het eerste verzoek met 10 tegeu 3 stemmen en gemeend, omdat de omstandigheden geen: zins zijn veranderd, zijn afwijzend ad vies te moeten handhaven. De heer Van Duinen heeft destijds behoord tot hen, die stemden vóór het afwijzend advies eu dit dus in bescherming genomen. Wel heeft het Dagulyksch Bestuur er zich over verwonderd, dat de vakvereenigingen zoo spoedig zyn teruggekomen met het zelfde erzoek. Er is niets veranderd; B. en W. wilden bovendien geen precedent schep pen en moesten dus wel weder afwijzend adviseeren. De heer Van Duinen: De vorige maal heb ik mij voor een groot gedeelte laten beïnvloeden door het argument, dat belang hebbenden zelf zoo heel weinig overhadden voor do kosten vnn dezen cursus. De bedoeling van adressanten is thans, subsidie te vragen op de volgende Gemeente- begrootiog. Ik ben niet zoo heel bang voor het sbcep- peu van een precedentimmers de behan gers ontvingen ook reeds subsidie voor hun vakcursus en elke aanvraag wordt apdrt behandeld. De Voorzitter: Ik meen toch, dat het werkelijk niet voorzichtig is, mee te gaan met betgeen de heer Van Duinen voorstelt. Al3 men a zegt, moet men ook b zeggener is een zoo groot aantal vak- vereenigingenwaar znl het einde zijn De heer Veis H e ij u Het geldt hier niet een vakvereeniging, doch het geheele bouwvak. De Voorzitter: Als het nog eens voor éen jaar wasdoch ik vrees, dat men zal terugkomen. De heer Van Duinen: Er wordt hier zoo veel gedaan voor het onderwijs, dat wij dezen menschen, die den cursus gaarne wil len doch niet kunnen bekostigen, de band moeten reiken. De heer Kroes: In December heb ik óok gestemd tegen bet subsidie omdat we toen niet voldoende waren ingelicht. Ik heb nu óok inlichtingen ingewonnen en ben daardoor geheel veranderd van inzicht en erken, dat het nuttig is, dezen cursus mo gelijk te maken. Particulieren hebben reeds f225 daarvoor bijeengebrachtde menschen zelf kunnen niet meer bijdragen. Ik zou willen voorstellen, bet te probeeren vuor éen jaar. Blijkt dan uit het rapport, dat de cursus goede vruchten afwierp, dan kunnen we altyd nog zien. Het is werkelijk in het belang van de bouwvakken. De Voorzitter: Ik blyf vreezen.dat, als we dit verzoek toestaan, morgen bijvoor beeld een kleermakers-vereeniging het zelfde komt vragen. De heer Kroes: De Ambachtsschool is toch ook niet opgericht voor enkeleo, maar voor het gaheele bouwvak. De beer Salomons: Ik stond verleden jaar vrijwel geheel alleen toen ik het ver zoek verdedigde. Ik ben nog de meening toegedaan, dat het biet' geldt een algemeen belang. De heer Oosterveen: Is het de be doeling van den heer Van Duinen, dat de 1300 worden gebracht op de Gemeeute-be- grooting voor 1909? De beer Van Duinen: Ja en voor éen keer. Zij willen den cursus doen aanvangen in September en daarvoor is door particu lieren reeds voldoende bijdragendat het Gemeente-subsidie dus pas wat later komt, is volstrekt geen bezwaar. Het voorstel van B. en W. (weigeren sub sidie) wordt nu verworpen met 10 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jorissen en Hamers en Wethouder Celosse. Het voocstel-Van Duinen (toekennen voor óen jaar van een subsidie van f300 onder de gewone voorwaarden van verslag en rekening eu verantwoording) wordt hierop aangenomen met 12 stemmen tegen 1, die van den heer Jorissen. Ook punt 18(vergunning voor „Birkhoven") gaf discussie. De Secretaris las het Dinsdagochtend ingekomen adres van kleinhandelaren in sterkedrank, waarin dezen verzoeken, het voorstel af te stemmen omdat «Birkhoven" geen deel uitmaakt