Stadsnieuws of van ean of mner atyuer Men, br-awarou tagen liet opichteu van <te inrichting in to brengen. Toi hot b'ironp, bedonld in art. 15, In lid der Hinderwet, tijn volgene de I'tniwdejurinprudeniie, all«t n i\j gereoutigd, die overeenkomttiv artikel 7 dor Hinderwet voor het Gouwen u be'tunr of éen of meer «tjnor leden xyn voraohenon, teneinde bun beswaren mondeling toe te llcbtrn. Amervfoort, 18 April 11108. Burgeinooater on Wotbouder# voornoemd, De Burgemeester, VVU1JTIERS. Do Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat hot Bureau van den Burgerlijken Stand gedurende den Goeden Vrydag voor nol publiek geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot 'a namiddags 1 uur en op den Tweedon Pnaechdag van dos voor middags b'/j tot 9 uur uitsluitend tot hot doen van aangiften van geboorten of overlijden. Voor het doen van aangifte op don Tweeden Pa&schdag moet de aanvrage geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tUMchen 8 en 8'/, ure des voormiddags van dien dag. Amersfoort, 13 April 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeostor, WUIJTIERS. De Secretaris, J. O. STE.NFERT KROESE. Scholen voor achterlijke kinderen. Hei is oen heuglijk verschijnsel, dut zich in du laatste jaren steeds moer du belang stelling uitbreidt de kinderen, welke door hun gebrekkige geestvermogens niet in staat het onderwijs in de gowone scholen te vol gen, opgroeion zich zei ven tot last, tot bron van zorg en ellende voor hun familie. Bijna ieder onderwijzer zal hen wel in zijn klasse hebben gezien, die achterlijke kinderen, die bij, hoeveel moeite hy ook deod, onmo gelijk met de normalen kou meekrijgen. Sommigen vallen al heel spoedig in het oog. Het zyn de stillen, „sulfen", wier aan dacht byna onmogelijk is te wekken. Ze begrijpen zoo goed als niets van 't gespro kene, kunnen de eenvoudigste vraag niet beantwoorden, de gemakkelijkste opdracht niet volvoeren. Z-< kunnen deu geheelen schooldag stil voor zich uit zitten staren; zyn in 't minst niet lastig ol onordelijk. Op de speelplaats trekken zij zich terug in een hoekje of tegen den muur. Hot vro Ijjk spel hunner klassc-genooten, gaat evenzeer als het onderwns, ulles over hen heenzy loven buiten de schoolmaatschappij. Anderen en hun aantal is vry wat aan zienlijker vormen een groote tegenstelling met dezen. Die kunnen geen tel stil zitten, geen minuut zwijgen. Hun zwevende aan dacht is wel gauw gewekt, maarniet te behouden. Het geringste een enkel woord, eett vallend potlood, cenig leven op straat leidt hen af. Als een vraag nog maar half is uitgesproken, meenet) Z'j reeds alles begrepen te hebben en komen met een antwoord, dat doorgaans kant noch wal raakt. Zy hebben reeds hun lei genomen vóór het toeken gegeven is, maar beginnen 't laatst vun allen. Zij volbrengen niets, en wat zij nog doen, is oppervlakkig en slordig. Telkens verstoren zy de orde en brengen de jonge onderwijzers der wanhoop nabij. Op de speelplaats vooral zyn ze in hun olenfent maar het duurt geen vijf minuten, of ze hebben twist. Wat het zedelyk leven van verscheidunen hunner betreft, veel goeds kan daarvan niet gezegd worden. De slechte elementen der school tnocl men vank onder hen zoeken, het zijn do ouwiliigen, de plaagzieken, du brutalen, die zich koppig verzetten tegen hun onderwijzer, die met groote sluwheid uit moeders kast guld wegkapen, die vaak van school wegblijven en tot 's avonds vagebou- deeren. En al deze kinderen in de gewone school wat een bron van verdriet on ellende voor hen zeiven, voor do normale kinderen, en voor den onderwijzer. Dezen is 't niet mogelijk, den zwakzinnigen Iserling direct aan zijn lol over te laten hy doet wat hij kan «in hun iets te loeren; hy tobt en blijft tobben, en.... de klasse is er de dupe van, als !