Laatste is dit besproken en de bepaling is behouden omdat de vakgenooten zelvon de controle zullen houden, uit eigun belang, want het kost hun eigen centen. Ik zou het betreuren als de bepaling werd uitgelicht. De heer Hagedoorn: Ik kan me ver- eenigen met het beginsel, doch blijf moei lijkheden vreezen. Als de man geen werk wil zoeken, is hij nalatigdoch als hy nu zegt, dat hy overal is geweest en er volgens hem geen werk te krijgen is en volgens de com missie wel, wat dan? Ik vrees,-»dat dit een questieus punt zul zijn, doch weet geen betere redactie. J)e Voorzitter: Ook ik maakte een aanteekening bij deze zinsnede, doch de Se cretaris der commissie wees mij op de on derlinge controle, voorgeschreven bij arti kel 8. Mr. Heyligers: Ik geloof, dat het bezwaar van den heer flageitoorn zit io de uitdrukking; werk zoeken. Is 't niet be ter, daarvoor te lezen werk aan te ne men.' V De heer Plompt De heeren zoeken er meer achter dan er in zit. De commissie moet de nalatigheid bewijzen de heer Ha gedoorn keert dit om. De heer Hagedoorn: Ik zie thans geen kans, een duidelijker lezing te geveii. Doch ik maak er geen voorstel van. Alle artikelen worden nu goedgekeurd met algemeens stemmen. De VoorzitterJk dank nogmaals de commissie en haar Secretaris namens den Raad en de burgerij en hoop, dat zij met vrucht zal arbeiden tot leniging der nood. De heer Visser verzoekt, niet benoemd te worden in de commissie wegens zijn vele bezigheden als lid vm het Dagelijksch be tuur der Gemeente. Punt 15 (benoeming leden werklozen fonds). Do heer Gerritsen verzoekt, eerstrlen Voorzitter te benoemen. De heer Plomp verwerft 10 stemmen, de beer Gerritsen 3, t de heer Kroes, zoodat b< - noemd is als lid en Voorzitter de heer C. J. Plomp. Als leden worden benoemd de heeren D Gerritsen, met 13 stemmen en 1 blanco, eu H. Kroes, met 12 stemmen, 1 op don hoer Vao Esveld, 1 op den heer Salomons. De benoemden, die allen aannamen, heb ben zitting gedurende drie jaren. De openbare vergaderiog werd hierna ge sloten. deren aan de Ambachtsschool bier, is benoemd tot onderwijzer in handteekenen aan de Teekenscüool te Putten. Van de commissie voui het Dinsdag ge stichte fonds tot bevordering van de verze" kering legen de geldelijke gevolgen van oir ▼rijwillige werkloosheid zijo thans benoemd de drie leden uit deu Gemeenteraad. De twee auder^ leden worden benoemd uit de leden der toegelate i vereeuigingen in een vergadering, bestaande uit 3 led.-n van elk bestuur der toegelaten vereenigiogen. In die vergadering wordt door elk der toegelaten vereenigiogen een gelijk aantal stemmen uitgebracht. De commissie wordt bijgestaan door eeu Secretaris-penningmeester, iie door Burge meester en Wethouders wordt benoemd, uit een aaubeveling vau de commissie. In September werden door de Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij 11145 betalende passa giers vervoerd, en was de passage-opbrengst f561.20; de totale inkomsten waren f580.36; de dagkilometeropbrengst was f 10.75. In de zelfde maand van 1907 waren deze getallen f7409, f548.57', f 594.25 en fll. Het stoffelijk hulsel vau den Leur C. Tn. van Beek zul Zaterdag omstreeks 12 uur het sterfhuis verlaten eu tegen half een worden ter aarde besteld op de R. K. begraafplaats. Kapitein J.C. Waguer, van het 5e regi ment infanterie, heelt volgens de Nieuwe Crt. een wandeling gemaakt van Amersfoort naar 's Gravenhage. De afstand, pl.rn. 90 E.M., werd afgelegd in 14'/o uur, waarvan 13 uur werd gemarcheerd en P/2 uur gerust, het geen gemiddeld een snelheid geelt resp. van 6.9 eu 6.2 Kilometer per uur Gouda (54 K. M.) werd zonder rusten bereikt in den tyd van 8 uur. Deze wandeling diende als proef om na te gaan in hoeverre het uiarcheereu zoogenaamd «en flexion#met de knieën sterk gebogen, waarbij met zeer la.jge pa.