Gemengd nieuws. Ingezonden. Marktprijzen. u bewijzen, als U mij dat ten minste toestaai". Fluks had hij een zjjner kousjes op een onzer lampen geplaatst en hot kousje uitgebrand. En toen.nam hij hij het uitgegloeide kousje er af, kwansuis omdat de brander wel licht stoffig was, en wierp het let weluit gebrande kousje vrij achteloos op de tafel, dompelde het nog ter loops in een glas water en plaatste het weer op den brander. Terwijl we dit schrijven, doet het kousje nög dienst én 't geeft best licht, zóo goed, dat we dit nieuwtje gerust durven aanbevelen. 't Verwondert ons dan ook niet, dat de Maatschappij, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen, reeds een tweede fabriek heeft moeten openen, welke ons land en België bedient, en dat verschillende gemeentelijke gasfabrieken reusachtige bestellingen doen vooral voor srtaat- verlichting. De heer Bernard Brom, Langestraat 27, die den alleenverkoop voor Amersfoort heeft, zal gaarne de gewone kousjes en die voor actyleen- en cpirituslicht laten zien, alsook die voor hangend licht van elk systeem. De prijs is iets hooger dan van de meest in zwang zijnde kousjes, doch men kan er ook veel en veel langer mee toe, zoodat men ten slotte nog geld spaart. Een onzer kennissen, een huisvrouw als wei nigen, die al heel wat kousjes versleten en ze van alle qualiteiten en prijzen geprobeerd heeft, was opgetogen over deze kousj.s en uitte haar vreugde door een hartgrondig„alweer een ergernis minder in het leven der huismoeder". Bij de Donderdag ten overstaan van no taris Joh. Knoppers gehouden verkooping van vaste goederen golden Perceel 1, heerenbuis met tuin aan den Westsingel, in gebruik bij den heer D. Zoet mulder. Ingezet op f31U0 en gekocht door den heer E. J. Ruitenberg voor f3750. Perceelen II tot en met VI, 3 woningen met erven, schuurtjes en grond aan en bij de Koningsstraat. In massa in bod gebracht tot f39^0. Gekocht door de firma Hamers voor f4200. Perceel VII, een woning met erf aan het Lieve Vrouwe kerkhof, onbewoond. Ingezet en gekocht door den heerG. van den Broek, voor f500. Perceelen VIII, IX en X, het boeren- plaatsje »Het Lage Gat" in de Birkt. In massa in bod gebracht tot f2310. Gekocht door den heer G. van der Heijden voor f2220. Aan de Centrale botermijn werd gister aangevoerd 4880 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controleaan de markt weer 1100 Kilo boerenboter. De prys aan de mijn liep van fl.29 tot f 1.38, aan de markt van fl.35 tot f 1.50 Een nogal hoog geladen turfkar, wier be stuurders daardoor niet voor zich konden uitzien, kwam vanochtend bij het afrijden der brug over de Krommestraat in botsing met een melkstel op het Havik. De melk ging geheel verloren en de bus sen werden erg gedeukt. Over de aangerichte schade was men 't vrij spoedig eens. Een meisje uil Hilversum, dat hart en hand had geschonken aan een huzaar uit Amers foort, werden een paar weken geleden, bij een hartroerend afscheid aan het station, door hem twee ringen ontnomen, naar zij dacht uit aardigheid. Nu de vrijer echter niets meer van zich doet hooren, heeft de bed roeide maagd de politie met de „aardig heid" in kennis gesteld. Een landlooper, die Woensdagnacht in het politie-bureau ie Utrecht gastvrijheid had f;enoten, kwam Donderdagnacht wederom, iju ogtes verzoekend voor zich en.zijn rijwiel. Op de vraag hoe hij euu dat karretje kwam, antwoordde hij laconiek, dat hij het bij Amers foort uit een hotel had ontvreemd. Hy vreesde, dat door het