BIJVOEGSEL Tweede Blad. Stadsnieuws. tw>hnnr<*n<ta bij de Amersfportscbe Courant van DINSDAG 31 MAART 1908 uitgave firma A. H. van CLEEFF^^ Ook in de R. K. kerken hier ter stede we.d Zo.nlug gecollecteerd voor een hulde blijk, dat men 18 December den Paus wil aanbieden ter gelegenheid vun zijn gouden priesterfeest. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad wordt gebracht van 21 tot 25 April. Het zul morgen 25 jaar geleden zijn, dat de pukkel post werd ingevoerd over het geheele Rijk, ten gevolge waarvan ook het briefport werd gereduceerd op 5 cent. Van doorgaans welingelichte zijde wordt ons meegedeeld, «lat noogot vormoedelqk nog vóór den aanstaanden winterdienst de gasverlichting in de gebóuwen van het spoorweg-station zal worden vervangen door elect risch licht, dat, gelqk men weet, op het stations-emplacement reeds lang in gebruik ts. De heer H. van Eek behaalde met loi het eind-diploma vun de Rqks-tuinbouw- wioterscbool te Aalsmeer. Van de Chr. normaallessen zyn bevorderd van de 1« naar de 2e klasse: M. Bos Jr., G. H. Gran, M. L. Grau, H. van der Meij, F. N. van Kuyk, A. C. Meiners, M. J.Nieu- wenhuizen, M. H. Oosterveen en J. vau Vliet; van do 2de naar de 3de klasseH. van Aller, A. Baljet, A. Boersma, A. C. Feringa, C. C. Fi'ögor, J. II. den Hengst, A. Kraan en K. Schuil en van de 3de naar de 4de klasseA. J. van Hardeveld, Joh. Harmsen en B. van In de eind-exum-n-co .missie voor de Hoogers Burgeescbolen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht ziju benoemdtol lid en Voorzitter de beer G. J. Buys. Direc teur der Hoogere Burgerschool te Amers foort, en tot leden de hoeren: A. M. Kerk- kamp. H. Oorver, dr. Th. Weevers, dr. E.l. Bouiiiet', F. Wesseling, S. de Vries, 1. M. J. Hoog, B- D. Best, A. P. H. J. m- Weezei En-ens, allen leeruren aan de gemeentelijke Hoogere- Burgerschool te Amersfoort; dr. H. P. Jonkman, Directeur, en dr. P. van Mounk, dr. L. J Hoorweg, dr. J. E. Enklaar, D. Anton, W. Pik, dr. G. van der Waals, all.-n leeraren van de Rijks Hoogere Burger school te Utrecht; dr. J. W. Dover Jzn., Directeur, en dr. A. Kylstra, J. A. Th. Lu blink Weddik, dr. J. A. Vreeswijk, M. ten Bouwhuis, dr. A. J. van der Meulen, J. J. Meder, F. P. Visser, mr. P. H. G. Dop, allen leeraren aan de Gemeentelijke Hoogere Bur- school te Utrecht; D. H. te Wechel, leeraar aan de K. H. B. S. te Wageningen, C. J. de Bruyn Kops, leeraar aan de H. B. S. te Deventer, U. J. Verkozen, leeraar aan de H. B. 8. te Kampen, eo A. Dolk, leeraar aan de H. B. S. te Zu feu. Het mondeling examen word', weder hier afgenomen. Extrani moeten zich voor April aanmel den bij den V ooizttter. Door den Minister van Oorlog is nader bepaald, dat de 22U0 miliciens die zich voor het vrijwillig verblijf onder de wapenen tot versterkiog van het blijvend gedeelte hebben aangemeld, eerst op 4 April in plaats van op 1 April onder de wapenen behoeven te komen. In het geheel meldden zich 3 *79 aan. Dv datum van vortrek blijft bepaald op 25 Juli en de premie blij tl onverminderd. Zie nog Laatste berichten. De heer A. L. Vursluys heeft byzonder fraaie reproducties gemaakt van belangrijke prenten en teekeningtn van 's Rijks-prenten kabinet te Amsterdam, welke met eenkoite toelichting vun de hand des heereti J. Pi:, van dar Keilen Dz., ussisteut aan dat kabi net, werden uitgegeven. H. M. de Koiiiiigin-Moeder heeft deze uitgaaf mei II. 1). int. ek'-iiiug vereerd. Over de tentoom telling van schilderijen en teekenlngen van den heer H. J. Wolter, welke tot 22 April in den kunsthandel van den beer C. M. vun Gogh aan de Keizers gracht te Amsterdam wordt gehouden, schrijft mr. J. Knllf in het »Hdhld.": Heldere kleuren, zoo en frischh.id zijn er in het werk van d- n jongen schilder II. J. Wolter, dat bij Van Gogh teu toon gesteld ia. Zoo op het eerste gezicht iniutkt dit werk een aange name» -ndruk. Keelemaaf stand houdt die