, twee borstrokken en een damesringetje. Gistermiddag rond twee uur is in de Ho.-k bij «Ie Oude bfigra if plaats drijvende gevon den het lijk «'an een vermoedelijk 45-jarig man. Het is tot nu toe, niet hurkend. De 28-jarige kermisreiziger J. van der L. •lie ook hier handkarren stal, werd deswege* door I Rechtbank te IJtivr.lil veiotirlei-ld tot drie jaren gevangenisstmi, nnriei- ilirek der preventieve hechtenis. De nisch luidde drie jaar, ui r i Succes is hot kind van twen zeer eenvon- wiuitnii bleef de spunmiig ouders; ,0|b,rdinK S|,pU,eUI Ds. G. W. C. Viinderink is met mr. G. I Sybrandü te Almeloo en den heer I'. Wie- linga te Assen door het Hoofdbestuur van «Boaz" in commissie gesteld om een rapport uit te brengen over het Middelbaar ondorwijs, zoowel algemeen ontwikkelend als technisch, in het buitenland en de inrichtingen die den schakel tusschen dat onderwijs en het Lager onderwijs vormen. De heer O. J. van der Eist, mijuingenomr te Delft, is benoemd tot assistent in de delf stof- en aardkunde aan de Technische hoo- geschool aldaar. Luitenant N. G. van Gemert, thans van het regiment grenadiers en jagers, heeft bet licht doen zien een uitgebreide brochure, getiteld «Onze defensie", waarin hij behan delt de taakverdeeling tusschen leger en vloot voor Nederland en Indië, de noodige diensttijd voor «le verschillende wapens, de groutte van contingent en leger en het mo bilisatiesysteem. What 's in a letter. Niet de ofticier van gezondheid 1 klasse van het O. I. leger J. Bonk, doch zijn veel oudere collega J. C. Blonk is afgekeurd en zal den dienst met pensioen verlaten. Amersfoort is wederom aangewezen als garnizoenplaats voor Israehetisohe lotelingen, die in Maart wor«Ien ingelijfd en hun ver langen te kennen geven, in een groote gar nizoensplaats te worden ingedeeld. Van tie lichting 1908 worden in Maart uit deze Provincie ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers 44; 5e regiment infan terie 98; 4e bataljon 9e regiment infanterie 169; le en 2e bataljon van het 11e regi- ment infanterie 213; le regiment vesting, artillerie 170 en regiment genietroepen 10 lotelingen, waarvan onderscheid el ijk 15, 33, 30, 92, 70 en 15 voor korte oefening. Bij het le, 2e en 4e regiment huzaren, le en 4de regiment veld-artillerie worden uit deze provincie onderscheidenlijk 13, 19, 44, 5 en 42 lotelingen voor volledige oefe ning ingedeeld. Van 1 Mei tot 30 September worden inge deeld bij het. le regiment huzaren bier de le luitenant R. Schuursma, van de infanterie O. I. leger,en bij hetle regiment veld-artillerie hier de le luitenant K. H. Bolt, van het le regiment infanterie, beiden leerlingen der Hoogere Krijgsschool. g# Luitenant J. C. J. Kerapjps wordt gedeta cheerd bij het regiment grenadiers en jage»o. Het le regiment veld-artillerie betrekt van 29 Juni tot 11 Juli weder de Legerplaats bij Oldebroek. Volgens de nieuwe bepalingen kunnen voor benoeming tot officier bij de Landweer in aanmerking worden gebracht dienstplichtige onderofficieren der landweer, die een derge lijke vakkennis, veel ijver, een goed gedrag en voldoende beschaving bezitten. Zij, die voor zoodanige benoeming in aanmerking wenschen te komen, doen daarvan blijken door de inzending bij het Departement van Oorlog, door tusschenkomst van hun onmiii- dellijken chef, van eon tot H. M. de Koningin gericht request. VaD hen zal in den regel worden gevor derd, dat zij hebben voldaan aan het examen voor dienstdoend luitenant te velde of voor vaandrig. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd een concert op 21 Februari in Amicitia te geven door de heeren Dirk Schilfer (piano) en Gerard Hekking (violoncel). Op een prachtig droog veld behaalde het eerste elftal van het Amersfoortsche Quick Zondag te Nijmegen eindelijk weer eens een overwinning op haar nuamgenoote. Het werd hoog tijd, want het begon langximerhand op hel vorige seizoen te lijken, toen Quick van de laatste zes wedstrijden er slechts èen won. Te meer verheugt ons «leze uitslag, orndut de Nymegenaren tot nu toe /I»! eenigen zijn, die er in slaagdeD, op de Leusderbeide te winnen. Die nederlaag is nu gewroken. Van den wedstrijd valt weinig anders te zeggen, dan dat' Quick (A.) vrijwel voort durend iets, en soms veel, iu de meerder heid was. Het samenspel der mud-witten was be paalt! uitstekend, doch het schieten aller treurigst. Met wat beter schieten, had het doelpunten kunnen regenen, want bel aantal keeren dit do Nijrncegsehe achterhoede «outplayed" was, was legio. Toch was het voor het publiek wol zoo aangenaa- dat er vóór halftime niet meer gedoelpunt werd, want nu bleef de spunni er voortdurend in, vooral wanneer men aanmerking neemt, dat Quick (N.) bekend is om haar vlugge, pittige aanvallen. De Amersfoortsche achterhoede zat echter hecht genoeg in elkaar om haur doel vrij te houden, ofschoon het eenmaal zeer weinig scheelde. Van de rood-zwarlen was de doelvcrdediger, Lodebner, uitstekend, de rest dei achterhoede Nemesis werd mi/e.iii/»"" vrij goed, terwijl de voorhoede het zwakste WLmesw wer (l 'n|gep'kt. deel van het etial uitmaakte. Good sum mispel I Dut gaat er goed uilzien voor de Gflinocito over tie geheel linie zag men slechts uilen Amersfoort, die 28 dezer haar groote limd- weinig. Steenveld, de gevreesde speler uit 1 verhuringen zal houden. Immers de ver- TTit der. ooatrolE. Ie Zwartebroek, onder Barneveld, is vrouw I G. v. D op heeterdaml door RHks-veldwacht betrapt bij het stelen van kippen. Een 14-tal. van J. K., had z«) reeds ingepikt toen ze op i haar beurt door den wakkeren dienaar der

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2