Stadsnieuws. Ook stijg' vo0r Haren Prins-Gemaal Een bêe ten hemel heen niijv* onz' Oranje-Koningin Met Prins eu volk steeds een. Ja, zelfs in tijden, droef en bang. Weerklink' aan allen kant Bewaar de Koningin, den Prins En volk en Vaderland. P.S. Bladen die dit bericht niet ontvingen, worden verzocht, het. over te nemen. BETAAL TOCH UW REKENINGEN! Wij lezen in het sDagbl. v. Nbr." Gisteren ontmoetten we een grossier «Slechte tijden tegenwoordig, klaagde hij, er is geen geld binnen te krijgen. Alle wissels komen terug." Vandaag kwam er een winkelier op ons bureau en die verklaarde ons dat terugzen den der wissels als volgt »Nu ben ik heel den morgen per fiets mijn klanten af geweest om kwitanties te innen. En weel ge, hoeveel ik gebeurd heb?" «Nu?" „Eén rijksdaalder". #En voor hoeveel gulden kwitanties hadt u op zak?" «Voor vier honderd tachtig gulden Voor f4 0 kwitanties had hij gepresen teerd en éen pooveren rijksdaalder mee naar huis gebracht. Straks komen bij hem de wissels weer. Betalen rr.et schuldvorderingen op zijn klan ten kan hij niet. Daar is geld voor noodig. En omdat bij nog crediet heeft, kan hij geld leenen tegen 5 of zelfs 6 pet. De toestand wordt voor onze winkeliers zeer moeilijk. Eu wij zouden er niet over schrijven, als wij niet overtuigd waren, dat er i:i dezen zooveel kwade wil in het spel is. Tal van staaltjes worden ons genoemd van onhandelbare klanten, die toch meteen beetje goeden wil wel zouden kunnen beta len, doch 't nu eenvoudig verdraaien. Zoo vertelde onze bezoeker van heden, dat een dame 't vorig jaar bij hem had ge kocht voor 'n onnoozele twee gulden goed. Januari zendt de winkelier de rekening. Den 1 Februari een advies, d. w. z. een beleefde aankondiging dat in den loop der maand over bei bedrag zal worden beschikt. Alsof 't een wissel van f 500 gold. Vanmorgen wordt de kwitantie aangebo den en daar hadt ge mevrouw moeten hoo- ren. Meen je, dat ik met het geld er vandoor zal gaan. Brutale man, wat Jeuk je wel? Ik zal betalen als 't mij belieft; adieu. Winkelier hoed af dag mevrouw. Op straat is bij gaan twijfelen of hij om een aalmoes van twee gulden had gebed ld, of het geld had gevorderd, dat hem rechtens toekomt. Inderdaad, zóo uit-de-hoogte treden som mige schuldenaren op, dat de schuldeiscber wel in de war raken moet. Want ofschoon van nature beleefd, bij 't onderdanige af, is toch de winkelier, die crediet geeft, vooral hij, die 't langer schenkt dan gebruikelijk is, de man, «lie een dienst bewijst aan den schuldenaar. Dezen voelen dat echter maar heel zelden, vragen bijna nooit om uitstel, meeiieu in den regel volkomen gerecmigd te zyu den man, die zijn geld vraagt, zonder eenigen beleefdheidsvorm de deur te wijzen. Over het algemeen moet het besef verle vendigd, dat de winkelier recht heeft op zijn geld en dat men niet het recht heeft de betaling van wettige schulden uit te stellen. Vooral nu niet, in dezen tijd van geldschaarsch- te. Nu vooral moet ieder, die het ten minste kan, ten spoedigste zijn Nieuwjaarsrekenin gen betalen. Want het is een heel slecht jaar geweest voor ieder, die handel drijft en wij meuscheri zijn op de wereld om elkander door de moeilijkheden heen te helpen. Dus niet uit slordigheid, sleur of, wat er ger is, uit kwaden wil de rekeningen onvol daan gelaten. Zooals 't tegenwoordig gaat, is 't immers te bar: met 1480 aan kwitanties uitgaan en éon enkelen rijksdaalder ontvang n. In de kerken werden Zondag dankgebeden uitgesproken over