Dinsdag 22 December 19D8. No. 7598. 58e Jaargang. iasfieBf^feswjaeisxBasBs Wie zich met KOSTELOOS. BLOOKERS CACAO Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. "«"Dement per 3 maanden Ba advertentlëa van buitan de stad wordea da iacaaaeerkostea in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. 1 Januari wenscht te doen inschrijven als abonné, ontvangt de 'tot dien datum ver schijnende nummers Wegens het KERSTFEEST /al de Ainersfoortsche Cou rant Zaterdag 26 December NIET verschijnen. Alles, bestemd voor het nunimor ran 26 December, wordt opgenomen in het blad, dat DONDERDAG 24 dezer wordt gedrnkt. Beleeld vorzoek, de daarvoor bestemde kopü zoo t\jdig mogolijkenuiter- 1 ij k Donderdagochtend T I E N nur te mogen ontvangen. De Administratie. KENN INGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat het bureau van den Bur gerlijken Stand gedurende de beide Kerstdagen voor het publiek geopend zal zijn des voor middags van 8'1% tot tl uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, tusBchen 8 en S'/v uur des voormiddags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 21 December 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van oen Bewijs van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, dio zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging vaneen bewijs van voorgtoefend* heid, voor dat onderzoek zullen moeten aan wezig zijn op Dinsdag, den 5 Januari 1909, cles voormiddags te 9.80 uren, in de Gymnastiek zaal van de Infanterie-kazerne te Amersfoort. Amersfoort, 21 December 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Goede voorteekenen. Daar js een tijd geweest, waarin men geen courant of tijdschrift in hauden kon uemon zonder daarin zware vortoogen te vinden over de nooden van den Werkman. Daar is een tijd geweest, waarin van de daken werd geroepen, dat de middenstand feitelijk was een noodzakelijk kwaad, dat men nog eenigen tijd de welwillendheid zou hebben te dulden, doch dat maar zoo spoedig mogelyk moest verdwijnen uit de samen leving. Trust en coöperatie zouden er wei voor zorgen, dat do n/.ddeustand met haas tigen spoed werd geëlimineerd uit de samen- 16 Toen, weer later, een Nederlandse») hoog waardigheidsbekleder dou middenstand had genoemd de ruggegraat der maatscbappy twijlelden velen of dit niet was gezegd in een after dinner- bui, dan wel of de gees telijke vader van die uitdrukking wel volko men toerekenbaar was. Het is de groote verdienste van en Neder- landschen bond van vereenigingen van den handeldryvenden en den indusirieelun mid denstand, dat hij aangaande deze onmisbare schakel in de sumeuleving gansch andere denkbeelden heeft doen ontstaan en op zyn congressen gelegenheid heeft geboden, ook eens aan het licht te dom treden de nooden van den middenstand. Als gevolg daarvan wordt thans niet lan ger uitsluitend geyverd voor den ar beidenden stand, doch doen zich telkens meer teekenen voor, welke er op wijzen, dat ook ile middenstand niet wordt verveten waar het geldt maatregelen te beramen om ook zyn leden ter wille te wezen, zoonoodigter hulp te komen. We hebben reeds een ven euigingVoor 'l jonge kind die kinderen uit den mid denstand in de gelegenheid stelt, gebruik te maken van herstellings- en vacontie-kolo- nies. En ook in andere opzichten blijkt, dat meer en meer wordt gedacht over de be- zwareD, welke de middenstand ontmoet by een buitengewoon maar toch hoogst natuur lijk geval. Thans heeft het „Medisch Weekblad" de aandacht gevestigd op de Ziekenhuis-behan deling voor patiënten uit den middenstand. Het blad schrylt daarover »Terwijl voor min- en onvermogende zie ken in de algemeene ziekenhuizen goed ge zorgd wordt en de rjjke patiënten in de particuliere instellingen onderkomen vinden, is ook ten aanzien van ziekenhuis-behande ling de sociale verzorging van den midden stand een stiefmoederlijke. „Het economisch evenwicht der midden standers wordt door ziekte spoedig aan het wankelen