Stadsnieuws. niet te maken". Het ie voor den architect het gemakkelijkst als hy slechts met éen man te maken heeft De heer Van Duinen: Juist, het gemak; dat is het criterium der zaak. De heer Kroes: Als de architect slechts met éen aannemer te doen heeft, dan kan hg dien in gebreke stellenmaar bij gesplitste aanbe stedingen is er geen mensen geboren, die 'le zaken uit elkaar kan houden. De heer R u y a. M. de V., als men den heer Kroes hoort, dan k >int het mij voor, dat het wel in het belang van den Architect is om het tegenwoordige stelsel van aanbesteding te be houden maar hoor ik den heer Salomons, dan blijkt mij daaruit, dat het algemeen belang moet gaan boven het particulier belang. Dat geldt vooral voor de leveranciers. Het gebeurt meer malen, dat de leverancier de dupe wordt van de aannemers. Hij levert aan een aannemer, van wien hij goede referenties kreeg, maar de aannemer gaat failliet en de leverancier kan Huilen naar zijn geld, hetwelk vöor 14 dagin nog in een naburige pluuts een leveraucier is overkomen. Daarom geel' ik in overweging, niet mee te gaan met het afwijzend advies van B. en W. op dit adres. De heer Kroes: U zegt, dat leveranciers dupe kunnen worden van een insoliedeu aan nemer inaur hoeveel principalen zijn er niet, die er met de aannemers inloopen. De heer Kuys: Ik geloof niet, dat het eene tegen het andere opweegt. De heer Kroes: Ik wel. Men moet hier op ieders belangen letten. De heer Salomons: Dat maakt nietzoo'n groot onderscheid maar men moet denken aan hel geval, dat een aannemer, voordat hij een werk onderneemt, reeds zwak staat. Als dat werk dan tegenvalt, dan kan hij niet aan zyn ver plichtingen voldoen en dan is het eerste ge volg daarvan, dat de onder-aannemers niet wor den betaald. Het aannemersvak is een gevaar lijk vak vandaag kan een aannemer solied zijn, morgen niet meer. Dat is een groot gevaar voor de onder-aanneiD6rs. De heer Van Duinen M. d. V., ik behoor tot de leden van de Commissie van fabricage en ik ben daar sterk legen het advies geweest, dat de commissie over dit adres heeft uitgebracht. De zaak is op een avond heel vlug afgehandeld ik ben daar niet bij geweestik kwam iets later. Maar in de vergadering daar vóór heb ik mg sterk tegen het advies verklaard, dat is uitge bracht en al de motieven daarvan trachten te ontzenuwen. Het zul geen vruchtbaar debaiop- leveren, op die zaak verder in te gaanmaar ik wil een middel aan de haad doen om de be zwaren te ontgaan. Als inen niet een gesplitst bestek wil, dan kan men den hoofdaannemer verplichten, bij de opgave van de aannemings som tevens op te geven wie de onder-aannemers zijn, die onder hem het werk zullen uitvoeren. Dan hebben wij veel gewonnen ten opzichte van de knoeierijen, die in het adres worden aange geven. De heer Kroes: Het kan ook nog op een andere wijze gevonden worden. Men kan in de zoogenaamde „krijgsartikelen" van het bestek zetten, dat de onderaannemers naar genoegen van de Directie moeten zijn; dan heeft de Directie steeds het recht, verkeerde onder-aan nemers le weren. De Voorzitter: Ik weet niet in hoever dat moeilijkheden zal opleveren. De heer Kroes: Ik heb daarvan geen be zwaren ondervonden. Ik heb verscheidene schil ders gevraagd of zij instemden met de motieven van het adres. Misschien nemen de twee onder- teekenaars ze voor hun rekening, maar verder heb ik niemand gevonden, die ze steunde. Ver scheidene schilders hebben mij verklaard, dat zij er volstrekt geen bezwaar in hadden gevon den om onder eeD aannemer een werk uit le voeren, ik begrijp dus niet hoe dit adres in den Raad is gekomen. Het afwijzend prae-advies van B. en W. nu in omvraag gebracht, wordt met 10 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Van Duinen, Balomon en Buys. De vragen, door „H. N." verzonden, luiden 1. Zijl gg vóór geBpluste bestekken? Zoo ja, op welke wijze