>seu wordt ge marcheerd, het bovenlijl svurdi voorover ge bracht, de kuieën doorgebogen blijven en het bovenlijf niet telkenmale behoeven op te heften is uan te bevelen. De tocht werd zonder veel inspanning vol bracht. zoodat, mede iu aanmerking geno men de behaalde snelheid eu deu korten tyd van duur, het wellicht auubfivehng zou ver dienen, bij onze inlauterie eeu pruel met deze wyze vau marcheereu te uemeu. Hedenochtend half twaalf werd de nieuw benoemde militie 2e luit. C. W. E. van Hoek van het 8e regiment lulunteri'-, door den re- giments-commandaiit, kolonel L. C. Vervoe ren, voor hot Ij out der bataljons leArnhetn op het exercitie-terrein bij Ue Meuno van (JoehuoriiköZerue, heëedigd en 111 functie ge steld. Dc heer C. de I^ange, leeraar in scbil-1 De heer K. Labot, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool hier, is gelijke betrekking benoemd te Oudenbosch en wordt hier ver vangen door den heer T. A. Breemer, uit Eist. Deu heer M. M. van Eysden is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als direc teur van het harmonie-gezelschap „Erica" te Barneveld. In zijn plaats is benoemd de heer J. S. van der Werf, mede stafmuzikant van het 5e regiment infanterie. Bij .idvertentie in dit nummer kondigt de heer G. Benis aan de opening van zijn siga renmagazijn aan de Utrechtschpstraat 44. Mej. A. J. Westerling legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het theoretisch apothekers-exameD, De nieuwbenoemde ofticiereu, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen niet 10, doch 3 October worden beëedigd. De officier van gezondheid 2e klasse G. W. Praag, van het 8e regiment infanterie, wordt met ingung van 2 Januari ontheven van zijn detacheering bij de stedelijke Zie- keninrichting te Rotterdam en overgeplaatst bij het Militair hospitaal te Amersfoort. De regimentswedsirijd der officieren van het le regiment vcld-urtillerie, van hier eu uit Utrecht, is nader vastgesteld op 6 en 7 October. Meldden we onlangs, dat om het slechte weder het Berg-hotai reeds zou worden ge sloten voor zijn winterslaap, thans kunnen we uit goede bron berichten, dat om het zeer fraaie najaarsweer men van het vrien delijk zitje nog eenigen tijd kan profiteered Ook de schietvereenigiug. »Voor Koningin en Vaderland" zal weldra in bet bezit zijn van een vaandel. Dat was gisteravond een prachtig begin van van het theater-seizoen, prachtig wat betreft het „merkwaardige tooneelspel", gelijk Rössing het noemt, prachtig om de wijze waarop het zoo gedistingeerde Kotterdamsehe Tooneelgezelschap onder directie van den heer P. D. van Kijsden deze noviteit bier ten tooneele bracht. Half April ging stuk het voor de eerste maal .n de Comédie francaise, te Parijs; gisteravond werd het reeds hier opgevoerd en stellig mag uier voorafgaau een woord van dank aan hen die de gelegenheid boden om nu reeds kennis te maken met het stuk-zooals-het-wordt-gespeeld, wat nog heel iets anders is dan zooals-men- het-leest. Waarlijk, we worden hier verwend; verleden jaar de zeer mooie concerten van den „Algemeenen Muziekhandel"nu 6ok het nieuwste en beste der tooneelkunst. Brieux zelf