Stadsnieuws. Donker, J. W. van Achterbergh Sr., B. Brom en E. H. Donath. Vervolgens hoorden wij op 29 Octo ber en 10 November de Besturen der beide vereenigingen. Wij overwegen of, en zoo ja, onder welke voorwaarden en aan welke ver- eeniging wij U zullen voorstellen steun te verleenen. Alvorens hierin eone beslissing te ne men, hebben wij U op uw verzoek boven staande inlichtingen gegoven. De gevoerde correspondentie, uitstreksols uit de notu len van onze vergaderingen van 27 Au gustus, 3 September, 10 September, 29 October en 10 November en de verdere bescheiden, op deze zaak betrekking hebbende, liggen voor U ter inzage. Sluitingsuur koffiehuizen. Burgemeester en Wethoudersschreven onder dagteekening van 17 November aan den Raad Onder terugzending van de in onze handen gestelde adressen, betreffende het sluitingsuur voor de tapperijen en her bergen, hebben wij de eer U hierbij over te leggen het door ons ingewonnen ad vies van de Commissie van Wetgeving. Aangezien wij ons geheel vereenigen met de beschouwingen der Commissie, hebben wij de eer U in overweging te geven, het door de Commissie ontworpen besluit vast te stellen. Het in uwe vergadering van 27 October aanbevolen denkbeeld, verschil in het sluitingsuur te maken voor de inrichtin gen, binnen- en buiten de kom der Gemeente gelegen, achten wij onaanneem- lijk. Niet alleon zou hiermede eene onrecht vaardigheid in de Verordening worden nedergelegd, maar bovendien weten wij geen goede gronden voor de onderschei ding aan te voeren. Het advies en voorstel der Commissie van Wetgeving van 16 October luidt: Onder terugzending van bijgaande adressen inzake het sluitingsuur voor de tapperijen en koffiehuizen hebben wij de eer het volgende te berichten. Gelijk U bekend is, bepaalt artikel 4 der Verordening op de tapperijen, koffie huizen en logementen.dat deze inrichtingen van 11 ure de avonds tot des morgens ten 6 ure gesloten moeten zijn, terwijl artikel 6 aan den Burgemeester de bevoegdheid geeft, o.a. sub. 1 aan bepaalde inrichtin gen eene tijdelijke of wel doorloopende, maar immer herroepbare vergunning te verleenen om de tapperij of het koffie huis tot een later uur open te houden. Krachtens deze bevoegdheid zijn door den voorganger van den Burgemeester 19 en door den tegenwoordige» Burge meester 5 doorloopende vergunningen go- geven, waarbij het sluitingsuur op 12 uur is bepaald. Door den tegen woordigen Bur gemeester is daarbij meestal als regel aan genomen. dat voor deze gunstige uitzon dering slechts in aanmerking komen die gelegenheden, wier bezoekers zich in den regel wegens hunne bezigheden slechts later op den avond kunnen ontspannen. Intusschen blijkt vooral uit de vóór 1902 verleende vergunningen, dat des tijds een dergelijk criterium niet gesteld is. Onze Commissie heeft grondig gezocht naar een deugdelijk kenmerk ter be oordeeling of eene inrichting om 11 of 12 uur gesloten moet worden, waarbij dan tevens gelet dient te worden zoowel op het gevaar om het drankmisbruik te bevorderen, als op de eischen van het maatschappelijk verkeer. Wij zijn tot ons leedweezen er niet in geslaagd, een der gelijk criterium te vinden, zoodat wij na grondige overweging tot de overtuiging zijn gekomen, dat het wenschclijk is, een uniform sluitingsuur voor alle in richtingen vast ie stellen. Wij geven er de voorkeur aan, hel sluitingsuur op 12 uur te bepalen. Werd dit op 11 uur vast gesteld. dan zou, naar onze meening, voor hen, die thans hunns inrichtingen tot 12 uur openhouden, eene uitzonde