T. de Jong, Marie C. CorneliB, Cath. R. deWin- ter, M. W. Hoogenboesem, I). Houtzuager, J. C. Harthoorn, D. Keppler, P. A. Bruine, II. P. Arnold, C. Helffer, Maria Nolting, R. H.Schira- melpenninck van der Oije, C. G. Bersina, A. C. D. Pels Rijcken, J. Mulder, W. H. Korthals Altes, A. N. J. van Kossem, M. de Vries, Jolia. M. MP. Lewe van Middeletum, P. F. van denNieu- wenhuizen, J. P. Lemmene, A. P. H. Liscaljet, L. Hora Sicama, H. Moorrees, L. J. D. van Holte, W. A. Stork, Ch. H. Marin, W. J. H. Schophuije, G. F. Saudtmaun, P. van Asselt, A. J. G. Jappe Alberts. Niet bevorderd werden 16 van de 66 leer lingen. Van klasse II tot III werden bevorderd: J. J. van Os, 8. L. Langedyk, J. Mensing, Debora J. Veen, P. M. MatthijseD,, J. H. de Ruiter, J. Cb. Cornelia, H. J. W. van Esveld, ^b. Barendregt, A. H. Sohouton, J. A. Suer- mondt, Dittie E. G. Laaeur, Dina Vreeken, Th. L. G. du Quesue van Bruchem, Suz. M. C. van Veen, S. P. Geerts, Tlieod. deRochemont, Uiig. M. J. Abbingft, B. G. Groeneveld. ,f. Verhoef, G. II. Klomp, A. Weisaenbrueb, H. Enlzinger, F. van der Zunde, W. Harmsen, A. M. E. van Dishoeck, Eng. Schuver, C. W. van Wieringen, J. H. Rouwenuorst, J. J. Bereuds, Dina H. Geerts, G. J. Buijs, A. M. Andriessen, F. J. VVijnbergh, W. van don Donker, J. E. de Boer, J. Jonker, G. B. Remiuelts, N. R. J. Buwnlda, J. S. de Boer, J. II. Druif, K. van der Knoop, B. J. Coster, Joh. Barendregt, J. J. Moolhmzen, G. J. van Dam, J. C. van In gen, J. J.G. vau Iloek. J. Albarda, J. Valkhof}, benevens A. Jappe Al berts, toehoorder, en Johanna van Eek, Adriana de Loote, Ina Latenstein van Voorst en Jetske van der Wal, toehoorderesaen. Niet bevordert werden 10 van de 63 leer lingen. van kl. Ill tot IV werden bevorderd H. Streefkerk, G. Th. Bruyn, A. W. Brons, Jeannette G. de Vries, J. Kool, J. IJpes. J. P. van Letmep, D. N. Wentholt, E. J. van Holthe, Sacha Kroesen, W. Dalhuisen, G. J. B. Bremer, H. Meijer, J. Liscaljet, P. A. Holleman, Marie J. van der Plank, S. Knoppers, A. P. Verhoeff, M. van Boecop, A. A. Bakker, G. C. Lodder. W. J. do Ruyter de Wildt, A. Snyder, L. G. J. lierman, G. D. Veer.huijzen, O. G. J. Gorter, P. H. A. van Aken, Marga. Th. de Rocheraont, D. E. Nolting, benevens H. J. W. Sevenhuysen, toehoorder. Niet bevorderd werden 5 van de 35 leerlingen van kl. IV tot V werden bevorderd Ci Wolterbeek, Wilha. P. van der Meulen, C. Bruidegom, A. Meyer, II. van Ramshorst, C. W. Versluys, Marga. van Kooten, Joha. Rijker, W. van Haselen, J. Ph. Dorrestein, J, Adriaanse, H. Trip, E. C. M. Tjassens Keiser, H. van der Toom, A. L. ter Braake, B. Kruyne, P. Schut, A. Prins, W. van der Valk, J. H. Reijners, A. van Ittersum, H. vun Boeijen, C. M. B. Kamp, S. Steenhuisen, G. F. Bakker, A. M. Frederikse, H. de Veer, H. Oosterink, P. M. Geraerds The- «ingh, Joha. H. Struve, benevens R. P. F. de Beaufort, toehoorder, en Anna de Vries, toehoor- deres. Niet bevorderd werden 10 van de 42 leerlingen. Van de 209 leerlingen, die de aebool bij bet einde van den cursus telde, zijn duB 41 niet bevorderd, terwijl 32 leerlingen deelnemen aan het eind-examen. De lessen van den nieuwen cursus beginnen Dinsdag 8 Septembsr voor kl. I en Woensdag 9 September voor dc hoogere klassen, telkens des morgens te