Stadsnieuws. Hemelvaartsdag Advertentiën VIOOLOKUESWIJS. en uitdealen der bo«9 aan de roodbreugar» in haar vergadering te doen plaats vinden, waardoor zelfs de «chyu van partijdigheid Termedeii kon worden. Bedoeld misverstand zou dan hierin bestaan hebben, dat sommige niet-georg&uiseerde werklieden toch tot de meening zouden geraken, dat het voor hen raadzaam zou ijjn, met het oog op het behouden ot ver krijgen van sieun, lid eener vakvoreeniging te worden, niettegenstaande hun het onjuiste dezer meeuing telkens duidelylc was gemaakt. Vermoedelijk voud het hierin zijn grond, dat de commissie vaak moeilijkheid onder vond om te beslissen of een aanvrager, die zich opgatals grondwerker, beschouwd moest worden als veldarbeider, dau wel als grond bewerker by bouwwerken. De eersten vielen meestal geheel buiten den werkkring der commissie. Nu bleek, dat éen der vukver- eenigingen, die der kalk- en steenbewerkers - deze alléén plotseling aangegroeid was met een aantal leden, onder wie zeer waar schijnlijk me»'" dan éen, die meende op die wyze zyn aanspraak op steun beter in hel licht te kunnen stellen. Opgemerkt zy, dat- die nieuwe leden even snel verdwenen als zy verschenen waren' ln eeu der bladen verscheen een ingezonden stuk waaruit bleek, dat t!e schrijver niet volkomen overtuigd was vau de onpartijdig heid der werk wy ze van de sub-commissie. Zij plaatste daarom een advertentie in de plaatselijke bladen, waarbij ieder, die ten aanzien van uitkeering in kennis was ge komen van ten onrechte verstrekte uitkee* ringen ot van andere minder wmischelyke zaken, uitgeuoodigd werd, die aan do com missie bekend te maken. Edoch, niemand heeft zich met dat doel by de subcommissie aangemeld, terwyl de schrijver van bovenbedoeld artikel, lot eeu vergadering der sub-commissie uitgenoodigd, weldra door de hom toen verstrekte inlich tingen tot liet inzicht werd gebracht, dat hij zouder voldoende gegevens zijn opmer kingen gepubliceerd had en dat deze onge- groud bleken by nmlure overweging. Wat de uitkeeringen zelve betreft, zij ver- wez.-u naar de hier volgende statistieke over zichten. ln het algemeen kan worden verklaard, dat, al is bei te betreuren, d it deze steun beweging niet enkele maanden vroeger in het leven werd geroepen, toch de werkzaam heid der sub-commissie veel nood heeft kun- neu lenigen. Zooals uit den aurd van de be- wegiug voortvloeit, verminderde het aantal uilkoertugen met de vermindering der ge dwongen werkloosheid by den aanvang van het betere jaargetijde. Het aantal uilkeoriu- ge i is nu tot een ti-tal per week ««slonken en liet voornemen bestaat, die by het einde dezer maand te doen ophouden. In het geheel werden 320 aanvragen tot stoun by de sub-commissie ingediendvan deze moesten 32 geweigerd worden en 81 vei wezen worden naur de Vereeuigmg „Lief dadigheid", zoodat 207 aanvragers voor steun in aanmerking kwamen. Tot hen behoorden 89 georganiseerde werklieden, terwyl 118 hunner geen lid eener vakvereemging zijn. Wat de Godsdienstige gezindte betreft, bestonden deze aanvragers uit85 Roomsch Katholieken eu 132 Ned. Hervormden en andere gezindten. Ten aanzien van de sterkte van het g zin, kunnen zy als volgt verdeeld worden10 kostwinners zonder kinderen, 34 gezinnen met 1 kind, 24 gezinnen met 2 kinderen, 25 gezinnen met 3 kinderen, 20 gezinnen inet 4 kinderen, 22 gezinnen metö kinderen, 10 gezinnen met kinderen, 13 gezinnen met 7 kinderen, 9 gezinnen met 8 