Dinsdag 27 October 1908. No. 5776. 58e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdaqmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosieloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- adyertentiën Der regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 19, KEKS I 8 G E V I NOES. FOORTURQEMEESTER der Qem8ente amers- brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht d.d. 23 Oct. 1908,4e afdeeling no. 5970/4092, ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Driebergen een geval van 8CHAPEN8CHURFT is voorgekomen. Amersfoort, 26 October 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEB8. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der HIN DERWET, aan A. P. C. db BRUIJN en zijne rechtverkrijgenden, wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting eener ronder- slachterij, onder voorwaarde, dat: 1. het bloed en afval moet onmiddellijk na iedere slachting zooveel mogelijk worden ver zameld in een plaatijzeren bak of ton en daarna ten spoedigste worden vervoerd 2. de vloer der slachterij moet zoodanig ge construeerd worden, dat het bloed en bloedwater dat niet op de in sub 1 omschreven wijze kan worden verzameld loopt naar een put, groot 33 bij 33 c.M. binnenwerks welke put uitmondtin het Gemeente-riool, liggende in de Vijverstraat, in het perceel Vij veratraat wijk F. No. 13, ka dastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. No. 2637. Amersfoort, 26 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet ep de HINDERWET, Brengen ter kennis van bet publiek, dat een door de HOLLANDSCHEIJZERENSPOORWEG-MAAT- SOHAPPIJ ingediend verzoek met bijladen om ver gunning tot bet uitbreiden der wagenwerkplaats met: a. een nieuwe smederij b. een droogoven voor hout; c. een werkplaats voor houtbewerking d. een werkplaate voor het uitvoeren van kleiue herstellingen aan voertuigen; e. een nieuwe houtloods, op de terreinen der Hoilandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij alhier, kadastraal aeciie D. No. 2918, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdat 10 No vember aanstaande des voormiddags te half elf uur, gelegenheid ten Ratdtiuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van oen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengep. ,-A A Tot het beroep, bedoeld in artikel 15, le Ik. der Hinderwet, zijn volgens de besuapdejurisprudeutie alléén zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of éen of meer zijnor leden zön verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 27 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. „,vnVRWRT Gelet op artt. 6 eu 7 der HINDERWET, Breugeu ter kennis van bet publiek, dat (endoor S. W. MELCHIOR ingediend verzoek, met bgiagen, om verguu ing tot het plaatsen van eens gavmoior van 12P.K. ter vervanging van den besUandeu motor, dienende tot bet in beweging brengen van drie boek- druksnelperaen en twee degelpersen in bel percee alhier gelegen aan de Breedeatraat No. 18, bg uet Kadaster bekend ouder sectie E. No. 2159, op de Secretatie der Gemeente ter visie ligt, eu dat op Dinsdag, den 10 November aanstaande, des voormid dags te half elf uur gelegenheid ten Raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van hel Gemeente bestuur of van een of meer «gner. leden, beswaren tegeu het oprichten van de ipnohiinginlebrengem Tot het beroep, bedoeld in art. 16, le lid der bezwaren mondeling toe tfjj®hten" Wethouders voorao.md, Burgemeester eu De Blirgametster, WUIJTIERS. Een Bond voor Armenzorg. Nog niet zoo heel lang is het geleden, dat voor weldadig doorging wie geen bede aar wegzond, terwijl niet-stoppen van do uitge stoken hand iemand den naatn van hardvoch tig mensch bezorgde. In vele deelen der wereld denkt men er nog zoo over. Wij weten nu beter. Wij hebben, ten minste in ons land, geleerd, dat meewarig heid en barmhartigheid twee geheel verschil lende zaken zijn, en dat men veelal (niet al tijd!) verkeerd doet met toe le geven aan de eerste; dat in elk geval de bestriding der armoede iets zeer moeilijks is, waarin de persoonlijke, onstelselmatige weldadigheid geenszins kan voorzien. Armenzorg, in de goede beteekenis van het woord, onderstelt altijd een warm hart, maar evenzeer scherpzinnigheid en een ge zond oordeel. Zij heeft iets van een kunst en van een wetenschap baide. Het publiek is zoo langzamerhand in deze moderue opvatting van de begrippen armen zorg en weldadigheid opgevoed. Daarentegen ontbrak er nog éen groot ding: saraenwer- werking tusschen de menscheu, die zich in 't bijzonder inet armenzorg bezig hielden. Thans is de grondslag gelegd voorsamen- werking tusschen alle