Stadsnieuws Tweede Kamer kolonel Van Voorst tot Voorst in de Eerste Kamer meegedeeld hoe ontzettend het materiaal, de équipementsstukkon, is achter uit gegaan door het een jaar en langer h mgen in een burger-kleerkast, zonder er ook maar even te zjjn uitgenomen om het na te kijken op schimmel of mot. Deze achteruitgang nu kost millioenen en ook dit vindt hoe langer zoo meer tegenkanting van ons volk; niet alleen van rechts, maar ook van de overzijde. Zoo schre 1 de V. D. „Arnh. Crt.", dat de heer 9taal met zijn improvisatie onberekenbare schade had gedaan aan het volksleger, Terwijl de Lib. „Vrije Tribune" schreefDe Minister van Oorlog is gevallen.éen ding staat rast, dat dit is geschied in het belang van land en leger". Het gekste is wel, dat toen Minister Van Kappara werd geroepen om de zaak van het biyvend gedeelte in orde te brengen, hij zijn ambtsvoorganger Staal desavoueerde en niet mogelijk noemde wat de heer Staal wel mogelijk achtte. Uit een en ander blykt zonneklaar, dat men zeer roekeloos is geweest ten opzichte van de lands verdedeging. Maar al zijn er in de Militiewet 1001 not? tal van nadere punten, die bewijzen hoe zeer on vol maakt die wet is, toch is 'top dit oogenblik nog niet de tijd om over tegaun tot hervorming van ons defensiewezen. Wel kan men er over praten en redeneeren en in meetings de lachers op zyn hand krijgen door te spreken over paradepa» en defileeren, doch msn bewijst daar door nog niet. dat men men voor eersteoelentijd kan volstaan met minder dan 8'/, maand. De Russisch-Japaansche oorlog heeft ons geleerd wat men eischen moet van eiken man op het gevechtsveld. Wat verstaat men nu onder een volksleger? Er is tweëerlei systeem: het Btaande leger, bestaande nit vrijwilligers, dat niet nationaal is, Ook omdat het is het leger van 150 jaar terug; en diametraal daar tegenover het volksleger, bestaande uit militieplichügon en dus van vuri- eerende sterkte; dus gevormd uit alle lagen des volks. Naar de nationaliteit kan het zijn meer monarchistisch, dan wel meer democratisch. Het wordt onderverdeeld in een militie-leger, als in Zwitserland, en een kader-leger, als in Frankrijk. Het verschil is dit, dat een kader- leger wordt aangevoerd door beroeps-officieren, en een militie-leger door burger-officieren. Meteen tij gezegd, dat Zwitserland reeds terugkomt van het zuivere militie-systeem. Ons kaderleger nu is meer naar de militie-zijde toe dan eenig ander soortgelijk leger en wel door zijn groot militie- kader, zelfs militie-officieren. Wij staan dus tusschen beide vormen in en hebben feitelijk een kader-militie-leger. Wie praat over een volksleger, praat onzin, want we hebben een volksleger. Maar wie spreken over „in de richting van een volksleger" bedoelen ookeen militie-leger naar het Zwit- sersche systeem, dat, als gezegd, intuesohen reeds wordt gewijzigd. De djfensie-paragraaf der V. D. spreekt van: weerplicht voor alle burgers. Ik ben met zoo'n systeem niet zeer ingenomen Wel bepaalt het een zeer korten oefentijd inde kazerne, zelfs slechts 45 dagen, doch er behoort bij zeer veel oefening voor en na het verblijf in de kazerne, ook verplichte oefening van alle jongelieden tuss -hen 16 en 2ü jaar. Stel eens, dat alle jongelieden van dion leeftijd uit Amers foort en de omliggende dorpen 's Maandags te Amersfoort moeten oefenen zij moeten dan veelal reeds om half negen van huis, oefenen vau 10 