Binnenland. Stadsnieuws. kapstok vorschond op en neer. vMeheer roept hij, zijn vinger omhoog, „meheerzo hebbe me pet weggemaakt!" Bfl bet bin nenkomen van het hoofd bedaart het ru moer en mijnheer stelt een onderzoek in naar do verdwenen pet. Noch in deze klasse, nocb in die daarnaast, weet iemand iets van de pet af. Mynheer verzwygt met opzet dat by net hoofddeksel hoeft gezien. De aardrykskunde-les begint. In de gang moot mijnheer met de kinderen de muren, do deuren, de kast, den gootsteen. Daarna keert bij met hen in bet lokaal terug en laat hen* één voor één meedoen, om het ge- metene (schaal 1120) met Frubelhoekjes oj te bouwen op een horizontaal liggend borc Straks worat wordt het gebouwde mei krijt omtrokken en outstaat de plattegrond. .Wie kan don Z. W. muur bouwen »Wie den N. O. muur?" »Wie den gootsteen? .Wie de kast? Telkens gaan verscheidene vingers omhoog't getal liefhebbers groeit steeds aan de behangstelling stygt ten top. Mijnheer scheurt nu een stukje papier after grootte van een stuivertje. »bat is de plattegrond van Dirk z'n pet, wie kan 't papiortje leggen zoo 't moet*;"' »Ik, myn heer roept Jan vol geestdrifthy bemerkt niet, dat hy alleen zijn vinger opsteekt. Hy neemt het papiertje san en legt het triom- fautolyk gebaar... op het blokje, dat de kast voorstelt. Jan's gelaat verschiet van schrik, als mynheer hem uitnoodigt, om na scbooltyd eens te blyven praten. Programma der feestelijk heden op 31 Augustus 1908. Op verzoek laten we hieronder nogmaals dit programma volgen. 7*/a uur: Koraalmuziek op den toren (Hof) door de Amersf. Muziek-Vereeniging. 8Vs 9 uur, Zanguitvoering van Koraal nummers door dames en beereo, met bege leiding van het stafmuziekcorps van bet 5e Regiment Infanterie, welwillend aange boden door den Kolonel. Commandant van het regiment, op het terras van de sociëteit Amicitia. Gezongen worden achtereenvolgens: 1. Psalm 118: 14. 2. Wilhelmuslied. 3. Verjaardag der Koningin. 4. Zegenbede. 5. Psalm 80: 1. 0. Wien Neerlandsch Bloed. 7. Hollands Glorie. 9i/2 uur. Aubade aan den Burgemeester door 1500 schoolkinderen van alle scholen. Route Koninginnelaan, (opstelling) Regentesse- laan. Bij de woning van den Burgemeester worden, onder begeleiding van het muziek korps van den R. K. Volksbond, gezongen 1. Het Wilhelmus. 2. Heilbede. 3e Koninne- dag. 4e Neêrlands Volkslied. Terug Van Campelaan, Utrechtscheweg, Utrechtsche straat, Varkensmarkt, Arnhem- schestraat, Plantsoen cn Monnikendam. Aldaar worden de kinderen op eenige versnaperingen onthaald en gaan daarna uiteen. l01/2 uur. Kinderspelen op het terrein van den heer P. H. van Haselen, tegenover en langs de Cbr. School. 12 uur. Groote Parade door de verschil lende alhier garnizoen houdende Wapens. 1—3 uur. Muziekuit voting iu het Plant soen door de Amersf. Muziekvereniging. 3 uur Allegorische- en Reclame-Optocht. Deze optocht wordt begeleid door eene eere-wacht te paard, en twee muziekkorpsen. Route Koninginnelaan, Johan v. Oldebarneveld- laan, Van Caiupenlaan, Utrechtscheweg, Lange Bergstraat, Arnbemscheweg, Beuken laan, Utrecbtscheweg, Soesterweg, Soester Dwarsstraat, Van Asch van Wyckstraat, Weyerstraat, Utrechtschestraat, Westsingel, Groote Spui, Scbimmelpenuinckstraat, Hoog- landscheweg, Bloemendalschepoort, Bloemen- dalscbeulraat, Teutstreat, Koningstraat Kamp straat, Hoogeweg, Hessestraat, Groote Nach tegaalstraat, Huiligenbergerweg, St. Andries- straat, Zuidsingeï, Wcversingel, 't Zand, Nieuweweg, Havik, I>avendelstraat, Hof Achter 't oude stadhuis, Krommestraat Langestruat, KamperbinnenpoortZuidsingel, Kleine Haag, Hendrik van Viandenstraat, Blokiaodstraat, Blankenbeimstraat, Aldegon- destraat, Arnbemscheweg, Arnhemschestraat, Zuidsingel, Kleine Haag, Groote Haag Koe straat, Varkensmarkt, Langestraat en Hof (ontbinden). 