langdurige loopen zijn schoenen zouden slyten. Het blijkt, dat het karretje werd gestolen bij bet hotel-Oud Leusden. De nog jonge man, die het rijwiel stal om voor den winter onderdak te hebben, werd door de Utrechtscbe recherche naar Amersfoort geleid eu is hedenochtend door de politie van hier teruggeleid naar Utrecht en daar ingesloten. Het leven beslaat uit slechts vyf letters. Vier vijfde gedeelte er van is maar „even"; „veel" is er in, doch van achteren beschouwd is het „nevel". Uit den omtrek. H. M. de Kon.ugtn-Moeder wordt Maan dag terugverwacht op >Soestdyk<. By Kon. Jjealuit is de concessie tot heffing van tolgeldeu op den weg vau 's Graveland naar Soestdyk met vijl jaren, ingaande 1 Mei 1909, verlengd. By verschillende neringdoenden te Baarn vervoegde zich dezer dagen een noga( jeudig uitziende vrouw, vermoedelijk behoo- rende bij een woonwageu, vrij goed gekleed, die dubbeltjes en andere geldstukkeu van een bepaald jaar wilde opkoopeu, onder voorgeven, dat die meer waarde hebben dan andere. Blijkbaar zat de bedoeling voor, onder bet uitzoekeD, door vingervlugüeid zich eeuig geld toe te eigenen. Ook trachtte z\j de winkeliers iets te laten balen uit een ander vertrek om, wanneer zij alleen in den win kel bleef, dan haar slag te kunnen slaan. Zij is verdwenen in de richting Amers foort. Men zij dus op zyn hoede. De Hooglandscbe Boerenbond zai Maandag vergaderen o. a. om te bespreken de oprich ting eener coöperatieve zuivelfabriek. Hedenochtend In de vroegte werd op de spoorbaan der N. C. S. voorbij «Birkhoven" onder do Gemeente Soest bet deerlyk ver minkte lijk gevonden van de 18-iarige L. van de V., een boerenmeisje uit Soest. De politie te Soest onderzoekt of z\j, uit gaande om te melken, door een der treinen gegrepen is dan wel of een misdrijf is ge pleegd. Inhoud „Wereldkroniek" 10 OctoberDe terugkeer van Sven Hedin uit Tibet. De eerste electrische spoorweg in Nederland. Bosch branden in Noord-Amerika. Het auto-gevaar. Oorlog in den Balkan Personalia. Kroniek van de week. Cale-restaurant »Victoria" te 's-Gravenhage. Humor en luim. De heer J. Elzinga te Suameer (Fr.) ver vaardigde voor eenige jaren een mechanisch kudstwerk „Salomo's eerste rechtspraak", dat o.a. met belangstelling door H. M. de Koning in tijdens Haar bezoek aan Friesland bezichtigd Hij heeft thans een scheepje vervaardigd, dat tegen den wind kan inzeilen. Met succes zijn daarmede proeven genomen. Zout bluscht schoorsteenbranden. Zout bij het vegen vaa vloerkleeden ge bruikt hondt ze vrij van mot. Zout opgelost ingeademd geneest ver koudheid in net hoofd. Zout op bijna uitgedoofde kolen gegooid doet ze weer ontvlammen. Zout is een uitmuntend middel tegen wespen beten- Zout san de vingers gestreken bij het schoon maken van vleesoh of vtsch verhindert, dat die glibberige voorwerpen uit de banden glijden. Naar aanleiding van enkele gevallen van ver giftiging door paddestoelen, welke zich onlangs weer in Frankrijk hebben voorgedaan, heeft prof. Sécheyron, te Toulouse, de aandacht gevestigd op een tegengif: houtskool, die de giftige stof fen opslorpt. Een nog zekerder middel iB de dierlijke kool, zegt het „Mdbld. tegen vervalschingen", die men altijd bij de hand behoorde te hebben (slechts 30 cent per pond) en die een uitstekend eerste hulpmiddel is bij vergiftiging met alcaliën, strychnine, belladona, opium, nietalloïden en metalen. Het tegengift werkt sneller naarmate het spoediger na het gift ingenomen wordt. Men vermengt eenige