Stadsnieuws. Gemengd nieuws. zoo zij, ua vooraf ingesteld geneeskundig en praclisch ouderzoek, voor actieven dienst te velde (ook in den hoogeren rang)geschikt sijn bevonden c. de daarop gevolgde bevordering even tueel gepaard gaat met herstel van hun plaats in de mnglyst, zoo zij, tjjdens hun non-acti viteit, door jongeren mochten zijn voorbij gegaan. Wat de Leger-pensioenwet aangaat, wordt zoo maatregelen, in den zin als onder a lot c aaugegoven, worden getroffen de noodzakelijkheid niet ingezien haar zoodanig te wyzigen, dat in deze Wet een ander be ginsel wordt neergelegd dan in art. 13 on der b. vermeld ul.dat alleen de tijd „op verzoek, met of zonder bezwaar der schat kist" non-actief doorgebracht niet bij de pensioen-berekening medetelt. Uit „Het Nieuwe van den Dag". De melkboer. •Een Haagsciie huismoeder" scurijft het volgende in „De Residentiebode dat óok van toepassing is buiten Den Haag en óok op bezorgers van brood en dergelijke en daarom wel eeus mag worden overwogen. »Wat niet weet, wat niet deert", zegt het bekende spreekwoord. Nu ik evenwel weet, dat ik wel eens zeil schuldig beu geweest, aan een verkeerdheid, welke door meerdere scbuldigen tol een groot onrecht wordt, heb ik aan de Redactie van dit blad verzocht om eenige ruimte oin de dames voor dit onrecht de oogen te openen. J.I. Zoudagochtend hoorde ik toevallig, uat de melkrondbrenger van de, alleen dien ochtend afgeleverde melk, tot een bedrag van drie gulden niet had betaald gekregen ,hij zou bet morgeu wel krijgen". Aangenomen dat dit zoo was morgen w. it vuak overmorgen en nog later het gevolg van dit borgen is, dat de melkroud- breuger van zyn loon voor dien Zondag ochtend alleen drie gulden moet missen de inrichting houdt, en dit is haar niet ten kwade te duiden, den prijvan de verkochte melk van het weekloon af. Zóo is het wel gebeurd, dat de man in plaats van acht, slechts éeu gulden kreeg i)e zeven audere had hij voorgeschoten kan mevrouw A. en mevrouw B., en mevrouw C., enz. Is het geen schreewend onrecht, waaraan wij, huismoeders, ons tezamen schuldig maken De raelkrondbrenger moet van zijn weekloon huishuur, ziekenlonds, kleeding eu alles betalen eu het is onze schuld als bij dat niet kan. Mogen wij zou'n onrecht be stendigen tegenover den man, die winter en zomer al om balfvijf uit de veereu is om te zorgen, dat onze kinderen aan 't ontbijt hun bekers melk vinden klaar staau Ds. E. M. ten Gate zal aanstaanden Zondag weer voorgaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring hier, welke te half elf aanvangt. H. M. de Koningin-Moeder, die hedenoch tend per rijtuig Van «Soestdijk" aan het station hier kwam, vertrok te 1U.57 van hier naar *Het Luo" en zal hedenavond op •Soestdijk" terugkeeren. De N. C. S. deed op de beide Pinkster dagen uit Utrecht 14 extra-treineu loopen eu vervoerde naar Zeist 9U00, naar Uaarn 79U0 en naar Amersfoort lüüOU reizigers. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is Dinsdag uitgereikt aan adju dant L. Pijl, van de Rij- en hoelsroidschool. Bij het le regiment veld-artillerie zal een proef worden genomen met een nieuw ont worpen hoofddeksel voor de veld-artillerie ter vervanging van de thans bestaande talpa. Evenals vorige jaren zal dezen zomer in het begin der vacautiëa weder het kamp bij Laren netrokken worden door de Neder- lundsche Weerbaarheids- vereeniging. Door het volgen van de oefeuiDg van dit korps, dat in hoofdzaak beslaat uit jonge lieden, die een inrichting van Hooger of