Stadsnieuws. Laatste berichten. den kwaden dag. De slotsom van doze ovorwcgingeo is go- weest, dat men het volgende voorstel aan het Comité deed „Het tegenwoordig Dagelijksch Bestuur, bestaande uit de beeren G. J. Buys, R-G. Rijkens, J. W. Middelburg, L. A. baron Van Ittersum, H. Noorman, D. Gerritsen en G. van Wijland, permanent te verklaren, welk bestuur het overgebleven geld zal beheeren on te zijner tijd in liet bulaug der werkloozen handelend zal optreden." Dit voorstel, op bovenvermelde wijze toe gelicht, werd met algemeene stemmen aan- Hiermede kunnen wij ons verslag eindigen. Wij zullen dit echter niet doen, dan na nog eens een woord van warmen dank te hebben Sebracht aan de ingezetenen van Amersfoort ie ons op zoo krachtdadige wijze in de ge legenheid hebben gesteld ons werk te ver richten. Ten slotte spreken we nu be paald is, dat de overgeschoten treMen in de eerste plaats hun ten deel zullen vallen, die getooncl hebben, zelf voor den kwaden dag te willen zorgen het vertrouwen uit, dat dit u aller sympathie zal wegdragen. Is dit zoo, dan durven we, indien net wat we niet hopen nog eens noodig mocht blij ken, een beroep doen op uw zoo groot ge bleken offervaardigheid. De gouden medaille, door de Gemeente Amersfoort geschonken voor het hier op Hemelvaartsdag gehouden concours van <leu Bond van harmonie- en fanfare-gezelschappen in de provincia Utrecht, zal ten deel vallen aan het Baarnsch fanfare-korps „Crescendo", dat bij dien wedstrijd het hoogste aantal punten behaalde, i98 van de 210. Vreemdelingenverkeer heeft in combinatie met Handel en Nijverheid aan het Gemeen tebestuur verzocht, de muziektent in het Plantsoen te laten staan. De N. C. S. zul gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus a.s. dagelykséendaag- sche plaatskaarten beschikbaar stellen voor een reis heeu eü terug 2o en 3o klasse van Kampen en Zwolle naar Baarn of Zeist, via de Bilt (2e kl. f 1.50 en 3e k). fl). Met de plaatskaarten des Zaterdags en Zondags uitgegeven, kan men op den volgende Maandag terugkeeren. De kaarter, des Zater dags voor Pinksteren den 6en Juni genomen, zijn ook geldig op den daaropvol- genden Dinsdag. Het afbreken der reis on derweg is niet geoorloofd doch men mag den trein vftor het station van bestemming verlaten. De terugreis kan worden aange vangen op elk tusschenstation, halte of stop plaats en is af te leggen met alle treinen. Do heenreis moet worden gedaan met de daarvoor aangewezen treinen echter mag van de stoomtram Daar Nunspeet geen ge bruik worden gemaakt. De algemeene en byzondere vacantie- kaarten der S. S., N. C. S. en N. B. D. S. zullen ingaande 1 Juli weder worden afge geven tot 30 September en verkrijgbaar zijn voor de drie klassen. In Mei vervoerde de tram 9921 betalende passagiers, tegen 6695 in de zelfde maaud van het vorige jaar, toen het stuiverstarief nog niet was ingevoerd. De passage brachtop f497.70, tegen f500.506 in Mei 1907do totale ontvangsten waren onderscheidenlijk 1625.55, legen f606.79; de opbrengst per dagkilometer was f 11.21, tegen f 11.95 in Mei 1907. Uit den regenmeter is in Mei r.a 12 regen dagen afgetapt 29.5 m.M. neerslag. Mei 1907 had ook 12 regendagen, doch een hoeveelheid neerslag van 68.4 m.M. In den ouderdom van 67 jaar overleed hier beden ds. Pieter Evert Lugt, emciitus- predikant der Doopsgezinde Gemeente ie Winterswijk. De ontslapene werd proponent in 1865 en was Doopsgezind predikant te Nuordeiiid van de Graft sedert 22 October van dat jaar, te IJ 1st sedert 1861 en te Win'erswyk van 2 Juni 1878 tot ziju emeritaat, dal hem eerst kort geleden werd verleend om de hevige ziekte, welku hem ten grave sleepte. De ter aarde bestelling zal hier Vrijdag plaats hebben. Het 30-jarig dienstfuest van dea hoof'd- ageud van politie J. P. de Jager is gister niet onopgemerkt voorbygegaan, gelijk trou wens wel te verwachten was. Met een hartelyke toespraak reikte de Commissaris van politie den f linken politie man namens bet Hoofdbestuur van den Ned. Politiebond de verguld zilveren medaille van den Bond uit. Tal van gelukwenschen, ook van oud- superieuren, had de jubilaris in ontvangst te nemen, terwyl ook geschenken hem be wezen boe veler sympathie bij beeft mogen verwerven. li.