Zaterdag 3 October 1908. No. 7566. 58e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofTicieële- en onteigeninge- advertentiën Der regel 15 cent. Reolamee 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19, Bij dit nnmmer behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat by hun college ia ingekomen een adres van AUGUST FLORENTIUS BAIJER, wonende te Utrecht, d.d. 26 September 1908, inhoudende het verzoek hem vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop, in het beneden-lokaal van perceel no. 23 aan de Kleine Nagtegaalsteeg alhier; dat een ieder binnen twee weken na dagtee- kening dezer bij hen schriftelijk bezwaren kan indienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, 1 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een adres van JOHAN MANUS BAIJER, wonende te Utrecht, d.d. 25 September 1908, inhoudende het verzoek hem vergunning te willen verleenen voor den ver koop van sterkedrank in het klein, voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal van perceel nu. 16 aan de Koestraat alhier. dat een ieder binnen twee weken na dagtee- kening dezer bij hen schriftelijk bezwaren kan indienen tegen het verleenen der vergunning. Amersfoort, 1 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op artikel 26 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat bet Departement van Oorlog voornemens is de in deze Gemeente bestaande bergplaats voor patra- nen, gelegen op de Infanterie-kazerne-terreinen (sectie C, no. 949) uit te breiden. De stukken, hierop betrekkelijk, liggen op de Secretarie der Gemeente ter visie, terwijl op Vrijdag 23 October 1908, van des voormiddags 11'/, tot des middaga 12 ure in het Gemeente buis alhier, ten overstaan eener commissie van Gedeputeerde Staten dez6r provincie, gelegenheid bestaat tegen het uitbreiden der inrichting be zwaren in te brengen. Amersfoort, 3 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens mededeeling van den Minister van Oorlog a. een schietoefening zal worden gehouden op nader vast te stellen dagen in October van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 C.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de richtingen N.W. door Noord tot Z.O. (180*) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fc.rt Pampus een roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan het einde daarvanboven dien zullen te gelijker tijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. b. op nader vast te stellen dagen in October een schietoefening zal worden gehouden van het fort Hoek vaD Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt ge maakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag bezuiden het zeegat, en een roode vlag benoorden het zeegat; de afstand wordt T300 M. van fiet fort. Op de dagen waarop gevuurd zal worden, sal van bet fort een roode vlag waaien van min stens éen uur vöor den aanvang der schietoefe ning tot aan het einde daarvan. Amersfoort, 3 October 1908. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. MISSTANDEN. Het komt nu en dan voor, dat allertreu rigste toestanden aan het licht gebracht worden, van welker bestaan men zelfs niet het flauwste vermoeden had. Het schijnt dan onbegrijpelijk, dat men daarvan zoo lang onkundig is kunnen blijven. Verontwaardiging van het groote publiek dringt tot opheffing of verbetariug van het kwaad, indien dit althans mogelijk is; maar daarnaast wordt misschien ook het besef levendig, dat de beschaving van de tegen woordige maatschappij weinig meer is dan een vernis, onder hetwelk veel akeligs ver borgen is. Indien alles bekend ware wat be trekking beeft op het leven en de verhou dingen der menscben, dan zouden velen, die thans nog gelooven aan de kracht der zedelijke beginselen, beginnen te twijfelen aan menschenliefde, recbt en waarheid. Nu i3 bet gelukkig, dat naast en boven de verdorvenheid en zwakheid der afzon derlijke individuen staat de openbare mee ning. Deze houdt vast aan de dingen van waarheid en gerechtigheid, aan eerlijkheid en goede trouw, leder mensch is geneigd tot kwaad en overtreedt soms de' zedelijke voorschritten, maar wordt daarvan toch ook dikwijls weerhouden uit vrees voor open baarheid. Hjj weet, dat het groote publiek over hem dau onverbiddelyk den staf zou