Donderdag 16 Juli 1908. MUI No. 7532. 57e Jaargang. Reis-exemplaren. Feuilleton. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAGHT9 stbus 9. Telephoon 19. hadden opgeleverd, grootendeels een ge volg van vlugger inkomen der aanslagen, waai op niet als blijvende hoogere opbrengst dezer middelen mag gerekend worden. De diverse verbruiksbelastingen en de met het zakenverkeer in verband staande innin gen hebben dus circa zes ton minder opge leverd. Het leeuwendeel daarvan vult »p den suiker-accijns, die f355000 is achter gebleven, waarbij echter moet opgemerkt worden, dat de vorige maanden voor dat middel gunstig geweest zijn en de opbrengst daarvan grootendeels afhankelijk is van meer of minder io- en uitklariugen in ver band met da prijsverhoudingen van het artikel. De overige accijnzen brachten te zaraen een f 12 000 meer op, alleen doordat het gedistdleerd f53000 meer inbracht. Daardoor is echter slechts een derde van den achterstand in Juni 1907 ingehaald, toen gedistilleerd f 100 000 beneden de opbrengst van 1906 is gebleven. Ook bier en azijnen zijn een k'einigbeid meer. Of het warme weder in Juni, zooals onlangs door den Engelscheo Minister van Financiën is opge merkt, op een en ander van invloed is ge weest, staat te bezien. Van de indirecte belastingen slaan zegel-, registratie- en hypotheekrechten weder een pover figuur met verminderingen van resp. f32000, f82300 en f8000. Ook hier dient echter in aanmerking genomen te worden, dat deze middelen in Juni 1907 zeer ruim vloeiden o.a. toonden zegelrechten toen een vermeei dering van f79000, in verband met de uitgifte van de nieuwe aandeelen Konink lijk en eenige groote spoorweg-einissiën. In- en uitvoerrechten zijn f84000, loodsgel den f33500 achter gebleven. Posterijen brachten f43000 meer, telegrafen f1500 minder op. Met .'uni is het eerste halfjaar compleet en heeft men thans een overzicht van den loop der middelen in dat halfjaar. Met een totaal van f75 894 853 zijn de middelen f905175 bij de eerste zes maanden van 1907 en f 5 314 000 bij de helft vau de raming voor het geheele jaar 1908 ten achteren. De tweede helft van het jaar zal dus ruim lOtyj millioen meer dun de eerste helft moeten opbrengen, wil de raming voor het geheele jaar bereikt worden. Als gewoonlijk zal een groot gedeelte daarvan verkregen worden uit de directe belastingen, die in den regel in het laatste kwartaal ruim inkomenmaar toch zal het een dobber zijn om den gehee- len achterstand in het tweede halfjaar in te halen, vooral o. k waar de wisselvallige suc cessierechten in het eerste halfjaar reeds be trekkelijk ruim gevloeid hebben en f 1 142 000 meer dan het voorgaande jaar hebben opge leverd. De afzonderlijke middelen voor het half jaar nagaande, vinden wij Indirecte belasting, f 90000 of pCt. minder Invoerrechten „838700 5'/'» Suiker-accyns „189000 1.8 Wijn-accyns 64400 7 Gedistilleerd „279 500 2.2 Geslacht 84700 3'/» Zegelrechten 154160 6 Registratie-rechten „160 500 5 Domeinen „408300 42'/j Telegrafen 31200 2 Loodsgelden 123 600 8'/* Daarentegen brachten Successie-rechten f1142335 of ca. 20 pCt meer en Posterijen 131895 1.8 Hoewel deze cijfers duidelijk aanwijzen, dat de inkomsten van den Staat onder den algemeenen druk in zaken geleden hebben, zijn de percentsgewijze verminderingen voor de afzonderlijke posten, op een enkele uit- zondeiing na, niet onrustwekkend groot, vooral waar over het algemeen kenteekenen van verbetering in zaken zijn waar te nemen, welke laatste harerzijds niet zal nalaten ook weder gunstig te. reageeren op de Rijksmid delen in de naaste toekomst. Drankwet-misère. Under dezen ondubbelzinnigen titel spreekt de »N. Rt. Ct.", naar aanleiding van de jongste rapporten der Drankwet-inspecteurs, tiaar niet zeer gunstig oordeel u-tover de Drank wet, doch vooral over de personen die haar moeten handhaven. Over de laatsten zelfs in de eerste plaats. De