Stadsnieuws. Gemengd nieuws. dead, maai- dal kan het weiuigje rook van een kachel niet doeo. Geen kachel aansieken by komend onweer, is bete;-. Mon begeve zich, zoo 't kan, in de onder ste verditping van het huis, doch plaatse lich niet tegen den wand. Somtijds wordt de raad gegeven alles te vermyden, wat tocht of trekking kan ver oorzaken, zooals heen en weer loopeu. Deze voorzorg heeft echter geen waarde. De blik sem veroorzaakt wel wind, maar trekking of tocht veroorzaakt of regelt geen bliksem. Ware dit wel het geval, dan zouden spoor treinen, die in hun vaart een aanzienlijke hoeveelheid lucht verplaatsen, dikwijls door het hemelvuur moeten worden getrolTen. En dit is niet het geval. Indien de richting van den wind of den regen dit niet verbiedt, zette men in bet ver trek, waarin men vertoeft, maar gerust een deur of venster open, opdat de gemeenschap tusscheu binnen- en buitenlucht nipt belem merd worde. In geval van blikseminslag wordt op die wijze verstikking door de ont wikkelde dampen voorkomen. In sommige gezinnen bestaat het gebruik, tijdens een zwaar onweer alie huisgenooten byeen te roepen, opdat, naar 't heet, allen tegelyk de woning zouden kunnen verlaten, als dt bliksem eens mocht inslaan. Deze tnaati egel getuigt echter van meer y ver dan verstanddie personen byeen zullen juist ilea bliksem aantrekken en allen kunnen ge troffen worden. Te bed is men Ook niet altyd veilig. Op een voeren bed is 't echter tamelijk veilig, terwijl daarentegen eeu spiingyeeren raatras of een bed van metaalgaas meer gevaar op levert. liet veiligst is 't op een veeren bed, mits dit in een ijzeren ledikant ligtmen zorge 't ijzer met aan te raken. Toch zal de bliksem, als deze in de slaapkamer komteu rond die kamer geen onafgebroken goeden geleider vindt, best op den persoon in 't bed kunnen overslaan. S.N. Ds. E. M. ten Gate, uit Apeldoorn, hoopt aanstaanden Zondagochtend weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsge zinden kring bier. Door de classis Amersfoort der Ned. Her vormde kerk is een commissie voor de zen ding benoemd, bestaande uit ds. Th. H. Na huis en ds. G. van Hoogstraten, beiden te Zeist, en ds. B. Kieijwegt, te Woudenberg, welke een classicale zendingsvereeniging op richtte. Minstens vier maal in het jaar wordt in elke tot de classis behoorende gemeente voor de zending gecollecteerd, welke collecten zooveel mogelijk worden verbonden met bidstonden, terwijl 5 pCt. van de opbrengst dier collecten aan de vereeniging moet wor den afgestaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de Besturen van de vereenigingen die zich bestrijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1908 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een Rijkssubsidie uit, bun daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek vóór 1 Augustus e. k. voor zooverre zij dat niet reeds mochten hebben gedaan tot de Koningin te richten, met vermelding, zoo de vereeniging niet reeds over 1907 een Rijks subsidie heeft genoten, of zij haar werk zaamheden reeds heeft aangevaugep. Ten Postkantore is tegen den gewonen prijs verkrijgbaar de nieuwe druk van den Ryks-telefoongids. De nieuwe druk van den officieelen gids voor het plaatselijk telefoounet is thans óolc gereed en zal in 't begin der volgende week bij de aangeslotenen worden rondbezorgd. De Vorst van Ass&bari, die heden in bij zonder gehoor wordt ontvangen door H. M. de Koningin, passeerde hedenmiddag te 3.45 Amersfoort eu zal te 