Zaterdag 12 September 1908. No. 7557. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. Tante Marie. firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Vonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnemoat per 'd maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertentiön 1—5 regels (30 cent; elke regel meer 10cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, olllcieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Rooiames 15 regels 1.25 elke rogel meer f 0.25. Oroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gobracht. BUREAU kortegracht 9 Telephoon 19, Wie zich met 1 Octo ber wenscht te doen inschrijven als abonné ontvangt de tot dien datnm verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. LANDWEER. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. BURGEMEESTER en WETHOU DER8 der Ge meente AMERSFOORT, maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Land- weerwet, bekend, dal het onderzoek van de in bet verlofgangeraregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Amerefoort, iu een der benedenlokalen der kazerne van het 3e Bataljon, 5e RegiraeDt Infanterie, aan den Leuarierweg alhier, op Maandag, den 23 No vember a.s. dea vooriniddags te 9 uren de verlof gangers der lichting 1900. en des namiddags te 2 uren de verlofgangers der overige lichtingen. Tot do verlofgangers, die verplicht zyn aan het onderzoek deel te nemen, behooren ook de bij de Landweer geplaatste verlofgangers van het Reserve- personeel der landmacht, zoomede de verlofgangers die bjj de Landweer dienen krachtens verbintenis tot vrjj willigen dienst. Aan bet onderzoek behoeft echter NIET te wor den deelgenomen door: a. de verlofgangers, die in het loopende jaar over eenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor her halingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest: b. de verlofgangers, in bet genot van ontheffing van den werkoljjken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet); c. de verlofgangers, die eene der betrekkingen bekleeden als aangeduid in kolom 2 van de lijst, vastgesteld bij het Landweer-besluit 2, waartoe o.a. behooren de hoofdambtenaren, ambtenaren en be ambten hij de Rijks- en bjj de Gemeentelijke politie; d. de verlofgangers, die bij de toestemming tot verbluf buitenslands vrijstelling bebben verkregen van ae verplichting tot het bijwonen van betonuer- zoek (artikel 27 van voornoemde wetj; e. de verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de buiten- landecho zeevaart vrijstelling hebben verkregen van de verpliohting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet); f. de verlofgangers van de exploitatie-compagnie ij „Spanhovenl Spanhovenl" klonk het langs den trein, terwijl de portieren werd opengerukt. Mario Dunkerts, reeds gereed om uit te stap pen, wendde het hooid nog even om en met den blik van een verstrooide, die zich een oogen- blik tot wezenlijkheid dwingt, keek zij of er soms nog iets van haar in de coupé lag. Zij glimlachte en richtte de oogen op het kleine pakje in haar hand. Bagage, neen, die had zij niet veel, heele- maal niet noodig ook, noch op de heen-, noch op de terugreis, heen en weer gaan feitelijk tus8chen haar twee tehuizen. Zij fronste de wenkbrauwen. Haar twee tehui zenhoe kwam zij er bij Bij baar moeder behoorde zjj, hoe ontwend door de betrekkelijk korte afwezigheid zij zich daar ook kon gevoelen en hoe, als mama en zij wederzijds wat uitver teld raakten, de stilte en verveling soms ook weer op haar waren gevallen. De stilte en ver veling als van vroeger, de stilte en verveling bij een moeder, die niet van een altijd fietsende en tennissende dochter hield en ook niet van het streven naar een werkkring buitenshuis; maar die zelf nog te flink was om de huiBelyke bezigheden uit de handen te geven. De stilte en verveling, waarom zij ook gretig de gele genheid had aangegrepen, dat haar zwager