Donderdag 1 October 1908. No. 7565. 57e Jaargang Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advortentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTE6RAGHT9 Postbus 0. Telephoon 19, KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het beslnit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 21 September 1908, No. 5420/3697, 4e Afdeeling (Provinciaalblad No. 79) Gelet op de artt. 26, 50 en 51 der Militiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk besluit dd. 2 December 1901 (Staatsblad No. 230); Doen te weten, dat de loting der voor den len September van dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1909, in het Gymnastieklokaal van de open bare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal geschieden op Dinsdag 13 October 1908, aantevangen des voormiddags te TIEN UREN voor de ingeschrevenen wier ge slachtsnaam begint met de letters A tot en met F en op Woensdag 14 October 1908, deB voor middags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaum begint met de letters G tot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 19 en Dins dag den 20 October aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 12ttjiur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of'Tanwego delotelin- gen (gesteund door twee getuigen, bij den Bur gemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschie den voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens aigen militairen dienst of dien. van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen tot het gezin behoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Konink lijk besluit: „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zin snede van art. 51 der wet, kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minBtetien dagen voor den dag waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteliug die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven". Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrij stelling, het inleveren van de benoodigde be wijsstukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zieh de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen makeD, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zit ting van den Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 30 September 1908. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf weer voor te gaan bij de godsdienstoefening van den Doopsgezin den kring, hier. Zondagochtend om 10 uur in de Remon- strantsche kerk kinderkerk, voor jongelieden van 9 tot 14 jaar, en om elf uur dienst voor de gemeente. Hot mag wel even herinnerd—het prachtige weer van de laatste dageu zou het eens kun- nen doen vergeten,dat het heden 1 October is, dus de eerste dag van den wmterdieust od de verkeersmiddelen. Maar ook de eerste dag der invoering van het gewijzigde posttai'ietlocaal-bnefkaarten en briefgewicht tot 20 Gram. Vreemd, dat het extra-blad van den Post- gids nog niet aan de geabonneerden op dat nuttige boekje is verzonden en dat het wordt berekend met vyf cent. De nieuwe anderhalfoents postzegels, voor stadsbrielkaarten, welke van af hedenoch tend verkrijgbaar weren, zyn blauw, doch overigens, wat uitvoeriug betref;, gelijk aan die van 2ty2 cent. Na hulde gebracht te hebben aan de na gedachtenis van den heer C. Th. van Beek deelde in de Raadsvergadering van Dinsdag middag de Voorzitter mee, dat ingekomen waren van Gedeputeerde Staten van Utrecht goedkeuringen van het Raadsbesluiten nopens liet derde aanvullingskohier der Inkomsten belasting 1908, vau dat tot verhuring van het sportterrein bij „Birkhoven", van die tot wijziging der Begrooting 1908 in ver- baud met buitengewone werken en over brenging van een deel van het saldo 1907, van dat tot betaling der medaille voor het muziek-concours uit het artikel Onvoorzien, van dat tot aankoop van grond cn afstand van erfpachtrecht voor het Driepuntje aan den Arnbemscheweg, en van dat tot defini tieve vaststelling der rekening van de voor malige schutterij over 1907, allo voor kennisgeving van Regenten vun het Burger Weeshuis de Begrooting voor 1909 bij do Gemeente- begrooting van den heer J. Schulte Nordholt een dankbetuiging voor zijn benoeming tot Inspecteur van het bouw- en woningtoe zicht voor kennisgeving; van dr. E. J. Beumer een dankbetuiging voor de hem toegekende periodieke ver hooging zijner jaarwedde als voren van de Vereeoigiug „Vergunning" een adres waarbij wordt verzocht, de behande ling van haur