Middelbaar onderwijs bezocht hebben of nog bezoeken, kan rneu zich alles eigen maken, wat een soldaat heelt te weten eu zelfs den rang van korporaal of sergeant verwerven. Die leden van het korps, die een rang heb ben en militieplicbtig worden of zich bij het reservekader verbinden, kunnen, na een korten proeftijd, hun rang bij het leger be houden. Het kamp is gelegen in een der mooiste gedeelten van het Gooi. Behalve militaire oefeningen worden verschillende takken van sport beoefend. Hoe het kamp in den smaak valt bij de kampeerenden, blijkt wel hieruit, dat er reeds sommigen zijn, die tol tienmaal toe het kamp betrokken hebben en dat de deelnemers het vorige jaar den commandant verzochten, pogingen aan te wenden om den kamptijd met ern week verlengd te krjjgen. Alle in lichtingen worden gaarne verstrekt door den reserve-eerste-luitenant der infanterie J. W. Klein, commandant van het korps der Ne- derlandscbe Weer baarheids-vereeniging, te Haarlem. De heer Q. J. Buys heeft ontslag genomen als lid van de commissie tot leniging v in den nood door gedwongen werkloosheid, van welke hij Voorzitter was. De Visscherijvereeeniging „Door Eendracht Sterk" alhier, welke thaus 08 leden telt, zal Ier gelegenheid van haar éénjarig bestaan op Zondag 21 Juni a.s. een vischwedstryd houden in De Eem tusscheu Kleine Melm en Krachtwijk. De temperatuur van het water in de zwem school was hedenochtend 62 graden Fahren heit. Gisteravond hebben ook Amersfoortsc'.e clubs deelgenomen aan liet Groot nationaal kegelconcours, dat tot 15 Juni wordt gehou den in „Huitenlust" te Utrecht en daarby veel hout gegooid, zoodat zij er er heel mooi voorstaan. In den personeelen wedstrijd is de heer G. H. J. Bonnier thans de primus; docb in. deze is de beste worp nog lang niet gedaan Aan de Centrale botermijn werd, wegens het Pinksterfeest gister, aangevoerd 4870 Kilo fabrieksboter onder Rijks-keur De prijs liep van f 1.0$ tot fl.18. Bij de gister gehoudeu aanbesteding voor de levering der benoodigde brandstoffen voor dit gani;zoen van 1 October 19l'8 tot 30 September 1909 werd ingeschreven ais volgt L. van Achterbergb, steenkolen (vette) per 100 K.G. f 1.19, steenkolen (magere) per 10a K.G. fl.23, cokes per Hectoliter 10.65, lange turven per 100 stuks f 0.58, vuurmakers per 100 stuks f0.22, takken bossen per 100 stuks 15.60; briquetten per 100 stuks f2.30. Aug. de Steenhuijzen, steenkolen (vette) fl.12®, steenkolen (magere) f 1.26, cokes per Hectoliter f068, lange turven t'0.56, vuur makers 10.25, briquetten f2.35, takkenbos sen f 4.95. J. C. van der Logt, steenkolen (vette) f 1.14, steenkolen (magere) fl.18, cokes f 0.65, lange turven f4.50, vuurmakers f0.20, bri quetten f2.20, takkenbossen f5.50. J. van Ginkel, steenkolen (vette) t 1.12, steenkolen (magere) f 1.16, cokes f 0.64, lange lurven f 4.90, vuurmakers f 0.24, briquetten 12.15, tukkenbossen f5.50. Ph. M. Putman, steenkolen (vette) fl.02, steenkolen (magere) f 1.10, cokes 10.62, lange turven per 1U0 stuks 10.57, vuurmakers t0.25, briquetten f2.60, takkenbossen f5.45. De levering is onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog toegewezon aan den heer Ph. M. Putman. Milicien J. D. R., van bet 5e regiment infauterie, die met Piuksterverlof naar zijn ouders te Hoornsterzwaag ging, is daar niet aangekomen. Maandagochtend vond meri zijn lijk in de Compagnonsvaart waarin hij, door de duis ternis misleid, Zaterdagavond moet geraakt zyn. Een zilveren armband is voor de eige nares aan bet