Stadsnieuws. 3336 gezinneo gesteund. Uitgegeven werd in 1901—1902 S 31 488.07 1905—1906 52987.29 1906—1907 t 81 646.70 Uit verschillende bronnen werden de noo- dige gelden geput; voor een derde kwamen zij van particulieren die voor een bepaald gezin om speciale redenen een bedrag be schikbaar stelden, ot ook van personen die voor bepaalde vormen van onderstand het hunne afzonderden, soms vertrouwen ook kerkelijke liefdadige corporation bun gelden aan de vereeniging toe om aan bepaald aan gewezen gezinoen uit te keeren. Een bizondere wijze om voor zeer grooten nood of in zeer deerniswaardige gevallen bijdragen te erlangen is: het plaatsen van communiqué's in de bladenzonder naam en woonplaats natuurlijk, maar met uiteen zetting van het geval wordt dan een beroep op het publiek gedaan. Op deze wijze werd in 19061907 t 5 511.25 ontvangen. Sommige couranten plaatsen nooit oproe pingen om hulp zonder vooraf het advies te hebben ingewonuen van de c-omité's der vereeniging. Een uitnemende maatregel voor waar Ook wordt werk verschaft. Men gaat daarbij uit van de gedachte om aan perso nen die buiten huD schuld werkeloos zijn geworden, aan verdienste gevenden arbeid te helpen. Er zyn drie instellingen die in die rich ting arbeidenWood Yard, the Laundry en het Special employment bureau forhandt- capped. De Wood yard is een in 1884 ingerichte werkverschaffing voor mannendaar wordt hout bewerkt. De mannen worden op ver toon van tickets aan het werk gezet; deze tickets geven weldenkende en meer gegoede laden aan beboeftigeD die hun een gave vragen. Zij mogen op een ticket circa drie uren werken en ontvangen dan waoneer zy een huisgezin hebben 50 dollarc, anders twee maaltijden en een bon voor nacbtver- blijf. De vereeniging heeft geen eigen nacbtasyl meer, zij komen onder in het Muni cipal lodging house. De lundry is een waschinrichting waar vrouwen voor de menschen de wasch doen. Men vind daar weduwen, moeders van kleine kinderen of gehuwde vrouwen wier mannen door ziekte geen verdienste hebben, 't Zijn meest personen die op andere wijze hun brood niet kunnen verdienen. In 1906—1907 werden daar 11534 dagtaken verricht door 244 vrouwen, Zij verdienen f 1.25 per dag. De laundry bedruipt niet baar onkosten. Zeer eigenaardig is het speciale werkbu- reau voor gebrekkigen en minderwaardigen. De personen die zich daar aanmelden wor den ingeschreven en, ia ovarleg met een medicus, wordt nagegaan tot welk werk zy nog in staat zijn; men poogt dan plaatsing te vinden. In de 18 maandeD dat deze in stelling bestaat, waren er 1137 sollicitanten en 450 plaatsingen. De aanvragers waren gebrekkig door verschillende redenen, byv. rbeumatisme, zwakheid na ziekte of door ouderdom, aanvangende tuberculosis; dan waren er half blinden, personen met éen band of éen voet, epileptici- Er komen te New-York merkwaardige oorzaken van min derwaardigheid voor „a miscellaneous group of eight, included corpulency (sic), bay fever, and loss of a singing voice". Uit den aard der zaak is een deel daarvan min of meer bekwaam in een vaü zy vin den natuurlijk soeller plaatsing dan degenen, die niets kennen. Wanneer wij thans het eigenlijke terrein van armenzorg verlaten, dan komen wij tot de maatiegelen, genomen tot verhooging vun den algemeenen welstand der behoeftigeu. Men beoogt naast de zorg voor het individu het belang van bet alge een. Uit deo aard der zaak treedt men bier meer op sociaal terrein. Drie hoofdwegen volgt het daarvoor ingesteld comité, 1. bestrijding der bedplarij, 2. zorg voor de woningen der armen, 3. bet neinen van voorbereidende maatregelen tegengtuberculose. De bedelaars worden bevochten