8 uur. Concert in >hei Boompje" Heili- Senbergerweg (aangeboden door den heer tie aan de leden der Oranje-Veroeniginp) door Je muziekvereeniging van de R. K. Volksbond. Concert op Amicitia door het 5e Regiment Infanterie. Muziekuitvoering door de Amersfoortscbe Muziekvereeniging in de tent op bet Plant soen. 9*/j uur. Prysuitdeeling van de beschik bare medailles aan de deelnemers van den optocht, in den tuin van den heer Otte, Heiligen berger weg. Alleen toegankelyk voor leden met hunne huisgenooten en deelnemers aan deu op tocht. Men wordt beleefd verzocht, niotmetden optocht mee te loopen. Do heeren S. J. van Duinen (als voorzitter), H. B. Hehenkamp, L. Houbaer, D. J. Smits en G. J. Schoterman hebben zich bereid verklaard om als juryleden op te treden, ter beoordeeling, welke deelnemers de uitge loofde medailles zullen worden toegekend in den allegorischen en reclame-optocht. Door den Minister vau Binnenlandscbe Zaken is het volgend schrijven gezonden aan de Ged. Staten der onderscheidene pro vinciën vHet is voorgekomen, dat de Regeering geplaatst werd voor een beslissing omtrent het toekennen van subsidie volgens artikel 63 der wet op het lager onderwys in de kosten van den bouw eener nieuwe school, terwyi nog niet overeenkomstig de artikelen 19 en 20 der wet een definitieve beslissing genomen was omtrent de plaats, waar die school zou worden gevestigd. Ik acht dit niet regelmatig. Het zal mij aangenaam zyn, dat in uw adviezen, waarby de toekenning van buitengewoon subsidie in de kosten van schoolstichting wordt aan bevolen, steeds vermeld wordt, dat het be sluit van den Gemeenteraad betreffende de plaats, waar de school zal zyn gevestigd, door u is goedgekeurd." Te Zaandam werd eergisteren de 35e al gemeens vergadering gehouden van den Volks bond, Vereeniging tegen drankmisbruik. Door de 106 afdeelingen (in 1907 waren er 97) waren 117 afgevaardigden gezonden. Ook enkele belangstellenden waren aanwezig. Zij werden door aen algemeenen voorzitter, prof. dr. C. A. Pekelharing van Utrecht, hartelyk welkom geheeten, die in zyn ope ningsrede een waardeerend woord wydde aan de leiders der afdeeling Zaandam, die zoo juist hebben ingezien, wat kan leiden tot bestrydiDg van drankmisbruik en tot verbe tering van verschillende maatschappelijke toestanden. De secretaris brengt vervolgens het jaar verslag over 1907 uit. Daaraan ontleenen we o. a. dat aaDtal afdeelingen steeg van 97 tot 106, dat der leden van 19280 tot 19604. Voor de jeugd het geslacht voor de toekomst is door den Bond en de afdee lingen veel goeds verricht en tot stand ge komen, evenzoo voor de Volkshuisvesting. Ënkele afdeelingen stichtten een vereeniging voor verbetering der volkshuisvesting. Met groote ingenomenheid verhaalt het verslag van den arbeid der afdeelingen ten opzichte van de verbetering der volksvoeding door het houden van tentoonstellingen, kook cursussen, practisch georganiseerde voor drachten voor werkmaosvrouwen, enz. Merkwaardig is de sterke aanwas der huis- vlytbeweging in den Volksbond. Sedert de le tentoonstelling in 1902 door de afdeeling