tot 12 en komen eerst tegen 2 uur weer thuis. Wie vergoedt hun tijdverlies vier jaar lang? En dat oefenen in de kazernes gedurende 45 dagen te kort is, bewijst Zwitserland, dat reeds 65 dagen heeft. De paragraaf der V.D. is dus al achterlijk. Het verschrikkelijkst echter vindt de bevolking de herhalingsoefeningen hier heeft men er 3, in Zwitserland echter 10. Een troost is 't, dat er van het program der V.D. vooreerst nog niet veel zal komen, ook omdut hun groepje in de Kamer slechts 8 man teil. Wij kunnen dit dus laten rusten. De Lib. Unie wil volgens haar program, van 1896, en dus ook al wat verou lerd persoonlijke dienstplicht en opheffing der Schutterij. Welnu dit is gebeurd. Wat zij verder wil, weet niemand, ook zijzelvo niet; want als men de hecren Thompson en Staal en Eland of wie ook oaast elkaar zet, dan blijkt alleen, dat zij het onderling absoluut oneens zijn en «lat hun denkbeelden niet samen, doch zoo veel mogelijk uiteenloopen. Ook hier blijkt het onverantwoordelijk optre den en hoe, waar een begiusel niet helder en klaar voor oogen staat, het landsbelang wordt opgeofferd aan het partijbelang. Welke eischen stelt het militie-leger Velen zeggenalgemeene dienst plicht, zeer korte oefentijd, en vervanging van het beroepskader door militie-kader. Neen, zegt de heer Marchant, wij willen alge meen weer plicht en oefenen builen de kazerne. En de heer Thompson wil oen dienstplicht van zes maanden. De V. D. hebben geen eigenlijken militairen specialiteit en laten zich daarom dan ook niet uit in de Kamer, doch wel in meetings, o. a. te Utrecht, waar de hoeren Ram en mr. Van Engen „in zeer principeele punten verschilden". De een vergoodt, de ander verguist het Zwit- sersche leger. Ku zoo gaal het al m»ar door. Wat zal nu de eerste siap zijn Dut de hoeren elkaar in 't haar vliegen, dal zy telkens lijn recht tegenover elkaar staan. En 2*/* jaar zijn daaraan nu de landsbelan gen opgeofferd. Ook over het encadrement ziin de gedachten zeer uiteonloopeudde een wil alleen militie kader, zolfs militie-generaals, en de ander uit sluitend boroeps-kader. Wilde niet zeer onlangs nog Minister Van Rappard het aantal hoofdof ficieren uitbreiden. En wie roepen om het beroepskader weg te werken, vergeten hoeveel moeite het nu ul kost, de paar militie-luitenants ts krijgen. Bij algemeene weerplicht zal men niet hebben 175 000 man, doch 500000 man in eerste en 400000 in tw-ede linie. Zou 't ernst zjin zoo'n leger te encadreeren met militie-kader'? Immers 't is ondoenlijk, iemand „aun te wijzen" als toekomstig miliaien-sergeant of milicien-kolonel. Wil men nis norm neiuen hot brevet eind-examen IIB. S. Daarbij zullen zeker veel knappe bollen wezen, doch zullen dit allemaal goede instructeurs en zelfs passabele aanvoerders zijn De heer Ram stelt l'/i jaar als minimum-tijd voor de opleiding tot militie-officieren nu praten anderen van 4 maanden opleiding. Ik geloof niet, dat men onder de miliciens een voldoend aantal bebwame aanvoerders zal vinden, bekwaam genoeg om menschen in tijd van oorlog te velde te brengen en er weer uit te halen. Moeten we werkelijk hebben 500 000 man in eerste en 400000 in tweede linie? Ook dat is nog lang niet uitgemaakt. En wat zullen daarvan de kosten wol zijn Al is de kleeding ook nög sou eenv >udig, toch zullen al die menschen moeten worien bewapend en men zal moeten uitbreiden artillerieën cavale rie; dat is