Stadsnieuws. gaande ten grondslag ligt, in ruimen lering worde verspreid, dat een ieder beseflV, dat mén verplicht is zich door verzekering te dekken tegen de gevolg-m van rampen, di" u>w m-«Hijk kii'iti-n ••tf-n; -l.it het in ui is ii i v ,ii i-1üi uit zien- zelden verschuldigd te irachteu de fiimn- cieele gevolgen van een ongevul af te wikkelen op de schouders vau andsron en do »wel- dadigo laudgenootoo" te laten opdraaien voor do ellende en urmoede, die het gevolg zjjn van schromolyk plichtsver zui ra, en vooral, wanneer iemand uit de plaats der inwoning uf uit de uaasie omgeving door een ongeluk wordt getroffen, hetzy brand, hetzij een persoonlijk ongeval, dat den dood of levenslange invaliditeit :eu gevolge heelt, helzy door iets anders, dat dan onmiddellijk allen, die nog niet verzekerd zijn er om denken, dat ook hen zulk een ongeluk kan treilen en het sluiten eener verzekering voor hen dus een eiscli van dringende .noodzake lijkheid is, die geen dag en geen uur mag worden uitgesteld. Ouder zulke omstandig heden vooral komt het spreekwoord ten volle tot zijn recht: »Eon schip op strand, een baken in zee". Hut huwelijksvraagstuk. Van verschillende zijden wordt het imwe- lijksvr tagstuk behandeld en over de oorzaak der UuW'lyk; nood spreekt ieder een woordje moe, zoodat men tal vun opinies en hijnu evouveel conclusies verneemt zonder even wel tot eeu bevredigend» oplossing t« gera ken aldus schrijft mej. Paida Liefiink in BDe Hollandsche lelie" en zij vervolgt: Ongehuwd en op de middaghoogte van het leven ka-, ik als vrouw eeu oupartydig uc- oordeelaai Mer zyu eo wil ik een der oorzaken nagaan van d<m geringen kans der vrouwen om een huwelijk te sluiten, meenende, die uil uuuwkeurige waarneming van getrouw den t'j kunueu bewijzen, juist wyl ik er ge heel buiten sta en alzoo niet geueigd ben, mij voor éen der partijen te interesseereo. Dat man en vrouw elkaar vóór het huwe lijk nooit volkomen leeren kennen, is een zóo verbazend afgezaagd thema, dat ik hierover geen enkel woord wil zeggen. Ook schuilt hierin m.i. niet een oorzaak van huwelijks- leed, maar veeleer daarin, dan men zich uiet naar elkaar loert schikken als men tot de ontdekking komt,dat wederzydsche omgingen en gewoonten lijnrecht tegenover elkaar staan, wat ontgoocheling kan bezorgen en verwij dering veroorzaken. Toch doet de vrouw verstandig als ze toe geeft en eigen wil of verlangen zooveel doen lijk opoffert, wjj! de man zich krachtens eeuwenoude, stilzwijgend toegestane rechten de meerdere waant en zoo niet goedschiks dan kwaadschiks daarvan gebruikt maakt. Wilden de vrouwen dit begrypen eD er zich aan onderwerpen, dan zouden er vry wat minder ongelukkige huwelijken zyn. Ook werden de jonggezellen niet zoo afgeschikt door het verbond voor heel het leven als thans. Doch er is iets anders wat ze doet vreezen voor de toekomst, waardoor ze zich niet durven wagen aan Hymen's zoeten drang en zij 'i bij velen ooic met inutg leedgevoel eigen haard zich vry willig ontzeggen. Past de man de door de gewoonten ver kregen rechtun toe, de vrouw vindt zichzelf zulk een kostbare koopwaar en heeft zoo enorm veel pretenties, dat ze meent niet genoeg door item ontzien te kunnen worden. Ze laat zich zoo veel voorstaat) op het bezit vin haar vaak onbeduidend persoontje, met inbegrip van de meegebrachte have en goed, dat de man zich in zyu gelukvolle verwach tingen bedrogen zi»t. Tc huis, gewend aau een weelderig jonge damesleventje, verlangt ze een bepaalu com fort en weeldeomg;?viug, waarvan ze niet verkiest af te wyken, in 't besef van haar kostbaar bezit voor den man, dien ze boven anderen verkoos zooals ze hem diets