September 1908. Dinsdag 1 57e Jaargang. No. 7552. Beleefd verzoek terugkeer EEN GOUDREGEN. De man met k bruine tasch. COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per po9t ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonuement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. maatregelen, die zouden kunnen leiden tot algemeen welzyn der behoeftigen, zouden worden voorbereid, aangemoedigd en tot uitvoerig gebracht. Sociale hygiënische her vormingen zouden worden bestudeerd en in gevoerd. Onder de minder bevoorrechten zelve zou men propaganda maken voor het nemen van voorzorgsmaatregelen tegen moge lijk kwade tyden en zou men aandringen op hei zorgvuldig bewaren van eigen zelf standigheid. Cijfers en feiten toonden daghelder aau, dat er volkomen gemis san samenwerking op bet gebied der liefdadigheid bestond. Een gevolg daarvan was het onsystematisch weldoen, aankweeken van misbruiken, ver loren gaan van energie, geld, moeite en werkkracht en aanmoedigen van pauperisme en moreele daling der zoogenaamde lagere standen. In Januari 1882 kwam de vereeniging tot stand. De openbare armverzorgings-lichamen en 135 andere corporatiën beloofden hun medewerking. Men legde terstond een re gister aan van de bekende bedriegers; ze6 districts-comité's worden gevormd propa- gaoda-blaadjes werden verspreid. Men deed ook slappen in de richting van verbetering van woningen, bereidde voor bet geven van kostelooze juridische adviezen, nam bet ver schaffen van werk in overweging, enz. Zeer lezenswaardig is de geleidelijke ont wikkeling van den arbeid dezer vereeniging en de regelmatige ontplooiing van haar werk. Niets wordt naar angslig vooraf be paalde lynen geleid, doch altyd heersebt er een practisch en gelukkig opportunisme. Beter nog dan uit een opsomming van de verschillende zaken, die ter hand wer den genomen, leert men de beteekenis dezer vereeniging kennen uit het overzicht van den stand harer werkzaamheden in 1906— 1907. Eerst wordt het een en ander meegedeeld over de algemeene administratie. Er is een centrale Raad, bestaande uit voorzitter, on dervoorzitter, penningmeester, algemeenen secretaris, den directeur van hut comité, dat de sociale verbeteringen bestudeert en den directeur der philanthropische school. De drie laatstgenoemde heeren zyn gesa larieerd. Naast dit centrale bestuur staan de speciale comité's, de voorzitters daarvan heb ben zitting in den centraleo Raad. Financieel wordt de Vereeniging uitsluitend gesteund door vrijwillige bijdragen subsidie van staais- wege is nooit gevraagd. In 1907 droegen 2600 contributifin 99000 dollars bij. De arbeid is in vjjf hoofdgroepen te splitsen 1. Het streven naar het vormenvannen centraalbureau voor alle liefdadige instellin gen en het bevorderen van onderlinge sa menwerking. 2. De directe of indirecte onderstand. 3. Het verschaffen van werk cd verdien ste aan personen die niet in staat zijn, door den drang dor omstandigheden in eigon on derhoud te voorzien. 4. Het bevorderen van den algemeenen welstand der behoeftigen. 5. De opvoeding van ben die zich wyden aan liefdadigen en socialeu arbeid en het verspreiden van gezonde ideeën op dat ge bied. In verband met het sub 1 genoemde stre ven zyn er drie bureauxRegistration bu reau, Reception bureau, Bureau of advice and information. In het eerstgenoemde bu reau worden verzameld de gegevens ov?r behoeftige gezinnen. Het eerste iaar der vereeniging kwamen daar reeds 53886 rap porten in, men bracht de daarin vervatte gegevens op fichesdoor omwerking en prac- tiscbe beperking wi9t men langzamerhand dit enorme aantal te doen verminderen zoo maakt men geen fiches meer voor personen die zich in de werkhuizen bevinden of die alleen worden bedeeld met z.g. city coal. Israëlieten werden verwezen naar de United Hebraic Charities. Op 30 September 1907 had men 99103 fiches. Meer en meer is er een streven om de inlichtingen te decentraliseoren op de straks te bespreken districten. Het Reception bureau geeft raad waaneer men advies vraagt over de beste wyza om in bepaalde gevallen helpend op te treden. Door elkander worden 58 vragen per dag behandeld, soms stygt dit getal op een dag tot 130. In 1906—07 kwamen 22966 vragen in. Verband met deze werkzaamheid houdt het geven van inlichtingen over liefdadige vereenigin^en. Het schynt, dat ook te New-York welig tiert de woekerplant der zoogenaamd lief dadige instellingen, die meer in hoofdzaak bevoordeelen hun stichters, bestuursleden en collectanten; het rondgaan met gefingeerde lijsten schjjnt ook daar in den smaak to vallen. Dank zy de waakzaamheid van dit bureau zit nu byv. een snaak in de gevan genis die 1000 dollar samen wist te bedelen