„PHOENIX" QuaherOab Stadsnieuws. Laatste berichten. Advertentién. Dineeren II KAPELHUIS" De cadetten, leerlingen van het tweede stu diejaar der Cadettenschool leggen aan de Cadet tenschool een overgang-examen naar de K. M. A. af, ioopende over de vakken of onderdeelen van vakken waarin gedurende dat studiejaar onderricht is gegeven. Ten aanzien van dat examen gelden de zelfde beginselen ale voor het overgangsexamen van het le naar het 2e studiejaar der Cadettenschool, terwijl om voor artillerie of genie te kunnen worden toegelaten aan de zelfde bijzondere eischen moet worden voldaan als bij het tegenwoordige toelatingsexamen tot de K. M. A. Burger jongelieden mits physiek geschikt die kunnen overleggen een der diploma's of getuigschriften vermeld in art. V van het ann- feboden ontwerp (getuigschrift eindexamen loogere Burgerschool met 5-jarigen cursus) worden tot de Academie to egelaten voor het leger en het wapen hunner keuz6, althans voorzoover het opengegestelde aantal plaatsen zulks mogelijk mnakt. De Regeering toch is van meening, dat het tot nog toe gebruikelijke dure toelatinge-examen geheel kan vervallen. Zijn ervooreenig wapen meer adspiranten dan plaatsen, dan moeten die adspiranten ter uit sluiting van bevoorrechtingzich onderwerpen aan een rangschikkingsonderzoek. Tot grond slag dienen dan de resultaten van het rang9chik- king8-examen. Kr zal voor gezord worden, dat door de inrichting van het onderzoek de jongelieden ook om financieele redenen niet voor het zich onderwerpen daaraau behoe ven terug te schrikken. Het rangschikkings-examen zal worden afge nomen gedeeltelijk schriftelijk, gedeeltelijk mon deling. Beide examens duren éen dag. Het eerste kan worden afgenomen in de verschil lende garnizoenen, het laatste te Breda. Gelegenheid tot een voorloopige geneeskun dige keuring zal vóór het schriftelijk examen in alle garnizoensplaatsen aangeboden worden. De eigenlijke keuring heeft plaats te Breda. Het ligt in de bedoeling, de wet zóo tijdig in werking te doen treden, dat de toelating tot de Academie volgens de nieuwe beginselen kan geschieden reeds in 1909. Met het oog op de omstandigheid, dat er op het tijdstip van de invoering der wet jonge lieden kunnen zijn, die zich voor het toelatings examen tot de K. M. A. bekwamen zonder zich tevens voor te bereiden voor het eind-examen Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus of eenig ander daarmede gelijk gesteld examen, vereischt de billijkheid, dat aan zulke jongelie den, by de eerste toelating tot de K. M. A., na het invoeringstydstip, de gelegenheid geboden worde om nog op aen ouden voet tot de Aca demie te worden toegelaten. Het ligt daarom in de bedoeling, een overgangsbepaling daartoe in het leven te roepen. K E N X 1 S G K Y I X "G! De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT br. ngt, ingevolge mededeeling van d^n Burgemees ter van Odijlc d.d. 30 October 1908, No. 222,14, ter kennis v«n belanghebbenden, dat rich in die Ge meente een geval van MILTVUUR heeft voor gedaan. Amersfoort, 5 November 1908. De Burgemeester voornoemd, WUDTIERS. Ter voorziening iu de vacature, ontstaan door het bedanken wegens hoogen leeftijd door den heer II. W de Heus werd door het collage van notabelen tot Kerkvoogd bij do Ned. Hervormde gemeente gekozen do heer 11. C. van Dam. De heer N. van Veen werd als Voorzitter van het college herbenoemd, terwijl in de plaats van den heer Van Dam tot Secretaris werd benoemd de heer J. Ger. Kleber. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond weder een openbat e ver gadering ten Ruadbuize. De keuring der visch is met ingang van hedenochtend aangevangen te acht uur. Het politic-posthuis aan den Soesterstcaat" weg is heden in gebruik genomen. Het telefoonnummer is 121. Meermalen is al gewezen op het gevaar lijke om kinderen voorop het stuur vaneen fiets te laten meerijden. De A. N. W. K zal requested indienen, wtarbij aan Gemeentebesturen wordt ver zocht, op een rijwiel niet meer personen te laten vervoeren dan waurvoor het rijwiel bestemd is. Kr zyn reeds Gemeenten waur bij politie verordening een dergelijk voorschrift is ge geven. Bewerkt door mr. dr. J. G. Stenfert Kroese zyn in de zoogenaamde Scbuurman's editie by de firma Tjeenk Willink te Zwolle ver schenen de Visscherijwet en de Jachtwet. De heer A. Nijhoff, Commissaris van po litie hier, Voorzitter der exarneD-commissie voor adspirant-Inspecteurs van politie, is hedenavond naar Amsterdam vertrokken, waar dit examen morgen en overmorgen wordt gehouden. Tot onderwijzeres aau de Cbr. school hier is benoemd mcj. l'eterman, te Hoef bij Putten. l>e heer W. L. Misch is benoemd tot onderwijzer aan de Nederlandsch-Duilachc school aan de Prinsengracht te Amsterdam. Do akte vrye en ordeoefeoingeu der gym nastiek werd óok behaald door de jongeda mes A. II. Keeling, J. C. Jansen, G. A. M. Dekker, J. C. S. Brederode, C. S. Mensing eu W. de Bruin, leerlingen der Rijks Nor maal-inrichting hier. Door den Directeur-generaal vau den Land bouw zijn de heeren J. van lieerde. Hoofd der openbare Lagere school te De Bilt, en P. Miodema, te Utrecht, aangewezen om les te geven in bemestingsleer aan den land- bouwcursus die in de infanterie-kazerne hier gedurende November, December en Januari zal worden gegeven aan dienstplichtigen van het garnizoen Amersfoort. By advertentie in dit nummer wordt be kend gemaakt, dut aanstaandeu Zaterdag avond in „Am'cilia" ten bate van de kan tonale afieeling der Vereeuiging tot opvoe ding in het huisgezin van halfverweesde, ver waarloosde ot' verlaten kinderen wordt opge voerd de kinder-operette .Goudmuiltje" van Marius A. Brandts Buys den zoou. Het dilettanden symphonie-orkest werkt weer belangloos mede. Wie de allerliefste muziek wil booron en de opvoering, aan welke weer bijzonder veel zorg is besteed, wil bijwonen om de zoo nuttige vereeniging te steunen, raag zich nog wel intijds van een kaart voorzien, voor zoover by deze nog niet heelt door inteeke- ning want er is uog slechts een 50-tal kaar ten niet genomen. De Amsterdamsohe vereeniging voor jacht en terreinrijden houdt aanst tanden Zondag weer een jaebtrit op de heiden tusschen A- mersfoort en De Bilt. Vertrek van hotel „De Berg'' 's ochtends te 11 uur. Jagermeester is jhr. 6. E. de Geer. Aanstaanden Zondag speelt hel eerste elf tal van Quick op eigen terrein tegen Wil- helmina uit Den Boech, de vermoedelijke kampioen van het Oosten. Het eerste elftal der H. V. C. gaat zijn geluk beproeven te Utrecht tegen het derde van Hercules aldaar. Wegens den wedstrijd tusschen liet eerste van Hercules en H. V. V. uit Deu Haag zul de provinciale ontmoeting reeds te 12.15 aanvangen, op iatlaatgenoerade wedstrijd kan worden bijgewoond. Het tweede der H. V. C. ontvangt opzijn terrein, achter .Rustoord" Rapiditas, uit Hilversum. Ook daar dus een hoogst span nende wedstrijd. De eerste ledenvergadering in het nieuwe gebouw dor Industrie- en huishoudschool weid gisteravond gehouden onder voorzit ting van den heer T. .Sanders, die bij zijn openingswoord een gelukwensch uitsprak voor deze gebeurtenis en daarbjj deed uit komen, dat door het eigen gebouw veel is verkregeo, doch ook de verautwootdelijkheid van het Bestuur der vereenurging aanmer kelijk is toegenomen omdat men nu ook hoogere eischen zal stellen aan de inrichting. Het Bestuur zal er naar