de» gelukkigen afloop der aanrijding van bet rijtuig waarin fj. il. de Koningin en Z. K. H. de Prins waren gezeten. Te Rotterdam werd in een der kerken een bankbiljet van f1000 gecollecteerd uit dank baarheid voor den gelukkigen afloop van dit ongeval. Mocht dit voorbeeld, zy 'tdan ook in 't klein, navolging vinden bij de bazar voor de nieuwe kerk bier, welke hedenavond half acht aanvangt en morgen en Donderdag van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur wordt gehouden. Het zij nogmaals gezegd, dat" de prijs der artikelen niemand behoeft :e weerhouden, te koopen. Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht hebben de Gemeentebesturen van hun gewest uitgenooJigd om, in verband met het bepaalde by art. 4 Ier Wet van 28 December 1907, S 234, tijdig over te gaan tot de herziening der alaris-regelingen voor de Hoofden en onderwijzers aan de openbare Lagere scholen en het daartoe betrekkelijke besluit vóór 1 Augustus as. ter goedkeuring aan bun college te willen inzenden. Ook door het Hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers-Genootschap is een adres met Memorie van toelichting aan alle Gedepu teerde Staten verzonden. Er wordt in aaugedrongen op twee zaken le. het minimum worde alleen betaald in Gemeenten, die financieel zoo zwak zijn, dat ze niet meer kunnen betalen 2e het hoogere Rijks-subsidie kome geheel ten bate voor ile onderwijzers, öok in de Gemeenten, die reeds boven het minimum waren. De gronden hiervoor berusten op uitspra ken van Regeering en Volksvertegenwoor diging bij de behandeling van het wetsont werp. Van de loteliogen der lichting 1908 zullen uit de Provincie Utrecht 15 worden bestemd voor de zee-militie. De tram vervoerde in Februari 8390 be talende passagiers, tegen 5364 in de zelfde maand van 1907. De opbrengst der passage was 1431.05, tegen f 392.827-, in 1907. De opbrengst per dagkiloraeter was f 13.31, tegen f 11.66 in Sprokkelmaand 1907. Het stuiverstarief pakt dus wel. Uit den regenmeter werd in Februari na 10 regendagen afgetapt 46.7 m.M. neerslag. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in Februari ingelegd bij de Rijks Postspaar bank f 43 273.4672 en daaruit teruggevraagd f36 674.167,. Het laatste door het kantoor uitgegeven buekje draagt het nummer 13 675. De heer G. Dekker heeft heden zijn werk zaamheden ter Gemeente-secretarie hervat. De heer A. Jansen, de nieuwbenoemde boschbaas op aBirkhoven", is gister in func tie getreden. Voor stroopers zij hieraan toegevoegd, dat hij is gecontinueerd als onbezoldigd Rijks veldwachter. De heer Z. Stokvis, leeraar aan het Gym nasium en de floogere Burgerschool, is ge steld ter beschikking van deu Gouverneur- generaal van Ned. Indië om te worden benoemd tot leeraar bij het Middelbaar ouderwijs daar te lande. De N. V. voorheen J. van Volienhoven heeft aangekocht de stoommalerij aan Ter- schuur, hij Nijkerk. Architect W. Salomons, die een dubbel woonhuis aan den Veenhuizerweg te Soest aankocht, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat alle kastplanken benevens een zolder uit de bijbehoorende schuur en andere houtwaren zijn verdwenen. Vermoe delijk zijn ze door den vorigen eigenaar bij de verknoping mede verkocht. De heer J. Henri Leinweber, Ontvanger der Gemeente Wageningeu, is bij enkele eandi- daalsstelliug herbenoemd tot Bestuurslid van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. De officier van gezondheid 2e klasse A. Kampman is met ingang van gister voor onbepaalde» tijd gedetacheerd, van het Mili tair hospitaal te Utrecht bij dat te Amers foort. De correspondent te Ede van het „Hdbld. schreef Zaterdag aan dat blad: De 5e batterij van het 4e regiment veld artillerie trok hedenmiddag het nieuwe gatrti- zoen Ede binnen. Nadat de regiments-comman dant, de kolonel Oolgaart, $die vergezeld van alle officieren der artillerie en den luit.