indruk niet. Gaat men analyseeren, dan komt men tot de oonolu- I sie, dat veel van deze landschappen knappe I gedeelten bevatten, maar wel uog wat leeg zijn dat er ook doode plekken zijn, op zoowat elk stuk op no. 1, het groote Rijnstuk, bijv. do zandige kanten langs net gras; op no. 10, het Wintergezicht te Laren, het gtoote dakop no. 17. het heldere, zonnige grachtje te Amersfoort, het smalle roode dak, enz. dat do verf behan deling dikwijls wat zwaar is, de kleur bijv. van helverlichte boomkanten tegen blauwige schaduw aan(no. 1) wat minder fyner zijn hier dingen in, die men tegenwoordig in het buiten land, o.a. in Duitschland, dikwijls vindt, eon zekere kleurkracht, waarbij kleurgevoeligheid wel eens ontbreekt, iets wat by dezen schilder aan zijn gedeeltelijk Vlaairsche opleiding kan liggen. „Maar ook terwijl men dit vaststelt, blijft het meeste toch wel sympathiek werk, door den risschen kijk op de dingen, het flinke opzetten an de kleur, het knappe weergeven van de werkelijkheid. Een schilder als Wolter, die brokjes verlichte huizen als het kleine uitbouwtie boven het water en zijn omgeving op no. 17, Grachtje te Amersfoort; het lichte linker hoekje op no. 22, De Rijn bjj Rheneade zon op het groote no. 4, Maartsche sneeuw, zoo sterk weer geeft, is een man die iets kan. Als hij maar jlijft werken in het idee, dat een kunstwerk ten slotte iets persoonlijk-gevoeligs moet geven, een werk, waarin wij den kunstenaar zelr kun- zoeken en vinden, dan kunnen wij van hem goed werk yerwaohten. Met zeer veel genoegen woonden we Zaterdagavond bij bet bal, dat de beer J. de Lange iu «De Vereeniging" gaf voor zjjn leerlingen en oud-leerlingen. In zeer grooten getale waren ze opge komen en met zeer groote nauwkeurigheid voerden ze de oudere eu ook de allernieuw ste dansen uit op de tonen van een uitste kend oikesje. Alles naar den aard. Duidelijk was het te zien dat, waar de jongste leerlingen 't nog maar hadden gebracht tot correcte passen, die, welke reeds meer cursussen hadden meegemaakt, ook elegance hadden leeren paren aan het nauwkeurige. Een allerliefst meisje bood den zeer ge- zienen leeraar met een aardige toespraak nog wel in dichtvorm, een mooie koperen cnchepot aan. Wat zullen de kleine danseuses en dan seurs heerlijk geslapen, de grooteren prettig gedroomd hebben. lederen avond een programma te geven dat ieder bevredigt en waarop de stamgasten want die hebben ze overal— weer iets nieuws zien, is een zeer moeilijke taak; maar toch verstaan de gebroeders Alberts deze kunst uitstekend. Al wat zij te zien geven, is mooi, is uieuw, merkwaardig en van begin tot bet eind voor ieder geschikt en vol afwisseling. Vroo- lijke tooneeltjes en treffende afbeeldingen volgen elkaar iu juiste keuze op en niets wordt vertoond wat niet door ledcrmag worden gezien. Een der belaugrijkste en tevens leerzaam ste nummers is wel dat, waarin een kykje wordt gegeven in het intieme familie-leven der vogels. Welk een geduld en welk een behendigdeid is er noodig geweest om zoo de schuwe vogels te lotografeereD, terwyl zij af en aan vliegen om hun jongen voedsel te brengen of terwyl het mannetje zijn broe dend wijfje verzorgt. Vooral prachtig is de sperwer bij zijn jongen. Voor natuur liefhebbers is dit nummer alleen een gang naar »Amicitia" overwaard. Naast de mannen-za gvereeniglng, die weldra baar eerste epenbare uitvoering zal 1 geven, wordt hier nu ook een dames-zang- vereeniging opgericht. En de zangvereeniging van «Toonkunst" Mr. G. J. Sybrandy zal half April weer hier optreden in een openbare vergaleringjmat debat, uitgaande van de anti-revolutionnaire propaganda-club »Groen van Prinsterer". Het Bestuur der Patroons-vereeniging «Boaz" beeft de funciën als volgt verdeeld J. R. van 't Hof, Voorzitter; H. Koning, Under-voorzitterJ. Klink, le Secretaris; E. J. van Ommen, 2e Secretaris; W. van Genderen, te Penningmeester