Drankwet draagt lang niet alleen do schuld van haar slechte naleving, betoogt het blad, aan de hand der rapportenae autoriteiten, die haar moeten uitvoeren, zijn ook vaak onwillig, althans onbekwaam om haar toe te passen. Bij een on lerzoek in de Hollandsche pro vincies bleek, dat in sommige gen.eenten Burgemeester en Wethouders zelfs geheel onbekend waren met belangrijke bepalingen der wet. Een ander inspecteur vertelt met voldoe ning, hoe de bezoeken der inspectie B. en W. vaak aanleiding gaven om „de voor naamste bepalingen der w. t eens goed te bestudeereu". Waar het zoo gesteld is, kan er van toepassing der wet niet veel terecht komen. Ook op staaltjes van kennelijken on wil bij B. en W. kan men wijzen. En zoo heer, zoo knecht, klaagt het blad verder. Waar de autoriteiten aldus voorgaan, behoeft het niet te verwonderen, dat van de controle van veldwachters en politiedienaren dikwijls nog mirder komt. »Ër is weinig lust om de voorschriften der Drankwet stipt te doen naleven", klaagt de derde iuspecteur, in wiens inspectie het gebrurde, dat de veldwachter, de eenige in een Limb irgsche gemeente, tegen het mid daguur door een der heeren adjuncl-inspec- teurs, »in kennelijken staal" in een herberg werd aangetroffen Verder worden de groote onvolkomen heden der wet door het blad in 't licht gesteld. Overal schier stuit men op moeilijk heden, en ook dit wordt reeds klaar zoodra het eenige jaren verder is, zullen nieuwe ernstige moeilijkheden zich voor doen. B. en W. kunnen het menigmaal met zichzelven over de de uitlegging der wet niet eens worden. Komen zij tot een besluit, dan blijken echter Gedeputeerde Staten of de drankwet-inspecteurs met hen te verschillen over de toepassing, die aan een of ander voorschrilt moet worden ge geven. En raken die al tot overeenstemming, dan blijkt soms, dat in Den Haag weer andere opvattingen worden gehuldigd. Boven dien wordt dat alles nog doorkruist door arresten van den Hoogen Raad Dat dn drankbestrijders, wanneer dit zoo blijft, ook al ^krijgen z(j van de gemeente lijke overheid meer medewerking dan tot nu toe, uit de wet nooit veel steun zullen kunnen putten bij hun nuttig streven, spreekt wel vanzelf. Het zal dus binnen niet te lan gen tijd wel op een revisie van de wet aan moeten. De clandestiene vei koop is even erg of erger dan vroeger. In 't Zuiden schijnen vooral z.g. «verlofhouders» zich daaraan schuldig te maken. Maar hy ons in 't Noor den weet men zich, volgens den inspecteur van deze streken, ook zonder verlof wel te behelpen. Men tapt hier in woonkamers achter gewone winkels De drie inspect turs klagen om stryd over de verderflijke werking der -logementver gunningen. Uok deze zijn'voor vele Burge meesters »de schrik" geworden iioradat daar door tal van inrichtingen ontstaan, waar in het groot clandestiene verkoop van sterke drank n het klein) plaats vindt". Dan zijn er nog, in de grootere gemeenten, de slijt- Aan onza abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens bun uitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER v n AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden a. dut volgens uiededeeling van den commandant der stelling van Amsterdam, in verband met van 13 tot 16 Juli 1908 to houden oefeningeu van land en zeemacht, by het fort te IJmuiden aldaar een paar electrische zookliobten zullen worden opgesteld, welke gedurende drie achtereenvolgende nachten gebruikt zullen worden, zoowel tot het doen van seinen, als tot het afzoeken der omgeving van het fort, het strand en de havens. Bij deze oefeningeu worden slechts losse schoten afgegeven, zoodat het vaarwater niet onveilig zal zyn b. dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, op 20, 21 en 22 Juli 1908 in den Nieu wen Rutterdamschen Waterweg op torpedobooten en op een stoomboot oefeningen zullen worden ge houden met electriaoh zoek i op het fort aan den Hoek