Stadsnieuws. Gemengd nieuws. beid, zynde 2 burgerlijke instellingen min der, doch 31 kerkelijke en 9 particuliere instellingen meer dan in 1905. In 1906 werden er 4513 collecten gehou den en 99 gestuit. Voor 1905 bedroegen die cyfers 4666 en 166. Een 6-tal leden vau den Raad van Win schoten heeft by den burgemeester een buitengewone vergadering van den Raad aangevraagd, teneinde in die zitting te be spreken, of wenscheltyk is, dat met bet nieuw- scbooljuar na de vacantie de Kolie- wyuscbe spelling op alle scholen wordt in gevoeld. Ook met den nieuwen cursus op het gym nasium zal dit jaar de nieuwe spelling wor den onderwezen. Gedeputeerde Stateu van Utrecht hebben bet volgenden rondschrijven tot de gemeente besturen vau hun gewest gericht «Z.E. de Minister van Binuenlandscbe zaken heeft ons college mededeelmg gedaan van enkele opmerkingen, gemaakt in de Voor- loopige Verslagen van de Commissiën van Rapporteurs uit de Tweede en Eerste Kamer der bUlen-Generaal, omtrent hel wetsont werp tol vaststelliug van Hoofdstuk V der Staatsbegrootmg vuor 1908, betrelTende de uitvoering en toepassing der Woningwet, met uituoodiging de beschouwingen te mogen vernemen, waartoe deze opmerkingen ons college aanleiding geveu. Teneinde aan 's Ministers verlangpn gevolg te kunnen geven, verzoeken wy u de na volgende vragen vóór den len September as. te willen beantwoorden. Ie. Geelt de toepassing der voor uwe ge meente geldende bouwverordening, iu ver band met de daarin gestelde eischen aanlei ding tot moeilijkheden, inzonderheid wat betreft bestaande woningenzoude dit ten minste het geval zyn, wanneer die verorde ning steeds naar haar letter streLg werd toegepast 2e. Wordt door de in de bouwverordening voorkomende bepalingen de bouw van nieuwe woningen, inzonderheid van arbeiderswonin gen, te zeei bemoeilijkt; hoe groot zijn de atiebtingskosten van een arbeiderswoning, die aan de eischen uwer bouwverordening vol doet zijn er na do invoering der bouwver ordening dergelijke woningen in uwe ge meente gestichtwat waren de stichtings- kesten en hoe hoog is de huurprijs daarvan? 3e. Konden bewoners van onbewoonbaar verklaarde woningen elders plaats vinden? 4e. Hebben de bepalingen omtrent de be staande woningen in uwe gemeente aanleiding gegeven tot depreciatie Een onderwijzer, door bet gemeentebestuur van Sloten gewensebt voor een opengevallen plaats, werd door den schoolopziener daar voor u.et aanbevolen, minder gewenscht genoemd, omdat by het volgend jaar militie- dienst zal moeten doen. Ter raadszitting kwam de burgemeester daartegen op met het betoog, dat op die wyze ae militieplicht op onverdedigbare wyze zou worden verzwaard. Nadat de solliciUnten verder in een be sloten vergadering waren besproken, werd daarna benoemd de heer L. Muscb, Edam, de aanstaande milicien. in de >N. R. Ct." doet een inzender het volgend middel aan de baud om den ge- vreesden non vlinder algemeen bekend te maken „De regeering late, in den vorm der be kende Verkade's-plaaijes, plaatjes drukken, waarop in kleuren non vlinder.", rups en eieren zyn afgebeeldze verspreide die ou der de schot Meerlingen. „Ongeveer 25 jaar geleden is op dezelfde wijze de toenmaals zou gevreesde colorado kever met goed gevolg bestreden". Vele gemeenten verkeeren in financieelen noodminister Heemskerk wil ze helpen. Op welke u.anier? De minister vraagt raad van de Gedeputeerde blaten der verschil lende provinciën, en ook verschillende bur gemeesters zyn aangezocht om hnnne mee- uiug te zeggen. De Groningscbe plattelands burgemeesters