balf negen. De examens, gehouden aan de Amersfoort- Bche Industrie- en Huishoudschool hadden den volgenden uitslag: Uit het voorbereidend onderwijs werden bevorderd: A. J. van Lonkhuijzen (Andelst), C. van Ommen (Deventer), J. M. Engels, J. C. E. Sprnijt en E. M. Steenhuizen (allen Amersfoort). Voor het doorloopen van den geheelen cur sus werden getuigschriften toegekend aanE. M. A. Ëspei, D. van Esveld, J. M. van Veen, en G. van de Wal, allen Amersfoort. Het getuigschrift voor hulp in de Huishou- ing werd uitgereikt aanJ. de Boer (Zeist), H. Al. J. Eapei, J. E. Nieuwenhuvs, F. Ruiten berg, I). Salomons en W. H. (J. Smit, allen Amersfoort. Tot de tweede klasse Huishoudschool wer- dsn bevorderdA. C. van der Horst Bruyn, E. S. van Gelder (beiden Amersfoort), H. C. van Hengst (Apeldoorn), M. P. van der Knoop (Leusden), C. S. van Laaren. (Amersfoort), D. J. van der Sleesen (Hilversum), en B. J. van Wisselingh (Amersfoort). Het »Hdbld." wjjdt oentge zeer waardee- w rende woorden aan li*. J- Nord, die 27 Juli 25 jaar officier vun gezondheid zul zyn eu zegt o. a. Te memoree-en wat hij ul gedaan beeft m het belang van hel algemeen zou ons te ver en op te technische wegen vieren. Doch als van meer algemeene bekendheid behooren genoemd te worden zyn brochure, iu 1890, om aan te moedigen het verpleger, van tuberculose-lijders in eigen sanatoria, het resultaat vun reeds vele pogingen door hem op dit terrein van volksgezondheid on dernomen. Eén zin uit een artikel van dr. Van Gorkum in het sZeitschrift füt Tuber culose" Nords Verdienst bleibt os indessen die practische Tuberculose-bekampfung in den Niederlanden durch sein energisches, zielbewustes Auftreten in Flusz gebracht zu haben". Van zyn andere werkzaamhedeneen schrijfmachine voor hliudeu eu kortzichtigen, waardoor deze misdeeideu in staat zyn, zelf met potlood eeu brief te schryven; zyn aluminiuin-ventiel-coutru-respirator, welke noodzaakt, door den neus adem te halen en bovendien geheel infectie-vrij iszijn ver plaatsbare barak, makkelijk en vlug iu- en uit elkaar te zettenzyn brancardwagen, waarin drie liggende en twee zittende pa tiënten vervoerd kunnen worde.), welke dus zeer geschikt is voor oorlogsgebruik, doch ook in groote gemeenten en f.ibrieksceutra; zijn steriel noodverband voor eerste hulp hij ongelukken. De heer A. H. van Rood, student aan de Technische Hoogeschool te Delft, is tot 9 September werkzaam gesteld als buitenge woon opzichter bij den bouw van het post en telegraafkantoor te Roermond. De heer L. F. de Beaufort werd aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam bevorderd tot doctor in de Plant- en dier kunde op proefschrift»de zwemblaas dermalacopterygii". De heer G. J. Hoogewerll' legde aan de Rijks-universiteit met gunstig gevolg af het doctoraal examen Nederlawisohe letteren. Jhr. F. G. Bloijs van Treslong, thans te Nij megen, slaagde voor het notarieel examen le gedeelte. De tuinpartij van H. Af. de Koningin- Moedor te Soestdijk, bepaald op Dinsdag 14 Juli, wordt uitgesteld wegens overlijden van Ur. Ms. nicht Hertogin Joan Albrecht van Mecklenburg, tweede dochter van wijlen den Groothertog van Saksen. Bij het groot concours luppique te 's-Gra- venhage werden o.a. de volgende prijzen behaald