Amersfoortsche Bank BLOOKERS CACAO, „Eysink" rijwielen zijn overal bekend door hun lichten gang en soliditeit MICHELS de., DAALDERS SINGER naaimachines Stoomwasscherij W. G. BURGER, Snel. Sterk. Solied. Sierlijk -:-Safe Deposit Groolste specialiteit in SederlaDd m ZijdeneaWollen JapoostoffüB Speciaal Offerte: Methorst Yan Lutterveld SAFE DEPOSIT PRIJS en KWALITEIT blijven steeds dezelfde. Feuilleton. THEA. Utrecht, Stadhuissteeg 4. Amsterdam, Kalverstraat 135. B Leidschestraat 78. Telefoon 1314. 8178. 7831. Wij hebben steeds voorhanden in het artikel Corsetten de laatste nouveautés van Parijs, waarond' r de naar d6 laatste mode slank makende modellen van af de courante prezen. Grootste Corsetzaak in Nederland. voor eiken tak van nijverheid, als ook voor alle huishoudelijk naaiwerk. Onderricht gratis ook in het moderne borduren en stoppen. Wie eeue Singer Naaimachine wenscht te koopen koopo uitsluitend in een winkel van de S1NGER-MAAT- SCHAPPIJ want ze worden vaak ook namaaksels van weinig waarde onder misbruik van den naam „SlNGElt" aangeboden. Te AMERSFOORT heeft de 8INGER MAAT8C11APPIJ slechts éen winkel, en wel wr Al*» in winkel. dit WESTSINGEL 49, hoek Varkensmarkt. uithangbord lijn de SING EB naaimachine» verkrijgbaar. ZEIST. AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen. GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZFN. fic goederen worden te Amersfoort 'sit oensdugs franco gehaaid en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage franco toegezonden. KORTEGRACHT 20, Amersfoort, (naast liet Postkantoor) Telefoon 86, Effecten, Coupons, Vreemd geld, Assurantiën, Binnen- en buitenlandsche wissels. Prolongatie, Beleening, Deposito, Credietbrieven. Hofleveranciers, 's-Gravenhag© Stalen op aanvrage franco. B Cheviot royal 110 c. breed 95 ceni. r» Caevron 110 c. breed HOcent per Meter. Kassiers en Commissionairs in Effeeten. (Commanditaire Yenaooten H. OYENS ZONEN, te Amsterdam) AMERSFOORT BAARN Munrhuizcn 15, (naast de Nederl. Bank). Mollorusstrnat, Telephoon 49. Telephoon 14. VAN Mocht uw leverancier bovengenoemd artikel niet voorradig hebben, vraag dan adressen aan Blooker's Cacaofabriek te Amsterdam. 18.) „Mnar het hemd blijft toch altijl nader dan de rok I Of wil je 't nu heusch r.iet inzien en erkennen, dat ons eigen huwelijksgeluk op het 8pel staut?" riep Thea wanhopig uit. „Wij worden meer en meer vreemd aan elkaar, wan neer je zoo blijft denken als nu, wanneer je maar ullee op je laat zitten, wanneer je geen ruggegraat hebt." Hij trachtte er zich met een aardigheid af te maken. „Als modem mensch mag men die tegen woordig niet meer hebben. De wetenschap zd spoedig genoeg uitmaken, dut men't niet ulleen zonder blinden darm, doch ook zonder wervel kolom best doen kan. Kijk maar eens rond in ons lieve Duitschlund, dat thans toch ook jou vaderland geworden is wie loopt er bier nog reohtqp? wie weet, wellicht komt eenmaal de tijd terug, waarin we evenals in den oertijd op handen en voeten loopen." In haar oogen bliksemde het trotsch„Ik kruip niet mee nu niet en nooit I Onthoud dat. Niemand zal ooit van mij kunnen zeggen, dat ik trotsch ben. Daarvoor heb ik ook geen reden; maar toch zal ik het hoofd hoog dragen Of liever, juist daarom." En om een eind te maken aan het onver kwikkelijke gesprek, ging zy de deur uit. Tandenknarsend keek Gillberg baar na en daarna ging by ook naar zyn kamer. Het kwam in den laatsten tijd meermalen bij hen voor, dat zij 'savondB ieder op hun eigen kamer zaten. Hij waa een weifelend, zwak karakter, doch ondanks zijn nu en dun heftig uitbarstende drift, was hij in den grond van zijn hart een uiterst goedmoedig man. Zat bij dan zoo op zijn kamer en dacht hij aan zyn vrouw, dan was zijn kwaadheid meestal na enkele minuten verdwenen en leek het hem, of men hem toe voegde „Ga naar Thea, geef haar een kus en wees weer lief tegen haar". Maar de vrees, zwak te schijnen, hield hein terug. „Ik mag niet toegeven, hield hij zichzelf dan voor; Thea moet inzien, dat zij ongelijk heeft. Zij moet zich nu eenmaal maar zien te schikken naar de nieuwe omstandigheden, waarin zij leven moet, en inzien, dat zij als officiers- vrouw niet alles kan zeggen wat zij wil. Vóór alles echter moet zij leeren denken, zooals in onze kringen gedacht wordt. Neen, ik mag niet toegeven, in geen geval." En Thea dacht er precies eender over. Zij huilde niet. zooals waarschijnlijk de meeste an dere jonge vrouwen gedaan zouden hebben, wan neer zij 'savonds alleen hadden moeten zitten, en schreef geen brieven naar huis, waarin zy over haar man klaagde en haar leven bejam merde; zij was alleen