>ij zyn pogingen niet staakt. Ondanks alle zorg en toenyding kan hy niet voor komen, dat zyn leerling niet wordt verhoogd. Op 10- of li-jarigen leeltij I zitten dezulken dan nog in de klassen der kleinen, op wie zij vaak een nadeeligen invloed uitoefenen, en wanneer zjj eindelijk, misschien van uit het derde leerjaar, de school verlaten, is hun kennis nog zeer onvoldo-nde on zyn hun slechte neigingen eer toe- dan afgenomen. Zoo moeten zy nu 't leven in, slecht toe gerust, zonder besef van eigen zwakheid. Is het Ib verwonderen, dat uil hen voortkomen de bedelaar-, landloupers, alcoholisten, prosti- tuóos Met algeheele instemming halen w(j dan ook aau hot volgende van den Minister van Dirinenlandsche Zaken, dr. Kuypur, uit de Memorie van Toelichting bij het Wetsont werp tot wijziging vande Wet op hel Lager onderwijs (Wei van 3 Juni 1905) «Dat deze groep vun geestelijk rnisdueldeu op afzonderlijk onderwijs aanspraak heelt, lijdt geen twijfel. In hnn eigen bolang, maar ook in dit van de normale leerlingen, be- hooren zy aan de gewone Lagere school te worden omtrokken. In hun eigen belang, want in een klasse van normale sterkte kan do onderwijzer op den duur niet den gere gelder) gang van het onderwijs ophouden om aan een zwakken leerling zyn bijzondere aandacht Ie wijden. Hot niet begrepen otxlorwys gaat dan aan hem voorbij en verbijstert hem. Bovendien is hy een voorwerp van spot en plagerijen van de zyde der normale klassegonooton. Gaandeweg wordt bij, ondanks den goeden wil des onderwijzer*, stompzinniger dan te voren en bovendien, tussclien zyn tijdgenooten zich niet thuis guvoelende, allengs meer schuw en verlegen. Overdreven is dan ook zeker niet de bewering, dat de school van hem niet maakt een met liefde en toewijding althans zooveel mogelijk ontwikkeld, maar veeleer een verbitterd en tot boosdoen geneigd mensch. Maar ook in het belang van gere geld onderwijs aan de normale kinderen is zijn verwijdering uit de klasse gewenscht. Wor lt hy niet aan zijn lot overgelaten dan ver traagt immers zyn bijzijn onvermijdelijk een gestadig voortgaan, en zijn onbegrijpelijkheid, dikwyls ook z'^n uiterlijk, leiden de oplettend heid van do overige leerlingen af". Ziehier van hoogerhand duidelijk uitge sproken, wat door de schoolmannen in hun practyk herhaaldelijk is ondervonden. Het is dan ook onze innige overtuiging dat, uit eeft sociaal oogpunt een doelmatige opvoeding dier kinderen een vereisehte i9. Maar ook, ja vooral, uit een humanitair. Wie, evenals wij. verscheidene jaren liet voorrecht hebben gehad, werkzaam te zyn in scholen voor achterlijke kindereD, weet welk een weldaad aan die schepselen wordt be wezen wanneer men hen uit de hun niet passende omgeving weghaalt en brengt in inrichtingen, waar ze onderwys ontvangen, dat niet boven hun begrip gaat on dat hun belangstelling wekt, waar ze leuren gewennen aan orde en tucht en waar de nadeelen hunner defecten zooveel mogelijk worden verzacht. Welk een verandering, zoowel op intellectueel als moreel gebied, kan men daar by hen bespeuren. Zeker, zij hebben óok recht, even als hun gelukkiger normale makkers, op goed onderwys, op een doelmatige opleiding zij mogen niet aan hun lot worden overgelaten die arme misdeeMen, en het geld voor hen besteed, is volstrekt niet nutteloos uitgegeven. Want de voor hen bestem lo school vormt ze tot bruikbare menschen, brengt ze zoover dat ze op bescheiden wyze hun brood kunnen verdienende meesten ten minste. Voorzoo- ver