B VRIJDAG 6 en ZATERDAG 7 NOVEMBER t I RECLAME-DAGEN „Amsterdamsche Boterhandel f Grootste, goedkoopste en soliedste adres voor BOTER, KOFFIE, THEE, CACAO en SUIKER met CADEAUX. Y geven wij in ons filiaal AMERSFOORT, Langestraat 81, aan ieder kooper van een A pond Boter, Koffie, Thee of Cacao, behalve de gewone bons, een praclitigen rijk met goud gedecoreerden X J KOP en SCHOTEL extra cadeau. Op de suiker wordt GEEN extra cadeau gegeven. (Vrijdag en Zaterdag worden wegens de drukte geen bons ingewisseld. De DIRECTIE. Feuilleton. THEA. T 99 A V» VV..VV, »v"* "J UI. ..UV». ^-3"" "5 —JX leiden, Delft, Schiedam, Dordrecht. Gouda, Gorinchem, Vlissingen, Middelburg, Tilburg, Yenlo, Zutphcn, van de NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Hoofdkantoor: Keizersgracht 124, Amsterdam. Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit dd. 22 October 4902, Staatsblad No. 27. Deventer, Enschede, Almelo, Zwolle, Amersfoort en Hilversum. Aanbevelend, P.S. De door ons uitgegeven heele bons en spaarbons kunnen ook ingewisseld worden voor 5 Manufacturen bjj de heeren Gebroeders HAMERS, Langestraat te Amersfoort. 20.) De gooote gebeurtenis, dat het regiment den naam van Z. H. zou krijgen en daardoor bijna garde zou wordeD, wierp reeds haar schaduw vooruit. Zeker, het regiment had zich uitstekend gedra gen; in den oorlog had het zich onderscheiden als slechts weinige en in den langen vredestijd bud hel zich op de hoogte van zijn ouden roem weten te handhaven. Bij alle inspecties waren de meerderen niet karig geweest met hun lof. men had het regiment anderen ten voorbeeld gesteldmaar dal alleB had than6 opeens zijn beteekenis verloren. Wie de eer deelachtig wordt in plaats van een regimentsnummer een paar ..ïitiakn op de schouderbedekking te krijgen, wie voorlaan een gouden distinctief wil dragen, moet nog heel wal meer praesteeren dan voor heen, die moet niet alleen in naam tot de gar de gerekend worden, maar ook het zelfde doen als het keurkorps. Van den divisie- commandant was de kennis geving gekomen ..Zijne Excellentie, de comman- deerende generaal, hoopt op den dag, waarop Z. H. zal verschijnen om hel regiment in zeke ren zin persoonlijk in ontvangst te nemen, den troep in een stnat aan te treffen, die boven al len lof verheven is alleen op die wijze kan het regiment zich de hooge eer en de zeldzame onderscheiding waardig betoonen." De brigade-commandant had ongeveer het zelfde, maar met nog wat duidelijker woorden gezegd en wanneer men de instructies Jas, die zoowat dagelijks v-m den divisie-en den brigade commandant uitkwamen, dan kreeg men bijna j den indruk, dat het regiment zicli tot op den huidigen dag in een geheel verwaarloosden toe stand had bevonden en dat het hoog tijd werd, dien Augias-slal eens grondig onder handen te nemen. Kolonel Von Ekern scb'udde wel-is-waar over den berg officieele slukkefi, die opzijn schrijfta fel neerregende, verwonderd het hoofd, maar de zenuwachtige onrust der generaals stak tei slotte toch ook hem aart. Wanneer opdengroo- ten dag, waarop Z. H. zou verschijnen, iets niet in- orde was, wanneer zelfs de kleinste kleinigheid niet klopte, dan kon hem dat den hals kosten. Zoo zweefde dus op dien dag de hooge zijden hoed nog meer dan anders aan een uiterst dun nen draad hoven zijn hoofd; brak die draad, dan was hij een lijk. Maar hij wilde nog niet sterven en in geen geval mocht de eeredag van het regiment zijn sterfdag zijn. Dus zette hij de wenschen en wenken der generaals om in strenge dienstorders. De Dra conische wetten, die berucht waren om hun strengheid, waren teedere beloften en liefkoo- zingen in vergelijking met de zware straffen, waarmede uit het regimentsbureau werd gedreigd, indien niet alles naar wensch van stapel liep. De kolonel had medelyden met zijn officieren en manschappen, maar het kon nu eenmaal niet anders; hij moest het onmogelijke verlan gen om ten minste het menschelijk-mogelijke te bereiken. Wa3 de groote dag maar eenmaal achter den rug, dan zou hij de teugels wel weer vieren en zouden de manschappen ook een paar dagen krijgen om uit te rusten. Klaar voorloopig viel er aan rust niet te den ken. Op de binnenplaats van de kazerne en ook op hel exercitieveld was het een drukte en een leven, alsof het lieve vaderland zijn ondergang nabij was, alsof juist dil regiment bestemd was, het voor het uiterste te bewaren. Van den vroegen ochtend tot den laten avond werd ge ëxerceerd, gemarcheerd, gevloekt, gescholden, gedreigd, gesmeekt