adres in zaken het sluitings uur voor de tapperijen te bespoedigen om advies aan den Burgemeester; van den Bond voor Staats-pensionneeriug een adres, houdend verzoek, adhaesie te willen verieeneu aan zijn adres aan H. M. de Koningin gedeponeerd ter Secretarie van het Amersfoortsch Drankweer Comité een verzoek om ook voor 19U9 een subsidie te mogen ontvangen van f300 by de Gemeente-begroolieg. lu het vorig nummer deelden we de resul taten mee van het besprokene. Thans volgt de hoofdzaak uit de discussiën. Punt 8 (nader adies firma H. A. de Vries). De Voorzitter: In de vorige verga dering stelden B. en W. voor, hit adres aan te nemen voor kennisgeving. De beer Van Duinen: In de vorige vergadering verzocht ik, de afdoening als nog aan te houden, de stukken alsnog te doen drukken en daaraan zooveel mogelijk publiciteit te geven. Ik ben daarover zeer verheugd, want ik weet nu, dat velen den ken als ik. Als we de beide rapporten van den Direc teur der gasfabriek met elkaar vergelijken, dan is daar tegenspraak in. In zyn tweede rapport schrijft de Direc teur «Of bet leveren van uiet-gewenschte goederen ligt in verkeerde zendingen van den fabrikant, dan wel in andere redenen doet niets ter zake; de firma De Vries was, leverancier en derhalve aansprakelijk». Ik onderschrijf dit niet geheel, te meer uiet, waar in zijn eerste rapport de Directeur schrijft: «Het bleek mij, dat De Vries voornemens, was weer op de zelfde wijze als in 1906 te zullen leveren en heeft dit mij aanleiding gegeven,hem niet meer voor levering van ijzeren buizen en fittings by U voor te dragen». Daarmee wordt dus ge zegd, dat De Vries willens en wetens uiet naar beboeren leverde. Er is niet uit te maken of de Directeur al dan niet zijn tevredenheid betuigde over de leveringen, gelijk adressantschryft; maar wel blijkt,' dat de Directeur genoegen heeft genomen met bet geleverde. Danrom verzocht adressant aan den Raad, te willen onderzoeken waarom hij werd ge passeerd. Adressant geeft m.i. afdoende weerlegging van de bewering, dat by minderwaardige goederen zou hebben geleverder is zelfs een surplus geleverd. Wel geelt in zijn tweede rapport de Directeur oen overzicht van het percentage, doch dit doet m.i. niets af aan bet groote feit, dut werkelijk meer is geleverd dan adressant was gehouden te doen. De Directeur schrijft: «Dat bij mij de bedoeling beeft bestaan om de firma De Vries ook maar eenigszins te benadeelen in eer en goeden naam, ontken ik ten stellig ste». Ik neem dit gaarne aandoch is 't dan geer. insiuuatie, dat wordt te kennen gegeven, dat De Vries töch tegen beter we ten in minderwaardige goederen leverde? Dit staat m.i. ook lang niet vast. Er zijn geen minderwaardige goederen in ontvangst genomendoch in het eerste rap port staat, dat de Directeur accepteerde by gebrek aan beter. Er waren tocb wel andere middelen geweest. ik las nergens, dat de firma De Vries zelf erkend heeft «dikwijls niet geleverd te heb ben, wat verlangd weid». De Directeur schrijft ook: «terwyl zy zich bij onbillijke keuring wel toi Burgemeester en Wethouders zou hebben gewenddoch daartoe besionden blijkbaar geen termen». Dit beeft een andere oorzaak. Zoolang de bepalingeu zijn zooais ze nu zyn, zal dit niet veel baten. Een leverancier kan in beroep komen, doch B. en W. zijn rechter in eigen zaak, want zij beroepen zich weer op den Directeur, in plaats van experts van buitenaf te benoe men. De Directeur zal dus te allen tijde in het gelyk worden gesteld oradut zyn advies wordt gevolgd. Ik zou gaarne eenige verandering zien, want een zeer lastige geschiedenis wordt het wanneer de rechtvaardigheid en de eerlykheid zyn aan den kant van den leveraucier. De quaestie der benordeeliogen van 41 gebruikers is óok een heel moeilyke zaak. Het zou kijk-af geweest zyn als alle fabrieken hun antwoord hadien ingezonden, doch dit is bekend andere gas-directeureu geven nimmer een verklaring af als een collega schaakmat zou kunnen worden ge zet. Andere personen zonden geen antwoord uit vrees voor mogelijke ouaangenaamheden. Vandaal, dat niet op alle uitgezonden •-•reu- laires antwoord is ontvangen. Ik geloof, dat de zaak voorloopt wel als afgedaan kan worden beschouwd. Ik zal geen motie ol' iets van dien aard indienen. Wil men hot rapport en voorstel van B. en W. aannemen voor kennisgeving, 't is my wel. Ik wilde slechts wyzen op zwakke punten, argumenten die niet ter zake dienden, en op somtijds tegenspraak in de rapporten. Wethouder