Donderdag 19 November 1908. No. 7586. 58e Jaargang. U1TU AVE; FIRMA A H. V4N CLEEFF ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement por 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 00 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otlicieële- en ontoigenings- advertentiën oer regel 15 cent. Roolamos 1—5 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naai- buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Tolflphoon 19. K E N N IHGEVI N TïT. De BURGEMEESTER vnn AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Ge meente dal l,e. door den Direc.eur van 'a Röks JiM. btijstm» trtnehl nmunrS kltuml kohier No. 4 van de Bedrijfsbelasting over hett dienstjaar 1008/19Waan den Ontvanger van s Rijks di ree to belastingen alhier is ierha-dgesteld aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet ie voldoen Gedaan on op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt tc Amersfoort den 18. November 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Géaieu artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van dfiiugezetenen.datdeRaad dezer Gemeente z,d vergaderen op DINSDAG den 24 November aanstaande, des namiddags lel" ure Amersfoort, 19 November 1908. 11 De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Uit de Pers. Iu het Novt'mber-uummer van «Belang en Recht" wordt behandeld de vraag .'Moe ten kinderen beneden vijl' jaar worden toe gelaten tot de Lagere schtol? 'tls nog geen drie jaar geleden, dat in Engeland de kinderen tusschen 3 eu jaar, voor wie de ouders plaatsing op de Lagere school aanvroegen, opgenomen moesten worden. Het voorstel om deze babies van de school uil le sluiten, verwekte zulk een hevig verzet, dat de »Board of education" het moest intrekken. Aan de plaatselijke ovei heden werd toen de vrijheid gegeven, zelf iu deze te beslissen. De feiten toondeo aan, dat de publieke opinie tegen uitsluiting was. De vraag bad intusschcn zoozeer de alge- meene belangstelling opgewekt, dat de Board of education" aan de «consultative Com mittee" opdroeg, een enquête in te stellen en de resultaten daarvan in een rapport te publiceeren. Dit rapport, dat 350 pjgina's druks be slaat, is onlangs verschenen. Het vangt aan met de vraag: »is een kind beneden de 5 jaar beter thuis dan in school?"; waarop net simpele, maar ware antwoord volgt: „Dat hangt at van het «thuis"' De beste opvoeding voor een kind van driejaar, zoo vervolgt het rapport, is die van eeu goede moeder in eigen huis. Tal vaQ moeders evenwel kunnen in hun woning noch de geestelijke, noch de lichamelijke opvoeding hunner babies tot baar recht laten komen. De commissie meent, dat de gemeenschap moet zorgen voor de kinderen uit zulk een ongeschikte omgeving. Zij verwerpt het crèche-systeem,maar wensclitNursery-schools, die ten opzichte van licht, lucht, zonneschijn, meubileering, inrichting der speelplaats en waschgelegenhedeu voorbeeldig moeten zyn. Met betrekking tot het leerplan zegt het rapport voorts nadrukkelijk, dat de foruiecle lessen in lezen, ccbrijveii en rekenen uitge sloten moeten zijn, en dat geen onderzoek naar ae resultaten dezer leervakkeu toege staan mag worden. Die zinsnede is frappant. Nog altijd zijn er in 't Vereenigd Konink rijk Inspecteurs, zoowel van Rijk als Ge meente, die er op aandringen, dat de 3 tot 5-j.ii'igen jaarlijks éen keer in die vakkon geëxamineerd worden Do onderwijzeressen in deze Nursery-school moeien bijgestaan worden door een pleeg zuster, die speciaal belast zal zyu met de zorg voor de hygiëne, die maar nooit de onder wijzeres mag vervangen. Dat de commissie een school met voor