kinderen, 5 gezinnen met 0 kinderen, en 1 gezin met 10 kinderen te zatnen 173 gezinnen met 625 kinderen, terwyl er 34 ongehuwden waren. Mot betrekking tot de door hen beoefende ambachten of werkzaamheden bestonden deze gedwongen werkiouzen uit 42 schilders, 7 stukadoors, 32 ouperlieden, 33 metselaars, 12 grondwerkers, 22 sjouwer lieden, 16 losse arbeiders, 2 behangers, 2 witters, 10 timmerlieden, 1 kalk be werker, 1 weger, 1 steenbakker, 1 me belmaker, 1 houthakker, 2 stratenmakers, 2 tiundels- reizig'-rs, 2 schoenmakers, 1 smid, 2 bakkers, 1 typograaf en 8 kooplieden te zamen 207. De totale geldswaarde der uitkeeringen heeft bedragen ongeveer f 3000, van welk bedrag ongeveer 1 1400 besleed werd ton behoeve van de uitkeeringen in natura. In het geheel is ontvangen f 5427.80 (Wordt vervolgd). Als pastoor van de nieuwe Roomsch Ka- tholieke kerk in het Soesterwegkwartier wordt genoemd kapelaan B. J. Brouwer, j thans te Utrachb Het verluidt, dat eon ontwerp tot herzie- Qing van de Wet op de Kamers van Arbeid in voorbereiding is. Het voornemen der Regeering moet zyn, de bevoegdheid dier Kamers uit te breiden eu te versterken. DeStaats-schuldboekjes blijven de verwach ting overtreffen. Reeds 7000 zyn er in om loop met een gezamenlijk saldo van 37 ton. By Kon. besluit van 7 Mei 1908, No. 51, is een nieuw tarief vastgesteld voor het hef fen van tolgeld op den straatweg van de Eerabrug naar den Amersfoortsclien postweg. De hoofd-agent vau politie J. P. de Jager, die 24 Mei 1878 werd benoemd tot agent van politie te Amersfoort, zal 1 Juni den dag herdenken waarop hij dertig jaar geleden in Gemeentedienst trad. Met ingang van 1 Juli worden by het De regiment infanterie gedetacheerd de sergean ten W. P. J. Hurmsen en S V< Ulmeijer, W. Hoetikamp, en C. F. P. D. van der Vecht, H. C. Abuijs en F. Tessels, allen leerlingen vau den Hoofd-cursus, die onderscheidenlijk worden opgeleid tot officier der infanterie hier te lande, luitenant kwartiermeester b. t. I. en luitenant der infanterie O. I. leger. De cursus voor opleiding tot den officiers rang by het 5e regiment lufanlerie zal wor den verheven tot divisie-cursus, waar diu alle onderofficieren der 4e divisie, die thans bij hun regiments-cursus worden opgeleid, hut) opleiding zullen ontvangen. In verband niet den verschijnt het volgende num mer dezer Courant Zaterdag avond 30 Mei. Aan de schietoefeningen tot verhoogmg vau 's Lands weerkracht nemen uit de Ge meente Amersfoort deel 116 jongelieden. In veertien dagen tyds is hun aantal verdubbeld; wel een bewys dat men, zij 't ook om zeer uiteenloopende redenen, dit schietondenvys op prijs stelt. In de 33 Gemeenten waar officieren en kader uit Amersfoort dit onderricht geven, zijn 1950 deelnemers. De jaarlijksche groote velddag der weer- baarlicids-vereenigiiigen zul Pinkstermaandag wordon gehouden hij Nijmegen. De medailles eu prijzen voor het op Hemel vaartsdag hier te houden 6e muziek-concours worden morgen geëtaleerd in »De Moor". In den feestgids staat, dat zy reeds Zater dag daar zouden worden ten toon gesteld. Een ernstiger fout in dien gids is, dat als lokaal voor de officieele plechtigheden staat aangegeven „Het Vulkjeaan den Hof. Vooral voor vreemdelingen zal dit heel wat last tneebrcngui). Voor lezers, diu liet edele schaakspel be oefenen, zij meegedeeld, dat aanstaanden Donderdag te Amsterdam een groote Natio nale schaakwedstrijd wprdt gehouden. In de Zondag t Hilversum gehouden koi fbalwedstryden werd de 3e klasse club V. 1. 