Stadsnieuws. Deukt er om. Slechts wie zelf ernstig ziek is geweest, beseft welk een onschatbaar genot het is, gezond te zyn. Wie iemand die hem lief was, lang heeft zien lyden, weet ook wat het is, hem lang zaam te zien wegkwijnen.. Eu als we nu denken aan de tallooze sacbtoflers, welke de tuberculose jaar in lar uit maaktals we ons berinneren, dat jaeze zoo gevreesde ziekte vaak te genezen ds, mits de wetenschap intijds kan ingry- ipei en te voorkomen is als men den raad der artsen volgt, heet 't dan niet plicht met beide handen aan te grijpen de gelegen heid, welke dr. W. J. van Qorkom aan staanden Zaterdagavond biedt om iets te hooreu over de moderne wijze van bestrij ding der tuberculose als volksziekte. Heel dikwijls komt het voor, dat als er een pretje is, de groote zaal van «Amicitia" ge heel gevuld is; welnu, moge ze Zaterdag avond weer vol zijn, nu met menschen van goeden wille, die gaarne meehelpen de zoo vreeselyke ziekte te voorkomen, die willen steunen de pogiDgen van het comité, dat ook hier ter stede zal worden opgericht om de tuberculose te bestrijden. Denkt er om, dat Zaterdagavond half negen dan is 't niet meer zoc warm do bijeenkomst begint. Geelt er uw kaart- avondje eens aao; richt er uw bezigheden voor dezen éenen keer eens naar in, zoodat ge kunt aanhooreD, wat een zóo bevoegde als j dr. Van Gorkom u zal meedeelen. Wie weet boe vruchtdragend die avond kan wezen. Wat is er tegen Die vandaag zyn steun geeft, terwille van j de maatschappij, kan zich morgen voor 't j feit gesteld zien, dat die steun een der zijnen ten goede komt Vergeet dat niet En verzuimt niet Zaterdagavond naar I sAmicitia" te gaan. Het kies-college der Ned. Hervormde kerk is tegen morgen bijeengeroepen ter ver kiezing van ouderlingen en diakenen in de vacaturen, ontstaan door het periodiek af treden van de heeren N. Veis Heyn, J. C. van Eijbergen en H. van Ommeren eu door het bedanken door de heeren jhr. H.M.van der Goes, jhr. J W. A. Barchman Wuytiers en T. van Daal. De hoer Van Ey bergen, diesodertl868di akeu is, wenscht niet meer in aanmerking te komen voor een herbenoeming. Jhr. mr. H. W. vanAsch van Wyck, Kamerlid voor Ameifoort en Secretaris der thans ontbonden Staats-commissie voor bedelarij en landlooperij, is benoemd tot ridder in de orde van der Nederlandschen ie uw. De heer K. ten Bruggencate, Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, is thans ook belast met het toezicht op de scholen voor doofstommen en blinden in de provincie Utrecht. Door Gedeputeerde Staten zijn weer twee lotelingen van de licntiug 1908 voor den dienst ongeschikt verklaard. /ij moeien in 1909 door lotelingen van de zelfde lichting worden vervangen. In 't geheel werden 36 lotelingen, allen bestemd voor korte oefening, afgekeurd. Een juiste opmerking. Elk jaar opnieuw brengt dc Nationale mi litie aan tal vanhuisgezinnen haar lasten en bezwaren. Het dragen van die lasten heeft men zich nu eenmaal te getroosten, zoolang de ver plichting der dienstvervulling aan de burge rij is opgelegd. Maar meermalen doei zich de vraag v oor of niet veel dier lasten noodeloos worden' gedragen en niet aanmerkelijk verlicht zou den kannen worden. Zoo vonden we in het weekblad „Patri monium" e>-n opmerking, die de overheid ongetwijfeld goea zou doen in het belang der burgerij in overweging te nemen. Het betreft hel tijdstip der indeeling van de miliciens. De loting heeft plaats in October. Daardoor wordt aangewezen wie dienst plichtig is, en wie niet. Lotelingen, die een zoogenaamd „twyfeiuummer" getrokken hebben, verkeeren dan nog iu het onzekere. Huii kans om opgeroepen te worden, hangt af van mogelijke afkeuringen na de op komst vaD de dienstplichtige nummers. Wanneer dat zal