Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Laatste bericliten. Ingezonden. De Eerste Kamer heeft gister goedge keurd het wetsontwerp tot toekenning van vergoeding aan htm die een bezoldigd ambt bekleedden bij de voormalige dienstdoende schutterijen; dat tot invoering vau den Am- sterdamschen tijd als wettelijkeu tijdeu dat tot regeling van de brievenposterij, tot verlaging van het brielpnrt. Dr. C. J. Eggink, sedert 1889 Inspecteur der Gymnasia, is nu langdurige ziekte in den ouderdom van 58 jaar te 's-Gravenhage o vei leden. De (Itrechtsche bladen melden, dat het muziekkorps van het 4e bataljon 9e regi- r ent infanterie het vroegere depot-batal jon van het 5e regiment ontbonden is. Met zekerheid kan thans meegedeeld, dat de historische-, allegorische- en reclame-op tocht op 31 Augustus kan doorgaan. Wie nog wil meedoen in den reclame- optocht kan zich aanmelden bij een fier Bestuursleden van de Oratijc-vereeniging. De plaatselijke Vereemgiug tot bestrijding der tuoerculose houdt Vrijdagavond een ver gadering in «Ons Huis» tot vaststelling der Statuten en om te bespreken aanvrage van subsidiën. Men wil weten, dat het bouwen der ge timmerten voor de renbaan bij „Birkhoven" bij gedeelten zal worden herbesteed en tevens veel zal worden vereenvoudigd in -ie ornamentiek der gebouwtjes. Bij de heden ten Kaadhuize gehouden aan besteding voor den bouw van een politie-post- huis aan den Soesterstraatweg werd inge schreven door de volgende stadgenooteu W. Lenzing en A. van de Vijzel f2795, L. Brand- seu en W. J. van Lokhorst, f2785, J. van Keulen f2650, H. Keizer en G. Wildeman f2595, A. Kuntz f2582, G. Mosterd man en Van Nes f2540, T. van Hoogevest f2460, T. van Daal f2445, M. van den Berg f2443, G. Wassink f2370, J. M. var» Veen f2350, J. C. van Eybergen Zn f2323, W. Hen- driksen f2285 en H. Lablans f2210. Het werk is den raiiish n iuschry vergeguod. Bij <ie hedenmiddag ten overstaan van No taris A. P. Schrö'ler gehouden veiling vnn de villa «Lisidunu" met gr.ioten tuin, enz. aan de Emraalaan no. 1, groot ruim 80 Aren, werd deze opgehouden door de eerste bypo- thockhoudster voor f 17 360, de kosten inbe grepen. Dat de laatste loodjes 't zwaarst wegen, heelt Zaterdag een logeetje aan den lijve ervaren. Haai' kofler was reeds weg zij zou om hall acht volgen. Er was nog 'u uuitje over dat, bjj gebrek aan beter, maar rou worden gebruikt voor schuiljevureu. Op de heenreis ging ulles puik, op de terugreis ging 't. nog beter, doch toen men bij Mon nikendam gekomen wilde uitstappen en kele passen van huis werd z,- angstig en zenuwachtig enplons! kopje onder. De baar vergezellende jongelui hadden haar onmiddellijk beet en trokken Laar op den vasten wal, zoodat ze met den schrik en een geweldig nat pak vrij kwam en amper op tyd den trein kon halen. Hier is komen aanvliegen een postduif, rond een der pootjes ten rood-witte ring dragend, waarop 335 B. 50. De huzaar die 1 Jul; zich verzotte tegen de politie is deswege door den Krijgsraad te Arnhem veroordeeld tot f'0 of 10 dagen. De botte is met vereende klachten bijeen gebracht. Een huzaar, die ondanks, het hem opge legd arrest is gaan passagieren, is door de politie te Utrecht aangehouden en naar hier teruggeleid. Wat men door geweld niet kan bereiken gelukt vaak door geduldmet vijlen komt men meestal verder dan met hakken. TTit den omtrek. Het was gister tien jaar geleden, dat de electi'ische centrale te Baarn voor het eerst licht gaf. Don 27 Juli 1898 werd de fabriek officieel geopend. Hot programma voor de op 3 Augustus te Baarn te houden feesten tot herdenking van den SOsten jaardag van H. M. de Konin gin-Moeder is thans vastgesteld. 