haar werk opgelei le onderwijzeressen ver kiest boven eeu crèche, waar niot-bevoegden over de kinderen waken, moet zeer worden toegejuichtniet minder evenwel de voorge stelde afschaffing van examens voor kleuters van 4 en 5 jaar I Naar aanleiding van de liuancieele plannen der Regeoring schrijft de „Residentiebode Alles hangt ai van de vraag, op welke wij ze Minister Kolkman de kip zal willen pluk ken en of bij de kunst zil verstaan, haar hij die operatie niet al te hard te doen schreeu wen. immeis men kan nok de hen, die de gou den eieren legt, zonder haar te willen slach ten, zóo knijpen, dat zij zich in laatste wils kracht loswringt en wegloopt. Nu weten we wel, dat bet mode is, te zeggen, dat men daarvoor zon bang niet is, maar er zijn toch twee zaken, waarop we willen wijzen: lo. Wij leven hier in een guur klimaat. 2o. De overdreven vrijheidszin, die bij ons volk in het bloed zit, doch waaraan, met al te groote inachtneming der rechten van ban- deloozen, do teugel gevierd woi rit, is oorzaak, dat voor sommigen, die zich verplaatsen k u n- n e n, veel van de aantrekkelijkheid van bet verblijf iD ons vaderland verloren gaat. „Als men ons al te erg plukken gaal", den ken sommigen «dan liever in een land, waar bij minder ruw klimaat orde en tucht worden gehandhaafd en bet gespuis niet reeds zijn vertakkingen hei ft onder opgeschoten joo- geus". De Ryks-inkoinsten. De Rijks-inkomsten zijn in October gun stiger geweest dan in de voorgaande maan den van het jiar. Dat zy met een totaal van f15 883833 een twaalfde van de raming voor het jaar inet f2350 000 overschrijden, beteekent op zich zelve niet veel, daar Oc tober altyd een vette maand is wel echter is het van beteekenis, dat zy f011760 hou- ger zijn dan October van bei voorgaande jaar, niettegenstaande do directe belastingen minder ruim ingekomen zijn en ruim f 187 000 bij die maand ten achteren zijn .gebleven. Do verbetering is dau ook bijna uitsluitend te danken aan het ruimer vloeien der accyn- zen en der indirecte belastingen, terwijl de invoerrechten slechts weiuig ten achteren zijn gebleven en loodsgelden met f 20090 toegenomen; allemaal aanwijzingen, dat han del en verkeer weder aan het beteren zyn. in de mindere opbrengst der directe belastingen hebben zoowel de Grondbelasting als de Personeeie-, Bedrijl's- en Vermogensbe lasting ongeveer in gelyke verhouding gedeeld. Invoerrechten zijn ruim 1'10000 of nog niet ten volle 1 püt. bij de opbrengst van bet voorafgaande jaar ten achteren gebleven. Accijnzen brachten daarentegen f518 430 of circa HVa |>Ct. meer in. Dit is uitsluitend aan de suiker te danken, die t 504 737 meer dun in October 1907 ople verde, (I. i. eeu vermeerdering van circa 32'/2 pCt. Niet onwaarschijnlijk eenter hebben toevallige omstandigheden daartoe bijgedra gen en opgemerkt dient te word an, dut nog een achterstand van voorgaande maanden Was in le halen, zoodat, ondanks de tnonie cijfers van October, het totaal der eerste tien maanden van het jaar slechts f 1 '»9 000 of nauwelijks 1 pCt. boven die maanden van 1907 is. De overige accijnzen brachten een klei nigheid meer op, behalve gedistilleerd, dat circa f2500 en geslacht, dat f27 500 achter bleef, het laatste niet onwaarschijnlijk in verband nut do lagere veepryzen, zoodat bet niet een vermindering van cousumptie behoeft te beteekene.i. Hoewel de vermeerdering zoowel in be drag als verhouding gciiuger is dan by de accynsoo, is een toename vail f 190500 of citca 9 °/0 bij de indirecte belastingen een meer bemoedigend verschijnsel, omdat zy voornamelijk te danken is aan de zegel- en registratie-rechten, de