lepels vol met water en dient een zoo groot mogelijke dosis toe, want de kool zelve is onschadelijk. Vandaag niet noodigl Een geneeshser te Amsterdam, die tijdelijk de praktijk voor een collega waarnam, kwam voor de derde maal bij een patiënt, die op de tweede verdieping woon de. Toen hij den laatsten keer belde, hoorde bij een venster op de tweede verdieping openschui ven. Naar boven kijkende, werd hem door den patiënt toegeroepen: „Dokter, ik ben weer be ter i u behoeft niet boven te komen". Een roos zonder doornen. Een leerlinge van Burbank, den beroemden „bloementoovenaar van Californië", is het nu gelukt, uavele vruch teloos pogingen, het bloemenryk met een nieu we variëteit te verrijken, nl. de roos zonder doornen. Lange jaren was zij de naaste buur en vriendin van Burbank en dikwijls beraadslaag den zij samen over de mogelijkheid om een roos zonder doornen te teelen. Wat den meester mislukte, is de leerlinge ge lukt in baar grooten tuin te Seattle heeft mrs. W. J. Beggs de langverwachte bloem geteeld. De bloem moet, volgens de berichten, een heerlijken rozengeur verspreiden, terwijl de steDgel slank en zacht is als een lelie. Alleen door den bijzonder geëigenden bodem der boer derij te Seattle slaagde de proef. Mrs. Beggs beweert de rozenstruik tot weelderigen bloei te kunnen brengen, zonder dat daarbij doornen ontwikkeld worden. Spoedig zal zij baar geheim aan de wereld bekend maken, zoodat in elk geschikt klimaat de „roos zonder doornen" zal kunnen bloeien. De spreekwoordenBcbat onzer Nederlansche taal en van bijna alle andere talen, lijdt 'n ge voelig verlies. Hoedenpennen van levende bloemen. Een lezer te Illinois (V.S.) schrijft aan het „Hdbldt. De dames in Old Country zullen er zeker prijs op stellen te hooren, dat er iets nieuws onder ae zon is op het gebied van hoedenpen nen. Daarom wilde ik eens vertellen hoe ik met een zeer zonderlinge industrie in aanraking ben gekomen. Van huis uit ben ik eigenlyk electrotechni- cua, maar aangezien het bier in dat vak ook lang niet altyd rozengeur en maneschyn is, ben je wel eens genoodzaakt, ietB anders aan te pakken. Daarom schreef ik, toen ik op de wasscherij, waar ik aan de wringraochine stond, gedaan had gekregen, op een aanvraag om soldeerden in de „Sunday Tribune"; ik werd opgeroepen en zat twee dagen later te soideeren aan hoe denpennen. Het bijzondere nu van de hoedenpennen, die ik bier zit te soideeren, ie, dat de knoppen er van gemaakt worden van levende bloemen. Hoe dat geschiedt, is natuuxlyk het geheim van den uitvinder, maar een fpit is het, dat ge wone bloeiende rozenknoppen en kleurige asters gemetaliseerd uit het geheime kabinet komen om door ons, wij zitten daarvoor met z'n vieren, van een naald te worden voorzien. Blijkbaar valt het nieuwtje by de Amerikaan- sche vrouwen zeer in den smaakalthans bij reuzenpartijen worden deze bloem-pennen over Amerika verspreid. Of de Hollant'sche dames zich er spoedig me de zullen tooien, durf ik niet voorspellen, aan gezien de pennen hier nog betaald worden met twee 4 drie dollar. Dit zou, denk ik, wel wat duur worden voor een enkele boedenspeld. De spoorlijnen van alle landen der aarde hadden einde 1907 een gezumelijke lengte van 933 850 K.M. Men zou zeker hooger cij fer hebben verwacht, maar als men zoo'n afstand eens mocht willen afloopen, zou 't nog niet meevallen. 