Zaterdag 31 October 1908. No. 5778. 58e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/'l. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels (X) cent; elke regel ineor 10 cent. Bij regol- abonnemont reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. F.egale, ollicieële- en onteigeninge- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25 elke rogel meer f 0.25. Qrooto letters riaar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenais afzonderlijke nummers lü cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incBSsoerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Tolephoon 19, K E N N I S G E V I N G E N. Verkiezing Kamer van Koophandel ou Fabrieken. D® BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen hiermede ter openbare kennis, dat op Maandag, den 80 November 1908, van des voor- nnddags 10 tot des namiddags 1 ure, ten Ruad- nuize dezer Gemeente, zul plaats hebben eene verkiezing van drie leden van de Kauier van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, en zulks ter vervulling van do plaatsen, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren H. C. van DAM, S. J. van DUINEN en H. MEURSING. De stemming geschiedt bij ongeteekende brief jes, waartoe met het zegel der Gemeente ge waarmerkte stembriefjes, ten minste acht dagen vóór den dag der verkiezing door den Burge meester aan deikiesgerechtigden worden toege zonden. Den kiezer, die zijn stembriefje verloren of er geen ontvanger heeft, wordt gelegenheid ver schaft, om aan het stembureau een te bekomen. Het openen dei stembriefjes geschiedt dadelijk na afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjes, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der Gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk eon per soon aanwijzen, of waarbij of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Amersloort, 29 October 1908. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU IJ TIERS, De Secretaris, J. G. STEN.FERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 3, zoo noodig ook op -1 November, e. k. schiet oefeningen zullen worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber ((5 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt: op gemelde dagen een sector, begrensd door de richtingen N.W. door Noord tot Z.O. (180°) beide tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot het einde daarvanbovendien zuilen te gelijker tijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en de kerktoren te Muiderberg. Voorts zullen mede schietoefeningen worden gehouden op 3 en zoo noodig op 4 November e. k. van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, een roode vlag bezuiden het zeegut en een roode vlag benoorden het zeegatde afstand wordt 3100 M. van het fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den nunvang der schietoefeningen tot aan hot einde daarvan. Amersfoort, 29 October 1908, De Burgemeester van Amersfoort, WUJJTIER8. De BURGEMEESTER dor Gemeente AMERS FOORT brengt ingevolge niodrdeeling van den Burgemees ter van Baarn d.d. 26 October 1908, No. .36/64, ler konnis van belanghebbenden, dat -Ach in die Ge- mcento een geval van VLEKZIEKTE by varkous heeft voorgedaan. Amersfoort, 30 October 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER on WETHOUDERS der Gemeente AMERSFf)RT brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge arti kel 8 der HINDERWET, aan G. KONING, en zijne rechtverkrijgenden, wonende alhier, ver gunning is verleend tot op oprichting van een hseteluclitoYeu in de reeds bestaande bakkerij dienende tot het bakken van brood en klein goed, onder voorwuarde, dat de schoorsteen van den oven een binnenwerksehe wijdte van 0.33 bij 0.35 c.M. verkrijge en ter hoogte van min stens 1.50-M. boven de dakgoot van het bolen- deud