B. Ruitenberg Hz., 2e Penningmeester; J. Wildeman,Com missaris, In de Donderdagavond in „Ons Huis" gehouden vergadering van aandeelhouders in de N. V. „Volkshuisvesting" werd het volgende verslag uitgebracht door den Secretaris, den heer J. C. van der Meer Ia 1907, tengevolge van de bestaande geld- crisis, voor een groot aantal menschen een onrustig en ongelukkig jaar geweest, voor deze vereeniging ging het even kalm voorbij als zijn beide voorgangers. In zooverre alleen deed zich ook zijn invloed aan „Volkshuisvesting" gevoelen, dat, door de BchBar8chheid van het geld, geen enkel aandeel, werd geplaatst; er is nog f 20 000 in porteteuillen Over de verhuring der woningen beebiat geag, reden tot klagen. Er kwamen in 1907 nit onze de oogheelkundige kliniek van hetBuitengaathui» te Amsterdam om daar geopereerd te worden. Men hoopte daardoor het eene oog, dat zeer achteruitging, wat te kunnen verbeteren; het andere mist zij. De operatie had echter, tot aller groote teleurstelling, niet het gewenschte resultaat. Onze afdeeling hield iu het najaar een k.eine tentoonstelling van voorwerpen, vervaardigd dóór enkelen harer blinden. Gelukkig waB er vrij veel belangatelling, zóo zelfs, dat niet alleen alle voorwerpen verkocht, maar er ook vele nabestellingen gedaan werden zoodat er aanleiding bestaat, dit jaar weder zoo'n tentoonstellinkje te houden. Aan het verslag der Penningmeesteres, mej. C. Uylenoerg, zy ontleend, dat de Inkomsten bedroegen aan: saldo f22011/,, rente legaat Hoefhamer f160, contributiën f89.37'/,, gift N. N. f5.— totaal f276.39; en de Uitgaven: verpleegden en onderhoudskosten f224.68 en quotum Hoofdbestuur f 17.87'/, totaal dus f242.51'/,. Er is dus een batig saldo van f 33.83%. Vrydagavond hield de afdeeling Gooi en Eemland van de Ned. Vereeniging tot bescher ming van dieren baar jaarlijksche algemeene vergadering in het „Hof van Holland" te Hil versum. De Voorzitter, de heei A. J. Bicker Caarton, uit Baarn, bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer J. C. van der Veen, die voor de oprichting der afdeeling tot zijn dood, Secretaris was. Een noemden dood van den heer Van der Veen een bijDaonherstel j baar verlies voor de afdeeling. In de plaats van den heer Van der Veen is 62 woningen 19 verhuizingen voer, welke on tot Secretaris benoemd de heer J. K. van de nil matron hmir rtartan rtarvan Da nnino-ftVOrdfirH*) Wall ta Raam Bij advertentie in dit nummer wordt bericht, dat de tentoonstelling van werk stukkeu der leerlingen van de Ambachtsschool kosteloos te bezichtigen is aanstaanden' Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 10 tot 1, van 2 tot 5 en van 6 tot 8 en Zondag vaD 10 tot 1 en van 2 tot 5. De Militaire sport vereeniging zal op 23 e i 24 April b\j Amersfoort weder wedstrij den doen houden. En nu zoetjesaan rijf eesten op «Birkhoven Het tweede elftal van Quick heeft het dan toch gewaagd, Zondag niet vier invallers naar Utrecht te gaan om zich te meten met het tweede van U. V. V., met dit gevolg dan ook dat het met 0 2 is geslagen door de Utrechtschfl club en meteen zijn kans op liet kampioenschap heeft verspeeld. Dank zij den uitneraenden doel verdediger van Quick en het ilmke werken vau haar achterhoede ging de rust in met 0 0, doch bijna onmiddellijk na rust plaatste U. V. V'. de twee doelpunten keihard. In den België-Heiland-wedstrijd, Zondag te Antwerpen gespeeld, zegevierde het Neder- laodsche elftal met 4—1, De jongelui uit Amersfoort, die den span ne ndeu wedstrijd bijwoonden, hebben eens kunnen zien hoeveel belaogstelling onze Zuidelijke buren voor voetbal hebben. Er waren bij de 5000(vijfdu izend) toeschou wers. Den 26 April komen de Belgen te Rotter dam speten tegen liet Nederlandsche elftal. H. V. Cs tweede sloeg Zondag hier op eigeu terrein G. V. V., uit Utrecht, met 3 2. 