dus weer vuurmonden en paarden. Zui nig berekend, naar België, zou dat 200 millioeu kosten maar zeg eens 100 millioen. D.it is toch nog wel de moeite van overwegen waard. Ongerekend nog het joarlijksche onderhoud. Naar mijn meaning staat dan ook het warm begeerde volksleger nog lang niet vast. Laat ons toch erkennen, dat we in 't moeras zitten. En in die positie aanvaardde het Ministerie de erfenis. De eerste daad van Minister Sabron was een stapje; het blijvend gedeelte kön niet gemist En dat dit stapje geen zaak is van blijvende beteekenis verklaarde Minister Heemskerk met zijn „ten einde de bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen (enz.) zal de Regeuring voorstellen een wijziging der Militiewet". Doen Minister Sabron brak wel met het oude systeem van „oefenen in de kazerne"; 's nachts laat hij de landweer thuis en hij wil een bekwaam sergeant der weerbaarheid na korten proeftijd bij het leger aanstellen in zijn graad. Wellicht zal in een niet verre toekomst worden beslist, welken weg te zullen inslaan. Ik was st.-eds voorstander van een breed contingent met kort verblijf in de kazerne, óok omdat we dan steeds jonge mannen hebben in tijd vaD oorlog er. ontbering. Doch ik wil eerst weten waarheen, en wat zal het kosten. We moeten de jeugd gaan voor-oefenen, óok do >r beter voorbereidend militair onder richt. Ik wil nog wijzen op het capitulanten-stelsel, waardoor we krijgen onderofficieren jonger dan 35 jaaraan de ouderen wordt een hun pas sende betrekking gegeven en bespaard worden E isioen, woninghuur en verhoogde tractemen: ten. Ik hoop. dat deze Minister daarmee mag plukken de vruchten, waarvan het zaad is gestrooid door zijn voorgangers. En er valt meer te bezuinigen, bijvoorbeeld op het Militair onderwijs. De allerbeste kostschool kost f1000 en onze militaire leerlingen kosten bij de f15 '0. Doch deze bezuinigingen doen 't hem niet alleen. Vooral hebben we noodig meer liefde voor het vaderland, zooals in Zwitserland en Denemarken, opdat, als een vijand mocht komen, hij worde teruggedrongen. Die liefde is aan te kweeken door het Lager onderwijs, dat moet verheugen de liefde voor hei vaderland, het Oranjehuis, de vrijheid, de naiie, den slum. Het volksleger ligt dan ook niet bij Hoofdstuk X (Oorlog), doch bij Hoofdstuk VII (Onderwijs) En als men dit niet doet, zul nooit de kans komen om te sturen „in de richting van een volksleger". Men wakkere aan eerbied voor het Wilhelmus en het Wien Neerlandsch bloed, voor het oranje- blanje-bleu onzer vlag, en eerbied voor het gezag. Dit is de eerste stap in de richting van een volksleger en niet anti-nsilitairitisch gepraat, alsgeen man en geen cent. Met afschaffen van het leger komt men er niet, want dan valt ons land onverbiddelijk ten prooi aan Duitschland met zijn oneindig zwaar dere militaire lasten. De landsverdediging moet gemeen-goed worden en de politiek, die te kwader ure er in werd gebracht, moet er buiten blijven. Eerst dan zullen we èen zijn, hoe verschillend we ook denken over andere zaken en, als de nood aan den inan komt, ons allen eensgezind om het vaandel kunnen scharen en het vaderland getrouwe blijven tot in den dood. Eerst dan zal ons klein volk toouen waarin een klein volk groot kan zijn. De heer Goossens: Moet ik, omdat niemand zich opgaf voor het debat, daaruit opmaken, dat allen het roerend eens zijn? Stemmen: Neen, neen. De heer Goossens: Dan constateer ik, dat dit de eerste vergadering der club is. waarbij allen het yrijwel eens zijn. Na den inleider te hebben gedunkt, sloot de heer Goossens hierop de bijeenkomst met göbed. Ds. E. M. ten Cate hoopt Eersten Paascb- dag voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring hier, welke 's ochtends te half elf aanvangt. II. M. de Koningin passeerde gisterochtend hall' acht Amersfoort op Maar reis van Met Loo naar's-Gravunhage en hedenavond half acht op Haar terugreis naar Apeldoorn. In tegenwoordigheid van de familie en zeer veel belangstellenden werd gistermiddag op de Niou ve algemeene begraafplaats het gedenkteo- ken voor wijlen ds. H. J. ter Haar Romeny onthuld. Db. Meiners zeide daarbij ongeveer het vol gende: Reeds spoedig na het overlijden van hem, dij wiens graf wij heden staan, kwam bij enkelen de geduchte op, een blijvend herinneringsteoken te plaatsen. Die gedachte van sommigen wem de begeerte van velen en zoo vormde zich oen commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van den Algeineenen Kerkeraad, van hel College van Kerkvoogden, van dat der Notabelen, van den C.'ir. Nat. Weil mans Bond, van bijzonderevru-n don en oud-leerlingen. De commissie ondervond veler medewerking en zoo kan zij U heden dezen steen ter gedachtenis laten zien. Het omhulsel werd nu weggenomen, waardoor het zeer mooie gedenkteeken, in wit mirmer op granieten voetstuk, zichtbaar werd. Ds. Meiners las nu hetgeen op de steen ia gegrift Ter gedachtenis aan HENDRIK JOANNES TER HAAR ROMENY, Geb. 7 Februari 1852 GeBt. 9 September 1907 in leven predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Amersfoort. 'k Lag machteloos gebonden Gij komt en maakt mij vrij. ZIJNE VRIENDEN. In den top van den steen is afgebeeld een vlinder, aan den voet een lauwertak. Geborengestorven, zoo ging ds. Meiners voort, op den steen is er niets tusschen geplaatst en toch ligt tusschen beide data een vol, rijk uenschenleven,metzijn vreugde.zijn verwachting, zijn vervulling, maar ook met zijn smart en strijd m lijden. Er had kunnen staan geboren te Gouda, opge voed te Haarlem, onderwezen te Utrechteen goed zoon en broeder, een trouw echtgenoot, een liefhebbend vader. Er had kunnen staan prediker des Evangelies van Jezus Christus teWichmond.Marrum, Haren, Amersfoort. Als prediker des Evangelies, in den ruimsten zin van hei woord, wordt hij nu door zijn vrienden in dezen ateen geëerd en herdacht. Want dat was hij. Hetgeen in zijn liart leefde, sprak hij niet als een die het door eigen kracht had gevonden, maar die ontvangen had van Gods genade. Daaarvan getuigen de aandoenlijke woorden door hem op zijn sterfbed gesproken, ontleend aan bet Adventslied ran Paul Gerhard 'k Lag machteloos gebonden; Gij komt eijmaakt mij vrij." Daarmee heeft hij Btervende beleden in en door zich zeiven gebonden, maar in en door den Vorst des Levens vrijgemaakt te zijn. 