in ver band met de overheid en de politie, men wil niet alleen den straatbedelaar weren maar ook hen bestrijden, die roerende be delbrieven schrijven, lamentabele verhalen doen of in vermommingen bedrieglijk optre den (als liefdezuster, chapelaio, zeeofficier (sic). In de woningen heeft men vooral ge arbeid door het bewerken der wetten ma kende lichamen, het indienen, waar noodig, van bezwaarschriften, het zenden van re quester het openbaren van desiderata, het aanwijzen van misbruiken. Nieuwe verande ringen zijn in overweging gegeven, voor stellen over hygiënische détails zijn gedaan, enquêtes zijn ingesteld. De tuberculose-bestrijding uit zich door voordrachten en tentoonstellingen van platen, modellen, foto's: men verspreidt vlugschrif ten, propaganda-brochures, dv'nt kaarten («do'nt give consumption to others» vKeep your window open day and night», ([consump tion can be cured, delay is fatal», „If you have a cold or cough that hangs, if you even faintly suspect that your longs ar. not strong, learn the truth and act on it.") Een krach tige Pers-campagne gaat daarmee gepaard, terwijl een oude veerboot als dryvendelighal is ingericht, waar de patiënten op bet water onder leiding van een ziekenverpleegster den dag doorbrengen. Het laatst te vermelden arbeidsgebied is meer van ideëelen, theoretischen aard. 't Is nameiyk het onderwijs in de propa ganda door geschriften. Reeds van den aan- vangaf werden geschriften verspreid. Naast de gewone Jaarbericbten noemen wy byv. een monographie over 500 behoeltige gezinnen en de oorzaken hunner verarming: 574 mannen verlieten hun gezin, hoe zulke ge vallen te behandelen Onderwerpen van be spreking maken verder uit de bedelary.de woningtoestanden, de werkloosheid, de voe ding van arme gezinnen, in later jaren in het bijzonder de tuberculose (b.v. tubercu lose onder de negers.) Zomercursussen vormden het gevolg dezer studiën terwijl de Philanthropic school de kroon op het meer ideele werk zet. Men wil in die school vormen armbezoe- zoekers, arbeiders op sociaal gebied in den meest uitgebreiden zin des woords: bestuur- deren van liefdadige corporatiëo, woningtoe- zicht-beambten, opvoeders van verwaarloosde kinderen, Staatsambtenaren in dienst van de Public health-departemen ten van de charities and correction, in de laatste jareu is samen werking verkregen met de Columbia univer sity. Het academisch jaar loopt van October tot Meiaanvullende lessen voor steeds in den arbeid werkende lieden hsbben plaats in de zomermaanden. Op dit terrein der theoril liggen ook de gepubliceerde Tijdschriften, eerst the Charity organisation review, later in plaats daarvan the Charities en the Commons. Het centrum van heel dit werk is metal haar bureaux gevestigd in het United Cha rity building, een te ooideelen na derepro ductie, voor Amerika klein huis met slechts negen étages. Het Feminisme in de dagen van Tromp en de Ruyter. Dat er toen reeds vrouwen waren, ver langend en geschikt om mannenwerk ie verrichten, is o.a. te vinden in Kollewyo's «Geschiedenis van Nederlaud", dl. 3. Men leest er, als in de eerste Engelsche oorlug de vloot beter moet worden uitgerust:Het handgeld en de soldy werden verhoogd, en de ingezetenen van zeeplaatsen uilgenoodigd, op een schip dienst te nemen tol verdedi ging van bet vaderland. Menigeen voldeed daaraanZeeuwen bij voorkeur op het schip van Jan Evertseo en van De Ruyter. Menig Amsterdammer nam vrijwillig dienst met een aantal raatrozen, die hy op eigen kosten uitrustte en onderhield. Zelf» van drie vrouwen, waaronder een van 16 jaar, is het bekend, dal zij eenigen tyd in mans kieeren op de vloot hebben