dringen er viy algemeen op aan, dat uitwonende eigenaren zullen wor den aangeslagen in den booldelyken omslag van de gemeenten, waarin bun bezittingen gelegen zyn. Wat vroeger een uitzondering was, is in de laatste jaren regel geworden, zeggen zy, n.l. dat grondeigenaren op gevor derden leeftyd zich gaan vestigen in een groote stad en het beheer der boerderij opdragen aan een auder, oi ze desnoods ver huren. De gemeente mist daardoor de iukon - steo uit den booldelyken omslag in de eer ste plaats, maar middellijk nog meer, daar tengevolge van het vertrek de gebouwen minder goed onderhouden worden en de ambachtslieden daardoor ook minder ver dienen. KENNISGEVING. D« BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Griel op artt. 6 en 7 der HINDERWET, Brengen ter ke.min v«n het publiek, dut'en door W. L. baron Van WELDEREN MENGERS alhier ingediend verioek.mel bijlagen, om vergunning tot bot oprichten van eene bewaarplaats voor beaziao in bet perceel alhiei gelegen aan de Van Pernü&atraat No. 6, bü bet Kadaster bekend onder oeotie P, No. 2^29 op de Secretaiio der Gemeente tor vivie ligt, en dat op Dinsdag, don '26 Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huiae wordt gegeven om, ten overstaan van het Ge meentebestuur of van een of meur igoer leden, betwaren tegen het opriobten vau de inriohtintg in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 16, le lid der Hinderwet, sjjn, volgens de bestaande jurisprudentie, alleen gerechtigd, die overeen komuie artikel 7der Hinderwet voor bet Gemeeniebeituuroféen of meer i|jnor leden xjjn verschenen, teneinde nt beswaren mondeling toe te lichtin. Amersfoort, 10 Augustus 1908. Burgemeester en Wetuouiers voornoemd, Do Burgemeester, E. L. VI88ER, Wetb., loco-1 De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Namens den minister van oorlog is aan de schietverenigingen kennis gegeven, dat voortaan op kosten van het rijk geen offi cieren-instructeurs meer worden beschik baar gesteld voor het schietouderricht, zoo lazen we iu onderscheiden bladen. In het Nieuws van den Dag v.in gisteren avond staat echter het volgende vermeld De door den minister van oorlog uitge vaardigde missive, waarbij aan de oefenin gen der schiet verenigingen in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderon geen officieren als in structeurs meer zoudeD worden toegewezen, is thans door den minister ingetrokken. Al- zoo blijven de instructeurs voorloopig ge handhaafd. Zaterdagavond hield dt Kamer van Koop handel 9on openbare vergadering. Afwezig met kennisgeving de heer Meursing en de secretaris. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goed gekeurd. De agenda vermeldde als ingekomen stukken. le. Diverse verslagen van de Kamers van Koophandel. 2e. Maand en jaarcijfers van de Com missie voor de Centrale Statistiek. 3e. Ingekomen van den minister van L. N. en H. no. 2 van den jaargang 1907 waar in een onderzoek over de samenstelling van soda. 4e. Jaarverslag over de ontginning van staatsmijnen ia Limburg en ministerieele verslagen over den landbouw iu Nederland in 1907. Deze verslagen zullen ook in bek nopten vorm worden gegeven, opdat ze meer tot lrzing zullen uitlokken (voor kennisgeving aangenomen). 6e. Ingekomen van den minister van L. N. en H. Handels-inlichtingen met Alfabe tisch register. 7e. Tweede voorloopig rapport van de Loodwit-commissie uitgebracht in 1908. 8e. Twee bundels van den Inspecteur van den Arbeid over 1905 en 1906. 9e. D treinen. De Handelsreizigers ver- eeniging N.