bedroefd. Doch zelfs daarbij dacht zij't meest aan haar man. Zij had medelyden niet hom. Zij kon zich onmogelijk in zijn gedachtengang verplaatsen. Hoe ongelukkig moest een man zyn, die den moed zijner over tuiging miste, die dien niet bezitten mocht! Al richtte haar toorn zich steeds eerst tegen hem. spoedig moest zij erkennen, dat hij in werkelijkheid veel minder schuldig was, dan zij aanvankelijk had gemeend. Op niemand was het gezegde „iedereen ie het product van zijn geboorte en zijn opvoeding" zóo van toepassing als op een Pruisisch luitenant. Hij toch wordt opgevoed volgens den stelregel, dat de gewelddadige on derdrukking van het individualisme ten goede komt aan de maatschappij in 't algemeen, en die vernietiging van de individualiteit strskt zich niet alleen uit tot de mannen, doch ook tot de dames van het regiment. Zij had werkelijk medelijden met haar man. Zeker, hij was geen genie, maar hij was bekwa mer dan menig ander. Ln een ander beroep had bij het tot iets kunnen brengenzij zou hem hebben geholpen, zijn werklust en zijn eerzucht aangevuurd hebben. Hier kon daarvan echter geen sprake zijn. Hij wilde zich voor de hocgere krijgsschool voorbereiden, maar de gedachteik kom er toch nietwas oorzaak, dut hij het met dat plan zoo nauw niet nam. Hij had haar verteld hoe wei nig plaatsen er „voor do provincie" beschikbaar werden gesteld en voor iedere plaats waren wel honderd liefhebbers. Het was duizendmaal ge makkelijker in de loterij den hoofdprijs te trek ken, dan een van die plaatsen te veroveren En toch moest hij naar de krijgsschool. Hoe langer zij er over nadacht, hoe meer zij dat in zag. Hier ging hij ten gronde; al het goede in hem verslikte. De bekwaamheden, die bij bezat, sliepen in; hij word in zijn opvattingen' en zijn denkbeelden steeds kleingeestiger. In zijn eigenbelang moest bij uit dit garnizoen weg; zijn blik moest verruimd worden, hy moest met andere menschen in aanraking ko men, leeren, dat er behalve officieren nog meer menschen zyn, begrijpen, dat handel en industrie, kunst en wetenschap in de wereld 6ok een rol van beteekenis spelen. En ook voor haar zou het goed zyn, indien haar man te Berlijn werd geplaatst. Nu reeds was zij vaak de vertwijfeling nabij. De eeuwig durende praatjes over kinderen en dienstboden, dat gebabbel, dat zich bemoeien met de aan gelegenheden van anderen, dat opblazen van de kleinste kleinigheid tot een Staatszaak zij bad meer dan genoeg van dat alles. De eenige dame, die zy lijden mocht, was mevrouw Von Ekern, maar het verschil in rang Bloot een intiem*, n omgang uit. Daarbij kwam, dat zij niet den schijn op zich wilde laden, bij de vrouw van den kolonel in de gunst te willen komen, zich by haar te dringen met het doel, persoonlijke belangen in te dienen. Ook speet het haar, dat Elsbeth von Rockhausen niet zoo dikwijls bij haar kon komen als zij wel zou willen, want ook die was haar bijzon der sympathiek en zij wist, dat het jonge meisje haar ook graag mocht lijden. Doch hoe gaarne Elsbelh ook bij haar kwam, de verhouding, waarin Thea tot haar moeder stond, was toch oorzaak, dat het bezoek vaak iets gedwongens kreeg. Thea trachtte dikwijls haar oordeel over de andere dames te wijzigen. Zy zeide tot zichzelf, dat zij onrechtvnardig, vooringenomen, verbit terd was, doch haar meening veranderde niet. Zeker, er waren goede vrouwen onder, vrouwen, die met de middelen, waarover zij beschikten, en die waren dikwijls zeer bescheiden, voortref- lijk wisten huis te houden, die voor haar man nen uitstekende echtgenooten, voor haar kin deren beste moeders waren. Doch het typisch Pruisische begrip van militairisme had alle be langstelling voor andere dingen in hen gedood. De vrees voor de carrière van hun mannen was oorzaak, dat zij geen minuut van het leven genoten. Evenals de heeren zelf spraken zij voort durend over de komende inspecties. De kreet: „de generaal komt deed hen in elkaar krim pen, niet alleen uit liefde voor hun mannen, doch ook uit egoïsme. Zij wilden vooruitkomen, carrière maken, generaalsvrouw, of in ieder geval commandeu8e worden. Zij dachten alleen aan de toskomstvan die verwachtten zij alles en daardoor genoten zij nimmer van het heden. „Als mijn man maar eerBt kapitein is als we maar eerst majoor zijn dat waren de ge wone uitdrukkingen. Doch voor de betrokken personen was dit meer dan een eenvoudige manier van sprekendan eerst kwam voor hen het geluk. En zij dachten er niet aan, dat zij dan ook weer zouden zeggen„als we maar eerst dit of dat zyn I" (Wordt vervolgd). Snelpersdruk, Firma A. H. van CLEEFF, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 4