't Is bijna 170 000 uren gaans, zoodat men, eiken dag tien uren wandelend nog 17 000 dagen of, 's Zondags rustend, meer dan 54 ja ren te wandelen zou hebben. En dat zal wel Diemand willen probeeren. Wat diespoorlynen gezameliik hebben ge kost? In een rond cijfer 115000 millioen gul den. Hoeveel dat is? Ga maar eens geld tel len: vijf guldens in de seconde, 300 in de minuut, 18000 per dag van tien uren. Dan hebt ge r.og 038888 dagen of ruim 2041 jaren werk, altijd maar doortellend. Ook dat zult ge dus maar liever niet on dernemen, wam ge zoudt aan uw eigen le ven lang niet genoeg hebben, maar dat van een 30 medemenschen er bij moeten leenen. Zöo begint zoo'n cijfer eenig idee te geven. Het opnemen van Ingezonden stukken bewygt niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met den inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dan nietgeplaaUt, wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie, Mag ik U te algemeenen nutte een plaatsje in uw blad verzoeken? Bij voorbaat mijn dank. Eenige Londsche kleermakers zijn op het ver nuftige denkbeeld gekomen zoo melden ons de bladen om van slechte betalers, die zij onder bun klanten hebbeD, de maat hunner kleeding te zenden naar collega's, omdat deze bij voor komende gelegenheid geen dupe van de slechte betalers zullen worden. Dat denkbeeld juichen wij toe; ook moesten de namen van die slechte betalers aan de vak bladen der kleermakers gezonden worden ter opname opdat een elk voor die slechte betalers gewaarschuwd werd. Wat te Londen door de kleermakers is inge voerd, moeBt ook hier te lande ingevoerd wor den, doch het zelfde moesten de naaisters en costumemaaksters doen en de slechte betalersin hun vakblad de „Naaistersbode" laten opnemen. Laat ons toch bedenken, dat kleermakers en modisten niet alleen hun benoodigd goed moe ten inslaan voor de vervaardiging van de klee- ding, maar zij hebben bovendien nog andere verschotten te doen en evenals elkeen moetenzij (willen zij hun goeden naam behouden) op tyd hun wissels voldoen. Te Haarlem is reeds ingevoerd door slagers en m. a. om de jaarlijksche rekeningen af te schaf fen en niet langer dan drie maanden crediet te geven. Rijtuigen, die voor feestelijke gelegenheden dienst moeten doen, dit is reeds elders ingevoerd, moeten vooruit betaald worden. Het gevolg er van is, dat de leveranciers goed- kooper kunnen leveren, wat vroeger niet het ge val was, omdat te lang crediet moest gegeven worden. Het een is van het andere afhankelijk. Spoorwegen, trams, enz. moeten, wil men er gebruik vau maken, vooruit betaald worden; waarom kan dit bij andere zaken bok niet plaats hebben? Als maar eenmaal algemeene contante ingevoerd wordt, dan zullen kooper en verkooper spoedig het voordeel er Tan ondervinden. Hoogachtend, UEd. dw. dr. K. SCHRAVER," Gep. lLt.pl. adj. Rotterdam, October 1908. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 October. Evang. Lutherscbe kerk. Voorm. 10 uur, ds. Do Meyere. Remonstrantsche kerk. Voorm. IOVï uur, ds. Hooyksn8. Geretorm. kerk (Laogegracht). Voorm. 10 uur, ds. E. Vonk, uit Gameren. 's Avonds 5Vg, uur ds. Vonk. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. D. Ringnalda, uit 's-Gravenbagen. 's Avonds 57a uur, ds. Ringnalda. Vrye Geroform. gemeente. Voorm. 97a uur, lezen. jAvoads 5 uur, lezen. Cbr. Gereformeerde gemeente roorm. 9a/< uur, ds. Joh. JanseD. uit Utrecht. 