gediendAnna Jans van Texel als mastklimmer. Van Adri- ana la Noy getuigde de kapitein, dat zy zich vroom en eerlijk had gedrageD, zulks als een matroos schuldig was te noen. Toen men merkte, dat zij vrouwen waren, wer den zy ontslagen". En na de nederlaag die onze vloot onder Wassenaar bij Lowesboft leed: «Behalve de 17 schepen waren 4000 man aan dooden en gevangenen verloren. Onder de gevan genen was weer een meisje, Willemtie Ger- rits, uit Eraden, dat op 13-jarigen leeftijd in de Sont gevochten had en nu als bus schieter diende". Van bet feminisme moest men dus in die dagen op de vloot nog niets hebben, en dat dc handelwijze van die vrouwen niet aan ieder als pure vaderlandsliefde voor kwam, schijnt te blijken uit het straatdeuntje uit die dagen, dat thans nog overal bekend is: «Daar was laatst een meisje, loos, dat wou gaan varen al voor matroos". KENNISGEVING. Kamer van Koophandel en Fabrieken. (TER-VISIE-LEGGING KIEZER8LLJST1. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS der Ge- meent® AMERSFOORT; Gelet op art. 9 van het Koninklijk beeluit ven den 4d. n Mei 1896 (Staatsblad No. 76) Brengen biermede ter oponbare kennis, dat de door ben detinitief opgemaakte ljjst van kiesgerech tigden in die Gemeente voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Amersfoort gedurende acbt dagen, te rekenen van af den laten September a. s., op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter insage is nedergelegd. B-zwaren tegen die ljjst, hetzij die den ktagor, betzij die andere personen betreffen, kunnen gedu rende acbt dagen, te rekenen n& beden, dus vóór den 9en September a. s., by den Gemeenteraad worden ingebracht Amersfoort, 1 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, WUIJTIER8. De 8ecretarli, J. G. STEN FE RT KROES E. De hedenmiddag van 1.45 tot 3.20 under voorzitting van den Burgemeester jbr. J. W. A. Barchman Wuijtiers gehouden vergade ring van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 12 leden en den Secretaris rar. dr. J. G. SteDfert Kroese. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Salomons, Gerritsen en Tromp van Holst; zonder bericht de heeren Rolandus Hago- doorn en Veis Heyn. De notulen der vergadering van 28 Juli werden als vastgesteld beschouwd. De belangrijkste def Ingekomen stukken waren Van Gedeputeerde Staten een mededeeling dat aan het verzoek om een buitengewone vergunning te verleenen voor «Birkhoven" niet kan worden voldaan. Aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders de ontwerp-begrooting voor 1909 met voorstel len nopens de jaarwedden van den Gemeen- te-ontvaDger, deD deurwaarder voor de Ge meente-belastingen en den Gemeente-archi varis. Te behandelen in de afdeelingen. Van B. en W. een voorstel tot aankoop van een raechanischen brandladder. Als voren. Van de plaatselijke vereeniging tot be strijding der tuberculose een verzoek om subsidie. Om advies naar B. en W. De heer Jorissen verzoekt, dat dit advies zóo spoedig inkome.dat de vereeeni- giog nog iu 1909 het subsidie erlange. VaD de Raads-com missie in zake werk loosheid het rapport. Zal worden behandeld in de volgende vergadering. Van den heer P. van Acbterbergh (Beu kenlaan) het verzoek om de beuk voor perceel 3 Beukenlaan te doen rooien. Om advies naar B. en W. Om 1.55 kwam aan de orde de Agenda. 