van Holland o. fe" n met electrisch of acetyleenlicbtlakkels en gea.eurde lichten tus- schen S uur 'savonds en zonsopkomst; c. dat voigens mededeeling van den Minister van Oorlog op 20, 21 en 22 Juli 1908 tusechen 8 uur 'savonds en zonsopkomst bij Stjenen-Baak, Noord kust Voorne, oefeningen zulleu worden gehouden met acetyleenlicht en gekleurde lichten. Amersfoort, 14 Juli 1908. Do Burgemeester voornoemd, WÜIJTIER8. De Rijksmiddelen. De mindere levendigheid in zaken heeft, aldus de financieele medewerter van het „Handelsblad" ook op de Rijksmiddelen in Juni baar stempel gedrukt, ofschoon, de om standigheden in aanmerking genomen, de opbrengst minder ODgunstig is geweest dan men zou verwacht hebben. In totaal brach ten de middelen in Juni f 122 000 meer op dan in die maand van 1907, maar die ver meerdering werd slechts verkregen doordien de successiebelasting bijna vier ton meer in bracht dun in Juni van het voorgaande jaar. De overige middelen zijn dus f277 000 ach ter gebleven en het resultaat zou nog on gunstiger geweest zijn, indien de directe belastingen in Juni 1908 niet f310000meer 46.) „Of ze wel een heel teeder paar vormen vroeg Marianne. „Ik moet zeggen, dat ik tot dusverre daarvan niet veel heb bemerkt, 't Leek mij zelfs alsof zij zich even verzette, toen hij straks haar band drukte." „Zij kunnen elkaar toch niet in onze tegenwoor digheid kussen? Dat zou toch in hooge mate sma keloos zijn." „Dat zie ik niet in. Ik ben helaas nooit verloofd geweest, maar in zekeren zin is het voor geëngageerde rueuschon een voorroeht, in tegenwoordigheid van anderen net zoo te kunnen doen, alsof ze alleen zijn. En zooveel weetik welwanneer ik geëngageerd was en ik had plotseliug lust, mijn beau een zoen ta geven, dan kreeg hij dien ook en wat de mon- scheu er van zouden zeggen, zou me koud laten." „Niet ieder denkt zoo," zeide Dagmar een beetje ironisoh. „Helaas!" antwoordde Marianne. „Dat is ook al weer zoo'n ongeluk van dezen tijd, dat de mensehen door alleen te lelten op wat hun lieve medemen- scben van iets zeggen zullen, en uit angst daarvoor, niet doen wat ze willen, maar alleen wat geen aan stoot geeft. En dat zijn gewoonlijk twee heel ver schillende zakeo. Zooveel weet ik welals ik een man was, dan zou ik leven zooals ik wilde co niet zooals ik moest. Maar als jong meisje moet men heel anders denkeu." Alexft hielp haar nieuwe vriendin bij het kleeden. Aan het station hadden zij elkaar natuurlijk al ge tutoyeerd en Alexa had zich van het verbaasde ge zicht van haar moeder niets aangetrokkendie zou in do komende dagen nog wel andere verrassingen beleven. Een beel klein beetje bang was ze toch wel en zulks te meer omdat zij Claire mooi en lief vond en haar dus gaarne elke onaaugenaauiheid zou willen besparen. En Claire zelf was natuurlijk ourustig. „Geloof je werkelijk, Alexa, dat je moeder van mij zal gaan houden en my dezen stap vergeven zal? Ik zou het nooit gedaan hebben wanneer ik niet zoo ont zettend veel van Hans hield en wanneer ik niet geloofde, dat het rnyn plicht was, hem dit oller te brengen. En toch zou ik misschien niet hebben toegestemd wanneer de baron niet zóo had aange drongen, op zijn plan in te gaan, en wanneer jij en je vader ray niet zulke hartelijke brieven ge schreven hadden. Ik heb een heel alectit geweten en een verbazenden angst. Wat te doen als je moe der hoos wordt en mij het huis verbiedt?" Het huilen stond haar nader dun het lachen. „Maar Claire hoe kan je nu zoo'n ouzin praten. Dat zal mara* nooit doen. Eu bovendien dan is papa er toch nog en ik en bovendien do baron. En ton 6lotte Hans toch 6ok. Nu, en wanneer wij allen je in bescherming nemen, dan behoef je toch niet bang te zijn." Liefkozend streek zij haar nieuwe vriendin over het mooie haar. Maar die was niet zoo gemakkelijk gerust to slollon. „Als bet diner maar voorbij was ;tk ben zoo hang, me te zulleu verspreken ol