wil makeD ook al was ze bly, dat er eindelijk iemand kwam, die haar, nadat ze dichter bjj de dertig dan de twintig was, als weder helft begeerde. Mogen iluze prenteuties en eischen al nic dadelijk bij 't begin van bet huwelijk aan leiding tot verwijdering geven en !u finan cieels draagkracht vau den man niet te bo /en gaan, men kan ria rle eerste jaren van echte lijken vrede we! waarnemen, dat de g->e.st der liefde niet zoo beslist regeert, en ziet tevens dikwerf de vermeende welvaart ver minderen, totdat dringende omstandigheden, die vaak voorkoni"ii hadden kunnen worden, nopon tot aehteruitgunp, gepaard met echte lijke onenigheid waardoor het leven voor du gehuwden een ondraaglijke last wordt. Meer dan éen voorbeeld is my hiervan be kend; slechts éen wil ik hier aauealen. Ken tamelyk welgesteld man huwdo oeo zeer gefortuneerd meisje uit den middenstand, van tegen du dertig, dat het zich thuis aan niets hoefde laten ontbreken. Du man had zich gevestigd m een dor deftigs-e zak'-n en 't scheen alsof allee,u ge luk Voor ben was weggelegd. Na een paar jaren bleek -te zaak minder productief dao men verwacht bad. Al dra werd de achteruitgang zéo enorm, dat de man besloot zijn zaak van de hand te doen. 'tLeek wel of zyn vrouw dat alles voorbijging; nooit had ze notitie van de waarlijk mooie alTiiru genomen, nooit ergens naar gevraaud e.i z.- ld- et' ook oli baar leven op de zelfde wijze voortzetten De man, door geldzorgen gekweld, stond geheel alleen en ondervond niet deu geringsten bijstand van den kant, waarvan hjj recht bad ze te verwachten. Ze hadden maar éen kind, een van 3 a 4 jaar, maar de gezonde, stevige jonge vrouw voelde niet, dat bet haar plicht was zélf de hui selijke bezigheden te verrichten en de uit gaven van een diensbode te bezuinigen, wat reeds een heele verlichting zou zijn geweest. Ze meeDde zich daardoor te blaraeeren en en begreep niet, dat het heel wat eervoller is zelf de handen aan het werk te slaan, dan in 'n chique toiletje toe te kijken, als't noo- dig blijkt den man de zorgen te helpen ver lichten en de schuldeiscbers van de deur te houden. Zoo ging de mau alleen gebukt onder hot onvermijdelijke en de vrouw eischte daarenboven, dat hij met haar uitgiog en in haar genoegeus deelde, üok hier moest das verwijdering volgen. De man, teu eerste gedemoraliseerd door de zorgen, ten tweede door het afmattende alles alleen te moeten dragen, gaal in zijn vrouw eeo vijandin zien, die hem in den weg staat en (i on krachteloos maakt in den stryd nni het bestaan. Hy ontnuchtert, beziet haar met andere oogeu, gaat vergelijkingen maken met anderen en is zóo sterk vervuld van zijn toestand, dal hy - zelfs zonder het te willen zich over den huwelijkslast uitlaat. En de vrijgezd, die in de gelegenheid is, biervan getuige te zyn en dergelijke huwe lijken van dicht bij te zien, besluit wijselijk, zich er niet aan te wagen en liever onge trouwd te bly ven. Elders doet zich het geval voor, dat de man ia zijn buis geestelijke armoede ljjdt, wijl de vi'ouw beslist in gebreke blijft, zich tot hem op te heffen en zich in allerlei beu- zelingen verliest, waardoor ook hij zijn leven alleen leeft en zich ongelukkig gevoelt, üok deze huweljjkeu zijn even zoovela pleidooien voor den onwil der mannen om zich de gevolgen van den echtelijken staat op den hals te halen, en men kan het hun niet kwalijk nemen, dat zij de vrijheid blijven verkiezen boven dan zoo iioog geprezen hui- selijken haard. Dat de zwakke sexe door de natuur be sterad is om vrouw en moeder te worden, stem ik volmondig toe, maar het huwelijk heeft nog zooveel andere eischen, die miastens even, zoo niet meer