voor een gefiogeerd woldadig doel. Vermel ding verdient nog het joint application- bureau, waar niet de weldoeners maar de armen zich om inlichtingen kunnen vervoe. gener zyn daar steeds ambtenaren aan wezig die do aanvragers te woord staan; wanneer do behoeftigen dat wenscheu, kun nen ze onder vier oogen hun nood bloot leggen en vriendelgk wordt hun de weg gewezen, die misschien hen zal brengen tot gelukkiger levensomstandigheden. Zoo werden er in 1906—1907 16759 inlichtingen verstrekt, nog niet medegerekond do vragen vun derden. Vooral voor pas in de stad gekomen per sonen is dit bureau een zegen. Hot investigation bureau stelt zich ten doel alle ingekomen aanvragen te onder zoeken. Het gevolg van dit onderzoek kan tweeledig zijn; vooreorsteenvoudigadviosaan den aanvrager hoe h(j in eeu of ander geval het best helpt, deels verwyziog naar het districtder vereeniging zelf, dat dan helpend kan optreden; ook kan zich hot geval voordoen dat men een kerkelyke liefdadigheid of een andere particu liere corporatie op de hoogte der zaak brengt, daar er een bijzondere band tusschen deze lichamen en den behoeftige bestast. In de latere jaren streeft men ook by dat bureau ■naar decentralisatie door in do districten zelf van weg» de duar gevestigde comité's het onderzoek te doen plaats hebben; het onderzoek naar moer niet locaal aangewezen gevallen als byv. vragen van gasthuizen naar eventueel onvermogende verpleegden, vragen uit andere Amerikaansche steden enz. blijft in banden van het bureau. Wy komen nu tot de eigenlyke armenzorg meer in den geest van «Liefdadigheid». Men zorgt daar voor gevallen die meer blyvende en ingrypende zorg vereischen. In elk dier districten is een districtscomité met daaraan verbonden onderzoekers, armbezoekers en een verpleegster. Een centraal-comitë staat hoven de districtscomité's en heeft de hoofd leiding in bunden zonder in eenig opzicht in to grypen in het zelfstandig betieer der dis trictcomités. Oorspronkelijk wilde men de stad in een groot aantal kleine districten verdoelen, maar men is ten slotte tot een splitsing in tien grootere districten gekomen. Het aantal leden van zulk een comité ver schilt vau 15 tot 30; het aantal verzorgde gezinnen in de districten wisselt van 250 tot 415. De bedeeling is sotns voor geruimen tyd, bijv. tot de oorzaak der verarming is weg- Sonornen, maar meer nog geeft men tyde- jke hulp gedurende drie of zes maanden. Mon hecht aan deze onderateuningswyze het meest, daar men aan de rnatorieele hulp steeds toevoegt zedelyken steun, raad on opbeuring. In 1906 werden in het geheel aan hen, die uitstedig waren en zich de „Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, ons bericht te geven van hun opdat de courant weder ge regeld te hunnen huize kan worden bezorgd. Een mogelijke les. Dr. H. J. de Dompierre de Chaufepié wjjdt in het «Tydschrift voor armenzorg en kin derbescherming» een artikel aan bet ge denkschrift, uitgegeven by het 25-jarig be staan van de «Charily organisation society of New-York», waaraan we hei volgende ont- leenen Hoofddoel der vereenigiog isverminde ring der armoede. Men heeft niet zoozeer uitsluitend willen verzachten den nood vao het arme individu als wel pogen weg te nemen de oorzaken, welke leiden tut verar ming; men pöogt de behoeftigen op te hef fen, hen blijvend te ondersteunen, bun levensstandaard definitief te verhoogen. Dat is dus vrijwel overeenkomstig met de vereeniging «Liefdadigheid» te Amersfoort. Doch de New-Yorksche vereeniging cen traliseert, hetgeen tot dusver «Liefdadigheid» niet kon doen al is er, gelukkig, vooral in de laatste paar jaren zelfs vrij groote samen werking gekomen, zelfs een begin van cen tralisatie bereikt. In den winter van 1881 op 1882 voelde men te New-York in booge mate behoefte om een centrum van activiteit te scheppen voor de tallooze liefdadige vereenigingen van kerk en particulieren. Men wilde komen tot een harmonische samenwerking, waardoor men onverstandig en onpractisch geven zou kunnen voorkomen en tegengaan ten bate van de behoeftige klasse zelve. Men wilde onderzoeken alle gevallen die ter kennis kwamen van de vereeniging en voorlichting geven aan wer- kelyk belangstellenden, opdat hulp kou wor den verstrekt aan hen die het verdienen, in verband met hun werkelyke nooden. Bedelarij zou worden bestreden, terwyl Uit de papieren van een chef der politie te Monte-Carlo, door W. les Queux. De Bchoone Nina de Gourieff, zeker verkee- rende onder de vrees, dat het gevallen goud haar geen geluk zou aanbrengen, haalde een paar bankbiljetten uit haar zak en zette die op zwart. De Oostenrijker deed eveneenB. „Rien ne va plusl" riep Cruzel, en deelde de kaarten