's Ochtends 9 uur zanguitvoering van Can tate Domino en het Baarnsche mannenkoor, onder directe van den heer Ni mwstad, bege leid door de kleine kapel van het 5e regiment infanterie. 's Middags 2 uur groot bloemencorso voor het Bad-hotel. De commissie houdt de drie hoek v5or het hotel gereserveerd voor de Koninklijke familie. Aan prijzen zijn uitge loofd ruim f3(J0, behalve medailles, terwijl bovendien iedere deelnemer een bronzen herinneringsmedaille ontvangt. Des avonds zullen de Brink en liet Stations- plf in schitterend worden verlicht, terwyl het voornemen K op heide pleinen een concert te doen geven. Aan het corso kunnen, behalve de gewone en moderne voertuigen, als fietsen en auto- mobielen, ook deelnemen de typische boe renwagens uit Eemoes, Soest en Bunschoten. Het fanfarecorps Crescendo zal tijdens het concours een raatinée geven. Men schryft uit Baarn: Het üUd-Hollandsche Marktplein, dat in het Oranjepirk te Baarn van 22 tot 30 Juli a.s. geopend zal zijn, ziet er keurig uit. De verschillende woningen en winkels met hun eigenaardige geveltjes uit de 16de en 17e eeuw, zijn reeds alle verhuurd aan den bakker, den boekdrukker, den klompenma ker, den tabaksverkooper, den wijnhuis- en taveernebouder, tot zelfs het pothuis van den schoenlapper. Do markt zal morgen (Woensdag) officieel door den burgervaer worden geopend. Dan zullen ook de winkels openen en de publieke vermakelijkheden, waaronder een poppentheater, een aanvang nemen, terwijl een oud-Hollandsche kapel de feestelijkheid zal opluisteren. Gelegenheid zal bestaan om zich te laten inschrijven als poorter. Een handige baas heeft op de n arkt te Harderwijk een reuzenslag geslageD. Er worden allerlei en heel veel aardappels aan geboden; er was dus kans, dal hij zijn zakken wellicht niet zou verkoopeu. Hij naar huis; moeder de vrouw schilde en kookte eenige aardappels, die nu op de zakken werden gezet en in een ommezien was de oolijkerd zijn heehmvomraad kwijt. Op het bekende Spui t-Lcirein te Nymegen, onmiddellijk bij de stad gelegen, geeft de Nijmeegsehe Sportvereeniging Zondag 26 Juli aanstaande haar elfde Sportfeest, waar voor, als naar gewoonte, veel animo bestaat Het programma is dan ook weder zeer af wisselend en bevat ditmaal o.a. een «concours voor merriën met veulen van warmbloed- hengst" en een nummer „springen niet drieën voor officieren der bereden wapenen", die naast de andere zeer de aandacht trekken. Velen zullen zeker daarin aanleiding vinden, Zondag 26 Juli naar de verjongde Keizerstad te gaan. Te Scherpenzeel (G.) zullen den 16en Au gustus schietwedstrijden worden gehouden voor vereenigitlgen uit de omgeving, bestaan de uit korps-, porsoneele en buks wedstrij den. Behalve door de plaatelijke schietver- eeuigiug zijn medailles beschikbaar gesteld door den Burgemeester, de Vereeniging tot bevordering van het vreemdeling verkeer en het Hnrraoniegezelschap. Door de Gezondheids-commissie to Utrecht zijn Zaterdag, in overleg met Burgemeester en Wethouders, 26000 circulaires ver spreid van den volgenden inhoud lil onze Gemeente komen een aantal ge vallen van typhus voor, ontstaan door het drinken van ongekookte melk. Wij raden u dus dringend aau om geen melk te gebrui ken dan na zo v ij t minuten te hebben la ten doorkoken. Do Arnsterdamsche correspondent van de «Avondpost" seint: De plannen tot oprichting van een Man nenbond voor Vrouwenkiesrecht nemen meer en meer een vasten vorm aan. Althans wij vernemen, dat een voorloopig comité is ge vormd, waartoe reeds een aantal personen uit verschillende deelen des lands is toege treden. Een dezer dagen zal dit comité ver gaderen en aan hen, die instemming hebben betuigd met het streven van den op te richten Bond, den oproep verzenden voor de constitueereode vergadering, welke waar schijnlijk te Amsterdam zal gehouden worden. De Secretaris van de Vereniging voor de vereenvoudigde spelling (syst.