Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd nieuws. maar 's winters, als 't regent, of sneeuwt, dan duren die avonden zoo lang, dan komt er geen eind aan zoo'n Zondag. Dan missen we ze ergdie boekeu. Als we dan maar wat te lezen hadden. Die ons dat zeiden van de week. dat was een 42 jarige vader met z'n zestien jarige zood, beiden bewoners van een heel klein dorp, beiden bet timmervak beoefenend, beide flinke, verstandige mannen, die er niet aan zouden denken hun huis te ont- loopen 's avonds noch 's Zondags, maar die ook eerlijk erkenden, dat ze »de avonden lang" en de Zondagen 's winters vreeselijk vonden, >omdat ze oveistoken waren vaD lectuur. En onwillekeurig dachten we aan hen, toen we in een oud nummer van »de Tele graaf" heden het volgende ingezonden stukje vonden. «Het is met boeken als met geld, de een heeft ze en gebruikt ze niet, de ander zou ze kunnen gebruiken, maar hij heeft ze niet. Een boek. dat niet gelezen of bestudeerd wordt, mist zijn doel. En toch zijn er duizenden en nog eens duizenden goede boeken, die menig kinder hart zouden verblijden, die in het jeudige gemoed een geheel nieuwe wereld zouden kunnen opbouwen, rwaar men laat ze in kasten of rommelkamer rondslingeren of of verwaarloozen. In een familie is bet jonge goed in de laüge kleeren gekomen, uit Jantje is een Jan geworden, maar zijn Robinson, zijn sprookjesboeken van Grimm en Andersen, zijn Michiel de Ruyter, zij liggen nog in de kast Wat hadden deze kindervrienden in de vele jareu van onvruchtbare rust niet veel goeds kunnen stichten, als zij waren overge gaan in de handen van andere kinderen, wien om verschillende redenen dit genot blijft ontzegd, en die evenveel behoefte hebben aan voedsel voor den geest en even gaarne sprookjes lezen als Jantje dit eertijds deed Onwillekeurig denken wij hierbij aan de arbeidersbevolking van sommige dorpen, waar weinig meer boeken doordringen dan de Bijbei, het psalmboek, de almanak, de Christelijke scheurkalender en de allernoo- digste schoolboeken. En toch, hoe gretig luistert ook daar jong en oud, als men een verhaal uit de vaderlandsche historie, een sprookje, iets bijzonders uit het gebied dei- land- en volkenkunde, maar bovenal, als men van de dorpsgeschiedenis uit laDg ver vlogen lijden weet te verhaleu, of iets der gelijks voorleest. Zulke plaatsen moet men zoeken, om er de afgedunkte boeken heen te zenden. Als men eens gaat opruimen, vindt rnen doorgaans nog veel meer, wat daar nutteloos neerligt en wat door anderen gebruikt zou kunnen worden. Men vindt dan nog school leesboeken, die de beste sprookjes, de fraai ste verhalen, de schoonste stukken uit 's lands historie, uit geographiscbe of natuur kundige werken bevatten. Dat schoolleesboek, dat tijdens de school uren niet altijd even bemind is, wordt inde vrije uren dikwijls met graagte ter hand genomen en vele ouderen van dagen lezen bet soms ook nog." We nemen het bovenstaande over, om- dut bet, dunkt ons, zoo waar zegt, wat nut oude boeken kunnen doen. We vragen ze niet inzonderheid voor onze beide bewuste dorpsbewoners, ze zijn een paar uit velen Maar wèl dringen we aan, dat ieder, die boeken over heeft, niet nalat e ze een nut tige bestemming te geven, liever dan ze te laten liggen in kasten eu kisten op zolder. Ieder weet er, als hij nadenkt, wel een weg voor, die ze brengt, waar ze gretig ODtvan- gen worden en menigen winteravond voorbij zullen doen vliegen. Blykens den staat van de middelen is eene vermeerdering van f441 millein de opbrengst in Juli te