tijde lijk een plaatsvervangster voor zijn huishoudster noodig had en zij. in weerwil van mama's tegenkanting, toch had weten door te zetten, dat xy mocht gaan. der*poorwe|?»fdeelinjt van betRegiraentGenictrorpon- Voorts wordt de aaudaobt gevestigd op de vol gende wetsbepalingen dat de verlofganger van de Land «eer bü dit on derzoek moet verschijnen in uniform gokl ed cn voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uit rustingstukken, alsmede van zijn «akboekjo met daarin geheebten verlofpas; dat een arreBt van twee tot zes dagen, Ie onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naasthij zijnde huisvai. bewaring, door den Landwiterdiairicts- commaudant kan worden opgelegd aan den verlof ganger le. die zonder geldige reden niet by bet onder zoek versohij ut; 2o. die, daarl reden niet voorzien iB van voorwerpen So. wiens kleeding- ot uitrustingstukken bij bet onderzoek niet in voldoenden ataal worden bevon den 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een aoder behoorende, als do zijne veitoont; dat, onverminderd de biervoren genoemde straf van twee tot zes (lagen arrest, do verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten atnrbjj on der lo. tot 4o, genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Land- weerdietrictecommaudant te verschijnen tot hot oudergaan van een nader onderzoek dat bet personeel van de Ltndweor wordt ge- aebtonder de wnpeuen te zijn niet alleen gedurende don tijd, dien hot onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoo dat degenen van dat personeel, die ongeregoMbeden plegen of zich aan «trafbnrs feiten schuldig maken, hetzü bij bet gaan naar de plaats voor het onder zoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetbook eu het Re glement van Krijgstucht voor bet krijgsvolk lo lande. De verlofganger, die by herhaling kleeding- of uitrustingstukken, «an een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelyken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden ge houden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens hot korps van bet leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden vervuld. De verlofganger, die niet voldoet aan een oproe ping voor den werkoljjken dienst, wordt als deser teur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herin nerd, dat het niet-onlvangen eener hoofdelijke ken nisgeving hen niet ontheft van hunne vorplicbting lot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN alabo- wjjs geldt, dat de verlofganger behoorlijk Ib opge- ruepeo. Ingeval ziekte of gebreken de deelneming aan bet onderzoek moohlen verhinderen, dan zal daar van zoodra mogelijk ter Gemeente-secretarie moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ougezegeld papier kan worden gesteld. Verlofgangers, die wensohen bet onderzoek elders hetzjj binnen, hetzij buiten bet Ltndweerdistrict, waartoe zjj behooren of op een ander tijdstip te ondergaan, kunnen zich mot een daartoe strekkend en met redenen omkleed vorzoekaohrift wenden tot bunnen Landweer-districtscommandant. Het ver zoek behoeft niet op gezegeld papier te zjjn gesteld, doch behoort gefrankeerd te worden verzonden. Wordt het verzoek ingewilligd, doch mAakt de verlofgan ger van de vergunning geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te z|jn verleeud. Bij het onderzoek moeten do verlofgangers ook medebrengen de aan hen uitgereikte wapenen met toebehooren. De verlofgangers die nog niet in het bezit van evenbadoeldn voorwerpen z|jn gesteld, ontvangen deze bij bet onderzoek. Amersfoort, 10 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bu'gameeeter, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. STEN FEUT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ait. 264 der Gemeentewet, Doen te weten dat het 8e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1908, goedgokeurd door Gedepu teerde