- G. J. vin Di d ia tut priester der Oud-bisschoppelyke kerk gewijd. Dr. E. Kruisinga is benoemd tot lid der ezimen-t ommissie voor tl«- Engelsche taal. Mejuffrouw C. M. S. Rauh, die Vrijdagde hulpakte behaalde, is reeds gister in functie getreden aan de openbaie Lagere school 3e soort aan de Beekstraat als tijdelijk onder wijzeres. Mejuffrouw M. E. Nakken is met ingang van 1 Juli benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Harderwijk. Mejuffrouw P. Vlaanderen verwierf de akte voor onderwijzeres. De heer N. Veis Heijn is in de vacature Van Beynum gekozen tot bestuurslid vun de vereeniging «Kinderzorg" in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk. De heer K. L. de Wilde was met f34 500 laagste der 16 inschrijvers voor het herstellen van den weg vun Friezenveen naar Tub- bergen. De raming bedroeg f37 000; de hoogste iuskhryving bezomde f55600. Tot Hoofd der bijzondere school voor Chr, nationaal onderwijs is in de plaats van den heer P. de Groot, die naar Groningen vertrekt, noemd de heer O. F. W. Rietveld. Hoofd der Van Beek Calkoen-school te Utrecht, die de benoeming heeft aangenomen. Tot onderwijzer aan die school is benoemd de heer E. A. Kerst, uit Kaatsheuvel. Kolonel L. van Lier is gister opgetreden als hoofd in het tweede district voor den militairen geneeskundigen dienst; stand plaats Utrecht. Generaal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant der 4e divisie infanterie, houdt do/.e week niet hoofdofficieren zijner divisie een kaderoefening op de Veluwe. In de te Amsterdam gehouden Jaarver gadering der aldeeliug Do Eem van de ver eeniging tot veredeling van den vischstand iu Nederland werd o.a. meegedeeld, dat 1907 wat den vischstand betreft voor de afdeeling gunstig is geweest. Van de visch in 1906 gepoot, is weinig of niets teruggezien, hetgeen voor een groot deel op rekening van de in April 1907 plaats gehad hebbende waterverontreiniging door de Gemeente gasfabriek te Amersfoort moet worden ge bracht. Hel ledental bleef 71. In den loop van het jaar is nog in pacht genomen als patflplaats en voor de teelt het gat in de Eem bij Baarn, genaamd het Ge slagen wiel of de doorbraak van 1897, wat zeker den vischstand ten goede zul komen. Zou de muziek wedstrijd op Hemelvaarts dag hier een furor musica hebben bewerkt? Men zou 't zoo zeggen uan <le stampvolle zaal van „Amicitia" gisteravondondanks de warmte, die eer tot een wandeling noodde dan tot het opgepakt zitten in een zaal. De onderofficiers-zangveroeniging, die gister alweer een uitvoering gaf', heeft daarmee groot succes gehad. Alles heeft er trouwens ton meegewerkt, bovenal de persoonlijke dienstplicht waardoor de heer Th. Wilhelmj, leerling van Bram Eldering en ondanks ziju jeugd concertmeester van bet stedelijk orkest te Bonn, hier kou meewerken als solo-violist. De milicienstijd, die deze zeer begaafde jonge man thans hier doormaakt, heeft aan zijn meesterschap over zijn zeer mooi klinkend instrument nog niet de geringste schade gedaan. Het kortelings opgerichte Dameszangkoor werkte ook mee, evenals de mandolineclub „Arion" en Ie beau reste van liet vroegere symphonie-orkest van den heer Yan Aaken. Een mooie avond, rijk aan afwisseling; een zeer goed gekozen programma, dat zeer verdi.'ns'elijk werd ten gehoore gebracht doch, ofschoon na hei. volksconcert op Zon dagavond enkele nummers waren uitgenomen, nog wel wat heel rijk wis. Eén moartje is er slechtsde onderofficie ren zingen goed en zuiver, hangen aan het slokje van don dirigi at, die vele uitnemende eigenschappen van zijn vader, den bekenden Haagscben