danken aan het ruimer vloeien der successiebelasting met f 440 mille. Laat men deze belasting buiten beschouwing, dan blijkt, dat Juli 1908 voor de overige midde len ongeveer evenveel heeft opgebracht als Juli 1007. De middelen, die als thermometer van de bedrijvigheid van handel en verkeer kunnen dienen, blijven achteruitgang aantoonen. In voerrechten wijzen een vermindering vhd ruim een ton, loodsgelden f34 mille aan. Directe belastingen blijven regelmatig inko men on brachten f178 mille meer op. De bedriilsbelasting alleen leverde 180 mille meer. Accijnzen bleven f93 mille by het voorgaande jaar ten achteren. Zegelrechten zijn f54 mille lager. Posterijen zijn f37 mille achter gebleven, maar de telegraal bracht f 15 mille meer op. Voor de eerste zeven maanden van hel jaar zijn de middelen ongeveer millioen bij die van het voorgaande jaar ten achte ren gebleven, hoewel successie belasting ter hulp is gekomen u.et een meerdere opbrengst van bijna 16 ton. Bij de raming zijn de middelen nog ruim f 4'/2 millioen ten achturen. Aan landverhuizers oaur Brazilië wordt vooral aangeraden zich voorloopig slechts te vestigen in de staten Parana en Rio Grande do Sul. Naar ons ter oore kwan, zal op de aan staande begrooting van Binnenlanascbe Za ken een post van bijna twee ton voorkomen tot aankoop van het Loge-gebouw op den Fluweelen Burgwalte 's Hage. Dit gebouw zou dan dienen voor de uitbreiding der Lands drukkerij, noodig geworden door den dienst van het Analytisch Verslag de courant, gelijk men weel, die de Tweede Kamer in de 36 uren, welke verloopen tusscheu het uitkomen der dagblad verslagen van baai- debatten en de ontvangst van de officiëele Handelingen, wenscht te doen verschijnen. Het gebouw der Landsdrukkerij is juist verbouwd en aanmerkelijk vergroot. (»N. Ct.") De reiniginsdienst der gemeente Groningen heeft het vorige jaar een nadeelig saldo van f 70 607.88l/2 opgeleverd. Vroeger werd deze tak van inkomsten de «goudmijn" genoemd, welke dikwijls een voordeel van f50 000 opleverde. De achter- uilgang is alleen toe te schrijven aan de invoering van de kunstmeststoffen in de Veenkoloniën. In 1873 wus de midder.prijs van de vracht compost f92.49, in 1876 zelfs f 99.3072 en in 1891 nog I' 71.76; het vorige jaar kon niet meer dan f28.21 bedongen worden. De ier wordt kosteloos beschikbaar gesteld. Het bestuur der vereeniging R. K. Her stellingsoorden voor longlijders en zieke kin deren heeft thans een tweede terrein ge kocht en wel te Wijk aan Zee, bestemd voor een herstellingsoord voor zieke kinderen. Het is een begroeid duinterrein, 5000 M2. groot, gelegen dicht bij zee, met vlak eraan, aan de Noord- en Oostzijde door hooge duinen beschut. Den 29sten dezer vergadert te 's Graven- hage de Staats commissie van den Midden stand en zal deze vergadering gewijd zijn aan de bespreking van een wetsontwerp be treffende de vervoegde winkelsluitiug. Naar men verneemt, wordt overwogen, den 31sten Augustus voor de uitvoering van den post- en telegraafdienst als een Zondag te beschouwen. (N. R. Ct.) Wanneer alle schepen in West-Indië zyn, dan zullen daar aanwezig zijn 1717 man schappen met 134 kanonnen. van de capaciteiten der oorlogsbodems, in eü bestemd voor West-Indië, geeft onder staand lijstje een overzicht: «Gelderland", pantserdekschip gebouwd 1898, 4033 ton, 23 kanonnen, 4 torpedo-in richtingen 343 koppen. «Heemskerck", pantserschip,gebouwd 1907, 5000, ton, 22 kanonnen 2 torpedo-inrichtin gen, 345 koppen. «Friesland", pantserdekschip gebouw 1896, 3900 