Zaterdag 23 908. No 7508. 57e Jaargang. Feuilleton. Stadsnieuws. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- mi Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naa" plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. l'.jj advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephoon 19 KENNISGEVINC BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op ari. 87 der Drankwet, brengen tor openbare kennis le. dat by ben ia ingedieud oen verzoekschrift om verlof tot verkoop van alooholboudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door GERRIT ZIEVERINK in de ben eden voorzaal van bet perceel Havik no. 20 alhier 2e. dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof ieder schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan in brengen. Amersfoort, 23 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Werkloosheid. i. Op het ons toegezonden exemplaar van het >Vsrslag van de werkzaamheden der commissie uit de Araersfoortsche burgerij tot leniging van den naod van gedwongen workloozen" staat aangeleekend, dat, zoolang de voorraad strekt, exemplaren er van koste loos te verkrijgen zijn bij den drukker er van, tien heer S. W. Melchior. Toch komt het ons goed voor, hier uit dat verslag mee te deelen hetgeen onzen lezers, althans niet allen, niet bekend is. Men weet, dat het Bestuur der vereeniging Liefdadigheid" de vergadering van 7 Janu- uari bijeenriep, dat dat in een motie werd ingediend en hot comité saamgesteld, dat later zich anderen toevoegde. Uit het comité werd een Dagelijksch Be stuur gekozen, bestaande uit de heerenG. J. Buys, Voorzitter; J. W. Middelburg, Pen. ningmeester; R. G. Rij kens, Secretaris; L. A- baron Van Ittersum, G. van Wijland en H. Noorman. Daar werden de voorstellen voorbereid, die gedaan zouden worden aan het comité in de vergadering van 9 Januari, eveneens in het Stadhuis gehouden. In deze vergadering werden de volgende besluiten genomen De werkzaamheden van liet comité te ver- deelen over le. een sub-commissie tot het verzamelen van inlichtingen en van schifting van aan vragen, waarin werden beuoernd de heeren Buys, Van Ittersum, Vau Wijland, Gerritsen. Noorman en Van Wessum, terwijl later in deze „Ik zal order geven, dat men u een glas suiker water op uw kamer brengt" zeide de graaf, die weer pleizier had om Marianne. Die begreep niet, wenzij dacht niet aan de weddenschap, docb vond, dat beiden goed bij elkaar pasten en dus moest men ze Bamen brengen.tZy zeide dus „Goed, morgenochtend. Hoe aat?" De baron dacht even na: „Nu, laten we r.eggen om vyf uur." „Maar wees tiota ernstig ik meen het werke lijk goed met eD u zult mij nog eens dankbaar zyn. Kom u om tien uur." „Dan houdt de dienst mij hier vast, dan geef ik les." „Kom dan dadelijk daarna en blijf by ons koffi- drinken." „Dat gast ook niet, want dan tennissen we," zeide Alexa. De baron zette een wanhopig gezicht „Nu ziet u het. Is het niet afschuwelijk? Men wil trouwen en kan niet, alleen omdat men geen tijd heeft, zijn aanstaande vrouw to gaan zien." Manr toen ernstiger wordend, zeide hy„Wanneer u het g >ed vindt, kom ik morgen om vier uur ik ben leeds lang uw vader een bezoek schuldig." „D.t vind ik uitstekend en dan blyft u by o»> theedrinken." Het waa al laat toen Marianne om haar rytuig commissie ook is opgenomen de heer Middel- burg. 2e. een sub-commissie voor het beheer en de verantwoording der gelden voor uit- keeringen, waarin werden benoemd de heeren Pels Rijcken, Middelburg en Iiuisken. 3e. een sub-commissie voor het inzamelen Jer gelden, wiarin werden benoemd de heeren De Pool, Wesseling, A. M. Tromp van Holst, Holland, De Meijere, J. W. van Achterberg!), Vunderink, Van Hoogevest, Ruitenberg, Van Heioma, baron Van Heem stra mr. Van Traa eu Vrijdag. 