door officieren die hier in garnizoen zijn of vroeger waren springconcours oiïiciors-dienstpaarden, 33 deelnemers ook uit hot buitenland. De paarden van den Belgischen luitenant G. Parmentier en van luitenant Van Gellieum waren de eenige, die het parcours zonder fouten aflegden. Duur beiden den zelfden tijd hadden, rnoest overgereden worden. Luit. Van Gellieum reed het eerst eu m iakte eeu fout bij de dubbele barrière; daarna vol bracht luit. Parmentier het parcours zonder fouten, zoodat hij winner werd. 1. Luit. G. Parmentier, te Tirlemout, met Ümer2. luit. Van Gellieum, met Powerfull 3. luit. der guides Lunckweert, te Brussel, met Turc; 4. luit. Coglijn, te Venloo, met Angela. Vijfde prijzen kregen ritra. Maris, te Roermond metNevermind luit jhr. J. A. RoëlI, te Venlooluit. baron Van Voorst tot Voorst, te 's-Gravenhageluit. H. Mathon, te Amersfoort, luit. Dufresne de la Chevul- lerie te Brugge en luit. P. du Roy de Blicque te Brussel. Concours voor het beul gaande officiers-dienstpaard, gereden door een officier in uniform. De paarden moeten of behooren tot een der regimenten der verschillende legers of toebehooren aan oen officier en sedert 1 Juni 1908 gerogeld in dienst ï(jn go- reden. le prijs luit. W. L. van Weideren baron Rengers te Amersfoort met Gentleman Joe2. luit. P. du Roy de Blioquy, te Brussel, met Iticlr, 8, luit. J. Kuel Deu Haag, met Rod Cap, 4. luit. R. Wilson, te /Vmersloort, met De Henget, 6. luit. baron VaD Voorst tot Voorat, Den Haag, met Rosegrove en luit. Van Gellieum, Den Haag, met Kiribi. Luit. Van Weideren baron Rengera ontving be halve de medaille van f 150 daarna uit banden van Z. K. H. den Prina de gouden medaille aaugeboden door H, M, de Koningin. Luit. Dolleman werd eveneens door den Prins bet kunstvoorwerp overhandigd dat aangeboden was door luit.-geDeraal Van Ermel Soberer, inspecteur der artillerie, voorden best beoordeeldeu Nederlandschen artillerie-officier. Luit. Van Gellieum ontving uit handen van den Prins den beker, aangeboden door luitenant-generaal A. Kool, commandant van bet veldleger. Het tijdschrift „De Prins" beeft een mooie groep van de NederlHudscbe officieren, die deelnamen aan dit sportfeest De 2e afdeeling van het le regiment ve ld artillerie, te sterkte van 13 officieren, 207 ouderofficieren en mimieren, 155 paarden en 9 vuurmonden, is hedenucliteud omstreeks tien uur per extra-trein uit de legerplaats bij Oldebroek uier teruggekeerd. De statmuziek vau hut 5e regiment ii.fan- terie was ter ontvangst aan do losplaats. Bij gunstig weer geelt de stafmuziek van het 5e regiment infanterie morgenmiddag van 2 lot 4 eeu malinee op liet terras van Atnicilia waarbij het volgende programma wordt ten gehoore gebracht: 1, „Vers l'idéul", marebe Tiebergbein. 2. Ouverture „Der FreiaehuU" Von Weber. 8. „Hochaeitsreigen", Walser Bilse. 4. Fantasie aua der Oper „Die Zau- berflüte" Mozart. 5, Ouverture „Orphóe nux enlers". Offimbaoh. 