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtin gen 343 koppen. «Holland", pantserdekschip, gebouwd 1896, 3"00 ton, 28 kanonnen 4 torpedo-inrichtin gen, 343 koppen. «Utrecht", pantserdekschip gebouwd 1898, 4033 ton, 28 kanonnen, 4 torpedo-inrichtin gen 343 koppen. Kapelaan W. J. M. Griranielt is benoemd tot pastoor te Steenderen. Dr. P. van Heering, Remonstrantsch pre dikant te 's-Gravenhage, die ook hier meer malen voorging in de Remonstrantsche kerk, zal 9 September zyn 25-jarige Evangelie bediening berdenken. Den lieer S. Snyder, leeraar in de kennis der Natuur aan de Rijks-NormaalK-ssen alhier is met 1 Sept. eervol ontslag vei leend, terwijl bij benoemd is tot leeraar in den peadagogiek aan de ryksnormaallessen te Utrecht. De heer E. B. Willemstijn is benoemd tot adelborst le klasse (2e luitenant) bij de Kon. Nederlandsche Marine. Het verlof naar Europa, verleend aan lui tenant W. Storm van Leeuwen, van de ca valerie O. 1. leger, is met zes m ianden ver lengd. Door de S.S. is de bepaling gemaakt, dat de samen op een gezelschapsbiljet reizende personen voortaan niet allen van hetzelfde station behoeven te vertrekken of tot aan hetzelfde station door te reizenhet is ge oorloofd, dat een gedeelte van die personen zich eerst onderweg by het overige gezel schap voegt, of reeds vóór het bestemmings- station van het collectief biljet de reis eindigt. Men kan een goed dienaar zyn zonder zich tot lakei te maken. Militaire Geneeskundige oefening te Amersfoort 19 Angustns 1908. (INGEZONDEN). Gisteren Woensdag- waren uit alle garni zoensplaatsen officieren van gezondheid en Hospitaalsoldaten samen gekomen om onder leiding van Kolonel dr. Quanjer, chef van het Militair Hospitaal te Den Haag oefenin gen te houden op het terrein aan de oud- Leusderseheweg alhier. Infanterie- en artilleriesoldaten voerden een militaire manoeuvre uit, waarbij geweer en kanonvuur veel dooden en gewonden veroorzaakten. De militaire oefening om on geveer 9 uur begonnen, werd om 11 uur geslaakt, waarna de zuiver geneeskundige werd doorgezet. Den off. v. gez. kregen handen vol werk, de ziekendragers en hos pitaal soldaten brachten in raderbrancards en gewone draagbi'itncards tal van gewonden aan. Was aanvankelijk begonnen met éen hoofd- VPrban.lplaats en twee hulpverbandplaatsen, alras bleek, dat eeu derde bulpverbaudplaats noodig werd. Den officier van gez. dr. Voer man werd opgedragen deze in te richten, hetgeen ook in den kortst mogelijken lijd geschiedde. De groote ziekenwagens, in gericht voor liggende en voor zittende pa tiënten kwamen naderbij en brachten de gewonden naar de hoofdverbandplaats. Wij misten voor het vervoer de voortreffelijke uitvinding van den dirigeerenden off. van gez. dr. J. Nord, chef van het Militair Hospitaal te Assen. Deze wagen die op de laatst ge houden Roode Kruistentoonstelling bekroond werd en zoozeer de aandacht van vele auto riteiten trok, had hier uitstekende diensten kunnen bewijzen en zyu superioriteit boven de andere vervoermiddelen kunnen loonen. Werden de patiëuten naar de Hoofd ver band plaats vervoerd, dan kwumeo zij eerst bij afdeeling A. aankomst. De officier van gezondheid dr. Van Leent had over deze af deeling het commandodeze sorteerde de patiënten en naar mate hunner verwondingen werden ze gezonden of gedragen naar de verschillende andere afdeelingen n.l. B. ver voer; C. verband; D. operatie; E.