heeft meegedeeld hoe hij is geko men aan den opzet van dit stuk en wel bij het herlezen van het voorwoord van Dumas fils bij „La femme de Claude" waarin onomwonden de raad wordt gegeven, de vrouw, die ontrouw is, te dooden. Brieux noemt dit een overblijfsel uit den on- beschaafden voortijd toen de holbewoners het rauwe vleesch, dat hun tot voedsel zou dienen, nog met de tanden en de nagels stuk trokken, doch niet k&n worden goedgepraat in den te gen woord igen tyd. ,,Qu' on ne dise pas qu' on aime; malgré tous les excuses, un meurtrereste un meurtre". Een echt Fransch stuk, boeiend van begin tot eind. Subliem was de opvoering en jvol- doende het aankleeden, behalve dan de ellendige kroon in den „salon austère" en de kamer van Sergeacen dat onding is toch zoo gemaklijk te maskeeren. Dubbel jammer daarom, dat er zoo weinig waren om van stuk en spel te genieten. Waartoe hier den geheelen opzet herhaald; zij, die gisteravond telkens weer onderden mach tigen indruk kwamen van het steeds sober ge houden spel zullen nog lang zich herinneren welk een natuurlijk verloop alles heeft gehad. De heer Tartaud heeft zich van zijn zeer zware rol weer meesterlijk gekweten en mevrouw Tartaud-Klein heeft de „Simone" gespeeld als weinigen dat haar zullen nadoen, laat staan verbeteren. Mevrouw Coelingh-Vorderman, de zoo hoogst- beachaafde moederrol, was voor haar rol van Hermance, de oude getrouwe, die zóo veel om en voor Simone heeft doorgemaakt, als geknipt. De heer De Jong overtrof zichzelven als De Lorsy, den vader van de zoo zwaar gestraft Ga- brielie, èn in zijn geweldige scène tegen den jongen Sergeac aan het einde van het eerste bedrijf èn in zijn zachtheid in het prachtig slot van het laatste. Dokter Vergne werd zeer goed weergegeven door den heer Vrolik, vooral toen hij Sergeac's herinneringsvermogen opwekte, bij kleine beet jes, jujst genoeg om dezen het vreeselijke too- neel van den avond, waarop hij naar zijn mee ning recht had geduan, weder voor den geest te brengen. Ook het moeilijke emplooi van Michel Mi gnier, de nog 200 jonge man die geslingerd wordt tusschen zijn liefde voor Simone en die voor zijn vader, was in goede handen bij den heer Van der Lugt Melsert, wiens stil spel bij de droeve bekentenis van Sergeac vooral zeer te bewonderen viel, De kleinere rollen waren niet minder goed verzorgd. Kortom een opvoering, die veel meer beian.stelling, veel drukker bezoek had ver diend. Na de pauze ging een blyspel van Courteli- j 11e, echt Fransch, echt vlot gespeold. De eerste wedstrijd van het Amersfoortsche „Quick wan een treurig begin van het seizoen. Iu den loop van de week bleek, dat Gentis niet kon en Zater dagavond op het nippertje kon Muyi ineens niet. Rieber en Vereluys vielen iu. Om halt elf trok men naar Bred*, «raar men om ruim een uur arriveerde eu om twee uur begon de wedstrijd onder leiding van den beer Boswjjk. De roodeu spelen legen wind en zon in en „het tcsde" trapt uit. Al dadelijk merkt men op, dat beide voorhoeden ontzottend slecbt spel tooneD, maar die der onderofficieren dringen meer tot het Amersfoortsche dool door, terwijl de Amersfoorders nauwelijks bet vijandelijk gebied kunnen betreden. Alleen Jaap de Stoppelasr heeft eenige goede oogen- blikken en breekt aan door veel heen, maar tot voor zetten kan bjj bet niet brengen; bovendien steunt Versluys, die geen voorwaarts kan spelen, hem te weinig. Aan ,,'t zesde" worden dotten van kansen geboden, maar ze schijnen er geen