-Holland te Amsterdam heelt een adres aan de H. IJ. S. M. gericht met verzoek tot opheffing van den bijslag van sommige D treinen of om een vervolgtrein in te lasschen. Adressante wysl op het zeet late uur, dat de reizigers eerst te Alkmaar, den Helder of in het Doorden des lands zullen zijn, wanneer zy van een volgenden, gewonen trein moeten gebruik maken. De heet Sinnige vindt de klacht zeer ge grond. Waar de spoorwegen zijn voor het publiek en niet voor de maatschappij, meent hij, dat de directiën de reizigers te veel ex- ploitoeren. Spr. zag daarom gaarne het adres gesteund. De heer Van Dam is het met spr. volko men eens, wat betreft de gegrondheid van de klacht in 'i adres geuit, doch hij wil de spoorwegdirectie niet beschuldigen van de reizigers te exploiteeren. Indertijd heeft de Kamer zich trouwens met dezelfde klacht tot de directie der H. IJ. S. M. gewend. De voorzitter, er op wijzend, dat er in andere landen ook in veel si eltreinen bijslag moet worden betaald, raadt echter aan eerst de nieuwu dienstregeling af te wachten. Daarin komen allerlei wijzigingen voor in den treinenloop, die ook voor Amersfoort van belang kunnen zyn en daarom zou hy weuschen, dat men nog geen adhaesie be tuigde aan 't ingekomen adres, doch eerst te handelen na ontvangst van een concept aan gewyzigde dienstregeling. De heer van Haselen vindt den weg door sHandelsvereeniging" bewandeld, verkeerd. Ze bad z. i. alleen vrijstelling van den by- slag aan abonne's moeten vragen. De Maat schappij heeft dien bij: lag geheven om den grooten toeloop in de D-treinen te keeren. De heer Sinnige kan zich er niet mee vereenigen om te wachten tot de concept dienstregeling is verschenen. Wanneer de directie nu de klachten bereikt, dan kan zij daarmee al dadelijk rekening houden. En daarom stelt hij voor het adres te steunen. Het voorstel, in stemming gebracht wordt verworpenvóór èen stem (de heer Sin nige.) Het voorstel van den voorzitter van te wachten tot dat de concept-dienstregeling is verschenen, wordt, aangenomen met een slem tegen (de heer Sinnige.) Niels meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. In de gewone maandvergadering van de R. K. Volksbond werd van de bestuurstafel meegedeeld, dat hier weldra door de ver schillende oi'ganisatiën een bureau van ar beidsrecht zal worden opgerichtde heeren ds. G. W. C. Vunderink, J. W. Jorissen en F. Wesseling, zyn uitgenoodigd om »l3com missarissen op treden. Verder werd besloten om ter gelegenheid van hei Koninginnefeest deel te nemen aan den allegorischen optocht en eer: zegewagen te doen meerijden, terwijl het 50-jarig pries terfeest van den Paus feestelijk door deu Bond gevierd zal worden. Men deelt ons mee, dat de heer W. G. Klomp, wijl hij voir langen tyd de stad verlaat, ontslag heeft genomen als lid van do Kamer van ai beid en als lid van de ge zondheidscommissie. Met ingang van 1 Augustus Is van Amers foort naar Rotterdam (posi kantoor) verplaatst de adspirant-commies der posterijen en tele graphic H. J. CruylT. Op een fiets of per auto je van de eene naar de andere plaats te begeven per trein is zoo lang al ouwerwetsoh dat is ook niet meer zoo erg up-to-datï! Tip-top is, sinds Pisuisse en Blokzijl 't hier in ons land in de mode br&chteu, ora te voet le reizen, en onderweg, hetgeen je uoodig hebt, zelf te verdienen. Zoo schijnen er de vyttien kweekelingen uit Amsterdam, die Zaterdag en Zondag hier toefden, na Gelderland te voet te hebben doorkruist, er ook over te denken. l)e kos ten hunner behoeften bestrijden ze uit de opbrengst van concerten, die