-kolnnel Donner, comrnandeerend officier der infanterie, de batterij was te geraoet gereden en deze te Scherpenzeel had geïn specteerd, plaatsten de officieren zich aan het hoofd der colonne en kwam men om half vier in de kazerne aan. Officeele plechtigheden vau de zijde der bur gerij hadden niet plaats; wel had het dorp, vooral de hoofdstraat (Grootestraat) gevlagd. In de kazerne werd eerewijn geschonken en werden de nieuw aangekomen officieren officieel ontvangen. De numismatische verzameling van het Oudheidkundig museum »FIehite" is verrijkt met een gildepenning van den Amersfoori- schen Sint Joris-doelen, aangekocht uit do collectie-Speelman. Het Bestuur van liet Amersfoortsch syni- plioriie-orkest «Jubal" is thans saamgesteld als volgt: H. S. Valkenburg, Voorzitter; G. J. Slothouwer, Onder-Voorzitter; VV. C. Ooster- rnan, Secretaris; J. van Dorssen, Penning meester en J. A. Schoterman, Bibliothecaris. Ook de volksavond van de Ainersfoorlsche Toynbee-veiveniging «Ons Huis", Zondag avond in de groote zaal van do Sociëteit «Vereenigiug" gegeven, heeft zich mogen verheugen in een druk bezoek. De zangnummers, voor dameskoor, terzet en solo echt goed gekozen, mooie Hol- landsclie liederen van Richard Hull, Oathai ma van Rennes, Bert,ha Koopman, M. Brandts Buijs, Philip Loots en H. van Tussenbroek en de bevattelijke nummers voor piano viool en de muzikale voordrachten "Hot schoorsteenvegertje" en »De gouden bruiloft" werden met groote aandacht aangehoord en de medewerkenden kunnen er zich verzekerd van bobden hun auditorium een zeeraauge- namen avond te hebben verschaft. De heeren Alberts hebben de groote zaal van „Amicitia" besproken voor begin, vol gende maand en zuilen ook hier de stad in verrukking brengen bet hun phono-biograaf, tot dusver hun nieuwste nieuwtje, waarvan het jongste nummer der „Wereldkroniek" zoo veel goeds weer /egt. Donderdagavond treedt Sada Yacco op in in den schouwburg te Hilversum in «Les trois soeurs" en «Miaulernent de chats". Vau tooneel gesproken; 't gaat er bij de «Ko ninklijke" bedenkelijk uitzien. Chrispijn, Laroche, Kreeft gaan weg en nu komt óok het bericht, dat Emma Morel naar Itldië gaat. De heer G. 0. <le Jager behaalde met 43 houten den 14de» prijs personeel in liet groot internationaal kegelconcours in café Nieman te Amsterdam; de le prijs werd behaald met 49 punten. Door de overwinning 32, welke Quick Zondag op Vitesse behaalde, zijn de Arners- foorters er eindelijk zeker van, niet op de laatste plaats te komen. Was het eerste begin der competitie zoodanig, dat er veel van de rood witten werd verwacht, later begon het elfial danig af te takelen en moest er ten laatste zeer hard gewerkt worden om het gevaarlijke plaatsje te ontkomen. Wel werden zij ditmaal door Vitesse danig geholpen, doordat de Arnhemmers eerstens met tien man kwamen on verder onder die tien nog eenige invallers hadden. Ook Quick speelde, door plotseling wegblijven van Schaap vóór de rust met een man minder, terwijl later J. Tjassens Keizer, die in de haast werd gehaald, bet elftal kwam versterken. Laks en slecht werd er