gebeuren, weten zeniet. Dat komt later zoo maar eeDS uit de lucht vallen. Immers in Maart moeten de «jongens" opkomen en als ze opgekomen zijn, worden ze ingedeeld. Dan wordt elk milicien voor bet eerst ge waar tot welk wapen bij zal bebooron, in welk garnizoen hy zal komen en hoe lang hij zal moeten dienen. Dari komen de na- keuringen en de .uitvallers". En eerst dun kunnen de .twijfelnururaers" zich gereed maken. Wordt deze regeling aldus vraagt het blad door den dienst bepaald gefiischt Wy gelooven het niet. En toch ootstaan er heel wat aioelykheden door. Een jongeling, in dienstbetrekking, maakt zich vrij met hel oog op den dienst. Hij komt op voor éen dag, maar wordt dan voor een half jaar naar huis gezonden. Een ander denkt vry te wezec en gaat in dienstbetrekking, maar krijgt plotseling bericht, nat by moet opkomen. Weer ongelegenheid voor den patroon en den bediende tegelijk. Deze gevallen doen zich dikwyls voor. En kunnen voorkomen worden. Waar de loting in October plaats beeft, kan men zeer goed in November ot December beginnen met de indeeling. Zoo goed 'ds voor de loting kan men de miliciens voor de Indeeling even laten over komen. Dan weet elk tijdig waar hij aan toe is en kan met het oog daarop zijn niaat- legelen nemen. Ons dunkt deze quaestie wel de moeite waard om haar onder de aandacht van den betrokken Minister te brengen. Mejulfrouw Anna Ch. M. Mulder van de Graat legde aan «le Rijks-Universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het eerste Natuurkundig examen. Nog in Juli zal het café-restaurant en pension »birkhoven" worden geopend en worden geëxploiteerd door den heer S. V. Kielder tevens exploitant van Café-»Cenlraal". Ter vervanging van dr. K. A. Ziegeler is officier van gezondheid 1e klasse J. Pesman, uit Hoorn, bier in garnizoen gekomen. Wegens Je plotselinge groote warmte zijn ook voor dit garnizoen de oefeningsuren verkort en rukt de infanterie uit zonder ransel. Wij outvingen het programma en regie- meut van den door de schietverecniging »Prins Hendrik" uitgeschreven stedelijken schietwedstrijd, op Tweeden Pinksterdag te honden van 8 tot 6 uur. Het bevat, behalve de opsomming dor prijzen en medailles, die morgen worden geëxposeerd in het. magazjjn van den heer J. G. Fontein, de regeling der wedstrijden, die in drie afdeelingen wordtgehouden korpswedstrijd geweer of karabijn M.93, vasto baan, eere-wedstrijd en vrjje baan model, revolver korpswe Istrjjd vaste baan, en vrije baan en buks of cylinder-gewee'1 vrije baan. De uitreiking der prijzen zal plaats hebben in de puuze der feestelijke bijeenkomst op Zaterdag I J Juni in „De Areou", waarbij de tooneelvcreeriiging van den A. V. R. belang loos mee werkt. Het Ainersfooi'tsch Vrijwilligerskorps zal niet deelnemen aan den velddag oy Nijme gen, doch meekampen in den schietwedstrijd hier. Er bestaat een plan, een afdeeling cava- lerioweermacht te vormen. De bedoeling is door eenige oefening met sabel en revolver een aantal personen weerbaar te maken, hen verder te oefenen in kaartlezen en terreiu- ryden, teneinde hen geschikt te maken tot het overbrengen van berichten, patrouillerij- dcD, enz. De wekelijksche oefeningen zullen voorloopig gehouden worden te Haarlem, terwyl in de maand Augustus gedurende twee weken het kamp bij Laren zal betrok ken worden. Oefeningen en kampeeren geschieden on der leiding van een officier der huzaren. Zy, die in principe geneigd zijn, van be doeld ko. is deel uit te maken, werden ver zocht schriftelijk van hun sympathie blijk te geven, waarna dan omstreeks half Juni eeu vergadering zal belegd worden. Alle verdere inlichtingen verschaft gaarne de commandant van het korps der Neder- landsche Weerbaarheids-vereeniging te