vlug in twee rijen. Een oogenblik daarna hadden de Russin en haar partner het maximum gewonnen en werden SDel uitbetaald. Weer zetten beiden op zwart, en Pasquale, die het geluk van zijne vrienden had opgemerkt, zette er t waalfduizend bij. Er heerschte opgewondenheid, toen ten twee den male door net drietal het maximum ge wonnen werd. Terwijl de croupier uitbetaalde, kwam Severine naar mij toe en zei haastig: „Er is hier een geheim. Let op die kaarten". Ik zag, dat de opziener van het spel naar de kaarten keek en iets vreemds scheen op te merken. Weer werd er gespeeld en voor de derde maal won het drietal. Toen stond mevrouw de Gou rieff op, pakte haar winBt by elkaar en verliet de tafel. Ik giag toen naar den opziener, fluisterde hem iets toe, en hy gaf Cruzel last, het spel te staken. De man ging met ons mee naar 't kantoor. Daar telden wij zijne kaarten en ontdekten, dat er dertig meer waren dan er dien morgen waren gegeven. Mevrouw Severine had goed gezien. Nina en hare twee helpers hadden opzettelijk de ver warring gesticht. Zjj liet het goud vallen, en Remonyi had van de algemeene beweging ge bruik gemaakt, om Cruzel, die in 't complot was, een aantal zwarte kaarten in de hana te stoppen. De Oostenrijker werd een balt uur later ge arresteerd en ontging, met Cruzel, zijn straf niet. Tegen PaBquale kon niets bewezen worden, en Nina de Gourieff Blaagde er in, de plaat te poetsen met haar winst. Tegelijk waren ook de twee heeren verdwenen, die zoo luid gevraagd hadden, om papier te wisselen voor goud, op 't oogenblik, aat zy hare louis d'or liet regenen. Dit was een der brutaalste aanslagen, die er ooit op de bank zijn gedaan. Naar het Ëngelsch. 't Waa feest te Milbampton, het gewone jaar- lij ksohe feestik zou nu voor de zesdo maal opstijgen met myn luchtballon uit het volks- Krk. Mijn ballon en ik waren goede, oude be nden van de brave luidjee te Milhampton. Ik heb in den regel graag, dat er iemand do reis naar hoogere gewesten meemaakt, niet al leen om de gezelligheid maar ook om het reis geld men kan op die manier hot nutligo met het aangennme vereenigen. Ook ditmaul nad er iemand plaats besproken in mjjn schuitjedoch op 't laatste oogenblik, om half vyf, toen de ballon al mooi bolde en byna gevuld was, kreeg ik bericht, dat mijn pussagier door plotsolinge ongesteldheid verhinderd was. Ik schikte my dus in 't onvermijdelijke en bereidde mij voor op een eenzamen tocht. 'tWerd vijf uur; ik had my overtuigd, dat alles gereed wa9, om op 't eerste soin den bal lon te kunnen laten gaan. Er woei een zacht briesje, doch de lucht was zwaar bowolkt, zoo dat ik spoedig aan het oog der toeschouwora zou onttrokken zyn, wat jammer was voor hen. Ik stond al in de mand, op 't punt, het sig naal te geven, toen mijn aandacht getrokken werd door een man, dio zich een weg baande door de menigte en mij wenkte mot zijn para- pluie. Zou ik toch nog een reisgenoot krijgen Een minuut later stond hij by den ballon, achter adem van 't harde loopen. Hij was een man van ruim veertig jaar, met grijzend haar en korte bakkebaarden, naar de kleeding te oordeelen een geestelijke van do Anglicaansohe kerk. Hij droeg een zonnebril met zwarte glazen en had in de eene hand de bovenvermelde paraplu ie, in de andere een bruin leeren taocb. zooals duizenden menschen gebruiken, die op BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telophoon 19 reis zijn of iets mee te dragen hebben. „Kan u my meenemen riep hy hijgend. „Ik wou zoo graag een opstijging meemaken." „Ja, er is (Maatsmaar 't kost vijf pond." „O, dat komt er niet op aan I" antwoorde hy „eik plezier moot natuurlijk betaald worden.,, „Vooruit dan maar I" zei ik. „We zyn al laat." Ik hielp hem in 't schuitje en ween hem een plaats, waar hy my niet in mijne bewegingen belemmeren kon. Een minuut later stegen wy langzaam en majestueus omhoog. Beneden op het aardryk ■peelde een regimentakapel een vroolyken marscb, en duizenden hoeden en zakdoeken wuifden ons een hartelijk vaarwel toe. ,,'t la prachtig I" zei mijn reisgenoot, vol be wondering over den rand van ons voertuig naar boneden kijkend. ,'t Ie een kostelijke mop, zoo dat heele zootje daar naar beneden je te laten Ik vond dat een vreemde manier van tich uit te drukken voor den bokleeder van zoo'n deftig ambt, en ik begon hom eene wat nauw keurig op te nemen. Erg innemend was zyn uiterlyk zeker niet; hy had zeer harde trekken, waaruit weinig beschaving spralf, dooh wel zekere brutale moed, gemengd met listigheid. Hy maakte den indruk van een man, die zyn zin wist door te drijven en daarbij vdor niets terug zou deinzen. Hy beviel my in 't geheel (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1