gebracht, zoodat zij niet In staat zijn tot het brengen der fitmticieile offers, welke particuliere ziekeninnchtingen vergen, terwijl zij anderzijds om begrijpelijke réde nen niet in éen zaal met het publiek der openbaie ziekenhuizen willen samen liggeD. In den Gemeentelaad van Berlijn wordt nu hot vraagstuk overwogen, of het mogelijk is, ten dienste van den middenstand ver trekken in te richten in de stedelijke zie kenhuizen en kraiikzinnigen-gestichtoa waar, tegen den kosten len prijs, de lot den mid denstand behoorende patiënten verpleging eo behandeling kunnen vinden. Van dit vraagstuk zitten, ook van het standpunt van den huis-arts bezien, doornige punten. Het sociale standpunt dient echter het hoogste te liggen, en zoo vindt het hier vermelde vraagstuk voor- en tegenstanders in den Berlijuscher. Gemeenteraad, die hot ten slot'e aan eon commissie tar overweging en ter fine van advies heeft overgedragen." De steen U dus aan 't rollen en te avond ol morgen zullen we ook hier te lande van dezen nieuwen maatregel voor don midden stand wel meer vernemen. Een andere zaak, voor belang van eenige middenstanders, is een toezegging, door den Minister van Financiën in de Tweede Kamer gedaan. De Nederlandsche Hotelhoudersbond h' ett een request ingediend bi] de Kamer, waarin wordt gewezen op de groote onbillijkheid, dat hotel-restaurant- en koffiehuishouders voor het vollo bedrag in de Personeele belastiog worden aangeslagen, te-wijl win keliers een reductie hebben van twee der den. Ook klaagde de Bond, dat van de hotelliers, restaurateurs en kofhehuishouders ook bolust mg wordt geheven op de waarde van de stolïeering. Z\j verzochten daarom gelijk gesteld te worden met winkeliers, zoo- dat ook hun maar een derde in rekening werd gebracht. Nu werd er naar aanleidiDg van dit ver- DAALDERS kost slechts de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt I.SO (een daalder). Kleinere bussen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar. (Adv.) zoek in de Kamer op gewezen, dat de Per soneele belasting eigenlijk een verteringsbe lasting is en men er nu zoodoende een verkapte Bedrijfsbelasting van maakte voor hotelhoudersen dergeljjken. Duarom drongen Kamerleden er op aan, dat de Mi nister aan bet verzoek zou voldoen. Minister Kolkman heeft daarop geant woord sik wil wel do toezegging doen, dat ik zal overwegen of die menschengelyk te stellen zullen zijn met de winkeliers". Deze belofte van den Minister geeft goede hoop voor de velen, die door deze verkapte Bedrijfsbelasting onbillijk worden gedrukt. Te meer onbillijk omdat van die verkapte Bedrijfsbelasting nog opcenten worden ge heven door de Gemeente. Zoo bedraagt het aantal opcenten uit do Personeele belasting 50 voor de Gemeeute Amersfoort en 9 voor de Provincie. Inde Kamer werd er terecht op gewezen, dat door dezo verkapte Bedrijfsbelasting de middenstand onbillijk zwaar wordt belust. De Minister gat dat ook toe Moge hij nu weidra zyn belofte omzetten in een daad en althans voor hotelhouders en dergelijken gelijkstelling met de winke liers invoereu dan geeft hun dat dubbele verlichting, omdat ook de druk der opcenten voor hen dan van zelf heel wat minder wordt. tot invordering der uitstaande rekeningaB over, onder een begeleidend schrijven, met het verzoek de gelden Met aan «len smid, maar aan het bureuu af te dragen. Binnen 14 dagen werden 8 Ml Murk ge'ind. Niemand maakte bezwurente meer daar men ook termyubetuhug toeliet. Nu kon de hard beproefde smid zijn schul den betaleo, nieuw materiaal aankuopeo, zyn gezin weer van hot noodige voorzien, het beleende huisraad terugkoopeo. De rest der binnenkomende gelden weru rentegeveud be legd by het bureau. Dit voorbeeld kan inet honderden Vermeer derd worduu, wuui geen stand heeft zooveel te lydeu onder du misbruiken Van het ere- diet, u!s die van de kleine buzeu en de winkeliers. Van den arbeider tot den Minis ter, allen borgen by hen; ja, men kan wei zeggen, dat drie vierden