8.54 uit Apeldoorn tcrugkeeren. Aan den heer Burgemeester dezer Ge meente i.s verlof verleend om zich van den 17en dezer maand gedurende een maand builen zijn Gemeente op te houden. Dij Kon. besluit is aan iuiteuant-kolonel W. 11. Piepers, van het le regiment huzaren, Voorzitter van lc Militaire sport-verceni- ging, vergunning verleend tot het uannemen en dragen der ordeteekenen van hel Militaire kruis «lor 1ste klasse, hem door den Koning der Belgen geschonken. Kapitein A. A. Heisterkamp, Directeur van den cursus by het 5e regiment infanterie, is weder benoemd tot lid en Secretari der Commissie voor het ofliciers-examen van den Hoofd-cursus. Bij de gister geëindigde admissie-examens voor de Hoogere Burgerschool zijn alsnog toegelaten tot klasse 1: N. J. J. van der Lijn en Constantine G'. Vermaas (Bus- sum). her-examen twee candidaten. toegelaten tot klasse II: H. Pb. Abbinga en J. M. Steenbeek, B. A. van Doorn, W. F. Eysvoogel en Johannetta C. S-hnoneboom (Bussum), J. Prins (Barneveld), W. van den Bos (Nijkerk) en Aleida W.Caljó(Harderwij k). Afgewezen: éen toegelaten tot klasse 111A. van Eegben (Hilversum), P. F. M. de Pauw (Bussum), en B. Valk (Baarn). Afgewezen: twee. toegelaten tot klasse IVR. N. Bar von Hammersweil ('s Gravenhage) en P. Stous Sloot (Baarn). Afgewezen: zes toegelaten tot klasse Vals loehoorderes Marg. 1. Azynmun, i<* Amersfoort. Van de 86 candidaten, die aan het toe latingsexamen voor de verschillende klassen hebben deelgenomen, zijn 65 geslaagd, ter wijl 2 in September een her-examen hebben af te leggen. Bij het te Amsterdam gehouden eind examen der Nieuwe huishoudschool is voor het diploma huishoudster geslaigd mej. Ch. B. Maassen. van hier, terwijl aan mej. N. Carels is uitgereikt een bewijs van bekwaam heid in de behandeling der wasch. Voor huishoudster is öuk geslaagd mej. A. Prillevitz, thans te Ranrn. Tot onderwijzer aan de Chr. school hier is benoemd de lieer T. W. Verweij, thans onderwijzer aan de Van Beeck Calkoen-school te Utrecht. De reeds vermelde promotie van rar. G. A. Scbeltus tot doctor in de Staatsweten schappen geschiedde cum laude. De heer J. van Hoorn slaagde aan de Rijks universiteit te Leiden bij het candidaats-exa- men Wis- en Natuurkunde. l)e 2e afdeeling van het ie regiment veld artillerie keert hier Zaterdag terug uit da Legerplaats bij Oldebroek. Aan den schrijver-opperwachlmeester-titu- lair J. J. van Eijk, van de hoofd-administra- tie van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, die gister vijfiig jaar in militairen dienst was, iswegekend de zilveren medaille der Oranje Nassau-orde. Door zijn tegenwoordigen chef, kapitein kwartiermeester H. L. C. Mulder van «1e Graaf, werd don jubilaris namens «le officie ren van het regiment en zijn oud-bureauchefs, kolonel-kwartiermeoster Vogel, luitenant-ko lonel-kwartiermeester De Vries, majoor-kwar tiermeester Jansen en de kapiteins-kwartier meester Woudstra en Lens, een étui met tafelzilver aangeboden. Daar het korps bij Oldebroek kampeert, zullen de onderofficieren, die thans een tele gram van gelukwensch zonden, aanstaanden Zondag den jubilaris huldigen. De >St.-Ct." no. 159 bevat een Kon. be sluit vrd den 24en Juni (Staatsblad n«>. 