I Mode-magazijn RoTd. Levy, J De etalage van dames-handwerken en voor het Sint Nieolaasfeest is gereed. Feuilleton. THEA. V -cf X X Langestraat 30, Telephoon 103, Amersfoort. X 19.) De vrouwen werden oud met de gedachte aan de toekomst, zonder iets te genieten van het heden, van hun jeugd en hun belangstelling voor alles wat buiten de enge grenzen van het militairisme lag, werd steeds geringer. Men ging nog wel naar den schouwburg, las nog wel de nieuwste boeken uit de bibliotheek en soms Bprak men daar ook nog wel eens over, doch meestal bepaalde zich dat literaire gesprek tot de vraag: „Hebt u dit of dat gelezen En wie in zijn oordeel niet meeging met de meer derheid, was veroordeeld en zeker was men dit, wanneer men het waagde zooals Thea de moderne en nller modernste dichters mooi te vinden. Over zoo iemand werd in moreel op zicht dadelijk de staf gebroken met zoo iemand kon men werkelijk alleen over de banaalste on derwerpen spreken, wanneer men zich niet wilde blootstellen aan het gevaar, door betgeen de ander zei zelf óok gecompromitteerd te worden. Thea bad dikwyls een gevoel, alsof zij in deze atmosfeer zou stikken. Zij was nauwelijks drie maanden hier, maar zij had haar nieuwe omgeving reeds voldoende leeren kennen. Zij kon onmogelijk instemmen met het zeggen van haar man„mettertijd zal je hier wel wennen". Zij wist maar al te goed, dat de verhonding tusschen haar en de andere dames steeds meer gespannen werd. Nog rekende men haar niet alles aan en liet men de vaak grievende ver ontschuldiging voor haar gelden„U is nog zoo jong, mevrouwtje; u komt uit het buiten land, u moet eerst aoclimatiseeren, u schikken naar de nieuwe omstandigheden". Maar juist voor die geestelijke acclimatisatie want die alleen werd bedoeld gruwde zij. Zij wilde niet zinken tot het niveau, waarop de anderen stonden zij wilde haar persoonlijkheid bewaren. Zij keek om zich heen in haar aardig bou doirtje. Hoe gezellig zag het er uit! Zij had verscheidene dingen uit het ouderlyk huis moe genomen, om zich in haar nieuwe woning dade lijk thuis te gevoelen- daar hadt je de schilde rijen, die zij als kind al zoo mooi had gevonden, het Zweedsche houtsnijwerk, de beeldjes van Thorwaldsen en honderd andere dingen. Het was zoo gezellig, zoo intiem. En toch ontbrak het geluk. Enkele vertrekken van haar af zat haar man, kwaad en uit zijn humeur, en zijzelf zat hier treurig en bedroefd. En zooals zij nu hier zat, zou zy nog dikwijls zitten, wanneer zij niet toegaf, wanneer zij niet openlijk verklaarde: „Ik zal mij in 't vervolg alles laten welgevallen; ik zal niets meer zeggen, wat eenigBzins van de meening der anderen afwijkt; ik zal de garde als een hoogere, als 't moet, zelfs als een soort goddelijke instelling beschou wen; ik zal de traditie heilig noemen; ik zal een schaap in de kudde worden, evenals de anderen; ik zal geen andere gedachten hebben dan zij Dagelijks zal ik met je de ranglijst nagaan, om te zien hoeveel er nog vóór je staan en ik zal hun, evenals jij doet, wel alles goeds, maar toch een spoedig ontslag toewenschen, wat jij voor jezelven de grootst denkbare ramp vindt. Ik zal mij voortaan interesseeren voor de kinder gesprekken van de vrouw van den kapitein en voor de huishoudelyke praatjes van de vrouw van den majoor; ik zal ophouden een „ik" te hebbben. Alleen op dien grondslag was een duurzame vrede mogelijk en alleen dan zou het geluk tot hen terugkeeren, het zelfde geluk, waarvan zij in de eerste weken van hun huwelijk zoo met volle teugen genoten hadden en dat, naar zij toen meende, hen nooit zou verlaten. Zij sloot de oogen, zij verbeeldde zich de teedere kussen en liefkoozingen van haar man weer te voelen, stak hem smachtend haar lippen toe, zij wilde haar armen om zijn hals slaan en zich tegen hem aandrukken zij was alleen. Zy verlangde naar haar man en naar de be wijzen van zijn liefde, want hij moest haar immers nog liefhebben zij was nog zoo jong, nog zoo mooi, en hoe kort waren zij pas ge trouwd. Zij richtte zich half op, wilde naar hem toe gaan en zeggen: „Kom, wees weer lief 1" en zij wilde zich door hem in zijn armen laten nemen en alles vergetenzij wilde gelukkig zijn 1 Reeds wus zij opgesprongen en ging naar de deur; maar plotseling bleef zij staan. Wanneer zij nu naar haar man ging, dan zou zij ge dwongen of vrijwillig beloften moeten doen, die zij nimmer zou kunnen houden zonder daaraan ten gronde te gaan. Alles wilde zy den man geven, dien zij uit liefde getrouwd had en dien zij ook thans nog liefhadzij wilde in alles zijn zin doen. haar leven zelfs ten offer brengen, indien zij hem daardoor redden kon maar haar persoonlijk heid mocht zy niet prijsgeven, wilde zy niet zichzelf verachten. (Wordt vervolgd.) Snelpersdruk, Firma A.H. ■van CLEEFF, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 4