streven, de school aan die hoogere eischen te doen beantwoor den. De notulen der 14de ledenvsrgadering, den 20 Februari gehouden, werden vervol gens gelezen en ongewijzigd vastgetteld. De Begrooting voor 1909 werd hierna vastgesteld op f 14 850 in ontvangst en uil- gaat, met een post voor diversen van f 100 en 160 voor onvoorziene uitgaven. De subsidiën van het Rijk, de Provincie en de Gemeente paraisseeren daarop met f6000, 1 1500 en 12500; de coniributiën en vry willige bijdra gen met f650; do verkoop van afgeleverd werk, spijzen, enz. met f 1200het school geld met f3000. Bij de uitgaven zyn geraamd de salarissen op 16050; de loonen van con cierge, dienstboden en werksters op f745; onderhoud gebouw en terreinen f 100; leer middelen, enz. f225; verwarming, verlich ting en water f875; belasting en assurantiën f80; rente en aflossing f 3608drukwerken, enz. f 100levensmiddelen, waschgeld, enz. 1 29. 6. Nu het nieuwe gebouw pas sedert 15 Sep tember in exploitatie is, waren dezo begroo- t «gsposlen moeilijk teramen daarom is het geen^zius onmogelijk, dat de werkelijkheid anders zal blijken te zijn dan thans is begroot. Tut leden der commissie tot nazien der rekening en verantwoording werden benoemd mevrouw Hoog—Muijderman en de heeren W. H. Kamen Laurens J. Luycx tot plaats vervangend lid de heer J. C. van der Meer. Herbenoemd werden de periodiek aftre dende Bestuursleden, mevrouwen M. J. Hey- ligers—Reinhardt, J. F. O. H. Tromp van HolstHaitogh Heys en M. barones Schim- melpenninck van der Oye-gravin Dumonceau, en prof. F. Kenninck, die allen de herbenoe ming aannamen, hetgeen zeer werd gewaar deerd. De mededeelingen van het Bestuur bepaal den zich tot het constateeren van het feit, dat het nieuwe gebouw en zijn inrichting zeer goed blyken to voldoen aau de gestelde eischen en dat er thans reeds twee interne j leerlingen zyn. Het Bestuur hoopt, dat weldra alle tien de plaatsen voor internen zullen zyn ingenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het tentoonstellinkje van raandewerk en borstelwerk, schortjes, kousen eB dergelijke, vervaardigd door Amersfoortsche blinden, dat hedenmiddag om 2 uur werd geopend in »Ons Huis" aan de Kortegracht, zal ook mor gen van 2 tot 5 uur nog te bezichtigen zyn. Vanmiddag was er al veel bezoek en werd er heel veel verkocht van de voorwerpen, die alle van nut eu zeer laag iu prijs zyn. Aanstaanden Dinsdagavond zal prof. dr. B. D. Eerdraans, uit -Leiden, in de Remon- strantsche kerk hier een lezing houden over Oostersch leven en Oostersche toe standen. De lezing is óok toegankelijk voor niet- leden van den Protestantenbond. Het Christelijk bureau voor arbeidsrecht treedt 7 December in werking. Het zil zitting houden ten kantore van zyn rechtskundigen adviseur mr. H. J. M. van den Bergh, Wilhelminastraat 4 hier. Gratis advies kunnen ontvangen de leden der plaatst lijke afdeelingen van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium", den R. K. Volksbo.id, den Chr. Nat. Werkmans- Bond, de Chr. Timmerliedenvereeniging en van den Bond vau spoor- eu tramwegperso neel. 't Spelletje schijnt weer te beginnen. Te Hilversum zijn drie als heereu gekleede personen in het gebouw der Hoogere Bur gerschool geslopen, en hebben daar drie rywielen gestolen. Een ernstige waarschuwing. Een vergunninghouder wonende aan de Beestenmarkt kwam zich bij ons er over beklagen, dat we ia het vorig nummer schreven, dat Zaterdagnach; op de Beesten markt de ruiten van een herberg werden stuk gegooid. Hij heelt gelijk, 't Gebeurde niet op de Beestenmarkt, zooals men ons meedeelde, doch op Bloemendal. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen dienstboden dje op verschillende plaat sen der stad vuil wierpeu in grachten. D. van E., die pas gisteravond uit Duitsch- land terugkeerde, werd hedenochtend door de politie hier aangehouden en naar Utrecht geleid. Hij was gesignaleerd wegens diefstal in vereeniging, eenigen tijd geleden onder Soest gepleegd. De ernst is de wegwijzer naar het geluk de opgeruimdheid is het geluk zelf. T71t dsn omtrek. Het stalpersoneel van «Socstdijk» keert morgen naar Den Haag terug. Het bij-post en telegraafkantoor aldaai i<5 gesloteD. Voor het ambt van Burgemeester van Nij- kerk zijn niet minder dan 53 sollicitanten, waarvan 40 Burgemeesters. Het nieuwe Gemeentehuis te Zeist zul 11 November officieel worden io gebruik ge nomen. Op den leeftijd van 53 jaar overleed Maan dag zeer onverwacht te Zeist de bekende kunstschilder Hendrik W. Jansen, lange jaren Voorzitter van «Arti et Amicitiie» en meer malen met goud bekroond. Twee zijner doeken zijn in het Rijks-Mu seum voor schilderijen te Amsterdam. William Howard Taft, de bekende opvoe der de r Philippino's en dei Cubanen is gekozen tot President der Vereenigde Staten van Noord-Araeiika, welk hoog ambt hy in Maart hoopt te aanvaarden. Hij is thans 53 jaar. Het heef, dat men in Amerika vliegtoestel- lengaat vervaardigen, die niet meer dan f 62.50 het sluk zullen kosten. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd am onbekenden en verzenden van het Postkan toor te Amersfoort gedurende de 2e helft der maaud October 1908. A. Hensbergen, Amersfoort. F. Gedeking, Den Haag. Andricssen, Hilversum. Mej. Aaien, Tilburg. Hein van Beek, Utrecht. Ten Broek, Vlaardingen. E. Wittert van Hoogland, Luneburg Mej. Job. de Haan, Amersfoort. Me]. H. Markus, E. de Kompenaer, Amsterdam. Mej. A. Pinksterboer, Den Haag. Miss Anna Jensen, Kopenhagen. Karl Runkels, Ruhrort. Men seint ons H. M. de Koningin heeft het voornemen, Donderdag 12 dezer voor het jaarlijksch ver blijf van «Hel Loo» naar 's-Gruvenhage terug te keeren. Allen die iets te vorderen '•«A* nï^ hebben van de Gebroeders Van NIEUWENHU1ZEN gelieven zoo spoedig mogelijk BEKENING in le zenden Lauge- straaf 103. voor 4 k 5 HEEREN. Uitstekende gelegen heid, tegen matigen prijs. Adres te bevragen aan het bureau dezer courant. BS PROEVEH op het terrein der LANDBOUW- TENTOONSTELLING te Zevenbergen hebben wederom bewezen, dat de Snelblusscher zonder gebreken is. Wie «PHOENIX» in huis heelt, is in staat een nltbrekenden Brand ten alle tydo en zonder tijdverlies to blusschen. GEEN onnoodige Waterschade. GEFN schade door bijtend znnr. GEEN vergiftige stoffen. GEEN vlokkon. GEEN bevriezen van het apparaat. GEEN opzooding van het apparaat voor nieuwe vulling. Indien gebruikt bij brand, worden nieuwe vullingen gratis verstrekt. Alle gewenschte inlichtingen gratis en zon der eenige verbintenis verkrijgbaar bij den Hoofdvertegenwoordiger voor Nederland Technisch Bureau Gasniotoren-Fabrik-Dentz Filiale AMSTERDAM Reguliersbreestraat 16. CREDIETVEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. -J. ML van den BERGH, V/ILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zbh ten doel: het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco; het incasseeren van handelspapier; het ontvangen van gelden a déposito en rekening-courant. Namaak va- Quaker Oats biedt niet devoordeelen van dit uitstekend produkt. Zij is bij voorbeeld niet zoo vrij van stof en doppen en bijge volg niet zoo sma kelijk en voordee- lig in het gebruik. Alleen in pakken! PUNCH, RHUM, COGNAC. Byzonder krachtig en roordeelig voor CROC. Directe import. ingang Lieve Vrouwe-kerkhof. CLL'NGEN Fab*:VAN HASELEN&BOOM AMERSFOORT

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2