van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer, zooals het Kurbaus te Scheveningeu, vol gens adressauten de eeuigo uitzondering in den laude, zoodat het verzoek h.geen steun vindt in de Drankwet en de aanvrager beter in staat is, twee vergunningen op te koopen dan menige arme drommel". Ook wijzen adressauten op de verschrikkelijke snelheid" waarmee dit verzoek wordt behandeld ter wijl zij nog geen antwoord ontvingen op hun adres van December l'J07 om vast stelling van een uniform sluitingsuur van alle vergunning8-lokaliteiten De heer Jorissen: Indien de heer Meursing twee vergunningen opkoopt, kan by dan vergunning krijgeD op „Birkhoven"? De Voorzitter: Jade Drankwet voorziet daarin. De heer Jorissen: Welke bezwaren zyn er dan om den gewonen weg te bewan delen De Voorzitter; De hoor Meursing heeft .Birkhoven" gepacht voor den tijd van drie jaar eu als hem na dien tijd de pacht niot weer wordt vergund, dan heeft bij, om twee vergunningen op te koopen, zeer veel kosten gemaakt. Adressanten achten het wel absoluut zeker, dat het Hadhuis te Scheveningen de eenige uitzondering is, doch waar hier sport- en renvoreeuigingen Birkhoven" zullen ge bruiken, meen ik, dat ook hier zal zijn een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. De heer Jorissen: Ik laat het adres buiten beschouwing. Toen de heer Meursing •Birkhoven" voor den tijd van drie jaar pachtte, wist hij, dat er geen vergunning was; thans zo 1 hy gaarne zien, dat er ver gunning kwam. Doen wij 1111 niet iets vreemds als wij vergunning bezorgen voor onze eigen inrichting, terwijl ieder ander twee verguu- ni jgen daartoe moet opkoopen. Stel, dat iemand op den Berg óok oens een sportter rein of iets vnn dien aard 'wil ondernemen, zouden we hem dari ook aan vergunning helpen We moeien geen uitzonderingen maken. De Voorzitter: Er wordt geen uit zondering gemaakt. Indertijd is het zelfde gevraagd voor «De Arend". Indien anderen het zeJf le verzoek doen, is 't volstrekt niet onmogelyk, dat hun verzoek evenzeer gunstig wordt overwogen. De heer Jorissen: Ik meen, dat de vergelijking met «De Arend" in 't geheel niet opgaat. Dat café toch was reeds jaren lang bewoond. De Voorzitter: Ik acht het toch een zeer groot bezwaar, dat twee vergunningen moeten aangekocht, juist omdat de pacht slechts drie jaar loopt. De heer Jorissen: Ik meen, dat wij nu zoo erg welwillend zijn omdat het ons eigen terrein geldt. Wethouder Celosse: Een zaak als deze hebben we nog niet in den Baad gehad. Ik meen, dat men «Birkhoven" wel kan be schouwen als een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. Wij willen althans hopen, dat van elders zeer velen daar zullen komen als logé's of om de courses bij te wónen. Er wordt gevraagd waarom niet twee ver gunningen worden opgekocht. Wel, die zijn niet meer te krijgen dan tegen verschrik kelijk veel geld en dat is niet te vergen waar de pacht slechts zoo kort is. Ik geloof, dat hier inderdaad termen be staan voor een buitengewone vergunning, ook omdat het niet is een concurrentie met ingezetenen. De Voorzitter: Tot. aanvulling wil ik nog dit zeggen, dat de Gemeente Amersfoort er geen direct belang bij heeft, want de pachter neemt de vergunning mee. Zij strekt feitelijk alleen voer de zomermaanden. De heer Jorissen: Nu begryp ik er niets meer van. Als dus de pachter weer heengaat, is ook de vergunning weer weg. De Voorzitter: Daarom juist is het beter, te vragen «Birkhoven" te beschouwen als inrichting voor maatschappelijk verkeer. Dan doet het er niet toe, wie pachter is; de vergunning blijft dan