-Kollewijn) schrjjft De schoolopziener in tiet district Zwolle en Burgemeester en Wethouders van Zwol- lerkerspel hebben aan de hoofden van scho len in die Gemeente toestemming verleend, leerboeken in vereeuvoudigde spelling op de boekenlijst te plaatsen. Uit het bovenstaande schijnt te blyken, dat voor invoering van de vereenvoudigde spelling wijziging van het leerplan niet nood zakelijk is. Waarschijnlijk zal op alle openbare scholen in de Gemeente Winschoten spoedig de ver- eenvoudige spelling onderwezen mogen wor den aan éen sc hool is reeds de gevraagde toestemming verleend en ook in verschei den andere plaatsen wordt de invoering er van by het onderwijs voorbereid. Als bewijs hoe zeer het incompleet aau korporaals bij de verschillende regimenten infanterie stijgt, diene het vol >,endeüp 1 Fe- bruarie van dit jaar bedroeg hut te kort 633 korporaals en korporaals-foui ier, terwijl dit aantal op 1 Juli j.l. tot 721 was gestegen, niettegenstaande gedurende dien tijd door het instructie-bataljon 120 kurporauls naar de regimenten zijn overgeplaatst. Een eigenaardige quuesiie is aan het oor deel van den kantonrechter te Rotterdam onderworpen en wel dezeB. en W. zonden per aangeteekeod schrijven een kennisgeviog aan een huiseigenaar om, in verbind met de Bouwverordening, aan een hem tocbe- hoorond 'uis veranderingen aau te brengen, wel binnen drie maanden. De brief werd echter niet afgehaald, zoodat die weder bij R. en W. terugbezorgd werd. Is de man nu aansprakelijk voor den in houd van den brief? Beklaagde zegt neon „Ik heb van B. en W. nieis ontvangen en kan dus don last niet opvolgen. Er is geen enkel wetsartikel dat mij dwingen kan, oangoteekende brieven af te halen". De ambtenaar van het O. M. zegi, dat met het ontvangen der kennisgeving beklaagde moet geacht worden den inhoud van den brief te kennen, want hij had dien moeten halen, en daarom vraagt hij veroordeeling tot f 100 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Touw-hoefijzers. Niettegenstaande 'ie uitvinding der touw-hoei'ijzers nog niet zeer oud is, hebben zij zich spoedig baan gebro ken en worden zij reeds veel aangewend. Dit feit alleen bewijst wel eenigszins hun deugdelijkheid. Op de eerste plaats zijn ze lichter dan gewone hoefijzers van de zelfde afmeting en iedere g iwichtsvermindering der hoefijzers beduidt voor het paard een besparing aan lichaamskracht. Buitendien wordt door te zware hoefijzers bij iedere beenbeweging onnoodige kracht verbruikt. Welke afmetingen dit doelloos kraclnver- bruik kan aannemen, blijkt uit de volgende opgave. By een overtollig gewicht van slechts 10 Gram por hoefijzer, bedraagt dit voor de vier beeneu vau een paard reeds 40 Gram, dus zijn by duizend schreden reeds 40 Kilogram nutteloos opgeheven. Daar echter een paard, dat slechts weinig arbeid verricht, dagelijks duizendden schreden doet, is de gewichtsvermindering der hoefijzers een fac tor, waarmede rekening dient te worden gehouden, üp de eenvoudigste en meest rationeele wijze kan men hiermede dus een besparing van lichaamskracht bewerken. De hoofdzaak der touw-hoefijzers is ech ter, dat een daarmede beslagen paard, zelfs op de gladste wegen niet uitglijdt. Terwijl gewone boelijzers bij gewone keibestrating, én nog meer bij asphalt, dikwijls oorzaak zijn van uitglijden en vallen, voorkomt de ruige touw-oppervlakte, welke de plaats inneemt van het gladde ijzer, dit euvel. Vele geü'-'fken, welke niet zelden