gebruik van te willen maken; vlak voor doel «taande, toonenze tenmin ste op voetbalgebii d geen echu tters te zijn. Daarbg kwam nog, dat Plaolt, zooals ook tegen" Hercules", iu zeer goede conditie wss en eenige moei lijke ballen zeer verdienstelijk uit zijn net hield. Verder kenmerkle zich bet spel vóór rust vooral door veel buitenspel, speciaal aan den kart voor _'t Zesde", en vele corners, die spannende doelworste- lingen tengevolge hadden. Toch was de stand met rust 0 0. Gedurende de rust werd thee aangeboden in de cantine en haddon wij eeu gesprok met den heer Duynhouwer, den syraphathiekeu president van ,'t Zesde", natuurlijk over de plaatsing in het Oosten. Na een rust van vjjf minuten werd weer begon nen. In het begin scheen het, als of de Rooden zouden winnen en eens den nieuwen „Oosterlingen" zouden toonen. wat eigenlijk oostelijk eerste klasse- spel (I) is, maar dat machtsvertoon begon al beel gauw te taoen en de onderofficieren waren weer een heelen tijd de baas. Huu voorhoedespel is ech ter evenals dat vau „Quick" bitter treurig, hoege naamd geen verbandeeu wild loopen doorde ver dediging, die daardoor juist gemakkelijk kan weg trappen was de takliek Per ongeluk weet echter eens de rechtsbinnen met s.tcces door alleB heen te loopen en te scoren onder oorverdoovend gewicht van het vele publiek. Nu wil „Quick" natuurlijk gelijk maken, maar daar komt niets van de beide baekB van 't Zesde trappen alles met reusachtige kracht in de hoogte en in de verte, zoodat het einde met een overwin ning komt vau do sympathieke onderofficieren en wjj moeten het bekennen ze hebben het volko men verdiend, alleen door hun bard, zeer bard wer ken. Hun elftal zal echter iu de Oostelijke eerste klasse niet veel presteeren, de beide backs z|jn uit stekend, vooral Pclxer, maar de reat ia niet veel. Eu „Quick"? Als bet elftal elke week zóo onvolledig speelt, dan is het laatste plaatsje zeker aan ben daar hoeft niet aan getwijfeld te worden. We zullen dus hopen, dat er te Deventer iets fatsoenlijker zal gespeeld worden. De achterhoede was, niettegen staande bet ellendig veld, nog vrjj goed. Plank was zooals reeds gezegd ia, zeer goed en de middellinie moest erg hard werken, daar de voorhoede niets uit voerde. Coenen scheen het een oogeublik tenminste te erg te viuden eu loste twee goede schoten op het doel, waarvan één bijna auccea had. Van Goor stond meestal niet op zijn plaats, maar werkte hard, ter wijl de derde mau gewoon waa en nu en Uad eens goed afpakte. De voorboede zullen we maar niet meer beoordee- lendie was eenvoudig slecht. Dinsdagmiddag werd door dun luitenant kolonel intendant bij de 4e divisie aanbe steed het benoodigde ligstroo voor de vol gende garnizoenen, gedurende het tijdvak van 1 November 1908 tot en met 31 Octo ber 1909. Ingeschreven werd per 1000 Kilogram voor de volgende plaatsen Amersfoort, 3 biljetten laagste inschrijver A. van den Hoek f 28.95. Assen, 4 biljettenj laagste inschrijver A. Jippers, Assen, f 16.75. Groningen, 1 biljet; inschrijver D. H. Klooster, f24. Den Helder, 2 biljetten laagste inschrijver C- Roodt, f26. Hoorn, 4 biljetten; laagste inschrijver F. Nieuwpoort f33.90. Kampen, 2 biljetten; laagste inschrijver G. van Dijk, f29.70. Leeuwarden, 2 biljettenlaagste inschry- ver D. Strikwerda f22. De politie verleende lu den afgeloopen nacht verblijf aan eeu gezin, bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, die uitLeideD kwamen en te AmeroDgen werk zouden