Haar lem, Onder voorzitting van prof. T. van Santen president van het Oud-katholiek seminalium, werd Dinsdag te Egmond-aan-Zeo gehouden de Jaarvergadering van het Oud-katholiek ondersteuningsfonds, welke werd bijgewoond door afgevaardigden der 19 afdeelingen, vertegenwoordigend meer dan 1000 leden. De rekening en verantwoording over 1907 werd goedgekeurd tot een bedrag van f 3859, reclames, I 1 - 5 regels f 1.25elke regel meer 10.25. De jonge meisjes tusschen de 14 en 17 jaren s\ worden dikwerf overvallen door f een soort van bloedarmoede, die IJ zeer in het byzorcW de aandacht der onders moet gaande maken, want de toekomstige gezondheid hunner kinderen hangt af van hel geen men op dat kritieke oogen- blik voor haar zal doen. Om tot nog toe onbekende redenen zyn de blondine; meer de slachtoffers van die LioedLr- moede dan de brunettes. Die toe stand wordt gemeciilyk veroorzaakt door gebrek aan beweging in de open lucht, aan de siechte opname van het voedsel, cn is oc'c Let gavolg van zenuwstoringen. Welke er ook de verzaak van zy, het kwaad bestaat uit een abnormale samenstelling 'van het bloed, dal alzoo onbekwaam is de verschillende organen van liet lichaam te voeden. Het middel dat gebruikt moet worden is een hersteller van het bloed, een ver sterker der zenuwen. De Pink s Pillen zyn de beste hersteller, de krachtigste versterker. De gene zingen door de Pink Pillen ver kregen zyn zoo talryk dat men het aan zichzlef verschuldigd is ze te "'beproeven. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Senabilié Groote Markt, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland, en alle goede drOok"echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, drogist, Langestraat 23 te Amersfoort en A. de VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink pillen heeft nog nooit iemand genewn. ^ÜCWUi Afbeeldiüg der doos: de kapitaal-rekening tot een bedrag van f35924. Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren prof. J. H. Berends, pastoor te 's Gravti'h"ge, en P. H. de Wilde, te Delft. De volgende vergadering zal worden ge houden te Gouda. In een der zalen van „Krasuapolaky" bield gister middag de maatschappij tot opvoediDg van weezen en andeae minderjarigen in het huisgezin „Zandber gen" een gewone ledenvergadering ondervoorzitter schap van de. Adriaoi. Deze meende de bijeenkomst, met haar zeer groote apkomst, terwijl anders in dergelijke gevallen slechts een twintigtal leden opkwamen, geen gewone ver gadering te kunnen noem n. Een groote opkomst, zei Bpreker is echter nog niet alijjd het bewijs van ecu gezond en krachtig leven. Spr. hoopt datdehe- sprekingen en daden in hetbeang van „Zandbergen" mogen zijn. De Becretaris las de uitvoerige notulen, waarop de heer G. Dijkstra, die de bestuursverkiezing on geldig noemde, daar een ongeldige stern den dood slag zou hebben gegeven, tegen nie nutulen protes teerde. Onjuist noemde spr. het, dat de vergadering zich bij de verkiezing zou hebben neergelegd. Naar aanleiding quaatie ontspon zich een uitvoe rige en reinoerige discussie, waariu van andero zijde weder de ongeldigheid der verkiezingen werd ont kend en de vergadering zich wel degelijk bij Jen uitslag der verkiezing zou hebben neregelegd Na dat de seortaris zich bereid heeft verklaard, een kiene wyzigiog in de notulen aan te brengen, wordt over de notulen op voorstel eeu der aaowizigen gestemd volgens de ledenlijst der vorige vergade ringen. Met 17 tegen 12 stemmen worden de notu len ten slotte goedgekeurd (Applaus.) Na de uitloting der aandeelen stelt de heer Dijk stra den aanwezigen notaris de vaag. of een uit loting ongeldig rs, indien de vergadering beslis', dat het bestuur ongeldig achter de groene tafel zetelt. De