begonnen mistrap- pen en «centeren" naar een speler der tegenpartij was niet van de lucht. De Arnhemmers krijgen 't eerst het vuur er wat in, maar het herhaaldelijk ofside staan van huu linksbuiten brak menigen goedondernomen aanval. Het eerste succes is dan ook voor deg as ten, wanneer Van Goethem, bij het weg werken van de bal, deze tegen Witkop aantrapt, waardoor het leder toch in het net terechtkomt. Geen minuut later is de stand door een met veel fraaier doelpunt weer gelijk, liet te dicht op doel staan van de Arnhemsche achterback leek ons de onmiddellijke oor zaak. Vitesse houdt goed vol en weet kort vóór rust de leiding te nemen. Dnaroa treden onze stadgenooten meer op de voorgrond, ofschoon door onvoldoend werken der halfback linie, de b.ack-Keetell en Coeneo, vrij veel werk krijgen. Veel kans wordt echter niet gegevenwe herinneren ons niet, dat de Amersfoortsche doelverde- diger een moeilijke bal le behandelen kreeg. Aan den anderen kant was het heel wat drukker en had de achterhoede moeite den aanval te keoren; echter maakte hard wer ken van Koezen en Van Laar, dat scoren niet gemakkelijk was. Het voorhoedespel der roodwitten werd echter langzamerhand meer doordringend, zoodat doelpunten niet langer kon uitblijven. Tot tweemaal toe wordt Ras gepasseerd, waarvan eens door middel van een verre boogbal van den linkerwing, die hij blijkbaar verkeerd beoordeelde. Dan is het einde spoedig daar en zijn de Amersfoorters weer een paar punten rijker. Hulde moet gebracht worden aan het vol houden der gasten, die van de wedstrijd maakten wat er onder de gegeven omstan digheden van te maken was. Van de achter spelers zeiden we reeds het een en ander. Vóór werd het gemis van een vijfden speler zwaar gevoeld, terwijl ook Witkop zich niet geheel kon geven. Van Laar was wel de beste, terwijl ook Laan en Veouhuijzen blijk gaven verstand van samenspel ie hebben. Aan doorzettingsvermogen ontbrak hun nog heel wat. Wat van het spel der gastheeren te zeggen? Waarom was do halfbacklinie zoo zwak Wij weten het niet. Wel was Var. Goor bijvoorbeeld na de rust als centerlmlf heel wat beter dan op zijn plaats als winghalfer voor, maar toch had hij geen succes evenredig aan zijn verbazend hard werken. Een volgend maal beter, middenliniejullie kunwn best, maar ge hadt blijkbaar een slechten dag. De backs waren goed, terwijl Van Goethem niet gaf wat we van hem gewend zijn. De voorhoudt! gal' reden tot voldoening. Gentis en Muijs werkten hard en dat zegt veeldan zijn die twee beslist gevaarlijk. Onze opmerking van de vorige week schijnt geholpen te hebbenzij rehabiliteerden zich volkomen. Ook De Stoppelaar moet genoemd wordenrechtsbuiten spelen kan hij echter niet moer. Als rechts-inside ging het, na do rust althans, veel beter. Drijver was meer dan voldoende; wo zii en hem echter nog kort geleden beter scheids rechteren. Ter herinnering aan de spelers nog, jat de naam van het spel «voetbal' is. .Vlet de voeten en niet tnet de h a n d e n uient de bal bewerkt te worden. In de eerste ronde van den schoolwedst .jd, Zaterdag te Utrecht gespeeld, sloeg het •■II- tal der Hoogere Burgerschool hier dat der gemeentelijke Hoogere Burgerschool teUtreclit met 2 1. Slechts 6en onderwerp zal op het 5e Mid denstands-congres, in Juli van dit jaar te Dordrecht te houden, in behandeling worden genomen, ril. vakopleiding voor den Midden stand. Reeds is een uitvoerig praeadvivan den heer J. N. Hendrix hierover verschenen en aan de leden