't Zou dan ook niet in den geest vands. Ter Haar Romeny zijn, zoo wij slechts van hem spraken en niet wezen naar boven, 't Zou niet naar zijn wii zijn, aan dezen steen een lauwertak aan te brengen als 'tniet was om te eeren hetgeen God door Zijn schepsel heeft gedaan. Hierop bracht spr. een woord van harte- lijken dank aan den heer R. van Dijk, den ontwerper, en aan diens meesterknecht P F. Welvaardt, den maker van deu Bteen, en aan allen die de commissie met hun gaven hebben gesteund. Zie hier nu, zoo eindigde spr., echtgenooteen kinderen, broeders en zusters van hem, die hier rust, hetgeen vrienden voor den vriend hebben geplaatst. In on: hart blijft hij voortleven; onze kinderen zullen door dezen steen aan hem worden herinnerd; hij zelf zal tot allen, die deze stille rustplaats bezoeken en deze woorden lezen, nog spreken nadat hij is gestorven. Hiermede heb ik de eer dit gedenkteeken aan de familie over te dragen. De oudste zoon van den overledene dankte met enkele hartelijke woorden. Door de goede zorg der politie verliep de plechtigheid, die niet naliet diepen indruk te maken, in de beste orde. Het terrein vin 9 II. A. bij den tweeden tol aan den Utrechtscheweg, bestemd voor leerschool voor ben die ter beschikking der Regeering zyn gesteld, is thans defini tief door het Rijk aangekocht van mevrouw Roos Vlasman. Tc Amsterdam is de parade ter eere van den 32 sten verjaardig van Z. K. H. den Prins der Nederlanden reeds afgelast en zeer vermoedelijk zal zij ook hier niet worden gehouden omdat Dinsdag tal van officieren op audiëntie gaan bij II. M., die dien dug te Amsterdam komt. Dan maar meer vlaggen uit. De heer P. Herkert, machinist bij de werk plaatsen der II. Y. S., M. is heden 25 jaar bij die Maatschappij in bcirekkiug. De „Harmonie'' zal hem een serenade brengen, waartoe zij om 8 uur vertrekt van haar repetitie-lokaal, Odeon. Den 23 sten viert de voorman schilder H. van de Bold, mede van die werkplaatsen, zijn 25-jarig jnbile. De heer J. Prins, thans stations-chef der N. C. S. te Burneveld zal 1 Mei zijn z I veren feest bij die Maatschappij kunuen vieren. De heer G. Muijs is benoemd tot keur meester voor (ie hoenders bij de Nationale pluimvee-tentoonstelling welke, van 6 tot 8 Juui te Baarn wordt gehouden. De heer W. N. Jansen behaalde de akte voor onderwijzer. Majoor J. C. H. A. Quack, thans van het 2e regiment ïufanterie te 's Hertogenbosch, wordt woldra bevorderd tot luitenant-kolonel. Kapitein J. de Bruine, nu van het 7e regiment, zil 1 Mei den dienst met pensioen verlaten. De rion-uclivileii van luitenant F. W. Die- ment, van de artillerie is verlengd met 'ier maanden en dus tot 1» September aanstaande. De zoogunuamdo dokters-manoeuvre wordt dit jaar gehuil-Ion in <lö tweede helft van Augustus of liet begin van September. lïei 5ü regiment infanterie zal van li tot 24 September manoeuvr eren rond Amers foort. Het 9u koint die dagen in de Kamp van Zeist. Het 1e regiment huzaren houdt van t tot 18 Augustus manoeuvres bij Amersfoort met bet eskadion uit Amsterdam, dat daartoe tijdelijk hier in garnizoen komt on zal oefe ningen houden in regiments verband. Het le regiment veld-urtillwrie kampeert van 23 Juni tot li Juli hij Millingen. Thans is ontbonden de commissie, welke in opdracht had, te onderzoeken welke wijzi gingen en aanvullingen noodig zijn in 'je «bepalingen betreffende «le verstrekking, de bewaking, het onderhoud en de inlevu ing van kleeding en uitrustingstukken van mili ciens" en in de daarmede verband houdende voorschriften, alsmede in die betreffende „het reinigen en herstellen van lijf- en werkgoe- deren", om de uitgave voor klnoding en uitrusting voor do militie zooveel mogelijk te beperken. Haar Voorzitter w is generaal De Vlaming. De schnakvoreeniging »A:nersfo rt" heeft zich flink gehouden bij de ivturnmatch, Dinsdag te Utrecht Legen de Utrechtsche schaakclub »Schuakmat" gespeeld. Van