0. „Alla stellaconfiderila", romance Robaudi. V, „Die Miiule nn Scbwarzwald" Eilenberg. S, „Elektrische Funken", grosses Potpourri Hauae. Dinsdagavond een gewoon concert volgens rooster. Iu de Donderdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maandvergadering van Handel en Nijver heid" werden de notulen der vergadering vau 11 Juni ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde was de verkiezing vau 2 Bestuursleden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het bedanken door de heeren H. B. Hebenkamp en J. H. van der Meiden. De heer Van Ede gaf deu leden iu overweging, zich te herinneren wat gezegd werd bij het vertrek uit de stad vau een ander Bestuurslid, den heer B. Schimmel, die zich zoo verdienstelijk maakte voor hel marktwezen en bij het eerste lustrum der vereeniging die thans is teruggekeerd en dien spr. zeer zou willen aanbevelen voor de vucature-Ileheukamp. Gekozen wordt de heer B. Schimmel met 7 stemmen, tegen 4 op den heer B. Brom, en 1 op anderen. De Voorzitter leest het schrijven van 12 Juni waarin de heer Van der Meiden meedeelt dat hij, naar aanleiding vandedis- cufsiën in de vergadering vau 11 Juui, wenscht op te houden Bestuurslid te zijn. De zaak, vervolgt spr, heeft mij persoon lijk zeer onaangenaam getroffen. Ik was in de hoewel onvoltallige Bestuursvergadering de eenige die opponeerde; de ledenvergadering heelt mij later in 't gelijk gesteld. Doch het aftreden van den heer Van der Meiden doet me ook leed voor «le vereeniging. Hij toch is een man met scherpen blik en fielder bootdvooral in de discursiën gaf hij dik wijls den doorslag door zijn juiste beschou wingen en voorzoover ik kan nagaan steeds in het belang der vereeniging. Van het begin der vereeniging nam hy een zeer werkzaam aandeel, zelfs aan haar oprichting en haar grondvestinghij hielp mee de Statuten ont werpen eu al meer heli ik gezegd hoe zoor uitstekend die jijnen hoede wijzigingen,die er in den loop der jaren zijn in gebracht alleen zaken betreffen die onmogelijk te voorzien waren. Het Bestuur heeft gotraebt den heir Van der Meiden tot andere gedachten te brengen; ik voor mij geloof', dat hij niet ongeneigd zou zijn, weder oen Bestuursfunc tie aan te nemen als «ïo vergadering d.»or haar stemming toonde, dat zij dacht als het Bestuur. Ik onthoud n.ij van a mbeveling, doch iu het belang der vereeniging en ook ter wille van mijzelven want ik weet zeer goed, dat er praatjes xyu uitgestrooid als zou er nueeuigheid zijn lusschen den hoer Van dei- Meiden en inij; praatjes die beslist onwaar zijn wilde ik dit enkel woord zeggen. De heer Van der Meiden wordt hierop herkozen met 13 stemmen, tegen 1 op an- ïeivn. Hem zal worden kennis gegeven. Aan de orde is de verkiezing van tw«e afgevaardigden naar het op 29 en 30 Juli te Dordrecht te houden Bondscongres. Weder worden gekozen de heeren Van Duinen en Beros, die de vereeniging nu voor de zesde maal zullen vertegenwoor digen. Aan de orde is een voorstel van hel Bestuur tot het benoemen van een com missie, ten doel hebbende het onderzoek naar de wenschelijkheid van gesplitste bestekken. .De Voorzitter Deze zaak is in de Be stuursvergadering besproken naar aanleiding van het verzoek der schilderspatroons aan den Gemeenteraad. Reeds jarenlang is deze zaak telkens weer ter sprake gebracht en bij verschil lende patroons-vereeuigiugen op de agenda geweest en steeds heeft zij meer en meer veld gewonnen. Op het 4e middenstands-congres, in Juli 1997 te Nijmegen gehouden, zeide de Regee- rings-afgevaardigde, mr. Salverda de