58 weken huur deden derven. De oningevorderde huurschuld bedroeg op 31 December f 42.38'/,, waarvan waarschijnlijk slechts f 17.45 zal kunnen worden geïnd. In totaal valt 2.1 pCt. huurderving in 1907 te constateeren, tegen 3 pCt. in 1906, 6 pCt. in 1905, 3 pCt. in 1904, 12 pCt. in 1903. De omstandigheid, dat de wegen jaarlijks van slechter conditie worden, kon in de toekomst wel eens van ongunstigen invloed zijn op de verhuringen. Bij de goede zorgen, die ods Gemeentebestuur voor het onderhoud der wegen heeft, mogen we echter hopen, dat ook die, waaraan onze woningen liggen, spoedig eens aan de beurt zullen komen voor klinkerbestrating of het maken van trottoirs. In het Bestuur der vereeniging kwam geen veranderingmej. E. Middelburg en de heer I. I Hooykaas, die aan de beurt van aftreding waren 1 werden herkozen en namen hun benoeming aan. Aan huren en pachten werd op het hoofd „Exploitatierekening" ontvangen f 5994.65s, tegen f 6092.76s in 1906, en f 5848.07 in 1905, terwyl de lasten op de zelfde rekening hebben bedragen f 1481.44s, tegen f 1554.50 in 1906 en f 1129.13, in 1905. Om aan aandeelhouders een overzicht te gev6n uit welke onderdeelen deze betrekkelijk hooge post van uitgaven bestaat, volge hier een speci ficatie der kosten van exploitatie grondbelasting f 294 55s, straatbdlasting f 79.87s brandaesurantie f66.03, waterleiding f 381.24. schoorsteenvegen f 25.20, slootui tgraven f 11.10, huizen reinigen f 3.05 kleine reparatiën f 67.34s, schilderwerk f 384.00, siuidswerk f 16.10, lood- gipterswerk f 39.23, metsel en timmerwerk f 111.59 en diversen f 2.14 toiaal f 1481.44s. Van de hypothecaire schuld werd f 999.91 afgelost, terwijl aan dividend werd betaald f 1820.50, zoodat van vorige jaren nog f218.26 onafgehaald dividend te voldoen blijft. Op de onroerende goederen werd f 1055.02s afgeschreven, waardoor de woningen met schuur tjes en onbebouwde terreinen nu een balans waarde hebben van f 100 680.32 Het reservefonds bedruagt thans f 3585.23s en bestmd op 31 December 1907 uit: een perceel in de Mooijerstraat f 150.00,Een aandeel Volks huisvesting f 50.00, f 400 certificaten N. W. S. 21/j ad 74'/l6 f 297.25, f 600 oerfificaten N. W. S. 3 °/o ad 90Vs 1 540.75, f2000 obligatiën Gemeente Rotterdam 2ad 94% f 1880 en contanten f 417.23; totaal f 3535.23s In den loop van het jaar werden, overeen komstig art. 2b der Statuten, pogingen in hst werk gesteld om eenige slechte woningen aan te koopen, teneinde die te amoveeren of te ver bouwen, doeh die pogingen werden niet met goeden uitslag bekroond. Zooals uit de Winst- en verliesrekening blijkt, kan over 1907 aan de aandeelhouders weder ten dividend van 3 worden uitgekeerd. Het Jaarverslag en de winst- en verliesrekening werden onveranderd goedgekeurd. Als Bestuursleden werden herkozen de heeren H. C. van Dato en D. Gerritsen, periodiek aftredend. Tot leden der commissie tot nazien der rekening over 1908 werden gekozen de heeren J. 0. J. Fels Rijcken, J. W. Middelburg en T. Sanders tot hun plaatsvervangers, de heenn J. van der Plank, J. van Vollennoven en W. Wolfï. De afdeeling Amersfoort en omstreken der Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zyn koloniën hield Donderdagmiddag haai Jaarvergadering ten Raadhuize onder voorzitting van den heer W. A. van den Bovenkamp. Aan het Jaarverslag, uitgebracht door de Serretares, mej. M. Knottenbelt, zij bet volgende ontleend. Het jaar 1907 bracht geen verandering in het Bestuur. De zorgen voor eene vervoegde in de Prins Alexander-etichting, te Bonnekom, heeft het Bestuur trachten over te dragen pan de afdeeling Utrecht, daar de ouders der kleine naar die plaat-i zijn verhuisd. Deze afieeling kon echter, wegens den slechten finuncieelon toestand, die zoig niet overnemen. Ons Bestuur wendde zich daarop tot het Burgelijk Armbestuur van Utrecht, dat zich bereid verklaarde, tot wederopzoggenB gedeeltelijk bij to dragen in de verpleegkosten. Eene verpleegde