Stadsnieuws. Laatste berichten. Advertentiën. den allertreurigaten toestand van arme oude meiischen, die door lichaamszwakte niet meer kunnen werken, geen eerlyk stuk brood meer kunnen verdienen, overgeleverd aan meestal te kortkomende en krenkende liefdadigheid En nog is er geen pensioenNóg wordt over ons geheele land do grievendste armoede geleden door oude mrnscben, die 't dik wijls zooveel beter verdiend hebben. Wie voelt niet de tekortkoming van ons vaderland tegenover de arme ouden van da- gen! Ziet, wat andere lande», vooral dü Enge land, voor de arme ouden deden, en ge zult overtuigd zijn, dat het misdadig wordt, io ons laud dien toestand langer te doen voortduren! Hoort de jammerklachten van de arme oude stakkers in uw naaste omgeving, mis schien van eigen vaders en moeders, die gij onmachtig zijt te steunen, en uw gevoel zal U zeggen, dai iets gedaan moet worden, om verbetering in den toestand te brengen. ls 't niet zoo? Welnu, de gelegenheid wordt U aangebo den om mee te werken aan de komst van een beteren toestand. De Bond voor Staatspensionneeiing roept U daartoe op! Die Bond is opgericht met het doel: recht te verkrijgen op een gelijk Staatspensioen zonder premiebetaling, voor alle Nederlanders Niet alleen dus voor'oontrekkenden, maar voor allen! Geen oude ambachtslieden, of nog zooveel meer menschen uit alle standen der maatschappij, die zonder baas gewerkt hebben of voorheen welgesteld waren, mo gen daarvan worden buitengesloten. Allen recht op pensioen! Dat is de gemakkelijkste, de eerlijkste, de rechtvaardigste oplossing van dit meest ur gente sociale vraagstuk! Gemakkelijk, omdat geen le?er van amb tenaren noodig is om te onderzoeken, wie pensioen moet hebben en wie niet eerlijk, omdat we daardoor zeker weten, dat niemand wordt overgeslagen, die 't noodig heeft rechtvaardig, omdat ieder naar draag kracht voor het pensioen zal hebben bij te dragen en zijn recht op pensioen kan doen gelden. Algemeene Staatspensionneering zonder premiebetaling Wat zoo'n pensioen moet kosten? Ve le millioenen, dat is zekerMaar toch ook weer niet zoo heel veel meer als nu in al lerlei vormen van liefdadigheid wordt uitge geven om de ouden van dagen in 't leven te houden't Meerdere zal voor tgrootste gedeelte worden opgebiacht du.ir hen, die zich tot dusver niets gelegen heten liggen aan het leed dier ouden van dagen. De lief- dadigen kunnen er zelfs door ontlast worden Een wettelijke regeling alzoo, die de lasten naar draagkracht verdeelt! Welke eisch natuurlijk niet in den weg zal staan een voorloopige regeling als iD En geland, als mocht blijken, dat om politieke oi financieele redenen niet dadelijk die Bonds- eisch kan worden ingewilligd. Als dan zoo'n pensioen maar spoedig komt! Zyt gij nog geen lid van den Bond voor Staatspensionneering Wacht er dan niet langer mee. Nu vooral niet, du de verkiezingen in aantocht zijn en kiezers en gekozenen moeten voorgelicht worden ten opzichte van de nooden van ons volk! 'i Geldt nu oDze vaders en moeders, straks ons-zelf, later onze kinderen Ons aller belang, een volksbelang dus, waaraan ge U als rechtschapen mensch uiel moogt onttrekken Kom dus Namens het Hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensionneering, A. VOÜRBROOD, Secretaris. Hovenierstraat, Arnhem. Het lidmaatschap kost 50 cent per jaar of zooveel meer als Je contributie der afdee- lingen bedraagt. De heer P. C. Blom, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool hier, is uit 64 sollicitanten benoemd lot Directeur der Ambachtsschool te Heerenveer. De heer A. Pijper, tot dusver klerk le klasse der posterijen en telegrafie, is bevor derd tot commies-titulair en blijft in zijn nieuwen rang voorloopig hier werkzaam. Tot brieven- en telegrambesteller werden aangesteb D. van der Ham en S. Dijkstra, tot dusver hulpbestellers. Het kantoor heeft thans 2 hcofdbestellers, 2 kantoorknechts, 25 bestellers 3n 3jonge lingen. Do heer 1. M. de Haas, onlangs aan de Ge meentelijke universiteit van Amsterdam tot arts bevorderd, promoveerde gister met lol te Gent tot doctor in de genees-, heel- en verloskunde. Mei. R. G. Overbosch is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare Lagere school 3e