onze gegevens reike», mogen wjj con- slateeren, dat er van meer dun 80 pet. iets goeds terecht komt. We hebben voor ons liggen een statistiek van Kielhorn, te Bruns- wijk, loopende over 149 kinderen, een van de llilfsschule te Breinen over 81 kinderen, van de Uil sscnule te Elbcrfeld over 319 kinderen, van de beide Amsterdamschoscholen over 114 kinderen, van de Roiterdamsche school over een '24-tal kinderen. En deze gegevens zyn leerzaam genoeg om vol ver trouwen te kunnen stellen in de resultaten vun het onderwys aan achterlijke kinderen ze zoggen ons, dat. van deze (388 slechts van een 55-tal wegens lichamelijke of geestelijke ongeschiktheid niets is gekomen. liet buitenland is ons, wat dit speciale onderwijs aangaat, ver voor. In Duitschluud werd reeds vóór 40 jaar de eerste school voor zwakzinnigen geopend; thans zijn er verscheidene. Ook in Zwitserland, België, te Gliristi itiiu, in Engeland. En in ons land, waai er ongeveer 8ÜÜJ zijn, en waar dus meer dan z e s d uiten d kindoren slechts op doel matig onderwys en een aan bekwame handen toevertrouwde opleiding wachten, om j gered te kunnen worden, zien wy, gelukkig, r de belangstelling groeien. Te Rotterdam, I Amsterdam, Den Haag en Arnhem bestaan thans scholen; te Utrecht wordt er weldra I een geopend hot Gemeentebestuur van Haar- lem heeft voor een paar weken besloten er een op te richten, terwijl nog in verscheidene andere pluatsen pogingen worden aangewend om tol oprichting van dergelijke scholcu te komen. Doch, al stemt dit onze verwachtingen hoopvol, al is do mogelijkheid groot, dat er wellicht binnen een tiental jaren in de meeste steden scttolon voor achterlijke kin deren zullen zijn verrezen, wat dan te doen voor d i e kinderen in do kleinste steden en plattelandsgemeenten, waar het aantal te goring is om een schooltje op te richen, zelfs een bijklasse te vormen'? En die kinderen ook in plaatsen, waar scholen zijn met zwakken wil, slecht ontwikkeld zedelijk in zicht, die opgrooien in een voor hen verder felijke omgeving, die in den huiselyken kring dag aan dug de meest vurkuerde voorbeelden voor oogen krygen Do kinderen, by wie wordt afgebroken wat in de school is opge bouwd kV zijn kinderen, die ook door de buitengewone school niet gered kunnen worden. Voor dezen, de laatstgenoemden zoowel als die ten plattelande, zyn inter naten dringend uoodig, en zoolang deze er nog niet zijn, is voor de opvoeding der ach terlijke kinderen nog maarten halve gezorgd. Er bestaan eenige inrichtingen van dion aard, slechts voor de gegoeden, doch niet voorde armen. Hier ligt nog een heerlijk, zegenver- spreidend work to verrichten, en wij nemen deze gelegenheid waar om de aandacht van den lezer te vestigen op een plan, van een buteekeiiis, die niet is te overschatten. Door cenigen, die liefde gevoelen voorde arme zwakzinnigen, wien de opvoeding (1 zet' kinderen ernstig ter harte gaat, s besloten, tor eere van den bekenden dichter en groeten kiriderv iend dr. J. P. Heije als duurzame hulde aan dezen edelen man, op den honderdsten jaardag zijner geboorte, den lsten Maart 1909, te scheppen „Voor hen, itie eeuiaaiu, arm, ellendig zptj Zoo'n groene plek in 'a leven# zandwoeBiijn Door hen is opgericht een Vereeniging tot het verzorgen, opvoeden en verzorgen van zwakzinnige kinderen". Het doel der Vereeniging is zwakzinnige kinderen zoodanig voor te bereiden en zoowel geestelijk als lichamelijk te ontwikkelen, dat zij na het verstryken van hun leeftijd in staat zijn, in huu levensonderhoud to voorzien. Aan- vaukehjk 2al daartoe éon algemeen opvoe dingshuis, toegankelijk voor alle gezindten, worden