op het perceel. De heer Jorissen, voor de derde maal het woord verkrijgend: Wie beslist daar over de Raad 1 De Voorzitter: H. M. de Koningin. Hel is slechts de vraag of de Ruad dit zal aunvragcn. De heer Veis Heyn: Als de heer Meur sing vergunning krygt voor «Birkhoven" en hij houdt daarna op, pachter te zijn, behoudt hij dan die vergunning om die in de stad te gebruiken De Voorzitter: Neen. Die kan niet worden verkocht of verplaatst. De heer Oosterveen: Ik wilde de zeifde vraag doen. Ware dat wel zoo, dan zou ik er beslist tegen zijn. De heer Hamers: Dus, als ik goed begrijp, zal de Raad vergunning vragen voor Birkhoven" er niet voor eenig persoon. Daarmee ga ik gaarne mee. Het voorstel wordt nu aangenomen met 11 tegen 2 stemmen, die van de heeren Jo rissen en Ruys. Punt 21) (wederinvoering van gesplitste bestekken voor Gemeentewerken) was het derde en laatste punt, dat discussie bracht. De heer Salomons: Ik geloof, dat B. eu W. wat te veel zijn afgegaan op het ad vies der Commissie voor d9 fabricage en het verwondert mij, dat deze zulke splitsing on mogelijk acht. Haar advies wordt trouwens weersproken door de feiten ikzelf heb dik wijls ueze bestedingswijze toegepast en steeds met bet meeste succes. Op vele plaatsen lurt het altijd. De prijs wordt er billij- donr en de besteder krijgt meer zeker heid, dat hij goed werk krijgt en dat degeen het werk maakt, dian hij het liefst op het werk ziet omdat deze het maakt voor eeu prijs waarvoor het gemaakt kan worden, want daarbij is uitgesloten, dat een nadeel bijvoorbeeld op bet timmerwerk wordt ver haald op bet verfwerk. Het achter elkaar verschuilen van de on deraannemers is zeer goed te ondervangen door een eenvoudige bepaling. De architect beoordeelt welk onderdeel achterlyk is en grijpt in. De heer Kroes: Ik hen hot volmaakt oneens met den heer Salomons en adviseerde dan ook in geheel tegenovergestelde!) zin in de Commissie voor fabricage. Als we dit toe staan, zullen alle anderen volgen en hoe zal e n architect er dan uitkomen 'i En wuarom zouden we het doen Elk onder-aannemer schrijft in met vollen vryen wil. Een andere manier geelt niets dan ellende de een gooit de schuld op den ander. Ik heb nog nooit een werk met succes afgeleverd als dergelijke gesplitste aanbesteding was toegestaan en moet die dan ook ontraden, althans voor Gemeente-werken. De Voorziter: Ik geloof ook, dat in willigen van het verzoek zal worden een bron vru groote oneenigheid. De heer Kroes: Er zijn wel werken, die zoo worden uitgevoerd, doch er zijn er ook, die zeggenik heb niets te maken met. de Directie, liet is een groot gemak voor deu architect als hij te doen heeft met éen aan nemer. De heer Van Duinen: Dit is bet cri terium der zaak. De heer Ruys: Ik meen, dat het algemeen belang geldt vóór het belang van éen per soon de heer Salomons sprak voor het eerste, de heer Kroes voor den architect. Ik stel dan ook voor gesplitste bestekken. De heer Kroes: Adressanten wijzen op aannemers, die bekend staan als minder so- Jiede; doch hoeveel priucipalen blijken óok onsoliede De heer Salomons: Het gebeurt dik wijls, dat een aannemer al een beetje zwak is door een vorig werk. Als hij dan verlies lijdt, betaalt bij de onderaannemers niet uit De heer Van Duinen: Ik behoor tot de minderheid in de Commissie van fabri cage en ben nog sterk voor inwilliging van bet verzoek van adressanten, en tegen het advies der Commissie. De zaak is daarin verbazend snel afgehandeld; ik kon de eind- vergadering niet bijwoneu. Ik geloof niet, dat we een vruchtbaar debat zullen