actit gij doorvoering hiervan niogelyk en welke motieven zijn, volgens U, in net algemeen daarvoor aan te voeren 2. Hoe denkt gij de onderlinge verhouding der verschillende aannemers te regelen, opdat de goede gang van het werk er niet onder lijde 3. Hoe wenscht gij het risico te regelen, in dien, door nalatigheid of ondeugdelijk werk, de .eene aannemer schade oudervindt door den an dereu, cn wie draagt het algemeene risico 4. Op wien rust de verantwoordelijkheid Voor tijdige oplevering van het geheele werk 5. Hoe zoudt gij handelen opgezichte van art. 1U45 B. W., luidende: „Indien een gebouw, voor een bepaalden prijs aangenomen en ge maakt, geheel of gedeeltelijk vergaat door een gebrek in de sumenstelling of zelfs uit hoofde vun ongeschiktheid van den grond, zyn de bouwmeester en aannemers daarvoor gedurende tien jaren aansprakelijk" 1 6. Weet gij voorbeelden aan te wijzen waar gesplitste bestekken met succes worden toege past en misschien bij herhaling zijn uitgevoerd? 7. Met welke toelichting kunt gg ons nog meer dienen En 1. Indien gij tegen gesplitste bestekken zijt, zoudt gij ons dan de reden daarvan willen mededeelen 2. Zoo gij tegen gesplitste bestekken zijt, zoudt gij het wenschelijk achten, dat er ver betering korae in de verhouding van onder-aan nemer lot hoofd-aannemer 3. Hoe wenscht gij de rechtspositie van onder-aannemer tot hoofd-aannemer en aanbe et eder te regelen? 4. Hoe dient de betaling aan de onder-aan nemers geregeld te worden? 5. Zoudt gij een bepaald systeem van aanbe- steding door hoofd-aannemer en onder-aannemer wenschen, ten einde bet zoogenaamd scharrelen met clivers te voorkomen? 6. Met welke toelichting kunt gg ons nogmeer dienen? 't Is nu maar te hoopen, dat ieder, die de vragen ontving, zich de moeite wil getroosten, in tijda zijn -antwoord in te zonden. Dan toch kan de commissie nagaan welke strooming al thans onder de meest belanghebbenden bier ter stede de overheerschende is omtrent dit inder daad zeer belangrijk middenstandsvraagstuk. Eén vraag zouden we nog wel willen doen en wel: waarom ontbreekt tot nog toe het advies der Kamer van arbeid, 6ok al zij dit een onge vraagd advies Door deo Ring Amersfoort der Ned. Hervormde Kerk zijn gekozen: tot praetor dr. H. H. Meulenbclt, to B iarn tot viee- praetor cR W. J. Meiners, te Amersfoort; tot scriba ds. A. Gelderman, te Bunschoten; en tot vice-scriba ds. D. P. Brans, te Soest. Prof. dr. H. Oort uil Leiden, hoopt Zon dagochtend voor te gaan bij de godsdienst oefening in de Remonstrantsche kerk hier. Binnenkort worden aan de postkantoren toegezonden briefkaurten voor locaal ver keer, waarop een zegelafdruk van iy2 cent. De prijs dezer briefkaarten bedraagt resp. 2 cent voor de enkele en 4 cent voor de dubbele. Bij Kuu. besluit is bepaald, dat de wijziging der Postwet 1 Octobar iu werking treedt. Dan ook wordt het enkelvoudig gewicht voor een brief verhoogd van 15 tot 20 Gram. Bij Kon. besluit is ingesteld een Staats commissie voor de middenstands-enquête. Haar tweede afdeeliig omvat de Provin cie Utrecht. Lid en Voorzitter dier afdeeliug is rar. A. 1. M. J. baron Van Wijnbergen leden zijn de beeren M. H. G. T. Fiedeldy Dop, te Amsterdam, en A. den Held Jr., te Rot terdam. Algemeen Secretaris is mr. A. Anema, le Amsterdam. De loting voor de lichting 1909 der Natio nale militie zal voor de ingeschrevenen uit deze Gemeente worden gehouden iu de gym nastiekzaal der school aan de Hellestraat op 13 October voor hen wier tamilienaam begint met^de letters A tot en met F en op 14 October voor de overigen. De Raad van Toezicbt op de spoorweg diensten hield gister en heden haar jaar- lijksche inspectie over de Ned. Centraal Spoorweg-maatschappy. Door den Minister vau Justitie is de aan stelling van onbezoldigd Rijksveldwachter verleend aan P. Anema en H. J. Bartelink, beiden in dienst bij de Rijks