1. Verkiezing van een wethouder, wegens altreding van den heer E. L. Visser. Do heer Visser verlaat de vergadering. Herkozen de Visser met 10 stemmen, tegen 1 op den heer Salomons. De heer Visser wordt weder binnengeleid. De Voorzitter deelt hem mede, dat de Raad hem weder benoemde tot Wethouder en vraagt of hij het ambt weder aanvaardt. De heer Visser verklaart, weder aan te ne men. De Voorzitter; Dat doet me veel genoe gen. Ik wensch U geluk met ha^t vernGwde blijk van vertrouwen uwer medeleden en hoop dat U kracht en gezondheid zullen worden geschonken om uw taak met den zelfden ijver te blijven vervullen (teekenen van instemming). De heer Visser dankt. 2. Benoeming van een Inspecteur vun het Bouw- en Woningtoezicht. De heer Plomp wil vragen weike leidende gedachte heeft voorgezeten bij het maken der voordracht. Daar wellicht personen zullen wor den besproken, verzoekt spr. de inlichtingen te mogen ontvangen in besloten vergadering. De deuren worden gesloten van 2 uur tot 2.52. Na heropening der vergadering wordt benoemd voor één jaar de heer J. Schulte Nordbolt, te Alkmaar, met 10 stemmen, tegen 2 op den heer R. J. van der Vlugt, te Arnhem. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging dér Pensioenverorde ning. Het voorstel strekt om in de verordening op te nemen den inspecteur van het bouw- en woningtoezicht en den klerk-teekenaar bij den Gemeente-architect. Aangenomen z. d. met alg. et. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer J. H. Rademakers (school aan de Beekstraat). Z. d. of h. st. eervol verleend per 16 October. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing van de 6e klasse der Jongensschool. Aangenomen z. d. of h. at. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van het personeel aan de openbare Lagere school 3e soort, aan de Puntenburgerlaan. nmomen z. d. of h. st. oorstel van Burgemeester en Wet houders tot tijdelijke uitbreiding v&d het personeel aan de openbare Lagere school 2e soort aaD de Hellestraat. Aangenomen z. d. of h. st. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen van pensioen aan den oud-leeraar W. N. Coenen. Z. d. of h. st. wordt sedert 1 September 1908 een pensioen toegekend van f1259. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het adres van de Maat schappij tot exploitatie van sport-, feest- en tentoonstellingsterrein. Aangenomen z. d. of h. st. 10. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake verbetering van hel kruispunt van den Arnhemschen- en Leus- denschen weg en de Bergstraat. Kor reotificatie van het vorig raadsbesluit ten deze. Besloten werd z. d. of h. st. alsnog goedkeuring van dat besluit te vragen oun Ge- doputeerdo Slaton. 11. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een Dader adres van de firma H. A. de Vries, inzake lever anties aan du Gasfabriek. De V o o r z i 11 e rB. en W. stellen voor, dit zeer belangrijke rapport aan te neraeu voor kenuiigeving. De heer Van Duinen; Ik acht het zeer wenscheljjk, het aan te houden tot de volgende vergadering en het alsnog te doen drukken en raeedeelen dvor de plaatselijke bladen. Er isthans iets meegedeeld en ik acht het goeddat het publiek nu ook ten volle wordt ingelicht Daarna kan hot rapport alsnog worden aangenomen voor kennisgeving. De heer Oosterveen steunt dit voor stel. Wethouder Visser acbt dit niet noodig. De heer Van Duinen: B. en W. zjjn begonnen met de zaak publiek te maken ik meen, dat zy dien weg thaDs moeten volgen en acht het goed, dat de zaak zoo openbaar mogelyk wordt behandeld. De Voorzitter vreest, dat daardoor geen eind aan de zaak zal komen, want dat airessant weder zal antwoorden, en zoo verder. De beor Plomp wil het verzoek des heeren Van Duinen gaarne steunen; er is alles voor te zeggen en zeer goed is 't, dat er volkomen licht schijne. Zelfs iedere schijn moet vermeden, dat iets niet zuiver zou zijn en daarom is 't in belang van Raad en commissie, dat alles worde gedrukt en gepubliceerd. Mocht adressant weder antwoorden dan zal spr. niet licht meewerken om dat adres weder te verzenden naar B. en W. De Voorzitter: B. en W. nemen het voor- stel-Van Duinen over. Wethouder Celosse deelt mee, dat hij in de vergadering van B. en W. evenzeer publi catie voorstond. Het voorstel wordt na aangenomen met al gemeens stemmen. 12. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot verharding van den Bisschopsweg. De Voorzitter herinnert, dat het voorstel strekt om den weg te verharden de als eigenaren daartoe terrein afstaan en een vierde der ko9ten dragen. De heer Kroes hecht voile goedkeuring aan het voorstel. Waar anderen de volle kosten dra gen, worden deze eigenaren al zeur humaan behandeld door hun slechts een vierde dier kos ten te doen betalen. Het rapport wordt aangenomen z. d. of h.st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot goedkeuring van du Rekening en verantwoording van de voormalige rustende schutterij over 1907. Z. h. st. goedgekeurd op een bedrag van f 16.75. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening dienst 19074 ten behoeve van de begrooting voor he£ jaar 1908. Aangenomen z, d. of h. st 15. Voorstel van Burgemeester on Wet houders tot wijziging van de begrooting dienst 1908, in verband met de verbetering der Mooierstraat, waartoe reeds in 1907 werd besloten Aangencmen i. d. of b. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot betaling uit liet artikel voor onvoorziene uitgaven. Z. d. of h. st. wordt f 40 toegestaan voor de E ouden medaille, verleend bij het concours voor armonie- en fanfare-korpsen. 17. Vaststelling 3e aanvullingskohier In komstenbelasting, dienst 1908. Z. d, of h. st. vastgesteld op f334.25. 18. Behandeling van reclames in zake inkomstenbelasting, dienst 1908. Z. d. of h. st. wordt afgeschreven f 510. 19. Behandeling van reclames in zake straatbelasting, dienst 1908. Z. d. of h. st. wordt afgeschreven f68.77. 20. Samenótelljfe der afdeeling. Do eerste afdeeling wordt gepresideerd door Wethouder Visser terwijl als leden daarvan door loting worden aangewezen de heeren Veis Heijn, Tromp van HoUt, Heijligers, Jorissen, Van Dui nen, Salomons, Gerritsen en Humors. Voorzitter der andere afdeeling is Wethouder CeloBHeleden daarvan zyn de overige zeven Raadsleden. Hierna werd te 3.20 de zitting gesloton. Wat is er in de laatste paar etmalen voor Maandag dikwijls bezorgd naar de lucht gekekenwat zijn er combinaties gemaakt als „markweer-karkweer", „Zaterdag na vjj- ven, zal 't Zondag zoo blyven" en wal dies meer zywat is ur gehoopt op mooi en ge vreesd voor slecht weer en wat is ten slotte het geloof in het Oranjezonnetje versterkt. Want tot veler voordeel en aller blijdschap heeft Jupiter Pluvius niet in het water doen vallen wat zoo heel veel voorbereiding beeft f;ekost, wat met zoo groote zorg en voor- lefde werd tot stand gebracht. Juist die goede voorbereiding heeft een mooi feest gegeven, een waardige herdenking van den dag waarop tien jaar geleden Ko ningin Wilhelmina de regeering aanvaardde. Er waren beel mooie en er waren beter bedoelde dan uitgevoerde versieringen, en de vele vlaggen en de feeststemming onder de menschen toonden weer, dat heel Amers foort wilde deelnemen aan de viering van dezen gedenkdag. Reeds om half acht waren honderden en honderden op en rond den Hof om te luis teren naar de koraalmu/iek door do Amers- foortsche Muziek-vorooniging van den St. Joriskerktoren uitgevoerd, een waardig plech tig begin van den gedeukwaardigon dag. In de gadsche drommen trok men van den Hof naar Groote en Kleinen Haag om daar

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2