8,, van hier, door H. B. C. uit Utrecht geslagen met 05. De vierde klasse club A. V. G. van hier sloeg het tweede elital van G. 8. C. uit Hilversum nog wel de gastvrouw met 10—'J eu in den eiadwedsti ijd met 19—0 en won daardoor de bronzen medaille van den Ned. Korfbal Bond en, door het behalen van het hoogste gemiddelde, tevens een bronzen uteri rille, welke geschonken Werd door deu lieer Begeer, te Utrecht. De kuiis'vereeniging „Pictura Veluvensis", die ook hier meecmalpn een portefeuille exposeerde, telt volgens het jongste Jaarver slag 109 werkende en 72 kunstlievende leden. Haar zetel is Renkum. De firma Verkade Co hoeft thans ook het licht doen zien haar album „Herfst'', hut derde de«l van haar muoien jaar- getydeu-cyclus, waarvan „Lente" en „Zomer» mui wez nlyke belangstelling door het publiek werden ontvangen. Getrouw aan haar streven om deze albums telkeus fraaier te makeu, hebben auteur, artiesten en uitvoerders hun uiterste best gedaan orn „Herfst" weer boven „Zomer" te doen uitblinken en het kan gezegd, dat zy daarin zyn gestaagd. Op de volgende verbetering mag in het bijzonder gewezen worden Vormeld worden nu de plaatjes-nummers in den tekst, wat het opzoeken gemakkelijk maakt; d^Laiijnsche benamingen zyn in het register opgenomen, wat aan bet geheel een cachet van degelijkheid verleent. Ook werd eeu nieuwe wyze van inbinden toegepast, waardoor de kartonnen strooken in den rug van het boek, als by „Zomer" het geval was, zyn vervallen. De uitvoering is in alle opzichten onbekrompen en getuigt van groote practische, artistieke zorg. ln eer. kleine bijiage wordt over de albutn- uilgavcu eu de wyze, waarop de firma hel verzamelaars van plaatjes aangeuaum maakt, een en ander verteld, dat de Rebraikors van Verki de's albums zal interesseeren. De afdeeling van „Ruisbelasting" doet bij advertentie in dit nummer weer een beroep op stadgenooten, die voor genoegen op reis gaan. Eeu prachtige gelegenheid om te offeren minder dan een gulden wordt ook aan genomen in de busjus die bij de plaats kaarsen-loketten in het station hangen heeft men alvast op Hemelvaartsdag. Als elke reiziger eens éen twee en een haile cent-stuk olferdo. Vele kleintjes maken een groote. „Tot besluit van zijn brief schrnft de correspondent van de #Prov. Gi'on. Ct." te Amsterdam een aardig nieuwtje. Er is daar ter stede in wording een »Y ereenigiug van huisvrouwen", die eindelijk eens paal en perk gesteld willen zien aan de anarchie in de dienstbodenwereld. Voorgelicht door zoogenaamde plaatsingsbureaux en de air on kruid hier eu daar oprijzende besteedster*, geneeren onze dienstmeisjes zich absoluut niet om door haar aangegane verbintenissen niet na te komen ol kalmweg te vertrekken uil een dienst, die haar om de geringste kleinigheid niet bevalt, als zij er een of twee dagen in betrekking zijn. Naar den gndspennmg kan mevrouw dan lluiten en of deze door dergelijke bandeloosheid in moeilijkheden geraakt, laat ze absoluut koud. Nu vermoedelijk met Juli hut nieuwe Ar beidscontract in werking treedt, willen huis vrouwen zich op haar huurt urganiseorun om du rechten te handhaven, die de nieuwe regeling haar geeft, zoodut zy met rneei kracht kunnen optreden tegen du plotseling dienstweigerunde dieust'oareu. /.e willen trachten te komen tot de satnei stelling van een eenvoudig dienstcoulract, out elke dienstmaagd zal hebben te teekerien en krachtens