4e. een sub-commissie tot bevordering van werkverschaffing, waariu werden benoemd de heerenVisser, Kam, Noorman, Buys, Van 't Hoff en M. A. J. van Lent. Aan de eerste sub-commissie werd eeu crediet verleemt lot f200, opdat de uitkee- ringen in urgente gevallen terstond zouden kunnen aanvangen. In deze vergadering werd tevens bericht ontvangen, dat het den Burgemeester dezer Gemeente bad behaagd het Eere-voorzitter- schap van het comité te aanvaarden. Besloten werd voorts, dat aan de eerste sub-commissie zou worden overgelaten te bepalen in welke gevallen met geld en in welke in natura zou wordeu gesteund. De heer Gerritsen bood de lokalen van *Ons Huis*' aan voor de vergaderingen, die door het comité of door de sub-commissies gehouden zouden worden, welk voorstel dank baar werd aanvaard. Aangezien de sub-commissies geheel zelf standig hebben gewerkt eu gehandeld, mogen hierna de verslagen dier commissies een plaat3 vinden. tol het verzamelen van inlichtingen en van schifting der aanvragen. De eerste vergaderitig der sub-commissie werd gehouden onmiddellijk na afloop van de constitueerende bijeenkomst van de com missie uit de burgerij. Het bleek, dat verscheidene gevallen van werkloosheid urgent hulp eischten, zuodat deze aanstonds verstrekt moest worden, en wel volgens de door de algemeene vergadering aangegeven maatstaf, waarbij den kostwinner f 2.50 per week verstrekt kon worden, met een verhooging, voor ieder kind van zijn gezin, ten bedrage van f Ü.50, tot een maximum bijdrage van f 5.00 per week als algemeenen regel. In buitengewone gevallen kon de sub-commissie van dien maatstaf afwijken. Door middel van aanplakbiljetten werden den volgenten dag belanghebbenden uitge- noodigd, zich tot een der commissieleden te wenden met schriftelijke aanvrage, waarin melding gemaakt moest worden van de ver vroeg. In stilte bad zy gehoopt, dat haar vader haar op den terugweg vau do stad zou afhalen. Maar waDneer die eenmaal in zyn geliefd café zat, dan was hy er niet zoo gauw vandaan te krijgen. Dus reed zij maar alleen naar huis, dankende voor bel geleide van den baron, die zyn paard reeds bad laten zadelen. Gaarne had zij reedB dezon avond met hem over Dagmar gesproken, niaar dit zou allicht wat voor barig zijn geweest. Hana waa nu al acht dagen weg. In den beginne waren allen bevreesd gf veest, dat zij zyn opgewekt lachen en dolle invallen zouden missen, maar dat bleek zoo erg niet te wezen, want HaDS bad plotseling een opvolger gevonden, die hem in opgewektheid niets toegaf, en dat was de baron. Niemand herkende hem. Wel was hy soms in zyn uitingen eu gesprei; kon de ernstige, gerijpte man, die het leven had loeren kennen en net vol strekt niet licht onvatte, maar op andere oogen- hlikken scheen hij de jonge, levenslustige luitonaut van vroeger. En die metamorphose had plnats gehad nadat hy by Marianne geweest was. Hij had een opgewekt verhaal van dat bezoek gedaan en het besloten met deze woorden „Wanneer ik ook trots dit bezoek naar alle waar schijnlijkheid tut het einde mijner dagen jonggezel zal blyven Marianne heeft mij bewezen, dal ik m(j over mijn leven verheugen mag en dat ik het nog voel mooier zou vinden wanneer ik het wat liebter opuam. Toen heb ik mezelv n beloofd, weer de oude te zullen wordeu en ik zal moeite doen, die belofte te houden." Wat hy met Marianne besproken had, word nie mand gewaar; ook Dagmar niet. Dat ei van zjjn schilleude gegevens, benoodigd om een juis* oordeel te vormen over de te verstrekken hulp en voor een statistiek overzicht van de verschillende vormen, waarin degedwongen werkloosheid zich in Jeze Gemeente voordeed, onder den invloed vau de crisis op financieel gebied als hoofdoorzaak in voege