ring gemaakt moeten worden. Wel is waar is hunne vergunning «immer her roepbaar», maar een dergelijke herroe ping zou gepaard gaan met eene belang rijke stoornis in veler maatschappelijk leven. Bovendien is het beroep op de billijkheid, dat adressanten voor een al gemeen sluitingsuur, zonder uitzonde ring, aanvoeren niet van kracht ontbloot Voorts achten wij het, op voorstel van den Burgemeester, wenschelijk, indien het sluitingsuur op 12 uur wordt bepaald, de aan den Burgemeester in artikel 6 onder 1 verleende bovoogdheid, voor- zooveel betreft de doorloopende vergun ningen, in te trekken. De zelfde moeilijk heden, waarin nien vervallen is door hot feven van doorloopende vergunningen, unnen zich dan nimmer moer voordoen. Een concept-besluit, waarin onze zions- wijzo is neergelegd, gelieve U hierbij aan te treffen. Ds. J. L. la Gro, te Nieuwkoop, hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Reraonstrantsche kerk, hier. H. M. de Koningin is dezen winter ver hinderd olficieele audiënties te verleenen. Bepaald is, dat de dames, die aan H. M. de Koningin-Moeder zullen worden voorgesteld, gerekend zullen worden aan de Koningin te zijn voorgesteld, h'tgeen ook voordehecren het geval zal zijn, de aan Z. K.H. den Prins zullen worden voorgesteld of hem dank be tuigen voor eenige onderscheidi g. De sStaatscourant" no. 271 bevat een Kon. besluit van 7 November houdende be paling van het. tijdstip waarop de Wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettely- ken tijd in werking treedt. Dit tijdstip is bepaald op den lsten Mei 1909, met den nauvang van het etmaal, dat na middernacht van den 30sten April I9ö9 zijn begin neemt. De zelfde „Staatscourant" bevat Kon. be sluiten tot nadere wyziging van de Regle menten voor de Hoogere Krijgs-cbool, de Koninklijke Militaire Academie, de Cadetten school en den Hoofdcursus. De bouw van het Rijks-opvoedingsgesticht voor jongens aan den Berg is gegund aan den heer Chr. Wegerif, te Apeldoorn. Bij advertentie in dit nummer vraagt de aannemer gegadigden voor het uitvoeren dei- eerste werkzaamheden. Zcgi dit voort. Eu doet wat in uw vermogen is om dezen arbeid te doen verlichten door stadgenooten. Want straks komen daarvoor werklieden uit alle oorden des lands, die in eigen woon plaats geen arbeid hebben, desnoods met behulp der Gemeentebesturen op dit werk af. D.it is ook elders veriooinl bij dergelijke groote welken. De Armbesturen zijn dan ontheven van een last en kunnen veelgoed- kooper dergelijke werklieden voor hun reke ning naar hier laten reizen dan dat zij hen nog langer onderhouden. En na afloop van zou'n werk blijven er in den regel hangen en worden zij op den duur armlastig. Agenda van de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 November 1908, des middags te half twep. 1. Benoeming van een ouderwijzer aan de school in de Beekstraat (vacature Rademakere). 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol aankoop van grond nabij de Gasfabriek. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van den Ge meente-architect tot eervol ontslag en toeken ning van pensioen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van een lokaal der Hoogere Burgerschool aan de vereeniging „Het Groene Kruis". 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op de tapperijen, herbergen en logementen, <i. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders naur aanleiding van een adres vnn de Vereeniging „Handel en Nijverheid" betref fende de uitmonding van de Kem. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders bt-treffende vaststelling eener nieuwe Verordening, houdende bepalingen voor het overdragen aan de Gemeente van verkeerswegen of terreinen, tot het aanleggen van verkeers wegen bestemd. 8. Behandeling van de ontwerp-bouweeror- dening en daarbij behoorende voorstellen tot wijziging van verschillende strafverordeningen. De beer W. H. Kam, sedert 27 Juli 1871 Gemeerite-aichitect, heelt met iDgang van 1 Juli 1909 ontslag gevraagd uit dit ambt. Het is nog niet de tijd om to herinneren welke groote bouwwerken onder zijn beheer hier werden uitgevoerd. Doch wei willen we uitspreken den wensch, dat het hem moge gegeven zijn een laoge rust te genieten na een dikwijls zeer veel eischenden dienstlyd van bijna 38 jaar in het belang der gemeenschap. De heer J. Schulte Nordholt, nieuwbe noemd Inspecteur van het bouw- en woning toezicht, zil 1 December in functie li-eden. De voordracht ter benoeming in de Raads vergadering van 24 November van een onder wijzer aau de openbare Lagere school 3e soort in de Puiitenbui-gerlaan, opgemaakt in over leg met den Arrondissemerits-schoolopzieuer, gehooid het Hoofd der school, bestaat uit de hoeren H. C. C. de Blficourt, te Kampen; J. D. van Aken, te Heinoen J. B. N ikken, te Woudenberg. De adelborst le klasse E. B. Willemsteyn, wordt 24 November geplaatst aan boord vao H. M. pantsöiscbip „De Ruyter". De N. V. stoom-olieslagerij en graanhandel van J. van Vollenhoven zal weldra een vracht auto iu beproeving namen van een cupaciteit van 40UO Kilo; de tweede ii ons land en van een Nedcrlandsche labriek. Tot pastoor te Woudsend is benoemd kape laan J. A. Berendsen; tot pastoor te Hasselt, kapelaan W. A. G. X. van Berkel, beiden vroeger hier. De heer H. J. van der Hotst Bruijn, oud-leer ling der Ambachtsschool, is benoemd tot In specteur der Gemeente-gasfabrieken lo Am sterdam. De officier v.rn gezoi dheid 2e klassse C. Boeser, van het Militair hospitaal hier, wordt gedetacheerd bij de landmacht in West-In- dië. Luitenant D. Hitman, van het Instructie- bataljon te Kampen, wordt, op zijn verzoek, met ingang van 2 Januari overgeplaatst by het 5e regiment infanterie. Ook dit jaar zullen 6 miliciens der infan terie bij de Hoefsmidschool hier worden opgeleid tot hoefsmid. De cursus loopt van 1 April tot 30 Sep tember. De non-activiteit van luitenant F. W. Diemont, van het le regiment veldartillerie sedert 4 September 19Ü6 non-actief, is met vijf maanden vetlengd. Voor reserve- en militie-officieren zullen in de garnizoenen, waar zich minstens vijl hebben aangemeld, weer winterbijeenkomslen in het leven worden geroepen, te houden gedurende de maanden December, Januari en Februari. De landbouwcnrsus voor de miliciens in dit garnizoen is gisteravond geopend met 42 leerlingen. De Weerbaarheidskorpsen zullen Tweeden Kerstdag in de Bdtsche duinen weer ten groote velddienstoefening houden. Het dayelijksch bestuur van den Algem. Nederl. Wieiiijders Bond heeft in zijn jongste vergadeiing do bespreking voortgezet van de vraag in hoeverre de A. N. YV. B. zijn invloed kon aanwendi-u om te geraken tot een betere en meer hygiënische inrichting van hotelkamers, vooral iu de provincieplaat sen. In beginsel werd bestoten, een prijsvraag uit te schrijven voor een model-hygienische hotelkamer met de bedoeling deze later te exposeeien. Beu ellende de klachten van het vervoer van motor-rijwielen per S.S. werd besloleü, krachtig aan te dringun up meer gemakke lijke voorwaarden in deze. Onder voorzitting van