ze op straat of in 't eene of andere restaurant geven. Hier slot gen ze in letterlijken en figuur lijken zin hun tenten op in «Birkhoven,» ze huisden er in, zoolang hun «métier» hen niet ambulant deed zyn. Zondagmiddag gaven ze een matinée op «Birkhoven», na ook op straat hun fortuin beproefd te hebben. Thans zijn ze weer vertrokken om hun tocht voort te zetten. Den eersten keer, als je zoo iets in elkaar ziet zetten, of je leest er de beschrijving van, dan heeft hel alle attractie der originaliteit de nabootsing ervan is lang zoo pikant niet meer. Als we tijd van leven hebben, wordt het wellicht nog «chic» om je per trekschuit te lateu voorsleepen. Wanneer «King Edward» of «allerböcbste Majestat Kaiser Wilhelm» daar maar eens zin in kregen, dan De Harmonie »St. Gregorius" bracht Zater dagavond haar Directeur, den beer M. Maas Sr., een serenade, ter gelegenheid van zijn 35-jarig huwelijksfeest. Voor het maken van een werkpluats, smedery, houtloods, en een gebouw voor houtbewerking op het terrein aaa de wagen werkplaats te Amersfoort, (raming f 139.U00) aanbesteed door de H. IJ. S. M., waren inge komen 32 inschrijvingsbiljetten. Minste in schrijver H. W. Weyers, Middelburg voor f120.740. De schietvereeniging «Wilhelmina» af- deeling Amersfoort van deo Kou. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren hield Maandagavond eene by uitstek goed bezette vergadering in de Arend, onder leiding van den heer D. van Buuren. Medegedeeld word dat als korpssch utters voor Wilhelmina zullen uitkomen op den wedstrijd ter gelegenheid der jaarlyksche algeraeene vergadering te Breda ds heeren: D. van Buuren, J. van Oorschot, B. A. Cle mens, R. Meijer, en J. H. Uding. De voorzitter hield, alvorens tot de uit- deeling der prijzen, behaald in den beden aigoloopen doorloopenden wedstrijd met scherp, over te gaan eene opwekkende rede tot getrouwe deelneming, aan de oefeningen. Prijswinners zjjn achtereenvolgens de heeren J. van Ooi-schot met 330 punten, D. vau Buuren 328, H. Naardiog 321, B. A. Cle mens 317, J. H. Udi.ig, 315, H. Ruis 314, G. A. J. Hoeijemaker 311, C. van Doorn 305, enz.; de afstand was 200 Meter. Op de «geluksbaan» werd pryswinuer de heer W. van Achterbergh met 99 punten, voorts de heeren G. van Eden, H.Naarding, W. Vink, B. van Doorn, terwijl de heeren Vau der Vlugt, J. U. Uding en D. van Buuren met 96 punten afvielen. Programma van bet Donderdagavond door het Stafmuziekkorps van bet 5e regiment Infanterie te geven concert op het terras der Sociëteit „Amicitia": 1. A Copper Queen, niarich Van der Cook. 2. Ouverture „Heimkehr aus der Freuide" Mendelssohn. 8. A toi. Valse Waldteufel. 4. Grande Funtaisie sur des mo tifs de 1 opéra „La Alle du régiment" Donuetti. 6. Ouverture .Dichter und Bauer" Bapné. 6. Ballet de Ooppélia Delibes. s. Lent et Valse b. Bun se de Fele et Valse des Heures. o. Ciardns. d. Galop. 7. Rêverie Vieuxtemps. 8. Grande Faotaisie sur des mo tifs de l'opéra „Le Trou- vore" Verdi—Van Aken. Blanco politie-rapport: 't Kleine schoorsteenbrandje van middag in de Teut verschrikte nat uirlyk wel even de bewoners van het huisje, maar 't was te spoedig gedoofd dan dat. 