van do burgerij de zen munschen iets schuldig isgeen enkele uit den mid lensland, of hij heeft oen aan- tal „uitstaande rekeningen. Al ligt het nu aan deu aard van sommi ge werkzaamheden, dat zij niet aanstonds betaald kunnen werden zooals by bouw werken er is geen enkele reden, waarom de werkbazen eu neringdoenden niet even stipt zouden betaald worden als sulartssen, belasting, wyn en sigaren; terwyl meadoü- I bul-schulden aanstonds betaalt eu ze met ddn titel van eere-schulden versiert. la wat bitteren noud moet niet da ambachts- 1 man geraken, na week op week, maand op maand, gezwoegd ie hebben, om tiet beitel de netjes en degelijk af te leveren, indien hy na de leveriug geen cent betaald Krijgt. Hyzell moet zyn onkosieu, gi oudstuffen, ar beidsloon, huishuur, belasting, levensonder houd, kleeren, enz. coutuut oetalenmaar CREDIET. Hoe ver het misbruik van crediet-geven, of liever nemen, gaan kan, bljjke uit het verhaal van een smid aan den Directeur van een incasso-bureau, uit „Soziale Cultur" veitaald. Met tranen in deoogan vroeg de bekwamo en vlijtige man om 1U0 Mark tor leen, anders zou de deurwaarder zijn boultj<! verkoopen. (Jij was al bij alle kennissen, vrienden en crediet-instellingen geweest, maar Diemund wilde hem het gevraagde voorschieten. By het nazien van 's mans rekeningenboek vond de Directeur een aantal namen van den besten klank! Het bleek, dat de man onge veer voor 1400 Mark aan uitstaande reke ningen had Verder bleek, dat by aan ver schillende klanten rekening op rekening had gezonden, hen zelfs gesmeekt had om ten minste een deel van het verschuldigde te voldoen, maar dat sommigen een brutaal antwoord in plaats van geld hadden gestuurd. Welk een onbillijkheid in dezen toestand van een armen handwerker, die bedelen moet om het hem e6fl(jk toekomende en verdiende looul En het waren doorgaans niet de minst- bemiddelde klanten, die zich het langst lieten manen, maar welgestelde en zelfs rijke lieden wildon oen kundig en vlijiig werkman en zyn gezin aan ellende bloot stellen, uit louter gemak- en wellicht zelf zucht. De Directeur van het incasso-bureau nel zich nu allo rekeningen overgeven, leende den smid de gevraagde 100 Mark, en ging waar moet hy hut geld auders vandaan ha len dan uit du betalingen zijner klauteu Hoe roekeloos eu liefdeloos kunnen velen onder deze laatstee niet met het geluk van den uutbuchlsmuu omspringen! En dit onder allerlei voorwendsels. „Men betaalt niet aan stonds omdat men toch moet zien, ot men het wel gebruiken kan, of er met den tijd geen onnauwkeurigheden auu deu dag ko men'', enz. Er wordt wel eens beweerd, dat Je kleine buzeu geen rokening.m zenden. Dit moge al een enkele maal het geval zyn, maar do meer derheid doet het wèl. Een onderzoek in een Duitsche stad leverde uls resultaatvan 800 ambaclitsbazeu stuurden er 200 onmiddellijk een rekening tegeljjk met de afgeleverde artikelen; 300 na 3 maanden en de rest na (i of 12 maanden. En het gevolg? Terstond betaalden 20 personen. Binnen de vier weken om do percontjes voor het contaut niet te verliezen nog ongeveer ÜO. Na drie maanden 70 of 80; na oen half jaar het zeilde aantal; en de rest na een of meer jaren I Wel te verstaan, nadat het inkassee- tiugsbureau er zich hud voor gespanuen. Het gaat weer togen Nieuwjaar, den tijd waarin de zaken-rnenschon bun meeste wis sels te betalen hebben. Houdt U rekening met hot bovenstaande, welwillende lezeres en doordenkend lezer? Op den Tweeden Kerstdag zal er goe° dienst zyn in do Gereformeerde kerk aan de Lsngegracht. Na den ochtendgodsdienst ia de Goretor- meerde kerk aan de Langogracht werden Zondag herkozen tot ouderling de beeren D. Eggink, W, Ruitenberg en O. G. Veenen- daulen herkozen tot diaken de heeren H. J. Bast en D. van Schooneveld. Tot diaken werd, in de vucature-H. van Haselen, gekozen de heer A. van Ooick. Ruim honderd manslidmaleu namen deel aau de stemming.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1