hetwelk men, zoououdig, afdoend kan ageeren tegen nukkig en trouweloos dienstpersoneel. Als de organisatie up de heen staat, zal vermoedelijk aan jhr. mr. H. Smissat.rt, die zoo'n practised boekje schreef omtrent de verhouding tussclien dienstbode en mevrouw naar de regelen van de nieuwe wet, verzocht worden op te treden als Se cretaris-adviseur, die levens zoo noodigvoor den kantonrechter haar rechten kan verde digen eu kan zorgen, dut eon ontrouwe dienstbode haar geruchte bestraffing niet ontgaat, De heer T. van Hoogevest was met f 14 978 laagste der acht inschrijvers bij do aanbesteding van liet bouwen van een school te Nijkerk. De hoogste besornde f20815. Aan de veemarkt vau heden was deuau- voer gering; eu dit nog wel voor de laatste markt. De stieren golden f 50 a f 100, de kalf- vaarzen f170 a f210, de vaarzen f 150 a 1180, de kal (koeien 1160 a i 260. De guste koeien werden niet verkocht. G. L., knecht van den stalhouder De Jong uit Hilversum, had, met eeu verhuiswagen uit Arnhem komend, het ongeluk bij Amers foort van den hoogen bok te vallen. In zeur zot'gel ijken toestand is hij naar zijn buis gebracht. De Commissaris van politie verzocht ons, er de aandacht op te willen vestigen, dat weer vernikkelde tialvucent-stukken in om loop worden gebracht. Vooral bij schemer donker kunnen ze licht als dubbeltje worden in ontvangst genomen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde don 20-jarigen zwerver J. van H. wegens diefstal van duiven, hier gepleegd, tot vijf maanden, J. H. wegens drievoudigeti diefstal, bij her haling, tot vijf maanden, en den 32-j.irigen M. van R. wegens heling van gestolen mili taire paardedekens tot twee maanden gevan genisstraf. Uit don omtrek. Nu 't don kwartjesvinders in de groote steden bijna geheel onmogelijk wordt ge maakt hun praktijken uit te oefenen, gaan ze per rijwiel de provincie in. Zondag opereerden ze te De Bilt, doch ook daar was de politie hen al gauw op de hielen. Wandelaars of wielrijders past op als ge hen op uw tochtjes ontmoet. Voor do vuil tot 8 Juni te Baarn te houden Nationale pluimvee-tentoonstelling zijn rond 9000 inzendingen. De kip te Krmeh o, die een ei van 115 Gram legde, is geslageu door een te Diermen, die liet record verbeterde door een ri van 122 Gram te leggen, 8 c.M. lang en 5 c.M. breed. De Kiezerslijst van Hoogland wijst aan 319 kiezers voor Kamer en Staten en 305 voor deu Gemeenteraad. De Gemeenteraad van 8oest verleende, op zijn verzoek, eervol ontslag aan don hoer S. Snyd r als Hoofd der school in de kérke- huurt en benoemde in zyn plaats deu heer G. Veeustru, te Purrnerend, nommer 3 der voordracht. Opmerkelijk is wel de uitspraak van een •Ier Raadsleden die, voor tot stemming werd overgegaan, meende dat de Raad voorzichtig moet wezen mot, zooals dat meestal gaat, no. 1 van do voordracht te kiezen. Heeft men dergelijke eerste krachten, dan verlaten zij meestal spoedig de Gemeente, wegens een benoeming elders. Dat is boest nu reeds zoo dikwijls gebeurd. Nummer een kreeg dan ook slechts 4 van de 11 stemmen. Het percentage der verlichtings-belasting werd vastgesteld op 3% en het kohier van die belasting op f 1923.68. De Ned. Bell Telefoon-Maatschappij zal spoedig aanvangen met het aanleggen van een telefoonnet te Soest en het openen eener publieke spreekcel, zonder eenige garantie voor die Gemeente. Het geluk heeft geen woonplaats; wij zijn slechts gelukkig, zoolang wij het geluk