den heer A. M. Kollewijn Nz. werd gisteravond ten Raad- huize de Jaarvergadering gehouden van de vereeniging «Liefdadigheid". In zijn openingswoord wenschte de Voor zitter de vereeniging geluk met het feit, dut ook de vacature in Departement Vil, ont staan door het bedanken als Departements- hoofl door den heer P. J. Frederiks, is aan gevuld door het optreden als Hoofd van den heer G. A. L. Spelberg. Spr. deed uitko men hoe moeilijk de beirekking van Depar tementshoofd isimmers deze heeft niet te doen diacouii-werk, kan niet maar altijd ge ven, dochmoet dikwijls raetleege banden komen Zijn taak is vooral op te sporen stille arme»/ lie niet durven vragen en, door »Liefdadig- h'-id" op practische wijze gesteund, er spoedig weer geheel bovenop komen Spr. herinnerde nog welke vreeselijke fac toren iu den -arbeid der vereeniging luiheid en drankzucht zijn, hoe weinig plichtsbesef en eergevoel de Araersfoortscho paupers hebben en hoe ze met allerlei leugens en kunstmiddeltjes de goedhartigen weten over tehalen tal geven, tot kwuadkweekend wel doen. De nolul n dei' vergadering van 20 No vember werden vervolgens gelezen en onge wijzigd vastgesteld. De le Secretaris, de. heer L. A. baron Van Iltersum, bracht hierna bet Jaarverslag uir. Dit wordt in druk toegezonden aan de leden en ook aan hen die, worden geacht als lid le kunnen toetreden. Moge dit een grooten toevlo.f i van leden ten gevulge hebben, want de vereeniging heeft zei-r veel te doen en moetilikwijls velen teleur stellen. In het Jaarverslag wordt herinno-rd aan het initiatief, dat «Liefdadigheid» nam om in den vorigen winter te iielpeu bestrijden de linancieele gevolgen van gedwongen werk loosheid en aan den grooten arbeid, door le Departementshoofden verricht, als gevolg van de hulp aau werkloozen die niet recht streeks doorliet Werkloozen - comiié konden worden gesteund. Na schifting der zeer vele aanvragen zijn 81 gezinnen uit dien hoofde geholpen en behoed tegen dieper verval tot armoede. Waar met zekerheid te const iteeren valt, zegt het verslag, dat de gevolgen der werk loosheid zich in nog sterkere male zuilen doeu gevoelen dan in het afgeloopen jaar zal ook in den aanstaanden winter van de toewijding der Departementshoofden vaei wor den gevorderd. Moge dit beloond worden door verhoog lo belangstelling van stad ge- noolen voor het doel der vereeniging. De telken jaren wedeikeerende klacht, dat hot ledenaantal, thans slechts 232, riet in even redigheid is tot het aantal ingezetenen, kan ook ditmaal niet achterwege blijven. Het Kleedingfonds, beheerd door de da mes mevrouw Pi ins- Waller en mevrouw Van Arkel - Van Klaveren, welke laatste thans vervangen is voor mevrouw Van den Bergh- Van Ittersum, verstrekte in overleg met de Departementshoofden 590 kleeding- stukken. Door bemiddeling van den 2e Secretaris- boekhouder, den heer N. G. van de Stadr, werden 1742 spyskaartjes uitgereikt aan ge zinnen van welke men stellig overtuigd is, dal zij deze kaartjes niet verkwanselen. Een tiental voorbeelden van de wijze waarop gezinnen, die dreigden tot armoede te vervallen, werden gesteund, besluit het zeer lezenswaardig verslag. Uit die voor beelden blijkt, dat „Liefdadigheid" goede samenwerking vond ti et de St. Vineemius- vereeniging, Rinderzorg, het Leger desHeils en andeie instellingen van weldadigheid. De Penningmeester, de heer M. van Heio ma, bracht hierop het financieel verslag uit. Men weet, dat liet gebruik is, de cijfers niet te publiceeren. Dankbaar wordt melding gemaakt van