Commissariaat van politie te rug te bekomen. Het voorbeeld der drie Rotterdamsche wereld wandelaars, die bier zoo lang zijn blijven hangen, schijnt een jeugdig Amers- toorter tot navolging te hebben gewekt. Zijn wereldwandeling, Eersten Pinksterdag aange vangen, werd echter reeds den volgenden dag te Wageningen gestuit, vanwaar de politie den jeugdigen zwerver ijlings terugbracht naar moeders pappot. Een minderjarig meisje, dat te Amsterdam zich ophield, werd almee naar baar ouders in 't stedeke aan den Eem geleid. Een minderjarig miliiair, die wegens wangedrag uit den dienst was verwijderd werd naar huis van zijn voogd le Utrecht gebracht. En een minderjarig scholier, uit Apel doorn weggeloopen, werd hier gister aange houden en, na nachtverblijf te hebben ge noten, naar de tijdelijke residentie terug geleid. Vier transportjes, dieeigenlijk het werk zyn van de Rijks-.politie, doch de Ge- meente-politie heel wat arboids geven. De spiritusdrinker van wiens aanhouding we in de beide vorige nummers gewaagden, is heden voor de vijfde maal ter ontnuchte ring ingesloten. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 48-jarigen timmermansknecht, uit Leus den, die ten nadeele van den rijwielhandelaar Taberoal hier een rijwiel verduisterde, des wege tot vier maanden de 18-jarige dienst bode A. H. D., uit Driebergen, wegen? op lichting van eetwaren en kleedingstukken, bij recidive, tot vyf maanden en A. van R., wagenmakersknecht uit Hoevelaken, en A. B., zwervend koopman, wegens diefstal van kippen, duiven, konijnen, enz., eveneens hie geploegd, ieder tot drie maanden. De waarheid is als de olie. Al stapelt men er ook zeeën op, toch komt zij steeus boven. TTlt des. omtrek. het passagiers-vervoer ging achteruit, omdat 1907 zoo'n mooien zomer niet had als 19 )6. Uitgekeerd wordt nochtans 3 pCt. dividend. Louis Bouwmeester gaat niet naar ln< ië, doch is voor gast voorstellingen verbonden by de Gebroeders Van Lier. Omtrent de Zaterdag te Baarn geopende pluimvee tentoonstelling schrijft de plaatse lijke uitgever vau »Het Nieuws" o.a. Deze eerste alhier gehouden tentoonstelling is wat de inzendingen betreft, buitengewoon goed geslaagd, waaraan de leden der onlangs opgerichte afdeeling Baarn van de V. P. N kranig hebben medegewerkt ;en vooral do Voorzitter, de heerWatelbakker, moeite noch kosten heeft gespaard om haar te doen slagen. Doch waar is de waardoering van het het Basrnsche publiek genie ven? Delen toonstelling is bezocht, doch niet zooals wij dut hadden verwacht, 't ls. waar, bet weel was niet gunstig, maar er zijn ook veel mooie uurtjes geweest, waarop men een bezoek aan de tentoonstelling, die de 50 cent of 25 cent entrée dubbel waard was, had kunnen brengen. Als het zoo doorgaat, ziet ieder er tegen op om hier iets op louw te zetten, wanneer men ziet, dat niet eens kan worden gerekend op de algemeene sympathie en medewerking van onze gemeentenareo. Bij de opening had het tentoonstellingsterrein geheel gevuld moeten zijn Morgen (Vrijdag) avond zal in „De Har monie" te Hilversum een buitengewone algemeene vergadering worden gehouden door de afdeeling Hilversum van don Bond van smeden-patroons in Nederland waarin de Bonds-secretaris, de heer N. J. Oldetidorp. zal bespreken het arbeids-contraet voor smeden-patroons te Hilversum en omstreken. Wie belang stelt in deze zaak kan een in troductie aauvragen bij den afdeelings-secre- taris, den heer J. Overgauw, te Hilversum. Ook de haven van Nijkerk zal worden verbeterd. Het