breken en als lid van dat groote geheel aarzelt bij geen oogenblik, zich te stellen op hethooge standpunt, dat het kwaad veroordeelt en alleen het goede beschermt. Daarom is het goed, dat het verkeerde in Staat en maat schappij openbaar gemaakt wordt; dit is dan reeds een begin van verbetering Velen berinneren zich nog welk een rilling door ons volk ging, toen eenige jaren gele: den door de arbeids-enquête bekend werd onder welke treurige omstandigheden in som mige fabrieken en werkplaatsea gewerkt werdhoe ellendig de ruimte was in vele inrichtingen, hoe er gebrek was aan licht en lucht; hoe weinig voorzorgen er werdeu ge nomen bij levensgevaarlijken arbeid; hoelang de werkdag was en hoe gering de verdien sten waren. Een vergelijking bij deu toestand van thans doet erkennen, welken weldadigen in vloed de wetgeving heeft gehad en hoe voor- treQijk in het algemeen die openbaarmaking heeft gewerkt. Dat er nog vele misstanden heerschen, is ontwijfelbaar. Telkens bevatten de bladen ge noeg staaltjes van treurigheden, die ons doen uitroepen: «kau zóo iets bestaan?". Er zijn vele gebreken en mistauden, waarvan het bestaan bekend is, maar aangaande welker omvang men nog in het onzekere verkeert. Zoo 16 ieder er, om een voorbeeld te noe men, van overtuigd, dat de kleine man dik wijls op schandelijke wijze geëxploiteerd wordt door zoogenaamde zieken- en begrafenisfond sen. De deelneming in die fondsen is alge meen, maar zeer dikw|jls is de contributie, welke wekelijks b|j ceaten en dubbeltjes op gehaald wordt, te hoog in verhouding tot de uitkeering. Verantwoording aan de deelne mers blijft bij vele dier fondsen dikwerf ach terwege; omtrent de gemaakte winsten ver keert men in het onzekere dat weten en ervaren alleen de bestuurders! Io nauw verband hiermede staan de in richtingen, waar gekocht kan worden op af betaling, of waar men koopt met recht van weder-inkoop, de zoogenaamde pandjeshuizen. Er wordt onderzocht, er is openbaar ge- gemaakt, maar lang niet genoeg. Zeer zeker zou de wetgever aan deze en dergelijke za ken reeds lang zij a aandacht hebben geschon ken, indien bjj daarvoor maarden tijd gehad had; doch ook hier een onmacht, die voortspruit uit drn strijd der politieke partijen. Gerust mag men aannemen, dat iedere politieke party, dat de Staatslieden in het byzonder, de belangen van land en volk gaarne willen behartigen en er in oprecht- beid naar streven, misstanden op te ruimen, gebreken te verbeteren en werkzaam te zyn tot heil des lands. Maar en dit is het ongeluk de eene party vertrouwt niet de andere, de eene Staatsman gunt d«D ander niet zyn plaats bij den wetgevenden arbeid. Het is een voortdurende jacht, een nimmer eindigen kamp om het regeei ingskasteel te bemachtigen, alsmede om zich daar te hand haven. De handelingen van den tegenstander wor den met wantrouwen gadegeslagen, zyn ge breken in de eerste plaats opgespoord, en zijn goede bedoelingen verdacht gemaakt. De regeerders hebben te schipperen en te plooien en moeten zich blijven bewegen in do lijn van hun party-program en hebben er daarbij teveDS voor te zorgen, dat de te genpartij geen vat op ben krjjgt. Reeds is het zoo ver gekomen, dat niet meer 's lands belang, doch het belang der politieke partij ook by de kiezers de hoofd zaak is geworden. Dat bekwame personen van verschillende beginselen als leden der regeering zouden kunnen samenwerken, wordt een onmoge lijkheid geacht. V Kwam het nog eens zoower, dat naast de politieke partyen een andere gesticht werd, die alleen streefde naar behartiging van waarachtige lands- en volksbelangen, die, bet liefhebberen in politieke strydgeschillen ver foeiend, alleen zocht naar vrije, welmeenende, helderziende, zelfstandige mannen. Van zuig een partij zou kracht kunnncn uitgaan eQ zonder twyfel zouden dan vele misstand en worden opgeruimd. T. C. RIJKS POSTSPAARBANK. meer, d. i. genoegen neemt met zoodanig bewijsstuk, zoDder een boekje te vorderen, niet let op de in die boekjes gedane inschry- vingen, dan beeft men bet aan zich zei ven te wijten, indien geldelyk verlies daarvan 't gevolg zal zijn. Volgens het wetteljjk voorscrift, den spaar* bankdienst betreffende, moeten alle inlagen en terugbetalingen in een spaarbankboekje worden ingeschreven en door den