Visser, Voorzitter der Gas-commissieDe heer Van Duinen ziet over 't hoofd, dat niet de Directeur de ba is is, doch de Gas-commissie, die evenzeer is geboord. Aan de Gas-commissie was reeds in 1906 alles bekend omtrent de leveranties. Indien er toen met kracht ware opgetreden, zou groote schade gedaan zyn aan De Vries, niet de firma De Vries, doch D. H.de Vries, in wieus belang toen alles is geregeld. Ik betreur het, dat reqestraut verkeerde raadgevers of een verkeerde intuitie volgde. Had hij dit niet gedaan, dan had bij zich niet blootgesteld aan publieke behandeling, welke niet bevorderlijk is voor zyn zaak en onaangenaam voor zijn persoon. Zooveel mogelijk wordt io de stad betrok ken. De Vries echter gunt zyn concurrenten niets en vergeet, dat by éen van deze is. Er valt altyd wat te zeggen op het beleid eener belangryke onderneming als deze gas fabriek, doch den Directeur kan on mug men er geen verwyt van maken, dat hy streng te werk gaat by de keuringen. De heer Plomp: De heer Van Duinenis het niet eens mot de verklaring van den Directeur der gasfabriek dat deze niets te maken heeft mot verkeerde zendingen van den fabrikant. Do Gemeente heeft tocb niets to maken met den fabrikantmaar wel met den aannemer. De lieer Van Duinen zeide ook, dat De Vries niet heeft erkeud, verkeerd geleverd te hebben; maar zie dan toch zynschryven van 18 Juni waarin adressant zelf verklaard dat in de eerste vyf maanden van 1906 meermalen goedoren zyn afgekeurd, is dat niet voldoende? Wordt daar het ongelyk niet met ronde woorden erkend De heer Van Duinen wil een commissie van beroep. Dit kan nuttig zyndoch De Vries wist, dat de Directeur gelijk had en Ay- zelf ongelyk en duarom beriep hy deze zich niet op B. ea W. De heer Van Duinen: De heor Plomp meent, dut adressaul zich niet beriep op B. on VV. omdat hy wat vreesachtig was. Ik heb daarentegen reeds aangetoond, dat dit beroep van nul en geener waarde is. Adressant wist vootuit, dat hy geen gelyk zou krygen. De heer Plo rap: Wie zegt Udat? Wie zegt U, dat B. en W. geen deskundigen zoudeu hebben gehoord? De heer Van Duinen: Dat is niet opgenomen in de besteksvoor waarden, waar zelfs staat, dat kan worden afgekeurd zonder mededeeliog van de redenen waarom. De hoer Plomp: Meent U dan in ornst, dat B. en W. zóo onhandig zouden zyn om niet de voorlichting van deskundigen te vragen De Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord of hoofdelyke stemming zoo niet, dan woidt het rapport aangenomen voor kennisgeving. Punt 13 (Werkloozenfonds). De Voorzitter: ln de eerste plaats wensch ik hulde te brengen aan de com missie uil den Raad voor haar degelyk en helder rapport en voorstel en zeker niet bet minst uan don Secretaris dier commissie, die bet leeuwendeel had aan dan arbeid (teekeneu van instemming). (De commis sie, in de Raadsvergadering van 26 Novem ber 1907 benoemd, bestond uit de heeren E L. Visser, D. Gerritsen, C. J. Plomp, W. Solomons en H. Kroes en den Secretaris, de heer mr. dr. J. Stenfert Kroese. Haar rupport werd in zyn geheel opgenomen in ons nummer van 1U September. Z. d. of h. st. wowit besloten, te Amers foort met een kapitaal van flOÜ, dat door de Gemeente verstrekt wordt, een fonds te stichten tegeh/ae geldolyke gevolgen van ouvrywillige" werkloosheid in de Gemenete Amersfoort. Aan de orde is de Verordoniug betreffende het fonds. De heer tiagedoorn: lk ben het vol komen eens, dat hier is geleverd een heel goed stuk werk eu wil dun ook geen aan merkingen maken, doch even wyzen op een zaak, die moeilykhedeu kan veruorzakuu. In art. 6 sub 7 wordt bepaald, dat uit de kus geen uitkoeringen mogen geschieden in dien de werkloosheid o.a. het gevolg Is van nalatigheid om werk te zoeken. Hoe kun dat gecontroleerd Dat zul m.i. leiden tot ontzettende moeilykhcden. Is 't een buwys, dat iemand nalatig is als een ander dat komt aanbretigeu En als de man dan eens zegt, dat hy wel werk heeft gezocht Ik meen, dat het beter is, dit hier uit to laten, De heer Visser: Het is niet zoo moei- lyk te coustatuoren. De vakvereenigingen of de combinatiën van vakgenooten houden daarop wel controle. Stond de bepaling er niet in, dan zouden er allicht zyn, die het heel gomakkelyk vinden, geen werk te zoe ken. Ik acht het beter, de bepaling te be houden, De heer Plomp: De bewyslasl rust op de commissie, welke kan zeggen »daar kunt ge werk krygeu". De heer Gerritsen: la de commissie

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1