beide clubs kwamen 20 spelers uil; Utrecht maakte 13, Amersfoort 7. De Cahiswiek ladies hockey-ciub sloeg Maandag op den Berg een Nederlandsen elftal met 54. Voor ileti nieuwen cursus, der Industrie- en huishoudschool hebben zich 26 candidate» aangemeld. De cursus begint 1 Meiaanmelding daar voor nog tot einde April, doch wegens de Paaschvacantic schriftelijk. Door de afdeeling Gooi- en Eemland der Ned. vereeniging voor dierenbescherming is een drinkbak voor honden geplaatst aan den Leusderweg tegenover bet huis van den jager van «Nimmendor". Even na hel afdrukken van het vorij? nummer, waarin we den uitsluit v-«n den Zondag te Enschede gehouden voetbalwedstrijd tusschou Quick en F. W. vermeldden, ontvingen we van een occasional het volgende verslas. Omstreeks 3 uur stelden do bride olfullen zich onder leiding vau scheidsrechter Sc miteiuakor op. I'. VV. hoeft «en invaller voor Junuiuk, terwijl Quick er een hoelï voor Sehsap. Quick trapt af en neemt bij den aanvang het spel in handen, doch het P. W. achterstel geeft niet thuis. Spoedig verplaatst het spol zich dan ook uaar Quick's helft. P. W. valt ook verwoed aan cu het duurt niet lang of „Münch" heeft den Eno-hcdeere met reu onnonbanr schot do leiding bezorgd. Nauwelijks beeft Quick afgeirap of ,Müuuh verschalkt voor de tweede maal Quick's achterhoede en vergroot P. W.'a voorsprong. Nil Bchijui het Quick genoeg to zijn. Er wo-dt nu hoofdzakelijk in 'i mid ten gespeeld. De Quick vooraoedo is echter niu. op gewassen tegen de Eufohedesche middenlinie. Na rmiig i-.een en weer getrap bemachtig' P. \V. 's rechtsbuiten deu bal en rer.t langs hel lijntje, zet voor en weer is bet Mtlach die den doulverdediger hel nnkyken geeft. Spoedig daarop blaast Schuite- tnaker rust. Stand 8—0. Na de hervatting van bet «pel, wordt Quick geheel ingesloten. P. V. kan echter niet doelpun ten, daar de Aiuerefoorischo «cliterspriers (vooral de doelverdediger werkte uitaiekend) zeer goed verdedigen. Toch bunnen zy niet verhinderen, bat hun doel door een prachtig schot vrij Teerink doorboord wordt P. W. voegt er daarna nog een doelpunt aan toe en als scheidsrechter Schuitema- kor inrukken blaast, hebben de Enschedeëra wel verdiend met 50 gewonnen. By Quick was de doelverdediger beat, de Bchter- baok en de linksbuiten goed. Hel Bcbieteu liet echter veel te wenscheri over. Do Enschedeers waren allen goed; in 't bijzonder verdienden Münco, Jansen en Barendzcu een pluimpje. We herinneren ons nog hoe veel moMte hut heelt gekust, by de jongste Landbouwten toonstelling op het terrein een restaurant to krijgen. Nu, by advertentie in dit nummer, weer gegadigden voor een buffet bij hei Muziek feest worden opgeroepen, hopen we, dat de sludgenooien wai meer doortastend zullen zij a en intijds hun inschrijving zullen inzenden. Niet spuit 1, doch de slangen wagens van de politie en vun spuit 3 waren Zondagavond het eerst -- en zeer vlug in de Aldo- gondestraat. By de Dinsdag en gister gehouden zoo genaamde brand-nefeningen in liet hoofdge bouw der Hoogere Burgerschool en het bijgebouw aun den Westsingel waren alle lokalen iu anderhalve minuut ontruimd. Bij de ten overstaan van den maj tor- eerstaanwezend ingenieur gehouden aanbe steding voor bet doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Am eis looi'} (raming f10590) waren inschrijversG. S.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2