toegezonden, benevens de ad viezen van verschillende veroenigingen. Ter perse is het proeadvies over het zelfde on- dorworij van dr. D. Bos, te Winschoten. Onder voorzitting van mevrouw L. Bianchi- Thies werd Donderdagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond de Jaarvergadering der Maria-vereeniging voor drankbestrij ling gehouden. Mej. C. D. Th. Weitors, le Seerelares, bracht het Jaarverslag uit, dat alleszins gun stig kon luiden. Het ledental bedraagt thans 180, waaronder 38 geheel-onthouders, legen 19 in 1906. Mej. A. H. G. Frans, Penningmeesters, kon rapporteeren, dat bij een ontvangst van f275.3472 er een batig slot was van f50.74. Mevrouw Bianchi werd herkozen tot Pre sidente en mejuffrouw E. L. M. Sinuige tot 2e Secretares. Hierna las mevrouw Steenhoff-Smolders, uit Utrecht, een viertal legenden op L'ui'is- telijk gebied en zegde een door haar gedicht sonnet op de Heilige stede te Heiloo, Het Bestuur der Tuberculose-vereeniging te Lochem heeft aan de aannemers aldaar een schrijven gericht om hun opmerkzaam te maken op het wonschelijke om, iu 'iet belang van de gezondheid der bewoners, de slaapkamers steeds zooveel mogelijk het Zuiden te bouwen, on in geeu geval op het Noorden. Kau dit voor den gezonde eeu waarborg zijn om gezond te blijven, bij ziekte behoort het, naast geneeskundige behandeliug eu goede voeding, lot een der eerste voorwaar den om te herstellen. Is dit wellicht ook een wenk voor Amers foort? Bij de gister ter Provinciale griffie gehou den aanbesteding voor het beplanten van de Rijkswegen van de grens tusschen de Pro vinciën Utrecht, Noord-Holland en Zuid- Holland en dien van Utrecht naar Amersfoort kwamen slechts vier biljetten in. Laagste inschrijver was de hoer .1. J. Majoor, te Bussum, voor f1194. De hoogste nschrijver hesomde f2207.43. De raming bedroeg f1600. Gegund onder hot gewone voorbehoud. De aanbesteding voor verbouwing en her stelling op «Birkhoven" zal 23 Maart pl lats hebben. Het werk moet uiterlijk 27 Juni gereed zijn. Men verzoekt ons het volgende op te nemen De hoofd-commissaris van politie te 'sGra- venhage waarschuwt voorzichtig te zijn met het aanknoopen van handelsrelatiën met A. Tii. van Bleijswijk, Bakkerstraat 176, H. Miri- dermu.'j, Faickstraat 17, li. L, de Zwaan, I. J. van Heijningun an D. Okerman,allen Van Limburg Stirurostraat 55a, H. Pronk, Van der Verinestraat 116, en A. van Lier, Van Ravesieijnstruat 3, allen te 's Gravenbage. Zij schrijven veelal op adverteutiën waar iets te koop of ter overname wordt aange boden eu kotnen dun hun verplichtingen niet nu. Vele klachten komen tegen deze personen in, die dikwijls ook andere namen en adres sen aannemen. In de afgeloopon maan 1 zijn niet minde1' dan acht processen-verbaal opgemaakt we- gens overtreding van hel Reglement op de hondenwagens. De Rechtbank te Utrecht heeft vrijgespro ken G. N. on J. K., uit Eemnes, verdacht van tnuineed, tegen wie deswege negen maanden gevangenisstraf was geëischt. Al «at opgewonden is, loopt af; met of zonder lawaai. XJit den omtrek. Uit liet jaarverslag der Gezondheids-com missie voor Baarn, c. a., over 1907 blijkt, dat de algemeeno gezondheidstoestand der Gemeenten, waarover de commissie baar i OQidsveld uitstrekt, geen aanleiding gaf int bijzondere opmerkingen. Te f •est is diphtheric vrijwel inheemscli; onderzodrngen gedaan om de ooiza.-.k hiervan opt< -noren werden niet mot guustigen uilslag bekroond.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2