gewichtig zijn om bet geluk van twee menscuen te verzekeren. Dit nu scbynt verreweg de meerderheid der vrouwen niet le begrijpen en ik ben overtuigd, dat ze zelf aanleiding zyn voor den verminderden huwelijkskans, door zoo weinig de roeping van getrouwde vrouw te begrypen. Nu wil ik met dit artikel geenszins een lans breken voor de onfeilbaarheid van de mannen by het huweiijksvraagstuk, want ook zij blijven met veel in gebrekemaar by den hui ligen toost ind der maatschappij, zyn zij het nog altijd, die de lakens uitdeelen en de vrouwen die zich beklagen over den huwelijksnood, ztjnin deze toch van ben af hankelijk. Wil men de roeping van vrouw en moeder kunnen volgen dan zal men rekening moeten houdea met de omstandig heden. Dan moet de vrouw niet haar ge lijkheid met den man zoeken in vergade ringetje speieo, maar dan moet ze zich on ontbeerlijk weten te maken als de trouwe hulp, die hem moreel en financieel steunt dit laatste vooral, du de strijd om 't bestaan zoo scherp is op elk gebied. Wie gaven of kundigheden bezit, door ze, ter tegemoetkoming in de huishoudelijke uitgaven, productief te maken; wie dieniet heeft, door weelde en gemakzucht op zij te zetten en in elk geval door zich geestelijk tot hem op to heffen, mee te voeleD, mee te denken, zonder een blauwkousige geleorde te zijn. Hoogooodig is het, dat de vrouw degelyk ontwikkeld wordt en er uaar streeft, naast den man te staan in hun gemeenschappelijk samenleven; maar daarom hoeft ze nog treeo vrije vrouw te zijn, die een rol speelt op het wareldtooneel. Dat sourt vrouwen vervreemdt meestal haar echtgenoot van zich, door meer voor de belangen buiten dan binnenshuis te doen, tei wijl de ongehuwdon or een loopje mee nemen, omdat ze het echt-vrouwelijke missen, dat den man alleen io haar aantrekt als zijn levensgezellin. Wil de vrouw haar rechten krachtens de natuur gehandhaafd zien, dan moet zij daar- vour in do eerste plaats zelf zorg dragen, door der. man het vooruitzicht te openen van de verwezenlijking zijner idealen een liefde rijk gezellig tehuis aan de zyde van een in elk opzicht doelnemenden le/ensmakker. Mijti omgeving brengt mede, dat ik met vele beschaafde, on; vikkelde jongelieden in aanraking koin en daardoor in de g<dege. eid bun hun gesprokken over vrouwen bij te wonen en hon in hejljgnn ernst het voor en het tegen van hun zienswijze te booren over wegen. De huwolyksnood is inderdaad een treurig feit; doch laat de vrouwen eens ernstig bedenken of de schuld niet gedeeltelijk bij haarzelf of althans by haar gehuwde /.usteren iigt, eu trachten mee to werken aan verbe tering ui deze, door aan meer ee.ivoud ook ruimer blik le paren voor de verkeerdhe den van het huwelijksleven. KKNNI S (IK T 1 NGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente AMERSFOORT brengen ter algeweene kennis, '1st by hun besluit vau huOeu, in*evolR« ari. 8 der HINDERW ET, auu Gebroeders NEFKENS, woneudo alhier, verdunning ie veileund lot de oprichting van een gasmotor van 8 P.K. dienende tot hei in beweging brengen van van een draaibank in hut perceel Arnhemscheweg, wyk I No. 6, kadii8ira.il bokend Gemeente Amers foort 8-'Ciiu B. No. 3103, Amersfoort, 11 Mei 1908. Burgeiuees' er en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. SCH ÜLDVORDEKINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT herinneren belanghebbenden, dat alle vorderingen voor levering aan het Rijk, de Provincie en de Gemeente, gedurende liet jaar 190/, voor 1 Juli a. s. moeten worden ingediend bij de autoriteiten, door wie de bevelen tot het doen van leverantiën zyn gegeven; voor vorderingen, by voorschot betaald, worden de declaration