Dagelijksch Bestuur der Gemeente beeft zich reeds in verbinding gesteld met den aannemer van het verbeteringswerk der haven van Harderwijk. Te Nunspeet is Zaterdag de kunstzaal »Arti" geopend, bestemd tot het houden van een permanente tentooostelling van schil derijen en teekeuingen. Aan die opening was verbonden een expositie van foto's, in gekomen op een uitgeschreven wedstrijd, waarbij de heer Willy Martens, Voorzitter van „Pulchri Studio"* te :s Gravenhage, de prysuitdeeling leidde. De heer Martens sprak met waardeering over het loffelijk pogen van de architecten Van Essen en Van Zeg- geren om in »Arti" aan de Veluwsche schilders gelegenheid te bieden door expositie hunner werken blijk te geven van hun werk zaamheid in een streek van ons vaderland, die zooveel stof biedt voor zoo groote ver scheidenheid van behandeliug. Inzendingen zijn reeds ingekomen van Jan van Vuureu, Edg. Koning, mej. Balwe, M. Lapidoth, M. van Rechtere» Altena, Jan Cop, e, a. terwijl bereids door andere schilders toezegging is gedaan, dat zij in „Arti" zullen exposeeren. De Utrechtsche kermis zal worden gehou den van 20 tot 26 Juli. De Gemeenteraad van Willeskop heelt van den Minister van Biuneniaiidsche zaken een uit- noodiging ontvangen om in te trekken het Rraadsbesluit, waarbij de kantooruren van den Secretaris zoodanig werden uitge breid, dat het dezen unmogelijk werd gemaakt, tegelijk het secretariaat vun Mont- Foort waar te nemen. De Minister heeft bericht het besluit ter vernietiging to zullen voordragen wegens strijd met de wet, Met 5 stemmen tegen 1, die van duo oudsten Wethouder, besloot de Raad echt er, aan de uitnoodiging geen gevolg te geven. Men noemt dat wel eens baidebolleiij. Het Rijks-telegraaf kantoor in de Leger plaats bij Zeist wirdt van 15 Juni tot D) October heropend voor algemeen gebruik, op werkdagen van 6.30 's ochtends tot 10.30 's avondsop Zondagen vau 7.30 tot 9.30, van 12 tot 2 en van 6.30 tot 7.30* Het in November 1900 opgerichte Zeister harmonie-gezelschap „Oefening baart kunst", directeur de heer J. A. Jochems te Amers foort, heeft Tweeden Pinksterdug behaald den eersten derden prys, een zilveren medaille, bij het Nationail concours van harmonie-en fanfarekorpsen, gehouden te IJselmonde. Hel „L'tr. Dbld." bericht, dat Van Vualen en Koi'S hooger beroep zullen aanteekenen tegen het vonnis in de Zeister moordzaak, waarbij zij werden veroordeeld tot 12 en 6 jaar gevangenisstraf. Ten aanzien van Van Ee en Overhorst is nog geen besluit geno menvermoedelijk gaat ook Overhorst in hooger beroep, maar voor Van Ee is het dubieus. De Holl. IJz. Spw. My heeft over 1907 een voordeelig saldo van 68U millioen, tegen V/4 millioen over 1906. Het gi ederen ver voer nam in 1907, als steeds, weer toe, doch De gelegenheid tol inschrijving van kinde ren voorden op 3, 4 en 5 Juli in liet Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gra- venhage te houden eersten Nationalen kinder- wedstry l is thans gesloten. Om deel te nemen aan den wedstrijd voor gezondheid en schoonheid zijn ingeschreven 588 kinderen, til. 239 jongens en 349 meisjes. Van die kinderen zijn 80 t wee jaar, 172 drie jaar, 143 vier jaar, 10} vyf jaar en 82 zes- jaar. De aardbeienoogst te Beverwijk en om streken staat er huitendewoon goed voor. De planton zijn goed ontwikkeld en bloeiden allerwegen in ongekenden rijkdom. Hectare bij Hectare kon zich ongehinderd ontwikkelen, zonder nachtvorst of ander onheil. De vrucht begint zich reeds Hink te zetten en geen 14 