't meer opl. verde dan stof voor ietwat levendige conversatie tusscheu de verre- en dichte buren van het straatje Gevonden voorwerpen: een zilveren viiiaerdoekjesringetje, een pook voor een vulkachel, eeu zwarte ceintuur, een zakmesje en een stafkaart. Voor rechtheb benden, is 't adrespolitiebureau Al spieekt men zeven talen, dan kan men nog wol eens sprakeloos staan. Door Z. K. H. Prins Hendrik is bij de Bur gers E. N. R. te Deventer een opvouwbaar rywiel besteld om in een foudraal raedege- nomeu te worden boven op de automobiel zoodat onverhoopt bij ongelukken of defecten aan de auto, toch een snel vervoermiddel bij de baud is om, zoo noodig, hulp te halen. De zomerreizigers, die thans heel rustig hun leven aan het stoomros toevertrouwen, om ver van het stadsleven verkwicking te' zoeken, denken bij den aanblik der pullen de locomotief heelemaal niet aan het wan trouwen, de vrees en den angst, waarmede de eerste spoortreinen door de overgroot ouders bekeken werden. De geriDge snel heid, welke destijds de eerste locomotieven ontwikkeldeo, vervulden de rustige burgers met schrik en de uitvinders met trots. De namen der locomotieven illustreeren dezen trots, en in Eugelaud waren er destijds lo comotieven, die »Pak mij wie kan," «blik sem" heetten. Een vakblad vertelt van de eerste locomo tief van Stephenson, die met een trein van 13 ton gewicht eene snelheid van24 kilome ter in het uur bpreikte en die zonder wa gens zelfs 48 kilometer kon ontwikkelen. Maar het publiek bad weinig sympathie voor dit nieuwe vervoermiddel en toen de inge nieur van het Engelscbe Hoogerhuis conces sie voor een spoorweg vroeg, traden er spre kers op, die er toornig op wezen, dat de rook der locomotieven do vogels moest doo- den, de veeteelt op het land in gevaar bracht en vooral de wol der schapen zwart maakte. Bij het volk werd het bijgeloof wakker en in de dorpen schoolden de boeren samen nm met geweld tegen het rookende, vuurspuwen de monster op te treden. Doch Stephenson behaalde door zijne volharding ten slotte toch de overwinning, en toen hy in eene commissie beweerde, dat het mogelijk zou zyn, spoortreinen met eene snelheid van 50—60 kilometer in het uur te laten ryden toen werden langzamerhand de tegenwerpin gen van de tegenstanders ontzenuwd. Naar de inlichting van een Franscb doktersblad zyn er tegenwoordig opdegan- sche wereld 228,234 (gediplomeerde) genees- heeren. Europa alleen telt daarvan 162,333 doktors. Op een te Londen gehouden vergadering van de Nationale vereenigii g voor Gezond heid en opvoeding werd het denkbeeld ont wikkeld om aan de meisjesscholen een »pop- pen-klasse te verbinden. De leerlingen dier klasse zouden haar pop mogen meebrengen en dan door bevoegde leerkrachten onder wezen worden in het aankleeden, wasschen en verder verzorgen van kleine kinderen, ten eindeop die wyze de meisjes op school reeds te voeden tot goede en bekwame moeders. Het denkbeeld vindt onder de onderwijs- autori eiten te Londen veel sympathie. Waartoe iemand al bij deurwaarders-ex- ploit kan gesommeerd worden. Te Loosdrecht heeft een huurder, wiens huur dezer dagen eindigt bij deurwaarders-exploit een somma tie gekregen om te zorgen datde kool in zijn tuin bij het eindigen van den huur- tyd «en beetje beter moet staan. Of het be doeld exploit op den groei vau zeer grooten invloed zal zijn, meenen wij te mogen be twijfelen. 't Was opgevallen, hoe een prachtige lei boom op de tuinbouwschool te Wageningen telken jare wel ryk bloeide, maar geen vrucht aanzette. Men ging over tot kruisbestuiving, met dit resultaat, dat de tak waarvan de bloe men kunstmatig bestoven waren, volkomen en voldoende vrucht opleverde, terwijl aan't overige gedeelte van den boom geen vrucht te bespeuren was. 'tVerschijnsel van onvruchtbaarheid zal zich voornamelijk by gebeel alleenstaande boumen voordoen of wel by die soorten, die bijzonder

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2