uiterlijk 80 Juni by de miniaterieele departementen inge wacht. Amersfoort, 11 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJT1EK8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bij het invullen der biljetten van aangifte voor de Vermogensbelasting schijnt bij som migen twijfel te bestaan omtrent het cijfer waarmede vermenigvuldigd moeten worden de kadastrale huurwaarde op 1 Mei 1908. Volgens de Wet van 15 Juli 1907 (Staats blad No. 203; arf. 3, is het cijfer van ver menigvuldiging der kadastrale huurwaarde voor de gebouwde eigendommen 15 en voor de ongebouwde 20, terwijl bij die wet tevens art. 51 der Wet op de Vermogensbelasting is vervallen verklaard. Verschenen is het eerste deel van de Voor- loopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, opgemaakt door de Rijks-commissie tot het uitgeven van een inventaris en een beschrijving dier monu menten. De heer Jan Kalff, Secretaris dier bij Kon. beslikt van 7 Juli 1903 ingestelde commissie, verzorgde het gedeelte, dat betrekking heeft op Amersfoort. Het tweede gedeelte van het primitief kohier der Inkomstenbelasting voor deze Gemeente, dienst 1908, dat thans ter Secre tarie ter visie ligt, is door Gedeputeerde Staten van Utrecht goedgekeurd tot een bedrag van f 16 722.50. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet, Burgemeester dezer Gemeente, in in de Zaterdag gehouden jaarvergadering der Rid derschap van Utrecht herkozen tot gecorait- teerde in haar Bestuur. De heer G. van Valkenhoef was lid der jury voor de huisvlijt-tentoonstelling, welke een bijzonder groot succes heeft gehad. Mejuffrouw J. Fiöger is benoemd lot onder wijzeres te Amerongen. De jongedames A. van Duijnen, C. Th.M Fischer, M, J. F. ter Haar en W. E. M. Hakkenberg van Giesbeek behaalden de akte voor onderwijzeres. Kolonel jhr. L. D. O. ie Lanuoy, chef van het wapen der cavalerie van het Oost-Indisch leger, zal in Augustus den militairen dienst met pensioen verlaten. De Langestraat, onze winkelstraat by uit nemendheid, is weer een winkel rijker ge worden, die gezien mag worden. Op den hoek der Krommestraat is Zaterdagavond het zestigste filiaal geopend der Zuid-Hollandsche stoomfabriek van banket, koek, chocolade en suikerwerken van de heeren Jarain te Rot terdam. Up-io-date als die reusachtige fabriek is, werd ook het perceel, waarin vroeger mejuf. Ockhuizen haarkoekbakkerij dreef, verbouwd en all'^s ziet er even keurig uit met zijn mooi schilderwerk, overvloedig licht en hoogst moderne étalage. Wat de fabriek zelve is, werd in een dar Novembernummers van Wereldkroniek" en «De Week" beschreven met het portretvan den stichter, den heer C. Jamiu, wiens vier zoons thans de fabriek drijven, en twaalf zeer interressante afbeeldiugwn. Hoogst interressaut is het, te lezen hoe de moderne f'abricatiewijze daar toopa-sing heeft gevonden en welke reusachtige hoeveelheden snoepgoed yan allerlei aard daar per dag worden bereid. Stippen we even aan, dat zooveel mogelyk alles machinaal wordt bereid en dus zoo min mogelyk tnenscbenhand de productei aanraakt. Wat de negen grooto dubbele ovens kunnen verwerken, is buirongowoon. Tegen den Sinterklaastijd bijvoorbeeld woidt2400 pond speculaasdeeg por dag verbakken 4000 eiren worden gebuikt on 120 000 pond spijs voor mangelpers; 1600 pond fondar t,60000 pond suikerbeestjes worden per dag gemaakt en 1300 pond borstplaat. In het geheel zijn dan ook aan de nog pas vergroote fabriek, welke aan de Hugo de Groot-straiit een breedte heeft van 60 M. bij een diepte van 1 0 M., luiten het kan toorpersoneel verbonden 320 werklieden, mannen en meisjes. Van de Kon. Militaire Academie te Breda worden dezen