Winterswijk, zijn er nu al 40 gehouden in andere afdeelingen, terwyl in No. 47 van het Orgaan er niet minder dan 22 werden aangekondigd. Deze tentoonstellingen, waar door duizenden werd ingezonden, werden door ver over de 100 000 menschen bezocht. Ter uitvoering van het besluit der vorige algemeeno vergadering beeft het bestuur aan een commissie een ouderzoek opgedragen naar dn^jnogelykheid en wenscbelijkheid eener Nationale Huisvlyttentoonstelling. Het onderwerp is nog in onderzoek. In het hoofdbestuur werd herkozen (bij acclamatie) mr. Snyder van Wissenkerke en voor mr. Bool, van Utrecht, die voor een herbenoeming niet in aanmerking wenscht te komen, de heer G. Oosterbaan te Zwolle, die de benoeming aannam. Mede werd her kozen prof. dr. S. D. van Veen, candidaat van het hoofdbestuur. Het centraal-bureau van weldadigheid, op 25 Mei jl. te Utrecht opgericht, is dezer dagen, onder directie van den heer P. H. Hooft Graafland, aldaar, met zyn arbeid be gonnen. Het bureau streeft naar een goede regeling van den geldelijken steun aan Chris- tclyken arbeid in Nederland, en hiermede als vanzelf naar de vervanging der bestaande (kostbare en ondoelmatige) wijze van col lecteeren door een georganiseerd stelsel van inzameling. Hiertoe wordt het geheele land verdeeld in districten, waarin correspondenten en col lectanten worden aangesteld. Verzoekt nu een aangesloten vereeniging om geldelyken steun, dan doet bet centraalbureau. nadat het de deugdelijkheid en noodzakelykbeid der aanvrage beeft onderzocht, voor dat doel collecteereu in de verschillende districten, totdat het benoodigde bedrag bijeeo is. Door bat centraalbureau wordt van die collecten voor algemeene onkosten een jaarlyks door bet bestuur te bepalen percentage ingehou den. Dit wordt zoo laag mogelyk berekend. In ieder geval zal een grooter bedrag, dan thans het geval is, aan het bedogde doel ten goede komen, daar reis- en verblyfkos- ton, gidsloonen enz. vervallen. Het voorstel van drie leden van den raad te Soest om eene inkomstenbelasting in te voeren en het percentage der verlichtings belasting en de opcenten op het personeel te verlagen, werd door den gemeenteraad met 6 tegen 5 stemmen verworpen. De Gemeenteraad van Eemnes heeft een onderzoek doen instellen naar den toestand van de haven en van de Eemnesservaart, naar aanleiding van een by den Raad inge komen verzoekschrift van een groot aantal schippers en belanghebbenden. Volgens bet thans aan den Raad uitgebracht rapport, moet de vaart worden uitgediept en worden de kosten geraamd op f6000. Te Ryssen wordt sedert eenigen tyd de Zondagswet toegepast, die bepaalt, dat des Zondags voor winkelramen de gordijnen moe ten zijD neergelaten. Tegen den winkelier J. H. aldaar, die na aanzegging van deu burgemeester daaraan niet weusebte te vol doen, omdat op algemeen erkende christe- lyke feestdagen de winkels wel mogen geo pend zijn, is deswege proces-verbaal opge maakt. Met belangstelling wordt naar de uitspraak van den kantonrechter uitgezien. Het is hier te lande een gebiedend voor schrift, dat geen poste-restanle stukken mo gen worden afgegeven, dan nadat de iden titeit van den geadresseerde volkomen is ge bleken. Trouwens reeds hieruit blijkt dat een brief onder initialen nooit uitgereikt zal kunnen worden, want met dergelijke brieven kan daarvan natuurlijk nooit sprake zyn. Wat verder verboden correspondentie tusscben minderjarigen etc. betreft, ook daar tegen is