krijgen en wil daarom een middel aan de hand doen. Als men dan geen gesplitste bestekken wil, laat de Ge meente dan de verplichting opleggen, bij de aannemingssom op te geven wie de on der-aannemers zullen zijn. De heer Kroes: Dit kan gemakkelijk gevonden worden door de zoogenaamde «krijgsartikelen", welke bepalen, dat de on der-aannemers ten genoegen moeten zijn van de Directie. Ik heb verscheidene schilders gesproken over dit adres en geloof, dat er buiten de twee onderteekenaars niet veel mee inge nomen zijnik begrijp dan ook niet goed hoe het in deu Raad kwam. Het afwijzend voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen met 10 tegen 3 stem men, die van de heereu Van Duinen, Ruys en Salomons. Het overige werd Dinsdagavond reeds meegedeeld. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteereude hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks Postspaarbank f44 599.85 en daaruit terug gevraagd f 26 647.06. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 13924. Uit den regenmeter is in Juni na slechts 9 regendagen afgetapt 53.5 m.M. neerslag. De tram vervoerde in Juni vau dit jaar 10402 betalende passagiers, tegen 6777 in Zomermaand 1907. De opbrengst der passage onder het stuiverstarief was f 520.20, tegen f508.226 in Juni verleden jaar. De totale ontvangsten bedroegen nu f555.1'2, tegen f541.665. De opbrengst per dagkilo- metcr was flO.28, tegen f 10.31 verleden jaar, De heer H. W. Coenen is geslaagd voor het notarieel examen, tweede gedeelte. De heer G. Meima, onderwijzer aan de Chr. school hier, is in gelijke betrekking benoemd te Utrecbt De heer P. van der Eist, te VGravenhage, is benoemd tot ieeraar aan de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Roermond. De heeren W. K R. Diemont en R. van Luttervelt zijn geslaagd bij het officiers-éxa- meu van de Kon. Militaire Academie te Breda, de eerste voor infanterie h.t.l., do laatste voor cavalerie h.t.l. Aangezien de verjaardag van H. K. H. Prinses Marie, 5 Juli, op Zondag valt, zal de parade worden gehouden op Maandag 6 Juli. Het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor den Hoofdcursus zal 9 Juli een aanvang nemen. Het militiekader van de lichting 1901.dat voor herhalingsoefeningen onder de wape nen is, gaat Zaterdag met groot-verlof. Het militieksder van de lichting 1905, dat in 1906 voor eerste oefening onder de wapenen was en in 1907 de herhalingsoefe ning meemaakte, behoeft in 1908 niet op te komen. We krygen nu ook militie-geweermakers. Tot einde September worden miliciens j gedetacheerd by de werkplaatsen aan de Hombrug om by mobilisatie den dienst van geweermaker to verrichten. Kapitein H. A. Ruijscb Lehman de Lehns- feld, van het le regiment veld-artillerie wordt in de eerste helft van Augustus ge detacheerd bij de oef'eningsbatterij te Olae- broek. Luitenant W. J, D. Ha vela u* wordt l October overgeplaatst vau het le regiment veld-artillerie hier naar het le regiment vesting-artillerie te Utrecht eu vervangen door luitenant A. Josephus Jitta, van het 4e regiment vesting-artillerie, thans te Am sterdam. Hij het le regiment veld-artillerie wordt 1 October ook overgeplaatst luitenant A. Nurnans, van het 3e regiment vesting-artil lerie te Arnhem. De boekhandelaren bier ter stede denken er sterk over, althans gedurende de zomer maanden 'savonds te acht uur te sluiten, behalve 's Zaterdagsavond, De vergadering, uitgeschreven door de plaatselijke afdeeliugen van bet Ned. On derwijzers Genootschap en van Volksonder wijs en waarin zal worden gesproken over onderwijs