tengevolge van hot uitglijden optreden, zooals beenbreuk en andere abnormale toestanden, worden door de aanwending van touwhoefijzers ver meden. Een ander voord.se! van het touwhoofijsm is, dat het touw, bij de beweging in snel leren gang, een vermindering bewerkt van het stooten en schudden, dut den voet bij iederen stap treft. Door die stootbreking en vermindering, werken de touw hoefijzers in hooge mate gunstig V( or de gezondheid der spieren en gewrichten, daar die trillin gen en dat slooteu niet zelden de oorzaak zijn van onherstelbaar beenlijden. Bij de keuze van touwboeftjzer onder de vele verschillende in den handel gebrachte fabrikaten, dient te worden opgemerkt, dat die hoefijzers alle goede eigenschappen moe ten bezitten, welke noodig zijn om een goed vakkundig beslag uit te voeren. Deze eigen schappen zijneen goeden hoelvorm, goede verdeeling en stand der nagelgaten, en stabi liteit van het materiaal. Zijn de hoefijzers slecht gevormd en bevinden zich de nagel- gaten op een verkeerde plaats, Man is het ook don bekwaamsten hoefsmid onmogelijk, met zulk een hoefijzer een paard te beslaan zoo als de gezondheid van den hoef dat vei - eischt. Touwhoefijzers, waarvan het materiaal niet veroorlooft, dat zij zonder vee! moeite gericht, d. w. z. aan den hoef kunuen worden aangepast, of die welke bij het gobruik ver buigen of breken, zijn onbruikbaar. Verder heelt men vele fabrikaten van touwhoefyzers, welke enkele van bovenge noemde gebreken vertoonen. In vele gevallen bezitten zij een goeden hoefvorm, doch zijn de nagelgaten geheel foutief geplaatst. Vooral de yzers vervaardigd vansmeedbuargietijzer en dit zijn tot beden de meeste laten zich zeer slecht warm verwerken on verbui gen of breken gedurende het gebruik. Daar om is het iederen paarden bezitter aan te raden, een zorgvuldige keuze to doen uit de vela aangeboden handelsproducten. Die zon der zorgvuldige keuze koopt, zul zich spoedig bedrogen zien. Het slot der zeven vrouwen. Te Bia- ritz staal een slot, dat ais een ronde vuur toren midden in een uitgestrekt park ligt. De geschiedenis, aan dit kasteel verbonden, is echter slechts aan weinigen bekend, en van de internationale gasten, die gedurenden het seizoen in de Spaansche badplaats ver toeven, weet waarschijnlijk niemand, dat het zevenvrouwenslot een schatrijken zonderling herbergt. Zeven keer was de man getrouwd zeven keer verloor hy zijn vrouw; en om te voorkomen dat hy éen der wezei s, die zijn levensweg gedeeld I adden, zou vergeten, liet hij te harer nagedachtenis het zeven- vrouwenslot bouwen, wuarvan elk der torens prykt met den naam van een der overleden vrouwen. Maar dit is nog niet alles. Zeven levensgroote wassenbeelden, gekleed in de allernieuwste Parijsche modesnufjes, worden eiken dag tegen dinertijd in de eetzaal van het slot neergezet on in geselschap dezer zwijgende schoenen gebiuikt de ryke zonder ling zijn middagmaal. In het «Deutsche Militair Artzliche Zeit- schrift» deelt dr. Leidenstorfer eenige belang- rijke bijzonderheden mede omtreut prooven met suikervneding in het leger, door hem bij de groote hei Isimanoeuvres van het vo rige jaar genomen. De proeven moesten doen, uitkomen |of er verschil was op te merken in de werkkracht on het volhardingsvermogen van sol laten, die met suiker en zij die met den gewonen kost waren gevoed. Daartoe werd «n elke compagnie van drie bataljons aan 11) man suiker toegediend, en aan 10 niot. Men begon met 1 Kilo (7) klontjes per dag, welke hoeveelhool gemiddeld ver meerderd werd i at 10 a 12 daags. l)e resul taten van deze proef waren de volgende 1. Het lichaamsgewicht van de met suiker gevoeden nam meer toe dan dat der ando ren, welk feit nog belangrijker wordt, als men bt.