BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant van ZA1ERDAG 3 OCTOBER 1908. Uitgave firma A. H. van CLFEFF. Dön heer J. J. van Hoesen Korndorffer is met ingang van 1 October op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als Directeur der «Amersfoortsche Bank" terwijl als zyD op volger is benoemd de beer H. Braat. tbans Administrateur der «Weslfriesche Bank" te Scbagen (N. H). De heer H. van der Zoo de Jong legde aan de Ryks-universiteit te Utrecht met gun stig gevolg af bet eerste Natuurkundig ex amen. De heer W. H. A. van Os slaagde aan die Universiteit voor het tweede Natuurkundig. De heer J. Houtsmuller is toegelaten tot de lessen der Rijks-tuinbouwschool te Aals meer. De beer A. J. M. Garjeannne, tbans te Hilversum, is benoemd tot tydelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Ven- loo. De beer W. Klaasiog, gepensionneerd stafmuzikant van het 5e regiment infanterie, is benoemd tot Directeur van het fanfare korps .Oefening Baart Kunst" van den Cbr. Nationalen Werkmans Bond te Zeist, dezer .dagen opgericht ter vervanging van bet harmoniekorps „Oefening Baart Kunst", dat zich vau dien bond heeft afgescheiden en waarvan Directeur ia de heer J. A. Jocbems, mede hier. Tit Directeur van het Amersfoortsch sym- pbonie-orkest «Jubal» is, in de plaats van den heer G. Bikkers, die ontslag nam, geko zen de heer H. A. Maas, kapelmeester van het muziekkorps van het 4e regiment huza ren te Deventer. Mevrouw Vau den Bergh Van Ittersumzal tijdelijk mevrouw Vao Arkel Van Klaveren vervangen als bestuurderes van het klee- dingfonds van „Liefdadigheid". Verzoeken om kleed ingstukken weude men echter tot Mevrouw Prins Wailer, Utrechischeweg 8, of tot den Boekhouder der vereemgiog, den heer N. G. van de Stadt, Kleine Haag 7. Ter opening van het najaars- en winter seizoen wordt heden en morgen in bet magazijn van den beer Rob. Levy een ten toonstelling gehouden, die wel zeer aller aan dacht zal trekken èn om de velerlei mooie nouveauté's die zyn uitgestald èn om de wijze waarop de étalleut dit deed. Het hoofdmotfef stelt voor een gezicht op Nova Zembla met in de verte een in het ris vastgevroren schip, terwyl op den voor grond een driemaster dreigt in de ysschot- sen bekneld te raken. Een ijsboer waagt zich reeds in de buurt, hopend buit te vin den Het geheele, zeer mooi nagebootste winterlandschap is bedekt met kunstmatige sneeuw. Door het Hoofdbestuur van „Ons Belang", Vereeniging van onderofficieren en militaire geëmployeerden in den rang van onderoffi cier bebooreoda tot de Nederlandsch land macht, ia een adrea gericht tot den Minister van Oorlog, waarin wordt gezegd „dat adressant heeft kennis genomen van het ontwerp vao wet tot verhooging van het Vllle Hoofdstuk der Staatsbegrootiug 1908, regelende de herziening van de juar- lijksche traktement en dagelijkscbe suldijen van de militairen beneden den rang van officier bij de Nederlandsche landmacht; •lat bet ontwerp, onder meer, ten doel heeft, de positie van bet kader te verbete ren, teneinde daardoor zoowel tegemoet te komen aan grootendeels billijke klachten, als te geraken tot een behoorlijke aanvulling der onderofficiersrangen dat vele onderofficieren Biet, of slechts in zeer geringe mate, in de voorgestelde positie verbetering deelen dat bovendien de rechtspositie van de onderofficieren, door verschillende bepalingen in het ontwerp, zeer wordt verzwakt; dat hoewel enkele categorieën van onderofficieren, bij aanneming van het ont werp, finaoeieel in gunstiger positie worden gebracht liet ontwerp, zonder nadere wijziging, er niet toe zal leiden, dat bet kadervraagstuk tot oplossing wordt gebracht redenen, waarom genoemd Bestuur, onder overlegging van een Memorie van toelichting, zich eerbiedig tot uwe Excellentie wendt met bet verzoek, de wenschelyk geachte veranderingen wel te willen overwegen en aan te brengen." Een uitvoerige Memorie van toelichting is gevoegd by bet adres. De kegelclub U. D. I., van de sociëteit Vereeniging", behaalde in denkegelwedstryd te Dieren met '270 houten den 9den korps- Prijs. Het tweede elftal van «Quick" ontvangt hier morgen B. V. C., uit De Bilt. Het eerste van H. V. C. krygt het tweede van Allen Weerbaar" uit Bussum te gast. De heer H. W. Comeu is scheidsrechter. De toegang tot het thans afgezet terrein der H. V. C. is voortaan aan den Ouden Utrechtscheweg. Het tweede der H. V. C. gaat naar Bus sum voor een ontmoeting met «Volharding" van daar. Ook de groote zaal van «Amicitia" zal vóór de kermis een belangrijke verbetering ondergaan. Van halfweg den eersten rang wordt de vloer glooiend gemaakt, zoodat zy die eeD minder