Boort, Beekstraat. De heer J. van Harpen, wien by publieke aanbesteding werd gegund bet verharden van wegen onder Barneveld, is thans onder- handsch opgedragen het verharden van den Valkschen weg, voor Ml 693. De urinoir op het Stationsplein is .nage noeg gereed en zal welhaast in gebruik gesteld worden. De vlag van het station waait halfstok wegens het overlijden, in den ouderdom van 69 jaar, van den heer A.K.P.F.R. van Hasselt, den zoo zeer verdiendelijken Voorzitter van den Raad van administratie der H.IJ.S.M. wiens stoffelijk hulsel hedenmiddag op de algemeene begraafplaats te Zutfen werd ter aarde besteld. Luitenant-generaal J. M. Campbell, Inspec teur der infanterie, vertoefde gister hier in verband met de kleedingproef, welke bij het 2e bataljoQ 5e regiment infanterie wordt gehouden. De officier van gezondheid 2e klasse G. A. o. Lijnkamp, van het Militair hospitaal hier, die van 15 September tot 15 December wordt gedetacheerd te Oldebroek, wordt in Januari gedetacheerd by het Gemeente ziekenhuis te Rotterdam. Niet alleen het 5e regiment infanterie werd Vrijdagnacht gealarmeerd, doch het geheele garnizoep, evenals dat van Ede. Vandaar, dat de beëediging van den bij het le regiment huzaren nieuwbenoemden luitenant-kwartienneesier J. M. de Vries niet plaats had op de heide bij Bussum, gelyk we in 't vorig nummer meldden, doch even eens in de groote rust der manoeuvre. Hoe geweldig het Zaterdag heeft geregend, kan hieruit blijken, dat Zoendag uit den regenmeter hier is afgetapt 25.6 m.M. neer slag. Het Bestuur der afdeeling Amersfoort van het Provinciaal Utrecbtsch Vrijwillerskorps is thans saamgesteld als volgtJ. C. Eek, Voorzitteï; L. T. van Zwol Jr., Secretaris C. Stoopendaal, Penningmeester; H Wil- lemsen eu C. Daatselaur, Commissarissen. Morgen en overmorgen worden de jaar- lykscbe wedstrijden gehouden van de mili taire wielrijders van het 5e regiment infan terie. Quick heeft ZoDdag ontzettend veel tegen slag gehad. Haar eerste werd te Arnhem door Vitesse geklopt met 0-5. De eerste tien minuten pakten de rood-witten zoo duchtig aaD, dat de Arnhemmers, die bovendien het voordeel hadden van eigen terrein, ondanks al hun werken niets konden uitrichten daarna ech ter maakten de geel-zwarten kort achter el kaar vier doelpunten, waarby ze na rust er nog éen voegden. H. Veenhuizen bleek een beste achterhoe deman. Met een goed elftal trok het tweede elftal van Quick Zondag naar Bussum, om het tweede van A. \V. te bestrijden. Om twee uur werd er begon nen, onder leiding van scheidsrechter Van den Muren. De Amersfoorters blijken ietwat eterker te zijn, maar ze naderen niet het doelde beide Bussumsche backs zijn zeer goed en weren alles. Dan beginnen de A. W. voorhoedemenschen wat meer aan te tasten en wij zien hun links buiten eenige keeren leelyk achter schieten. Heel onverwacht maken ze vervolgens hun eerste punt, als E. van Holthe zijn keeper niet vertrouwt en zelf wil koppen. Bijna onmiddel lijk daarna komt het tweede punt, doordat Adam, die tijdelijk als spil fungeert, niet naar achteren is komen loopen De Rooden geven niet op en hebben waarlijk pech met eenige schoten, vlak langs het doel en éen tegen de lat. Zoo komt dan de rust (2-0). Na rust zijn de Roc-den weer sterker, maar hun voorhoede is in het geheel niet in staat te scoren, terwijl de A. W-ers hun doorbraken meer trachten le benutten. Lang blijft de stand on veranderd; L. van Holthe schiet een bal via de paal uit, terwijl de A. W. rechtsbinnen den bal juist op het net schiet. Maar als De Boer een voorzet van rechts niet kan aanraken, scoort Duim heel gemakkelijk, terwijl niet lang daarna, bij een onbeduidende worsteling vöor doel, Versluys een bal met zeld zame pech in zijn eigen goal trapt. Gelukkig redt Wolterbeek de eer door op zijn eentje Quick's eenigst doelpunt te maken, waar mee de wedstrijd eindigde (4-1). De overwinning was zeer geflatteerd, ofschoon we de Quick-voorhoede, als ze niet doortasten der speelt, weinig kans geven, meer doelpunten te balen. De vijf spelers op zich zeiven waren betrokke- lijk goed (vooral de rechtsbuiten, die een pluimp je verdient) zelfs beter dan die van A. W., maar de „spirit" en het instormen op doelverdedi- gcr