211), houdende vaststelling van een Reglement voor he Weduwen- en Weezenfouds van militairen beneden den rang van officier bij de koloniale troepen. Wellicht een goed voorteeken voor de col lega's hier te lan«le. De plaatselijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren vergaderde Dinsdagavond iu „De Arend" onder voor zitting van H. S. Valkenburg. De opkomst was met het oog op het jaar getijde bevredigend. In zijn openingswoord wees de Voorzitter er op, «iat in den beschrijvingsbrief voor do Bondsvergadering hoofdzakelijk de idee voor zit van bezuiniging, doch dat vele voorstellen wel een verplaatsing der uitgaven beoogen, maar lang niet aanspraak op bezuiniging kunnen maken. Andere voorstellen beoogden bezuiniging op de uitgaven bestemd voor weduwen en weezen en willen bet daardoor uit te sparen bedrag aanwenden voor grooter steun aan behoeftige bondsleden. Het aldeelingsbestuur meent echter, dat juist «le weduwen en weezen grooteren steun behoeven, daar zij zich toch moeilijker een weg door het leven kunnen banen dan de gezinnen waarvan het hoofd nog in leven is. Het gevolg der besprekingen was dan ook «lut den heer L. J. Knok, den afgevaardigde uaar de Algemeene vergadering, welke ge- Houden wordt te Breda op 15 Augustus 1908, opgedragen werd de voorstellen te steunen waarmede het aldeelingsbestuur instemde tfjveus werd hem de opdracht verstrekt te informeeren waar dp bewyzeu der bezittin gen van de verschillende fondsen worden bewaard. Van verschillende zijden werd onsgovraagd of de renbaan op «Birkboven" wordt aan gelegd op kosten van de Gemeente. Dat is niet het geval. De aanbesteding had plaats voor rekening der commissie voor desportfeesten, bestaande uit de huoren II. Meursing, notaris A. P. Schroder, J. W. Middelburg, overste A. M. Tromp van Holst on overste W. H. Piepers. Bij bet graven van grint is, op een vijftien pas vau de Zeven boompjes, zooals men weet ue vroegere schavotplaats van Amersfoort, gevonden eeu iu elkaar geburkt geraamte met boeien aan handen en voeten. Het hoofd zat nog geen 20 c.M. onder den begnnen promt iu do zandlaag boven de grint- bank, zoodat do wortels van boven de vind plaats opgeschoten struiken geheel door het geraamte waren gegroeid eu dit dan ook slechts in stukken en brokken naar het mu seum van „Flelnte" vervoerd is kunnen worden. De yzereu banden eu kettingen waren geheel veroeljffc Twee pas van de voeten vond mon eeu vuurplaat, waarop nog overblyfselen van houtskool. De schedel van het skelet is merkwaardig kleindij- en armboen.ieren zijn daarente gen bijzonder lang, zondat al wordt gedacht aan iemand uit den Romeinschen tijd, wel licht een slaaf, die daar is terechtgesteld. De Amersfoortsche tooneel- en zangver- eeniging zal aanstaanden Zondag haar jaar- liiksch uitstapje makenthans naar Nij megen. Aan het slot-concours der serie-wedstrijden van de voetbal-veraeuiging Velox" te Utrecht zal aanstaanden Zondagochteiiil deelnemen het eerste elftal der H. V. G. te Amersfoort, die van half elf tot twaalf uur op het ter rein aan de Croeselaau speelt tegen het eerste van Velocitas. De dag wordt besloten met een gecostu- meerden voetbalwedstryii, die om half vier aan vaagt. Men vraagt ons een plaatsje voor het vol gende In het bel.mg van het wh.lrijdeud publiek meenden wij er eens do aandacht op te moeten vestigen, dat de meening als zouden de lanen, uiikomende op het paleis „Het Loo"' publieke wegen zijn, geheel onjuist is. Deze lanen zijn particulier eigendom van 11. M. de Koningin en alleen opengesteld voor hen aan wie hei krachtens hun ambt ot betrekking vergund is deze te berijden en voor wandelaars. De Motor- en rij wiel wet is alleen van toepassing op openbare wegen, d. w. z. (volgens artikel I 2° dier