middelen, die in de laatste twee jaren gestadig achteruitgegaan zijn. Zegelrechten brachten niet minder dan f98000 of circa 28 pCt. meer op. In hoe verre daarop echter ook buitengewone om standigheden van invloed zijn geweest, zou den wij niet duiven zeggen. Niet onwaar schijnlijk zijn met het oog op de vermoedelijk met Januari in te voeren verhooging van het effecten-zegel vele stukken ter zegeliug aangeboden; maar toch mag men aannemen, dat do meerdere bedrijvigheid mio de fond sen merkt voor eeu goed deel tot de ver meerdering heeft bijgedragen. I>t> successie rechten brachten slechts I 40 740 of 3 pCt. meer up dan in October 1907. P -slerjjen gaven 14400, maar telegraphie 131305 of ruim 11 pCt. no er, torwyl eindelijk lood#- geldon, zooals reeds boven opgemerkt, een vooruitgang van circa f20000 of ruim 8 pCt by liet voorgaande jaar aanwijzen. Wat. nu de resultaten van do eerste 10 maanden van het jaar aangegaan, deze slaan nog f 735 0 0 of iets meer dan uen huif percent bij het voorgaande jaar ten achteren,, een verschil, dat, wanneer de twee overige maanden van het jaar maar een weinig meewerken, nog kan ingehaald worden. On der de bestaande omstandigheden g-akn ende bet grootste deel vm 1908 moet het bevre digend geacht worden, wanneer er althuns geen achteruitgang is., al moesten wjj het dit jaar stellen zonder den vooruitgang, waaraan wij gewond waren. By 10/12 der raming voor het gebeele jaar zijn de mid delen echter nog f 5118000 ten achteren. Dut ook deze achterstand zal inguliauld worden, is niet geheel ootnogelyk. In het voorgauude jaar brachten November en De cember samen f 30 750 000 of cit ca f 3 700 000 meer dan 2/12 van de raming voor I 08, Dit resultaat werd verkregen, ondanks de successie-belasting in die twee inuuodeu zeer schraal iukwam en f1200 00) minder op bracht dau in die maanden van 11100. In dien dus de successie-belasting eenigszius medewerkt, de in October reeds waarneem bare verbetering der overige middelen aan houdt en de directe belastingen, die thans nog ruim twee ton bij het voorguande jaar achterstaan, iets bijspijkeren, dau is er kutis, dat November en December de ruim 5 millioen brengen, die thans nog aan de ra ming outbreken. Gewisselde stukken. Brandweer. Onder dagtoekening van 12 November schreven Burgemeester en Wethouders aan den Raad In uwe vergadering van 27 October 1908 werden wij door een uwor leden uitgenoodigd, den Raad mede to doolon hetgeen ons bekend was van do mooi- üjkneden, gerezen in do thans ontbon den vereeniging Amersfoortsche Vrij willige Brandweer", alvorens wij evon- tueol een voorstel bij U zouden indienen. Ter voldoening aan dien uitgesproken wensch hebben wij de oer U het vol gende te berichten. Op den voorgrond zij gestold, dat onze inlichtingen verre van volledig zijn dc notulen der voormalige vereeniging geven niot voldoende licht, terwijl do mondeling door het Bestuur gegeven inlichtingen in vele opzichten naarmate zij door ver schillende personen gegeven werden mot elkaar in strijd zijn. Voorzoover deze nota U niet die inlichtingen geeft, die door U verwacht werden, gelieve U dit aan de boven medegedeelde oorzaak to willen toeschrijven. Op 23 Juli kwam bij ons college in een door drie bestuursleden der A. V. B onderteekend schrijvoti, waarbij klachten ingediend werden togen den Voorzittor der A. V. B. en waarin o. a. werd ver zocht: le oen ernstig onderzoek to willen in stellen naar do beweerde ongeoorloofde handelingen, door den Voorzitter in den laatste» tijd geploegd; 2e met het oog op de veiligheid van het materieel dit, tijdens het onderzoek, aan dc beschikking