Dinsdag 13 October 1908. No. 7570. 58e Jaargang. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bjj regel- abonnemcnt reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 itbus 9. Telephoon 19, kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artt, 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis vau bet publiek, dat een door D. JUFFER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene inrichting, dienende tot het bewaren van benzloe in het perceel alhier gelegen aan de Kampstraat No. 64, bij het Kadaster bekend onder sectie E. No. 4200, op de Secretin ie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 27 October aanstaande, des voormid dags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hiudernet, zijn, volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 13 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Stille werkers. Van tijd tot tijd duikt een bericht in de bladen op, dat een nieuwe ontdekking is gedaanhet publiek, leest het terloops en neemt het gewoonlijk vrij koel op. In de geleerde wereld heeft de vondst echter groote ontroering gebracht; er is een geheim ont sluierd; de natuur is voor de zooveelste maal gedwongen, 3en kijkje te gunnen in haar heiligdom; er is een overwinning behaald. Hel groote publiek begrijpt niets van dat gejuich en die vreugdekretenhet vat niet de belangrijkheid van de ontdekking, zoolang die niet iu toepassing is gebracht of, wat bijna het zelfde is, zoolang het niet in klin kende munt de voordeelen er van voor zich ziet liggen; zoo lang het gevondene niet is om gezet in een verbeterde machinerie, een hoogere opbrengst of een daling van exploi tatiekosten van een of ander bedrijfeen middel tot afwering van gevaar of ziekte een goedkooper middel om zich de grondstof voor deze ol gene industrie te verschaffen. Van de inspanning, het taaie geduld, de nauwkeurige waarneming, de vernuftige combinatie van gegevens, de voorafgegane studie, heeft de groote massa geen begrip. Eu hoeveel ontdekkingen werden er ge daan, waarvan de niet-geleerde wereld nooit iets verneemt, omdat haar belaDg er niet direct by betrokken is. Dagen eu weken, maanden, ja jaren mis schien is de man der wetenscnap in stilte bezig geweest iu zijn laboratorium. De toe stellen, die hij noodig had voor zijn onder zoek, bestonden niethij heeft ze moeten uitdenken en aanwijzingen moeten geven voor hun samenstelling. Alles is ten slotte uitstekend in ordemaar hoeveel tijd is er zoo vóór het eigenlijke begin al gebruikt. Nu zal het onderzoek een aanvang nemen. Er is bestudeerd, wat. anderen er over schre ven, nadat zij de zaak bekeken hadden. Stapels litteratuur zyn doorgewerkt. Elk verschijuselije, hoe schijnbaar onbe duidend ook, wordt aangeteekender wordt gewerkt met honderdsten van millimeters, van milligrammen en van secondeD. Een kleine fout, een geringe stoiing, een eDkel onbewaakt oogeublik en het resultaat is nul geworden: er moet van voren aan wor den begonnenmaar duidelijker is de weg toch al wel geworden, groo'-er de hoop, dal hel doel bereikt zal worden, levendiger zoo mogelijk nog de belangstelling. Eu einde lijk daar is hij er. Wat hij vermoedde, is juist gebleken en wat hij met had kun- uen vermoeden, staat voor hem in zulk duidelijk schrift, dat geen twijfel mogelijk is. De wereld is een ontdekking rijker ge worden, misschien is een revolutie er het gevolg van. In stilte is de heele zaak voor bereid' en afgewerkt, geen enkel bericht om trent hetgeen daar geschiedde, in werking was, bespied werd en waargenomen, is door gedrongen tot buiten de muren van het laboratorium. Des te verrassender is de raededeeling van de uitkomst. En honderden staan gereed om op de nieuwe ontdekking voort te bouwen, of in practijk te brengen wat theoretisch reeds wet is gevonden. De techniek en de indus trie werpen er zich op en straks.wat een tegenstellingWat daar iu de eenzaamheid na langen tijd gevonden werd, wordt in eu- kele weken, ten hoogste maanden, practisch aangewend en door de reclame bekend ge maakt, uitgebazuiud, uitgescbetterd. Er is een andere soort stille werkers. Zy hebben maar éen punt van overeenkomst met die van zooeven; éen punt althans in hoofdzaak. Dat is de stille, het geheimzinnige. Ook zij nemen waar, bespieden, teekenen aan misschienook zij wachten met inge houden adem af wat er nu zal gebeuren, wat dan weer zal volgen, of hun berekening juist blijkt. Maar daarmee houdt alle vergelijking op, ten minste alle overeenkomst. Van het no bele, het belanglooze van den man der we tenschap, die geen geldelijk voordeel zal hebben van zijn ontdekking; die hoogstens zijn naam zal leenen