Waterstaats werken te Amersfoort. De bij het 8e regiment infanterie benoemde militie tweede luitenant C. W. El van Hoek wordt op 1 October te Arnhem door den regiinents-commaudant beëedigd en in lunc- tie gesteld. De heer M. W. Petri, Directeur der Mu ziekschool van de plaatselijke afdeeliog der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, zal zich hier ter stede metterwoon vestigen. Gistermiddag werd op de Leusderheide in de rust der civisie-mauteuvre doorgeue- raal-mujoor J. H. A. Nierstrasz, commandaut der 4e divisie, uitgereikt het oflicierski uis der Oranje Nassau-orde aan kolonel A. van --eters, commandant van het ie regiment veld-artdlerie, eu het ridderkruis dier orde aan den kapitein van den Generaleu stal' V. Noest, adjunct-chef van den sul der 4e divisie. De heer Tn. F. van der Pol maakte eenige zeer mooie kiekjes vau deze plechtigheid. Het bureel der Landweer is thans geves tigd Utrechtscheweg Ne. 31. Het hoogste aantal houten tot dusver iu hel stedelijk kegel-concours geworpen, is 41. Er wordt veel en mooi gegooid. De «Staatscourant" bevat de Statuten vun de vcreenigitig oAmersfoortsch Mannenkoor" en van de afdeeling Kalk- en steenbewer kers van den Cbr. Nationalen Werktnaus Bond. Aan de Centrale boteimyn w°rd Dinsdag aangevoerd 4095 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle. De pryzen liepen van f 1.25 tot f 1.36. Een koopman uit Amersloort die metzyu hittekar Maaudag te Utrecht was eu aller lei heilige huisjes had aangedaan, viel ten slotte van zyn vehikel eu moest dour den puluiedokter verbonden worden. Hier is een lywi.tl in beslag genomen, door J. B., uit Hilversum, van een rijwiel handelaar uldaar gehuurd, doch te Amers loort beleend. De rijwielliefhebber is óok aangehouden. De weduwe E. Van N. een zenuw-pa tiënte, van den Soesterstraatweg, die door bet vuren bij de nacht-manoeuvre Zondag nacht hevig geschrikt is, heeft Maandag haar huis en bewakers weten te ontloopen en is gis- lerochtend dood gevonden in een droge sloot naast de spoorlijn der N. C. S. bij do Vlasakkers. Het 9e regiment infanterie, dat sedert 14, dezer iQ de Legnplaais van Zeist kampeerde keerde heden naar Leeuwarden eu Gronin gen teiug. Het 4e bataljon marcheerde reeds gister naar Utrecht terug. Menigeen acht zich onderschat als men hem niet overschat. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Dinsdag 29 September 19Ü8, des namiddags te half twee. 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeen tel ekening over 1907. 2. Vastelliug van de rekening van het stru- tenfonds over 1907. 3. Idem van het Burgerlijk Armbestuur over 1907. 4. Idem van het Burger Weeshuis over 1907. 6. Voorstel van Burgemeestjr en Wethouders tot belegging van gelden van het fonds voor onderhoud van overgenomen wegen en straten. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaarwedden en pensioens grondslagen van personeel, verbonden aan Gym nasium en Hoogere Burgerschool. 7. Voorstul van Burgemeester en WethouderB tot benoeming van leeraren aan de Burger Avond school. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een nader adres van de firma H. A. de Vries in zake leveranties aan de Gasfabriek. 9. Rapport van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van P. van Achterbergh tot het rooien van een boom in bet Beuken laantje. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van eenige schuren, staande op het zoogenaamde Vildersboscb. 11. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsver vangende leden van het stembureau .oor de aanstaande verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een Bubsidie in 1908 aan de Amers- foortsche Tramweg Maatschappij. 13. Rapport en voorstel van de Raadscom missie, belast met het onderzoek inzake het be schikbaar stellen van gelden tot leniging der geldelijke gevolgen van gedwongen werkloosheid. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Begrooting dienst 1908, in verband met de oprichting van een fonds inzake werkloosheid. 15. Benoeming van 3 leden, waaronder een Voorzitter, van de commissie van het fonds tot bevordering van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid in de Gemeente Amersfoort. Konlnklyb bezoek aan sKinderzorg". H. M. do Koningin-Moedor, vergezeld van Haar zuster de Vorstin van Bentheim, freule F. L. H. vau de Poll, dame du palms honoraire, en jbr. mr. A. G. ISchimmelpen- uinck, kamerheer-thesaurier, bracht heden middag te 2.5U een bezoek aan «Kioder- zorg", het Tehuis der gelijknamige vereeni- giug m het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk, aan den Arnhemsche- straatweg. Het Hofrijtuig werd voorafgegaan door dat van den heer Burgemeester, die, in ambtsgewaad gekleed, H. M. aau de grens der Gemeente had verwelkomd. Niettegenstaande le voren weinig ruchtbaar heid was g' geven aan het voornemen, dat H. M. had te kennen gegeven om ook deze stichting met een bezoek te vereereu, was toch een zeer groot aantal belaugsiellenden bij bet voormalig Aldegoude-gasthuis suum- gestroomd, doch door de goede zorgen der politie was iniyds een ruime rijw«g open gehouden, terwijl het publiek niet werd toegelaten op het terrein der stichting Ter ontvangst bevonden zich in bc. ge- houw dr. A. VV. Bronsveld, uit Utrecht, Vooiziiter der verenigingds. G. VV. U. Vunderuik, van hier, baar le Secretaris en mr. J. G. Grothe van Schellach, uit Utrech luar le Penningmeester, benevens lreule J. van Holtbe, datoes-lid der huis houdelijke commissie, en mevrouw Vunderiak. Toen H. M. de hoofddeur was binnenge treden en gecomplimenteerd, bood het 5-ja- rig zoontje van den Directeur, den beer P.J. J. Slepbau, Haar een bouquet aan, dieH.M. met een vrieudelyk woord in ontvangst nam. Na een wijle vertoefd te hebben in de buiskamer vao den Directeur, welke ia allerijl was ingericht voor ontvangst-salon, werd het 21 April j.l. in gebruik genomen gebouw in «ogenschouw genomen, nadat dr. Bronsveld vergunning had gekregen, een enkel woord le spreken en had herinnerd, dat de stichting ontstond ten gevolge van de invoering der Kinderwetten en tot hulp van kiudereu van beu die onmachtig ol onwillig zyn, voor hen te zorgen. 8pr.releveerde.dat de heer Basquiu, Ryks-iuspecteur, het gebouw heeft genoemd een model-in richtingen hoopte, dat het ook H. M. goedkeuring zou mogen hebben. Langs de mooie trap begaf H. M. zich naar de jongenszaal, waar een baldakijn was aangebracht, omgeven van leveud groen, en H. M. door de kinderen twee coupletten van hut «Wilhelmus» werden toegezongen. Hierna werden bezichtigd de slaapzaal der grootere jongens met bybehoorende badka mer en ziekenzaaltje, de kamertjes van het inwonend personeel en de afdeeling voorde grootere meisjes, alle op de bovenste verdie ping gelegen, en vervolgens langs do kleinere trap afgedaald naar de zaal voor de kleiue meisjes, de vroegere vrouwenzaal, en de ge zelschapszaal om ten slotte terug te keeren naar de rez-de-chaussee eD in het nieuwe achtergebouw te bezichtigen de zitkamers en de eeizaal voor de jongens. Ook het sous-terraiu werd bezocht, waar zich bevinden de maiigel- en strijk ka uier, de keuken, de meisjes-eeizinl uiot provisiekamer en provisiekelder, waarua langs de achtertrap de grooie corridor weder werd bereikt. Met practische belangstelling informeerde H. M. naar verschillende zaken en sprak Haar groote ingenomenheid uit over do doelmatige inrichting van het gebouw. Ten slotie bezocht H. M. de ruime speel plaats met haar werktuigen, den tuin en deu moestuin. Na eenige ververscliiugen gebruikt te heb ben, vertrok H. M. te 4 uur naar het station, waar Zy H. D. zuster, die met deu trein van 4.22 naar Beutbeim terugkeerde, uitgeleide deed om vervolgens naar „Soest- dijk" terug te keeren, tot