verraden en dat zou verscnrikkelyk zijn. Wanneer ik eerst maar eau of twee dagen hier beu en me een beetje in mijn rol heb ingeleefd, maar in den beginne ia het zoo mocilyk en wanneer je moeder mij aanziet, ia het alsof ra\jn hart stilstaat." En zij 80hrok werkelijk toen bet eerste teeken voor het diner gegeven werd. „l.i 's hemels naam, Alexa, ik beu nog niet klaar en ik ben zoo onhandig; dat komt van de opwin ding". Beneden in den salon naast de eetzaal wachtten do graaf en de gravin bun gasten Dugmar n Ma rianne waren nog in een auder vertrek en spraken over het jonge paar. Tot het tweede teeken hadden zy nog tien minuten tijd. De graaf liep iu de kamer op en neer en wreef vergenoegd in zijn handen; hij was vei rukt over Clairevan het oogenblik waarop hy haar aan 't station aan zijn hart gedrukt eu haar met eenvou dige, maar uit het hart komeude woorden gezegd bad dut hij haar als zyn dochter welkom heette, stond z\jn hart in lichter laaie en meer dm ooit verheugde hij zich er over, een vrij man te ziju die kon doen eu laten wat hij wilde. „En in dit geval doe ik wat ik wil", beloofde bij ziouze f. „dat doe ik anders ook wel, juist omdat ik ook anders kan doen zonder iets van m'ju pres tige to verliezen, maar nu zal mijn vrouw dan toch eens oogen opzetten, nu zal zij nog eens pleizier beleven, van haar lieven Eduard". Op dat oogenblik verheugde hij zich als een kind. Ily hield van zjjn vrouw, eerlijk eu oprecht, leefde met haar in de gelukkigste verstandhouding, reeds alleen omdat hel zijn plicht was als edelman nooit een dame en zeker niet ziju eigen vrouw te weder streven maar toch gunde hij haar die kleiue neder laag. dat zij een schoondochter van burgerlijke af komst kreeg. Van dat oogenblik zou zij niet meer zoo druk over den adel spreken en daarmede zou den ook de laatste wolken verdwijnen, die somtijds den hemel van zyn echtelijk geluk verduisterden. „Vind jij ook Claire niet inderdaad bekoorlijk?" vroeg hij zijn vrouw nog eens. „Maar, Eduard, je sent nu mijn meening. Clairc is werkelijk allerliefst. Ik verheug me van harte voor den baron, dat by een dergelijk meisje gevon den heeft en ik waardeer bet in haar, dut zij, die van huis uit wel wat verwend schijnt, zich later wil bezuinigen; want dat zal zij toch wel moeten". „J«, dat heel zeker", zeide de graaf, „want. die Cubnnnscbe erfenis schijnt eerst na dou ondergang der wereld los te zullen komen en dan nog is het zeer twijfelachtig of de baron er wel ws'-an krijgt maar de baron zal zijn vrcuw geen honger laten lijden, en de hoofdzaak is toch maar, dat men van elkaar houdtal het andere is, met permissie, „larie". „Maar Eduard, wat epn uitdrukking." „De eeuig juiste. Nu kom maar bier en trek geen gezicht alfcof je bet uur verweuscht waarop je ma hebt leeren kennen. Je verheugt er je toch iederen dag over, dat ik ie man ben. Kom dus maar hier en geef me een zoen." Eu toen zij bem baar hand reikte, trok hij baar naar zich toe en gaf haar een zoen op den mond. „Maar Eduard" zeide zy heel verlegen, „we zjjD toch riet meer inde wittebroodsweken". „Jammer van niet! Maar dat komt er ten slotte niets op aan; zoo is toch öok goed, met-waar?" Zy herkende haar man niet, zoo uitgelaten als hy vandaag was. „Wanneer jij uit vreugde over dit engagement al zoo opgewonden bent, wat zal je dau doen als Hans zich eens verlooft?" De baron trok een ernstig gezicht. ,,IIet zal nog de vraag zijn of ik dan öok reden heb. zoo vroolijk te zijn. Hans is een sluDgel en wanneer die een meisje krijgt, dat ook maar in de verte op Claire lykt. „Onze Hans krijgt ieder die hij wil," zeide de gravin Biet zonder trots. „Maar niet ieder lykt op Clnire eu juist zoo'n vrouw moet hy hebben. Dat is wat voor hem. Wau- uecr het niet jammer was voor den baron, zou ik zoggen: „Ik zou wel willen, dat Hans zich met haar verloofd had". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1