gelukkige plaats loten voortaan kun nen blijven zitten en toch alles wat op het .toooeel gebeurt goed zullen kunnen zien. Als nu maar de zeer goede accustiek er niet onder lydt. Dat is altyd een waag. Velen, die Woensdagavond van de opvoe ring van Brieux' „Simone" genoten en de leege zaal zagen, maakten de opmerking, dat De la Mar en Speenhoff wel <Ie oorzaak zouden blijken van het slechte bezoek. Gisteravond was de zaal oneindig beter be zet, doch niet zóo als het elkaar zóo goed aanvullend tweetal hier gewend is. Speenhoff is de man, die de harde dingen van het leven in zoo'n pakkend kleed weet te steken en ze op zoo eenige manier weet te neuriën, daarby juist het midden houdend tusschen zeggen en zingen. En Nap de la Mar, de echte humorist, weet zoo heel goed die andere snaar te doen trillen en de sombere bui waarin zyn paitner u bracht, weg te vagen en u vroolyk te stemmen. Speenhoff gaf „De verloren zoon", „Ja- loersche vrouw" ea „Begrafenis van een vrij gezel". Mevrouw Speenboff zong „Liefde", „Twee poppen", met de mooie moraal dat de nóg zoo 'ijk gekleede niet meer genoegen kan geven dan de schamel gekleede, en „Moe derhart", dat èn in vertaling èn in voordracht ver achterstaat bij bet Fransche origineel, een juweeltje van fijn gevoel. Na een duo met zijo eebtgeooote droeg Speenhoff nog voor „De stille zwabber" en „Holland's ide aal". Vooral het sloi-couplet van dit laatste „deed" het bier niet. Er zijn wenschen, welke men in stilte vormt, doch zich wel wacht uit te spreken. De la Mar, die evenals Speenhoff met een handje werd ontvangen, zong Wat ik tegen de dames heb", .De levende photographic", »Nappie huilt en Nappie lacht" en «Nieuwe Vaderlandsche geschiedenis", welke laatste een reuzen-succes was en waarvoor twee maal moest worden gehaald. In trouwe, geen liisioiieschryver heeft tot dusver kans ge zien de Landshislorie .vanaf de Batavieren tot negentien acht" in zóo klein bestek saam te vatten als «de grooten saamgeroot van Napoleon" geen. hunner heeft zóo pittig omtrent Alva geschreven Maar omdat hij de de Hollanders zoo op hun ziel gaf, Namen de Geuzen hem weer lekker Den Uriel af. Geen wonder dan ook, dat reeds kort na bet begin der pauze de geheele voorraad en geen kleine óok van dit merkwaardig historisch overzicht totaal was uitverkocht. Dat alléén was een gang naar „Amicitia" over waard. In het «Confectie-kindje» bad De la Mar ook gelegenheid zijn veelzijdige talenten ten toon te spreiden. Zijn uitvallen over Necltje Lokerse en dr. Catharina van Tussenbroek deden bet weer best. Eenig was hy als mag netiseur, maar de gehypnotiseerde, de heer Schmitz, die den Hogendijk (met ten oj speel de, had hem toch op 't gewichtig oogenblik roemryk by den neus eu liet zich 't contec- tie-kindje «lekker niet» opdraaien. Bijzonder goad was de hypnotische dans vau den vroegeren secretarie van «Eer en Deugd». Mevrouw De la Mar-Kley was een type van een lastige schoonmoeder en mevrouw De la Mar-Klopper een allerliefste pleegmoe der voor het kleintje, dat ten slotte toch door Hoogendyk (met twee o's) werd ge accepteerd. Heel „Het vrije tooneel" trad op in «Ha I die Nappie", van Schmitz, dan schrijver van „ZijnEdeiAchtbure" en Nap de la Mar, ver kocht ook hierin menige malligheid waarom soms ook onbedaarlijk werd gelacheD, maar toch niet zóu als om den «EdelAchtbare". Als de heer De la Mar inderdaad steeds zoo is als de vrouw van den automobiel- fa'-rikant en zyn malie nicht hem zich dach ten dan moet hy wel heel veel onrust bren gen in menig gezin. Wat stelde by zicb aan tegen die oude maloot, mevrouw De la Mar Kley, maar ook boe kostelijk kreeg bij op 't laatst zijn trekken thuis van het jonge mevrouwtje, mevrouw De la Mar—Klopper. Schmitz was eeuig met zijn automobiel- hoorn Van Noorden, de beroemde veldwach ter van «Zyn EdelAchtbare", nu „in de boter" en met ridderlijke aanvechtingen behept, wist de zaal o?k braaf aan 't lachen te krij gen en De la Mar zelf was weer danig op dreef. Heel mooi bracht hy, toen hij meende dat het zyn tijd werd, de souper-gasten aan 't geeuwen. Donderdag ging dit programma voor 't eerst buiten Amsterdam en wel te Gouda voor een uitverkocht huis; bedot;- en mor genavond gaat het te Huailem, voor beide avonden Woensdag reeds geheel uilver- kocht. Het vinnig oordeel van De la Mar, dat er tegenwoordig alleen wat 1e verdienen valt met bioscoop-voorstellingen, de „levende pbotographie", scbyntdus wel aanvechtbaar. Volgens de eerste uitdeelingslijst in het faillissement-A. N. J. Vos wordt voorloopig 15 pCt. uitgekeerd aan de concurrente cre diteuren.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5