Stilten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor eenioder ter lezing ligt. Amersfoort, 11 September 1908. Butgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Moet men de hoofdkraan der gasleiding 's nachts afsluiten? Stilte eu verveling 1 Gister wns daar geen klagen van geweest; neen, tijd tot verveling was haar gisteren niet gelaten I Had zij gisteren de kinderen gemist? Zij liep langs het station; de chef groette haar juffrouw Dunkera keek zoo ernstighij oogde haar even na. Kittig persoontje toch, lief en en vriendelijk ook. Hjj herinnerde zich, hoe hij haar nog niel lang geleden gezien had niet haar zwager Van der Horst, een langen Btjjven man, op een anderen keer bezig had gehoord met diens kinderen, met het vlugge, vragende meisje en met den kleinen gemoedelijken jongen. die zoo geloovig naar zijn tante kon op zien Als zoo'n zwager niet dwaus was en zjjn oogen niet in den zak had IMaar de chef haalde de schouders op; ieder moest zjjn potje maar koken, zooals hy het eten wou I Marie ging den stationsweg af. En nu zou zij het aan haar zwager vertellen en hij zou heel blij zjjn, overwoog zij met een trilling om den mond. Onnoodig nu langer om ten opzichte van juffrouw Lieftrink, zijn zieke huishoudster, de kansen van doodgaan of boter worden te bereke nen, met graagte te spreken over haar terug komst; van haar zou hij nu vanzelf ontslagen raken. De positie van Frits was zoodanig, dat voor hem een spoedig huwelijk gewenscht was. Een spoedig nnwelijk. Zij met Frits trouwen Wat was mama blij geweeBt toen zij zich bereid had verklaard, hem te accepteeren I Frits, zoo'n uit nemend mensch en tevens iemand met zulk een prachtige toekomst! Nu zou zij bezigheid krij gen, en een levensdoel, en haar geluk zou ver zekerd zijn want zij zou tot haar bestemming ko men", de ware bestemming toch maar voor de vrouwredeneerde moeder. En toen Frits zelf gekomen was, hoe stralend had hij haar aangekeken, hoe teeder haar toe gefluisterd, dat zy zyn lot iu handen had. Zijn wóórden hadden haar warm doorstroomd en weggevaagd het laatste restje van twyfel, Schilling, te Munchen, een autoriteit op het gebied van gas, zegt daaromtrent het volgende Over de reeds meer besproken vraag of om redenen van veiligheid het auti te raden is 's nachts de hoofdkraan te sluiten, heeft zich nu ook een stem uit den kring der gasufnemers doen hnoreu, die 't sluiten vun de hootdkraan aanbeveelt om daardoor de gaaverliezen door lekkage in de leidingen te verminderen, 'tls zeer zeker waar, dat bij haar gewekt door de vraag, of het goed was zich te verloven zonder zich te gevoelen, zoonis zij altjjd gemeend had, dat zij zich wel gevoelen zou. Zij stak den weg over en groette bij de familie Veoren, kennissen van haar. „Marie Dunkerts alweer naar huis geweest? Ik geloof, dat ze, in weerwil van die hoogge- roemdo genegenheid, genoeg van huishoudertjo spelen begint te krijgen t" zei Lize Veeren, die voor het raam stond. „Luutst, toen wij er over spraken, wnö ze óok al zoo kortaf; ze wou er eigenlijk niets van weten." Even verder zag Marie Kees den groontonboor. „Ik kom zoo aanstonds nog efle terug I" riep hij in het voorbijgaan. Door tegenhouden, nood zaakte hij den hond onder zijn wagon langza mer te loopen. „Trui mos eerBt nog 's met u praten" meldde hij. Bij liet sproken danste /yn pyp op en neer; de pijp uit zjjn mond nemen, als hij met iemand sprak, zou Kees dwaasheid gevonden hebben. Marlo knikte, dat het goed was, en degroen- tenman, in de overtuiging, dat er voor haar een gewichtiger aangelegenheid kon bestaan, dan of ze dien middag de doperwten, die Trui nog duur bad gevonden, of iets anders zouden eten, vervolgde wel-voldunn zijn weg. Marie was maar even vóór haar zwager thuis. Toen hij binnenkwam, stond zij voor den spie gel het door de reis wat verwarde haar gelijk te strijken. Zij keerde zich om en gaf hem de hand. „Eigenlijk ongewasschen, zoide zij, op haar hand