Grave: «Mijnheer de Voorzitter, U vergunne mij nog een kleine opmerking, en ik richt mij hierby tot U, omdat die opmerking eeu onderwerp betreft, dat op het oogenblik nog niet aan de orde is, nl. invoering van ge splitste bestekkeu. Ten eii de te vermijden, dat ik straks ten tweeden male het woord zou moeten vragen en van uwen kostbaren tyd in beslag nemen, wil ik thans reeds mededeeleo, dat een circulaire aau de Pro vinciale- en de Gemeentebesturen in voor bereiding is, waarbij de aandacht werdt ge vestigd op het nut van gesplitste bestekken. «Ik onderstel, dat deze mededeeling door LI met genoegeu zal worden vernomen, en ik besluit hiermede hetgeen ik U te zeggen heb.» De Bonds-voorzitter antwoordde daarop: Mijne Heeren! üp 2 na het laatste punt vun de agenda is hot invoeren van gesplitste be stekken. Mijne heeren, naar aanleiding van de woorden, die ik zooeven mocht hooren van den vertegenwoordiger van de Regeering, heeft het Bestuur de eer U het volgende voorstel voor te leggen„De Algemeene Vergadering van den Bond draagt aan het Bestuur van den Bond op, bij de Departemen ten van algemeen bestuur, de Provinciale en Gemeentebesturen aan Ie dringen om bij openbare aanbestedingen van werken of leverantiëo, deze te besLeden in zooveel moge lijk onderdeelen, als in verband met de goede uitvoering of' den aard van het werk mogelijk zal zijn, opdat steeds kleine pa troons en ondernemers daaraan zooveel mo gelijk kunnen deelnemen." »Kau de vergadetiug zich met dit voor stel vereenigen Applaus. «Dan is dit met algemeene stemmen aangenomen." Naar aanleiding hiervan achtte het Be stuur het nuttig, de zaak eens goed under de oogen te zien. Over het algemeen zijn de architecten er tegen omdat zy door de gesplitste bestekken meer besognes en meer zorg krijgendaar om willen enkelen er niet aan. Iu de Commissie voor de fabricage heb ik guruirneu tijd gediscussieerd met den Ge meente-architect en als eenig bezwaar ver nomen, dat er meer moeite aan verbonden is principieele bezwaren heb ik niet gehoord. Iu de jongste Raadsvergadering is dit zeer sterk uitgekomen; van de twee archi tecten was er een zeer sterk tegen, de anoer zeer voor; deze laatste past de geplitste bestekken zelfs toe, met goed gevolg, tot meer tevredenheid van de onder-aannemers en verkrijgt daarbij ook beter werk. Om niet over éen nacht ijs te gaan achtte het Bestuur, dat vermoedt dut de vraag weel bij den Raad zul worden ingediend, het nut tig een commissie vun onderzoek te benoe men uil de leden-nij veren, die anderen uit vakvereenigingen, vakbonden, cdz. zich kun nen assumeeren. Wij zullen op het 5de Bondscong0»es, te Dordrecht, inforineeren opdat zooveel moge lijk licht ontstoken worde. is de conclusie van liet onderzoek, dat splitsing der bestekken aanbeveling verdient dun zuilen we trachten een openbare lezing te doen houden door oen volkomen deskun dige opdat belanghebbenden geheel worden ingelicht. Het Bestuur stelt dan voor, in de com missie te benoemen twee Bestuursleden om steeds leiding en voeling ie bobben met het Bestuur en wel de heeren Van der Wal eu Van der Meiden en de heeren Van Nie, Prins en Van den Donk'Jf. De heer Smit: Waarom geen enkele schilderdeze» deden juist hot verzoek. De Voorzitter: Ik