Si I|® ilMHll I ROBERT LEVY, ZONDAG 81 MAANDAG Amersfoortsche Bank AMERSFOORT. feestdag is bet van Nouveauté's voor het Herfst-en Winter seizoen op 4 October 5 October. MAANDAG GESLOTEN. Methorst <fc Van Lutterveld SAFE DEPOSIT Feuilleton. THEA. Q ©♦©♦0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Kassiers en Commissionairs in Effecten. (Commanditaire Vennooten H. OYENS ZONEN, te Amsterdam)- AMERSFOORT Mnarhaizen 15, (naast de Neder). Bank). Teiephoon 49. BAARN Mollerusstraat, Teiephoon 14. KORTEGRACHT 20, Amersfoort, (naast het Postkantoor) Telefoon 86, beheert Vermogens, roert Administratiën, verhuurt Safe-loketten. DEPOSITO-RENTE met den dag opzegging 3 pCt.; voor langer termijn nader vast te stellen. De partij bij kolonel Von Ekern was nóg grootscber, nóg schitterender dan men verwacht en gehoopt had. Men was juist van tafel opgestaan en de gas ten bewogen zich, tot het bal zou beginnen, in kleine groepjes ongedwongen door de verschil lende vertrekken. Kolonel Von Eckern bewoonde het grootste huis van het stadje had dit met veel weelde en smaak ingericht, want de Eckern's gingen voor zeer vermogend door al waren zij ook bij lange na niet zoo rijk als men algemeen geloofde en als mevrouw iedereen deed gelooven. Zij deed dit niet uit lust tot grootspraak, doch alleen omdat zij in den loop der jaren had in gezien, dat niet alleen haar schoonheid, maar ook de glans van haar toiletten, de grooto voet waarop zij de huishouding voerde, en de schit terende wijze waarop zij gastvrijheid betoonde, ten goede kwam aan de carrière van haarman. Toen zij zich verloofden, was haar man kapi tein en had hij het plan, ontslag te nemen. Zij had hem echter de dwaasheid van dit voorne men doen inzien, hem overgehaald verder te dienen en thans was haar man reeds sinds drie jaar kolonel. Doch dat was nog niet alleskolonel Von Eckern kon er vrij vast op rekenen, generaal te worden, ofschoon hij persoonlijk zjjn militaire bekwaamheden allerminst overschatte. Hij wist heel goed hoeveel hy aan zijn vrouw te danken had, die door haar aangeboren lieftalligheid de harten van zijn meerderen wist te veroveren, die nooit iemand om zijn vriendschap verzocht en toch alleen vrienden bezat. Zijn vouw had hem geholpen, niet uit per soonlijke eerzucht, maar omdat zij haar krani- gen, fieren man op het oogenblik nog even vurig liefhad als op den eersten dag van hun huwelijk. En kolonel Von Eskern stond zelfs bij dit van zijn officieren, die hem soms om zijn streng heid verwenBchten, bekend als een edeldenkend man, op wien niets te zeggen viel. Daarbij had hij het voordeel van ziin gestaltegroot, breed geschouderd, met een knap, energiek gelaat en een donkeren ringbaard. Met zijn donkere oogen, zijn zwart haar en zijn bruine gelaatskleur zag hij er gewoonlijk veel strenger en onverbidde lijker uit dan hij in werkelijkheid was. Slechts enkelen vermoedden, dat in hem een bijna kin derlijke ziel huiBde en bij de goedheid en de voorkomendheid zelf was. Hard en streng te zijn, kostte hem steeds een groote overwinning op zichzelf. En toch kon hij in dienst vaak niet anders. Slechts tegenover éen kon hij onmogelijk hard zijn, en die eene was zijn vrouw. Haar schoonheid, haar gracieuse bewegingen, haar trotsche, edele gestalte, haar fijnbesneden gelaat met de rozige teint en het weelderige bruine haar, de manier waarop zij zich kleedde, dat alles ontwapende hem steeds opnieuw, wunneer hij zich voorgenomen had, haar de les te lezen, haar onder het oog te brengen, dat zij ver