wet) alle wegen, welke voor het openbaar verkeer openstaan. Bedoelde lanen nu zijn volstrekt niet voor het openbaar verkeer opengesteld, zooals de waarschuwingsborden duidelijk genoeg aangeven. Wie dus, ondanks het verbod, toch be doelde lanen onbevoegd berijtit, is strafbaar, niet op grond van de Motor- en rijwielwet, maar ingevolge artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht. Op grond van dit artikel zijn trouwens reeds vonnissen gewezen. Ware de Motor- en rijwielwet hier wel van toepassing wat niet het geval is d«ich waartoe de mogelijkheid bestaat, in dien de Eigenares mocht wenschen, dat de lanen officieel gesloten worden verklaard voor motorrijtuigen en rijwielen, dan zou dit bij Gemeente-verordening moeten zijn geregeld (artikel 7 en 8 der Motor- en rij wielwet) en eerst in dit geval zouden waar schuwingsborden, volgens het model als door den Minister vastgesteld, moeten zijn aangebracht. Thans, nu in deze de Motor- en rijwiel wet niet van toepassing is, zijn de gebrui kelijke waarschuwingsborden voldoende. Wy achten ons verplicht een en ander in herinnering te brengen opdat niemand van een verkeerde wetsuitlegging de dupe worde, en dit afgescheiden an de vraag of het niet ot wel wenschelijk zou zijn, ook wielrijders in boven bedoelde lanen toe te laten. Hedenmiddag werd in de school aan de Punienburgerlaan de eerste gezamenlijke repetitie gehouden voor de kinder-aubade op Koninginnedag. Voor den koraal-zang komt ook wat meer animo. Maandagavond wareri er een goede veertig zangers in de Muziekschool aan de Kroramestraat. Nogmaals zij herinnerd aan de vergaderins, Zaterdagavond in »De Arend" te houden, waar de heer Schreuder, van Klein Warns- born", zul spreken over onderwijs aan ach terlijke kinderen. Men zie de uilnoodiqing hierneven. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 2525 Kilo fubrieksbuter. De prijs liep van 11.17 tot f4.25. De heer A. Wugeuaar was met f4.87 minste dor 18 inschrijvers voor de levering van aardappelen voor de solfinten-menages te Naurden. Aan het Commissariat)t van politie is als gevonden gedeponeerd een daines-parapluie. Hoe meer gebreken iemand heeft, des te meer neemt hij er bij anderen waar. Uit den omtrek. De Gemeenteraad van Baarn zal morgen te beslissen hebben over een voorstel van B. en VV. dier Gemeente om een twaalftal hoofd verkeerswegen, die thans begrint zijn, te bekliukeren of te bestraten. Tot administrateur van het Militair hospitaal te Harderwijk i.s met ingang van 24 Juli be noemd de heer M. Uhl, vroeger adjudant- onderofïier van het Koloniaal werfdepot Te Hilversum worden weer pogingen aan gewend om een concertzaal te bouwen. Dr. J. Riemens, Ned. Hervormd predi kant te Hoogland, heeft aangenomen het be roep naar Dedemsvaart. Kolonel J. H. Knel, «lie 1 Juli met pensi oen den dienst verliet, is als Directeur van het remonte-depot te Millingen vervan gen door ritmeester C. M. E. de Bruyn, van het 2e regiment huzaren te Roermond. Men seint ons, dat heden de Minister van Waterstaat met het Tweede Kamerlid voor Amersfoort, den Directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie en den Inspecteur- generaal van 's Rijks Waterstaat een bezoek brachten aan Zeist om in oogenscbouw te nemen het terrein waarop een nieuw Post kantoor zal verrijzeu en tevens de werken voor de electrische tram van Zeist naar Utrecht. Gedeputeerde Sti en van Zuid-Holland hebben goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Rotterdam in