vereenigingeu van philanthropischen aard in ons land door de oprichting van de «Nederlandsche Vereeoi- ging voor Armenzorg en Weldadigheid», welke bij Kon. besluit van 3 October 1.1. rechtspersoonlijkheid beeft verkregen. Het heeft 11. M. de Koningiu behaagd als Be schermvrouw over deze vereeniging op te treden. Het doel dezer vereeniging wordt aldus omschreven «Kennisneming van de verspreide pogingen, die op het gebied der armenzorg en der wel dadigheid de verbetering ten doel hebben voorlichting van de openbare meening, de Regeering, de openbare colleges en de bestu rende lichamen in zaken van armeuzorg en weldadigheid, door medeJeeliug van de inzich ten welke ter vergadering zijn verdedigd". Met de stichting van deze vereeniging voor het geheele land wordt uitbrei ding gegeven aan een denkbeeld, dat reeds sedert een tiental jaren te Amsterdam is ver wezenlijkt en in alle opzichten nuttig en ze genrijk is gebleken. In vroegeren tijd was den toestand in de Hoofdstad (en ook wel daarbuiten) deze, dat a menzorg en liefdadigheid oneindig wat en gesplitst en versnipperd. Onafhankelijk van elkander werkten de tallooze instellingen van kerkely ken en particulieren aard, zonder eeni- ge samenwerking, zonder ook maar het ge ringste overleg. Elk dezer vereenigingen, dia conieën en armbesturen streefde naar het zelfde doel, maar ze kenden elkander niet eu kwamen nu en dan zelfs in butsing. Die toestand leidde tot verspilling van krachten en van geld. Toen dit besef eenmaal was doorgedrongen, vond bet verwezenlijking in de „Vereeniging van Armbesturen te Arasterdam". In baar welhaast tienjarig bestaan beeft zij bewez-sn, groot nut te kunneu stichten. De gebeele, kerkelijke en burgerlijke armverzorging het genootschap „Liefdadigheid naar Ver mogen" en het Burgerlijk armbestuur wer den door deze organisatie bijeen en tot samenwerking gebracht. Tal van punton Konden daardoor in gemeen overleg worden behandeld en verbeterd. De voornaamste en belangrijkste uitwerking is deze geweestdat menscben van zeer verscbilhnde richting en uit zeer verschillenden kring voeling kregen met elkander en zich vereenigd ge voelden in het besef van den grooten, gemeen schappelijk te verrichten arbeid, leder hun ner sprak zijn eigen taal, ieder behield zijn eigen standpunt, maar allen hadden het zelfde doel voor o« gen. Zoo leidde dc ze organisatie tot ouderlinge waardeering en tot de verras sende ervaring, dat geloofs- en andere ver schillen geheel op den achtergrond raikten en volstrekt geen beletsel vormden om de handen ineen te slaan. Het „Tijdschrift voor armenzorg en kinder bescherming", orgaan van de vereenigiag geworden, heeft zijn werking bekend gemaakt en daarbij kunoen aantoonen, dat zijn ar beid vangroot nut is geweest. Dit feit heelt ook erkenning gevonden, want niet alleen de stedelijke overheid, maar ook de Regee ring heeft menigmaal getoond de adviezen van de „Vereeniging van Armbesturen" op hoogen prijs te stellen. Wat in de Hoofdstad proefhoudend en deugdelijk is gebleken, moet bet ook zijn op grooter schaal voor het geheele land. Dit was de gedachte, welke geleid heeft tot de oprichting van de „Nederlandsche Vereeni ging voor Armenzorg en Weldadigheid", die naar verhouding veel grooter beteekenis zal verkrijgen, mits alle vereenigingen in het land zich bij haar aansluiten. Zij beoogt uitsluiteud en alleen ou derling overleg over onderwerpen van belang voor allen, die in de armenzorg werkzaam zijn, gaen bemoeiïug of critiek op elkanders werking. Het beste middel immers om tot verbetering te geraken, is te zien boe anderen werken en daaraan bet eigen werk te toet sen. Zij wil niet anders zijo dan het middel om de kennis van allerlei onderwerpen van armenzorg te vermeerderen en te vergrooten en om de onderlinge verstandhouding en samenwerking te bevorderen en aan te kwee ken. Met eerbiediging van ieders overtuiging zal elke stem tot uiting kunnen komen om samen te stemmen in bet groot geheel. Wij laten hier da namen volgen van het voorloopig bestuurL. J. van Wijk, Voor zitter J. F. I* Blankenberg, H. J. L. Schraed- ding, M. J. Boerling, dr. H. J. de Dompiere de Chaufepié, jbr. mr. A. J. Relhaan Macaré, jhr. mr. H. Sraissaert, Th. Nol :u en A. J Mendes da Costa, Secretaris. Deze namen geven reeds een bonte scha- keering, een beald van de velerlei inzichten en richtingen, dia hier willen samenkomen tot bevordering van éen goed doel. Dit is I karakteristiek voor de nieuwe vereeniging. j Eu uog sterker krijgen wij dezen indruk bij het lezen der dagorde voor de eerste verga dering, die zal woideu gehouden te Amster dam op 16 en 17 November en zal bijge woond