perceel (kadustraal soctie E, no. 497) worde opgetrokken, in het perceel Krommestruat wijk F no. 54 alhier, sectie E. no. 496. Amersfoort, 29 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Merkwaardige onthulling. In de „Daily Telegraph" doet „Een Staats man in ruste" opzienbarende verklaringen over den Duitschen Keizer. Hij deelde den inhoud van een gesprek, dat hij zeer onlangs met den Keizer had, met diens goedvindeu mede aan het Londensche bind „in de hoop, dat deze bekendmaking er toe zal bij dragen, de hardnekkige misvatting weg te nemen, dio omtrent 's Keizers gevoelens jegens Enge land bestuat en die, naar de schrijver vreest, diep geworteld is in het hart van den gemid delden Engelschman". De Keizer nam bij dit gesprek waarlijk geen blad voor den mond en begon aldus „Gij Engelschen zijt gek, stapelgek. Wat bezielt uheden toch, dat go zoo beheorsoht wordt door een argwaan, die een groot volk onwaardig is Wat zou ik moer kunnen doen, dan ik deed Ik heb met allen nadruk, waar over ik beschikken kan, in mijn toespraak te Guildhall verklaard, dat mijn hart voor den vrede klopt en dat het een van mijn dierbaar ste wenschen is, met Engeland op den besten voet te staan. Heb ik ooit mijn woord gebro ken Val8ehheid en trouwloosheid liggen niet in mijn aard. Mijn daden behoorden voor zich zelf te sprekenmaar gij slaat daarop g> un acht en luistert slechts naar hen, die ze ver keerd voorstellen, Dat is oen persoonlijke beleediging, die ik zeer diep gevoel. Het is een zware beproeving voor mijn geduld, altoos onjuist te worden beoordeeld, mijn herhaalde aanbiedingen van vriendschap gewikt en onder zocht te zien met naijver en wantrouwen. „Ik heb steeds weer gezegd, dat ik de vriend van Engeland ben en uw Pers, of althans een groot deel daarvan, drijft het Engelsche voik aan, mijn uitgestoken hand te weigeren en las tert, dat de andere hand een dolk verborgen houdt. Hoe kan ik een volk tegen zijn wil over- tuigen I „Ik herhaal, dat ik de vriend van Engeland I benmaar gij maakt het moeilijk voor mg. j Mijn taak is niet van do gemakkelijkste. Een groot deel van den middenstand en de lagere klassen van mijn volk is Engeland niet vriend schappelijk gezind. Ik ben dus, bij wijze van spreken, in de minderheid tegenover mijn volk maar het is een minderheid van de beste ele menten, net als het in Engeland is gesteld te n opzichte van Duitschlaud. Uok om deze reden treft het mij onaangenaam, dat gij weigert op mijn woord te gelooven, dat ik de vriend van Engeland ben. Ik streef voortdurond naar ver- bettring van onze betrekkingen, en gij antwoordt dat ik uw aartsvijand ben. Gg mankt hot mij' zeer moeilijk. En waarom De schrijver wees er toen op, dat niet alleen Engeland, maar geheel Europa, Duitschlands jongste optreden in de Marokkaanscho quaestie 'had afgekeurd, in 't bijzonder den terugkeer van den Duitschen consul van Tangor naar Fez en het vooruitloopen op de voorstellen van Frankrijk on Spanje, door de Mogend.ieden in overweging lo geven, Moulay Hafid als Sultan te erkennen. Dat was nu, meende de Keizer, een uitstekend voorbeeld van de wijze, waarop Duilscbland's bedoelingen verkeerd worden uitgelegd. De Duit- sclio consul kreeg vergunning om naar Fez te rug te keeren, ten einde daar de particuliere be langen der Duitschers tc beschermen, die om hulp riepen. Trouwens, do Fransehe consul was reeds maanden lang to Fez torug, toen dr. Ves sel daarheen op reis ging. En wat Moulay Hafid betreft, lang voordat Duitsohlund voorstelde dezen als Huitan te er kennen, hal hij reeds verklaard allo verplich tingen te zullen overnemen, die zijn zoorganger had aangegaan, dus ook het verdrag van Alge- ciras te erkennen. Vervolgens sprak de Keizer oyer hut goen hg voor Engeland had gedaan tijdens den oorlog met tie B .ereDrupublicken. Woordelijk vertaald, luidt dut „Men gelooft iri Engeland algemeen, dit Duitschland het tijdens den Zuid-Al'rikaansohen oorlog vijandig gezind wus. Zonder twijlel was de openbare metning vnn Duitschland vijandig tegenover Engeland, bitter vijandig, zelfs; Pers was vijandig en volksmeening ookmaar het officieele Duitschland „Laat mijn bedillers zich eens afvragen wat aan de rois dor Boeron-nfgevaardigden, die poog den de tu8sclienkomst van Europa te verkrijgen, een eind maakte en haar deed mislukken Zij werden in Nederland gehuldigd Frankrijk be reidde hun eon hartelijk welkom. Zij wenschten naar Berlijn te komon. waar het Duitsche volk hen met bloemen bekranst zou hebben. Maar toen zij mij vroegen, hen te ontvungen wei gerde ik. Do beweging stierf onmiddellijk uit en het driemansohup koorde met ledige handen terug. Was dat, vraag ik, de daad van een etil- len vijand? „En later, toen do strijd op het hevigst was, werd de Duitscho Regeering door de Regeerin gen van Frankrijk en Rusland nitgenoodigd, zich bg hanr aan te sluiten voor een beroep op Engeland, om eon eind aan den oorlog to ma ken. Het ootenblik was thans gekomen, zeiden zij, niet alleen om de Bóeren-republieken te redden, maar ook om Engeland in het stof te vernederen. „Wat antwoordde ik? Ik verklaarde, dat Duitschland er niet aan ducht, deol te nemen aan een gezamenlijk optreden om Engeland to dwingen en ten onder te brengon, maar nltyd zou nalaten een staatkunde te volgen, die mijn Rijk in moeilijkheden zou brengen met een zeemogendheid als Engeland. „tiet nageslacht zal te eeniger tijd d« juiste woordén lezen vnn het telegram, dut nu in de archieven van Windsor berust, waarin ik den Engelschen Houverein in kennis stelde van het antwoord, door mij gegeven aan de Mogendhe den, dio Engelunds vul trachtten tc bowerken. Engelschen, die mij nu bcleedigcn door uan mijn wooul te twijfelen, moesten maar eens weten wat ik deed m de tijden van Engeland's tegenspoed. „Maar dat was niet ulles. In de zwarte week van December 1899, toon de rampen in snollen gang elkander opvolgdon, ontving ik een brief van Koningin Victoria, mijn vereerde groolraoo- der, geschreven in zorg en droefheid, die vele sporen droeg vun de smarten, waaronder haar gemoed en haar gezondheid gebukt gingen. Ik zond dadelijk ecu hartelijk antw >ord. „Neen, ik dee l meer. Ik verzocht een van mijn officieren mg een zoo nauwkeurig moge lijken opgaaf to verschaffen van het aantal der strijdenden in Zuid-Afrika aan beide zijden en van de positie der tegenover elkander staande strijdmachten op dit oogenblik. „Met die cijfers voor mij, werkle ik eon veld- tocht plan uit, dat inij het beste leek in de bestaande omstandigheden, en ik onderwierp dit aan het oorduel van niiju Generulen staf. Toen zond ik het plan naar Engeland en ook dit stuk bevindt zich op Int kasteel Windsor, in afwachting van de onpartijdige uitspraak der Geschiedenis. Ken merkwaardige s i men loop van omstandigheden heeft gewild, dat hot plan, door mij opgemaakt, op vrijwel de zclfdo grond- slagen berustte, als dat, hetwelk lord Roberts heeft gevolgd en door liera succesvol werd ten einde gebracht. „Was dat een daad van iemand dio Engo- Innd ziek wildo zien? Laten de Jfingclschon rechtvaardig zijn en oordoelen I" Daarna sprak do Keizor over do Duitscho vloot, die bij sterk wenscht om Duitschlands Wereldhandel en zijn menigvuldige belangen in verre zecen te beschermen. Niet alleen is tot dusver elke tegenspraak uitgeblevun, maar do „Köln. Ztg laat zien door zijn berichtgever te Berlijn, wiens betrekkingen met prins Von Bülow wolbekend zijn, seinen „Tegenover dun door enkele bladen uitgespro ken twijfel gelooft uion hier, dat het gesprek met den Keizor in de „Daily Telegraph" juist is wuervergoven". Zou het dus wn:ir zijn, (lat