opgericht, waarin zorg gedragen wordt voor de Christelijke opvoeding dei- kinderen. Zoo bestaat dus de mogelijkheid, weldra een inrichting te zien openen, de eerste ro ons land, voor die beklagenswaardige kinde ren, voor wie tot nu toe niets werd gedaan, die, omdat men zich hun lot niet aantrok, voor 't meerendeel ten onder gingen. Moge dezen manneu in hun edel voornemen gesteund worden, opdat hun plan kunne verwezenlijkt worden mogen er in de naaste toekomst meer internaten worden gesticht, opdat later honderden in den lande, die daar hun opvoediug hebben genoten, die daar zijn voorbereid voor hun bescheiden, maar eerlijke broodwinning, met ionige danbaar- heid kunnen getuigen van het heerlijke werk, dat daar niet te vergeefs aan hen is verricht. Arnhem. J. van Woebkom, Hoofd der Buitengewone school (school voor zwakzinnig-n). In de Roomsch Katholieke kerken is Zondag voorlezing gedaan van een besluit, waarbij bepaald is, dat voortaan alle huwelijken tus- schen Katholieken en niet-Katholieken, orn geldig te zijn, moeten gesloten worden voor den pastoor of diens gevolmachtigde en twee getuigen. Van a.s. Paschen af zullen in het vervolg ook de gemengde huwelijken, welke alleen voor den Burgerlijken stand of op elke andere wijze gesloten worden, niet alleen ongeoorloofd, maar ook ongeldig zijn. Van doorgaans zeer goed ingelichte zijde wordt ons meedegedeeld, dat het veelbespro ken Driepuntje aan den Arnhemseheweg weldra in eigendom zal overgaan aau de Gemeente. Natuurlijk moet de Gemeenteraad nog besluiten tot den definitieven koop en moet dit besluit nog worden goedgekeurd door Gedeputeerde Statendoch alles wijst er op, dat het gevaarlijke punt voor voetgangers en wielrijders zelfs zeer spoedig zal zyn veran derd in een mooi pleintje met vry uitzicht naar alle zijden. In verband met den Goeden Vrijdag wordt do gewone weekmarkt reeds morgen gehouden. Men zie ook de keunisgeving aan het hoofd van dit nummer voor de openstelling op de komende feestdagen van het Bureau van den Burgerlijken stand. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond eon openbare verga dering ten Raadhuize. Mei. L. M. Sinnige en de heer H. Radersma zijn benoemd tot leden van de propaganda commissie der plaatselijke afdeeling van hel Ned. Onderwijzers Genootschap. De heer J. H. Lodder slaagde ook voor de akte Vrije- en ordeoefeningen. Moj. A. D. E. G. van Ede is benoemd tot leerares in de Gymnastiek auu.drie Gemeente scholen te Amsterdam. De »N. Rotlerd. Crt." noemt kolonel J. H. A. Niorstrasz, thans commandant van het 7e regiment infanterie, als aangewezen voor com mandant der 4e divisie infanterie en kolonel J. A. Roeloffs, commandant van liet '2e regi ment infanterie, als commandant der Nieuwe llollandsche Waterlinie. Luitenant-kwartiermeester S. P. Visser, van hut 5o regiment infanterie, wordt 21 April voor een maand gedetacheerd te Nieu- worsluis als verplegings-officier tijdens de laridweeroefeningeii. Kapitein W. F. N. von Hombracht, van het .je regiment infanterie gedetacheerd bij du landmacht in West-lndië, zal 1 Mui per «Prins Maurit8" naar Curajao vertrekken. BJj het tpfilatings-axaman voor da Hoogare Krngsschool zijn o. a. geslaagd luitenant B Stövur voor dun krijgskundigen en luite nant W. J. A. de Wolff voor den intendance cursus. De hy het 5e rugimeut infanterie nieuw benoemde militie-luitenant C. J. li. Bosch zal niet 18 dezer worden beëudigd, gelijk aanvankelijk werd bepaald, doch de i 25sten. De commissie uit het Hoofdbestuur der onderofïiciersvereeniging «Ons Belang" is op audiëntie geweest bij den Mioistor van Oorlog en in de gelegenheid gesteld, doel