trach- ten te vindeii Bij een grooten brand te New-York zij a ook de gebouwen der wereldberoemde uitgevers-firma Harper verwoest. Een 150 900 manuscripten, waaronder verscheidene van Mark Twain, zijn daarbij verbrand. Op den top van den Moutmartre, de bekende Parjjsche wijk, waar in bruisende vreugde eu diepe ellende de Bohémiens verblijf houden, is door een hunner eeu eigeuaardige offerbus geplaatst. De gaven zyn bestemd voor de ••ngelukkigsteu aller vrouwen, de ongehuwde moeders. Een zuil draagt de buste van oen jonge moeder; een slapend kindje drukt In t kopje tegen het wanhopig moedorgelaat. Herinnert inen zich nog hetgeen de heer Pisuisso toer V' rti-Mo van Moutmartre? Een hoogst belangrijk 1 vondst wordt aan de Encelsco* liiadt-n ni» Athene bericht. Men zo t een antiek terracotta beeldje bob ben gevonden, dut geheel overeenkomt inet de Venus van Milo in het Lntivre en waar van ook de armen bewaard zijn gebleven. De nieuwe Vpihis, waarin men een kopie vun haar marmeren zuster wil herkennen, houdt in ile rechterhand een spiegel, terwyl do linker tiet langs do heupen afgezakte gewaad vasthoudt. Franjois Cuppee is Zaterdagmiddag te Parijs overleden in den ouderdom van 06 jaar. ïTlTÏÏ L A >1 E 8, van 1 -- 5 regels f 1. 5elke regel meer f 0.25- Wanneet de krachten zyn ïerminderd, vindt men ze veer. Het gebruik der Pink Pillen. l><nk zy de Pink l'ilien heeft mevrouw Berwuld, die 56 jaren oud is hare, verloren krachten weer gevonden. Die dame had geleden «au bloedarmoede eu zenuwuitpuuiug. Dsaruit waren by haar een groot vervul enjeen vertraging der functies ontstaan Haar eetluïi was verminderd, haar bloe I slap ge worden, on dat was waar te neiuen aan haar bleek heid en dat zy voelde dat hare krachten dagclyks minder werdén. Des morgens, by het ontwaken, gevoelde zy zich vermoeid en alsof zy spit i:i den rug had. Toch sliep zy, maar baar slaap was onrustig. Zy bod reeds bee! 'wni geneesmiddelen genomen zonder botorscbno to ondervinden en begon onge rust te worden. Hoewel zy to leur gesteld was door verschillende geneesmiddelen, heefi zy de Pink Pillen willen nemen, omdat meerdere peraor.cn er haar nu t lof ovet gesproken hadden, De Pink Pillen hebben haar volkomen hersteld,doorh..arlicnmms- kracht zet uwweeratand. eetlust en een vevkwikketideu sl»ap weer te geven. Dat resultaat heeft zy iu zeer weinig tvd verkregen. zo-> krachtig is do bleed" hersiellande en z-uuwversterkende uitwerking der Pink Pillen. Mevrouw Ber.vald woont te Ziorikzee, 295, Hoofd poortstraat. Het is gelukkig dat men een ge neesmiddel van de waarde der Pink Pillen by de hand heelt. Hoevele pyneo stillen zy, horvete jaren van geluk verzekeren z.y aan beu die zelfs de hoop verloren hadden. Zy zyn onovertroffen teeen bloedarmoede, bleek zucht. neurasthenie, algeinceuo zwakte, zenuwuit putting. scheele hoofdpyn, zenuwpynen, heupjiebt, rheuraatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Groote Markt, Rotter dam, hoofvi-drpothouder voor Nederland, en alle goede drogisten. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, drogist, Langestruat '23 te Amersfoort en A. de VRIES, Kerkstraat 90 le Hilversum. Het namaaksel der Pinkpil- ,j. len heeft nog nooit iemand genezen. ■{fllJciwoNc? tp) Afbeelding der doos: A. 1 >nderget«ekende beveelt zicb au tot bet geven van degelijk Conditiën mondeling te bespreken. H. A. VIERDAG, 2e Kazernestraat No. 4.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2