notaris antwoordt, dat hij op deze vraag niet heeft te antwoorden en slechts den uitslag der loting heeft te couslateeren. De heer Bartolotti Rynders stelt voor, vertrouwen uit te spreken in het bestuur, dat na éen jaar z(ju zetels ter beschikking stelt van de vergadering, en een commissie te benoemen tot het onderzoeken der huidige quaestie. Het bestuur ontraadt de motie, da,.r uit de be stuursverkiezing straks blyk.cn zal of bet bestuur het vertrouwen bezit der vergadering. In stemming wordt een motie, luidende„Het bestuur is wettig BameDgesteld" met 46 tegen 44 stommen en'7 blanco's verworpeu, zoodat de agenda nu niet verder kan worden afgehandeld. De secretaris, de heer Lietaart Poerbolte, vindt de houding der achtereenvolgende vergadering „kinder spel". De Sisten Februari werd liet best ur naar huis gezonden, in een volgende v< rgadering herkozen en nu weder naar huis gezondeu. Spr. is DietmeeB bereid een bestuursfunctie te aanvaarden. Het be stuur wilde radicaal op Zandberger ingrijpen, doch de ledeu hebben bet belet Spr. deelt mede, den directeur op een leugen te hebben betrapt. Onder luide protesten en hevig rumoer waarbij verscheidene sprekers gelijktijdig het woord voeren, gaat de vorgadering uiteen, Hdbld. Voor do afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. onderwijzers zal hedenavond de heer C. H. Tiepen lezen overHoe goede lectuur binnen het bereik van ieder wordt gebracht (openbare boeke rijen, wereldbibliotheek). De lezing wordt gehouden in „De vergulde Zwaan" en vangt te 8 uur aan. De boekhandelaren te Nijmegen hebben besloten met ingang van 15 Juni hun zaken 's avonds te 9 te uur sluiten. De boekhandelaaren te Amersfoort, die reeds jaren dit goede voorbeeld gaveD, zijn hun dus een eind voor. Voor de overige neringdoenden, die zelfs in deze hitte tot tien uur en later open houden, is 't misschien een aansporing om te volgen Het bestuur van de Vereeniging voorden Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat, ingevolge besluit van de algemeene verga dering van 30 A pril 1908, als Beursvancatie- dagen do volgende daia voor het jaar 1908 zijn vastgesteld 0 Juni (Pinkster Zaterdag), 4, II, 18, 25 Juli, 1, 8, 15, 22, 29 en 31 Augustus behoudens onvoorziene omstandig heden, ter beoordeeling van het bestuHr. Het eerste conceit in dit seizoen zal op het tfrras van Amicitia" worden gegeven door de stafmuziel: van het 5e regiment infanterie op Pinksterzondag 7 Juni. De temperatuur van het water in de zwemschool was gister 69 en heden zelfs 71 grader. Fahrenheit. Aan de Centrale boter mijn werd gister aangevoerd 4740 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle. De laagste prijs was fl.09, de hoogste fl.14 per Kilo. 't Kan, by de nogal drukke correspondentie tusschen Amersfoort en Nykerk, zijn nut hebben, ain deze plaats rnee te dee'en, dat Dinsdagavond de postzak die uit den snel trein, wordt geworpen welke omstreeks 8 uur Nykerk passeert, eadee—den-tocHT-passeert, onder don trein is geraakt, zoodat heel wat poststukken deerlijk beschadigd zijn. Nóg maar eens weer schrijven, zal het beste zijn. Door de politie is hier gister aangehouden een man, die nog drie dagen te goed had. Hedenochtend is hij naar Utrecht geleid. Het is een groot zelfbedrog in de raeening te verkeeren. dat men meer invloed oefent door een ruw machtsvertoon dan door een vriendelijke aanwijzing. "CTit dan omtrek. Den 29en Juni a. s. hoopt dr. A. J. A. Thomas, sedert 1896 te Baarn als nrts woon achtig, den dag te herdenken, waarop by 2o jaren geleden werd bevorderd lot doctor in de medicijnen. Gisterochtend had in het hoscb achterh6t Badhotel te Baarn een schermwedstrjjd plaats,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2