van de vereeniging tc onttrekkenonder mededeeling, dat hot Bestuur althans do drie be stuursleden, dio het schrijvoti ondertee- kend hadcleu niet verder do verant woordelijkheid kon dragon voor oono be hoorlijke verzorging van hot materieel. In afwachting van hetgeen een onder zoek zou loeren, werd door ons college voorloopig, torwillo van de veiligheid van hot materieel, do beschikking daarover ontnomen. Don daarop volgonden dag verklaarde do Opporbrandmeeeter aan don waarne mend Burgemeester, dat voorloopig zon der de hulp van de A. V. B. voor oone behoorlijke brandblussehing zorg gedra gen kan worden. De daarna opgevraagde kasboeken en notulen gaven ons niet die inlichtingen, welke wij voor het beoordeelen der. klacht noodig haddon. Op 20 Augustus werd daarna het Bestuur door ons gehoord. Alle grieven en verwijten, die de leden onderling jegens elkaar uitten, hier to bespreken on uiteen te zotten, achten wij noodig noch wenschelijk. Bovendio.i wa ren de medodeelingen over verschillende feiten zóo tegenstrijdig, dat het vrijwel ondoenlijk is, een juiste voorstelling van alle onaangenaamhodon en kwoatiesweer te geven. Als eindindruk had ons college do overtuiging, dat do eene partij vorbittord is over handelingen van don Voorzittor, in strijd met do Statutendo andere par tij over hot feit, dat vcrschillendo be stuursleden, zonder modoweton van de loden der vereeniging, bolangrijke leve ranties aan do vorconiging doden voor het feest ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vorconiging. Dit laatste werd bevestigd door twoo leden der voorma lige vereeniging in onze vergadering van 29 October. Daarnaast doen zien wel vorder allerlei kwesties voor, die evenwel, naar ons inzicht, niet als oor zaak, doch wol als uitvloeisel van de wcderzijdscho grieven beschouwd moeten worden. Wat hiervan zijn moge hot was ons duidelijk gebleken, dat du verbittering van do bestuursleden onderling van dien aard was. dut samenwerking in de zolf- do vereeniging vrijwel onmogelijk mocht worden geacht althans, dat hot niot wenschelijk was, het materieel der Go- meente te geven aan oone vereeniging waarvan hot Bestuur in lioogo mato onderling verdeeld was. Daarna ontving de Burgomoester be zonken van do hoeren Van Roos en Van Dorsson, die door don Burgemees ter naar onze vergadering worden verwe- zon. Do heer Van Roos, in onze vergade ring toegelaten, doolde mode, dat or plannen waren, do oude vereeniging op to heffen en oen niouwe op te richten, waarvan de hoer Van Dorssen Voor zitter zou worden, en vroeg voorts of een dergelijk plan sympathie zou onder- vinden bij liet Gemeentebestuur. Aangezien naar ons inzicht er goen sprako van kon zijn, aan do oude ver eeniging onder do bestaande omstan digheden materieel on subsidie le geven, deelden wij don heer Van Roos mede, dat wij oeno ontbinding hoewel wij daarover rechtstreeks niot te beslis sen haddon niot onverstandig acht ten. Voorts gaven wij to kennen, dat wij ia 't algemeen niot tegen con vrijwil lige brandweer waren, maar dut wij ons moeilijk kondon verklaren over eene nog op to richten vereeniging. Kort daarna ontvingen wij .van twee vereenigingon hot verzoek, to willen be vorderen, dat aan haar subsidie en inate- rieol gegeven zal worden. Aan do oono vereeniging staan, behalve de 3 bestuursleden, die indertijd konnis gaven, dat zij zich niot meer verant woordelijk konden stollon voor 't mate rieel, nog aan 't hoofd do hoeren Van Schaik en Morel; do andere vereeni ging wordt voorloopig geleid door de heoreu G. van Dorsson, W. van den

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1