dienst- doenden postambtenaar met zyn handteeke- niog worden bekrachtigd, voorts met den afdruk van zyn kantoorstempel worden ge waar werkt. Men zie dus goed toe, of de vor dering op d eRij ksPostspaarbank aldus deugde 1 jj k is vastgesteld. Geef, zoo roepeu wy den inlegger toe, aan uw spaarboekje een even veilige bergplaats als aan uw geldimmers, het bevat den sleutel tot uw brandkast, het middel om over uw spaarpenningen te beschikken. Als ge naar het voorafgaande handelt, worden onregelmatigheden onmogelijk gemaakt, be moeilijkt of spoedig ontdekt en behoeft gjj uzelven voor mogelijkheden schade. Amsterdam, 28 September 1908. De Onder-directeur waarn. Directeur der Rij ks-Posts paarbank DU BOIS. In het belaag der z&ak, welke het hier geldt, worden de bladen, en vooral de locale bladen ten plattelande, beleefdelijk ver zocht, dit stuk over te Demen. De ruchtbaar geworden strafbare hande lingen, door enkele brievengaarders onlaugs gepleegd, zyn o.a. mogelijk gemaakt bi ten gevolge van bet aan ber. in bewaring geven van spaarbankboekjes óf door onvoldoend of geheel ontbroken toezicht van de tijde der inleggers op de inscbyviDgen, in bun boekjes gedaan. Dit blind vertrouwen op eerlijkheid en nauwgezetheid, hetwelk zoozeer beschaamd werd, geelt de Directie der Rijks Postspaar bank aanleiding er bij de inleggers met klem op aan te dringen, dat zij ie. hun spaarbankboekjes zelf in bewa ring houden 2e. zich vergewissen, vóór zjj het post kantoor verlaten, van de juistheid der in schrijvingen, in hun boekjes vermeld 3e. geen quitantie-formulier in blanco te onderteekenen, of met andere woorden, dat zij bun handteekening op zulk een stuk niet stellen, vóórdat bet behoorlijk is ingevuld en door benselven nagezien 4e. wanneer de kennisgevingen wegens een inleg van 125 en hooger niet binnen veertien dagen worden ontvangen, daarvan den Directeur der Ryks Postspaarbank dadeljjk verwittigen 5e. bun boekjes eenmaal 'sj&ars, tot het doen bijschryveu der rente en ter vergelij king met zyn boekhouding, aan den Direc teur der Rijks Postspaarbank,opzenden, waar toe gebruik kan worden gemaakt van om slagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Wanneer zij deze raadgevingen niet op- Tolgen, loopen zij gevaar voor eigen zorg loosheid te boeten. Wel waarborgt de Staat onvoorwaardelijk: de betaling van hetgeen op Rjjkspaarbank- boekjes rechtmatig verschuldigd isdoch wanneer men gelyk reeds geschiedde zich tevreden stelt met de aanneming van een quitantie voor gedane storting, zonder H. M. de Kor.Iugin heeft f200 doen toe komen aan de commissie voor den bouw der Ned. Hervormde kerk aan den Soester- weg. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd in September ingelegd bij de Rijks Post spaarbank f45384.40 en daaruit terug ge nomen f29 961.30. Het laatste door bet kantoor uitgegeven boekje is 14079. Uit den regenmeter hier is in September na 11 regendagen afgetapt 35.3 m.M. neer slag. Na den 12den regende bet nog slechts op 26 en 27 September, doch den 26sten ook de grootste hoeveelheid, 10.9 m.M. Het ongewoon prachtige weer van de laatste dagen heeft natuurlijk ook da aan dacht getrokken van bet Kon. Ned. Meteoro logisch instituut, dat het volgende meedeelt De maximum-temperatuur den 2 October te De Bilt waargenomen, 26.1 gr. Celsius (dus 78.9 Fabrenbeit) is de hoogste welke sinds 1849 in October werd opgeteekend en overtreft den vroegeren hoogsten stand voor deze maand, 24 8 gr. Celsius op 5 October 1816, met 1.3 graad. Alleen op 1 en 4 Juni en op 24, 25 en 26 Juli zijn dit jaar hoogere temperaturen voorgekomen. Hier ter stede toekende een thermometer, doch in de zon en zeer onoordeelkundig te gen een raamkozijn bevestigd, gistermiddag 12 uur zelfs 115 graden Fahrenheitdie van den heer Groenhuizen gistermiddag 2 uur 79 graden F. De temperatuur van het water in de zwemschool was hedenochtend dan ook 58 graden F. Wat overleg by het werk vermag, toont de heer W. G. Kam bjj de riooleering der Moo ierstraat. Om de passage bij bet Postkantoor zoo weinig mogeljjk te stremmen, heeft bjj het eerst de buizen in de Kortegracht doen leg gen, zoodat de stremming dan ook nog geen twee dagen duurde. 't Lijkt een kleinigheid, doch die goede

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1