zomer te Amersfoort gede tacheerd bij het 5e regiment infanterie de cadetten A. A. H. Oudshoorn, P. II. Wyshyer, T. V. Agerbeek. K. W. F. Doorman, 0. Koopman, I). K. Sohrek, O. Bredero I", H. Buem. dn Mesquna, P. Boon, C. A. J. Kro z J. Paris, M. H. Schreitrer, G. J. Tielrooij, F. W. Osten, H. de Jnngh, G. A. Lutz en H. K. Valkeu; bij hel le ivginienl huzaren de c.i'li'iten H. G. van Everlingcn, I). J. G. Van Steenbergen en A. J. E. M.uliuu. Verder wordeu gedetacheerd de cadetten J. G. Boucholte bij het 2e regiment infante rie, J. J. P. Beerninck by het 8e regiment infanterie, M. R. T. BischolT van Heemskerck hij het 1 te regiment infanterie, J. J. Pels Rijcken, P. A. Camerling Helrnolt en C. F. de Bniyn hij liet 4e regiment huzarenen J. A. Kuijlaars bij het regimeut genie-troepen. Adjudant G. H. van deo Bos, van liet te regiment huzaren, heeft den dienst met pensioen verlaten, terwijl in Zijn plaats is bevorderd opperwachtmeester H. van der Vlucht, vau het korps. Volgens het „Centrum" zullen de trakte menten der onderofficieren worden verbeterd. De Minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het adres vau het Hoofdbestuur der Ned. vereeoiging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om den verkoop van sterkedrank in de cantines te verbieden. Dit jam zyn er vier plaatsen vooradspi- rant-administrateur bij deZeemacht, geboren na 1 October 1888. Aanmelding vóór 1 Juli. Bijzonderheden in Staatse rarant no. 58. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminricht g was gister- en bedenochteud 59 graden Fahren heit. in een vriendschappelijke ontmoeting tusseheu de korfbalclubs A. V. O. G. uit Amersfoort en D. T. V. uit Amsterdam werd eerstgenoemde Zondag te Amsterdam ge slagen met 21—1. Een „"rienschappelijke" ontmoeting; hoe zou 't dan wel gaan bij een onvriendschap pelijke? De groote wedstrijden, uitvoeringen en oefeningen bij het 25-jarig feest van net Ned. Gymnastiek Verbond worden gedurende de Pinksterdagen gegeven op het sportterrein achter het Rijksmuseum te Amsterdam. Do heeren J. L. Pisuisse en Max Blokzijl hebben V'rydag te Rotterdam gedebuteerd als journalisten-chansonniers en veel succes gehad. Hun leuke, soms heel mooie zang wordt afgewisseld door eeu causerie van den heer Pisuisse over het straatlied en het moderne lied. De mannen van de A. V. B., daar is 't geen spotten mee" zegt hun lied, waar 't geldt hulp te verleeuen en nu ze ook door hun zilveren feest een tooneelclub hebben, kregen ze het lofwaardige denkbeeld óok eens wat te doen voor de kas van «Liefdadigheid" die dezen winter zoo zeer is aangesproken en in den komenden zomer nog zooveel te doen heeft voor de stille armen, die niet buiten steun kunnen. Vrijdagavond geven zij een tooneelvoor- stelling in de groote zaal van de sociëteit »Vereeniging". Moge het zyn voor een uit verkocht huis. Het doel is zoo zeer goed en het spel mag er werkelyk óok zyn. Dat men toch flink teekene op de lysten, die circuleeren. De beer I). Veis Heijn heeft ontslag ge nomen als Voorzitter der Chr. Jougolings- vereeniging Ps. 1199. Herinnerd zij aan de Jaarvergadering der tram, op Donderdagavond. Bij de heden gehouden veemarkt werden aangevoerd 23 stuks. De stieren golden f50 a flOO, de pinken [40 a f60, de vaarzen fl 10 a f180, de melk koeien f 135 a 1180, de guste koeien f 120 a ft60 en de kalfkoeien f 150 a f190. Nog slechts twee keer en de gewone pauze treedt weer in. Bij de Donderdag ten overstaan van nuta ns Joh. Knoppers gehouden verkooping vau polderland onder Hoogland golden 2 poroee- len io de Slaag f5420; 2 pert, in Neet zei-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2