aan achterlijke kinderen, zal ge houden worden op Zaterdag 11 Juli. In verband met het te verwachten druk ke reizigersvervoer, door de sedert gister uit te geven vacantiekaarten, wordt trein 142 te Amersfoort gesplitst in twee deelen en wel het eene voor Utrecbt en Amster dam, vertrekkende van Amersfoort ten 10.04, terwijl het andere gedeelte voor Rotterdam en Den Haag als volgtrein van trein 142 wordt gereden. Een vriendelijke hand zond ons een «Open brief aan onze jongens en meisjes", waarin freule E. des Tombe, te Middelburg, op recht bevattelijke wijze een warm pleidooi houdt voor dierenbescherming. Geen wonder, dat het brochuretjo reeds een tweeden druk beleeft, die óok al weer bijna geheel is uitverkocht. Al drie avonden vergaat men zich aan de prachtige luchten, lang na zonsondergang en meest aan den Noorderhemel. Enkelen noemen het Noorderlicht, doch meer deskundigen schrijven het verschijnsel toe aar een zeer bijzonderen atmosferischen toestand, waarover later wel berichten zul len volden van de meteorologische observa toria. Toen in 1885 het nieuwe Rijks-museun te Amsterdam werd geopend, schafte men daar ook aan middelen om een eventueelen brand in den aanvang te stuiten bij brand steeds het allerbeste. Er kwamen extincteurs; de zaal-opzichters kregen theorie, doch toen een der ambtenaren ook de practyk eens willdo zien, bleken de extincteurs zóo zwaar, dat maar zeer weinig suppoosten die aan de schouders konden dragen. De extincteurs werden vervangen door andere blusch-appa- raten. We zijn nu een dikke twintig jaarverder en ook op 't gebied van eerste hulp by brand is al beel wat uitgedacht, dat vrij wat meer handelbaar is voor iedereen. Van middag woonden we een proef bij met een nieuw toestelletje, dat zelfs door een kind kan worden gehanteerd, „Pluvius" geheeten. Op het terrein naast de vrijmetselaars loge waren i^eelwat burgerlijke en militaire autoriteiten, o.a. de Burgemeester, de Wet houders en do Gemeente-architect benevens bij de brandweer geaffecteerd en -saamgeko- meu om de proefneming bij te wonen, welke geleid werd door den heer J. C. J. van 't Hoir, uit Rotterdam (Bergstraat 2 aldaar). De heer Van 't Holt verklaarde, alvorens met zijn proefnemingen te beginnen, de be handeling en werking dezer constructie. De straalpijp van dit toestel is uitneembaar, waardoor men van binnen het toestel kan nazien. Bij den Pluvius is de drukknop op zijde bevestigd, wat men bij andere syste men onderaan den bodem vindt, waardoor de behandeling een weinig lastiger isdit euvel vindt men dus bij den Pluvius niet. De Pluvius heeft ook Uit voor bij andere systemen, dat hetj koolzuurbuisje van glas is, daar een looden of kurken sluiting het onvermijdelijk gevolg met zich draagt, dat ze door het zuur wordt aangetast en zoo doende voor het gebruik ongeschikt wordt. Bij den Pluvius is dit buisje van geheel dicht gesmolten glas, zoodat het altyd goed blijft, al staat of hangt het toestel ook nög zoo lang ongebruikt. De bediening is heel eenvoudig en kan door den kleinsten jongen verricht worden. Door een druk op den knop breekt bet zwavel zuurbuisje; de vloeistof (water met een oplos sing van dubbelkoolzuro soda) komt daar door onder hoogen druk eu baant zich met eeu kruchtigen straal een weg door de straal pijp het apparaat spuit een 14 Meter ver. Het toestel, dat gevuld 12 Kilo weegt, wuarvan acht Liter aan bluschstof, kan niet ontploffen. De proeven overtroffen de stoutste ver wachtingen. Een kuil van 1 M- oppervlakte,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2