aan een natuurwet, aan een hypothese; die, wat hij vindt, niet zelf zal kunnen exploiteeren, daarvan is by de nu bedoelde stdle werkers niet te vinden. Integendeel, eigenbelang beheersebt hen; afgunst en nijd leiden hun schredende val van een, die hun in den weg staat, is hun doel, of het verkrijgen van macht. Die stille werkers zyn bezig in Staat en maatschappij eu in de samenleving. Zij zoe ken in de handelingen en fouten van hun tegenpartij de argumenten voor hetgeen zy zoo dolgraag zouden bewerken. Zij verande ren langzaam, ozoo langzaam, maar ook zoo zeker het karakter van een vereeniging; zjj letten op personen en zaken tegelijk geen kleinigheid outgaat hun scherpen blik niets dat opgemerkt is, of zij profiteeren er vun, niet altijd dadelijk, maar laterhet kan te pas komen zij hebben den tijd. Men kan het niet begrijpendie vereeni ging stond zóo muurvastzij was als een hecht en stevig gebouw, met muren zoo dik als zij nu niet meer worden opgetrokken, en toch hier viel een steen en daar een stuk kalk en ginds vertoont zich een scheur tot ten laatste het gebouw ineenzakt en niets dan een puinhoop is overgebleven. Straks komen wat karren en wat maunen met schop pen en het overblijfsel wordt opgeruimd en een nieuw gebouw verrijst op de zelfde plek geheel verschillend in stijl en karakter met het oude, dat er gestaan heeft. Op honderd manieren zijn zij aan den ar beid, die stillenzij houden evenals onze geleerde onafgewend den blik gevestigd op hnn machinerie, hun toestel, hun kookkol- ven, op den thermometer, den mauometer en wat er verder gebruikt wordt; op een gegeven oogenblik is het proces algeloopen en het resultaat komt aan 't licht. Dit handelshuis springtdie fondsen gaan naar benedendeze ol gene vereeniging verandert van koersde man, die zoo rustig meende te zitten, staat plotseling op straat, zonder zelf recht te weten hoe hij er ge komen is. Een andere geest wordt vaardig in een beperkten kriDg, onverschillig ol die familie, vrienden ol personeel heet. En ook die groote verandering is de som vau klei nigheden, het resultaat van voortdurend op letten, van taai geduld, van volhardend stre ven. De uitkomst is even verrassend als de straks geschetste, de ontroering even groot, al vertoont zij zich ook anders, Of het heil der menschheid, het geluk van enkelen bevorderd is, schijnt minder de vraag te wezenaan de eerzucht van den stillen werker is voldaan en daarmee is deze tevreden. Q- N. Het dienstboden-vraagstuk. Periodiek verschijnen nu reeds geruimen tijd artikelen over het dienstboden-vraag stuk in de Nederlandscbe bladen. Meestal behelzen deze klachten over den tegenwoordigen toestand, doch voor zoover ik mij herinneren kan, werd er geen poging gewaagd om tot oplossing der moei'ijkheid te geraken. Mijns inziens aldus een inzender in Haag- sche bladen liggen de oorzaken der dienst bodenkwestie veel dieper dan iu 't algemeen wordt vermoed. Alle Cultuurlanden, het een wat eerier, een ander wat later, maken de zelfde cri sis door. Onder den drang van de meest ver schillende omstandigheden vervormt zich de geheele maatschappij geleidelijk, en het is niet door een terugkeer tot de toestanden van jaren geleden (hoe gewensebt die som migen ook mogen voorkomen) dat het be vredigende middel gezocht moet worden, alleen door mede te werken langs de lijnen der natuurlijke evolutie van de maatschappij kan een duurzame hervorming bereikt wor den. Ook op huishoudelijk gebied dient dus langzamerhand een Dieuwe regeling te worden ingevoerdwant zooals de toestand nu is, bevredigt hij noch de werkgevers noch de werknemers. Reeds is er veel veranderd in het huishouden als men dat vergelijkt bij vroegere tijden. Thans zien wij van liever lede als aparte bedryveu die bezigheden uitoefenen, welke voorheen door de huis vrouw en haar dienstpersoneel werden ver richt bijv.het verhuizen (inpakken van kristal en porselein) schoonmaken, glazen- wasschen, inmaken, doen van wasschen, enz. Zelfs de maaltijden worden buitenshuis ge kookt en men kau de noodige personen hu ren voor tafelbediening. Als wij nu nog een stap verder gaan op dien ingeslagen weg dan komen wij tot het oprichten van een maatschappij (naamlooze vennootschap of coöperatie) die zorgt voor het verrichten vau huishoudelijke bezigheden. Een derge lijke maatschappij kon op zulke wijze wor den ingericht dat beiden, werkgever en werknemer, bevredigd worden: lo. De werkgever door werk, dat beter en meer consciëntieus wordt verricht. 