meen juist, dat uet beter is, niet direct-belaugliebbenden in de commissie te nemendan neemt men levens liet. meest onzijdige standpunt in. Da schilders worden geenszins gepasseerd zij kuunen worden toegevoegd aau do com missie, evenals alle andere bouwvakken, opdat men op den duur goed beslagen ten ijs kome. De heer Van Ede: Waarom niet den heer Salomons in de commissie opgenomen? De Voorzitter: Diens opinie kennen wewe weten, dat hij een groot voorstan der is. Het is m.i. beter, de Raadsleden buiten de commissie te luien. Kan men zich vereenigen met de voor- diacht? Zoo ja, dan zullen de heeren wor den uitgenoodigd. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken een schrijven vau den stenografen-hond »Groote" houdende dankbetuiging voor de medaille voor den wedstrijd geschonken en voor al hetgeen door 11. N. en haar Voor zitter is gedaan een schrijven vau dei Middenstandsbond over de 6e Algemeene ve-gadering met het daaraan veroonden 5e Bondscongres, hou dende verzoek tot het zenden van afgevaar digden vooral omdat behandeld zal worden de vakopleiding van den middenstand. (Jok zou enen gaarne leden ter vergadering zieD van de regelingscommissie een aansporing tot de leden om individueel te komen en tijdig daarvan bericht te doen met het oog op logies, Couponboekjes zijn a 25 cent ver krijgbaar, hetzij aan het bureau van H. N., Van Asch vau Wijck-straat 1, hetzij hij den heer De Graaf, gebouw Rust Roest te Dordrecht. Na 24 Juli worden zij niet meer verstrekt. De Voorzitter: Ik wensch nog te me- inoreeren, dat ook hier een commissie is in 't leven geroepen om gereed tc zijn als de Bond dat noodig maakte. Wij hebben de prte-adviezeu afgewacht, doch deze geven geen bepaalde richting aan. Het zal noodig zijn, de commissie nog eens saam te roepen, bijvoorbeeld in de volgende week men weet, dat zij bestaat uit de heeren Van den Don ker, Brom, Sulomons en Van Duinen. Nog is ingekomen een schrijven van do Vereeniging van Amsterdamse!»; winkeliers, welke is opgericht uaastde Algemeene Win keliers Vereeniging, waarin zii een motie voorstelt, in te dienen op het Bondscongres en beoogend, dut bet congres als zijn ge voelen uitspreekt, incompetent te zijn om uitspraak te doen over winkelsluiting bij wettelijke regeling en zich onthoudt van advies. De Voorzitter herinnert, dat de quaesttó der vervroegde winkelsluiting reeds lang aanhangig is en dat verleden jaar het congres besloftt een commissie te benoemen, bestaande uit voor- en tegenstanders, welke den Bond zou dienen van advies. Het Bestuur van H. en N. stelt voor, dit schrijven te beantwoorden met de verklaring, dat de vereeniging geenszins sympathiseert met de motie en daaraan geen adhaosie zal schonkeD, omdat het Is een ingrijpen in dc daden van het Bondsbestuur en het vooru'tloopen op de motie-Bos, terwijl de tegenstanders der vervroegde sluiting een grooten voorsprong zullen verkrijgen. Aan de vereeniging zal hiervan worden mede deeling gedaan en een eensluidend schryven zal worden verzonden aan het Bondsbestuur. Verlangt iemand het woord Zoo niet, dan constateer ik, dat het Bestuursvoorstel bij acclamatie is aangenomen. Ten slotte is ingekomen no. 4 van het

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2