extra-giften van particulieren, ook in natura, en van vereenigingentoevallige baten, waarmee weer eukelen wat krachtiger kon den gesteund. Aan het slot der vergaderiog werd mee gedeeld, dat voorzien wordt, dat het aantal aanvragon om hulp in deu komenden winter wel het driedubbe'e zal bedragen van den vorigen. Finaucieele steun, ook door het toetreden van meer leden, is dus zeer ge- wenscht. De vereeniging is thans aangesloten by de Centrale vereeniging voor armenzorg en liefdadigheid in Nederland, deze week te Amsterdam opgericht. Tot Secretaris van het Amersfoortsch Drankweer Comité is benoemd de heer P. J. Th. Dieges in de vacature, ontstaan door liet bedanken door den lieer F. J. Kisner. Mevrouw G. Vogel-Van Vladeraeken, so praan-zangeres, zal met den heer Willem Andriesseti, pianist, weer een tournee maken door ons land en 10 December hier een con cert geven. De boekhandelaars firma W. J. van Hoog straten, te 's-Gravenhage, is bezig met de samenstelling van een gids van de in Neder land bestaande muziek-, zang- eu dilletau- ten-tooneslvereenigingen. In dit werkje zullen gratis worden opgenomen alle bovenstaan de vereenigingen in Nederland. De vereenigingen, die in dit werkje wen- schen te worden opgenomen, zenden daartoe franco opgaven van naam der vereeniging, doel en zetel, benevens de namen, met voor letters, van den Voorzitter, den Secretaris eu den Penningmeester, met hun woonplaats. Mogen we nog even berinneren aan het verzoek van den heer G. A. L. Spelberg, Hoofd der school aau de Koningsstraat, hem te helpen aan het maken van eenSiutNico- laasleesije voor de leerlingen zijner school. We houden het er stellig voor, dat men heelt vetzuimd, onmiddellijk gehoor te geven aau zijn Ingezonden stukje in het nummer van 14dezer, dat werd opgenomen in alle plaatselyke bladen, en absoluut geen resul taat had. Wil men er nu eens om denken? Want niemand zal toch willen, dat deze kinderen alleen het kijken hebben naar het feest,'dat door hun eigen kinderen met zooveel blijd schap en groote verwaehtiug wordt tegemoet gezien. Met Novetnber-nummer van «In en om de keuken», het orgaan der huishoud- en kookscholen, bevat een zeer lezenswaardig artikel over de Amersfoortsche Industrie- en huishoudschool, met drie mooie afbeel dingen van het inweudige van het nieuwe gebouw. Het eerste elftal vau oQuick" krijgt ier Zondag le gast de onderofliciars-voetbalver eeniging »Uet Zesde", uit Breda. Het eerste der H. V. C. ontvangt hier om twaalf uur U. V. V., uit üuecht; baar tweede gaat tiaar Hilversum om daar met het tweede van Victoria een ontmoe ting te hebben. De kegelclub »U. D. I.", uit de sociëteit „Vereeniging", had weer veel geluk bij den wedstrijd te Hilversum, die Zaterdag eindigt. Nog staat ze met 180 houten bovenaan op haar volgt „Nooit Gedacht", uit Utrecht, met 160. Bij de Dinsdag ten oversta-an van noparis J. Bolk gehouden veilingen van vast goed werd het winkelhuis aan de Langestraat no. 22, groot 1 A. 40 c.A., iu eigen gebruik bij den beer S. Kool, verkocht vour f6150 en het aandeel van een daarachter gelogen open plaats, groot 52 c.A., voor f6.50. Het huis met schuur aan don Kleinen Koppel, groot 3 A. 25 c.A., behoord heb bende aan wijlen den heer L. vau Daal, werd verkocht voor f2800. Bij de gistoruvond ten overslaan van den zelfden notaiis gehotideu voiling van de laatste 25 perceelen van het voormalig land goed »Beekestelu" bedroeg de massa der percoelen 1 lot eu met 10, die eerst afzon-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2