de grens der Gemeente begeleid door den Burgemeester. By het verlaten van het gebouw zongen de 30 meisjes en 20 jongens, tegenover de hoofddeur opgesteld, den VorstelijkeD bezoek sters toe: „Dat 'sHeeren zege op U dale". H. M. schonk een belangrijke gilt voor versnaperingen voor de kinderen. Circus Corty-Althoff. Veni-vidi-vici I kan de heer Corty-Alihoö ook hier naar waarheid uitroepen I 't Ging crescendo. Dinsdagavond, bij de openingsvoorstelling was de cursus goed bezet, gistermiddag bij de kin- der- en familie-uitvoering was 't nog voller en 'BavondB waren er nog maar weinige plaatsen onbezet. En vooral, zooals de voor zijn zware taak als geknipte „Geschaftsführer" met zoo heel groot genoegen constateerde, „ein recht leines Publikum sogar nur Schade das eben Manoeu- vrezeit iet" voegde de gemoedelijke Dresdener, die een der eersten was toen zijn vaderland vrij willigers voor China vroeg, er aan toe. Er hadden er meer kunnen wezen en er zou den ook zonder de manoeuvres meer toeschou wers zijn geweest uit dat deel der bevolking van Amersloort, dat hg er gaarne gezien had, docb de heer Althoff heeft werkelijk geen kla gen en ziet ook te Amersfoort zijn vele zorgen en bemoeiingen beloond. Want er hoort heel wat toe om alles zóo „voor elkaar" te krijgen; niet alleen de dressuur der mooie paarden, maar óok dut alles zóo „kluppt" als in dezen circus. Tot zelfs aau het kleinste onderdeel blijkt elke denkbare zorg besteed te zgn. Nauw heeft het zeer goede orkest het teeken van aanvangen gegeven of het broederpaar Her- mandeB trekt ieders aandacht voor hun werke lijk vliegende hoeden. En zóo hebben ze hun eterkste stukjes vertoond, of het volgende num mer rijdt al binnen. Zonder pauze volgen de nummers elkaar op en 't is bij half elf, eer men t weet. In éen aangename spanning blijlt men, in éen bewondering voor liet velerlei moois en goeds dat men te zien krijgt. Ook dat er geen pauze is goed gezien. Wel geeft dat ook geen gelegenheid om de stallen te bewonderen, maar ook en dat is meer '-aard geen wanorde. De stallen zyn immers elk ander oogeublik van den dag te bezichtigen en daarvan wordt dan ook hier een druk ge bruik gemaakt. 'lis uiet mogelijk, alle nummers te beschrij ven. Doch Wel mag genoemd mademoiselle De Persky, die haar naam van buitengewoon school- rijdeter met eere draagt en in baar dividend skirt op 't heerenzadel een zeldzame elegance ten toon spreidt. Buitengewoon zyn ook de dressuurproeven van den directeur, deu heer I'ierre Alihofl' en Voorul de troiku en de reverénces van dit bij zonder mooi drietal paarden. Wat moet er een Ausdauer, een liefde voor de dieren eu een bui tengewoon geduld toe noodig geweest zijn om zulk eeu schitterend resultaat te bereiken. De heer Alihofl', op 't middelste paard gezeten, be hoeft maar even met de tong te klappen, of „braaf" te zeggen en de beirle paarden, geheel los, links en rechts van hem, doen wat hij wenscht en doen dat zonder de minste aarze ling Geweldig ia Sundoff als kraohtmensch, die zyn ontzaglijk zware halters éen van 240 pond, welke een stevig stuk bout doet breken als glas op hals of keel opvangt alsof 't een veertje ware; toch hebben een paar stalknechts hun handen vol om 't vrachtje in de arena te tor sen, terwijl hij, na de meest vermoeiende zijner toeren verricht te hebben, nog eventjes drie stal knechts te gelijk boven de macht zet. Goed bedacht is het daarop volgende zenuw- ontBpannende optreden vun den clown Leonard en den dwerg Francis, die met schijn-gewichten zoo mogelyk nóg sterker dingen lo zien geven tot ze, gelyk clowns betaamt, bij 't afgaan maar al te zeer verraden, dat zo slechts parodieerden, al toonden hun gezichten ook nög zoo ernstig al vertoonden zy ook nög zulke formidabele spierbundels. Ook mademoiselle Minigio, de eenige dames-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2