als in de motie ter algemeene vergadering was uitgesproken. De sub-commissie vergaderde herhaalde malen wekelijks gedurende een 12-tal weken voor de aan haar opgedragen werkzaamheden. Tijdens afwezigheid, wegens ziekte, vau den Voorzitter weiden gedurende enkele weken de vergaderingen geleid door den waar- nemenden voorzitter, den heer D. Gerritsen. De algemeene Penningmeester, de heer J. W. Middelburg, woonde als geassumeerd iid in den legel de vergaderingen by om de sub-commissie zijn diensten te verleenen bij het overzicht der beschikbare middelen en bij het regelen der verstrekkmg van de bij'lragen. Ook weiden enkele vergaderingen bijge woond door den algemeenen Secretaris, den heer R. G. Rijkens. De ingekomen uanvragenw- rdenonderzocht door informatie in te winnen, door persoonlijk bezoek ten huize van den aanvrager, van eenige commissieleden, onder wien vooral de heeren Noorman, Van Wessum en Van Wijland het leeuwendeel der wei kzaamheden op zich namen. Wekelijks werden alle aanvragen opnieuw onderzocht, met het oog op hen, die intusschen weder werk hadden gekregen. Van de zoo- danigen kwamen vaak dankbetuigingen in met mededeeling, dat zij geen verderen steuu noodig hadden. In het algemeen werden de aanvragen eerst geschift op grond van de motie der algemeene vergadering, aau welke motie echter door het besluit eener bijeen komst van de geheele commissie op den 31en Januari een wijdere strekking werd gegeven dau aanvankelijk er mede bedoeld was, zuo dat eeu grooier aantal categ' rieën van werk- loozen daardoor binnen den werkkring der sub-commissie konden getrokken worden. Een betrekkelijk klein deel der aanvragers kon echter, na ingewonnen informaties, op verschillende gronden Diet voor steun in aanmerking komen. Een ander deel, geheel buiten de strekking der mul ie vullende en meer behoorende tot het gebied waarop de de algemeene liefdadigheid zich beweegt, werd verwezen naar de Vereenigiug „Lief dadigheid", die haar krachten heelt inge spannen om aan hen buitengewone hulp te verleenen in deze ook voor ben bijzonder ongunstige tijden. verhaal geen woord waar was, begreep zij, maar wat zij weten wilde, wist zy daarmee niet. Inderdaad bad Marianne hem Uagmar's portret laten zien, all-'en van haar gesproken, hem opon- hartig de weddenschap verteld, het voorwerp waarom bet Ring laten zien eu hem categorisch gezegd, dat bet eenvoudig zijn plioht waa, met Dagmar te trouwen om haar zoodoende „Old Fellow" te bezorgen. Hy had haar heei kalm aangehoord, maar toen zy hem ronduit zeide dat hij met Dagmar moest trouwen, was hij zöo ongemakkelijk gaan lachen, dat Marian na er een nogenblik niets van begreep en vreesde, dat zy veel te ver was gegaan. „Maar Dagmar houdt van u. Ik weet het zeker. Dat heb ik bij iedore ontmoeting we r gemerkt," had zy hyna vertwijfeld uitgeroepen. Hij had weer gekucht. „Gravin Dagmar bemint my evenmin als ik haar."- Marianna was stom van verbazing geweest. Op de gedachte, dat do baron niet tot ov-t zyn beide ooren verliefd was, was zij in 't- geheel r.iet geko men. Zy kon het ook nu nog hyna niet geloven. Ma'ir hy verdroog haar onderzoekenden blik vol- maaKt kalm, z .odut zij zich liet misleiden Hij sprak naar haar innerlijke overtuiging de waarheid en zy geloofde hem. Het was altyd haar wensch geweest, een huwelijk tot stind te brengen, zooajs zooveel andere dames deden hier had ze nu een gelegen heid gohad en nu was het weer op niets uitgeloopen. Geheel verslagen bad zy den baron nagekeken toen deze wegreed. Had zij kunnen hoorpn hoe hjj een oogenblik later lustig floot en zong, had zy de oorzaak kunnen vermoeden van zijn bijna over moedig gelukkige stemming, dan bad zij niet zoo verslagen thuis gezeten. Het was or den baron