en achterspelers ontbreekt hun. E. van Holthe was een der beste spelers van het veld en staat op de halfbackplaats het best. Bij A. W. waren verdediging en spil de besten. Ook Quick's derde, dat hier speelde tegen het tweede van Kampong uit Utrecht .moest een 0-4 nederlaag boekendoch het bracht ook slechts tien mannetjes in 't veld. Het tweede van H.V.C. speelde hier 2-2 gehjk met Voorwaarts uit De Bilt. Er was weer veel publiek op bet terrein achter Rust oord. Nogmaals vestigen we de aandacht op de vergadering, door .Handel en Nyverbeid" belegd tegen Vrydagavond, waarin ds. G. W. C. Vunderink in cie zaal van de sociëteit „Vereeniging" zal bespreken het Arbeids contract. Voor alle belangstellenden, óok niet-leden van »H. N.», kosteloos toegang. Ook dezen winter zal aHet Groene Kruis» een cursus doen geven in eerste hulp by ongelukken, welke ditmaal lal worden ge leid door arts M. Kamerlii'g. Minstens 12 avonden van anderhalf uur worden gewijd aan dit zoo belangryk onder richt, dat in hoofdzaak bestemd is voor op zichters, meesterknechts, machinisten en de meest ontwikkelde werklieden in fabrieken of bij vakkeu waar bedrijfsongevallen te duchten zyn. Politie-beambten kunnen worden toege- gelaten als toehoorders. Ook een herhalingscursus wordt ingericht voor hen, die de beide vorige cursussen volgden. Alle cursussen zyn kosteloos. Schriftelijke aanmeldingen om deel te nemen, worden ingewacht bij dokter Kamer ling, Arnbemscheweg 34. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbesteding van de levering van 495 dub bele Hectoliter korte turf en 1315 dubbele Hectoliter laBge turf, benoodigd voor de Gemeentegebouwen voor den winter 1908- 1909, werd ingeschreven door de volgende stadgenootenJ. van Ginkel Jzn. 61 cent voor korte en 36 voor lange; wed. G. Koe nen 60 voor korte en 3572 voor lange J. H. van den Heuvel 60 voor korte en 'óil/2 voor langeJ. C. van der Logt 60 cent voor korte en 35 voor langePh. M. Putman 60 cent voor korte en 35 voor laDge en E. Bakker, te Hasselt, 5972 cent voor korte en 37Vi vnor lange per ton. Voor de levering van 500 H.L. goede vette grove Rhurkolen [kachelkolen] voor den winter 19U8-1909, eveneens voor Gemeente gebouwen, werd ingeschreven door J. C. van der Logt voor f 1, J. van Ginkel Jzn. f 0.9972i Ph. M. Putman f0.97 en wed. G. Koenen f0.96 per Hectoliter. Gegund de korte turf aan E. Bakker, de lange aan J. H. van den Heuvel en de kolen aan wed. G. Koenen. in het eind dezer maand zal >toor de Ge meente worden aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren hek ter lengte van 80 Meter om het terrein van het voormalig Werkhuis en dat van de Ambachtsschool. De oplevering moet geschieden vóór Kerstmis. Is Donderdag bij Eindhoven een locomo tief er stil van door gegaan, hier zette Zaterdagavond een automobiel op even onverklaarbare wijre het op een loopen. De auto werd vóór de fabriek der N. V. Eysink voorzien van nieuwe benzine toen ze, een oogenblik onbeheerd, opeens tegen stroom maakte en de Aldegoudestraat iutolde. Kinderen, die daar speelden, werden nog juist in lijds weggetrokken voor de deserteur, die op haar eentje voortraasde tot ze tegeu een lantaarnpaal aanliep, die wel als glas afbrak, doch het vehikel toch nog genoeg tegenhield om iemand gelegen heid te geven er in te springen en do auto weer heel gedwee terug te brengen naar de fabriek, waar ze werd bijgevuld en het spatbord, dat niet eens ernstig was bescha digd, weer in zijn fatsoen werd gebracht. Aan het Commissariaat van politie is voor de(n) rechthebbende terug te bekomen een op den openbaren weg gevonden lorgnet. Een zeer ernstige waarschuwing geeft liet »Hdbid", dat meedeelt, dat dooreen ambte naar van het openbaar ministerie tegen een werkgever, die verzuimd had zijn loonlijst overeenkomstig het gewijzigde artikel 45 der Ongevallenwet dat ge re g el d b y- houden per week voorsehryft behoor lijk bij te houden, H00 boete of 8 dagen hechtenis is geëischt. Dit is vermoedelijk een gevolg van een uanschrijvitig van den Mi nister, dezer dagen tot het Bestuur der Rijks Verzekeringsbank gericht om den agent, n op te dragen, streng op te treden tegen werkgevers, bij wie wordt geconstateerd, dat de loonlijsten