doelende, want ik wou juist naar boven gaan. Wat ben je vroeg; ik bun nog maar pas in huis." „En hoe maakt mama het? vroeg hjj. Do pijn in do schouders weer beter Zij schrikte even. „Ik heb or heusch niets van gehoord" antwoordde ze. Zy iiad om haar moeders schouderpijn geen gasuitstioomingon uit de tviisloidingen 't spoedigst onschadelijk gemankt worden door de hoofdkraan dicht te draaien tnaar 't is even zeker, dat dergeiykegasuitstroomlngen, al bedragen z(j slechts 28 Liter por uur, geen regel behoorden te zyn, Ook ik be hoor sedert negen jaar niet moor tot de gasproducenten, muur tot de gasafnemers dikwijls heb ik, door te letten op den w(J- zcr van den gasmeter, nagegaan ot de leiding dicht was on heb altyd waargenomen, dut de stand van den wyzer, zei ts na een tijd van een vol uur, nlot veranderd wns. Een van do eerste on voornaamste eischen voor een goede gasinstallatie is, dal de huislei dingen dicht zyn. Een toestand, zoouls de schryver van 't bedoelde artikel aangeef!, kan te Munchen niet voorkomen daar toch moet, volgens de politievoorschrifton, elke installatie, hoe klein van omvang ook, nmb- telyk op dichtheid worden beproefd en 't gebruik daarvan wordt niet toegestaan, voor dat al de leidingen zyn goedgekeurd. Ik meen, dat zulk een controle, al mag zy dan ook wat lastig wezen, liet lichtgas, wat zyn gevaar betreit, ininder in discrediot brengt dan 't bestaan van toestanden, zooals zy in dat artikel zyn beschreven. Zyn echter :1e liuisleidii gen dicht, dan is er geen enkele reden om 's nachts de hoofd kraan le sluiten. Het gevnar, dut een kraan aan eeti lamp of nun een verwarmingstoestel, die gesloten is, weer geopend wordt en open blyfi staan, zonder dut het gas wordt aan gestoken, is zeer klein in vorgelyking met dat, ontstaande door het sluiten der hoofd kraan en liet openblijven van oen kraantje aan een der lampen of kooksteileu, waaruit dan, by het weder openzetten van de hoofd kraan, het gas ongemerkt uitstroomt. Het goed dichtdraaien van een gaskraantje is zulk oen eenvoudig werk, dat elk dienstbode, ja een kind, dat leeren kan. gasverbrui- kondo publiek zul 2ich echter aan het gere geld sluiten van allo gaskraantjes minder gewennen en het eerder over 't hoofd zien, als 't weet, dat 's avonds altyd do hoofdkraan aan den meter gesloten wordt. Daar koml nog by, dat men in vele ge vallen ook 's nachts het gas noodig heefl en het goode diensten kan bewyzen, vooral in een gezin met kleine kinderen. Daar is het oogenblik gedachtmaar hij wol, zorgzaam als hij kon zijn, in weerwil van zyn dikwyls grooto afgetrokkenheid. „Je moet de groeten hebben van mama en ook van Frits Wevers, het is er door, gooide zjj er uit. Zondag wil hjj hier kornon om ken nis mot je te maken," ging ze in éen adem voort. Van der Horst was iets blcekor geworden. •Daarvoor alleen?" vroeg hy schynbaar ge woon. Marie bloosde. V/at was hy er mee inge- 1 nomen, dacht zy. Dndelyk begon hy haar te 1 „feliciteer jo me niet?" vroeg ze, om iets te Zögg6D. „Zeker kind, zeide hjj heel ernstig stak- korig, vond zij geon mensch kan jo hartgron diger het beste toewonscheti, dan Ik het doe." Hij nam linur hand in do /.yne, maar liet die bjjna terstond weer los. Toon wondde hij zich van haar of. „Zjjn Jenny en Max er nog niet infor meerde hij, eensklaps van onderwerp verundorond. „Liontje Uourscn is met Max zus van school gaan halen, antwoordde Marie. Trui had het aan Liontje gevraagd. Dut kind loopt toch bynn den ganschen dag bij den weg, zegt ze, en zo is dol op onze kinderen, dus Icon ze het wel bijbrengen." Mario haperde even „onze kinderen"? Trui had liet gezegd en zy zeide hot ook, och zoo dikwyls; muur wat klonk het haar vandaag vreemd in do ooren I „Ik ben anders voor Max en Jenny op het gezelschap van dat halfwijze meisje niet bijster gesteld," zeide Van dor Horst wrevelig vond Marie. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1