=onver- voerbaar. De bordjes bij die afdeeliogen hadden verschillende kleuren en ook de bil letter! door den officier van gezondheid Van Leent aan de manschappen uitgereikt, droe gen de kleuren overeenkomende met de afdeelingen, waarheen zy zich moeten bege ven. Chef van de geheele hoofdverband- plaats was de dirigeerend officier van ge zondheid dr. Butner. Bij de hoofdverbaod- plaats werd ook uog eeo primitieve koppe ling van twee fietsen beproefd, welke nog heel wat verandering zal moeten ondergaan wil ze voldoen. Bij deze proefneming werd de opmerking gemaakt, dat de officier van gezondheid Nord, ook eeo koppeling van twee fietsen heeft laten iabriceeren, welke gemakkelijk in en uit elkaar is te nemen en aan elke fiets is aan te brengen. We zijn dan binnenkort weer wat oieuws op dit gebied te wachten. Van de hoofdverband plaats werden de gewonden vervoerd naar het evacuatie-sta tion, gelegen aan het station van de H. S. M. Hier was chef de officier van gezondheid dr. Boland, terzijde gestaan door den arts dr. M. Polak van Rotterdam. De beschik bare ruimte was in verschillende afdeelingen verdeeld, zoodat de patiënten bij aankomst aan het evacuatie-station onmiddellijk dooi den chef konden worden geplaatst, daar waar zy behooren. Alles ging hier bijzon der kalm en ordelijk toe, waartoe wellicht de kalmte van de beide artseu niet weinig bijbracht. Behalve door de hospitaalsol daten werd hier hulp verleend door oen sectie uit Rotterdam en een sectie uit Den Haag der traosportcolonnes, welke resp. opgericht ziju door dr. Polak en dr. Boland. Het kan wellicht voor andere plaatsen een opwekking zijn om dergelijke colonnes le formeeren, indien hier openlijk uitgespro ken wordt, dat de beide sectie's goede dien sten bewezen, zoowel bij het uit- en inladen als bij het verleeneD van eerste hulp aan de gewonden. Het is de eerste maal dat tus- schen vereenigingen uit de burgers van ons land en de militaire overheid samenwerking is verkregen. Moge het niet de laatste maal zyn en moge zij bydragen om het vervoer der gewonden zoo goed mogelyk te maken. De Generaal Hennes, chef van den ge neeskundigen dienst der Landmacht was met zijn adiu'lant dr. van der Worp op het terrein, evenals de Generaals Thiange en Suyders, resp. cl ef en sous-chef van den Generaleu staf. Van het Hoofdbestuur van het Roode Kruis was o.m. tegenwoordig de heer Mees uit Rotterdam. We vertrouwen, dat allen de oefeningen met belangstelling zullen gevolgd hebben en zal het allen goed doen te hebben gezien, dat voor den gewonden soldaat veel geaaan wordt om zijn lijden te verzachten en zyn herstel mogelyk te maken. Wel was het voor officieren en minderen een warme, vermoei ende dag, maar ze hebben ook de vol doening, dat zy dien dag nuttig hebben besteeff in het belang van de zonen van ods vaderland. Ad. H. 19.8.08. Ka'-dinaal Lorenzelli te Rome ernstig ziek tengevolge van de beet van een schorpioen- vlieg. De doktoren verklaren, dat do beet bloedvergiftiging heeft veroorzaakt, toch zij hopen den kardinaal nog te redden. In Je Britisch medic. Journal vraagt ie mand of van ethisch standpunt kan worden toegelaten, dat een arts zijn naam met vet te letters in den telephoongids laat opnemen. De redactie is van meening, dat dit in sti-yd is met de medische ethica. De Amsterdamsche kring sprak zich in dertijd in gelijken zin uit voor zoover het adresboekeu betrof. De kostbaarste baby ter wereld is op het oogenblik de driejarige troonopvolger van Rusland zoo wordt „Onder den Streep» in 't Handelsblad meegedeeld. Op den dag van zijn geboorto verleon-lo de Raad van State hem een apanage vail vijf millioen gulden per jaar, ouder