du zelfde Vorst die in Januari 1896, nadat do inval van Jame son door de Boeren was afgeslagen, aan Presi dent Kruger seinde„Ik wonsuh U oprecht geluk, dat U zonder de hulp van bevriende Mogendheden in te roepen, met uw volk gelukt ie, steunende op eigen kracht, tegenover do gewapende scharen, die als verstoorders van den vrudo in uw land binnen drongen, dien vrede to horstellen on de onafhankelijkheid des lands tegen do aanvallen van buiten tu beschermen" in Dicomber 1899, loon hut zelfde Boerenvolk, stounondo op eigen kracht, don Britsohen overweldiger slag op slag toebracht, den op goud belustou aan valler muonde tu moeten helpen aan een veld tochtplan tegenover het hoopje Boeren, dat toen I even goed als in 1895, streed voor do onafhan kelijkheid van zijn land? Dit interview heeft een massa stof opgeschud en het laatste woord er over is hierover nog niet gesproken. Zuilen het metalen monden doon Met ingang vnn 1 November worden aun het Postkantoor verkrijgbaar gesteld fran keerzegels van 1*/a cent in boekjes van '24 stuks voor don prijs van 37 cent. Do centrgle nnli-rovolutionnalro kiesver- eeniging zNederland en Oranje" in bot kies district Amersfoort beeft voor de verkiezing vun éen lid van de Provtnci tie Staten, vacu- ture- Vnn Beek, tot cnndidnnt gesteld den heer H. C. A. de Jong, candiaaat der R. K. centrale. Tot leeraar in timmeren en vukteekenen aan do Ambachtsschool hier is benoemd do heer K. Kooiman, te West Gruftdiilc (N, Holland). Majoor A. J. L. M. van Schevlchnvet» is in de plaats van dan heer C. Th. van Boek gekozen tot regent vun het bt. Pioters- en Bloklunds-gaslhuis. Do Aartsbisschop van Utrecht heeft toe stemming verleend voor don bouw der Roomsch Katholieke Jongensschool voir Meeiuitgebreid Lager onderwijs, welke zal worden gebouwd aun deScbimmelpenninck- straat onder leiding van architect Herin. Kroes. Üe aanbesteding zal nog dezen winter plaats hebben. Luitenant F. H. Dölloman, thans van hot 4e regiment veld-urtilleri", wordt '2 Novem ber overgeplaatst bij bot korps rjjdende artillerie. Kapitein J. A. Keolcll, die gister 22 jaar olfieior was bg hot 5o regiment infanterie, num heden afscheid van hol korps, dut hij morgen met pensioen verlaat. Door het Provinciën 1 Utrechlsch Vrijwil ligerskorps zijn do nieuwe Statuten aan H. M. du Koningin opgezonden, om de Kon. goedk' urifig daarop te verkrijgen. Stond vroeger hot ktrps op zich zelf, zonder com- mumlant, thans heeft do heer P. van der Sluis, kapitein-commandant vnn het Amers- loi rtsche korps (daai toe aangezocht) het com mando voor Utrecht op zich genomen. Thuns ziju do ttfdet'lingcn Utrecht, Ainorslboit en Baarn écu geworden, met Utrecht als hoofd- aldeeling. Het korps in zijn g.-hccl bestaat thans uit '2 eompagnieë i waarvan do offi cieren door 11. M. de Koningin zijn of nuder zullon worden benoemd. Het zul morgen 25 jiar geleden zijn, dat het eskadron ordonnansen bier lu garnizoen, kwam. Wo herinneren nog eens nar» den voet balwedstrijd tusschen Quick on H. V. C., morgenmiddag hier te spelen en dio zeer spannend belooft to worden. In het vorig nummer deelden we een en under mee over de verloting van preciosa voor het Centraal Isra-diotisch krankzinni gengesticht te Apeldoorn. lu do advertentie word meegedeeld, dat loten slechts bg '25 stuks Ui gelijk konden genomen. Hier ter stede heeft zich een plaatselijk comité gevormd, dat de gelegenheid zal openen, minder dan '25 loten, dus een of meer, to nemen. Lenige jongedames, dio zich bereid ver klaarder., het sub-comité ter zijde to staan, zullen binnenkort de weldadige stadgenooten bezoeken en hun iu slaat stellen, zich te voorzien van eenige loten. Morgen 1 November on toch geen herfst. Toch staan de boouion in nog bijna vollen

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1