om te doen geweest dat zy over Dagmar zou spreken en hy was het al met ziobzelf eens, boe hy baar daarop brengen zou en Met betrekking tot deze beide categorieën van door de commissie afgewezen aanvragers zij opgemerkt, dat velen hunner door be middeling der sub-commissie geholpen werden aan werk (ijsbakken, puiukloppen, enz.) van gemeentewege verstrekt gedurende het strenge jaargetijde. Zij, die wel voor een bijdrage per week van de sub-commissie in aanmerking kwamen, werden verdeeld in drie categorieën, naar mate van de urgentie der geblpken behoefte. Deze liep somtijds zeer uiteen, afhankelijk vooral van den tijdsduur der werkloosheid, van hun gezin, hun oecouomiscbe draag kracht, bijverdiensten, enz. Als voorloopige indeeling der rubrieken, ook ter aanwijzing van de volgorde, waarin de steun verleend zou worden, werden ge- plaats in de eerste rubrtek de gezinnen met kinderen; in de tweedede kostwinners, in. a. w. zij die, al of niet gehuwd, de zorg van minstens éen persoon te hunnen laste hebbenen in de derde rubriekde onge- huwden. Ter verdeeliDg van de werkzaamheden der sub commissie werden de aanvragen onder scheiden in die van leden eener vakveree- nigiug, de zoogenaamde georganiseerde werklieden, bij welker behandeling de inlich tingen en de hulp der vertegenwoordigers van de verschillende vakvereenigingen van werklieden hier ter stede benut werden en de overige zgn. niet-georganiseerde werklieden, met wier aanvragen de heeren Noorman en Van Wessum zich hoofdzakelijk belast hebben. (Wordt vervolgd.) De Eerste Kamer heeft Donderdag zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetje om den heer A. M. Kollewijn Nz. een meer behoorlijk pensioen te verleenen. De heer W. H. van Hasden, Rijks-veearts alhier, is benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts wien Utrecht als stand plaats is aangewezen. Mejuffrouw A. J. Kroeze behaalde de akte voor onderwijzeresmejuffrouw M. E. Nakken en de heer J. H. Lodder, de akte vrije- en orde-oefeningen. Tot ondorwyzer aan de R. K. Jongensschool is benoemd de heer C. Lebnt, uit Oudenbosch. De heer J. H. H. Gunther Mohr, sedert 1 October 1906 Inspecteur der posterijen en telegraphie te Middelhnrg en met ingang van wat liy zou ant woerden. Onder Reen omstandigheid mocht by baar in 't idee laten, dat Dagmar wat voor hem voelde en zyn eigen gevoel moebt hij- tiHtuurlyk niet verraden. Hy wist, dut Marianne bet gesprek natuurlijk Ran haar vriendin zou meedeelen Hoorde D-»Rm*r, dal hij van liefde had gesproken, dan zou haar trots natuurlijk opnieuw ontwaken, zy zou opnieuw een eed VAn „nooit" doen, en hoe grooter haar minachtende onverschillgheid of boosheid werd, des te moeilijk zou de overwinning zyn. Dat zy zyn I ezentenis, d-t hy haar niet liefhad, niet eelooven zou, wist hij maar zy had gering schattend over hem kunnen denkeu als hy vin zyn liefde gesproken en misschien Marianne's hulp ingeroepen ad om Dagmar te winnen, als by daarmede getoond had, dat hy er alleen niet tegen haar was opgewassen en hulp noodig had. Dan had hy haar spottend, minachiend lachje kalm moeten verdragen en zich in baar „neen" moeten schikken, wanneer zij zijn aanzoek z«u afslaan. En al zou de wereld ondergaan, winnen zou en moest hy Dagmar. Met absolute zekerheid was dat gevoel in hem wakker goworden. Hij zong of floot den geheeltn daghij schaamde zich vaak voor zich zelf, dat hy weer een jong luitenant leek te zyn, maar hy liet zyn overmoed toch den vrijen teugel. En hy liet zich zijn opgewektheid ook niet ont nemen doordat Dagmsr boos was over zyn houding. Haar trots verhoud haar, Marianne te vragen wat zy met den baron besproken had en wat deze had geantwoord. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1