beding, dat met dit bedrag alle loopende kosten moesten worden betaald tot de zoon van den Tsaar zijn vijffiende jaar heeft bereikt. Daarna zal een nieuwe regeling getroffen worden. Een voornaam deel van het bedrag wordt besteed aao de premies voor de levensver zekering van het kind. Een som van zes milioen staat op zijn hoofd, en zoo als wel eenigszins te begrijpen is zijn de premies in dit geval hooger dan bij gewone verzekerden. Dan loopen heel hoog de bedragen, be taald voor extra politiediensten, detectives, geheime bewakers. De Russische minister van financiën zou onlangs te kennen hebben gegeven, dat deze post alleen reeds voldoen de zou zijn om eenige honderden welgestelde gezinnen le onderhouden. Op de kermis te Wijnbergen, geni. Bergh (Geld.), is Zondagmorgen een 14-jarig meisje uit een luchtschommel gevallen. Bewusteloos werd zij opgenomen en naar huis vervoerd. Haar toestand moet ernstig zijn. In de algeineene vergadering van den Eersten Nederlandschen Bond van Oud-on derofficieren, welke te 's-Gravenhage werd gehouden, werd medegedeeld dat het saldo in kas op 26 Juli 1907 bedroe" f4834.56. Door de afdeeling Utrecht was afaedrageu f AG OA. 0 c Voor ongeveer 40 k 50 jaren behoorde het lezen van couranten op de scholeu hier te lande volstrekt niet tot de zeldzaamheden, zoo vertelt een abonné in een der Friesche bladen. Het bepaalde zich op de school van mijn vader, toentertijd «bovenmeester" op een dorp in de buurt van Doesburg, tot de hoogste afdeeling van de hoogste klasse, en dus tot hei winterseizoen, want in den zomer waren de leerlingen dier afdeeling allemaal aan den veld- of anderen arbeid, zoomede tot de bezoekers van de «avond school", die mede alleen des winters gehou den werd. Dat lezen van couranten had velerlei nut; was het in de eerste plaats eeue leesles, het maakte de toekomstige burgers vau het dorp vertrouwd met cou- rantenlectuur, en alle dorpelingen, die het eventjes konden bijbrengen, hadden dan ook hun deel in een abonnement op de «Oprechte Haaalemmei", welk blad zich ici die dagen in eone algemeene verspreiding mocht verheugen. Om zijne leerlingen te oefenen in het lezen van geschreven schrift, gebruikte myn vader de publicaties, die hij Van heeren notarissen ontving om des Zon dags na den preek, aan de kerkdeur af te lezen. En ook dat was een oefening waarbjj dikwijls heel wat kwam kijken. Ja, de «school meesters van torn" waren uog zoo onprac- tisch niet Bij het aansteken van em theelichtje be ging eene dienstbode te Zwartsluis de on voorzichtigheid den nog niet geheel uitge- doofden lucifer te werpen in een aschbaaje, zooder er op te letten, dat daarin eenige papiersnippers lagen. Blijkbaar hebben die snippers vlam gevat, want toen men een oogenblik later in de kamer kwam, stonden de gordijnen en het behangsel reeds in lichtelaaie. Met behulp van de buren slaagde men er gelukkig spoedig in de vlammen le dooven. De gordijueu en een paar stoelen zijo echter verbrand en de zolder en het behangsel heb ben ook aanmerkelijke schade geleden. Indien hot onheil eenige oogenblikken las ter was ootdekt, zou stellig bet geheele huis iu de asch gelegd zijo. De Transvaalsche regeeriug beeft een wets ontwerp ingediend ter beteugeling van het rooken vau jonge lieden beneden de zestien jaar. Wanneer zij in het openbaar of op school tabak in eenigerlei vorm by zich hebben, kan het in beslag worden genomen en wie hun tabak verkoopt, wordt met boete of gevangenisstraf gestraft.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2