dagen duurt het moer, of de drukte van den oogst is daar. Iii tegenstelling mot andere jaren zijn slechts weinige aardbeien bij voorkoop verkocht, hoewel de vraag zeer levendig is en het buitenland bereid is, iieel wat af te nemen. De prijzen variooren thans reeds van 14 tot 10 cent per Kilo en sullen vermoedelijk nog Inniger worden. Dat de Nederlanders met zekeren achterdocht bejegenen wat Nederlandsch is, bleek Twee den Pinksterdag óok bij de rede van prof. De Vries over liet stenografisch stelsel- Groote. Het Wkbld. voor den boekdrukker geeft er een nieuw bewijs van, waar het schrijft Ons is een Brusselsche firma bekend, die Holiatidsche afnemers heelt en werk in Hol land laat maken, naar Brussel laat. komen en van daar weer uit verzendt naar zijn Holiatid sche klanten. Het zelfde staaltje weten we van een groote papierfabriekde fabriek kun iu Holland geen afzet voor dat papier vinden, stuurt het naar een firma te Londen en uit Londen wordt het zoo ongeveer voor den dubbelen prijs in Holland bij groote quantums geleverd Door liet zeereisje is het Engelscb best litinenpapier gewordenEr slant ook een Engelsch watermerk in Te Parijs heeft de teekeniog plaats gehad der finiucieele deelname van een iu ons land op te richten Naumlooze Vennootschap .Maatschappij van groote hotels in Nederland. Door een Frunsch syndicaat wordt ver zekerd een kapitaal van 5150 000 franc. Doel is het vormen vao een Hoteltrust in ons land, het doen bouwen van hotels enz. in het Gooi. en het aanleggen van een elec- trische tram van Amsterdam naar het Gooi. Tot de toegetreden hotels belmoren o. a-: Hotel du Commerce, te AmsterdamHotel Toelast, te Alkmaar, enz. Australië zal royaal uit den hoek komen met pensiooeering van ouden vun dagen. Wie 65 jaar is en minstens 20 jaar in Australië heeft gewoond, kan een pensioen krijgen van f6 in de week. Dat is dubbel zooveel als wat Engeland aan oudjes van 70 jaar wil uilkeeren. Ed precies zes gulden per week meer dan in Nederland de ouden van (lagen krijgen. Van Seyfiirdt's boekhandel te Amsterdam ontvingen we een keurig uitgevoerd boekje over reisjes met de Boven-Wesor stoomboot maatschappij, welke van Mei tot September dagelijksche vaarten in beide richtingen onderhoudt tusschen Hannover Minden en Hameln. Een duidelijk kaartje en 40 zeer mooie afbeeldingen lokken zeer tol een tochtje voor het Wesergebied. Het boekje van 76 pagina's druks, in handig zakformaat, antwoordt wel op alle vragen die de niu al te onbereisde toerist zou wnlen stellen en wordt besloten met een bijlage over tochtjes naar de Noordzee-ellanden mot de Bremer Lloyd. Do Itaiiuansche regeering heeft onlangs eer. rapport gepubliceerd aangaande de on derzoekingen van der Caropanini in zake het verduurzamen van eieren. Het «Maandblad tegen vorvalscliingen" scbrylt daarover: De theorie van dezen geleerde is, dat, om d.t conserveenngsvraagstuk op te lossen, elke wisseling tusschen de lucht in het ei en dc lucht daarbuiten belet moot worden, daar hierin de oorzaak van het bederf ligt. Dr. i.ampanini heeft geheel verscho eieron genomen en deze zorgvuldig met reuzel ingesmeerd, m dier voege, dat alle poriën afgesloten waren. De reuzel-laag inag niet te dik zyn. De eieren moeten goed droog verpakt worden, liefst in houtwol of wel in zooge naamd werk. 7.o behooren zoo weinig moge lijk aangeraakt te worden. Teraperatuurs- voorwaardeo worden niet gesteld. Op deze wijze zyn eieren geconserveerd,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2