in net Instituut voor blinden te Amsterdam was gedurende eenige weken in Walt, te Baarn. Na deze mededeeling bracht de Secretaris bet Jaarverslag uit. Daaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar 111 leden van de lijst moesten worden afgevoerd wegens vertrek, bedanken of overlijden daaren tegen traden 220 nieuwe leden toe. Op 31 ecember j 1. bedroeg het ledenaantal 1169, tegen 1050 op 31 December 1906. In den loop van het jaar bedankten verschil lende Bestuursleden ook de heer Bicker Caurten heelt den wensch te kennen gegeven, zijn functie als Voorzitter wegens drukke werkzaamheden, neer te leggen. De verschillende kantongerechten in Gooi en Eemland spraken 327 vonnissen uit wegens gepleegde dierenmishandelingde inspecteurs der afdeeling hebben daarvan 84 overtredingen geconstateerd. Uit de rekening en verantwoording van den Penningmeester bleek, dnt de inkomsten in het afgeloopen jaar bedroegen f 8425.21en de uitgaven f 2690.03 zoodat er een batig saldo is van f 736.21s. Bij de inkomsten is evenwel begrepen een batig saldo vau f 1048.70 over 1906. De uitgaven over 1907 hebben de inkomsten met 312.48s overtroffen. De verslagen van Secretaris en PenninmeeBter werden goedgekeurd en laatstgenoemde gedéohar g^erd. Hierna had een Bestuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren de heeren dr. Kloppert, te Hilversum, jbr. J. A. Sandberg.te Amersfoort en J. Bolk, te Baarn. Voorts waren er 4 vacaturen in bet bestuur. De drie aftredenden werden herkozen, terwyl werden gekozen de heeren Van der Poest Clement en jhr. Öe Jonge, te Baarn, en jhr. Engelen en mr. W. W. Wichers Wierdsma te Hilversum. Besloten werd, dat het bestuur zich voor dit jaar nog een lid uit de afdeeling Zeist zal aBSumeeren. Hierop werd de vergadering gesloten. De Algemeene Nederlandsche Geheelont houders 3ond hield Zondagmiddag half vijf een propaganda-v er gad e r< n g in «De Keizers kroon", welke door een 40-tal belangs,ellen den werd bijgewoond. De heer J. van den Berg, uit Deventer, lid van het Hoofdbestuur, zettè de onheilen die de alcohol veroorzaakt zeer bevattelijk uiteen, terwijl het gesproken woord werd toegelicht door tnooie lichtbeelden, die den Sluipmoordenaar" in al zyn verschrikkelijk heid deden kennen. Enkelen verklaarden zich bereid om ook hier ter stede een afdeeling op te richten Het verslag dei openbare vergadering van den Bond »De Post", eveneens Zondagmid dag in »De Keizerskroon" gehouden, moet wegens plaatsgebrek uitgesteld. Ouder voorzitting van den heer J. L. F. de M«ijere bield de plaatselijke afdeeling van „Volksonderwijs" gistermiddag een spoedverga dering, welke werd bijgewoond door 6 Bestuurs- en 5 gewone leden. De notulen van 14 November werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De waarnemend Voorzitter deelde mede, dat ingekomen is een scbrjjven van den heer M. L. Celosse, waarin deze mededeelde, verhin derd te ziin deze vergadering bij te wonen en door steeds drukker bezigheden genoodzaakt te zijn, ontslag te nemen als Bestuurslid. Waar het pas gueft, hoopt de oud-Voorzitter het doel der vereeniging te helpen bevorderen. De Voorzitter stelde voor, de voorziening in de Bestuurs-vacature aun te houden tot de volgende vergadering, en vervolgde ongeveer: Zooale bekend is, heeft de vereeniging steeds op de bres gestaan waar het gelat, ook de financieels belangen der onderwijzers te '«vor deren, overtuigd als zij is, dat behoorlyke bezoldiging nauw samengaat met goed volks onderwijs. Daarom ook is deze spoedvergadering belegd, naar aanleiding van het by het Bestuur ingekomen afschrift van het adres der plaatse lijke afdeeling van het Ned. Onderwijzers G< noot schap aan den Raad dezer Gemeente. welk adres wtl al? algemeen bekend mag ondeisteld. Een der Bestuursleden stelde voor, adbscsie te verleenen met dit adres.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5