bet was een lawaai, dat men vaak zijn eigen woorden niet kon verstaan. En daarluschen door klonk het geroffel van de trommen, want in een hoek van de binnenplaats exerceerden de achterlijken tn de onmuzikalen, om hun tenminste nog iets van den militairen rj'thmus bij te brengen, die daarin bestaat, dat men zoodra het tromgeroffel begint, den linker- i voet opheftden linker om 's hemelswil niet den rechter. lederen ochtend om elf uur bad het heele regiment een uur parademarsch. Dan verscheen de regimentsrauziek, dan kwam de kolonel met zijn adjudant, dan kwamen alleD, allen, allen Wie twee beenen had, moeBt present zijn. lederen dag was het de zelfde vertooning en hoe goed het ook ging, toch moest het altijd nog beter. Nog veel beter. De officieren moes ten den afstand van twee passen vóór het mid den van hun peleton nóg beter bewaren de manschappen moeBten hun beenen nóg hooger op heffen, de punten van de voeten nog meer naar buiten draaien, de voeten nog krachtiger neer zetten. De grond moest dreunen, wanneer zy kwamen aanmarcheeren. En Z. H. moest in verrukking geraken. „Zijne Hoogheid" dat was het woord, waarmede de manschappen steeds meer werden aangespoord, dat was dc zweepslag, die hen aanvuurde, die hen dwong hun uiterste krach ten in te spannen. In de theorie-les werd niets anders onderwezen, dan dat Z. H. kwam. De manschappen moesten alle voornamen van hun nieuwen chef uit liet hoofd leeren, evenals zijn verjaardag, den naam van zijn gemalin, haar verjaar lag en de namen van de kinderen van Z. H. En wanneer een der manschappen niet wist of de kleine Prins Louis den 20un of den 22en was geboren, dan kreeg hij het eene „Himmelkreuzdonnerwetter" na het an dere naar het hoofd, dan was zoo'n kerel niet waard ooit de intialcn van den Vorst te dra gen, dan was hij een schande voor het regi ment en verdiende hij gevierendeeld en in t openbaar tentoongesteld en daarna als eerloozc schurk weggejaagd te worden. Het vreemdste was, dat de manschappen toch veel met Z. H. ophaddenHun ijdelheid werd door de onderofficieren aangewakkerd en het werd hun duidelijk gemaakt, dat zij in 't vervolg nog heel wat meer dan thans boven do burgers verheven zouden zijn. Vóór alles werd hun echter ingeprent, dat de meisjes hen dan met heel andere oogen zouden aanzien. Ja, dat was hetdo meisjes. Die zouden zij dubbel, driemaal zoo sterk imponeeren, en zoo menig meisjp, dat thans nog weigerde al te erg de roviaiekamer van haar mevrouw voor haar eminde te plunderen, zou er dan wel anders over denken. Men werd immers „garde"! Men zou in 't vervolg slechts de hand behoeven uit te strek ken, dan hingen er aan icderen vinger tien. Evenals de manschappen verheugden de schoo- nen zeiven zich ook over de aanstaande promo tie van het regiment. Wanneer de paartjes'sa- vonds in het donkere portaal stonden te vrijen, wanneer zij samen naar de danszaal gingen of door de straten der stad slenterden, dan was liet derde woord steeds: „Als je maar eerst garde bent" want de soldaten maakten hun meis jes natuurlijk wijs, dat zij echte garde werden; wat begrepen die van dat kleine verschil Maar wat er dan wel gebeuren zou, als dat „wan neer" eenmaal was aangebroken, daarover zwe gen de minnenden. Wat er diln zou geschieden, wisten zij zelf nietzij wisten alleen, dat alles dan nog veel, veel mooier zou zijn dan thans, en hoe trotBch iedere Bertha, Anna en Paula ook nu reeds op haar schat was, luier zouden zij nog veel trolscher op hem zijn. Een klein wolkje trok echter nu reeds over het geluk der keuken- en kumerfeeën. De hee ren musketiers brachten hun schoonen spoedig aan 't verstand, dat zij als „garde" duurder wer den, dat zij hun teederheden, kussen en liefdes betuigingen dan niet moer zoo goedkoop als thans konden leveren. Alles steeg in prijs waarom zou dus dc liefde daarvan uitgesloten zijn En dan zou men in 't vervolg tegenover de burgers immers óok kraniger voor den dag moeten komenmen moest do eer van de uni form hooghouden. Als soldaat kon nun er niets bijverdienen. De inkomsten bleven ondanks de initiulen op tie schouderbedekking de zelfde als thanstwee-en-twintig pfennig per dag. Die waren juist genoeg om wat eten m an dere benoodigdheden te koopen, want met het geen de Staat verstrekt, komt men niet toe. Voor het pleizier blyft er op die manier niets over. (Wordt vervolgd. Snelpersdruk, Firma A. 11. van CLEEFF, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 4