2o. De werknemer door een meer onaf hankelijk bestaan, een geregelder en korter arbeidstijd. a. De werkgever zou volkomen vertrou wen kunnen stellen in het door de maat schappij uitgehuurde personeel, waarvoor natuuHijk de maatschappij verantwoordelijk zou zyn. b. De werknemer zou betere vooruitzich ten hebben voor de toekomst. 3o. Beiden, werkgever en werknemer, zouden veel meer persoonlijke vrijheid ge- uieteu. Wellicht zou een maatschappij, ingericht op grondslagen zooals de hieronder aange- gevene in de heerschende toestanden verbe tering kunnen brengen. Het zou natuurlijk geheel van de oprich ters afhangen of zij een coöperatie dan wel een Naamlooze Vennootschap of dergelijke onderneming zou worden. Een gebouw zou moeten worden inge richt waar de directie gehuisvest kon zjju, benevens verenigingslokalen, gemeenschap pelijke eetzalen voor het personeel, enz. Daar kunnen cursussen gehouden worden in koken, huishoudelijke bezigheden, lezen, schrijven eu rekenen, die door de werkne mers desverkiezend konden worden bijge woond ook zouden de werknemers, als ze dat wilden, in het gebouw moeten kunnen wonen, n.l. eenigszins op de manier zooals de verpleegsters in Bronovo, hel Roode Kruis, euz., die dan van daaruit gehuurd werden om door en voor dé vereeniging werkzaam te zijn. Alle dergelijke verenigingen genieten het vertrouwen van het publiek door de uitste kende werkkrachten door hen verstrekt en dit zou ook het streven der nieuwe Huis werk maatschappij moeten zijn om door degelijk beheer en opleiding goede en ver- trouwenswaardige werkkrachten te kweeken. Er zou ook eeu pensioenfonds aan de maatschappij verbonden kunnen zijn; ook zouden den werknemers kosteloos advies en geneeskundige hulp worden verleend door de geneesheereu in dienst van de vereeni- volgen nog eeoige gegevens voor werkgever en werknemer. De werkgevers kunnen bij de maatschappij huren alle werkkrachten, die voor huishou delijk werk noodig zijn men huurt per uur, en wanneer de werktijd langer dan 8 uur zou beloopen, wordt de eene werknemer door eene andere afgelost (zooals dat ook met verpleegsters wel gebeurt). Werkgevers kunnen zich ook abonneeren per jaar of per drie maanden voor een of meer werkkrachten tegeiyk. Bij het huren stipuleert de werk gever welke bezigheden verricht moeten worden. Maaltijden worden door den werk gever verstrekt, maar kunnen ook in in het gebouw der maatschappij verkregen worden. De maatschappij stelt zich verantwoordelijk voor alle schade door haar employés aan den inboedel van den werkgever toegebracht. Gedurende den werktijd zal zich minstens eenmaal een inspectrice ten huize van den werkgever vervoegen om het werk te inspec- teeren en te vernemen of er klachten zijn vau werkgever of werknemer. Deze worden schriftelijk ingeleverd. Bei den, werkgever en werknemer, houden aan- teekening van den tijd van aankomst en vertrek van laatstgenoemde. De werkkrachten, geschikt voor de huis houdelijke bezigheden, worden door de ver eeniging gehuurd en zoo noodig nog grondig onderricht. Dit onderwijs geschiedt in de inrichting en onder leiding van de leeraressen aan de vereeniging verbonden, en is kos teloos. De werknemers kunnen bf bij hun familie thuis, of in het gebouw der vereeniging wonen. De werktijd der werknemers mag in geen geval 8 uren overschrijden. Dit voorop gesteld, mag ieder werknemer opge ven hoeveel uren zy wenscht te werken. Het loon zal per werkuur berekend wor den en zal niet beneden den plaatselijken loou- standaard mogen vallen Werknemers, die de cursussen der maat schappij gevolgd hebben en een eind-diploma hebben verworven, zijn benoembaar tot inspectrice, leerares en eventueel tot direc trice eener afdeeliog. Alleen zij, die een goede gewondheid ge nieten en vau onbesproken gedrag zijn, kun nen in aanmerking komen om door de maatschappij gehuurd te wordeu. Men kau zich per week, per m iaud, per drie maanden of per jaar verhuren aan de maatschappij. De inzender eindigt hen, die instemmen met het denkbeeld van een „Vereeniging tot het verrichten van huiswerk", te ver richten van huiswerk", hun nasm en adres aan hem te sturen, zoodat, bij genoegzame deelneming, men zou kunnen komeutoteen bespreking en eventueele oprichting der ver eeniging. Zou iets dergelijks ook niet bereikbaar zijn voor Amersfoort Algouieeue Staatspensionueering zonder premiebetaling! Eeu stem, die in geheel Nederland gehoord moét worden Die stem roeptGeeft het Nederlandscbe Volk recht op pensioen De Bond voor Staatspensionneering gaat nog steeds voort, altijd voort, om voor de arme ouden van dagen dat pensioen te vra gen en te eischen! Acht jaren lang heeft die Bond, die nu pl.m. 25000 leden telt, zijn stem ai doen hooren in steden en dorpen gewezen cp

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1