boven hun krachten leefden en zyn kapitaal spoedig tot den laatsten cent verdwenen zou zijn. De laatste jaren hadden enorm veel gekost en het was hem vaak niet mogelijk geweest, de leveranciers zoo stipt te betalen als hij zelf wenschte en hij aan zijn posite van kolonel cn commandant van het regiment verplicht was. Maar zelfs zijn ernstigste zorgen en zijn groot ste moedeloosheid wist zij met een kus, een liefkoozing weg te tooveren. Ten slotte had zij toch ook weer gelijk, wanneer zij zeide„Wan neer werkelijk op zekeren dag ons vermogen verdwenen ie, dan is er toch nog altijd je zuster Josefmevan haar man heeft zij verscheidene millioeuen geërfd, die later toch aan ons komen. Zij zal ons wel niet in den steek laten". En juist in de laatste dagen waren zij, na een eindelooze correspondentie, het met mevrouw Josefine, die nu nog in een stad aan den Rijn woonde, eens geworden, dat deze binnen enkele weken zou overkomen om voortaan bij haar broer en schoonzuster in te wonen. Van haar groot vermogen zou zij ieder jaar een aanzien lijk bedrag voor de gemeenschappelijke huishou ding afstaan, doch als tegendienst daarvoor wil de zij niet alleen thuis, maar ook in het regiment geheel als de gelijke van haar schoonzuster be handeld worden. Zij had zelfs een contract op gesteld, met verschillende paragrafen, voor het verdere samenwonen en eerst wanneer dit on derteekend was, wilde zij overkomen en haar hulp verleenen. Zoowel de kolonel als zijn vrouw begrepen, dat het samenleven met Josefine niet steeds ge makkelijk zou zijn, want een langdurige, onge lukkige echtverbintenis had haar gemoed ver bitterd. Maar er hielp niets aan. Josefine moest komen. Het was hoog tjjd want het eigen kapitaal was geheel verbruikt en het tractement alleen was op geen Btukken na voldoende om in de toekomst op den zelfden voet voort te kunnen leven. Al maakte mevrouw Von Ekern zich wel eens ongerust over de toekomst, toch zag zij deze heel wat lichter iu dan haar man. Het was haar heilige overtuiging, dat zij zoo hadden moeten leven om carrière te maken, want voor de hoogere rangen is het ook van belang, dat de betrokken persoon over de middelen beschikt om een grooten staat te kannen voeren en voor het oog van de wereld een schitterende rol te spelen. Tot op zekere hoogte had de kolonel zijn mooie vrouw gelijk gegeven; maar toch had hy menigen slapeloozen nacht achter zich, waarin hij zichzelf ernstig verweten had uit liefde voor zijn vrouw zich zóo zwak voor haar wenschen getoond te hebben en de gedachte, wat er van hen worden moest, indien zijn zuster, op wie al hun hoop gevestigd was, in het laatste oogenblik weigerde hun hulp te verleenen, bracht hem dikwijls de vertwijfeling nabij. Maar dit gevaar was nu dan toch voorbij zijn zuBter kwam en met haar het geld, dat hij noodig had om ook in 't vervolg weelde rig te kunnen leven, iets wat zijn vrouw tot een tweede natuur waa geworden. Hij moest echter in zijn hart bekennen, dat hij zelf er óok onder geleden zou hebben, indien zijn vrouw in de toekomst niet meer overal de mooiste en elegantste had kunnen zijn. En heden was zij zoo mogelyk nóg mooier dan anders. Zy droeg een geelzijden kleed, met een soort kant afgezet, dat eerst enkele dagen ge leden was uitgekomen en nu natuurlijk aller bewondering wekte. Toch kwam bij geen der dames een gevoel van nijd op. Wat bij een ander zeer in 't oogloopend zou zijn geweest, vond men voor haar heel gewoon en vanzelfs prekend. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 4