-doni-t (lat de eersten g' kozen werd- n uit de zwakste en armste soldaten der coj.- pugnie. 2. Het hongergevoel bletf bij don su'kr - eters langer uit en op murscheii werd i.oor hen de honger minder spoedig gevoeld dan door de anderen. 3. Zij hadden minder te lijden van dorst, welke op mursch daarenboven spoedig door een paar klontjes suiker te stillen was. Na het gebruik van suiker, bleken de aolduicn ouk l'risscher eu beier to weerstaan aan de verdere vermoeienissen. Van afkeer tegen suiker werd gedurende de proefneming niets bemerkt. Zeer merkwaardig is verder nog, dat door het tijdig gebruik vin suiker drei gende uitputting en ouk zonnesteek voorko men werd. Als practischen uitslag dezer proefnemin gen beveelt nu «Ir. Leitenstorfer het gebruik van suiker in het leger om de volgende re denen aan: 1. tot vèrhooging der voedings waarde van het dagelijkscho rantsoen 2. als tijdelijk opwekkend en krachtgevend middel op marschen3. als proviand voor vestin gen, hospitalen en schepen. Domkrag schrijft in de «Transvaler" over »di pop van my keus"As 'n jonkman be gint te vry let hy ni alty-l fyn op ni. Piny kyk naar di geld of naar di mooie gosiggi. Aimer kyk naar di geleerdheid en di kla- vierspeel of di sing seker is dit alles ge wenst. Maar nog is dit di regte soort pop ni, of' sy moet heel wat meer deugde besit. Onner oris Afrikaanse nasi het ons poppies wat di wereld tiots op kan wees.Enasjullo jonkmans wil weet wie is een goeie pop, kyk uit vir een wat in di eerste plaas gesoud en opgeruimd is. 8y moet goed kan bak, slag, lap, stop, veeg, boener, poets,en lekker kan lag, 'n mooie breë harde skater- lag, dat jy di witte mooie tandjes sien, en dat di wange ditarvanswel en vuurrood word. Sy moet, als 'n kwujong haar onfatsoenlik aanspreekt, hom een deugsame oorkorikel kau gee dat hy soo's tol in di route draai I Sy moet as haar werk klaar is, daar skoon fyn en neljos uitzie digesiggi moet blink, di hare glans, die ogies fonkel, en sy moet daar van cop tut toontjes uitsien as'usplin- teruuwe wnspoppi. Sy moet een hater weos van aansteliings en ïepekouners en slonter- achtigheid, van gemaaktheid en na-apery. Sy moet eerbied toon vir di Woord, moet vader en moeder ei r, haar taal on baar land lief heb. As sy dit alles besit, dau het sy geen grote boek geleerdheid nodig ni ja. sy sal (iaarsoiuier miskien honderd percent be te.' vrouwtje, beter moedertje, beter zuster wees, en mag God haar liewe hart rein hou. Hedenmiddag raakte het 3-jarig dochtertje van Ten H. bij Metgensbleek te water; het7-jarig broertje sprong het pardoes na, doch tluks waren ook H. van Wegen en M, J. van der Veer te water gegaan. De eerste mocht het knaapje grijpen, de tweede moest elf maal duiken eer bij het meisje had gevonden. Toen hij het op den vasten wal had gebracht, scheen het leven geheel geweken, doch door de goede zorgen van vrouw Van der Veer, die allea in het werk stelde om do kleine bij te brengen, en bet toepassen door den adjunct-inspecteur van politie den heer M, A. E. Seeuwen van do kunstmatige ademhaling, kon ook dit kindje na ongeveer drie kwartier aan de zcor ontstelde ouders worden teruggegeven. Het opnemen van Ingezonden stukken tiewys niet, dat de liedactie steeds onvoorwaardelijk instemt niet den inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet goplaats wordt tiiof teruggeven. Wat moot mijn zoon of pupil worden Meermalen wordt my de vraag gedaan wat moet ik rnet mijn jongen aanvangen, «Is hij geslaagd is voor eindexamt n Hoogere Burgerschool Door publiciteit te geven aau

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2