vinden. Zij weiden van brood en koffie voorzien. •Bovendien werd nachtverblijf verleend aan vier manuen, zoodat alle kamers weer v/aren bezet. Een minderjarige uit Groningerland werd door de poli lie in «le richting Zwolle geleid. Nog telkens komt bet voor, dat handwa gens of rijwielen na zonsondergang niet zijn voorzien vau een helder brandende lantaarn aan den voorkant. Men vergete dat toch niet, want de poli tie kan niet blijven waarschuwen en dan volgt er proces-verbaal met al den aankleve van dien. Velen vertelleu gaarne van den berg der opofferingen, dien zij voor u zouden willen beklimmen, maar vergeten de trap op te gaan en de kleinigheid te halen, die ge juist uuodig hebt. presbyter pastoor Reijmer, uit Soest, benevens een groot aantal geestelijken en studer ten. In liet priesterkoor bevond zich ook pastoor Van Crimpen, uit Eemnes, Deken van Amersioort. Eerst omstreekfl tien uur waren beëindigd de ritueele plechtigheden, welke slechts worden verricht in tegenwoordigheid der geestelijken. Wie deze en hun syinbolieke beteekenis wil lee- ren kennen, leze hét boeksko door kapelaan H. Th. van Harten te dezer gelegenheid uitgegeven, Nadat ten Blotte de reliquieën waren geplaatst, werden omstreeks 10 uur ook de parochianen en belangstellenden toegelaten tot het kerkge bouw, dat alras geheel was gevuld. Onder de genoodigden merkten we op liet Dagelijksch bestuur der Gemeente, vertegenwoor digd door den Burgemeester en Wet'iouder CelosseWethouder Visser had zich doen ver ontschuldigen wegens ongesteldheid. Nadat nu ook het altaar en zijn benoodigd- lieden waren gewijd en door dun Aartsbisschop gebeden waren gesproken, beklom pastoor Pel, uit Ankeveen, den kansel om een rede te hou den naar aanleiding van III Koningen 9 13 (Dit Huis heb ik gewijd) daarbij doende uit komen de hooge plechtigheid der gebeurtenis, eerbiedigen dank brengend aan den Aartsbis schop voor diens belangstelling in zijn oude vaderstad ten gevolge waarvan deze kerk werd gesticht. Z.Weleerw. dankte ook pastoor Fock voor het zeer vele, dat deze had gedaan m den bouw der kerk mogelijk te maken en den Araers- foortscheu bouwmeester, den heer H. Kroes, voor het kunstgewrocht dut hij daarsteldo. Na den nieuwen herder, pastoor Brouwer, te hebben geluk gewenscht, uitte Z.Weleerw. zijn goede wenscben voor de parochianen en bond dezen op 't hart om, als er offers word on ge vraagd ook voor de nieuwe Jongensschool zich niet te laten overtreffen doorde offervaar digheid der overige Katholieken te Amersfoort Z.Weleerw. eindigde met Gods zegen af te smeeken voor de nieuwe parochie. Even na twaalven werd door den Aartsbisschop de eerste mis in deze kerk opgedragen, waarna een afluat werd afgekondigd. Bij half een verliet Mgr. de kerk, waarna de gemeente, onder begeleiding van het fraai klin kende orgel, dat ook het kerkelijk zangkoor door pastoor Brouwer te Utrecht gevormd, had begeleid, een Lied van lof en dank aanhief. Het vriendelijke kerkgebouw, heden door de zon zoo helder belicht, is een kruiskerk on tot dusver de eenige in ons land met éen rij pila ren in het midden, zoodat men van alle plaat sen een zeer goed gezicht heeft op het altaar. De toegangsweg in het verlengde der Punten- burgerlaan zal nu ook spoedig worden onder handen genomen. Uit dsn. omtrek. van liet nut zijn ov te vijzen en heD da tuigen. Nog werd beslot een cursus voor Bot aanvankelijk. 