musicus, heeft geërfd, doch ze zingen te hard, vee! te hard soms. Het verheugt ons, dat velen der zange ressen en zangers bereid zijn, mee te werken bij Toonkunst-ui'voeringen. Moge dit goede voorbeeld hier ailervegeriavolging vinden. Tweeden Pinksterdag wordt hier, bi de groote zaal van de sociëteit «Vereeniging", de Jaarvergadering gehouden van den Ned. Stenografen Bond «Groote", ter viering van het 10-jarig bestaan. In het volgende nummer hopen we daar over eenige bijzonderheden te kunnen mee- deelen. Op het schiettorrrein op de Leusderheide wordt dien dag het stedelyk schiet-concours gehouden, uitgeschreven door de ourger- schietvoreeniging „Prins Hendrik". De zeer fraaie prijzen daarvoor worden Donderdag geëxposeerd in den kunsthandel van den heer J. G. Fontein, aan de Langestraat. Zaterdagavond zal dr. W. J. van Gorkom, uit 's-Gravenhage, Secretaris-Penningmeester der Centrale vereeniging tot bestrijding der tuberculose in Nederland, in «Amicitia" hier een voordracht houden over de moderne wijze van bestrijding der tuberculose als volksziekte. Waar over de geheele beschaafde wereld de bestrijding dezer vreeselijke ziekte zoo groote sympathie ondervindt, zal ongetwij feld ook te Amersfoort niet te vergeefs oen beroep worden gedaan op de belaugstellmg der stadgenooten. De uitnoodigiug tot bijwoning der lezing gaat uit van de volgende stadgenooten jhr. J. W. A. Barchmau Wuytiers, P. M. L. de Bruijn Prinse, mevrouw jhr. Beijma thoe Kingma, C. van Beek, M. L. Celosse, dr. A. H. C. van Driel, pastoor L. A. F. X. Fock, mevrouw FrederiksVan Cleeff, dr. F. A. F. Groneman, mevrouw Hamers—Geer- lings, J. W. Jorissen, M. Kamerling, prof. F. Kenninck, H. H. E. Morren, ds. W. J. Meiners, C. J. Nierstrasz, mevrouw baronesse Rengers van Warmenhuizen, dr. H. W. Schreuder, A. M. Tromp van Holst, E. L. Visser, J. van Vollenhoven, W. H. E. Vrijdag, mevrouw Warnsinck en G. van Wijland. Mocht, onverhoopt, iemand die belang stelt in dit onderwerp geen uitnoodiging hebben ontvangen, clan is bij toch van harte welkom. De ten peratuur van het water in de zwemschool was hedenochtend 6b graden Fahrenheit. De losse kleeding, om de warmte, schijnt veel aanleiding te geven tot het verliezen van horloges. Bij do politie werden er drie gedeponeerd; éen er van is teruggehaald, de beide andere wachten nog op hun eigenares. Twee minderjarigen uit Den Haag zijn hedenochtend naar haar ouders te Hoogeza tui geleid nadat haar nachtverblijf was verleend in bet politic-bureau bier. Mannen van het woord zijn er genoeg mannen vun do daad, te weinig. Vit den, omtrek. Hei. staldepartement is gister op So. stdijk gekomen. Terwyl te Harderwijk de bouw van het sanatorium der Vereeniging tot bestrijding van tuberculose iu vollen gang is, worden thans van Katholieke zijde ernstige stappen gedaan voor de oprichting van een dergelijk sanatorium aldaar. Bij het Gemeentebestuur is nu een aan vraag ingekomen voor verkoop van ongeveer 65 II. A. Gemeentegrond. Hot Dagelykseh Bestuur is thans in overleg getreden met de voor dit doel benoemde commissie van bijstand, tot vaststelling van den vorkoopprys. Enkele ledeu hebben voorgesteld, den grond in eifpacht te geven, doch de aanvragers willen slechts koopen. Besloten is den grond te verknopen en den prijs vast te stellen op f35003 of onge veer f500 por H. A. Het Bestuur v^n het sanatorium bood bij zijn aanvraag 1 350 per H. A. Naar aanleiding van de afwijzende beschik king van den Gemeenteraad van Hilversum op het verzoek om over te gaan tot het aanstellen van schoolartsen, zul mej. Tine Roezendaal, tandarts te Hilversum, geheel belangloos een houderdtul kinderen in die Gemeente onderzoeken. Ann de hand vau de verkregen resu- tatcn denkt men het Gemeentebestuur te kunnen overtuigen van de wenschelykbei 1 van schoolartsen ook in die Gemeente. Het landgoed „Ooster Engh" aan den Soest- dijker straatweg te Hilversum, eertyds