zake bet ontslag aan onderwijzeressen bij d i openbare Lagere scholen bij het aangaan van een huwelijk. Aanstaanden Zaterdag zal het altyd be langrijke wapenfeit worden herdacht, dat op 11 Juli 1863 Z. M. stoorakorvet »Medusa", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Ca*ewibroot, bij het inkom, n der straal van Siruonseki (Japan) onverhoeds werd aangevallen en beschoten door acht batterijen en twee schepen behoorende aan don V'orst van Nugato en zich, ten koste van vier minderen die sneuvelden eu zeven min- «leren die gewond werden, met geweld een doortocht baande. Van ue toenmaligeétat-major der »Medusa" zijn nu nog in leven de Ueereu: L. G. E. Wolterbeek Muller destijd° luitonant-ter-zee 2e klasse, wonende te 's-GravenhageJ. F. F. de Bruijn, destijds adelborst le klasse, wo nende te Uoetinohem, J. van Herwaarden, destijds adelborst 1e klasse, wonende te Woerden; E. J. Hoos, destijds adelborst le klasse, wonende te 's-GravenhageH. «Ie Jongh, destijds adelbiu'st 1e klasse, wonende te Rotterdam en L. C. Dühne, destijds scheeps klerk, wouende ie Breda. 't Begint schaars le worden met het nieuws en diïs bewerken de corrospoudenten van bwtenlandsche bladen weer hun duim. Zoo heeft de »Fraokf. Ztg." het volgende moois Aan Koningin Wilhelmina van Holland is een belangrijke hygiënische uitvinding gelukt. Sedert langen tijd placht zij het sap van eeni- ge dozyueu citroenen bij baar badwater te voegen. Dit is nu van medicinaal standpunt als uiterst doelmatig gebleken, want bet ci troensap sterkt de huid en houdt haar frisch en gezond, wanneer het lauwwarm wordt toegepast. In Eugelund gaat men nu deze soort lichaamsverpleging huldigen en wie het maar even doen kan, neemt tbana ba den in citroenlimonade. De >Gii Bias" meent oolijk, dat men by «leze hitte meer neiging zou voelen, het ci- troenbad met ijs af te koelen, er suiker by te doen en vervolgens het bad met behulp van een rietje voor inwendig gebruik te bestemmen. »Millionairs-doehters van Amerika, veree- nigt u", heet het tegenwoordig. Uit Chicago wordt gemeld, dat daar een koor gevormd is, dat alleen bestaat uit milionairs-dochters. Deze erfgenamen vertegenwoordigen samen een huwelijksscbat van niet minder dan 120 millioen guldon. Het publiek to Chicago zal dus, wanneer door de dilettanten de •ZeorooveiB van Pensanio" een echt Amerikauu.sch sensatie-zangspel wordt op gevoerd, niet alleen de zilverhelle stemmen hooreti, muar ook de gouden klank van de 120 millioen, welke vertegenwoordigd worden door «le zingende millionairs-dochters op het podium. Bij don uitgever L.J. Veen, te Amsterdam, is verschenen: Handleiding voor het ver- vervaardigen «lor verbeterdekleeiling" samen gesteld door «le centrale keuringscommissie der dVereeniging voor verbetering van vrou wenkleding". Het werk heeft eeu inleiding en vijl hoofdstukken die achtereenvolgens behandelen de kleeding van den zuigelin- genleeltyd, den kruipleeitijd, den leeftüd van 3 tot 11 jaar, van 11 tot 46 jaar en van «je volwassenen. Figuren en patronen verduidelyken den tekst. Ue Chineezen, die de Westersche beschaaf de volkeren in zoo vele uitvindingen soms eeuwen vooruit zijn, kunnen, naar thaus wordt beweerd, ook den roem voor zich rekenen, dat ze vóór Columbus in Amerika zijn geweest. Dat in de 9de eeuw moedige Vikingers tot aan de Noordooskust vuu het Amerikaansche continent waren gevaren, ia al meermalen beweerdminder bekend ia

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2