zooveel mogelijk gewaakt. Een persoon n.l., die meer dan éen maand in de plaats waar het postkantoor zich be vindt, woonachtig is kan geen poste-restante stukkon ontvangen. Wil zoo iemand zijn stukken ten postkan tore afhalen, dan dient hij busreebtbouder te worden en dit is met 't oog op de kosten voor minderjarigen wel wat al te bezwaar lijk. Natuurlyk wordt van een en ander nog wel eens misbruik gemaakt want, niet altijd kan de ambtenaar vaststellen of een persoon die zicb aanmeldt, al dan niet vreemdeling is, maar zooveel mogelijk wordt toch aan deze voorschriften de hand gehouden en zoo doende worden de misbruiken tot een mini mum beperkt. H. M. de Koningin beeft de commissie voor den bouw eener Ned. Herv. Kerk aan de Soesterweg alhier een gift van f100 doen toekomen. Morgenochtend, 10 uur hoopt ds. De Meyere bij de godsdienstoefening van de Evang. Luthersche gemeente voor te gaan. Van uit Amersfoort hebben aan de Keve- laarsche processie van Gooi- en Eemland ongeveer 500 personen deelgenomen. De minister van oorlog dringt in een by- zonder schrijven aan de inspecteurs vau de verschillende wapens, ernstig aan op het nemen vau maatregelen die kunnen leiden tot het beter breugen van den militairen groet in het openbaar, dan dit in den laat- sten tijd geschiedt. We vestigen er de aandacht op, dat de zitdag van de Hulpbank alhier, blijkens kennisgeving in dit nummer niet op a.s. Maandag, 31 Augustus, maar Dinsdag 1 Sep tember plaats heeft. Op den aanstaanden feestdag zal het Amersf. Drankweer-comité heusch niet op 't appèl ontbreken dit aan een ongeruste, die dacht dat ze niets van zicb zou laten hooreo. Integendeel, ze heeft een alleraardigste, pakkende manier bedacht, om de aandacht te vestigen op het doel, dat ze voorstaat. We hebben beloofd niets meer te vertellen maar we weten zeker, dat dit propaganda-mid- del wel inslaan zal. By de firma W. E. J. Tjeenk Willink te Zwollo zyn verschenen van de editie Schuur man en Jordens der Nederl. Staatswetten de vijfde druk van No. 17Wetten tot re geling van de pensioeneu der Burgerlijke Ambtenaren; de achtste druk van nr. 23: Wet omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken; de tweede druk van nr. 62wet houdende bepalingen betredende de staatszorg voor de paarden- fokkery de tweede druk van nr. 70Wet omtrent buur van dienstboden en werklieden (Arbeidscontract) en de vierde druk van bet Wetboek van Strafvordering, welke alle bewerkt zyn door mr. dr. J. G. Stenfert Kroese, secretaris onzer gemeente. Aan het dejeuner, dat de Prins heden den deelnemers aan den militairen jaebtrit, op bet Loo en de omstreken gehouden, aan bood, zaten een BOtal genoadigden aan, zijnde de officieren der bereden wapens van Araersloort, Deventer en Zutfen. Ter vervanging van den tot majoor be noemden kapitein van bet 5e reg, inf. E. G, Staal wordt benoemd de kapitein A. Hoger- vorst van dat regiment. Luitenant H. S. Simons van de cavalerie vroeger bier in garnizoen en sedert gerui-' men tyd non-actief, is thans afgekeurd voor den militairen dienst. De Adj. Apotheker E. Jonker, van bet Militair Hospitaal alhier wordt van 4—21 Sept. gedetacheerd bij de militaire Zieken- inrichting te Vlissingen. De heer F. Elders, commies bij 's Ryks belastingen te Bodegraven wordt met ingang vau 16 September e.k. tijdelijk naar hier verplaatst. De heer J. F. Wesseling is benoemd tot adelborst 2de klasse bij bet Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Op