'sAvoda &7< uur ds. Jansen. Burgerlijke Stand van Amersfoort. Van 1 tot 8 October 1908. GEBOREN Antonie Wilhelmus, z. van Willem Berg huizen en Anthonia Maria Markhorst. Willem Johannes, z. vau Willem Caristiaau Hottinga en Adriitna Maria van den Ameele. Willem Jacobus Hendrikus, z. van Gerrit Knipmeyer en Johanna van Ouwerkerk. Johanna Cornelia Hendrika, d. van Wilhel mus Mariuus Droog en Maria Johanna Hen drika van Rossum. Aalt, z. van Jan van de Biezen en Everije van de Veen. Adri ans, d. van Johan Eduard Frederik Hageti- beulr en Hendrika Quick. Johannes, z. van Roelof van den Burg en Heintje Berk- loo. Gerrit, z. van Jacobus Veenendaal en Evcrtie Brandsen. Christina Hendrika, d. van Wouter Wismeyer en Teuntje van der Meyden. Hendrik Hendrikus, z. vau Joaunes van Beek en Hendrika van der Logt. Aaltje, d. van Albert Bakkenes en Wijmpje van Voskuylen. Hendrikje en Alyda, d. van Aart Bonestroo en Sophia Willemina Groenhuysen. Margaretha, d. van Teunis Gycbert van Kolfschooten en Margaretha Kreikamp. Jacobus, z. van Petrus Zeg waard eu Johanna Blommestein. ONDERTROUWD: Samuel Hamburger en Jessie Hamburger. Jaeobus Adrianus van Achterberg en Bar- ta van der Veer. OVERLEDEN Cornells Tbeodorus van Beek, 67 j., wedu. van Maria Catrina Geertruida ten Brink. Albertus Johannes Gouw, 8 ra. Gysievan den Hoorn, 53 j., wed. van Marten vanEssen. Matt hijs Veldhuizen, 66 j., ongeh. Lam mert Koenen, 77 j., echtg. van Elberta Wilbel- miqa de Bree. Petrus Marinus Henricus Delen, 11 m. Johannes Meijer, 10 m. Amersfoort, Vrijdag 9 October 1908. Appelen f3.k f4.— Peren f4.— a flO. Nieuwe aardappelen f0.— a f0. Zandaardappelen fl.80 a f2.Hoender eieren f 5—. a 15.90. per 100 stuks. Boter f 1.35. a f 1.50. p. k. Margarine 10— a0.— Kippen f0.60.fi fl.Kuikensfl.— a f 1.30. Piepkuikens 1'0.30 a f 0.60. Ganzen f0.— alO— Eenden f0.90 a fl.Hazen f0.a l'O. Wilde kouijnen fü.a f0.Tamme konij nen 0.40 a fl.p. st. Duiven f0.40. a f 0.50 p. p. Magere varkens f.al—. Zeugen f30 a f40. Biggen 16 fi fl. Aangevoerd waren ongeveer350 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Klei- aarduppelen, 200 heet. Zandaardappelen. 50 000 st. Hoendereieren, 1100 Kilo Boter. Vette Varkens, Magere varkens. Varkens voor exportslageryen, 400 Biggen en 7 Zeugen. 388ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 8 en 9 October 1908. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R- O. LEIN WEBER te Amersfoort (Breede- slraal 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijzen van 170: 508 875 7866 10310 1200913352 13762 13773 18881 en 18908. Te zamen 9 prijzen. Zonder prys zyn uitgetrokken 502 510 519 776 868 889 1597 1607 7852 7885 9012 9018 9021 9036 9048 10309 10313 10321 103241201512018 12026 13767 13772 18233 182561889918901 18920 eu 20609. Volgende trekkingen geschieden: 12—16 October, 1908. Behalve de premie van f30000 voor den laatst uitkomenden prys van 11000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, zijn uitgebleven de navolgende prijzen: 1 van f 100000, 1 van 125WO, 1 van f2000, 21 van 11 00, 19 van f4000,18 van 1200, 45 van 1100 en 1042 van f70. HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene commissie uit het Bestuur op MAANDAG den 12 OCTOBER aanstaande, 's namiddags ten twee UUR, zitting houden ten Raadbuize alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ót-k voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geveu van inlichtingen aan De- tartementsboofdeD, Wykbezoe- ersen Belangstellenden zal het Centraal-Bureaa a.s. DINSDAG 13 OCT. des namiddags te vier nnr ten Raudhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentyds tot den Boekhouder der

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2