en streven dier vereeniging nader toe te lichten, waarna door den Minister is verklaard, dat. hij een en ander krachtig wenscht te steunen, onder voorwaarde, dat de onderofficieren zeiven d.n ook medewerken en zich dien steun waardig maken. Daar komt opeens weer een profusie van muziek. Den '22 April zal een der Palestrma- koren uit Utrecht, dat onder directie van den heer P. Jos. Vrancken onzen lezors wele bekend een uitvoering geven in de Groot kerk. Deu '28sten geeft «Amersfoort's mannen koor" zyn eerste uitvoering in Arnicitia. En den 30sten zal de plaatselijke afdeeling van Toonkurist", mede in Arnicitia, haar 65^tu uitvoering geven. Het P.ilestrina-koor zal behalve vijf kleine werken van G. F. da Palestrina ten gehoore brengen dr. Diepenbrock's »Stabat Mater" en >lntocht in Jeruzalem" een nieuwe com positie van den heer Vrancken. Het geheel is een herhaling der uitvoering op Palmzondag in de Luthersche kerk te Utrecht. Voor ile uitvoering van het jeugdige Man nenkoor zie men de advertentie hierneven. Toonkunst wy.it den avond aan Felix Mendelssohn Bartholdy. Het eerste elftal van Quick, dat in November bier P. W. uit Enschede sloeg met 6—0 is Zondag te Eusobcde door P. W. geslagen met 5—0, De rust ging in met 3 -0. Quick had éen invallerP. W. hut volle dig elftal. De wedstrijd was weinig spannend. H. V. C. sloeg daarentegen op haar terrein achter Rustoord het onderofficieren-elftal E. M. M. A. met 7-0. Er is gepoogd, het uurloon der timmer lieden te brengen van 18 op 20 cent. Ten slotte werd een gecombineerde vergadering gehouden tusschen afgevaardigden der tim merlieden-patroons en der gezellen. De billijkheid der loonsverhooging werd erkend, doch met het oog op den voor velen zeer slechten tijd werd in overweging gege ven, de verhoogiug lhan4 nog niet in te voeren. Door bijzondere omstandigheden kan de Jaarvergadering van Handel en Nyverheid" niet morgen worden gehouden, doch 2&1 zij Donderdagavond plaats hebben. Moge deze belangrijke vergadering nu eens zeer druk worden bezocht. Weldra zal door de afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap hier een openbare ▼ergadeting worden belegd, waarin de beer A. J. Schreuder, hoofd der school voor ach terlijke kinderen op «Klein Warnsborn", zal spreken over onderwijs aan zwakzinnigen. Wat dit beoogt, leert het hoofdartikel in dit nummer. Bij de Zaterdagavond gehouden aanbeste ding voor de vergrooting met drie lokalen der Gabrie-Mehen-school werd ingeschreven door de heeren J. van Keulen voor f6368, G. Wassink voor 6057 en T. van Hoogevest voor f'5745. Het werk is den minsten inschrijver opge dragen. lieden werden 37-stuks hoornvee aan de veemarkt hi6i* aangevoerd. De vetto koe gold f'240, ie zes kalfyaarzen f 120 a f 190, de 7 vaarzen f 135 a f 170, de 4 kalfdragende koeien f 140 A f '210, de 8 melkkoeien 1 135 A f200, du 4 guste koeien f 120 a f 180 en de 7 pinken f 40 a f 80. De markt was willig. Aan het Commissariaat van polititie zyn voor de rechthebbenden terug te bekomen oen halskettinkje, een hondenzweep en een deksel van een horlogekast, daar als gevonden gedeponeerd. Zondagavond ontstond een begin van brand in een schuurtje achter een der woningen aan de Aldegonde-straat. Eer spuit 1, die zeer snel Ier plaatse was, water behoefde te geven, was het vuur reeds met behulp der buren gedoofd. Het geval had geweldige belangstelling; l was een gedraaf' van ju welste. Ten huizo van een burger zyn door de recherche in beslag genomen miliiairo éuui- puments-stukken, die hoogst veimoedelük uit da lnfanterie-kazerne zyn ontvreemd.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2