de nationale tentoonstelling van land bouw te Apeldoorn behaalden gisteren bij het concours hippique van het bestgaand rijpasrd toebehoorend aan en gereden door officieren of particulieren de le prijs kunst voorwerp en f50, H. W. C. Mathon, le-luit, huzaren, de 2e pr. kunstvoorwerp en f25, E. baron van der CapelleD, ritmeester by de huzaren de 4o pr. bronzen med. R. Wilson, le luit. huzaren. Voor het bestgaand rijpaard, gereden door officieren in uniform de le prys eereprys uitgeloofd door H. M. de Koningin, R. Wil son, le luit. huzaren. By het Springconcours, concours voor jachtpaarden toebehoorende aan en gereden door officieren of particulieren, de 2e prijs benevens een kunstvoorwerp, H. J. vanRijs- seD, luit. huz. allen vau het garnizoen alhier. Door den Hofrouw zal de stafmuziek van het 5e regiment infanterie Maandag niet ten paleize «Hel Loo> zich doen hooren, doch in plaats van het Zeister harmonie-muziek gezelschap «Oefening baart kunst», Directeur de heer J. A. Jochems, een feestconcert geven op het terras van fcj£vml)ia* en daar bij het volgende programma ten gehoore brengen 1. „Freudenfimfaren" marsch Holier. 2. Ouverture „Giralda" Adam. 3. Der Kaiser uod die Kalaerin" waiter Eilenb'srg. 4. Grande /antaisie aur des motifs de l'opéra „Don Juan" Dunkier. 5. Ouverture „Leichte Cavallerie" Supp6. 6. „Plappermaülchen" Eilenberg. 7. a. „Valse eapagnole" Métra. b. „Waldvöglein" Solo für Picolo Sn rose. 8. „Aus und mit dem Publikum" Grosses Potpourri Fétraa; Ieder, die met Koninginnedag iets wil zien, dat voor Amersfoort geheel nieuw is, raden wy aan 's avonds de Vijverstraat eens door te loopen. Daar is een aardige eerepoort op gericht, welke op verzoek geheel belangenloos door den heer Poune, eigenaar der accumu- latorenfabriek alhier, electrisch wordt ver licht. Het geheel levert een fantastischen aanblik op, die zeer zeker bij gunstig weer nog meer tot zyn recht zal komen. In den tuin van den heer Bauland, We- verssiugel 43 staat een prachtige zonnebloem, goel van kleur, in vollen bloei. Ze is niet minder dan d1^ Meter boog en wordt door kenners zeer bewonderd. Wie lust heeft de werkelijk zeer bijzon dere plant te komen zien, zal daartoe wel willend door den eigenaar in de gelegenheid worden gesteld. Aan den Centralea Botermyn alhier werden gisteren aangevoerd 3980 Kilo boter. Hoog ste prijs f 1.128, Laagste prijs 11.11, middel- prys 11.21. Niet, omdat we het zulke belangryke fei ten vinden om het te vermelden, maaralleen omdat het ter waarschuwing kan dienen voor anderen, zy bier meegedeeld, dat een stuk of wat jongens die appels en anderen, die groen uit de Regentesselaan namen, Daar 't politiebureau werden geleid om daar een strenge vermaning te ontvangen en de ver zekering, dat dubbel op hen zal worden gelet in den vervolge. De be9te stuurlui staan aan wal En turen door hun vuisten; Z|j weten 't nog ze wisten 't al Zy zijn van louter wysheid mal. Maar roeren vin noch knuisten. Heyo. Inhoud Wereldkroniek 26 Aug.Nederland en Venezuela. In Java's binnenlanden Personalia. Kroniek van de week. Nieu we Tennisbanen te Zandvoort. Zeilwed- stryden van »het IJ". Oud-Holland te Leiden. Het vijftigjarig bestaan vaD het korps Ryksveld wacht. enz. enz. AaDVullings agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 1 September 1998 des namiddags te half twee ure. Punt 20. Trekken van afdeelingen.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2