16 le buisgenooten van cursus toegang hebt Om gezondheidsi'i van Leggelo met vol ontslag verleen/ beer van Scherpen metterwoon verlaat. Tot commies ter benoemd de heer J, lijke betrekking te 1' Hut verluidt, date een contract, heeft vner der goederen neming Van Gend S Tot dusver ken using geen goederc verz-nden en moes alleen met dien sp liet naaste station andere middelen va sen van bestemming Dit nieuwe conti a.s. van kracht wori Wijding dor St. Ilenricns kerk. De Aartsbisschop van Utrecht ving heden ochtend te half acht aan met de wijding der derde Rootnsch Katholieke kerk, in het Soester- wegkwartier, wier fundamenten 20 October 1907 werden ingezegend. Troon-diakeuen waren pastoor Hoorneman en rector Berendsen, beiden van hier, terwijl hij de indrukwekkende plechtigheid Mgr.assisteer- den als diaken {«stoor Kok, uit Hauiersveld, als sub-diaken pastoor Koster, uit Hoogland, en als De teerdag van het Sint Anna-gilel te Baarn zal dit jaar worden gehouden op 13 en 14 October. Men schrijft uit Bunschoten In de op 22 September gehouden Raads vergadering werd iu beginsel besloten, met Rijksgeld van Getnoeniewogo te bouwen op Kijksgrond. Ernstig pogingen zu'len aangewe ui wor den om van Oorlog den militairen lunds- grond ten Oosten van Spakenburg eti deel uitmaken van de Oude Grebbelinie te koo- pen of in eifpacht te krijgen. Voor de eventueel te bouwen woningen zal van het Rijk een voorschot worden ge vraagd. Door P». on W. was voorgesteld, in be ginsel te besluiten tot den bouw. van 40 wo- ningpr, doch met moeite kon slechts ver kregen worden, dat voor den bouw van 10 woningen de noodige stappen zouden worden gedaan. De oppositie in dun Ruud dovl duidelijk uitkomen, dut meerdere Raadsleden nog iu geenen deele doordrongen zyn van het besef, dat, in verband met de Woningwet, van ge meentewege moet worden voorzien in den benarden woningtoestand te Spakenburg. Zelfs liet een der leden doorschemeren, tlat naar zijn meening bouw van woningen van gemeentewege slechts trekken kon om de armoede te vermeerderen. De 80-jarige opzichter van bet havenlicht te Spakenburg geraakte Vrijdagavond bij 't aansteken van dat liebt le water. Hij wist nog tegen de steile kade op te klauteren. De vraag mag gesteld of men voor een zóo belangrijken arbeid het licht toch is de groote baken voor alle schippers geen jonger man dient te nemen. De appel van 510 Gram van den heer S. Schuttevuer, to Nijkerk, heeft een waardige concurrente gekregen in een peer van 1 pond en een half ons, of 550 Gram. Do familie Berends, aldaar, is er de gelukkige bezitster van. «Jan Tabak", het welbekende oude familie hotel aan den straatweg van Naarden naar Laren, zal waarschijnlijk gesloopt worden. Op een daarachter gelegeD terrein wordt dan een naar de eischen de8 tijds ingericht hotel gebouwd. Op de begrooting van Hilversum voor 1909 is een bedrag van f 80 000 uitgetrok ken voor een tunnel in den Laarderweg. Ook do Zeistor Handnlsvereeniging hoeft om 0p wegen in d berloten met 5 October weder de 9-uursslui- dus ook de Rijks-we ting ia te voeren. Enkele commissies zijn een maximum-sueli benoemd om die winkeliers, welke nog niet p6l. uur Voor te scl 388ste I Vijfde klass Trekking van 29 (1900 Ten kantore van O. LEINWEBER straat 22) zyn aan i te beurt gevallen: Prijzen van ff P rij zei 880 78751033012C Zonder prijs 873 887 901 7853 7876 9033 10312 10333 12003 18255 18420 18483 Men seint ons Door de Eerste met 28 tegen 161 wijziging der Motc meentebesturen de

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2