niet regelmatig worden by- gehouden. De politie leidde Zondagavond een min derjarig meisje in de richting Groningen en hield hedenochtend aan een man, die nog drie dagen te goed had, en een anderen die nog veertien dagen benevens een half jaar Rijks-werkinrichting op zijn rekening bad. Zy werden naar Utrecht op transport ge steld. Ook hield zy aan oen man en vrouw met drie kinderen, eveneens gesignaleerd. Dit ouderpaar kreeg uitstel van executie omdat bet beloofde, Donderdag de boete te zullen voldoen en als stadgenooten lichtelijk m 't oog kan gehouden. Wij moeten geven zooals wy het liefst ontvangeD, liefderijk, snel, zonder aarzeling want er rust geen zegen op weldaden die als 't ware aan de gevende hand bleven kleven. "Uit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder, die gistermid dag op sSoestdijk" terugkeerde, zal nog de geheele maand October daar vertoeven. Een tooneel-vereeniging in een naburige Gemeente zal deze week opvoeren „Motti ge Janus'', tooneelspel van M. Spree. Jammer, dat de heer A.Werumeus Buning thans zoo ver weg woont. Hy zou anders zoo'n goede vergelijking kunnen maken tus- schen dit stuk en zijn „Mottige Janus". Te Eeranes worden pogingen in het werk gesteld om by eventueele uitdieping der ha ven en vaart de werkzaamheden, daaraan verbonden, door ingezetenen te doen verrich ten. Per adres wil men zich wenden tot het bestuur van het Waterschap Eemnes en tot den Gemeenteraad. De bekende landraad Von Uslar, die met zijn Dtooverroede" o.a. in Duitsch-Zuid- West-Afrika naar water hejft gezocht, is nu in Duitschland terug en heeft daar dadelyk weer een groot kunststuk volbracht. Te Rois- dorf, waar men water noodig had, wees zijn staf een plaats aan, waar water op 10 M« diepte moest voorkomen. Men ging aan het boren, en men was ucht meter diep, toen het boortoestel op een zoer rijke waterader stiet. Dat is wel een »w8rkelijk" land-raad. Voor de herstelling van de telephouische centrale, te Parijs heeft Simyau, adjunct-mi nister voor post en telegrafie, 8500000 franc aangevraagd. Gewisselde stukken. Burgemeester en Wethouders hebben iu- gevolge het adres van de vereeniging „Han del en Ny verheid" betreffende den Eemmond dezen doen onderzoeken en daarvan thans rapport gedaan aan den Gemeenteraad. Dat onderzoek geschiedde 22 September door den Gemeente-architect met den 1ste Gemeonte-opzichtor en den opzichter der vuurbaak. Anderhalf uur werd in telkens grooter kringen om het schip geroeid en zooveel mogelijk door peiling de aard der zeebodem nugegaan over een oppervlak van een Hectare. De grondsoort van den bodem bleek kleiachtig en zacht; de diepte varieerde vau 1.20 tot 1.50 onder A. P. Steeuhoupeu of oneffenheden, die daaraan deden denken, zijn volstrekt niet gevonden mochten zy al bestaan hebben, dan zijn zij óf door den stroom verspreid, öf in den zachten bodem verzonken. B. en W. stellen den Raad voor, adres sante in kennis te stellen met den uitslag van het onderzoek. Wy ontvingei. ook de rapporten der af deeling over de uaehtwakers, de Bouwveror dening, de Gemeente begrooting, enz. We bopen die bij het volgende nummer te voegen. Sloomvaartberichten. Opgave agentschap Alex Mackintosh Co. Kon. Holl. I.loyd. Het es. „Amstelland" kwam 8 October te Buenos Ayres. Het sa. „Rynland" vertrok Ootober van Rio de Janeiro. Het ss. „Maasland" vertrok 10 October van Santos. Het ss. „Zaanland" arriveerde 12 October te La Corona. Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Het ss. „Koning Willem 111" kwam 18 Oc tober te Suez. 388ste Staatsloterij Vyfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 12 October 1908. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- straat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prys van 400 op No. 513. Prijzen van f70: 867 881 9044 10339 en 13795. Te zamen 6 pryzen. Zonder prijs zyn uitgetrokken 509 529 832 5687 7870 9015 9042 10308 10327 13328 13771 13800 18226 18237 48247 1825918810 18925 18926 en 19624. De Heer on Mevrouw H. E. HOEKSTRA—KuiperB betuigen hun dank voor de bewijzen van belang stelling, by de geboorte van hunne dochter ondervonden. Amersfoort, 12 Ootober 1908.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2