toebehoorende aan wijlen den heer Andr. Holtzmaon, is dezer dagen verkocht. Het plan bestaat een villapark er van te maken ener een weg doorheen te leggen, loopende vau den Ouden Amersfoorlscbeti naar deu Soestdijker straatweg. In 1907 zjjn op den spoorweg Nykerk Ede ruim 25 000 reizigers meor vervoerd dan in 1906. Zuterdagavond is hot café-restaurant „Bui tenlust" aun de Malicbaante Utrecht voor- f68 200 verkocht uan den hypotheekhouder Voorloopig blijft hei de zelfde itiriohing. van thans en zal de beslemming niet worden veranderd. De Gemeenteraad van Zeist besloot Zaterdag na korte discussie met algemeene stemmen tot oprichting van een gemeentelijk werk loozen fonds. De Gemeente stortte daarin nis eerste bijdrage een som van f100. De regeering van den Staat New-York beeft besloten dat voortaan de tuborculioeproer ter bepaling van het al of niet tuberculous ziju van vee, niet langer toepassing zal vinden. Tot dusver werd, als de tuberculineproefook maar do geringste verdenking van tering- achtigheid gaf, het rund afgemaakt en be taalde de Staat een vergoeding. Dit stelsel werkte echter zóo duur en luiddo tot een zoodanige verzwakking van den veestapel, dat men er nu van is teruggekomen. De nieuwe muntwet voor het Duitsche Ryk, waarby de Taler in eere wordt hersteld en een muntstuk van 25 pfennig wordt, ingevoerd, is ia het «Reichsgeselzblalt" afgekondigd. Tegenover de gemoedelijke Tien geboden der vrouw, onlangs uit een Belgisch blad overgenomen, stellen we heden een ander tiental, door oen Afrikauoscb blad meegedeeld: 1. Ontholt dit goed ik is je vrouw, blijf mij jou Icwelang getrouw. 2. Jij mag nie 's un's die huis verlaat, of ik moet saam gaan als jou maat. 3. Die dans zal jy moet opgé, want jij is alleon aan my verpand. 4. Jij moet nie rook, of pruimpje kou, of snuive nie ik sè voor jou 5. Die drank, en vloek, en resie-baan, en biljartspel moet jy laat staan. 6. Mooi klere moet jij gé meer as toen ik nog bij mijn mamma was I 7. Mijn ma moet jy baje eer betoon en toelaat om bij ons te woon. 8. Jij moet, die geld wat jij verdien soet tiuisloe breng dat ik kan smn. 9. Jij moet die kos, wat ik voor jou op tafel s«t, iiie brommend kauw 10. Eu 's nags moet jij do beebie dra' wanneer die suurhem erg kom pla'. Inhoud Wereldkroniek" 30 Mei: De tsaar en famile. Uit het dessa leve». Het Blauwhoedenveem te Rotterdam. - WeMa- digheids-vereeniging «trein 8.28 B. IJ. S. M." -- De Olympische speleu le Rotterdam. Kroniek van de week. Personalia Humor en luim. Een nieuwe wijze van boterbereiding. Tot heden werd in fabrieken en boerderijen de boter gewonnen door karnen van zuren room, d. i. welke ongeveer 20 uur na toe voeging van een zuursel (karnemelk of reincutuur) zekeren zuurgraad heeft bokomen. In Canada zijn, volgens een bulletin, ge publiceerd vanwege do afdeeling Landbouw van het gouvernement, proeven genomen voor de bereiding v >ti boter uit zoeten room. In plaats van het zuringsproces in den room te doen plaats vindeu, wordt bij de centrifugeering bij den verschen room een flinke hoeveelheid zuursel gevoegd, wuama onmiddellijk wordt gekarnd. Uit dezo proeven is afgeleid, dat volgens de nieuwe wijze van werken de boter minder water bevat en duurzamer is dan boter volgens de tot heden gevolgde methode bereid. Luitenant-adjudant O. H. G. Gelderman, van het 5e regiment infanterie, is in zyn rang overgeplaatst bij het regiment grena diers en jagers. RECLAMES. MMMMMXXMMM De Pink Pillen bevorderen de afscheiding der maagsappen, wekken de eetlust op, doen de spyzen goed verteeren en geven krachten. M M M M M M M M Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Februari 1908. (Excl. tramdiensten.) Reizigers f 73 990.40 Bagage en honden l 473.86 Goederen, levende dieren, rytuigen, enz. 81) 580.087a Ruitengewone ontvangsten en telegraaf 3 355.49 Totaal 169 405.89»

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2