worden door den Mioister van Bin- neulandsche Zaken, welke agenda onder meer bevat: Samenwerking en trouw aan eigen be ginsels", door prol. P. Biesterveld, boogleeraar aan de v'i'ije Uaiver3iteit to Amsterdam; 'Samenwerking en eerbied voor anderer overtuigiog", door mr. R. J. H. Pa tij n, lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal 'Samenwerking en het belang der armen", door ma vrouw M. G. MullerLulofs, Voor zitster van de Vereeniging tot verbetering van armenzorg, te Utrecht'Samenwerking en ouze volkseenheid", door mgr. dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal'Samenwerking en de Overheid" door dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Verschillende onderwerpen dus, en sprekers van de meest uiteenloopende richting, doch elkaar ontmoetende in dit éene woord samenwerking. Ziedaar in het kort bedoeling en strekking van de vereeniging, die eenheid van armen zorg zal brengen over geheel Nederland. Zij kan zich, wat de uitvoerbaarheid betreft, beroepen op een groote vereeniging in Duitsch- land den „Verein für Armenpflege und Wohl- tatigkeit", die in haar 25-jaiig bestaan groot nut heeft gesticht. Ook deze voert geen fei telijke centralisatie in haar schild, maar een algemeens samenwerking zonder dwingende besluiten van een toevallige meerderheid. Oe nieuwe spelling. Eindelijk is er dan toch vanwege de R9- geering een verklaring openbaar gemankt ten aanzien van nieuwe spelling. Minister Heemskerk heeft, volgens de „Zw. Cl.", aan het schooltoezicht zijn ziens wijze omtrent de vereenvoudigde spalling kenbaar gemaakt. De Minister kan niet anders dan, voor zooveel van hem afhangt, aan de spelling van De Vries en Te Winkel de hand houden en dat zelfde geldt ook voor de ambtenaren, die onder zijn bevelen werkzaam zijn. De overtuiging vau den Minister is gegrond op de overweging, dat bij art. 8 van de Wet van 3 Juni 19J5 is bepaald, dat de Wet op het Lager onderwijs zal worden uitgegeven in de van Regeeringswege gevolgde spelling En die spelling is feitelijk die van De Vries en Te Winkel. Daardoor is, volgens den Minisler, uitge sloten, dat door de Inspecteurs, de Districts schoolopzieners en de Arrondissements-school- opzieners in hun kwaliteit, of met vermel ding vao hun kwaliteit, propaganda voor de nieuwe spelling woidt gemaakt; het komt hem bovendien aanbevelenswaardig voor, dat zy hun goedkeuriug onthouden aan bot leerplan en de boeken van een openb-.re school, waarby voor het Nederlands als leervak de nieuwe spelling wordt gevolgd. Een geschil daarover kan eventueel aan de beslissing van den Minister worden on derworpen. Formeel bestaat er dus geen absolute vryheid voor de Hoofden der scholen in deze. Bovendien komt het den Minister voor, dat de bevordering van uniformiteit in deze in het belang der leerlingen en dus reeds uit dien hoofde in het algemeen belang is. Wel moet in zake een wetenschappelijke opvaling zooveel mogelyk het oordeel van de mannen van het v.*k worden geëerbi^ digd, maar in deze aangelegenheid mag niet uit het oog worden verloren, dat eenheid van spelling en eenheid in het onderwyo der taalregels een algemeen nationaal be long is. Die eenheid dreigt verloren te gaan, zoo op dit oogenblik volledige vrij hei 1 gelaten wordt. En de Kollewynsche opvatting, zooals zjj thans wordt veikoudigd en toegepast, ge steld tegenover de regels van De Vries en Te Winkel, doet het gevaar ontslaan, dat in de toekomst het Nederlandsche volk aan gaande de taalregels en de speling in twee groepen verdeeld zal blijven, welke niet gemakkelijk tot elkaar te brengen zullen zyn. De Minister acht zich niet bevoegd te beslissen, dat de regels van De Vries en Te Winkel de eenig juiste zijn, noch ook, dat daarin nimmer wijziging zal moeten wor den gebracht; maar er is, naar hij maent, grond voor het vermoeden, dat iüdien de voorstanders van hetgeen genoemd wordt vereenvoudiging en de aanhangers der thans nog officieel erkende spelling met alkander rustig en grondig overleg pleegden, er ie:s anders uit zou Kunnen ontstaan, dan het geen men thans de Kollewijusche spelling pleegt te noemen. Iets anders, «lat meer algemeene bevrediging zou schenken en niet bij zoo velen aanstoot zou geven. De Minister overweegt of er iets van Re geeringswege gedaan zou kunnen worden om zoodanig overleg te bevorderen. Inmid dels schijnt het hem aanbevelenswaardig, dat de leerplannen en ook de leerboeken blyven ingericht naar de regels van De Vries en Te Wiokel. Nogmaals willen we herinneren aan den Luiher-avond, aanstaanden Donderdag te 8 uur in de Remonstrantsche kerk te houden,

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1